liljoenenim estering voor Leidse erkende jeugd Prof. Bakhuizen v. d. Brink geen voorzitter meer van het Leids Diaconessenhuis ONDERZOEK BUITEN UNIVERSITEIT BULTHUIS lichting huisvesting actief van start Cieba in het PROF. DR. J. SCHOFFER IN ACTA ET AGENDA rEMB]J-^G>' 4 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD ruim een tóEN De stichting huisvesting werkende jongeren beschikt momenteel b de start over 176 wooneenheden en twee winkels met een totaal aan investeringen tl.761.000,De Leidse raad heeft garanties voor rente en aflossing gegeven voor een Ivan f 1.352.000,—. Gevraagd zal nog worden een garantie van f 305.000,—, welk bedrag joeid met de aankoop van het pand Hooigracht 38, waarin 31 wooneenheden zijn gepro- ^winkelzalin gebruik worden door het walfarewerk van Rode Kruis, de andere door ise onderneming. De kan- ïte in het pand Steenschuur ie stichting huisvesting wer- ^ngeren met de stichting Or- ^||fflum, die uit Scheveningen en ^^den is verhuisd. ero Itaat te lezen in het eerste Shawag van de stichting, dat over meer at, maar de situatie tot half d, enk j.i. weergeeft. Uit deze ge- én dblijkt, dat de stichting actief bij Rk en tot nog toe 161 werken- ïeens leren aan woonruimte heeft dat h. De stichting is omgezet, iankb al van werkende jongeren de behorLod aan den lijve ondervin- •rstelijor studenten is sinds jaren de m". ig Studentenhuisvesting werk- ls in jln 1970 kreeg de stich- ictie beschikking over elf panden, ?lfabr|ll6 personen in 70 wooneen- er gewerden gehuisvest. Het zijn recenjen Plantage 24, Steenschuur jeidscferwoudsesingel 39, Langebrug scljnstraat 18., Steenschuur 5, mild k 173 en 173a, Hooigracht 105 hij laan 5, Looierstraat 66 en ian zaraat 65. Hierin wonen 78 al- rhebbinden, 16 echtparen en 6 kin- og toe in dit jaar worden ver- de panden Zoeterwoudsesin- [en 96, Groenhovenstraat 6, n 93, Volmolengracht 10 met Hooigracht 38, Haven 1: rdi zir iiplomeerde Staatmakers JEN Vijf jaar geleden werd, .Menwerking met de Stichting -den1ring Weêenbouw- aan de Be- hnische School in Leiden 1 daene^ Enso-bede begonnen met it b plëidling straatmaken. Leer- in het bezit van het dag- ploma volgden gedurende ar in leeriingstelselverband time opleiding en behaalden tiet diploma straatmaken A Stichting Bevordering We- Tot volle tevredenheid van Diefkn^ bestratingen van de ge- VD J Leiden hebben de oud- ~Ys daar praktisch gewerkt, 'toekomst zal °°k de mogelijk- lentarden °Pen8'esteld voor gedi- voeade B'T-S 'ers van andere vak- it kfw' c zÜ%men van de geslaagden zijn: =ePu| Broek*, Lelden; A. Hansen, G. J. Korenhof*, Leiden; Kriek*, Voorschoten; J. de ibwijk en J. Pouw*, Leiden et aangeduide leerlingen n de dagschool. Antonisse, Den Haag, L. B. J. ndrf11, Leiden; P. Kaffa, Den n J. Matze, Zoeterwoude, be- Jn het diploma B van de voort- opleiding (avondschool) de §e leid (met winkel), Veerstraat 30, Boer- haavelaan 23 en Raamsteeg 63, als mede de gemeentepanden Lege Werf- steeg 11 en Levendaal 35a. Dit zijn 106 wooneenheden. Wie er wonen In de panden van de stichting wonen 19 personen, die een werk kring hebben binnen de universiteit, 47 uit nijverheid en handel. 9 met dienstverlenende beroepen, 10 uit in dustrie en bouw en 34 uit andere beroepen. De echtparen hebben geza menlijk tien kinderen, terwijl er acht worden verwachtVoorts zijn 27 Turkse gastarbeiders gehuis vest en 15 leerling verpleegsters van de Sint Elisabeth Gasthuishof. Op een wachtlijst staan 179 wer kende jongeren. In totaal zijn er sinds de oprichting contacten geweest met 679 gegadigden. Hiervan is ge holpen 23,71 pet. Getracht wordt mensen in eenzelfde huis samen te brengen, van wie de persoonlijkheid, met die van de andere vermoedelijk en hopelijk zal harmoniëren met als doel het bevorderen van een pretti ge