Laat ons de zorg over uw verzekeringen. Vakbonden gaan wat doen aan de woningbouw MINISTER WIL STUDENTEN STOP IN PARLEMENT GEMEENTE HAD WEINIG INTERESSE" 1 Onderzoek moord M Basje Bloemend l gaat nog door PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 SEPTEMBER (ATE! ADVERTENTIE UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft zijn fiat gegeven aan een reeds eerder door de verbonds- besturen van NVV, NKV en CNV goedgekeurd plan van een studiegroep om over te gaan tot oprichting van een Nationale Ontwikkelingsmaatschappij voor de Sociale Woningbouw. De vakcentrales zullen daarin zelf overigens niet deelnemen, maar mogelijk wel een sterke buitenlandse bouw- en financierings maatschappij. In de studiegroep waren ook ver tegenwoordigd de Nationale Wo ningraad en het Nederlands Christe lijk Instituut voor Volkshuisvesting. De Nationale Woningraad is bereid mee te doen aan de oprichting van de ontwikkelingsmaatschappij, het NCIV moet zich nog uitspreken, maar zal naar verwachting niet ont breken. De Vakcentrales zullen de oprich ting van de Nationale Ontwikke lingsmaatschappij wel verder stimu leren. Verwacht wordt, zo hebben wy uit de kring van de vakcentrales ver nomen. dat de, met de vakbeweging gelieerde financiële instellingen het nodige startkapitaal op tafel zullen brengen. De ontwikkelingsmaat schappij krijgt de vorm van een naamloze vennootschap die na vast stelling van de statuten zal worden opgericht. Verwacht wordt dat zulks begin volgend Jaar het geval zal zijn. De nationale Ontwikkelingsmaat schappij voor de Sociale Woningbouw wordt beschouwd als een tegenhan ger van de particuliere ontwikkelings maatschappijen, die veelal het best in de markt liggen voor het toever trouwen van grotere bouwprojecten. Daardoor dreigt naar het oordeel van de studiegroep van vakcentrales en de organisaties van woningbouw de sociale woningbouw in gevaar te ko- Het scheppen van een tegenkracht heeft volgens de door het overlegor gaan van de vakcentrales een dubbel oogmerk, te weten als concurrerend alternatief optreden en er naar stre ven dat het effect van het eigen op- Tegenstander incidentele maatregelen DEN HAAG By een verdere grote groei van het studentental zal een beperking van studenten onont koombaar zyn, maar dan op wette lijke basis krachtens democratische besluit-vorming in het parlement. Deze mening van minister De Brauw van Wetenschappen heeft het mini sterie vrijdag meegedeeld De mi nister is voorts tegenstander van maatregelen, die sommige universi teiten hebben genomen om de toela ting van studenten te beperken. De psychologische faculteit in Lei den heeft van zo'n maatregel inmid dels afgezien. De medische faculteit van Groningen zal er eveneens van afzien. Minister De Brauw hoopt dat dit voorbeeld door de andere univer siteiten zal worden gevolgd, iets waarop hij ook de komende dagen verder zal aandringen. De universiteiten en het departe ment van Onderwijs en Wetenschap pen beschikken over te weinig be leidsinstrumenten om tijdig maatre gelen te kunnen nemen tegen de nog steeds wassende studentenstroom. Er kan volgens de minister niet worden voortgegaan op de oude weg, waarbij steeds meer geld. meer personeel en meer nieuwe gebouwen beschikbaar moeten komen. In twintig Jaar ver drievoudigde 't studentental en wer den de kosten van het wetenschap pelijk onderwijs 36 keer zo groot. Het is volgens minister De Brauw duidelijk, dat een andere manier van werken moet worden gevonden: planning, studieduurverkorting zon der kwaliteitsverlies en het hante ren van andere manieren om kennis over te dragen. De instltuutsraad van het Utrechtse Instituut voor Geschiedenis heeft gistermiddag in een spoedvergadering besloten vast te houden aan loting om het hoofd te bieden aan de te grote toeloop van eerstejaars studen ten. Tegelyk werd echter besloten om met inspanning van alle krachten de uitgelote eerstejaars toch een kans te geven het komende jaar iets aan hun studie te doen. Behalve dat zij de hoorcolleges kunnen bijwonen zul len zij op bescheiden wijze worden begeleid door stafleden en oudere jaars studenten. In mei of juni van het volgend jaar moeten zy dan een toets afleggen om te zien of zij zoveel hebben opgestoken dat zij. middels een te organiseren stoomcursus, toch tot het tweede jaar kunnen worden toegelaten. Ook in dat tweede jaar zullen zij zich dan extra moeten in