*&u\ Verhoeven is het diepe ingegaan firata Kostelijke satire op het driftleven van de mens Louis de Funès: gebrek aan vaart t Blonde Greeten 'Haar van Boven 1(71 gas - haarde WAT ZIEN IK...': Alyse Chloé ,Go between" ademt sfeer van nostalgie q 10 SEPTEMBER 1971 LEID SCH DAGBLAD Jelini mina- Rijn. even 720) als u int in DEN Paul Verbeven is gisteren het diepe ingegaan, [tien Nederlandse ioscopen van Sneek tot Breda en van loven tot Alknaaigaan de toeschouwers bekijken of hij igd is of naar d kant terug moet worden verwezen, enstuk, men vfeehet, is Albert Mols „Wat zien ik?" ,oeven heeft in het leine bad oefenen met „Fee;' en „De laar" en die warer, £err veel- Dd. Twee van die >rte films atuurlijk niet votönde om ■varingen op te do1 voor een ctie met aanzienlijk eer adem. toonzaal hoge rV 25 laden openingstijden 3"Jk* van: 9.00-1u donderdag11 19.00-21 zaterdag1 9 30-13 In het buitenland is de overgang niet zo'n punt, omdat aankomende cineasten in de schaduw van de gro te broers net zolang kunnen meekij ken tot ze het ook denken onder de knie te hebben. Hier is de produktie zo spaarzaam, dat zelfs de belang rijkste filmregisseurs nauwelijks aan het predicaat van geroutineerde vaklui toekomen. Nu is het natuurlijk Jammer dat onze Jongeren blijkbaar weinig be hoefte voelen om mee te gaan lopen in het buitenland zoals Fons Rade makers heeft gedaan. Verhoeven heeft een verstandige andere weg kunnen kiezen waar Je dan overigens ook nog de kans toe moet krijgen en dat is het maken van een veeldelige televisieserie als „Floris" was, een uitnemende gele genheid om bijvoorbeeld ervaring in spelregie te krijgen. AMBITIES „Wat zien ik?" wordt het grote moment. Zou de film niet aanslaan bij het publiek dan moet een regis seur vaak vele jaren wachten voor hij een nieuwe kans krijgt. De nieuwe verschijning aan het filmfirmanent is dan weliswaar ge vestigd wiskundige met een voltooide studie in Leiden, zijn ambities gaan in andere richting. Hij verlangt zelfs meer dan de variatie op Theo Olof van de beste filmer onder de wiskun digen dan wel de beste wiskundige onder de cineasten, .j De dagen voor de première, de da gen voor de heren filmcritici zich peinzend over het werkstuk buigen, zijn spannende dagen. De regisseur ziet zelf al lang niet meer wat hij heeft gemaakt, een gedrocht of een PAUL VERHOEVEN in het diepe geniaal wonder. Hij heeft zijn ver haal zo vaak in zovele fasen van draaiboek tot montage en geluidsmi- xage moeten herbeleven dat de even tuele leemten al niet meer waar neembaar zijn. Talloze regisseurs zijn er die kort voor het grote moment onbewimpeld van mening waren d e wereld een meesterstuk te hebben toegebracht. De werkelijkheid was anders. Wie zou trouwens zijn eigen kind tot monster verklaren? De in Amsterdam geboren, van huis uit Haagse, maar in Leiden woonachtige regisseur bezit Juist die scepsis, die buiten de hoofdstad meer folklore is dan daarbinnen. Zijn waardering rijst en daalt met dege nen. die naast hem gezeten positief of negatief reageert op het vertoon de. Zo hoort het ook. TEVREDEN Het neemt overigens niet weg dat Verhoeven tevreden is over de ma nier waarop hij met niet minder dan veertig acteurs en actrices heeft kunnen werken. De ballorige men taliteit van veel tonelisten, die in de filmstudio wel even een grijpstuiver kwamen verdienen en die er dan lus tig op los schmierden, uiteraard zon der veel loyaliteit te tonen tegenover de moeilijk uit de kinderschoe nen stappende vaderlandse cine matografie, is blijkbaar overgegaan. Ronny Bierman vooral