ROODENBURG IN TRAININGSKAMP nurse-agenda: Zoetemelk niet, Karstens wel optimistisch over „kansen"... ng Merckx en Bitossi de favorieten Open strijd om wereldtitel bij profs DONDERDAG 2 SEPTEMBER PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT,- LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Kees Karstens (UVS): „Ze zullen tegen ons een klasse boven hun kunnen moeten grijpen 'jEIDEN Roodenburg heeft iets heel nieuws bedacht. Twee )rd t gen voor het vertrek naar Noordwijkerhout waar de Leid- JJPJJ Noordbewoners zich voor het weekeind terugtrekken („heeft "maken met het duel tegen UVS, dat was al gepland op juni en toen wisten we nog niet dat die wedstrijd gespeeld wordenheeft Roodenburg selectie-spelers en Leidse de gelegenheid gegeven met elkaar kennis te maken. En gebeurde dan wel naar aanleiding van de aanstaande litgeschoven derby. metc ge« halv 0 wen si l- ïeifr s di tg sa op n van Wezel, straks mogelijk Iger van voorzitter Henk Uitten- nu nogelftalbegeleiderr en ini- )fnemer, geeft weer hoe dat idee ;en is. Drie punten staan cen- In het verleden was de aan- lt veelvuldig gericht op de voor- r, de trainer of de spelers af- lerlijk. Roodenburg wil dit sei- de aandacht richten op de p, niet op het indivudu. Want: is natuurlijk wel aardig als je uitzonderlijk goede speler bij ïaar het team moet toch de itrijd winnen. i or uitsen ]J de Tombe entaaiT De indruk bestaat dat het Leid- imateurvoetbal dood is. Bijna reen heeft tegenwoordig een en veel publiek trekt dan ook lags naar Den Haag, Amster- en Rotterdam. Wij zijn daar- zelf ook schuldig, dat beseffen als ik zie dat ook de In- zeer belangstelling gaat :n (Roodenburg is naar mijn eerste Leidse amateurVer- ing met een sponsor), dan zegt lenburg; dat kan ook op het overslaan. sanering in het betaalde *Jbal biedt daartoe ruime kansen. b in ieder geval een groep clubs »tan 'gallen die niet nieer de beste rrijkeers van amateurclubs wegkoopt. 70m de aandacht voor het ama- >nstdfaoetbal kan weer centraal ko- elang En die wedstrijd tegen UVS is edenl lurlijk belangrijk genoeg om er- ïtoon te beginnen. Niet dat die twee op UVS nou zo belangrijk r wordt ook ge- eeriden om de gunst van het pu- Als J goed voetbalt kun Je de felende groep gaan trekken". ,Rt )at tripje naar Noordwijkerhout- openijgn we vorig jaar ook al ge- voor de derby tegen Lugdu- (was ook toevallig) heeft lee echter niets te maken. Dat „epland voor de laatste oefen- (strijd tegen APC en toen later dat UVS die zondag de tegen- er zou zijn, heb ik er toch wel tegenaan lopen hikken. We nden toch dat het door moest hoewel het beslist niet als een ipunt gezien wordt. Roodenburg ft geen trainingskamp nodig om in zulke wedstrijden op te pep- waait een frisse wind door denburg: op elk terrein. reeël daarvan getuigen die avond. De- (ijvoorbeeld van Rinus Smits (op fraag of Roodenburg het "behou- ballen, krijg Je zomaar drie doel punten om Je oren. Het veldspel van UVS is altyd al goed geweest, daar komen wij nog niet aan. Maar ik denk niet dat UVS gaat lopen tik ken. ze zullen eerder proberen uit de tweede lijn te gaan schieten. Dat wilden ze vorig jaar ook al doen en in die tweede lijn hebben ze daai ook de speler voor lopen (Lagen dijk). Ik heb UVS in de laatste we ken een paar maal goed geobser veerd. Dat "breien" op het midden veld is weg, de dieptepass is er meer ingekomen. En vergeet niet dat ze een elftal hebben dat al Ja ren zo draait. Bovendien heeft UVS meer dan twintig Jaar lang dezelfde trainer gehad, van Roodenburg kan ik er al snel zes, zeven