Gerzon moet binnen jaar gaan .1,5 winst maken iabinet-Biesheuvel in financiële tang In Suriname heersen wantoestanden" Itata-slag om de vliegtarieven B Dodelijk spel op spoorbaan Alg. dir. P.A.F. Perk: Vitteveen vorig jaar optimistischmaar Rotterdammer dreef drie dagen op zee rond IJDAG 10 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Van der Lek (PSP) geschokt terug SCHIPHOL (ANP) Met de mededeling dat hij ten zeerste onthutst si over wat hij be schreef als wantoestanden op sociaal en economisch gebied is dr. B. van der Lek, voormalig kamerlid van de PSP, gister avond op Schiphol teruggekeerd van zijn 10-daagse bezoek aan Suriname. Hij zou daar namens het hoofdbestuur van de PSP een solidariteitsbezoek brengen aan het door de PNR (Partij Natio nalistische Republiek) te* hou den congres. Hetzelfde gold voor twee leden van het Suri- name-comité, Erik Paerl en Rene Graanoogst. Maar het congres werd in verband met de staking in Suriname na de eerste dag geschorst en afge last. Evenals de PSP in Neder land is de PPR in Suriname een heel kleine. Zij bezit in de Suri naamse staten 1 zetel en die wordt bekleed door Eddy Bru- ma. "Men beseft in Nederland on voldoende", aldus dr. Van der Lek, "hoe groot de werkloos heid in Suriname is" en hij noemde daarbij een percentage van 25 procent. Circa een vijf de deel van de 300.000 zielen tellende Surinaamse bevolking is volgens hem ondergebracht in echte krotten met slechts enkele vierkante meters opper vlakte. Massa-ontslag, het ont breken van praktisch elke so ciale voorziening en rechteloos heid van de meeste werkers waren andere tekortkomingen die de pacifistische politicus tij dens zijn verblijf in Paramari bo hadden gestemd. Ook hekelde hij wat hij noem de de uitbuiting van het volk in een staat met zo weinig men sen, "die in uitzichtloze armoe de leven ondanks de enorme bodemschatten en ondanks de jarenlange ontwikkelingshulp van in totaal wel 800 k 900 mil joen gulden". Desgevraagd wierp hij de voornaamste schuld op de vele conservatieve regeringen, die in Suriname aan het bewind zijn geweest en daaronder rekende hij ook de huidige regering van premier Sedney. Voorts was hij "erg geschokt over het sociale wanbeleid, dat door Nederlands bedrijven in Suriname wordt gevoerd". Zij hebben een abso lute macht over hun arbeiders, "die gedekt wordt door de hui dige regering en naar we dezer dagen weer eens heel duidelijk geïllustreerd hebben gezien ook door de rechterlijke macht. De met dr. van der Lek terug gekeerde Erik Paerl van het Suriname comité completeerde dit beeld van Suriname met de mededeling, „dat de laatste tijd de neiging tot vorming van een politiestaat optreedt". Hij had het geconcludeerd uit het feit, dat een aantal be kende mensen ten aanzien van de Surinaamse radio een spreekverbod was opgelegd. "Het is kenmerkend", zo ver volgde hij, "dat de minister van Justitie, dr. J. Adhin, ver schillende bezoeken heeft ge bracht aan de politieschool in Wolfheze en bovendien een reis naar Jamaica heeft gemaakt om zich daar te oriënteren over de bereden politie, omdat hij die ook in Suriname wil invoe- !HIPHOI (ANP) Vandaag het RAI-congrescentrum te irdam de Itata-slag om de At- Ische tarieven voor 1972 begon- Die .