taat van beleg in Uruguay lagerhuis terug an zomerreces ONENIGHEID OVER TEKST BIJ GESPREK DDR-BONN Boek van de Maand lbt 10 oktober 6.90 Al t (daarna 13.80). vrijlating van ambassadeur Jackson Dialoog tijdelijk afgebroken ■r Rijmpjes en versjes^ uit de oude doos 10 SEPTEMBER 1971 LE1DSOH DAGBLAD flDEO (Reiter, AFP, EFE) jtse ambasiadeur Geoffrey ^isteravmd na een ge- ,p van a<ht maanden en or de Uuguayaanse guer- ing, Tupanaros, in vrijheid i-jarip diplomaat, die ari in Motevideo was ont- rkeert in pede gezondheid. Jacksons relating maakte Pacheco ireco van Uru- end, dat h de strijdkrach- belast me de leiding van tegen ond'mijning en ter- De operate tegen de Tu- vlelen tol dusver officieel gezag vaüe politie, al na- .rscheidenmalen ook leger- aan dee Politieke waar- In Montedeo verklaarden residentië'besluit neerkomt ikondiginfan de staat van >t pistoolitrailleurs en ba- gewapend militairen pa len gistivond en van- gezelschavan politieman- nariniers de uitgestorven an de hols tad. vrouw ervan op de hoogte was ge- steld dat de ambassadeur zich in die kerk bevond. Jackson, die al jaren een hartaandoening heeft, werd on middellijk overgebracht naar het Britse ziekenhuis in de hoofdstad voor een medisch onderzoek. Hij was gekleed in lichte zomerkleren en ge schoren. Drie uur later keerde hij te rug naar zijn ambtswoning om in zijn eigen bed uit te rusten van alle ver moeienissen. Vrouw Vanuit het ziekenhuis belde de am bassadeur zijn vrouw in Londen op om haar het heuglijke nieuws mee te delen. Mevrouw Jackson was al en kele dagen na de ontvoering naar Engeland teruggekeerd en daar inge trokken bij haar getrouwde zoon. De afgelopen maanden ontving zij ver- soheidene boodschappen van haar man waarin deze haar opbeurde. Een woordvoerder van het Britse Foreign Office sprak van "schitterend nieuws" en minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Dougjas-Home stuurde een persoonlijke boodschap met geluk wensen aan Jackson. Bezoek p Jackson kreeg in het ziekenhuis be- r astoor Zoek van de üruguayaanse ministers an Buitenlandse Zaken en Volks- 55 uur ptselijke tijd gis- gezondheid. Korte tijd later belegde president Pacheco Areco een verga dering met zijn ministers van Defen sie en Binnenlandse Zaken plus de leiders van de drie strijdmachtonder delen, waarna bekend werd dat het leger in totale en absolute zin, zonder de minste beperking was belast met de strijd tegen de Tupamaros. Die zou wel in nauwe samenwerking met de politie worden gevoerd. Waarnemers vragen zich af, of personen die vanaf heden worden gearresteerd, voor mi- belde J£on aan bij een lontevidf noordelijke bui- •Nieuw-Ejs'" Hij vroeg de ie open4. de pastoor te vertel'hem dat hij op- de binnen te gaan te wach "Ik wist direct as, ik bende hem van de dé kren". zo zei pater la latelk voel me goed", acksonm meegedeeld. De waarsdde telefonisch de 6 ai »r een onbekende I verschijnen. ATTICA Ongeveer 500 ge vangenen van de gevangenis in Atticain de Amerikaanse staat New York, zijn gisteren in op stand gekomen. Zeven bewakers raakten gewond, één ernstig. De gevangenen hielden een aantal Adder Ccihill nu in Dublin achter tralies bewakers vast als gijzelaar, moeilijkheden begonnen na het ontbijt. De gevangenen kwamen in vier van de vijf blokken in I opstand en stichtten op 20 plaat- I sen brand. Uren na het uitbreken van de opstand bezetten de gevangenen nog drie van de vijf cellen-blok ken. Gevangenis-functionarissen wilden geen inlichtingen geven joze correspondent) 41 Het Britse kabinet wekenlang twij- overwegen ten slotte dat het Lagerhuis voor m Ulster van reces zal ggeroepen. Twee dagen, tembe'r, zijn er voor uit- men verwacht dat zo- Is oppositieleider Wilson uilen voeren. Maar een afloop wordt niet k geacht. Wilson heeft r aangedrongen op het bileenroepen van het aatstelijk gisteren nog, uit 12 punten bestaan- an voor Noord-Ier- rde. ten slotte overstag is n van het Lagerhuis opengaan, vraagt ieder iarom dat tweedaagse ver in september plaats- fel wordt als reden op- de liberale partij vol- ïaar jaarlijkse vergade- en de agenda dus wat wandelgan- t