opnoemen. Ja, wij hebben ook onder Kantebeen gespeeld, maar hij is*tekort bij ons geweest. Hij was het bijvoorbeeld die mij vertelde wat rugdekking ge ven was. Daarvan had ik nog nooit gehoord. Eén keer En deze: van de man die er toch weer bij is ("Ik heb vorig Jaar ge zegd tegen Smits: "Je kunt altijd een beroep op me doen")"We kunnen ze niet laten spelen, dan worden we weggetikt. Ik heb in mijn lange loopbaan als voetballer een keer van UVS gewonnen: in een 1-2. Verder nog nooit. We hopen er het beste van. Br zijn nu Jonge jon gens die een inzet kunnen tonen, waarvan ik sta te genieten. Maar het is de eerste wedstrijd. En daar bij spelen vragen als: is de conditie er al, loopt de combinatie. Dat is bij ons in de oefenwedstrijden nog niet zo naar voren gekomen. Roo denburg heeft echter nog nooit goe de oefenwedstrijden gespeeld. Opgedrongen UVS ditmaal wel. Daarom zegt nieuweling Kees Karstens (overge komen van zaterdag-eersteklasser Noordwijk) nu al: Roodenburg zal tegen UVS een klasse boven zijn kunnen moeten grijpen. Ze zullen wel gaan verdedigen. Ik heb Roo denburg zien spelen in een oefen wedstrijd tgen Quick Boys en toen imponeerden ze me allerminst. Maar het moeilijke punt bij UVS blijft nog altijd, doelpunten maken. Het is op vallend dat middenvelders dat vaak moeten doen. (Trainer) Van Schoo- ten wil dieptepass er wel meer in brengen, maar als we daarmee speelden, stonden de aanvallers vaak buitenspel. Dat komt omdat Je erg "opgedrongen" staat, omdat UVS zo aanvallend speelt. Daarom gaat het "tikken" ons beter af. "Op het middenveld moeten wij vaker naar de punt om de voorhoe despelers te lanceren en dat gaat goed. Met Aad Koren en Arie La gendijk is het heerlijk spelen wat dat betreft. Ik kende trouwens al meer jongens van UVS". Dat en het feit dat Kees Kars tens (21) een trainerscursus wilde gaan volgen heeft zijn overgang van Noordwijk naar UVS bewerkstel ligd. "Die cursus is op zaterdag ochtend en aangezien Noordwijk dit seizoen zeer verre reizen gaat ma ken moest ik wel uitzien naar een zondagclub. Dat is UVS geworden omdat het zo'n beetje de topclub is uit de omgeving, je gaat dan niet naar een vierdeklasser. Bovendien zijn en Noordwijk en UVS technisch goed. Alleen de aanpak is anders. By UVS hoefden we bijvoorbeeld donderdagavond niet te trainen we trainen al driemaal in de week maar na de receptie van Aad Koren zijn de meeste Jongens toch weer naar het veld gegaan. Uit zichzelf Bij Noordwijk kwam in het begin al tijd iedereen, maar in de winterpe riode stonden er soms maar drie, vier man op de training. Dat ligt misschien ook aan de trainer. Van Schooten die ik overigens nog ken uit mijn periode bij SJC werkt in een vriendschappelijke sfeer. Hij staat niet boven de spelers, maar ertussen. Hetzelfde "De sfeer in derbies ken ik na tuurlijk van Noordwijk-Quick Boys. Dat lijkt me ongeveer hetzelfde Hoewel: er is niet meer zoveel sfeer de laatste tijd, de mensen komen steeds meer kritisch kijken en onder de voetballers zelf lijkt het me ook wat verdwenen. Je gaat er wel hard tegenaan natuurlijk, maar Je ont ziet de tegenstander". "Het spel in de oefenwedstrijden is voor ons een goede stimulans tegen Roodenburg. Als je dat duel dwingt, heb je een zware tegenstander achter de rug. Daarom is het helemaal niet ongun stig dat die wedstrijd vooruitgescho ven is. Dan heb Je dat (het zal geen grote uitslag worden: 12 mis schien) tenminste alvast gehad. En ik heb gehoord dat het veld van Roo denburg nogal hobbelig is, dat kan er nu nog wel aardig bijliggen. Dat