«lag wordt op het aller- JC gste nveau gevoerd, want in de "i loper zomer is tijdens een verga- og an zes weken in Montreal de vereiste eenstemmigheid be- i iea laatste poging dit doel toch teforceren. kwamen nu de pre- nta van de luchtvaartmaat- ipjjen in hoogst eigen persoon r imsterdam, ieder slechts bij- a:i door één hunner commer- |J1| e lireoteuren. rddent-directeuren van lucht- raaatschappijen hebben niet 1 jd en daarom willen ze snel tot esluit komen. In tegenstelling e normale Itata-vergaderingen tarieven, die meestal ettelijke in beslag nemen, gaan zij po- n één of ten hoogste twee da- een beslissing te forceren. In real was unanimiteit bijna tot gekomen, doch daar stak op aatste moment de Lufthansa spaak in het wiel. De Duitse schappij had op zichzelf geen aren tegen de meeste der voor- 1de populaire tarieven (opge- ter stimulering van het massa ier), doch zij was van mening, v v iet tarievensysteem er te gecom- erd door werd en nog moeilij- ou zijn te hanteren dan het dat ,is. een overeenstemming it worden bereikt, dan kan in- uj(aad een chaos worden verwacht, van weinigen voordeel zullen een, zelfs nauwelijks het publiek de praktijk bij vroegere ge- Jn al heeft uitgewezen, begint dan Jk een dodelijke concurrentie- M i, die echter al gauw wordt af geremd door de Rijksluchtvaartdien sten van de Verenigde Staten en de West-Europese landen. Als toeziende voogden trachten zij in zo'n tarievenoorlog de belangen van de eigen nationale maatschap pijen te beschermen. Zij kunnen dat gemakkelijk doen, omdat ze immers iedere buitenlandse maatschappij, die naar hun mening tegen een te laag tarief vliegt, de landingsrech ten op de eigen luchthavens kunnen ontnemen. HELMOND De tweejarige An dreas Rompen is gisteren in zijn woonplaats Helmond overreden door de trein van Venlo naar Eindhoven. De kleuter was op slag dood. Hij was aan het spelen op de spoorbaan. Ouders niet thuis baby verbrand ROTTERDAM De eenjarige Bianca Hoogvorst uit Rotterdam is gisteren levend verbrand, toen in haar ouderlijke woning brand uit brak. Haar ouders waren niet thuis. Een vierjarig broertje van Bianca zag kans om voor de vlammen te vluchten. De brand ontstond d oor nog onbekende oorzaak in een tus- senkamer. De Stichting Vakopleiding i dat was voor staatssecretaris Bouwbedrijf bestaat 25 jaar en Vonhoff aanleiding om gistermid- Gisteren kwam iemand in de winkel een portable vragen, voor om zijn Philips batterijtjes. j Laatst vertelde iemand dat'ie Philips batterijen de grens over had gesmokkeld. In een zaklantaarn. j dag in Artis een herinnerings steen te metselen in een leerlin genbouwplaats. Op de foto: de heer Vonhoff in actie tijdens het metselen. De emmer met specie stond op de rug van een olifantje om in de A'rtissfeer te blijven. Op de achtergrond Mies Bouwman, die over dit alles de leiding had. DEN HAAG „GerzoiTs Modemagazijnen N.V. (met vestigingen in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Eindhoven) moet nog dit jaar quitte spelen en volgend jaar reeds een behoorlijke winst maken. Gebeurt dit niet dan is Gerzon nog voor de slacht verkocht". Deze klare taal sprak de algemeen directeur van Gerzon de heer P. A. F. Perk gisteren op een persconfe rentie. Gerzon zit op het ogenblik nog zwaar in de rode cijfers. In de eerste helft van dit Jaar werd circa twee miljoen gulden verlies geleden, evenveel als over het hele Jaar 1970. De heer Perk heeft echter goede hoop dat hij het concern en daar mee de werkgelegenheid van de 500 overgebleven mensen zal kunnen redden. „Er zullen geen nieuwe ont slagen vallen", verzekerde hij. Vóór de liquidatie van de Gerzon-vesti- gingen in Haarlem, Leiden, Gronin gen, Arnhem, Nijmegen. Tilburg en Dordrecht beliep het totale perso neelsbestand van Gerzon op 1300 man. Het optimisme van de in maart dit Jaar benoemde algemeen directeur wordt