ministerie van Bui ken kon men als verkla- ndere, veel optimitischer gisteravond na veel di- sluiting met Londen toch akkoord ver- Of s verwacht opa van de 1 eilanden' e correspondent) cho. Oud-minister Joseph net één voet al op de de NAVO waar hij od 1 nieuwe functie van se- ■aal aanvaarden zal, het nomische maandblad interview toegestaan, toekomst van Europa likaanse-Europese rela- or'uitvoerige analyse on- ex-minister verwacht tkomende Jaren, dat de iliteit wel in de ijskast eten worden. Frankrijk 69 ind zijn voorstanders nsel, zo constateert hij. uns zei voorts te veron- de Nederlandse rege- een heruitgave van het i-Fouchet (dat hij in ijk om zeep hielp) wel en. Zoals men zich her- lit plan op last van ge- ^T&ulle opgesteld om de EEG door een „Eu- ierlanden" te vervan- klaarde met driezijdige besprekingen j geld in te zamelen. Gisteren is het tussen hem, Heath en de Noordier- Noordierse oppositiekamerlid Paddy se premier Brian Faulkner, wil Lon- I Kennedy naar de Verenigde Staten den politiek m de overdrive. Men pro gegaan, maar hij ontkende dat hij de beert nog volgende week zo'n topcon- i mislukte missie van Cahill vervul- ferentie te organiseren. de. Hij zou wel geld inzamelen, maar Als het script van Heath dan ver- slechts voor het welzijn van voort der even nauwkeurig is als het log- I vluchtigen en hun gezinnen, boek van zijn Jacht „Monringcloud" Intussen is een Ierse officier ge- kan hij het Lagerhuis misschien met arresteerd en wordt ondervraagd door een concreet politiek initiatief betre- spionage-experts in Limerick. Offi- den. I cieel is nog niet gesproken over de ï-i eventuele tenlastelegging, maar ge- Lxeen glorie] ruchten willen dat de officier nauwe Intussen is de thuiskomst op Ier- ^Mes met de verboden IRA ondei- se grond van Joe Cahill. leider van i hi de extremistische IRA-provissionals Doden in Belfast, minder glorievol geworden dan hij waarschijnlijk had verwacht, De lijst van slachtoffers die woens- fcerugvliegend met de Air Lingus uit i dag 100 namen omvatte is inmiddels over de methoden waarmee het oproer werd bestreden. De gevangenen weigerden met de directeur van de Attica-gevan- genis te onderhandelen. Ze willen hun grieven alleen voorleggen aan de directeur van het gevangenis wezen van de staat New York, Russell Osivald, of aan de gouver neur van de staat, Nelson Rocke feller. (Van onze correspondent) BONN Al voordat de onderhan delingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR over de kwestie-BerUjn werkelijk zijn begonnen, is het tot een eerste kortsluiting gekomen. De Westduitse staatssecretaris Bahr, die er zich op had voorbereid enkele dagen achtereen in Oost-Berlin met zijn DDR-collega Kohl te vergade ren, brak het gesprek donderdag al gauw af en keerde naar Bonn terug. Kahr en Kohl hebben de taak ove» details te onderhandelen, waarmee het vorige week vrijdag ondertekende Berlijn-akkoord der grote vier moet worden voltooid. Met datzelfde doei onderhandelen de directeur van de Westberlijnse Senaat, Müller, en de Oostduitse staatssecretaris Kohrt. Onmiddellijk nadat Bahr gisteroch tend het gesprek afbrak, werd ook Müller naar. het westen terugge roepen. Hoewel men het vorige week over een gemeenschappelijke Duitse tekst van het Berlijn-akkoord eens was geworden, blijkt dat een begin van de onderhandelingen toch nog door afwijkende interpretaties wordt ver hinderd. De DDR bestrijdt de ge'- digheid van de gemeenschappelijke tekst, naar verluidt omdat op de dag van de ondertekening al eerder een andere Duitse versie de ronde zou hebben gedaan. Staatssecretaris Kohl had maan- ADVERTENTIE Amerika. Op het vliegveld van Du blin werd Cahill onmiddellijk gear resteerd op verdenking van te beho ren tot een illegale organisatie. De autoriteiten van de Ierse republiek hebben nu 48 uur de tijd om hem inderdaad in staat van beschuldi ging te stellen. De publiciteitsmachine van de IRA werkte op volle toeren, toen het vliegtuig in Shannon landde, de eer ste stop in de Ierse Republiek. Een slagorde Journalisten, fotografen en tv-mensen worstelde zich in het toe stel en maakte op het laatste