spannen om volledig bij te komen, maar met dit systeem moet het toch mogelijk zijn dat zij gelijk met de niet-uitgelote studenten kandidaats examen kunnen doen, zo meent prof. H. W. von der Dunk. voorzitter van de instituutsraad treden ten goede komt aan de prys- en kwaliteitsverhouding van het eindprodukt en voorts dat de met de eigen ontwikkelingsmaatschappij op gedane ervaring ten goede komt aan de woningbouw-verenigingen. Actie-comité1s anti-Biesheuvel bezuiniging gaan betogen DEN HAAG In Amsterdam. Rotterdam, Groningen, Heerlen en Utrecht en het aantal plaatsen groeit nog zijn actiecomité s op gericht om op 25 september een mas sale demonstratie in Den Haag te houden tegen „de wurgende greep ran het nieuwe kabinet". Het hoofdbestuur van de HTS-unie heeft alle afdelingen opgeroepen on der slogan „Nederland in opstand te gen Biesheuvel-bezuiniging" contact met plaatselijke actiecomite's op te nemen of tot oprichting ervan over te gaan, opdat op 25 september tien duizenden naar de regeringsstad zul len komen. In zyn oproep schrijft het hoofd bestuur van de HTS-unie. dat het kabinet van plan is drastisch te gaan bezuinigen op het onderwijs. De be zuinigingen treffen ook de werkende jongeren, ongehuwde moeders, be jaarden, en trekkers van het mini mumloon, zodat in wezen iedereen de dupe van de plannen van de nieu we regering wordt, het meest de werkende bevolking en de sc ~d1- gaande en studerende jeugd. Gevolg van de bezuinigingen L ook. dat een aantal culturele aangelegen heden overboord gezet gaan worden, dat de woningnood nog meer zal stij gen en dat sociale voorzieningen in gekrompen gaan worden. Het hoofd bestuur van de HTS-unie voor de bevolking noemt dit ontoelaatbare gevolgen. Reeds nu wordt op tienduizend de monstranten in Den Haag gerekend: arbeiders, scholieren, werkende jeugd, onderwijzend personeel en ouders van schoolgaande en studerende kinderen In een brief aan de raad van mi nisters pleit het werkende jongeren- overleg (van NVV, NKV en CNV) voor een duidelijk gefaseerde leer plichtverlenging teneinde over negen jaar de 12-jarige leerplicht mogelijk te doen zijn. Tegelijk daarmee dienen experimenten ook samenwerkings projecten in streekcentra voor vor ming en opleiding 15-jarigen en ouderen) door de overheid krachtig te worden gestimuleerd. De in regeerakkoord en regerings verklaring aangekondigde politiek met betrekking tot de werkende jon geren noemt het overlegorgaan van werkende jongerenorganisaties erg globaal en weinigzeggend. Slechts een complex van maatregelen kan leiden tot verbetering van de situatie van de werkende jongeren. De N Inistr Kien nnen rgun p on ns t Iniste ivé-s ,t ge Waterpolo Nederland heeft gisteren in een wedstrijd voor het Europese waterpolokampioenschap voor junioren met 1-4 verloren van Roemenië. Voetbal De gisteravond ge speelde wedstrijd tussen Bayern Miinchen en Borussia Miinchenglad- bach voor de Bundes Liga. is gewon nen door Bayern München met 2-0. Weer verbod blad VVDM UTRECHT De plaatsvervangend commandant van de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort, over ste van Emmerik, heeft gisteren het afdelingsblad van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen een voor lopig verspreidingsverbod opgelegd. De overste heeft het hoofdbestuur van de VVDM desgevraagd meege deeld. dat de „algemene strekking" van het desbetreffende nummer hem tot. deze maatregel heeft doen beslui ten. Het VVDM-bestuur zelf weet niet precies waarop dit zou kunnen slaan. In het blad. dat overigens door ledereen in de kazerne is gelezen, staan onder meer over het kader en de democratie, in de kazernes, die volgens het hoofdbestuur misschien „wat taotischer" geformuleerd had den kunnen worden, maar. aldus de woordvoerder van het bestuur, er is geen sprake van ondermijning van de krijgsmacht of iets dergelijks, ner gens in het blad wordt opgeroepen VEBO-LEIDEN Tweede anonieme brief ontvang .ju r LEIDEN De VEBO-fokvee- en zuiveltentoonstelling zal dit jaar op woensdag 15 september in de Groen- oordhal worden gehouden. De bur gemeester van Leiden, dr. Vis zal de tentoonstelling openen. Konijn niet sterk LEIDEN Een hele vooruitgang, tief zyn in bont" is een ernstige fout geslopen. We schrijven daarin dat konijn tot de sterke bontsoorten be hoort, dat is niet juist. Tot de sterke bontsoorten behoren nerts, lam, be ver, chevrette. tot het