Alphense winkeliers verdeeld lplien krijgt nu >k te maken met adsproblemen ►t voor de kassa rijden straks afgelopen ERG NAAR VOOR VERKEER, PRIMA VOOR WANDELAAR 1 10 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA/ De dagen dat Alphen a. d. Rijn in de vaart der tijden rustig en gezapig voortkabbelde, behoren voorgoed tot het verleden. Het aantal inwoners is de laatste jaren storm achtig gegroeid, dankzij de snel uit de grond gestampte wijk Ridderveld, die Alphen althans gedeeltelijk een stedelijke allure heeft gegeven. Door die sterke uitbreiding ging de oude kern van Al phen de laatste jaren het ziektebeeld vertonen dat je ook in zoveel grote steden aantreftnauwe winkelstraten barstens vol auto's, die in geparkeerde toestand hopeloze sta-in-de- wegt vormen en rijdend de voetgangers naar het leven staan. Een situatie, die op den duur niet kon blijven voort bestaan. \standen die zich dagelijks in de Van Mandersloostraat voor doen. EN AAN DEN RIJN Ii krijgt nu ook te maken Hl isproblemen en die zullen mogelijk moeten worden Er zal zo hier en daar eens een "hard" woord Hmaar tenslotte moet het belang boven dat van soonlijke prevaleren". ir. Hakstege (directeur öeenitewerken) het gesprek afsluiting van een deel van rum (Van Mandersloostraat! Is de eerste stap om te ko- :n voetgangersgebied, lecember van dit jaar zullen nog verkeersmaatregelen getroffen voor de Raadhuis- d de Hoofdstraat. "Dat wil gen", vervolgt ir. Hakstege. deze straten voor het ver en worden afgesloten. Daar in nog "eel te veel haken en daar zijn we nog lang niet irdat echter het cityplan is ierd, moet de boel geheel lijkt me geen zaak die alleen de ge meente aangaat, die er financieel beslist niet al te best voorstaat. De gemeente heeft aan de Aarkade reeds een parkeerterrein gecreëerd waarvan de expediteurs gebruik kunnen maken. Deze parkeerplaat sen zijn vooral van belang voor de winkeliers. Het lijkt me dus niet dat de gemeente voor alle kosten moet opdraaien". Men vraagt zich af waarom het parkeerterrein aan de Aarkade Integratie sluiting van de Van Man- traat wil men nu reeds reall- n te komen tot een goede in tussen het oude- en het te nieuwe winkelcentrum, "De 0lpkelstraat moet zo aantrek - mogelijk worden gemaakt, denken we bijvoorbeeld aan ating, aan bepaalde verlioh- 's-avonds en noem maar op niet uitgesloten, dat er ook buiten zullen worden ge- Dat verhoogt alleen maar .u er korte termijn wil men be de bouw van het nieuwe itrum, dat op het voor mali- gfeein van kwekerij Lemkes len hoopt binnen een Jaar of if. "Zouden we dan nog niet gang zijn, dan betekent dit tere teleurstelling voor mij", Hakstege. "Over een half a de definitieve plannen dan is het nog maar een |van aanbesteden", ielke wijze zullen de winke- de Van Mandersloosstraat bevoorraad als deze weg 't verkeer is afgesloten? probleem van de bevoorra- «lt vooral voor de midden - 1/ ^die aan de Rijnzijde van de laiciersloostraat zijn geves- IJteün met hen moeten we in te olaats tijden vaststellen, IU bedienend verkeer in de worden toegelaten. Als zij Parkeeraangelegenheden by willen hebben, dan zullen F°°k in nun beurs moeten tas- P deze kosten te dekken. Het Reportage s Jan Westerlaken en Ruud Pauw foto's Wim Dijkman niet wordt doorgetrokken tot de Van Boetzelaerstraut zodat het Verkeer hier van beide kanten kan oprijden? "Op dit moment is dat veel te ge vaarlijk. De Van Boetzelaerstraat is voor het Vrachtverkeer veel te smal. Als we deze maatregel zullen treffen, dan zullen we alleen maar narigheid ondervinden. Het is wel zo, dat het grasveld ook zal worden benut als parkeergelegenheid. Maar dat zal van tijdelijke aard zijn want hier is tenslotte het nieuwe winkel centrum gepland. Als we hier "ech- te" parkeervoorzieningen zullen ma- j ken, betekent dit, dat de gemeente een bedrag van vijftigduizend gul den zal moeten neertellen. Na andeï- half jaar zal dit toch weer moeten verdwijnen en dat is gewoon zonde van het geld". Alphen loopt achter "Alphen loopt, wat betreft het in voeren van een voetgangersgebied, beslist bij andere gemeenten ach ter. We zullen dit tijdens de bijeen komst met de middenstanders (14 