traject naar Dublin van het bekende ritueel met veiligheidsriemen een regelrech te klucht. Cahill zei dat hij op het vliegveld van Dublin een persconferentie zou geven, maai- zover kwam het niet. Onmiddellijk bij de douanecon trole werd hij door drie Ie'rse recher cheurs opgewacht. Tevoren had hij niet veel meer gezegd dan dat hij blij was om weer vrije Ierse lucht in te ademen, dat hij binnenkort in Belfast hoopte terug te zijn en dat hij louter de bevelen van het IRA hoofdkwartier zou opvolgen. De Ierse regering in Dublin voelt zich duidelijk opgescheept met Cahill en zal ongetwijfeld duimen gedraaid hebben dat hij op het allerlaatste moment alsnog in de Verenig de Staten zou zijn toegelaten. Het is zeker dat de Ieren, temeer na de lange gesprekken tussen hun pre mier Lynch en zijn Britse collega Heath, de terugkeer van Cahill, die openlijk het doden van Engelse sol daten als hoogste goed predikt, niet ongemerkt konden laten voorbij gaan. weer groter geworden. In London derry, in Noord-Ierland is een drie jarig Jongetje onder de wielen van een Britse pantserwagen geraakt en gedood. Als een resultaat van de dood van het jongetje braken onmiddellijk nieuwe onlusten uit. Onmiddellijk werden in de straten in de buurt van de plek waar het ongeluk plaats vond barricades opgeworpen en de menigte wierp met stenen naar de Britse soldaten. Risico Maar opnieuw neemt de niet zeer diep in Iers vertrouwen wortelende regering-Lynch een groot risico. Vele Ieren, van alle partijen, beschouwen de 51-jarige Cahill als een natio nale held voor wie eerder de Vip- room zou moeten zijn gereedgemaakt dan de arrestantenwagen. Cahill vertelde voor zijn aanhou ding ook nog. lat in plaats van hem nu een geestverwant naar Amerika comité van de raad dat momenteel zal gaan om er lezingen te houden en in Sofia vergadert Wereldraad geeft weer geld aan anti-racisme GENÈVE (AP) De Wereldraad van Kerken heeft opnieuw 200.000 dollar geschonken aan anti-racisti sche bewegingen. Het grootste deel van het geld gaat naar organisaties die de blanke regimes in Zuid-Afri- ka, Rhodesie en de Portugese kolo niën in Afrika willen omverwerpen Hoewel de Wereldraad in haar be kendmaking meedeelt, dat het geld bestemd is voor onderwijs, kosten van rechtskundige bijstand en steun aan gezinsleden van guerrilla-leiders die in de gevangenis zitten, zegt hij erbij dat geen controle zal worden uit geoefend op de uiteindelijke beste ding van de gelden Toen de wereldraad een eerste schenking aon anti-racistische orga nisaties heeft gedaan hebben ver schillende lidkerken voornamelijk uit Zuid-Afrika en West-Duitsland gedreigd uit de raad te zullen treden. De centrale commissie van de raad heeft in januari ondanks die drei gementen' haar goedkeuring gehecht aan de schenkingen Het besluit nog eens 200.000 dol lar te schenken werd genomen door het 26 leden tellend uitvoerend Weet u het. nog? De driekusman.van je sirnpe.sampe.sompe, torentje,torentje bussekruit en al die andere versjes en rijmpjes die we vroeger met z'n allen scandeerden. Bij het hoepelen. Bij het tollen of bij spelletjes als de zevensprong. Kostbare stukjes jeugdsentiment die nog springlevend zijn.Kijkt u maar in het nieuwe Boek van de Maand. Daar vindt u ze allemaal, omlijst door sfeer van uw kindertijd laten proeven. Maar het is niet alleen een zoet gevoel van heimwee dat dit boek zo boeiend maakt. Terwijl u in „Rijmpjes" bladert zult u ontdekken dat uw goeie, ouwe kinderrijmpjes nog even aardig, spits en actueel zijn. Ook voor kinderen van vandaag. En dat is zeker een goede reden om dit boek snel te kopen. Tot 10 oktober verwerft u het voor de helft van de prijs. charmante illustraties die u weer helemaal de En zolang de voorraad strekt. Verkrijgbaar bij: Boekhandel DE KLER Nieuwe Rijn 45 - Leiden - Telefoon 2088543370 Voor Alphen a. d. Rijn Van Mandersloostraat 19 Boekhandel HAASBEEK Telefoon 01720—3047 Een bijzonder koopje voor jong en oud Volop voorbanden bij: HET NIEUWE BOEKHUIS Breesfraat 52 hoek Vrouwensteeg, - Leiden, telefoon 26977 dag, tijdens het eerste gesprek met Bahr in Bonn, al de eigen