Oppositie nog niet blij jiet akkoord over Berlijn Leidsch Dagblad FELLE AANVAL DOOR MOSKOU OP PEKING Michelin voor wc's Ky zou Van Thioe willen vernietigen Umee op vakantie in vogelvlucht in vogelvlucht hAG 4 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD 1BASSADEURS VOL LOF OVER ONDERHANDELINGEN onze correspondent) In de toekomst zullen Jerlijn-crises meer zijn. Dat jft Bondskanselier Brandt brufond in een toespraak via televisie de „eigenlijke be- van de overeenkomst ge- om 1 uur 's of 3c lijn was ondertekend. Lelde ireau jorb r^M 5 npunten van de overeen- jissen Amerika, England, en de Sowjet-Unie noemde „Het verkeer tussen de publiek en West-Berlijn de toekomst niet meer ge- banden tussen beide zijn :r omstreden, Bonn kan antenNn het buitenland (ook Sur opa) vertegenwoordigen, de Linjners zullen de DDR en jn kunnen bezoeken en in kunnen leven en werken", ooiiet oordeel van de Bonds- hebben alle bij de onder - ien betrokken landen bun voor het verwijderen van ai duidelijk tot uit gebracht. Daarom zou het moeten zijn ook op andere resultaten te bereiken, die werking en de vrede ten itfnen. Historisch vertekening door de (Gidfan de grote vier, die aar aan de overeenkomst ewerkt, was inmiddels van nde kanten gewaardeerd gebeurtenis van historische Opmerkelijk was dat de assadeurs zelf vol lof wa de manier van onderhan- een sfeer van wederzijds bar n begrip voor eikaars pro- louden zij tot het naar al- il verheugende resultaat zijn Ichtei 841 nse ambassadeur, Jean Sau- ries, die vrijdagochtend in i< lijn de laatste bijeenkomst jouw van de voormalige ge- cJoq controleraad had geleid, graie dat het belangrijkste van de Berlijn-rege- ot stand was gekomen, het vat dat alle beslissende ele- bevat. Aansluitend zullen week de onderhandelingen ïlde Duitslanden beginnen, kkeiiletailkwesties moeten wor- ïa?!'6"1- bering in Bonn kwam vrij- 1 ig al kort na de onderteke- jaJeen om onderhandelaar phr de richtlijnen te ver- 1 voor het overleg met de vfë' thr en diens Oost-Duitse Vooflichael Kohl kunnen aan de een door alle vier onder tekenaars aanvaarde Duitse tekst aan het werk gaan. Interpretatie-verschillen tussen oost en west over het samenstellen van een Duitse tekst waren, zoals gemeld, de reden waarom de ondertekening van donderdag tot vrijdag moest worden uitgesteld. Uit de nu gepubliceerde tekst blijkt, dat de westelijke eis dat het verkeer tus sen de bondsrepubliek en West-Ber lijn „doorgangsverkeer" zou worden genoemd en niet „transitverkeer" niet is ingewilligd. Bedenkingen Terwijl Bonn enthousiasme van de zijde van de regeringspartijen en al gemene instemming in het bui tenland registreerde, moest worden vastgesteld dat de oppositie nog lang niet aan aanvaarding toe is. Reiner Bartzel, leider van de CDU-CSU- fractie in de Bondsdag, liet weten dat de bedenkingen zijn blijven be staan. De status van Berlijn is niet duidelijker geworden, de aanwezig heid van de bondsrepubliek in West- Berlijn is verminderd en die van de Sowjet-Unie groter geworden, aldus Bartzel. De oppositieleider weigerde zich door minister van Buitenlandse Za ken Scheel te laten informeren over de richtlijnen voor Egon Bahr. Dui delijk is dat hij van tevoren geraad pleegd had willen worden. Intussen had Scheel de oppositie voorgesteld een speciale parlementaire commis sie te vormen, die over het verloop der Duitse onderhandelingen op de hoogte zou moeten worden gehou den en zou kunnen dienen als in strument voor het ind'ienen van voorstellen. ROME (GPD) Wie zijn zinnen op vorm van ventilatie ontbreekt. De zindelijkheid heeft gbzet kan in de toekomst een gids kopen met een be schrijving van alle w.c.'s in de pu blieke lokalen van Italië. Een groepje experts is op het ogenblik druk be zig de toiletten in bars en restaurants in stations en bioscopen, in schouw burgen en op voetbalvelden aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. In de gids krijgen de bruikbare w.c.'s één, twee of drie sterren al naar gelang ze goed, beter of best zijn. En er komt een speciaal sig naal voor die toiletten die ronduit ondraaglijk stinken. Het initiatief voor de gids is uit gegaan van een kleine Italiaanse industrieel. De