atmosfeer. Maatschappelijke positie, ras, geloof of politieke over tuiging leggen geen gewicht in de schaal. Geen subsidie nieuw LEIDEN Een hele vooruitgang. Vroeger moesten we de brandkasten en de bureaus laten zien die wezelf gebruikten. Nu hebben we tenminste de ruimte om iets te laten zien". Dergelijke verheugde reakties waren gisteren te horen tijdens de receptie ter gelegenheid van de officiële ope ning van het nieuwe kantoorgebouw van het kantoormeubelenbedrijf Cieba aan de Willem Barentzstraat in Leiden. Het gebouw is zeer ruim opgezet en is voorzien van allerlei aardige tech nische snufjes zoals een televisie-in stallatie waarmee men kan zien wie er in de magazijnen zijn; een mu- ziekoircuit waarmee men door het hele gebouw muziek kan laten horen en een zeer moderne bedrijfskeuken. Verder zijn er zeer ruime showrooms en magazijnen, waar men alles wat met het kantoor te maken heeft kan zien staan: Kantoormeubelen, aller lei opberg- en organisatiesystemen, de meest moderne elektronisch be veiligde brandkasten, teveel om op te Tijdens de druk bezochte receptie werden doorlopend demonstraties ge houden ter informatie van de bezoe kers. ADVERTENTIE MIDDENSTANDSDIPLOMA «I.O. MIDDENSTANDSAVONDSCHOOL Leiden Twee lesavonden per week. vendien 's maandagsavonds van 19.00—20.00 uur in het schoolge- uw aan de Rembrandtscholengemeenschap, Hoge Rijndijk/hoek NI Burggraven! aan. schikking heeft over eigen vermogen, moeten de investeringen voor hon derd pet. worden gefinancierd door het opnemen van leningen en de daar uit voortbloeiende lasten volle dig worden gedekt door te ontvan gen huren. Daarenboven dienen de zelfde huren de algemene kosten en onderhoudslasten te dekken. Bij het begroten van deze lasten wordt voor alle onderdelen uitgegaan van een percentage van de totale stiohtings- kosten per pand, de kosten van aan koop, aanpassing en conservering in begrepen. Wanneer bij wijze van voor beeld de stichtingskosten f 150.000 be dragen en de rente op 9 pet moet worden gesteld, dan wordt de kale huur, die het pand moet opbrengen, 16% pet ofwel f24.750. Als dit als voorbeeld genomen pand 15 kamers bevat, dan zal elke kamer exclusief kosten van gas, stroom e.d. gemid deld per jaar f 1650 moeten opbren gen. Wat nodig is Vrijwel steeds moet bij de aankoop van panden worden gerekend met uitgaven voor: nieuwe gasleidingen; Vragen over de gezins voorlichting Het PvdA-raadslid mevrouw C. A. Kerling-Simons heeft aan het college van B W in Leiden de volgende brief verzonden. Op 31 augustus j.l. is, volkomen on verwacht, via de pers bekend gewor den dat de rijksoverheid met ingang van 1 januari 1972 de subsidieregeling voor het werk van de Nationale Fe deratie van de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting intrekt. Vragen: 1. Wat is de mening van het college over deze zeer plotselinge maatregel van de regering? 2. Wat zijn de gevolgen voor het werk van de Leidse Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorldoh- ting? 3. Wat zijn de gevolgen voor het per soneel, zowel dat in dienst van de Nat. Federatie, als van de plaatselijke Stichting? 4. Wat gaat er gebeuren met het ge bouw waar de stichting is gehuisvest, en met de plannen voor een ander gebouw? 5. Acht het college het mogelijk en nuttig een bedrag gelijk aan het tot nu toe gemeentelijk uitgekeerde sub sidie (over 1970 ongeveer f50.000) aan voortzetting van bepaalde as pecten van het werk van de Stichting te besteden? 6. Wil het college het initiatief ne men tot, of een stimulans geven gan een samenspreking met andere plaat selijke stichtingen om bijv. een be langrijk onderdeel als de consumen tenvoorlichting in plaatselijke bu reaus voort te zetten? 