Oostduitse tekst met afwijkingen op enkele essentuële punten gehanteerd Toen Kohl donderdag in Oost-Ber lijn dat document opnieuw voor de dag haalde, is Bahr eerst naar het westelijk stadsdeel gereden om 'met Bonn te telefoneren. Hij ging terug naar het Oosten, maai- nog geen uur later moest de slagboom in de muur opnieuw omhoog om zijn auto te laten passeren. Bahr. die 's middags in Bonn ver slag uitbracht aan het kabinet, vindt het overdreven van een crisis te spreken. Regeringswoordvoerder Ah- lers zei donderdagavond dat aange nomen mag worden dat men het over de tekst spoedig eens wordt. Daarbij maakte hij overigens duide lijk, dat Bonn zich wenst te be dienen van de gemeenschappelijke tekst. Maar het gesprek wordt dins dag hervat en dat is, aldus Ahlers, 'al een grote stap voorwaarts' Relatie De kern van het meningsverschil schuilt in de relatie tussen West- Berlijn en de bondsrepubliek. De Engelse tekst van de overeenkomst spreekt van 'ties', hetgeen in het Duits als 'Bindungen' (banden) wordt vertaald. De Russische tekst, waarvan de Oostduitsers zijn uitge gaan, zou echter een vertaling tot 'Verbindungen' mogelijk maken, het geen op een lossere band tussen de stad en de Bondsrepubliek zou kun nen duiden. Dat laatste past in de Oostduitse politiek. In de gemeenschappelijke tekst is gekozen voor 'Bindungen'. Op dit punt hebben dus de weste lijken aan het langste eind getrok ken. Daarvoor hebben zij echter moeten toestaan dat het verkeer tus sen de Bondsrepubliek en West-Ber- lijn 'transit' wordt genoemd en geen 'doorgangsverkeer' zoals Bonn het wenste. Kohl bestrijdt nu dat Bahr de competentie zou hebben namens West-Berlijn over het verkeer te onderhandelen. Dat zou een taak zijn voor de Westberlljner Müller. die ecther slechts de opdracht heeft te onderhandelen over problemen tussen beide delen van de stad en over het reizen van Westberlijners in de DDR. Kohl wil door dit op treden benadrukken dat West-Ber lijn voor de DDR-regering nog al tijd een zelfstandige (of desnoods bijzondere) politieke eenheid is. Grote zorgen over het verloop van de onderhandelingen maakte mer> zich donderdag in Bonn niet. omdat de twee Duitslanden eenvoudig ver plicht zijn tot een aanvaardbaar resultaat te komen. Duidelijk is ech ter al bij het begin van hun onder handelingen dat de 'zakelijke sfeer' van een geheel ander karakter is dan die 'zakelijke sfeer' waarmee de ambassadeurs van Amerika, Enge land. Frankrijk en de Sowjet-Unie tijdens hun onderhandelingen de af gelopen maanden zo in hun schik waren. Nader onderzoek kwestie woon- wagenbranden DEN HAAG (ANP) Het groot aantal woonwagenverbrandingen vervult staatssecretaris mevr. S. van Veenendaal Van Meggelen (CRM) met zorg. Zij heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen over de toenemende reeks van ver brandingen van woonwagens. In de periode van 1 Januari tot 1 september van dit Jaar zijn 135 woonwagens en als zodanig in ge bruik zijnde caravans uitgebrand. In 1970 bedroeg dit aantal vijftig en in 1969 —95 en in 1968 102. In een aantal gevallen bestaat het ver moeden van opzettelijke brandstich ting, aldus het antwoord. Staatssecretaris Van Veenendaal zegt van oordeel te zijn, dat inder daad paal en perk behoort te worden gesteld aan misbruik en wantoestan den. Of de iri de Algemene Bijstands wet opgenomen bepalingen voldoen de effectief zijn, is onderwerp van nader onderzoek en inter-departe mentaal overleg. Indien daartoe aan leiding blijkt te bestaan zullen nade re maatregelen worden bevorderd al dus de staatssecretaris. De suggestie van het GPV-kamer lid P. Jongeling om de bijstandsver lening aan woonwagenbewoners zon der vaste woon- of verblijfplaats te concentreren op het departement van CRM wordt door de staatssecre taris niet overgenomen. Een dergelijke uitvoeringswijze zou, naar haar mening, niet passen binnen het stelsel van de algemene bijstandswet. Ook zou een dergelij ke gecentraliseerde uitvoering geens zins bijdragen tot het oplossen van moeilijkheden, zoals die zich recente lijk hebben voorgedaan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9