gedeeld door de Nederlandse Crediet Bank (NCB), die houdster Is van de Gerzon-aandelen en die ook het stemrecht daarover heeft. „De bank heeft mij tot 1 Januari 1973 de vrije hand gegeven om Gerzon weer winsrgevend te ma ken", aldus de heer Perk. Ook Difora A. G. Genëve die eige naar is van de Gerzon-aandelen, heeft er volgens de heer Perk ver trouwen in. „Ik ben naar Zwitser land gereisd en heb Hans Moser, de grote man van Difora, precies ver teld wat ik met Gerzon van plan ben. Hij is het er helemaal mee eens, wat niet zo gek is: als Zwit sers ergens winst ruiken zijn ze het overal mee eens". Adviseur van Difora is de zeer ge fortuneerde Nederlandse bouwer van verzorgtehuizen Schumacher. Na het echec met de vorige baas van Gerzon, de Haagse onroerend goed man Cornells M. de Ruiter, bracht j Schumacher de heer Perk met Di- I fora in contact. Toen daarop de heer Perk tot algemeen directeur van Gerzon werd voorgedragen stemden de commissarissen van het modeconcern daarmee in. Hoe groot overigens het vertrouwen van de NCB in de heer Perk is, blijkt onder meer uit het feit dat alle overgebleven vestigingen van Gerzon deze zomer ingrijpende ver bouwingen ondergingen die door de NCB werden gefinancierd. De kos ten van deze verbouwingen, die Gerzon een ruimtewinst van 90P m2 opleverden, bedragen 1,6 miljoen gulden. Met de ruimtewinst hoopt Gerzon de omzet met tenminste 5,4 miljoen gulden te kunnen verhogen. In 1972 zal de totale omzet ten minste 50 miljoen gulden moeten bedragen. De verbouwde panden in Amster dam, Utrecht en Eindhoven worden morgen heropend. Gerzon-Den Haag volgt eind deze maand. De panden kregen nieuwe puien die de modewinkels „toegankelijk voor de consument" moeten maken. Andere trekkertjes in de vernieuwde Ger- zon-zaken zijn een flensjescorner en een Noors restaurant in de Amster damse vestiging en koffieshops in Gerzon-Den Haag en Eindhoven. Steek in rug: en achtduizend gulden kwijt AMSTERDAM in de ,,ros- se buurt" van Amsterdam is de 63- Jarige Chinees Chen neergestoken en beroofd van zijn portemonnale met achtduizend gulden. Naar Chens zeggen werd hij, niets vermoedend, ineens met een mes in zijn rug gestoken door een Chinees, waarna drie andere Chinezen hem zijn kostbare portemonnale ontfut selden. Na behandeling van de steek wond kon Chen weer naar huis. irvolg van pagina I krachten die het kabinet-»Bies- 'el stevig in de financiële tang imen zijn vorig jaar door het ka- t-De Jong schromelijk over- t. de slotbeschouwing over de be ng 1971 schreef minister van fi- liën dr. H. J. Witteveen: "Het net vertrouwt, dat het mogelijk lijn door een krachtig bijsturen te keren naar een rustiger Itteveen zou geen professor zijn lij niet een slag om de arm had nden. Het begrotingstekort, st natuurlijk wel voldoende zijn ggebracht. Anders zou een ver- evenwichtige ontwikkeling niet elijk zijn. Witteveen noemde het mden. Het begrotingstekort van wezenlijk belang voor de pectieven voor uitgaven en be- ingdruk in de komende Jaren, minister was over die perspec- i nogal optimistisch. Hij eef vol vertrouwen: "De begro- 1971 houdt op zichzelf al 'n niet ilangrijke bijdrage in tot het iwichtsherstel. Het tekort ver- dert en de conjuncturele impuls ilatief beperkt". de rest van zijn beschouwing de minister evenmin somber, meldde dat hij ditmaal wederom groei van de overheidsuitgaven kunnen beperken tot 6% en hij bovendien mogelijkheden voor aanvatten van enkele nieuwe ta- 'itteveens opvolger, de KVP-er J. Nelissen, zal na de >om van tegenvallers die over hoofd is