deelnemen aan akties of sta kingen. Het voorlopig verspreidingsverbod kan door de lectuurcommissie van het ministerie van Defensie in een definitief verbod worden omgezet, waarna de redactie voor de krijgs raad moet verschijnen. DE BILT De Rijkspolitie in De Bilt heeft er nog steeds vertrouwen in dat de moordenaar van het negen jarige Amsterdamse jongetje Bas- tiaan Bloemena wordt gevonden. Dit vertrouwen wordt gebaseerd op het onderzoek naar het kleed, waarin het, jongetje op 6 augustus by een re creatieterrein in Wilnis dood is ge vonden en op het grote aantal tips, dat tot nog toe is binnengekomen. HET CONFLICT TEUNS-BESTUUR LEIDS MOB Vervolg van pagina I LEIDEN Het ontslag van de staf-Teuns gaat vermoedelijk het laatste hoofdstuk vormen van de al zo lang voortslepende tragedie rondom het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau. De Wassenaarse zenuwarts dr. J. Teuns werd directeur van het MOB in 1962. Onder zijn leiding groeide het bureau, dat bij zijn komst op een „failliete boedel" werd getaxeerd, uit tot een instituut dat door de vorige inspecteur van de geestelijke volksgezondheid in Zuid-Holland een „modelboerderij" werd genoemd. Teuns en zyn staf hielden zich bezig met de behandeling van kinderen (.2—18 jaar met ontwikke- 1 ingsproblemen, aanpassingsmoeiiij k- heden en neurotische ziektebeelden en met de behandeling van kinderen die haar door de k ui er bescherm in g waren toevertrouwd. Daarnaast deed men wera waaraan andere MOB's nog niet waren toegekomen. Men verdiepte zich in therapeutiscn werk, nam ook de behandeling op zich van psychotische en blinde kleuters en maan te zelfs een begin met de opleidingen voor kinderpsy chotherapeut, die men tot op dal moment alleen in Londen en Cleve land kende. In 1966 ontwierp Teun* een tien-jarenplan dat er op gericht was ob het MOB te maken tot een op moderne xeest geschoeid instituut voor ambulante geestelijke gezond heidszorg. Teuns wilde het MOB in Leiden onder de mensen brengen „we moeten er de wijken van de stad mee in, we moeten decentraliseren. Het laatste wat een MOB mag zijn is een soort elitebureau". Dat plan bracht hem in conflict met het be stuur van het MOB, waarin de Leidse universiteit via drie hoog leraren Veeneklaas, Bastiaans en De Klerk.i krachtig was vertegenwoor digd. Het MOB-bestuur vond dat Teuns te hard van stapel liep en te veel hooi op zijn vork nam. Het wees zijn plan af. Teuns diende zich daarbij neer te leggen, daar het MOB een stichting is, waarvan het bestuur autonoom is, dus voor zijn Door Ruud Paauw beleid aan niemand verantwoording verschuldigd is. Maar was dat „to veel hooi op de vork" wel de ware reden van het bestuur om het plan van Teuns te laten vallen? Studen ten van de Mediese Aksiegroep kwa men in de herfst van 1969 tot een andere conclusie: de universiteit (Veeneklaas) had geen belang by en interesse voor een Bureau dat zich met een progressief beleid (en een eigen markant leerplan) probeerde in te zetten voor geestelijke gezond heidszorg op grote schaal. De belan gen van de universiteit waren ge diend bij een klein handzaam insti tuut. dat geen macht op zichzelf zou zijn. „Het streven van de universi teit is) alles aan zich te trekken en de gezondheidszorg zo ondergeschikf te maken aan onderwijs en weten schap". Na veel geharrewar kreeg Teuns in juni 1969 zijn ontslag. Zijn stat verklaarde zich solidair met hem en dreigde eveneens te vertrekken. On der druk van de in der haast ge vormde oudervereniging werd het ontslag van Teuns ingetrokken Maar intussen was er al een nieuwe directrice benoemd, mevr. dr. J. J Frets, die liet weten: a) geen ver antwoording te willen dragen voor de door Teuns aangenomen patiën tjes en b) niet met hem in één ge bouw te willen zitten. (De staf-Teun* betrok daarna een pand aan de I ovcr.wani van net ofnciële MOB), j Op 12 oktober werd Teuns weer I in uiensv genomen ais gewoon psy- I chiater, maar zeven dagen later 1 areeg hij opnieuw ontslag aangezegd, i Weer dwong de oudervereniging het bestuur Teuns te laten doorwerken I Maar in de maand december (nog altijd in 1969) kregen Teuns en zyn scai opnieuw (nu per 1-1-1970) nun ontslag. Zy weigerden dat omdat zy bun patiënten niet konden over dragen. Inmiddels waren er vragen in de Tweede Kamer gesteld en dat was voor staatssecretaris Kruisinga aan- I leiding een commissie van onderzoek te benoemen, de