Japan bevestigt (voor zover nodig) judof aam Koerstips RECORDS MATTHES, VOOR ZEGES VOOR AMERIKA Luchtig opstapje seizoen Eén amazone alle mannen op muur (2.15 m) de baas was Als ik niet zo groot zou ik wel kunnen janken] LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SLECHTE DAG VOOR NEDERLAND LUDWIGSHAFEN De Nederlandse judoploeg heeft op de tweede dag van de wereldkampioenschappen in Ludwigshafen harde klappen moeten incasseren. In de strijd om de titels in het midden- en halfmiddengewicht bleven Martin Poglajen, Jan Snijders, Eddy van de Pol en Leo Heynen allen ver verwij derd van de halve finales. De Limburgse sportschoolhouder Martin Poglajen kwam nog het verst. Hij bereikte de derde ronde door overwinningen op de Senegalees Cisse (houdgreep), de Italiaan Ga- limbertl (verwurging voor hij op de beslissing van de scheidsrechter Nipt werd uitgeschakeld door de Franse Europese kampioen Guy Auf- fray. Het was voor Poglajen moei lijk te verwerken. In 1969 won hij bij de wereldkam pioenschappen in Mexico nog brons, hij had zich ook nu goed voorbereid, was geladen en had weinig last van zijn traditionele knieblessure. Grommend zonderde hij zich na de beslissing in zijn nadeel af. Auf- fray werd geen groepswinnaar, zo dat Poglajen ook de weg van de her kansing niet mocht bewandelen. Nederlandse zeilers in Kiel bovenaan KIEL (ANP) Al voor het einde van de Voor-Olympische zeilwed strijden op de rede van Kiel zijn in drie van de zes bootcategorieën de klassewinnaars bekend. Indrukwek kend is de prestatie van de Ameri kaan Starzeiler James Schoonmaker, die alle vijf wedstrijden waarin hij startte, won. Met vier overwinnin gen is hy ook voor de 43-jarige vier- dig Olympisch kampioen Paul Elv- ström in de Solingklasse onbereik baar geworden. De Deen Hans Fogh tenslotte had aan een tweede plaats in de wedstrijd van vrijdag ruim vol doende om de eerste plaats in de al gemene rangschikking van de FD's op te eisen. De Nederlandse topzeilers leverden gisteren bij windkracht vier tot vijf goede prestaties. Staartjes werd' in de Tempestklasse tweede, waardoor hij nu twee in de algemene rang schikking staat. Boudwijn Binkhorst ging na de Zweede Olin als tweede bij de Finnjollen door de finish en Fred Imhoff was derde bij de FD's en staat op een zeer stevige tweede plaats in het algemene klassement. De Fransman bereikte overigens later op deze manier wèl de halve finales.... Onderdompeling Het optreden van Jan Snijders en de half midden gewichten Eddy van de Pol en Leo Heynen had de uit werking van een onderdompeling in het verontreinigde Rijnwater na het frisse begin door toedoen van Wim Ruska op de eerste dag. Niet dat Nederland in de lichte gewichtsklasse verwend is met grote successen, maar als men ziet dat landen als Engeland en Frankrijk, die twee drie jaar geleden nog geen partij vóór Nederland waren, nu wel voor in staan te dringen, dan is 't duide lijk dat er van vooruitgang in het na tionale kamp geen sprake is. Eddy van de Pol zag geen andere oorzaken dan het bekende: „weinig trainingsgelegenheid in vergelijking met het buitenland". Wat hemzelf betrofhij was er dit keer echt klaar voor geweest en dan kon het mee of tegen zitten. Het had tegen gezeten... DUINDIGT, 5 SEPTEMBER - 1.30 Super DC-prijs: Jaspis du Bols. Jaguar Gregor, Jaromir Gregor - Flying Dutchmanprijs: Linota, Lady Lindella, Marissa, Germa - Fujija- maprijs: Hyaicnt, Irma van Double, Iris van Buren, Ida S - Grote KLM- prijs: Eland, Gallant Way, Marz- fuohs, Fernanda D - Gold Cup* Heater Hill, Capri Pilot, Eggerik, Legal Issue - Ariodromeprys: Jojo Buitenzorg, Janin Buchephalus, José Buitenzorg, Hellen Carbonari Boeing 717-prijs: Hornblower, Hit Parade, Edward A, Hoss Westlandia - Flying Dutchmanprijs, 2de afd Ar to is, Doncaster, Run Home S, Am- bition - DC 10-prijs: Jury, Jaguar. JJosephine Baker, Ixiaan - Marco Poloprijs: Inalco Leron, Ino, Irresis tible, Herlita V. Cricket Het Nederlandse cric ketelftal zal ter