is wel een voordeel. Dat valt sterk te betwijfelen, want op die "open" avond, heerste op Noord de vrees dat het gras tekort gemaaid is. MENDRISIO De Belg Eddy Merckx en de Italiaan Franco Bitos si zijn de favorieten van de tien Ne derlandse profs, die zondag in *n ra ce over 268 km (zestien ronden van 16.8 km) om de meest begeerde Re genboogtrui gaan strijden. Dat was de uitkomst van een kleine enquête in het Nederlandse kamp, onder „Middelink's tiental," waarbij uiter aard de eigen kansen even niet ter sprake kwamen. Merckx en Bitossi kregen elk vijf stemmen. Opmerke lijk daarbij was echter, dat Merckx dan vaak, in tweede instantie werd genoemd. Een pure Merckx-fan is alleen Gerben Karstens. „Hij is mijn grote favoriet". Merckx komt niet voor op het lijst je van favorieten van Jan Janssen. („Ik zie hem hier geen grote stoot maken") Jos van der Vleuten („Als Merckx weet dat er op zijn wiel ge koerst wordt dan kan hij niet rijden" Joop Zoetemelk („Hij komt geen tien meter weg"). Eef Dolman (.Merckx is natuurlijk niet kansloos maar ik zie het hem hier niet maken") en Harrie Jansen („De naam Merckx is bij mij nog niet opgekomen".) Franco Bitossi staat voorop b\j Vianen, Dolman. Wagtmans (hij is de enige die ook Nederlanders ede favorieten noemt: Jan Janssen en Gerben Karstens) en Ben Janbroers. ADVERTENTIE «alsdorperlaan - Wassenaar Zondag 5 september Gold Cup Volbloeds KLM dag Aanvang half twee Woensdag 8 september Jonker en Jofferprijs voor Dravers Aanvang half drie. Zaterdag 11 sept. Aanvang half drie Woensdag 15 sept. Aanvang half drie Zaterdag 18 sept. Criterium. Aanvang half twee Zondag 19 sept. St. Leger-Produkten Draverij Aanvang half twee. Kees Karstens dende" speltype zal laten varen nu od de gunst van het publiek wordt gemikt) "We gaan het veld in om te winnen, daarvoor willen we best ri sico's nemen. Maar dan moet je wel uitgaan van je mogelijkheden en van het spelmateriaal". Of dezp (ook van Smits) „Je komt er in de eerste klasse van de amateurs niet meer met lief voetbal. Er waren af gelopen seizoen nog jonge spelers die echt lieve jongens waren, daar van hebben we in een half jaar "gif kikkers" gemaakt. Zo moet het ook zijn in positieve zin. Je moet de mouwen kunnen opstropen". Tikken Of deze, die later wordt gedebi teerd door Isaac van Weerlee 36, "maar het wordt echt mijn laatste jaar), de man die vorig seizoen nog zei: "het lijkt wel of Roodenburg geen derby kan spelen". "Dat heb ik toen gezegd, ja. Som mige jongens konden inderdaad geen derby spelen. Die knapen zijn er nu niet meer. Er zijn nu alleen nog spelers die zich wel volledig in kunnen zetten, anders zouden ze er bij Smits trouwens niet inkomen. "Als je tegen UVS gaat lopen voet- MENDRISIO Vraag het alle leden van de Nederlandse prof- ploeg voor het wereldkampioen- schap van aanstaande zondag en er zijn er slechts twee, die hun eigen kansen geheel wegcijferen: Rini Wagtmans en Ben Janbroers. Vooral van Wagtmans is dat een nogal verrassende conclusie. Hij immers had zich beter voorbereid dan ooit tevoren, had op eigen houtje en op eigen kosten bijna vier weken lang 'n privétrainings- kamp in het Limburgse opgesla gen en zegt nu dat hij rijdt als een "strijkijzer". Hoe dat komt? Wagtmans heeft er een verklaring voor. „Toen ik woens dag in het motel van de Nederlan ders in Maroggia aan het meer van Lugano aankwam, voelde ik me ziek als een hond". Wagtmans ging zo ver, dat hij er 's avonds de leiding van de ploeg van probeerde te over tuigen dat men beter voor hem de tweede reserve Jan van