heeft het in zijn ogen uitnemend gedaan door zich sterk te vereenzelvigen met de rol. die zij moest vertolken. Daardoor zal de toeschouwer ook niet als eerste reactie bij haar verschijnen denken: daar heb je Ronnie Bier man. „Wat zien ik" heeft de bedoeling van een luchtige komedie te worden, maar natuurlijk niet in een wereld van louter typetjes. Achter de lach moet ook de traan nog wat zichtbaar blijven. Dat tragische van twee al wat ouder wordende meisjes van ple zier. van wie er één weggaat om te trouwen moet in de hoofdrollen door komen. Wat Verhoeven hei. zwaarst* is ge weest in zijn speelfilmdebuut is de race tegen de tijd. Negentig minu ten film maken is nog heel wat an ders dan een kleine produktie. Mees tal om twee uur in de middag kwam de schok: de dag is bijna om! Nog een paar uur later gaan de spelers naar hun andere verplichtingen. In een dikke dertig draaidagen moet alles erop staan en dan blijkt een dag veel te kort. Maar de perfectie van een David Lean, die graag maar één opname per dag zou willen ma ken. zou de Nederlandse regisseur toch niet tot de zijne willen maken. Paul Verhoeven is heel reëel in die zaken. „Het is onmogelijk in een film als deze je eigen levensinstelling te bren gen. Dan gaat je film kapot". Je moet niet overal jezelf in zoeken, vrouwen hebben een eigen persoon lijkheid, je moet ze niet allen in Je zelf willen veranderen". Overigens ontkom je volgens hem nooit aan jezelf, je behoeft er nooit je best voor te doen om een film Je persoonlijke kenmerken mee te ge ven. KOMEDIE Albert Mol speelt wel in de film, maar heeft zich buiten de opzet ge houden. Dat is heel verstandig, om dat ieder zijn boeken in een ander beeldverhaal beleeft. Maar een groot onderscheid met het werk van Albert Mol is er niet. De scenarist heeft zich aan de gegevens van de schrij ver gehouden, alleen het één breder uitgewerkt dan het ander. Voorts zijn de twee hoofdpersonen wat Jon ger gemaakt, zodat niet het syno niem voor leuteraar zal kunnen op doemen. „Wat zien ik" is in de eerste en tweede plaats komedie, de klanten van het tweetal, om wie alles draait zijn geen van allen normale klanten, maar zogenaamde stouterdjes. En dat alleen al is bezijden de realisti sche feiten. ADVERTENTIE Een RAI vól radio- en TV-nieuws Primeur: de video cassette Hi-fi-corner 4 kanaal-stereo Orgelzaal met 'magisch orgel' Bel 020-79G441 voor inlichtingen over de radio- en TV-programma's op de Firalo 10 T/M19 SEPT. dagelijks 10-17 en 19-22 uur, zondags 10-17 uur. Toegang f4 I Amsterdam TT-biljetten aanNS-stations T 20 aC EL. "Alyse en Chloé" is m rond het de laatste jaren •v meer in films terugkerend -J'J' van de lesbische jonge vrou- en onderwerp, dat zich ken- zeer goed vóór de verkoop )ok in dit geval zijn de twee dames geplaatst in een in wereldje. Alyse is fotomo- Chloé directrice van een re- ureau. Het verschil met voor- is in deze film de wat pa- i aandoende vraag: kan een van een man en een vrouw houden. Sexuologen zullen i-g stellig met ja beantwoor- lar wie het zelf uit wil zoe- n deze film gaan zien. Grote el is dat de bioscoopbezoeker ;en vooroordeel kan houden ieni ie film geeft zelf het ant- nlet. Op zich niet verwer- Een goed betoog kan door een izame toeschouwer zelf aan- worden, maar of deze film betoog in zich voert valt forti Stelen. De film doet wat ge- aan. Het lijkt erop, dat de moeite hebben gehad de vol- vijf kwartier te vullen. Veel H 'et verhaal niet belangrijke worden uitgesponnen, filmers hebben geprobeerd niddel van geluid en film- het geheel een