geschiedenis van de bekomst zal het leren VTRHTTIF derzettingen Oost-Pamir JAPAN MOGELIJK KLANT VOOR URANIUM VAN U.C.-PROJECT -"volgen van daden ZMer onderzoeken Navigatie satelliet ziekteverwekkers [G 4 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 rologie: onderontwikkelde wetenschap ooi wordt de jeugd volgepompt met jaartallen, -L revoluties, maar niemand komt op het idee, de „geschiedenis van de toekomst" óók op het pet staan! Vooral nu het tempo van de verande- icken hoger ligt dan vroeger, ntf Hupkes put moeiteloos uit een areaal vol voor- |ie kracht moeten bijzetten aan zijn bewering, land „veel te weinig wordt gedaan aan futu- het systematisch denken over de toekomst. RFj i, Duitsland en Frank- Surologen gesprekspart- inomen en technologen tnd daarentegen heten Jksmond „koffiedik-kij- I verhalen met een we- -fc sausje garneren." Die we ons berouwen. Nóg hebben we de gepl| aan de gang zijnde bij te sturen futu- èn daarbij helpen, rplicht. vertelt hij de onze huidige daden te we dat niet doen, jaar voor catastrofes. Ik isttratje van twee jaar. In ruim dertig, en als ik probeer te denken, zie alen|okkelijks." iring, as Energie moeten [houden met neven ver - beem bijvoorbeeld de de energiebehoeften 5AAÏlcent dat betekent luchtvervuiling, té wei nig koelwater voor de centrales, een onverantwoorde uitputting van onze grondstoffenbronnen. Op deze ma nier doorgaand komen we tegen het plafond te zitten, onherroepelijk. We lijden in ons land nu eenmaal aan het aperots-effect: teveel le vende wezens op één plek. En juist daarom móeten we er wat aan gaan doen.' Richtingen De futorologie kent twee richtin gen: de verrassingsvrije futurologie, die de indruk wekt dat je de toe komst als voorspelbaar kunt be schouwen mits je de juiste technie ken gebruikt, én de kritische futu rologie waarbij alleen de nabije toe komst ivijf jaar» een rol speelt Drs. Hupkes heeft tegen beide rich tingen bezwaren. „De verrassings vrije is het doortrekken van de hui dige ontwikkeling voor mij is dat de futurologie van het bloemetjes- behang. De tweede richting is met haar denken te dichtbij: dat is geen futurologie meer, maar hun I politiek. Mijn opvatting is dat Je systematisch moet denken over de toekomst die verder dan tien Jaar van je verwijderd is." Schaarste Daarin past beslist niet de werkwij ze van onze economen. „De econo mie was de wetenschap van de schaarste. Nu is er sprake van schaarste aan milieu. Daarom mo gen de economen niet meer rekenen zonder de nieuwe sehaarste in te calculeren. Neem ons nationaal pro- dukt dat is een soort heilige koe geworden. Je moet echter tegenover de jaarlijkse stijging met zoveel procent stellen de schade aan het milieu die door die groei wordt ver oorzaakt." „Maar: het ontbreékt ons aan in strumenten om de schade te meten. Wie stelt de schade aan het natio naal produkt vast, als we het natio nale park in de Randstad Holland tussen Amsterdam en Rotterdam niet tot stand laten komen?" Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft verleden jaar een «verrassingsvrije» projectie op het jaar 2000 TP 2000, geproduceerd en daarmee gedemonstreerd, dat futu rologie althans op dit departement geen onbekend begrip is. Het com mentaar van de heer Hupkes is I overigens weinig vleiend. „De nota1 is uitgegaan van de methode van I het bloemetjesbehang. Bestaande denkpatronen zijn naar de toekomst doorgetrokken. Daar ben ik het niet mee eens: je moet bereid zijn de huidige positie fundamenteel te herzien, opdat je niet in de oude