afsluiting van het seizoen geen wedstrijd spelen tegen het testteam van India. Er is sprake van geweest dat het team, dat nog in Engeland verblijft, naar Nederland zou komen. Hoofd van de technische dienst in Leimuiden, de heer B. Kooy, die tot directeur gemeentewerken in Wier den is benoemd, zal maandag af scheid nemen. Dit gebeurt in zaal Keyzer om kwart over acht. LEIPZIG (ANP) Met een gewel dige voorsprong heeft Amerika de eerste dag van de landenzwemwed- strijd tegen Oost-Duitsland gisteren afgesloten: 103-61 punten. De supe rioriteit van de Amerikanen was ver wacht, maar zo groot zeker niet. Van de 14 zwemnummers wonnen de Amerikanen er liefst 12, waarvan zes eindigden in dubbele overwinningen. De Oostduitsers zegevierden twee maal, eenmaal door Roland Matthes, eenmaal door de schoolslagzwemsters Vogel en Schuchardt. Natuurlyk was Roland Matthes de grote figuur van deze eerste zwem- dag met zijn formidabele wereld record op de 200 meter rugslag in 2.05.6, liefst een halve seconde sneller dan zijn oude toptijd, die hij reali seerde tijdens de Eunropese kam pioenschappen in Barcelona in 1970. Als tussentijd liet de stoïcijnse Oost duitser een tijd afdrukken van 60.4 seconden'. Vlak ervoor had Matthes reeds het stadion, dat gevuld was met 6500 toe schouwers, in een jubelstemming ge bracht door op de 100 meter vlinder- 1 IE Judoka Tzuwawa, bevestigde Japanse hegemonie met een we reldkampioenschap in de licht- middengewicht klasse. klinkende Japanse volkslied voor de derde maal reeds ten gehore kon worden gebracht. Weer Japan Japan bevestigde zijn reputatie als 's werelds judo-natie nummer één, voorzover nodig. Gisteren waren de finales in het half midden- en mid dengewicht 'n volledig Japanse aan gelegenheid. De nog tot de halve fi nales doorgedrongen Europeanen (en dat alleen omdat de inschrijving per land beperkt is tot twee man) wer den met een benauwend aandoende vanzelfsprekendheid afgevoerd. De grote kracht van de Japanse judoka's is dat zij onder alle omstandigheden voor het volle punt werken en dat zij ook in schijnbaar onmogelijke stan den een winnende worp kunnen ma ken. Gisteravond waren dat Hisashi Tsu- zawa (halfzwaargewicht) en Shozo Fujii (middengewicht). Tsuzawa maakte een eifide aam de zegereeks van Hiroshi Minatoya, wereldkam pioen in 1967 en 1969, door in de fi nale op beslissing van de Nederland se arbiter Bontje te winnen. De fi nale van het middengewicht leverde een overwinning op voor Keiichi Shi- gematsu, zodat het melancholiek Geblesseerde Wim Ruska niet in "alle categoriën" LUDWIGSHAVEN Wim Ruska (31), de Nederlandse we reldkampioen in het zwaarge wicht, zal vandaag verstek moe ten laten gaan in de titelstrijd alle categoriën. Reeds in de in de strijd tegen Klaus Glahn rond het middenrif, die zich ble. ven herhalen ook wanneer hij zich niet inspande. Een gisteren geconsulteerde xrts constateerde een galblaas ontsteking en verbood de Neder lander in de open gewichtsklasse in actie te komen. Ook bij de Europese kampioen schappen in Gotenburg (mei) nam Ruska na het veroveren van de zwaargewicht titel niet deel aan de wedstrijden aller categoriën. Hij trok zich toen zonder meer terug. Amsterdams Toneel presenteert zich Het fleurige mannetje Doe-Het- Eens-Anders was in de Stads schouwburg van Amsterdam besteld met een plum eau om het fonkel nieuwe Amsterdams Toneel aan een oorspronkelijke entree te helpen die niets elitairs en niets paternalistisch hebben zou. Dimitri Frenkel Frank en Eli Asser i zijn mannen, die om een boodschap gestuurd kunnen worden, al gaan zij soms liever een feestartikelen winkel binnen dan een delicatessen zaak. Maar dat behoeft natuurlijk niet te hinderen. En als het Am sterdams Toneel ervan uit gaat dat een gewaarschuwd Snip en Snap- bezoeker, als-ie komt, voor twee telt dan is er nog minder tegen. „Je hoeft Amsterdam niet voor me in te pakken, ik eet 't hier wel op" werd in elk geval het resultaat, een verbinding van 28 sketches met hier