Katwijk (eerste reserve Ben Janbroers was inmiddels onderweg om Krekels te vervangen) kon oproepen. Maar de leiding voelde niets voor dit voorstel. Te meer niet omdat ploeg arts Ab Rozijn bij een secuur onderzoek niets maar dan ook niets bij Wagt mans kon vinden. Achteraf is Wagt mans toch wel blij, dat hij niet is vertrokken. -Desondanks „Ik rijd als een strijkijzer". Ge fluisterd wordt, dat Wagtmans een spel speelt om van zijn voorlopige contract met het Italiaanse merk SCIC af te komen. Goudsmit-Hoff immers heeft grote belangstel ling voor hem getoond en Wagtmans staat niet meer zo onwelwillend te genover ploegleider Cees Pellenaars. Dat Janbroers niet in eigen kans lgelooft, is niet zo verwonderlijk. Hij hoorde immers pas woensdag, dat hij voor Krekels mocht invallen, had zich weliswaar voor die rol geprepa reerd maar is nuchter genoeg om te constateren: „Ik ben het eerste jaar beroepsrenner en bovendien heb ik nog nooit 268 km gereden." Mogelijkheden De andere leden van de formatie zien mogelijkheden om zondag op het erepodium te komen. René Pij nen: „Ik rijd op dit moment erg goed en kan misschien voor een ver rassing zorgen". Deze Brabander is overigens de enige van de ploeg, die geen zorgen heeft over een contract voor het volgend jaar: „Ik heb bij getekend bij BIC. Daar voel ik me thuis". Gerard Vianen: „Het parcours is wel lastig maar niet te lastig. Als ik een goede dag heb, kom ik bij de eer sten binnen". Jos van der Vleuten: „Een linkerd kan hier nooit winnen. De sterksten zullen hier naar voren komen en in de vorm. die ik de laat ste weken heb. kan ik een belangrij ke rol bij de verdeling van de prij zen gaan vertolken". Jan Janssen, nog altijd gebelgd over de kritiek na zijn keuze: „Ik zal ze laten zien dat ik nog niet te oud ben. Ik heb me beter geprepa reerd dan vorig jaar. Het parcours is goed lastig. Het wordt, zo denk ik, te veel onderschat.Het is zeker zo moeilijk als dat van Imola in 1968, toen Adorni won. Belangrijk is voor mij hoe er gekoerst gaat worden. We moeten die klim met een hoogtever schil van 121 meter zestien keer rij den. Gaan ze 12 of 14 keer er kalm tegenop dan rijden ze in de slotfase deze Janssen niet los". Zoetemelk Joop Zoetemelk vindt de klim niet lastig genoeg om een gat in het veld te slaan. „Voor mij valt de slag op de vlakke gedeelten. Als er dan een groepje weggaat zullen de anderen wellicht het gevaar onderschatten". De Nederlandse kampioen is wat de eigen kansen betreft erg voorzichtig „Het is een eendaagse koers en dan wordt het voor mij altijd moeilijker". Toen er opgewezen werd, dat ook de strijd op de Cauberg, waar Zoe temelk zijn nationale kampioenstrui veroverde, op één dag wordt gestre den, lachte hij: „Jawel, maai- daar was aanmerkelijk minder talent dan hier". Evert Dolman, kamergenoot van Zoetemelk is bepaald optimistisch ge stemd over zondog: „Ik heb me 't zo goed voorbereid als op het kam pioenschap bij de amateurs op de Nürnburgring in 1966 toen werd ene Dolman wereldkampioen Tenslotte Gerben Karstens, de omstreden kopman van Goudsmit- Hoff, welke firma nu gebruik schijnt te willen maken van zijn optie op de Prinsenbeker. „Dit parcours ligt me. Mijn conditie is goed genoeg om een kans op de titel te maken". Kar stens, die oyer veertien dagen vader moet worden, meent ook: „Je moet in een wereldkampioenschap ook ge luk hebben. Als je in de verkeerde ontsnapping meegaat, zit Je natuur lijk helemaal fout". Vrijdagavond zullen de profs ach ter gesloten deuren met de sport- commissieleden Goud en Schipper, chef