denkpatronen verstrikt blijft zitten." Sprekend voorbeeld, van die gedach- tengang is de groei van het autobe zit, die aldus TP 2000 zijn verzadigingspunt vindt bij zeshon- derd autos per duizend inwoners, i Dat is in 2000 met zeventien mil- j joën inwoners een autopark van I tien miljoen. Drs. Hupkes gelooft er I niets van: „Er zijn anti-trends die er nu al op wijzen, dat van die voorspelling niets uitkomt." Duur „Het autorijden wordt zo vreselijk duur, dat de uitbreiding van het aantal auto's vanzelf wordt afge remd. Gemeten in guldens van 1970 zullen in de toekomst maar weinig auto's minder dan tien mille kosten. Veiligheidseisen, maatregelen tegen luchtvervuiling en electronische be veiliging zullen auto's veel duurder maken. En vergeet de verhoging van de motorrijtuigenbelasting niet: een kilometer autosnelweg kostte in 1967 nog geen vijf miljoen gulden, maar in 2000 wordt de aanleg op twaalf miljoen per kilometer ge schat. De automobilist zal dat moe ten betalen. Doden Hij zegt: „Ik ben niet tegen de auto wél tegen de bijverschijnse len, de massaliteit. Die moeten we bestrijden. Zo denkend begrijp ik niet waarom Den Haag mikt op der tigduizend parkeerplaatsen, waar om er geen geld is voor de metro lijn Oost in Rotterdam en waarom taxi's niet op de voor trams gere serveerde banen mogen rijden." De gevolgen van onze daden in de 1 toekomst! .Als er niets gebeurt met het verkeer, zullen de ongevallencij- I fers blijven stijgen. Zevenduizend doden in 2000. Of: van nu tot 2000 150.000 verkeersdoden en drie mil joen gewonden. Denkwijze van de jeugd Gevormd in de na-oorlogse jaren waarin de groei van de economie het enige credo was, beschouwt drs. Hupkes bet als een „duidelijk licht punt," dat de jeugd zich meer be zighoudt met de problemen-van de-toekomst dan zijn eigen genera tie. „Ik vind het een bewijs van on vermogen, dat mijn generatie niet overschakelt op de denkwijze van de jeugd." Drs. G. Hupkes, futuroloog Drs. G. Hupkes is onlangs benoemd tot adjunct-drrec- j teur van het Centrum voor j Vervoersplannen in Utrecht. Dit bureau geeft algemene adviezen over verkeer en ver- jj voer. De heer Hupkes icas jj reeds in een andere functie Ij bij het centrum werkzaam sinds de oprichting in 1967. II Voordien was hij in dienst !l bij de Nederlandse Spoffrwe- i gen. De 43-jarige adjunct-direc teur heeft als specialisme de vervoersfutoroiogie, ofwel het wetenschappelijk voorzien van de toekomstige ontwik kelingen op het gebied van verkeer en vervoer en de planning van die toekomst. In bijgaand artikel geeft hij een persoonlijke visie op de noodzaak van een breder opgezette en diepergaande futurologie in het algemeen, omdat z.i. zonder deze ver dieping de maatschappij van de toekomst opgescheept zit met de fouten van de huidige generatie. Negen Europese landen hebben on langs besloten, een satellietsysteem in het leven te roepen ten dienste van het transatlantische luchtver keer over de Atlantische Oceaan en i de Pacific. Het is de bedoeling. minstens vier sateüeten te statione ren op bijna 36.000 km. hoogte op „vaste" punten boven de oceanen. I Het systeem voor navigatie zou moeten voldoen tot het einde van deze eeuw. Een dergelijk navigatie systeem kan nauwelijks meer wor den gemist in verband met de j drukke bezetting van de intercontl- I nentale routes. j Aan de conferentie in Madrid, waar men tot het genoemde besluit I kwam, namen deel België, Duits- I land. Italië, Frankrijk. Nederland, Engeland, Spanje, Zweden en Zwit- seriand leden van de European