7. Is het college met mij van mening dat getracht moet worden' bepaalde cursussen van de Stichting Huishou delijke- en Gezinsvoorlichting (bijv. die in het kampgebouw van het woon wagenkamp, en in club-buurthuizen worden gegeven )in een ander kader, toch van de nodige rijkssubsidie te laten profiteren? (Te denken valt aan de subsidieregeling voor volks onwikkelingswerk, of samenlevings opbouw ,of dergelijke). 0 voorzieningen aan de kap; volledig schilderwerk; vernieuwing toiletten en badge- legenheden; vernieuwen van keukens; aanleg van centrale verwarming. Behoudens een uitzondering wor den verbouwingen niet toegepast. De structuur van de panden blijft on aangetast. Suitekamers worden van elkaar gescheiden door wanden met gipsplaten. De stichting heeft een zware last op de schouders. In. het vertrou wen, dat zij steun zal blijven on dervinden, zet zij haar werk voort, sinds kort onder leiding van voor zitter mr. R. W. A. Zweerts, adjunct Het pand Hooigracht 38 links op foto Holvast) is de nieuwste aanivinst van de stich ting huisvesting werkende jonge ren. secretaris van d'e Kamer van Koop handel en fabrieken voor Rijnland, die wethouder ds. A. J. Kret in de ze functie is opgevolgd. Er moest eens een eind aan komen" LEIDEN „Op grond van de leeftijd. Er moest eens een eind aan komen". Dit als antwoord op de vraag, waarom hij afscheid nam als voorzitter van het be stuur van het Diaconessenhuis. Het antwoord komt uit de mond van prof. dr. J. H. Bakhuizen van den Brink, net voordat hij de lange rij bezoekers van zijn recep tie de hand begint te drukken. Vijfendertig jaar heeft hij in het bestuur van het Diaconessenhuis zijn funktie vervuld, waarvan 33 jaar als voorzitter. De heer P. A. Coumou, directeur-geneesheer van het zieken huis: „Een dergelijk lange periode als voorzitter is zonder meer een uniek feit in de geschiedenis van het zie kenhuiswezen". Alvorens de receptie gistermiddag begon, was er een be slaten bijeenkomst in de kapel van het nieuwe complex. De heer S. van van Praag vrouwenarts en lid van de medische staf noemde tijdens deze bijeenkomst de hoge leeftijd van de ex-voorzitter („Het is driekwart eeuw geleden, dat u geboren bent") en de enorme daarmee samengaande vitali. tijdens deze bijeenkomst sprak, tij- j Prof. Bakhuizen van den Brink teit van de heer Bakhuizen van den dens de receptie: „Het is zo fantas- Brink. De heer Coumou. die eveneens tisch, dat hij helemaal meegegaan is (Foto Holvast) „Het is de vraag of id bepleite verbinding tussen 'ijs en onderzoek aan een uni- :it wel zo noodzakelijk en zelfs enst is. In ieder geval zou men in de bek van deze heilige koe II en kijken". Dit schrijft prof. dr. 1*5 höffer, hoogleraar in de vader- e geschiedenis aan de Leidse rsiteit in het informatiebulle- cta et Agenda van de Leidse rsiteit, dat sinds kort opinie artikelen opneemt, hoogleraar komt tot deze ult- •k, omdat hij ziet dat weten- >pelijk onderzoek in de univer- steeds meer „wegsijpelt". „De •udingsgewijs snellere aanwas inschrijvingen, de begrijpelijk, eisen die gesteld worden aan JUdiebegeleiding, de steeds ster- druk tot verwezenlijking van be- '1 roepsopleidingen ook binnen de uni versiteit. de door schaalvergroting, en democratisering veroorzaakte ver traging van de besluitvorming, alles werkt er aan mee de taak van het verrichten van wetenschappelijk on derzoek aan de universiteiten terug te dringen", stelt hij in zijn artikel. Log lichaam Hij vindt het dan ook begrijpelijk, dat reeds talrijke losse researchcen tra zijn ontstaan, die onbekommerd door taken van onderwijs en alge mene organisatie, zich zelfstan dig richten op wetenschappelijk on derzoek. „Ik zelf raad bij elk nieuw onderzoeksproject of geopperd nieuw wetenschappelijk onderzoek iedereen, aan dit zoveel mogelijk buiten uni versitair kader te doen. al kan men proberen ook potentiëel waardevolle krachten uit de universiteit