z.g. commissie-Stal In haar eerste interim-rapport ver zocht zij de staatssecretaris een be- j stuursgevolmachtigde te benoemen Dat werd dr. Veraart, een lid van ae commissie van onderzoek. Halver- j wege 1970 bracht de commissie-Stal rapport uit aan dr. Kruisinga, die daarna lang wachtte met het geven I van aanwijzingen. Maar in januari 1971 was het dan zover. Hy verzocht het bestuur van het MOB hun zetels ter beschikking te stellen, wat zij j ook prompt deden, waarna dr. Krui singa aan dr-. Veraart verzocht „het I ontslag te regelen". Deze ontsloeg daarop Teuns en zyn staf per 1 mei. Het duurde overigens tot eind augustus van dit jaar alvorens het Gewestelijk Arbeidsbureau met de ontslagaanvrage akkoord ging. Teleurgesteld Een goed functionerend MOB is van groot belang voor de gemeente Leiden, die het Bureau jaarlijks subsidieert (samen met ryk, provin cie en nog enkele instellingen). Wat voor belangstelling hebben B. en W van Leiden en de raadsleden voor het streven van Teuns aan de dag gelegd? Teuns is daarover zeer teleurgesteld. „In juni 1969 ben ik bij burgemeester Van der Willigen geweest. Hy was geïnteresseerd, wilde op de hoogte blijven, maar zei niets te kunnen doen. De informatie voor hem lieo daarna over de inspecteur van on derwijs Van Riessen Dat hebben we een tydje gedaan, maar er kwam nooit eens informatie terug. De PSP en PvdA hebben in 1969 vragen in de raad gesteld over het conflict. Een man als Van Aken heeft zich wezenlijk in de zaak verdiept. Wet houder Menken, die toen Sociale Zaken had, wachtte lang met ant woord geven. Hü verwees naar de commissie van onderzoek die toen was ingesteld, daar moest maar op gewacht worden. Hij stuurde de raad met een kluitje in het riet. Menkens standpunt heb ik nooit begrepen Hy was altijd zo tegen het centralisme van Den Haag, hij vond dat de ge meente op dit gebied eigen beleids lijnen moest kunnen uitstippelen Toch moest er maar netjes op Den Haag worden gewacht. Nou ja, daar na hebben B. en W. en raadsleden nooit meer belangstelling getoond". De zaak van het MOB in Leiden is een kwestie van grote importantie. De Nieuwe Linie schrijft er deze week over: „We moeten nagaan en blijven volgen wat daar (in Leiden) aan de hand is, omdat er momenteel in Ne derland tientallen van dit soort zaken liggen te broeien: instellingen waar goed en voorzichtig werk de nek om gedraaid dreigt te worden doordat een bestuur de vernieuwers, jongere deskundigen vaak niet lust en hun inzichten gevaarlijk vindt. Zolang zc het volhouden, staan ze niet alleen onder de druk van wat ze bereiken willen, maar ook onder de druk van zware tegenstand en pressie van bovenaf". icnoo Pfn >St. Deze tips, 391 in totaal op dit ment. worden allen minutieus L zocht. Er zyn er 200 volledig r. plozen. P® Verder is een tweede anoAjge brief bij de politie in Amst<| binnengekomen met ongeveer dj—- de inhoud als de eerste. De schoo ervan toont berouw en zegt spijl zijn daad te hebben. In deze f brief, die in Zevenaar gereert de briefschrijver dat hij, het buitenland zal vertrekken,^ gens de commandant van de politie in het district Utrecht der van het team van meer c. rechercheurs die deze zaak ond< f ken, kolonel B. W. F. de Bea bevat de brief te weinig gegevei vast te kunnen stellen of de schj» weet van de moord op1 tiaan Bloemena, dan wat hij krantenberichten kan hebben haald. Het handschrift brieven is een verdraaid blokstë zitten wellicht opzettelijl a maakte spelfouten in. al n.- it Adressen de froe Voor het onderzoek die het kleed is gegaan cage, moeten 500 tot 600 adiir. worden afgegaan. Om dat we aj vergemakkelijken, heeft de fabi0tt van het kleed, de firma Fibrot Enschede zich bereid verklaard cies zo'n kleed te fabriceren. Hi[0( dan in een aantal stukken wi verdeeld, zodat 'n team rechercf ermee op onderzoek kan Tot nog toe weet men dat 24 den zyn gefabriceerd, waarvaj' door Dehnert en Jansen in R< dam 23 naar Canada zijn gedic teerd. Het 24e kleed bevat t foutje en is vrywel zeker hetaje waarin het gewurgde jongetje i vonden. De politie is donderdag 2 sep ber begonnen met een grootse! buurtonderzoek in de omgeving de Minervalaan in Amsterdam waar het jongetje woonde. Koi De Beaufort vond het nog te om over dit onderzoek al meded gen te doen, maar naar zijn kan dit buurtonderzoek zeker i devolle gegevens opleveren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6