Space Conference) terwijl waarne mers aanwezig waren uit de VS, Australië, Canada, Japan, de Philip-' j pijnen en Portugal, lander die eveneens belang hebben bij het I project. Biodegradeerbare versie van DDT In Amerika is een biodegradeerbare versie van DDT ontwikkeld door een onderzoek-team aan de univer siteit van Illinois onder leiding van R. Metcalf. Door vervanging van de aromatische chlooratomen in DDT wordt een produkt verkregen, dat wel giftig is voor insekten maar zich niet opstapelt tot hoge concen traties in de voedselketen, aldus het Chem. Weekblad. Het feit, dat DDT tot dusverre niet biodegradeerdbaar was, veroorzaakte een steeds stij gend gehalte aan DDT in dieren en planten, op grond waarvan men de laatste ja'ren het gebruik tot een uiterste beperkt. VT extreem kleine In Amerika is een nieuwe ziektever- j wekker ontdekt, die 80 maal kleiner is dan de kleinste bekende virus. De ontdekker is dr. Theodor O. Diener, een uit Zwitserland afkomstige pa- 1 i tholoog. Hij heeft acht jaar in de laboratoria van de landbouwkundige studiedienst in Beltsville in Mary- I land gewerkt aan een onderzoek, I waarvan de ontdekking het gevolg i is geweest. Dr. Diener spreekt niet van een vi rus maar van een viroide, omdat het deeltje in verschillende opzich ten principieel van een virus ver schilt. Viroiden zijn niet alleen veel kleiner dan virussen, maar zij mis sen ook de beschermende proteïne- laag rondom de moleculen van ri- bonucleïnezuur (de kernen» van vi russen. Hij acht het mogelijk, dat viroiden zeer primitieve virussen zijn, die nog niet de genetische graad van 1 ontwikkeling hebben bereikt om I zich met een dergelijke proteïnelaag te beschermen. I Dr. Diener is er van overtuigd, dat vele ziekten van planten en dieren, I welker oorzaken nog niet door de i wetenschappelijke onderzoekers zijn opgespoord, vennoedelijk worden j verwekt door viroiden. Hij ontdekte de viroide. een zeer klein vrij deel- tje ribonucleïnezuur. die een be- paalde aardappelziekte veroorzaakt. Er worden thans methoden ontwik keld om viroiden te isoleren en identificeren. Men houdt rekening met de moge lijkheid. dat ook ziekten van de mens zoals multiple sclerose, hepa titis en sommige soorten van kan ker door viroiden worden verwekt. De resultaten van het werk van dr. i Diener zijn bevestigd door enkele van zijn collega's in de Duitse Bondsrepubliek en Canada. foto van een onderdeel van een maansteen werd gemaakt met een elektronenmiscroscoop. Het deeltje ',oals zovele glasachtige-deeltjes in het naar de aarde achte materiaalbolvormig, maar in de vorm van een gestold. Op enkele plaatsen is de oorspronkelijke rstoord door inslagen van extreem kleine deeltjes. Dit weten schappelijke onderzoekings- j schip waarvan Rusland beweert I dat het het groot ste ter wereld is, heet de „Cosmo naut Yuri Gagarin" en is in Leningrad ge bouwd. Het is 231 meter lang, 31 meter breed en heeft een water verplaatsing van 45.000 ton. Het is uitgerust met een zeer gevarieerde electronische apparatuur, an- I tennes voor radai I en radiosignalen en een omvang rijk computer systeem. Het kar, dienen voor atmosferische waarnemingen en als volgstation voor ruimte- vluchten. cheologen hebben spo- inselijke bewoning en lerzettingen ontdekt in te van de Oost-Pa- >este en ongenaakbare Centraal Azië dat be lt door de Himalaya, Afganistan en andere tie oorden. De tempera- daar in een jaar HECHTEN J LIJMEN Shirurgen hebben enige 1 een techniek ontwik- iefsels na een operatie e hechten maar te lij- ysteem is in