eigentijds ka- rte geven. Op zich een lof- I treven, maar zonder verhaal een film zwak. Nu kan een wat zwakker zijn als de ero- en maar van het witte doek maar wonderwel is dat in Um ook niet het geval. De zÜn niet zuinig met een lorsten, maar de presentatie mist ieder raffinement. Ook die hoek bekeken is de film opper. Dit alles neemt niet at de film geen enkele waarde Hjïbben. De filmers hebben in U geval bewezen een goed oog 11 ben voor wat de moeite waard LIDO Leidenaar Paul Verhoeven heeft zich als veelbelo vend, jong filmregisseur waar weten te maken. Nu zijn eerste, door Rob Houwer geproduceerde speelfilm deze week in roulatie is gebracht en ook in het grote theater aan de Steenstraat in Leiden al enkele vertoningen heeft ge had, mag dat best met een jubelende uitroep worden vastge steld. Jubelend, omdat het tot voor kort nog maar de vraag was of de ma ker van geslaagde korte films en van de Floris-serie op de tv een grotere bioscoopproduktie aan zou kunnen. Het aantal succesvolle speelfilmregisseurs in ons land is nooit erg groot geweest en het is dus zondier meer verheugend, dat Paul Verhoeven hun kring met zijn nieuwste werkstuk is komen ver sterken. De Leidse regisseur heeft zich destijds voorgesteld een film te vervaardigen, die enerzijds een groot publiek moet trekken en an derzijds wat algemene vormgeving en detaillering betreft bijzonder ef fectvol is. Welnu, met de verfilming van de „veelbewogen" (lees: dolle) avonturen van „Blonde Greet" en „Haar van Boven", zoals Albert 'Dame in auto een thriller ADVERTENTIE ilovingsringen 151 l[( desiree te en moderne modellen. |N lebben reeds ringen vanaf f49,75 p. p. graveren kunt U wachten en ,rei20nder Prijsverhoging owi hnge schriftelijke garantie. f. w. flessen Z.W.: Bevrijdingsplein 12, Telefoon 26670 ■GEEST: Geversstraat 47. op niveau CAMERA Een fors brok span ning, op smaak gebracht met een snufje sex. Dit zijn nog altijd die voornaamste ingrediënten voor een goede hedendaagse thriller. Aan deze eisen voldoet "Dame in auto met bril en geweer" van Anatole Litvak beslist. Litvak is erin ge slaagd om op basis van een niet te ingewikkeld, maar wel goed door timmerd "plot" een film te maken die geen moment verveelt, zonder daarbij allerlei wilde actiescènes of dergelijke kunstgrepen te hoeven toepassen. Het verhaal draait om een: bijziende secretaresse gespeeld door Sa- mantha Eggar, een actrice die be paald meer blijkt te kunnen dan alleen maar "mooi staan te wezen" die een weekend met de wagen van haai' baas op stap gaat. Onder weg wordt zij in een toilet over vallen en beweren' verschillende mensen dat zij 's morgens vroeg al langs gekomen is. Tot overmaat van ramp blijkt er op een gegeven moment een lijk in haar kofferbak te liggen. Het aardige van de film is nu, dat dit gegeven niet wordt gebruikt als argument voor woeste achtervolgin gen of aanverwante trucs die altijd worden toegepast om spanning op te wekken, maar dat er veel werk gemaakt wordt van psychische en psychologische achtergronden. Het verhaal wordt op een subtiele manier tot een oplossing gebracht. Al met al een thriller op niveau, die niet alleen voor liefhebbers van dit genre interessant is. Mol die in zijn veel verkochte („Wat zien ikboeken heeft beschreven,is een fijn brok bio- scoopamusement tot stand geko men, Zeker, de Nederlandse bio scoopbezoeker zal zich om de be levenissen van de twee toffe mei den uit het rosse leven van Am sterdam waarschijnlijk wel „be scheuren". Maar, en dat is Paul Verhoevens verdienste de kleurrij ke visualisering