man reist voor zijn bedrijf veel door het land en hij kreeg in eens genoeg van al die vie zigheid, waarmee in die kleine ver trekken waar men even alleen tot rust komt, de pret wordt bedorven. Een Engelse gids voor een bezoek van de toiletten in Groot-Brittannlë strekte hem tot voorbeeld. Ook zal hij het idee van de Engelse gids overnemen en een inleiding over het ontstaan en wordingsgeschiedenis van de wc in zijn eigen uitgave op nemen. Van de sterren fonkelen zal de gids van d"e Italiaan overigens niet. De groep „experts" zal vaststellen dat bijvoorbeeld in maar weinig restau rants de uitnodigende properheid van glazen en bestek zich voortzet in de sanitaire ruimten. Zodra heeft men de eetzaal verlaten op zoek naar de plek waar men de handen kan was sen, zoals dat wordt genoemd, of er opent zich zelden een doolhof van duistere gangen en trappen. Men stoot zijn hoofd, blijft steken of ver dwaalt. De klandizie wordt ook wel door de keuken geleid. Niet zelden wordt voor een zo essentiële bezig heid als het „handen wassen" een zo klein mogelijke hoek van een andere ruimte uitgespaard, zodat het nauwe lijks mogelijk is zich van een gedeel te van zijn kleding te ontdoen. Als men in het kabinetje is aange land, blijkt daar ook vaak geen ven ster te zijn, als er al niet iedere eigenaar probeert dan de daaruit voortvloeiende onaangename gevol gen op te vangen met zogenaamde luchtzuiverende blokjes of plankjes, die de stank alleen nog maar ver groten. In de Britse gids worden ook van de grote steden kaarten af gedrukt, waarop precies staat waar zich de openbare toiletten bevinden. Daar is men dan in Italië gauw mee klaar, want die zijn er nauwelijks of niet. Iedere bar een ander woord voor wat wij in Nederland café noe men is verplicht een toilet voor zijn bezoekers gereed te hebben. Niet zelden bevindt zich dit in een even ruineuze toestand als de openbare telefoon en de klok boven het buffet. Aan de andere kant kan men soms ook voor aangename verrassingen komen te staan. Om die verrassingen tot een gewoonte te doen worden, daarvoor wil de Italiaanse gids zor gen al moet men er dan een eindje voor omlopen, als de tijd dat ten minste nog toelaat. Begluurde dames vielen in de kelder BRUSSEL (ANP) Enige win kelende dames zijn gisteren in een van de voornaamste straten van Brussel door het trottoir gezakt en in een kelder terecht gekomen, waar zij werden begroet door een man, die met een ijzeren staaf gewapend was. Toen de politie arriveerde bleek de man een gestoorde te zijn, die een kamer in het winkelpand had ge huurd, zich toegahg had verschaft tot de kelder en van daaruit winke lende dames begluurde. Maar bij het wegbreken van enkele constructies was het trottoir zó verzwakt, dat het bezweek. De dames kwamen met de schrik vrij, de man werd opgesloten. De ambassadeurs van de Grote Vier ondertekenen de over eenkomst inzake Berlijn. V.l.n.r.: de Franse ambassadeur Jean Sauvagnarguesde Britse ambas- SAIGON (AP) Vice-president I de van de verkiezingscampagne voor Nguyen Cao Ky van Zuid-Vietnam de presidentsverkiezingen op 3 okto- lijkt vast besloten alles in het werk ber waarvoor Thioe de te stellen om president Nguyen van enige kandidaat is zullen de ergste Thioe te vernietigen. Dit blijkt duidelijk uit mededelin gen van personen die zeer nauw met Ky zijn verbonden. Ky heeft vol gens hen onlangs zijn denkbeelden uiteen gezet in kleine kring en hij heeft bij deze gelegenheid zich uitge drukt in termen die geen misver stand mogelijk maken, ook al is een officiële ontkenning gevolgd. Ky heeft ondermeer gezegd, vol gens deze bron, dat als Thioe een krachtmeting wenst hij die zelf zal moeten uitlokken. Verder zou Ky ge zegd hebben: De volgende 30 dagen de perio- ffiDVERTENTEB -3111 d X Sby,llsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als O wilt helpen, door uik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformuller, ink] enminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden, s t niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele- |kaJ scbe opdrachten kunnen wij niet aannemen. zijn die Zuid-Vietnam ooit heeft ge- end. Ky is van mening dat de span ning nu nog