Duitsland herenigde Staten reeds ïegepast. J! met een stof die geen lelijke werking heeft op Ijk lichaamsweefsel dan reeds operaties verricht ef N tot nieren, de lever, Ier en de longen, waar- feaald en hechttang ach- 9pen blijven. schommelingen door van 73 graden Celsius, op de grond is er zelfs 102 graden verschil tussen winter en zo mer. De ontdekte overblijfselen van vroe gere culturèn dateren van 10.000 jaar geleden, maar ook van onge veer 1000 jaar her, toen er blijkbaar intensief mijnbouw plaats vond. Er zit hier veel zilver in de bodem. Het barre klimaat is uitermate gun- i stig voor de conservering van bv. textiel en leer, waardoor vrij veel resten van vooral de latere bescha vingen ongeschonden in handen van de archeologen vielen. Ook zijn allerlei instrumenten en lampen ge vonden. waarmee mijngangen op vrij grote diepte geëxploiteerd kon den worden. Wetenschap en technologie Redactie? P. Bok Japan zal te kampen krijgen met een ernstig tekort aan verrijkt ura nium voor een groeiend aantal kern-energiecentrales, aldus volgens het Chemisch Weekblad een rapport van de Japanse Atomic Energy Commission. In Japan zijn op het ogenblik dertien kerncentrales in gebruik of in constructie met een totale capaciteit van 7126 megawatt. Tegen 1985- zal het totale geïnves teerde vermogen zijn gestegen tot 60.000 megawatt. Als brandstof voor deze centrales zal al tegen 1975 een hoeveelheid van 18.000 ton aan natuurlijk ura nium nodig zijn. Omstreeks 1985 zal dit toegenomen zijn tot 120.000 ton per jaar. De kerncentrales die thans in Ja pan worden gebouwd, zijn van het licht watertype, waarvoor verrijkt uranium als brandstof nodig is. De vraag naar verrijkt uranium zal in 1975 circa 3000 ton per Jaar bedra gen en toenemen tot meer dan 8000 ton per jaar in 1985. Volgens een verdrag met de Ver enigde Staten zal dit land verrijkt uranium leveren voor die kernreac toren, die in 1973 in werking zijn of waarvan de bouw dan reeds begon nen is. Het huidige Amerikaanse aanbod voorziet slechts in een deel van de Japanse behoefte. Zelfs al zouden de VS hun verrijkingscapaciteit uit breiden de huidige capaciteit is volledig bezet en uitbreiding is ui terst kostbaar dan zou nog niet dee gehele behoefte van Japan en andere niet-communistische landen kunnen worden gedekt. In het rappdrt worden aanbevelin gen gedaan over eventuele leveran ciers van verrijkt uranium in de toekomst, mede opdat toekomstige leveranciers hun produktie-apparaat kunnen instellen op de te verwach ten vraag. Engeland. West-Duitsland en Ne derland zouden volgens het rapport na voltooiing van de verrijkingsin stallaties volgens het ultra-centrifu ge-procédé als mogelijke leveran ciers in aanmerking komen, evenals Frankrijk, dat van plan is een gas-diffusiefabriek te bouwen, in grote lijn overeenkomende met de produktie-methode in de Verenigde Staten. Het is overigens niet onmogelijk, dat Japan zelf de produktie van verrijkt uranium ter hand neemt, wanneer de voorziening in de eigen behoefte in de toekomst niet bv. via de Europese procédé's verzekerd is. De Verenigde Staten hebben waarschijnlijk in antwoord op de ontwikkeling van het ultra-centrifu ge-proces, dat scherp concurrerend met de VS-produktie is aan de Europese gemeenschap, Engeland. Australië, Canada en Japan aange boden, kennis beschikbaar te stellen aangaande het gas-diffusie-proces. Tot dusver hebben alleen de Euro pese Gemeenschap en Frankrijk voorzichtig gereageerd op dit aan bod.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19