uitgestort, zo'n optimis- he kijk op de begroting voor vol- jaar wel achterwege moeten la de regeringsverklaring zei mi- W-president Biesheuvel begin I augustus, dat zijn kabinet is gecon fronteerd met een stijgend tekort aan geldmiddelen. Als grote schul digen wees hij aan de over elkaar buitelende loon- en prijsstijgingen de nasleep van de 400 gulden- golf die noch met de prijzenbeschik- king, noch met een loonmaatregel in toom bleek te houden. Erfenis Alleen voor 1972 schatte Biesheuvel het effect van de loon- en prijsstij gingen van dit Jaar op een half mil jard gulden. Een schatting die een aanwijzing is voor de onvoorziene uitgaven-groei die het kabinet-De Jong als erfenis heeft nagelaten. Het zou niemand op het Binnenhof verbazen als minister Nelissen straks op Prinsjesdag meldt, dat de begro ting van dit jaar met om en nabij een miljard gulden wordt overschre den. Het tekort over 1971 zal dan niet ruim twee miljard zijn zoals Witte veen voorzag, maar in de buurt van de drie miljard gulden komen te lig gen. De conclusie mag luiden, dat in elk geval in 1971 het structurele be grotingstekort niet voldoet aan de voorwaarden voor een evenwichtige ontwikkeling van de Nederlandse economie. Terugval Een glasheldere aanwijzing voor de belabberde situatie waarin het be drijfsleven verkeert is de opmerkelij ke terugval van de opbrengst van de dividendbelasting. In het eerste half Jaar van 1971 is de opbrengst 21 miljoen gulden achter gebleven bij de raming. Van het verhaal echter, dat de moeilijkheden mede zijn veroorzaakt door een achterblijven van de belas tingontvangsten over de hele linie ge loven financiële deskundigen niet veel. Zij wijzen erop, dat in 1970 de ontvangsten in het eerste half Jaar Ex-minister Witteveen te optimistisch 4,6% beneden de raming bleven, ter wijl de uiteindelijke uitkomst dat jaar zelfs nog iets gunstiger was dan de raming. In het eerste half Jaar van 1971 zijn de ontvangsten slechts 3,9% achtergebleven bij de ramingen. Uit deze situatie kan het kabinet dus enige hoop putten. Niet zozeer belastingtegenvallers als wel gigantische uitgavenstijgingen, vooral in de sector onderwijs en we tenschappen, worden als de ware boosdoeners beschouwd. Boosdoe ners die uiteraard doorwerken in de begroting voor 1972. Compromis Het tekort op deze begroting zou méér dan 3 miljard bedragen. Dat is een groter gat dan waarvan bij de langdurige besprekingen om tot een regeerakkoord te komen ooit sprake is geweest. Om de daardoor ontstane problemen op te lossen, is zelfs een nieuw akkoord-Nelissen no dig geweest. Want eerder dan ver wacht hebben binnen het kabinet de meningen van confessionelen ener zijds en VVD en DS '70 anderzijds zo diametraal tegenover elkaar ge staan, dat op het Binnenhof het op lopen van de spanning in Biesheu vels ploeg nauwlettend in het oog werd gehouden. Maar na urenlange discussies vonden de partners elkaar deze week. Op de valreep mag wel gezegd worden, wanneer men be denkt, dat er op dat moment geen twee weken meer lagen tussen hun compromis voor het komende jaar en het aanbieden van de Miljoe nennota. Dat akkoord houdt o.m. in nog meer bezuinigd zal moeten worden dan de f. 900 miljoen, waar toe de werkgroep-Nelissen tijdens de informatieperiode al had geconclu deerd; via de zogenaamde voorinschrijf- rekening ongeveer 2 miljard van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zal worden geleend, zodat er geen beroep op de open kapitaalmarkt be hoeft te worden gedaan; op 1 Januari de directe belas tingen, dus o.a. loon- en