groter is dan in 1963, toen het regime van president Ngo Dinh Diem werd omvergeworpen. De vice-president is vast van plan Thioe te vernietigen, zelfs al zou hem dit zijn eigen leven kosten. Hij gelooft dat hij in staat is om Thioe te vernietigen. Ky is van mening dat de bevolking van Zuid-Vietnam Thioe niet als lei der kan accepteren omdat deze wordt veracht. En Ky kan het idee niet verdragen om vier Jaar onder een dergerlijke president te leven. Ky voelt dat er grote onrust an der de bevolking heerst en vooral in de strijdkrachten. Hij vraagt zich af hoeveel generaals trouw aan Thioe zijn. sadeur Sir Roger Jackling, de Russische ambassadeur Pjotr A Abrassimow en de Amerikaanse ambassadeur Kenneth Rush. Overbevolking kan leiden tot zelfmoorden SWANSEA (RTR) Overbevol king kan leiden tot massale zelf moord van de mensheid, zo heeft de Briste sociaal-geograaf dr. S. R. Ayre verklaard op een wetenschappe lijk congres te Swansea in Wales. Dr. Ayre die verbonden is aan de universiteit van Leeds, was van oor deel dat de mens hetzelfde kan over komen als de Lemmings, een klein soort knaagdieren die zichzelf als ge volg van massaneurose door overbe volking op grote schaal vernietigen door in zee te lopen. Hij noemde de mens een schadelijk wezen van de ergste soort, omdat hij onvervang bare hulpbronnen uitput en afval produceert dat vrijwel onvernietig baar is. A1" de wereldbevolking nog drie maal wordt verdubbeld, kunnen er volgende eeuw gemakkelijk 30 mil jard inwoners zijn. Volgens dr. Ayre kan de wereld, zelfs onder de gun stigste omstandigheden, aan niet veel meer mensen voedsel verschaffen. „Oorlogscultus in China" MOSKOU (AFP, DPA. AP) In Moskou is door twee politieke bla den een felle aanval gedaan op Chi na. De perscampagne tegen China die enkele weken geleden opnieuw werd ingezet bereikt daarmee een ongekend hoogtepunt. Uitvoeriger en duidelijker dan ooit heeft het Sowjet-Russische partij blad „Prawda" de tegenstellingen met Peking geanaliseerd en het eigen kamp opgeroepen tot verzet tegen de „rij andelij ke ideologie en ondermijnende praktijken" van het maoïsme. In een artikel van 1.500 woorden wordt de nieuwe politiek van Peking ten aanzien van Washington op nieuw als anti-Sowjetrussische ge brandmerkt. „De Sowjetmensen kunnen niet voorbij gaan aan het feit. dat de Chinese leiding met haar gebaren tegenover Washington op nieuw van haar vijandigheid tegen over de Sowjet-Unie. heel openlijk blijk geeft". Misschien is Peking wel 'n andere weg ingeslagen, het socialistische kamp ter versterking van eigen na tionalistische positie, aldus het arti kel, dat als kop draagt „Uitspraken en daden van Chinese leiders" en ondertekend is door I. Alexandrow, een pseudoniem dat veelal gebruikt wordt voor officieuze verklaringen van Sowjetrussische autoriteiten. „Het China van Mao Tse Toeng is uit op overheersing van de gehele wereld en zal niet terugschrikken voor een oorlog om dat doel te be reiken", zo schreef het invloedrijk Russisch politiek weekblad „Nieuwe Tijden". Tegen een achtergrond van „met haat vervuld, oorlogszuchtig anti-sowjetisme" bereidt het China van vandaag zich voor op een oor log, zo werd in een artikel in het weekblad gezegd. verzenden frankeren met 25 ct. jisADRES is: j, ben een Maand doorhalen «at niet van toepassing ta. Postabonnement T KANTIE-ADRES IK )dd S.v.p. in ölokletters. r j flelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen, maar ideriun le en laatste dag van inhouding). BEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. Ie dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. i van opzending/inhouding. lederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f0,60 per dag. tijdelijk m te houden kranten wordt bfl restitutie van het te vee) ,vr 4e abonnementsgeld 14,50 in mindering gebracht voor admlnistratie- Aan bombastische artikelen iin de dagbladen van Egypte, Syrië en Li bië heeft het voor en na de volks stemming (op woensdag jl.) over een federatie van die drie Arabische sta ten allerminst ontbroken. „Woensdag zal een grote dag zijn in het leven van onze Arabische natie", zo schreef een belangrijk Libisch blad j iag voor de stemming, „een