daarbij te betrekken door hen zoveel moge lijk uit het universitaire apparaat te lichten: men vermijdt zodoende het logge lichaam van de uit haar krachten gegroeide universiteitsorga nisatie. men ontkomt de grilligheid bij besluitvorming, die door verkie zingen van de raden en instelling van „partijen" de continuïteit en ze kerheid van een onderzoek bedreigen en wordt niet afhankelijk van de toch al door onderwijs en organisa- tj£ overbelaste functionarissen, die aangenomen onderzoek begrijpelijker wijs gaan verwaarlozen". Prof. Schöffer noemt het dan ook geen wonder, dat er reeds stemmen opgaan, die van de huidige nood zelfs een deugd willen maken door heel, het wetenschappelijk onderzoek uit de instellingen van hoger onderwijs los te maken. „Voor dat onderzoek zou dat natuurlijk nauwelijks scha delijk zijn", stelt hij. Een laatste relatie tussen onder zoek en onderwijs aan de universi teiten is volgens de hoogleraar het doctoraat. „Het eigenaardige is nu, dat in- plaats van hulpverlening en aanmoe diging van promovendi tot vervaar diging en publikatie van een proef schrift, de Nederlandse universitei ten, althans bij alpha- en gamma wetenschappen, haast wel alles schij nen te doen om het behalen ervan zo moeilijk mogelijk te maken. Pro- vendi worden gewoonlijk geheel aan zichzelf overgelaten. Zij moeten maar zien, hoe zij in hun vrije tijd af en toe er iets aan kunnen doen. Zij zijn overbelast door de traditie van zwaar aangeschroefde eisen en verwachtingen, die hen niet alleen doemen jarenlange vrije-tijds-zwoe- gers te worden, maar ook produ centen. als het eindelijk zo ver is, van omvangrijke levenswerken, die hen voorgoed van enig voortgezet wetenschappelijk onderzoek doen be komen". „Hebben deze promovendi echter toch, ondanks alles, hun manuscript voor het proefschrift eindelijk ge reed en is het door promotor en co- referenten als dissertatie goed gekeurd, dan moeten zij nieuwe, nu financiële horden lopen. In mijn fa culteit (letteren) wordt een promo vendus de inlevering van niet min der dan driehonderdtien exemplaren van zijn proefschrift voorge schreven". met zijn tijd. In die vijfendertig jaar is het ziekenhuiswezen enorm ge groeid. Tegenwoordig zijn er veel meer mensen, die zich bezig houden met de patiënt; het ziekenhuis is bijv. niet meer los te denken zonder het laboratorium, er heeft een enor me personeelsverschuiving plaatsge had. Daardoor kon het ook niet meer bestuurd worden zoals vroeger, toen het min' of meer hiërarchisch ge schiedde, terwijl het nu veel meer gericht is op onderling overleg. En de heer Bakhuizen heeft veel funkties uit handen weten te geven. Hij is meegegaan met het democratiserings proces en heeft gezorgd voor de con tinuïteit van het ziekenhuis". Namens het personeel van het zie kenhuis sprak mej. M. Mulder ho<tfd- diëtiste. In haar toespraakje legde zij de nadruk op het feit, dat de hoogleraar overal byzonder geliefd was, doordat hij herhaaldelijk in per soonlijk kontakt met alle medewer kers trad. Een drietal bijdragen van het zus- terkoor luisterde de afscheidsbijeen komst in de kapel op. Als afscheidsgeschenk kreeg de heer Bakhuizen van den Brink een an tieke Engelse tinnen vaas en een verzameling grammofoonplaten. ADVERTENTIE CASTLE FURNITURE Een unieke collectie EIKEN MEUBELEN, welke de moed heeft te proberen de oude tUd te behouden. Wy tonen U op de LEIDATO exclusieve modellen INTERIEURS Botermarkt 23 Acta, LUB en VU-magazine Acta et Agenda, het informatie blad van de Leidse universiteit, dat gratis onder alle leden van de uni versitaire gemeenschap wordt ver spreid, heeft na lang touwtrekken een extra attractie gekregen. Een commissie, die geijverd heeft voor het opiniërend maken van Acta et Agenda heeft het uiteindelijk ge wonnen van de voorlichtingsman van