d'équipe Arie van Vliet en coach Joop Middelink bij elkaar gaan zitten om te bepraten of er een vorm van samenwerking moge lijk is. „Ik zal geen enkel voorstel doen", aldus Middelink. „Ze moeten uit zichzelf met voorstellen komen". Wat dat betreft staan de zaken er in het Belgische kamp bepaald on gunstig voor. Er was in het begin van de week al ruzie over de vraag wie in plaats van de zieke Daemers zondag als leider van de profs zal optreden. De Belgische wielerbond schoof de kandidatuur van Rik van Looy naar voren, waartegen Eddy Merckx zijn veto uitsprak. Het werd tenslotte een tweemanschap: Ward Visschers ep Lucien Accou. Dezer dagen kreeg ik door een toe val een pakje kranten in handen uit 1601: de juiste datum bleek verbleekt, maar wat ik nog wel kon ontcijferen was een televisierecensie over de rechtstreekse uitzending van de première van „Hamlet" van Shakespeare, een toneelreportage vanuit het Globe-theater te Landen, via de satelliet Indosat. De criticus bleek heel tevreden over het stuk en de spelers en noemde „Hamlet" een mijlpaal in de toneelgeschiedenis. Hij drong aan op een spoedige herhaling, omdat teveel mensen naar het Tros- programma op de andere zen der hadden gekeken (het trouba doursfestival in Avignon, gewonnen door de krasse, 170-jarige Francois Villon), waardoor zij geen getuige hadden kunnen zijn van deze thea tergebeurtenis. Uit een krant van enkele dagen la ter bleek me, dat de leden van de tuchtcommissie van de KNVB (Ko ninklijke Nederlandse Voordrachts kunstenaars Bond) wèl gekeken hadden, dat wil zeggen niet naar de rechtstreekse reportage, maar naar de samenvatting die studio kunst er 's avonds van gegeven had. Als re sultaat van die kijkdrift had de tuchtcommiissie Hamlet gedagvaard, om rekenschap en verantwoording af te leggen voor een bepaalde scène in die samenvatting, die de voorzit ter van de tuchtcommissie nogal ge schokt had. Het betrof één van de hoogtepun ten uit het stuk, waar Hamlet, ver- I moedende dat Polonius. de va der van Ophelia, achter het gordijn zijn gesprek met zijn moeder staat af te luisteren, zijn dolk dwars door het gordijn steekt, voorgevend een „rat" die zich daar ophoudt over de kling te willen jagen. Maar zie, geen rat valt voorover vanachter het gor dijn vandaan, maar Polonius, zijn tegenstander In een commentaar op deze dag vaarding, spreekt de kunstredacteur zijn twijfel uit over de wijsheid er van en ook over de rechtvaardigheid. De regisseur van het stuk (zo rede neert hij), heeft Hamlet er niet van weerhouden zijn dolk door het gor dijn te steken. Blijkbaar achtte hij dit geen boeking of waarschuwing ol zelfs verwijdering van de planken waard en bovendien valt het moeilijk te bewijzen dat Hamlet wist dat geen rat, maar Polonius achter het gor dijn zat. Wist hij het wel, dan had de regisseur hem toch minstens een boeking moeten geven wegens bele diging („rat"), zoals hij tevoren ook Claudius had opgeschreven, omdat die op geniepige wijze zijn broer had vergiftigd. Maar het belangrijkste argument van de kunstredacteur te toch wel, dat een tuchtcommissie er on verstandig aan doet één geval te iso leren, zonder het hele stuk in ogen schouw te hebben genomen. Men kan van mening verschillen over het doodsteken van Polonius, feit is dat Hamlet reden had zich bedreigd te. voelen, bovendien koesterde hij ge rechtvaardigde wraakgevoelens je gens Polonius, die heulde met de moordenaar van zijn vader. Kenne lijk heeft de regisseur van Globe (Anthony Lutz) met die omstandig heden rekening gehouden en gena de voor recht