on sterflijke dag voor onze huidige ge neratie en een grote dag voor onze Arabische opmars". Weinigen zullen aan zulk soort gezwollen taal waar de hechten, al behoeft men het toch ook niet eens te zijn met de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken Eban, die aan de federatie-over eenkomst tussen de drie Arabische landen niet meer waarde toekende dan het blad papier waarop ze ge schreven werd. Wanneer wij in aanvulling op hetgeen onze corres pondent in Beiroet gisteren in het L.D. schreef de voor- en nadelen van de federatie tegen elkaar afwe gen, komt men tot de volgende con clusies. In de eerste plaats is het toch wel een opmerkelijk feit, dat dit akkoord gesloten is op een ogenblik, dat de verdeeldheid in de Arabische wereld groter was dan ooit tevoren Bovendien liggen de gefedereerde sta ten Egypte, Syrië en Libië (straks aangevuld met Soedan) niet ergens ln een uithoek van de Arabische we reld, maar in het centrum en op strategisch-belangrijke posities. Zij omvatten dit in de derde plaats bijna de helft van de totale Ara bische bevolking: 42 miljoen mensen, die door hun samenwerking over grote olievoorraden beschikken om dat Libië bijzonder rijk aan die grondstof is. Een land als Egypte be schikt verder over enorme reserves aan mankracht, terwijl president Sadat, in geval van nood. beschik ken kan over de Syrische vliegvel den, wat militair een niet te onder schatten voordeel is. Ondanks deze in het oog springende elementen van, gezamenlijke kracht drukte met na me de Egyptische leider zich voor zichtig uit, toen hij sprak over „een gemeenschappelijke strategie op lan ge termijn", die mogelijk tientallen jaren zal vergen om tot volledige ontplooiing te komen. Sadat herin nert zich natuurlijk maar al te goed, dat dit niet de eerste Arabische fe deratie is: tien jaar geleden misluk te de unie tussen zijn land en Syrië en de oorzaak daarvan is in de Ara bische hoofdsteden maar al te goed bekend. Want, en nu komen wij op de zwakke punten van de nieuwe fe deratie, ook in de nieuwe unie-van- drie neemt het land van de Nijl een overheersende positie in, in de eer ste plaats door zijn bevolkingsom vang, maar ook door de kwaliteit van die bevolking. Ofschoon grote delen van Egypte nog tot de onder ontwikkelde gebieden behoren, be schikt dit land in totaal toch over de meeste geschoolden, wat geen ge ringe voorsprong op de twee andere deelnemers betekent. Die (betrekke lijke) overvloed aan geschoolden verschaft Egypte een dominerende plaats, waarvan de andere deelgeno ten lang niet altijd gediend zijn. Sa- dats onderdanen zoeken voortdurend naar bestaansmogelijkheden buiten de grenzen. En nu de federatie een feit is, zal die bevolkingsdruk van Egypte op de anderen eerder groter dan kleiner worden. Daarmee liggen de mogelijkheden van onderlinge wrijving al vrij hoog opgetast. De drie samenwerkende leiders hebben getracht een herhaling van het uit eenvallen van een Arabische unie te bezweren door de vorming van een presidentiële raad van drie man, maar in hoeverre dit doelmatig zal zijn moet nog in de praktijk blijken. Bevat de nieuwe federatie, van Arabisch standpunt gezien, een po sitief element van samenbihding, daarnaast vindt men een duidelijk negatieve factor van uitsluiting: de Arabische vorsten mogen immers niet meedoen. Wat aan de ene kant dus een versterking lijkt van de Ara bische zaak. betekent aan de andere kant het onderstrepen van de onder linge verdeeldheid. Daarbij komt, dat met name de afwezigheid van Jordanië een zeer aanzienlijke ver zwakking inhoudt van de druk, wel ke de drie (met Soedan mee: vier) Arabische leiders op Israël willen leggen. President Sadat verklaarde dan ook nogal bitter, dat „Jordanië uit de strijd is", zodat alleen de noordelijke en zuidelijke fronten als „doelmatig" beschouwd kunnen worden. Egypte en Syrië liggen in de frontlinie tegen Israël. Libië en straks Soedan vormen de „ach terhoede". Nog een nadelige factor, die aan de betekenis van de nieuwe federatie doet twijfelen, is het feit, dat de drie staatshoofden over aller lei elkaar rakende zaken contact die nen te hebben. Zij kunnen zich dientengevolge veel minder dan ge wenst