inkomsten belasting en vennootschapsbelasting volgens de wettelijke bepalingen van de „wiebeltax" voor de tijd van 1 Jaar met 5 pet. zullen worden ver hoogd; daardoor ook de benzineaccijn zen omhoog zullen gaan, zodat de prijs per liter minstens met 2% cent zal stijgen; frisdranken met accijnsheffing zullen worden belast; een aantal producten van het lage BTW-tarief van 4 pet. zal wor den overgeheveld naar het hogere van 14 pet.; loon- en inkomstenbelasting versneld zullen worden geïnd. Eenvoudiger Een veel eenvoudiger oplossing voor het kabinet zou het niet toepassen van de inflatiecorrectie op de loon- en Inkomstenbelasting zijn geweest. Dat zou in één klap een half mil jard gulden hebben opgeleverd. DS '70 en vooral de VVD hebben zich fel tegen deze oplossing verzet. Met name in liberale kringen acht men het onrechtvaardig, dat de overheid via de belastingen profiteert van de inflatie. In het regeerakkoord-Steenkamp is de bij de wet geregelde inflatiecorrectie ongemoeid gelaten WD-fractie- leider Hans Wiegel heeft daar voor de zekerheid nog maar even aan her innerd tijdens het debat over de re geringsverklaring. In de gelederen van de drie christelijke regerings partners zijn heel wat voorstanders van het achterwege laten van de in flatiecorrectie, maar het kabinet is niet voor hen gezwicht. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) heeft overigens al laten doorscheme ren, dat hij zal pogen deze voorstan ders straks bij de begrotingsbehan deling in de Tweede Kamer openlijk te laten verklaren, dat zij het niet eens zijn met het kabinet. Een nieu we kiem voor een crisis is gelegd. Keuze Uit de vele kwaden, waaruit het kabinet-Biesheuvel had te kiezen, heeft het tenslotte voor deze, waar schijnlijk in het parlement met een kromme redenering wel recht te pra ten nood-oplossing gekozen. Ook al tekenis in, indien bij de uitvoering van de begroting de oorspronkelijke ramingen belangrijk worden over schreden". Minister Nelissen met de brokken had oud-minister Witteveen verle den Jaar nog aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat de opbrengst van het conjuncturele instrument, dat „wiebeltax" is gedoopt, zou moeten worden geblokkeerd op een speciale rekening bij de Nederlandse Bank of gebruikt zou moeten worden om de nationale schuld af te lossen. De rechtvaardiging voor het af wijken van deze door de toenmalige minister van financiën in de Kamer uitgesproken gedragslijn zullen Bies heuvel c.s. wel willen vinden in de harde lessen, die in datzelfde Jaar zijn geleerd. En misschien zelfs wel in hetgeen diezelfde Witteveen bij het opstellen van de begroting 1971 schreef: „De structurele norm, die bij het opstellen van de begroting wordt gehanteerd, boet veel aan be- CHIAVARI Italiaanse vissers hebben gisteren een Rotterdammer en een Brit uit de Middellandse Zee gehaald, die drie dagen In een rub berboot hebben rondgedreven. Hun toestand is bevredigend. Als naam van de twintigjarige Rot terdamse student wordt August Boe- sers opgegeven. Hij verrok samen met de Brit maandag uit de Franse bad plaats Saint Tropez. Ze waren van plan om in hun rub berboot met buitenboordmotor naar Corsica te varen en daarna naar Elba. Het ruwer wordende weer door. kruiste echter hun plannen. Een golf sloeg hun kompas, levens middelen en drinkwater overboord. De Italiaanse vissers ontdekten het doelloos rondvarende motorbootje, omdat ze van de normale vaarroute waren afgeweken in de hoop meer tonijn te kunnen vangen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7