de universiteit, H. Reinhardt. Reinhardt zag een blad met opini ërende artikelen niet zo duidelijk de commissie verwachtte er Juist veel van. Men meende, dat er grote behoefte aan bestond. Gisteren is het eerste nummer van Acta et Agenda, dat gesierd wordt door opiniërende artikelen, verspreid. Het is nog wat vroeg om Reinhardt al gelijk te geven, maar de twee artikelen, die zjjn opge nomen staan in geen vergelijking tot de verwachte belangstelling. Prof. dr. C. A. Zaalberg heeft van de „open Acta" gebruik gemaakt voor het publiceren van wat kreten, die het als laatste stelling bij een proefschrift waarschijnlijk wel zou den doen, maar met een opiniërend artikel niet van doen hebben. Wat te denken van Zaalbergs verhaal Antibikini, dat luidt: „Zonnebaden moet men naakt, aangezien heilige dagen ontsieren". Waarschynlijk geschreven voor een litterair maand blad, maar daar geweigerd. Prof. dr. J. Schöffer heeft er ook een verhaal aan gewaagd. Een ver haal, dat handelt over de wegsijpe- ling van het wetenschappelijk onder zoek aan de universiteiten door do tijdrovende bestuurstaken en het ge brek aan geld. Een verhaal, dat be slist opiniërend is en grotere be langstelling verdient en Juist daar door schril afsteekt by alles wat Acta verder te bieden heeft. Op zijn minst bevreemdend is het, dat in een van de eerste Acta's, die de eerstejaars onder ogen krijgen niet tal van andere personen iets in te brengen hebben. U-raadvoorzitter Couprie had een toelichting kunnen geven op de wei gering van college van coördinato ren van het UMC op zijn verzoek de vergaderingen van het college te kunnen bywonen, want dat zit hem toch wel wat dwars. Er zyn toch tal van lieden bjj de Progressieve Party, die nog eens onder ieders aandacht hadden kunnen brengen, dat we leven in een tijd van vermaatschap- peling van de universiteit en dat nihilisme nergens toe leidt. Of mis schien hadden de mensen van de commissie introductiedagen (EL CID) dat willen doen. Niets ook over de bouwstop, de verhoging van de collegegelden, de studieduurverkorting. Is het dan toch zo. dat de Leidse Studenten Faculteiten (LSF) nu het eenmaal een gebouw heeft niets meer van zich laat horen? Over de typografie van het blad zwijg ik maar liever. Reinhardt heeft dan ook geiyk als hij in een redactioneel berichtje stelt: „In verhouding tot de velen, die sinds lang of kort om de moge lijkheid dergeiyke artikelen in het blad te plaatsen, nebben gevraagd, zijn twee inzendingen niet veel". Tegelijk met Acta et Agenda kreeg ik op myn bureau het nieuwe VU- magazine, een maandblad van de Vereniging voor wetenschappeiyk onderwys op gereformeerde grond slag. Een blad, dat door de vorm doet denken aan de Haagse Post en Elsevier en zoals het zich laat aan zien inhoudelijk tussen beide zweeft.. De onderwerpen, die men aansnijdt zijn Journalistiek geschreven vanuit een wetenschappeiyke visie, maar handelen over maatschappeiyke aan gelegenheden. Voorbeelden: Een „story" over het tv-spel Zeskamp naar aanleiding van een scriptie hierover met een com mentaar van tv-recensent Nico Scheepmaker, een verhaal over het nut van de sociaal-agrarische voor lichting op de Veluwe, een verhaal door Trouw-Journaliste Loes Smit over een nieuwe revalidatie-techniek, verhalen over de veranderende oor log en over het kraken van huizen door Parool-redacteur Jack. van Veen naar aanleiding van een scriptie over dit onderwerp door de Amsterdamse studente Margrec Vuyk. Zolang in Leiden een opvolger van het Leids Universiteitsblad (LUB) nog niet gevonden wordt en Acta zoals men nu al mag vrezen in da nieuwe opzet niet zal slagen kan het geen kwaad ook in Leiden voor dit blad (studentenabonnement f 7.50) wat reclame te maken. HAN LUDO VAN MIERLO

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3