september in gebouw Nabij) aan de hand van dia's aantonen. Het oude winkelcentrum zal in 't nieuwe moe ten worden opgenomen anders zal het wel eens goed mis kunnen lopen". Het parkeren zal in de toekomst geen moeilijkheden opleveren. Bo ven of onder het nieuwe winkelcen trum zal een ruimte worden vrij ge houden waarin zo'n tweehonderd vijftig wagens een plaatsje zullen kunnen vinden. Daarnaast komen er ook nog eens vierhonderd par keerplaatsen op het terrein van Lemkes. Men wil in de toekomst de automobilist de gelegenheid bieden om zijn vervoermiddel zo dicht mo gelijk bij de winkel te kunnen neer zetten waar hij moet zijn. Het parkeerterrein aan de Aarkade. dat de middenstanders zo graag idllen zien doorgetrok ken tot de Van Boetzelaerstraat. Afsluiting Van Mandersloostraat Alphen gaat daarom volgen de maand de eerste van een aantal ingrijpende maatregelen^ nemen om de chaos in de winkelstraten te lijf te gaan: de bruisende Van Mander sloostraat wordt voor alle ver keer gesloten. „Dan is het afgelo pen met het parkeren tot vlak voor de kassa", zoals hoofdinspecteur/ korpschef H. W. van Voorden van de Alphense politie het uitdrukt. Over het besluit van de gemeente Al phen wordt door de neringdrijvende middenstand in de Van Mandersloo straat sterk verschillend gedacht. Het spreekt van zelf dat iedereen de maatregel beoordeelt naar zijn ei gen belangen. Winkels die ge richt zijn op het echt winkelende publiek (dat nu met al die auto's maar minnetjes aan zijn trekken komt), zullen het besuit met heei wat meer vreugde begroeten dan la ten we zeggen een levensmiddelenbe- drijf, dat er juist bij gebaat is dat de mensen met hun voertuig zo dicht mogelijk bij de zaak kun nen komen. Want wie voelt er voor om vele tientallen meters te gaan sjouwen met een boodschappentas? Een steekproef leert dat zowel voor als tegenstander van de maatregel, beseffen dat er iets moet gebeuren, dat de huidige verkeerssituatie al ge ruime tijd niet meer verantwoord is. Onhoudbaar W. Winninghof (kledingbedrijf) zegt daarover: „Het kan niet langer zo. Het is een onhoudbare toestand. Tot dusver is het nog goed afgelopen, er wordt voorzichtig gereden. Maar de eerste de beste auto die een beetje te veel gas geeft, kan in de Van Mandersloostraat de grootste onge lukken veroorzaken. Zover mag het niet komen. De winkelende consu ment moet in bescherming worden genomen". Over dat punt geen ver-, schil van mening. Maar, zo zeggen de tegenstanders, de gemeente mag pas zo'n rigoreuze maatregel nemen als zij de nodige voorzieningen heeft getroffen voor allerlei ongemak ken die met de maatregel gepaard gaan. En omdat die voorzieningen absoluut ontoereikend zijn, mag de gemeente er op dit tijdstip niet toe overgaan. Er is 'n aantal hete hang ijzers: de kwestie van de bevoorra- idng, de rijroute om bij de Van Mandèrsloostraat te komen en de parkeerruimte. Voqral de bevoorra ding lijkt in de huidige situatie een zorgenkind te gaan worden, met na me voor de winkels die aan de Rijn kant liggen. De gemeente wil weliswaar de straat gedurende een aantal uren openstellen voor de toeleveringsbe drijven, maar tal van zakenmensen vrezen dat dat weinig zal uithalep. Zij zien de oplossing in het door trekken van het parkeerterrein Aar kade Van Boetzelaerstraat. Dat is dus het voormalige grondgebied van de kwekerij Lemkes. Maar er is geen geld om dat de egaliseren. En de ge meente zo wordt gezegd, voelt er ook niets voor met die grond nu wat te doen, omdat daar de uitbreiding, van het city-centrum is gepland. Hieronder een boeket menin gen van middenstanders in deze zaak, waarin talrijke facetten van do afsluiting aan de orde komen. Hazebroek (grote levensmiddelen- zaak) "Zoals de situatie nu is, ben ik fel gekant tegen de afsluiting. De gemeente kan de straat wel dicht gooien. maar dan behoort ze wel een geschikte alternatieve route te bie- Dat kan door de verbinding Aarkade Van Boetzelaarstraat te maken. Je krijgt dan een prachtig parkeerterrein en daar vandaan moe ten wat ruimere doorsteken naar de Van Manderslootstraat komen. Het huidige parkeerterrein aan de Aar kade is straks voor mensen die uit