en daar een liedje, dat voorna melijk preluaeerde op een waanzin nig avondje, dat in Mokum te bele ven zou zijn. Fons Rademakers heeft samen met auteur Dimitri Frenkel Frank geij- verd er een bonte, kleurige revue van te maken. Als men deze pre mière alleen als een luchtig opstap je wil beschouwen van het nieuwe gezelschap dan is het te verdedigen omdat er zeker een publiek te vin den is. dat zich ermee weet te amuseren. Naar de hogere maatstaven, die men in de Stadsschouwburg tot dusverre heeft willen stellen komt „Je hoeft Amsterdam" er niet, want in de hier en daar doorschemerende pretentie een dwarsdoorsnede te ge ven van wat er in het Jaar Onzes Heren 1971 in de hoofdstad te koop is, falen de auteurs door een te weinig pregnante kijk in hun paro- dietjes. Zij rekken hun tafereeltjes op tot ouderwetse sketches met knaleffect aan het slot of zij halen er onderwerpen bij die helemaal niets meer met het uitgangspunt te maken hebben. Want wat moet een duo van oude heren, die Marx en Freud zeggen te heten nu in zo'n Amsterdams tijdsbeeld? Het moeten probeersels geweest zijn, die nog in de kast lagen, ongebruikt in „Hadi- massa" of „Koek en ed." —V.<i Dat neemt overigens niet weg dat er leuke momenten te beleven vie len in wel puntig uitgewerkte situa ties. In het begin deed de repetitie van vier strijkende dames de hoop rijzen op bedreven geschreven dra matische beelden, ook al hadden die niet een direct verband met waar het om zou moeten gaan. Dimitri Frenkel Frank met name lijkt al tijd sterker op dreef in het bondige televisiewerk dan in avondvullende stukken, die doorgaans geen drie of vier bedrijven op de been blijven. Of vergist men zich door direct al lagere kwaliteitseisen aan het mas sa-artikel televisie te stellen? In dat geval is „Je hoeft Amsterdam" leerzaam, want dan blijkt op het kompas varen van wat op het scherm als leuk doorkomt, niet vol doende voor de sohouwburg, een uitkomst tot nivellering, welke het toneel geen uitzicht meer op een ei gen toekomst kan bieden. Het was in dat verband bevreem dend. dat men de acteurs en actri ces niet zelf liet zingen in de lied jes, maar ze mee liet mimen met SPEKTAKEL TUDENS CfflO ROTTERDAM ROTTERDAM Anneli Drummond-Hay was gistermiddag de gevierde ster in het internationale concours hippique te Rotterdam. De Britse amazone, die in haar carrière reeds zovele lauweren oogstte, voegde in het Kralingse Bos een nieuwe erepalm toe aan haar rijkgetooide vaandel, Met haar parade paard Sporting Ford zegevierde zij in het puissance springcon cours om de Prijs van de Haven, waarvoor zij in de vierde barrage een 1.80 m hoge oxer en de tot 2,15 m hoogte opge bouwde grijze muur moest overwinnen. Zij slaagde hierin als enige. Haar overgebleven concurrenten, de Duit ser Hauke Schmidt met Flying Dutchman en de Ierse kapitein Lar ry Kieley zagen beiden him kansen op de overwinning op de muur ver splinteren. Flying Dutchman had er in het geheel geen geloof in en sloeg voor de muur gekomen abrupt links af. daarbij een deel van het hout werk en een erbij staande mari nier omverwerpend. Inis Cara waag de zich wel aan het kunststuk, doch sloeg met de voorbenen een groot gat in het bouwsel. Na hem bundelde Sporting Ford zijn krachten en slaagde wèl. Eenendertig combinaties waren dit zware barrièrespringen begonnen, waarvan er in de eerste omloop reeds 19 door fouten vooral een stijlsprong op het geelblauwe en geelzwarte hek braken nogal wat il lusies afvielen. Twee Nederlan ders kwamen wel met succes door de ze eerste test: Harry Wouters van den Ouden wij er met Fanal II en An- Dimitri Frenkel Frank Concurrentie Het theater zal in concurrentie met de mechanische media alleen kun nen voortbestaan bij de gratie van een directe confrontatie van pu bliek met levende vertolkers, hoe beperkt hun zangcapaciteiten ook mogen zijn. Voor „Je hoeft Amsterdam" lijkt het dienstig om een recordertje mee naar de schouwburg te nemen om een bandje met applaus aan het