van Albert Mols recht-toe-reoht-aan-humor is verre van vulgair te noemen. De film heeft in al zijn kluchtigheid de zelfde flitsende snelheid als het reusachtige straalvliegtuig, waar mee aan het begin van het ver haal de Haastige Klant uit Mols boek zich naar de kamer van Blon de Greet spoedt met de vraag of hij voor zijn gerief bij haar terecht kan. Voor wie de boeken van Albert Mol heeft gelezen zal het duidelijk zijn dat „Wat zien ik...." en „Haar van Boven", die beide een sterk anekdotisch karakter dragen, zich in dramatisch opzicht moeilijk lie ten verfilmen. Even fragmentarisch als de boekenserie (of misschien nog meer) is dieze nieuwe Neder landse filmklucht. Scenarioschrij ver Gerard Soeteman heeft welis waar zijn uiterste best gedaan om het verhaal van Blonde Greet zo vloeiend mogelijk voor de film te bewerken, toch is de draad van dit verhaal op bepaalde momenten volkomen zoek. Het gebrek aan logica wordt echter ruimschoots goed gemaakt door de knappe fil mische vondsteil van Paul Verhoe ven, die veeleer een soort satire op het soms wat buitensporige driftleven van de mens heeft willen tot stand brengen dan louter en alleen een sekskomedie. Zo er al van een komedie sprake kan zijn het woord klucht lijkt hier beter op zijn plaats dan is Paul Ver hoeven er in geslaagd er een mense lijke komedie van te maken. Dat menselijke is vooral te vinden in de relatie tussen Blonde Greet en Haar van Boven, welke twee rollen door Ronny Bierman en Sylvia de Leur zonder al te veel mankemen ten worden vertolkt. Het spel van Ronny Bierman als de Nederland se Irma la Douce is niet steeds even overrompelend maar met Syl via de Leur als Haar van Boven blijft zij juist voldoende naast het geijkte typetje heen en weer over het filmdoek hollen. Acteurs en actrices met klinken de namen hebben, ongetwijfeld te gen klinkende munt, aan deze goed- Nederlandse filmklucht mee willen werken, in de meeste gevallen ech ter als (kostbare) figuratie. Eén van de vertolkers van een kleine bijrol bijvoorbeeld is Albert Mol zelf, die als de huwelijkskandidaat het succes van Paul Verhoevens eersteling daadwerkelijk en uiter aard leuk weet te bevorderen. De klanten van Blonde Greet met hun excentrieke verlangens worden ver- dei- gespeeld door Ton Lens ink, Henk Molenberg, Jan Verhoeven, A llard van der Scheer, Eric van Ingen, Helmert Woudenberg en Wim Kouwenhoven. Jules Hamel speelt de „beschermer" van Haar van Boven, Bernhard Droog de Bra bantse marktkoopman, die haar later uit het leven zal doen stap pen. Piet Römer tenslotte is de joviale bink, die in Blonde Greets kleine hart zo'n ruime plaats in neemt. Kortom, „Wat zien ik is een film, die men gerust een pu bliek kas)succes kan voorspellen. Hans en Grietje erotisch verteld REX "Het Bos der Begeerte" 'weer zo'n mooi opvonkende tilel) is een erotisch Hans-en-Grietje sprookje compleet met heks, voor mensen die hun de kleuterleeftijd reeds lang achter zich hebben ge laten'. Het huisje van de (mooie) heks is niet van pannekoeken en marsepein opgetrokken, maai- er zijn andere heerlijkheden en daar voor zorgt mevrouw in eigen per soon. Hans krygt ze allemaal voor gezet en by't er aanvankelijk met smaak in, want aan' Grietje, die met zuivere principes is uitgerust, had hij in het bos maar bitter wei nig plezier beleefd. De heks houdt Hans voortdurend van Grietje van daan, zelfs als zy op zeker moment dan toch ook wel eens wat verruk kelijke dingen wü serveren. Het is koddig om dit drietal in de meest letterlijke zin' met elkaar te zien rondscharrelen. De