de richting van de brug komen veel te moeilijk te bereiken. De bevoor rading zal me geweldige problemen geven. Ik heb zo'n 150 toeleverings bedrijven, waarvan een aantal meer malen per week komt. Tegen die mensen hoef ik echt niet te zeggen: jullie mogen alleen maar tussen die- en-die uurtjes komen bevoorraden Die mensen zitten door het hele land. die kunnen daar niet allemaal rekening mee houden. Nee, als dit zo doorgaat, wordt het een ramp voor mijn zaak". Goed Van Keeken (schoenenzaak)"De afsluiting is een goede maatregel van de gemeente, maar zoals de meeste goede maatregelen, komt ze wat aan de late kant. Voor het win kelend publiek wordt het hier ideaal. Daarvoor moeten wij winkeliers de Pijn van een moeilijke bevoorrading maar op de koop toe nemen". Van der Heuvel (slagerij Tee- kens)"Ik ben voor de afsluiting maar het moet kunnen. En zolang de voorzieningen onvoldoende zijn, kan het naar mijn mening niet". Ponsioen (elektr. apparaten)"Wij zijn groot voorstander van de afslui ting. Het publiek kan straks in alle rust winkelen en dat heeft onze branche nodig. De toelevering is voor ons geen probleem, want dat kan hier achterom gebeuren". Haasbeek (boekhandelaar) laat zich in uiterst scherpe termen over het gemeentelijk beleid uit. "Als je die afsluiting doorvoert dan moet Je het ook goed doen en dit lijkt naar niet6. Dat parkeerterrein op de grond van Lemkes, waar eigenlijk alles om draait, had twee jaar gele den al geregeld kunnen zijn. Toen werden er in de Poort van Piet de Kwaadste-Niet een aantal huisjes af gebroken. Ik heb gezegd: gooi dat puin alvast in de voortuin van Lem kes, dan hoef je straks alleen maar te egaliseren. Maar nee hoor, eigen wijs zijn, niet doen". Winninghof (kledingbedrijf)"ik ben er voor, maar ik sluit mijn ogen niet voor de problemen. De bevoor rading is er één van. Maar met dat verkeer kon het toch niet langer. De Van Mandersloostraat moet bekend heid krijgen als een gezellige winkel straat, waarin Je ongestoord kunt wandelen. We moeten daar niet mee wachten. Want straks verrijst in Ridderveld het wijkwinkelcentrum. Als we hier dan nog niet op orde zijn, zou dat nieuwe centrum wel eens een aantrekkelijk alternatief kunnen worden. Dat is het gevaar". Eén aantekening bij deze geluiden van de middenstand: hoe belangrijk de afsluiting ook is, de winkeliers van de Van Mandersloostraat zijn er nog niet toe kunnen komen de koppen bij elkaar te steken. Het is onduidelijk waarom dat niét ge beurd is. Dat 't een organisatorische tekortkoming is, is zeker. Er had in middels al een plan de campagne op tafel behoren te liggen. Met alleen een stel kreten kom Je niet ver bij het gemeentelijk apparaat. Niet zo somber Hoofdinspecteur Van Voorden van de Alphense politie ziet de (verkeers), zaken rondom de afsluiting niet zo somber in. „Er is parkeergelegenheid genoeg in de onmiddellijke omgeving. Alleen zullen de Alphenaren er aan moeten wennen dat ze 100 of 200 me ter moeten lopen alvorens boodschap pen te kunnen doen. In Rotterdam is zo'n afstand een gillertje, in Lei den betekent het niets, maar in Al phen zal men er zich mee vertrouwd moeten maken". De toelevering ziet de heer Van Voorden ook als 'n pro bleem. „Buiten de vast te stellen be voorradingsuren zal men goederen van de parkeerplaats aan de Aar- kade met karretjes naar de winkel moeten brengen. Dat is niet leuk. maar er zit niets anders op". Op 14 september wordt in gebouw Nabij een vergadering belegd met middenstanders, gemeente en politie om een oplossing voor de toelevering j te vinden. Dat kan een heel aardig I avondje worden. Niet echter voor boekhandelaar Haasbeek. „Die ver gadering is een farce", zegt hij, „de gemeente doet toch wat ze wil". ALPHEN AAN DEN RIJN De afsluiting van de Van Mandersloostraat voor het verkeer is met gemengde gevoe lens ontvangen. Vooral mensen die zaken komen doen met de in deze straat gevestigde middenstanders zijn er be paald niet zo gelukkig mee. Kopers, die uitsluitend komen winkelen, dgnken hier weer anders over al hebben zij er begrip voor, dat de winkelier zijn waren moet kunnen ont vangen. Zeer lastig De Amsterdamse expediteur