slot te kunnnen afdraaien. Het gehele ensemble werkte prak tisch aan deze presentatie mee. Op vallend waren in het bijzonder de rolletjes die Kees Brusse mateloos knap neerzette, hij maakte desnoods uit stro goud, maar de sketch over de politieagent, die het in ^Amster- dam wat gaat schitteren, was bo vendien een perfect werkstuk, zoals er meer hadden moeten zijn. P. RUIVENKAMP Bloemisten willen extra premie AALSMEER (ANP) De Vereni ging de Nederlandse Bloemisterij is zeer teleurgesteld over de beslissing van minister Lardinois (Landbouw en Visserij) om de olievoorsohotrege- ling voor de glastuinbouw ten aan zien van de bloemisterij niet te laten afwikkelen in de vorm van een extra premie bij de omschakeling op aard gas. In een request aan de bewindsman heeft het bestuur van de vereniging er bij de bewindsman op aangedron gen alsnog langé andere weg een verhoging van de omschakelingspre mie naar aardgas voor de bloemiste rij te realiseren. Met de leden had het bestuur ver wacht dat voor de minister niet al leen de opbrengstprijzen van de hoofdprodukten doorslaggevend zou den zijn, maar ook de „zeer veront rustende" rentabiliteitscijfers. Er wordt voor gepleit geen schei ding te maken tussen voedingstuin- bouw en niet-eetbare glastuinbouw- produkten omdat de bedrijfseconomi sche problemen voor beide sectoren dezelfde zouden zijn. Verenigingsvoorzitter mr. P. P. A. Teunissen deelde een en ander mede bij de opening van de corsotentoon stelling Aalsmeer. Hij merkte ook nog op dat bij de minister opnieuw de onbillijkheid aan de orde gesteld is dat de glastuinbouwprodukten van de leden van de vereniging nog steeds niet zijn ondergebracht onder het verlaagde btw-tarief door het uit blijven van de harmonisatie op het gebied in de EEG, Door het zware btw-tarief, aldus voorzitter Teunuis6en, worden onze binnenlandse opbrengsten zeer ge drukt en gaat ook de enorme export voor veel te lage kwekersprijzen hier van de hand. Het corso noemde hij een prachtig middel om het economisch klimaat te beïnvloeden, om de consument gun stig te stemmen voor de bereidheid tot bloemenverbruik. plaats in de tweede barrage met de muur op 1.95 m en de oxer op 1.70 m. Het aantal kanshebbers werd hierin gehalveerd tot vier, van wie in de derde barrage hoogten resp. 2.05 en 1.70 m Harvey Smith met Johnny Walker afviel. En toen wa ren er nog drie.... en van dit drietal zou een vrouw twee mannen te glad af zijn. Ook de Prijs van de Luchtmacht, een jachtspringconcours, werd een Britse triomf. De als laatste gestarte Harvey Smith telkens strijdend in de voorste gelederen versloeg ton Ebben met Ceylon, maar geen van hen zou naar de „vette prijzen" een gooi doen. Harry Wouters trok zijn jonge paard reeds voor de eer- ste barrr.ge terug en de door griep m&t Mattie Brown de gehele geplaagde Ebben viel door een fout j rentie met een foutloos en zeer snel in de eerste barrage uit, toen de parkoers van 97 sec. Daarmee was hij muur inmiddels was opgetrokken tot0-1 sec- sneller dan zijn landgenote 1.85 m. I Alison Dawes-Westwood, die met The Maverick 97,1 sec op de klok ken had gebracht. tweede grote schifting had I Nc slag een nieuw Europees record zwemmen in 55,7. Hij joeg daarn de Amerikaan Mark Spitz naar i toptijd van 55,3 slechts 0,3 seconde- beneden! diens eigen wereldrecord, ju Zelfs het Europese record vai Gudrun Wegener op de 800 mete£, vrije slag met 9.17.1 maakte indruk, want ze lag bijna een halvjt fi baan achter op de Amerikaanse Ani jn Simmons, die in 9.04,9 finishte slechts door een te trage eindsprinlan het wereldrecord van Kares Mori Dig1 (9.02,5) miste. De slotnummers brachten opnieuijiefi het grote verschil tot uiting dat mo. ;ze: menteel aanwezig is tussen AmerilqJ- de rest van de zwemwereld. damesestafette op de 4x100 met^it vrye slag noteerde ontspannen 2 mend een tijd van' 4.01.6, slechts oAer seconde boven het het wereldrecori t de Oostduitsers, die nu tot 4.03; p, kwamen, veel langzamer dan vorig week