met de eigen zorgen bezighou den en die zijn waarlijk niet gering. Destijds klaagde president Nasser al steen en been over de rompslomp van de unie met Syrië. Nu er dus niet twee, maar drie en straks vier Arabische landen naar verdere sa menwerking streven, zal de last nog des te groter zijn. Men denke alleen al aan de eenheid van de buiten landse politiek, aan het oppercom mando ter verdediging van de fede ratie, aan de ontwikkelingsplannen voor het gehele gebied, aan de bin nenlandse veiligheid en nog vele an dere problemen, die, Juist omdat het hier in vele opzichten onderontwik kelde staten betreft, van de Arabi sche leiders maar vooral van Sadat een kolossale extra-inspanning zul len eisen. In eindeloze conferenties zullen de onderlinge geschillen glad gestreken moeten worden. Evenmin mag in dit verband vergeten worden, dat een land als Egypte nauwe ban den met de Sowjet-Unie onderhoudt, terwijl er anderzijds in de nieuwe federatie een duidelijk anti-commu nistische onderstroom is. Het Krem lin zal dan ook zeker niet ingeno men zijn met het samengaan van de Arabieren, dat immers in lijnrechte strijd is met Moskou's politiek van „verdeel en heers". De Libische lei der, Gaddafi staat daarenboven be kend als een zeer ijverige aanhan ger vaü de islam en een getrouwe lezer van de Koran, die volgens deze jeugdige kolonel een antwoord geeft op alle vragen van de moderne tijd. Het is zeer de vraag of hij en bijv. Sadat het op dit punt wel altijd eens zullen zijn, zodat een botsing tussen de Jonge eerzuchtige leider van het olierijke Libië en het meer bezadig de staatshoofd van het volkrijke Egypte allerminst tot de onmogelijk heden behoort. Toch mag dit voor Israël doelwit van deze Ara bische samenwerking geen reden zijn maar „rustig te gaaü slapen". Tal van deskundige waarnemers zijn de mening toegedaan, dat de ge zamenlijke politiek van de drie, resp. vier eerder harder dan soepeler zal worden. De praktijk van de komende maanden zal dit alles spoedig dui delijk maken. Rl. „De maoïsten verhullen him bedoe ling niet om hun hegemonie op te leggen door middel van een oorlog, die zij op alle mogelijke manieren verheerlijken", zo schreef commen tator V. Kriwtsow in zijn artikel. Kriwtsow zei dat het maoïsme, ge bruik makend van het traditionele Chinese denken, in China een „oor logscultus" heeft ingesteld, die is ge koppeld aan de confucianistische idee van China's missie als „konink rijk van het midden" om het „he melse rijk" te overheersen. Tweede Russisch maankarretje op weg naar de maan MOSKOU (AP) Het onbeman de Russische ruimteschip Loena-18 dat gistermiddag gelanceerd werd, is in volle vaart op weg naar de maan en zal daar. naar verwacht wordt een zachte landing maken. In een korte bekendmaking over de lancering van het ruimteschip meldde het officiële Russische pers bureau Tass gisteren dat de Loena- 18 „verder onderzoek zou verrich ten op de maan en in de ruimte rond de maan". Sinds Tass gister avond enkele uren na de lancering het vertrek van de Loena-18 bekend maakte, zijn er door de Russische pers geen nieuwe berichten over het ruimteschip gepubliceerd. De vorige Russische maanraket, de Loena-17, is op 17 november op de maan geland met het maankarretje Loenochod-1 aan boord dat nu reeds een gedeelte van het Mare Imbrium heeft onderzocht. In een ander be richt van Tass werd gisteren gemeld dat de Loenochod-1 zijn zonnescher men heeft opengeklapt aan het begin van de elfde maandag sinds het kar retje door de Loena-17 op de maan werd gezet. In Westerse kringen is het ver moeden geuit dat de Loena-18 net als de vorige maanraket een maan- robot aan boord heeft. Men wees er op dat de Loena-18 vanaf een kunst matige satelliet naar de maan was gelanceerd, waardoor het ruimte schip een grotere lading kon mee voeren dan wanneer het direct van de aarde was gelanceerd. De Loenochod-1, die reeds onge veer 10 maanden op de maan rond rijdt, begint gebreken te vertonen, aldus Westerse waarnemers. Men vermoedt nu dat de Loena-18 op nieuw een maankarretje vervoert dat op een ander gedeelte van de maan het onderzoek van de Loeno- chod zal voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9