laten gelden voor Hamlet, die gedurende het stuk veel eer de rol van belaagde, dan van be lager vervult Het bovenstaande is, zoals u mis schien al vermoed hebt. een allego rie. Ik zeg niet waarvan. Maar mis schien is het interessant in dit ver band eens de beweegredenen van de scheidsrechter onder de loep te ne men, voor wie het altijd een pro bleem blijft, óf, waarom en wan neer hij moet fluiten. „Te fluiten of niet te fluiten, dat is de vraag". Wat mij betreft mag de scheidsrech ter altijd de spelregels strikt toepas sen, zonder daarmee te marchande ren, waarbij voordeelregels, opzette lijkheid of niet en dergelijke, na tuurlijk rechtsgeldig moeten blijven. Maar in de praktijk fluit de scheids rechter niet strikt volgens de regels, maar afhankelijk van het spelver- loop, de stemming op het veld, etce tera. Als hij een kalme wedstrijd verwacht, zal hij in het begin niet fluiten voor een wat te hard uitval lende tackle, maar verwacht hij eer bitter gevecht, dan fluit hij meteen al voor het minste geringste. Als de wedstrijd hem uit de hand dreigt te lopen, kan hij zich genood zaakt zien een speler plotseling een waarschuwing te geven, terwijl die brave borst zijn eerste, niet een ernstige overtreding maakte. Boven dien zal hij dan gauw geneigd zijn ook een speler van de tegenpartij te bekeuren, ten eerste uit rechtvaar digheid, ten tweede om ook die par tij in te scherpen dat het wat kal mer aan moet gaan. Zo zal de scheidsrechter ook. als hij eenmaal een of meer waarschuwingen gege ven heeft, vervolgens wat minder scheutig daarmee worden, waardoor ernstiger overtredingen dan de geno teerde. door de mazen van het net glippen. Verder zal de scheidsrechter geneigd zijn die spelers die als „uit- delers" bekend staan (type Nees- kens, Laseroms etcetera), iets min der gauw in bescherming te nemen als zij terug gepakt worden, dan spelers die door hun snelheid of be hendigheid (type Moulijn, Cruijff etcetera) voortdurend het slachtof fer worden van „noodmaatregelen". Ik zou me kunnen voorstellen dat een scheidsrechter als bijvoorbeeld Dorpmans (die graag zo min moge lijk ingrijpt in het spelverloop en veel over „zijn" tevens „hun" kant laat gaan), bij een botsing tussen het type-uitdeler k la Dick Advo caat en het type-gegrepene a la Jo- han Cruijff, de foutieve reactie van de laatste in een fractie van seconde snel calculerend aftrekt van alle beent jelichterijtorpederingen en andere mangelingen die hij al heeft moeten ondergaan, om bij aankomst op het strijdtoneel met een blank saldo tegenover hem te staan. Geen boeking, waarschuwing of wat dan ook. Zo gaat dat in de prak tijk. Want scheidsrechters hebben het gevoel, dat zij niet in de eerste plaats toepassers van de spelregel* zijn, maar verkeersagenten die het spel zo soepel mogelijk moeten laten verlopen, waarbij af en toe wel eens van de strikte regels moet worden afgeweken. Ik zeg niet dat het een juist stand punt is, ik ben eerder de mening toegedaan dat bij een strikt-soepe le" toepassing van de regels (niet op het scherp van de snede, maar wel strikt) de verkeersregeling het ef fectiefst is, maar de meeste scheids rechters passen de interpretatie van de spelregels toch aan het moment en de sfeer van de wedstrijd aan. Daarom is het zo onzinnig dat de tuchtcommissie van de KNVB een geïsoleerd geval als Cruijff—Advo caat bekijkt, omdat de bestraffing zo'n geval Juist bij een scheids rechter als SJef Dorpmans geen be oordelingskwestie is, maar een be leidskwestie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13