K. Ros (30) komt zo'n vier keer in de week in het centrum van Alphen om diverse zaken te bevoorraden. Zijn mening over de afsluiting is: „Zeer lastig. Op deze wijze worden we aan handen en voeten gebonden. We moeten nu maar ergens een plekje voor onze auto zien te vinden en dan de spullen op rekken laden en zo de winkeliers voorzien van goederen. En dat gaat vreselijk veel tijd kos ten. Als de straat bepaalde tijden voor de bevoorraders wordt openge steld zullen we moeten proberen ons hieraan aan te passen. Al zal dat beslist niet meevallen, want Alphen is niet de enige stad die zijn centrum voor het verkeer afsluit." j£, ROS Gevaarlijk „Ik ben erg blij dat nu eindelijk het verkeer uit die smalle Van Man dersloostraat wordt geweerd", zegt mevrouw Van Egmond (24), die Juist een lik van een ijsje heeft ge nomen. „Het gebeurt geregeld dat Je er niet door kunt. Daarnaast is het nog gevaarlijk ook om hier te wandelen. Je moet steeds weer op je hoede zijn, want anders loop je de kans door een auto ondersteboven te worden gereden. Al woon ik in Rid derveld, toch kom ik wel een paar keer in de week in deze straat win kelen. Ik heb geen hekel aan lopen dus voor mijn part kunnen ze hun gang gaan. Ze moeten echter wel het centrum enkele uren per dag open- MEVROUW VAN EGMOND stellen voor de aanvoerders". Iets van gehoord Piet Fokkema (21) woont pas een Jaar in Alphen. Op onze vraag hoe hij het vindt, dat de Van Mander sloostraat voor het verkeer wordt afgesloten zegt hij: „Ja, daar heb ik iets van gehoord. Ik vind het wel een vooruitgang want nu kim Je ein delijk eens rustig rondneuzen zon der dat Je op het verkeer hoeft te letten. En dat vind ik wel wat waard. Maar ik kan me wel voorstellen, dat er winkeliers zijn die niet zo geluk kig met deze maatregel zijn. Zij moe ten tenslotte maar zien dat ze hun spullen binnen krijgen. Qua winkel centrum wordt hei nu natuur lijk wel wat aantrekkelijker. Deze maatregel betekent in ieder geval een stap in de goede richting om te ko men tot één groot wandelgebied in het centrum. Er zal echter wel een alternatief moeten worden gevonden voor de expediteurs". PIET FOKKEMA Waardeloos „Waardeloos voor het verkeer en prima voor het wandelpubliek". Zo betitelt de Ter Aarder Valentijn (54) de afsluiting van de Van Mander- sloosstraat. „Ik heb geen belang bij de afsluiting. Wel vind ik het jam mer. dat ik. als ik in het centrum moet zijn om zaken te doen, eerst een plaatsje voor mijn auto moet gaan zoeken. En dan moet Je maar weer afwachten of zij niet is bescha digd als je terugkomt. Meestal ligt de dader ook nog op het kerkhof bij dergelijke zaken en dan moet Je -zelf voor de kosten opdraaien. Tevens moet Je door de afsluiting een eind lopen en voor een zakenman bete kent tijd. geld. Maar ik ben het er wel mee eens, dat er nodig iets aan deze verkeerssituatie moet wor den gedaan". Parkeerruimte „Als ze voor voldoende parkeer ruimte in de omgeving van het cen trum zorgen, kunnen ze voor mijn part hun gang gaan", zegt mevrouw Noordam (64) uit Woubrugge, die gemiddeld één keer per week naar Alphen komt om haar inkopen te doen. „Meestal kom ik zaterdags boodschappen doen en dan kun je bijna geen voet verzetten. Op deze dag is er ook markt en dat betekent, dat er een flink stuk, waar je nor maal kunt parkeren, niet kan wor den gebruikt om Je auto neer te zet ten. Dat vind ik wel een kwalijke zaak. Maar als men hierin voorziet, dan is er volgens mij geen vuiltje aan de lucht". MARGA M AU RITS MEVROUW NOORDAM Niet zo leuk Giechelend vertelt de zeventienja rige Marga Maurits (gekleed in hot pants) uit Koudekerk aan den Rijn, dat ze de afsluiting toch niet zo leuk vindt. „Als ik nu op de brommer naar Alphen kom, kan ik deze voor de winkel kwijt waar ik moet zijn. Straks betekent dat, dat ik eerst voor dit ding een plaatsje mo^t gaan zoeken en dan een heel eind moet komen lopen. En daarvoor voel ik eerlijk gezegd niet zo veel. Het neemt niet weg, dat ik wel achter de af sluiting sta. Die auto's mogen voor mij gerust uit het centrum, want voor het winkelende publiek is dit toch wel fijn".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13