in het toernooi om de Europi en Cup. De herenestafette op de 4x200 wer&tr m geweldige Amerikaanse zege li 7.48,2, slechts 0,2 seconden boven he wereldrecord dat reeds in handen IfOr de Amerikanen. De Oostduitser ,1 o Ag gcomments* De Tentoonstelling Bijbelgenoot schap in Alphei ALPHEN A. D. RIJN De doo het Nederlands Bijbelgenootschap e de Katholieke Bijbel Stichting s&v mengestelde tentoonstelling is op S 10, 11, 13, 14 en 15 september t 11 zien in een der zalen van de Opstan !ev dingskerk aan de Prinses Marijke !rs straat. Ion deze tentoonstel vo< ling krijgen een beeld van de belang l I rijke episoden uit de geschieden! iur van de bijbel. Er is op deze tentoon t< stelling tevens een aantal vitrine ten met originele voorwerpen uit h« len oude Egypte en Israël alsmede ee dei aantal oude bijbels w.o. de Deus A& 1 de Delftse- en Statenbijbels enz. fei Woensdagavond om acht uur word!)at de tentoonstelling officieel geopend )er met een inleiding van prof. ds. K kt Bijlsma uit Amsterdam die spreek! over het gebruik van de bijbel ii deze tijd. Het zangkoor Con Amort™ en een koperkwartet verlenen aas. dit gebeuren medewerking. Kantongerecht Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN „Als ik niet zo groot was, zou ik wel kun nen janken", was de reactie van een tankauto-chauffeur die zich vorig jaar november als een ware weg- piraat ontpopte. Hij was met zijn wagen op die be wuste dag zonder op ander verkeer te letten van het terrein van een pompstation in Zwammerdam de weg op gereden. Een achteropkomen de automobilist kon door krachtig remmen en door naar links uit te wijken een aanrijding voorkomen. Een uit de tegenovergestelde richting naderende arts uit Nijmegen voor kwam een frontale botsing door de berm in te rijden waar hij tegen een betonnen paal tot stilstand kwam. De pompbediende, die het ongeluk had zien gebeuren, wilde aanvanke lijk niet getuigen, omdat de vracht wagenchauffeur een collega van hem zou zijn. De agent, die deze zaak had behandeld, had hiervan echter geen melding in zijn procesverbaal ge maakt. Fel trok kantonrechter mr. Kirohheiner tegen hem van leer, om dat door deze handelwijze de zaak gisteren voor de derde keer voor kwam. De pompbediende, die later had ge hoord. dat de chauffeur van de tank auto de schuld op een ander wilde schuiven, had nu in een schriftelijke verklaring gesteld, dat de man uit Schiedam (tankautochauffeur) de boosdoener was. Officier mr. Wessels noemde de rij wijze van de verdachte zeer grof en levensgevaarlijk. Hij eiste dan ook een boete van tweehonderdvijftig gulden alsmede vier maanden ont zegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. De bij komende straf liet de kantonrechter in zijn uitspraak vallen. Maar hij verhoogde de boete tot vierhonderd gulden, hetgeen bij verdachte boven staande uitspraak ontlokte. Zevenhonderd gulden boete kreeg een expediteur uit Nieuwkoop die met zijn vrachtwagen in de Dorps straat was geslipt. Later bleek, dat de man, voordat hij achter het stuur kroop, „maar" zes pilsjes had ge dronken. „Van een beroepschauffeur zou men zo iets niet verwachten", verweet de kantonrechter de expe diteur. De officier had een boete van tweehonderd gulden alsmede een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van een half jaar met een proeftijd van twee jaar geëist. Bij de beroepsaanduiding van een inwoner van Haastrecht, die in Bos koop op een onverzekerde bromfiets had gereden, schoten kantonrechter en officier in de lach toen de man zei, dat hij agrarisch assistent was. Lachend vertelde verdachte, dat men opuioou ropiaSS^puaaaoq joSooja tap Hij kreeg een boete van v4jftig gul den. Een propagandist uit Leiden vijftig gulden boete omdat hy op d< Kennedylaan in Alphen met een snelheid van 76 kilometer per had gereden. Een scholier uit Amers-J foort kreeg een boete een zevei gulden omdat hy op ryksweg 12 te snel (120 kilometer) had gereden,!

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12