heks gaat ten slotte de vernieling in, want dat schrijft het verhaal voor, nietwaar. Wie een liefhebber is van een ont hutsend vrij bewerkt sprookje weet waar hij terecht kan. Albert Mol speelt zelf ook een rolletje TRIANON De nieuwste Louis de Funès film, "Een geluk bij een ongeluk" is een wat ongewone rol prent van deze Franse komiek. Het kenmerk van de films rond De Fu nès Is altijd het razende tempo waarin de gebeurtenissen zich af spelen met daar tussendoor de rad- pratende, bekkentrekkende Louis. Deze film heeft van dit alles niets: er heerst gedurende vrijwel de ge hele film een chronisch gebrek aan vaart en de mimiek van de komiek Is niet in staat dat op te vangen. De film was overigens al mislukt toen het verhaal voltooid was, want ook al ben je nog zo'n goede komiek als je mensen vijf kwartier moet vermaken door met zijn drieën in een auto te zitten dan wordt je voor onoplosbare problemen gesteld. Het verhaal Is dan ook de onder gang van deze film geworden. Louis de Funès, eens in zijn favoriete creatie als gendarme in Saint Tro- pez is ditmaal een grote Franse we genbouwer die met twee lifters wat vreemde capriolen maakt op een - bergweg, in de afgrond stort en wonder boven wonder met zijn auto op een boom die langs de rotsen groeit, blijft hangen. De eerste minuten is het nogal grappig om het drietal te zien ba lanceren boven de afgrond, maar al snel verdwijnt dat verrassende ef fect en begin je je af te vragen wanneer ze er nu eens van af ko men. Daarop hebben we moeten wachten tot het bittere einde. Drie concurrenten van de Franse wegen bouwer takelen de auto met een he likopter op en zetten die op een onbewoond eiland neer om verlost te zijn van de concurrentie. Jammer voor Louis de Funès, die nog probeert te maken wat er van te maken valt .en ook voor Geral- dine Chaplin, die het aUemaal niet onverdienstelijk doet. STUDIIO "Go between" is het van weemoed doordrenkte verhaal over een zonnige zomervakantie in merry old Engeland van voor de eerste wereldoorlog. Leo, 12 jaar oud, logeert bij zijn kostschoolmaat Marcus op het buitengoed van diens ouders in Norfolk. In de familie wordt hij voor weken opgenomen en hij wordt de vertrouwde van Mar cus mooie zuster Marian. Hy brengt haar liefdesbrieven naar de pachter Ted Burgess en brengt zijn brieven en boodschappen over aan Marian. Op het buitengoed heeft hy ver der het meest contact met een an dere gast Viscouna Trimingham. De Viscount, jeugdig veteraan van de Boerenoorlog is de aanstaande brui degom van Marian, want de pach ter bovendien bekend ais een wüdebras komt natuurlijk niet in aanmerking. Leo beleeft het af scheid van Marian en Ted Burgess en dat betekent voor de gevoelige puber het afscheid van een stuk jeugd. Julie Christie boeiend Dit op zichzelf niet al te moeilijk gegeven heeft Joseph Losey met veel vindingrijkheid verfilmd, waarbij de draad wordt gevormd door flarden van een gesprek nu, tussen de oud geworden Marian, Lady Triming ham en Leo, die ongetrouwd is ge bleven. Een film over vroeger, die met veel raffinement en zorg is ge maakt. Julie Christie en Alan Bates vormen het mooie liefdespaar. De jongens Leo en Marcus worden ta melijk onopvaUend vertolkt door Dominic Guard en Richard Gibson. Het effectbejag is niet geheel van de lucht, maar men mag toch wel tot de slotsom komen, dat "Go be tween" een gevoelige film is, die een sfeer van nostalgie ademt en ook al door het fraaie spel van Julle Christie boeiend genoemd mag worden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11