Vrede! Met alle geweld? Voor kerk van levensbelang Ruimte laten voor de vernieuwende kracht van het evangelie RECLAME Rem op kapitaal uit het buitenland Naar Jeruzalem lopen (3000 km) Kerkelijk huwelijk alleen op zondag Kerkdiensten Leiden en omgeving PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 SEPTEMBl Kerken houden van 19 tot 26 september Vredesweek DEN HAAG „Vrede! Met alle geweld?" Dat is het thema velen voorbij. De vraag is of het be- van de Vredesweek 1971, die het Interkerkelijk Vredesberaad de overreding resultaat heeft. i.j, j j to A of t-, De Vraag is of wellicht andere mid- voorbereidt voor de periode 19 tot 26 september. Een thema delen van communicatie, nodig zijn. met een uitroepteken achter vrede en een vraagteken achter op de vraag welke middelen hij in geweld. dit verband zou willen noemen was het antwoord van de hoogleraar dat „Geweld" zal het onderwerp van de heeft een onderzoek ingesteld naar gemeenschappelijk naar nieuwe we- Vredesweekdlscussies zijn. Het ge- de resultaten van vroegere vredes- gen moet worden gezocht. Zijnge- weid van de wapens, maar ook het weken. Zij zijn niet bemoei- dachten gingen uit naar teach-ins geweld dat door de ongerechtvaar- digend. Wat gedaan wordt gaan aan I en sit-ins. digde economische verhoudingen wordt teweeggebracht. „In deze vredesweek", aldus In formatiebrief 2 uit de Vredesmap, „kunnen we niet om de vraag heen, of sommige situaties niet zo uit zichtloos zijn, dat het geweld nog de enige uitweg lijkt. Is geweld ge rechtvaardigd, wanneer men het ge voel heeft dat iedere andere weg is afgesloten? De beslissing van de Wereldraad van Kerken om in het kader van de bestrijding van het racisme ook financiële steun te ver lenen aan bepaalde bevrijdingsbe wegingen heeft de vraag naar de geoorloofdheid van het geweld op nieuw bijzonder actueel gemaakt". Ruziekrant Op een persconferentie die de orga nisatoren hebben gegeven, is 'n Vre- spoort hebben gegeven, is een Vre desmap uitgereikt met een zo in drukwekkende stapel papieren, dat hij op zichzelf al een geducht wa pen zou kunnen zijn om onvredelie- i. venden ermee om de oren te staan. I brordveremging en het r.k. een DRIEBERGEN (ANP) De be- gelie voor zijn doorwerking om in- leidsraad van het Oekumenisch stituten vraagt dezelfde institutio nalisering de dynamische kracht Aktie Centrum (OAC) in Drieber gen, waarin samenwerken de her vormde stichting Kerk en Wereld te Driebergen, de r.k. St. Willi- Maar dat is uiteraard niet het plan. In die map vindt men uitgaven, vooral in brochurevorm, die de pro blematiek toelichten, waaronder niet alleen de gebruikelijke Vredeskrant. maar ook ter verlevendiging een Ruziekrant voor de scholen. Dat trum „De Horstink" te Amers foort, heeft zich met een positie bepaling over „De kerk als ver nieuwende kracht" gericht tot de Raad van Kerken in Nederland, tot de besturen van de bij deze uitgaande van het evangelie telkens bepsrkt of verlamt. Het OAC zegt in een dubbel re latiepatroon te willen staan: ener zijds met de institutionele kerken, anderzijds met die bewegingen die binnen of buiten de institutionele kaders bezig zijn een weg te zoeken naar de ook door het OAC gezoch te eenheid door radicale vernieu wing. laatste blad zal de Jongeren zelf het raad aangesloten kerken en tot verband laten vinden tussen hun eigen kleine conflicten en de grote internationale. Prof. mr. B. V.U. Röling, die was uitgenodigd voor een korte uiteen zetting over het thema van de Vre desweek, betoogde dat vrede niet alleen maar is „de afwezigheid van oorlog" maar ook „de aanwezigheid van een rechtvaardige orde". „Kan men nog van vrede spreken als op grond van hun ras volks groepen worden verhinderd tot een menswaardig bestaan te komen? Als Prof. Röling constateerde voorts, dat wanneer ontwapening „dreigt" zoals nu onder meer in het Rus sisch-Amerikaanse rakettenoverleg) ineens propaganda voor bewapening wordt gemaakt, „al dan niet onder het motto „De Russen komen in 1975". Dit is, zo merkte hij op, een kwestie die ook nadere bestudering verdient. HIJ wilde niet zover gaan, op voorhand „het militair-industrië le complex" de schuld te geven. Overbewapening Prof. Röling waarschuwde in zijn causerie voor „overbewapening", een fase waar we al in leven én waarin wapens die bedoeld zijn als midde len om vrede en veiligheid te verze keren, tot oorzaken van spanning en onveiligheid worden. Hij stelde dat de actie voor zowel positieve als negatieve vrede te kampen heeft met communicatieproblemen. Weinig bereikt De vredesactie, die zou oud is als het oorlogsprobleem, heeft tot nu toe weinig bereikt tegenover „een bijziende en onwillige wereld". Het Nijmeegse polemologische instituut de besturen yan de in het OAC samenwerkende organisaties. In deze positiebepaling wordt ge steld, dat het voor de kerken zelf van levensbelang is dat zij ruimte laten voor de vernieuwende kracht van het evangelie. Een kerk heeft alleen leven als het instituut wordt aangevuld, uitgedaagd en vernieuwd door kernontdekkingen, gedaan door marginale experimenterende bewe gingen, van welke kerkelijke of maatschappelijke signatuur ook, zo wordt in de verklaring gezegd. Het OAC heeft van het begin af ook ten dienste gestaan van de in de Raad van Kerken, vergaderende institutionele kerken. De verklaring van het OAC wijst er echter op, dat men zich bewust dient te zijn van de grote gevaren die juist geïnstitu tionaliseerde gelóofsbewegingen be dreigen, zoals de kerken en ook de organisaties die in het OAC samen werken. „Als de instituten zelf niet voluit dienstbaar zijn aan de ge loofsgemeenschap en zijn opdracht in een veranderende samenleving in het perspectief van het koninkrijk Gods. worden zij een belem mering voor de beweging van de geest. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn als vormen, die wel- in een vorige tijd dienstbaar waren in een andere tijd kramp achtig worden gehandhaafd of als vormen die slecht bij het evangelie passen, werden of wor den gekozen en verduurzaamd. De geschiedenis van de christelijke ker ken draagt daar helaas ontelbare voorbeelden van", aldus de beleids- raad van'het OAC. In de positiebe paling wordt het een paradoxale si tuatie genoemd dat, terwijl het evan- Grote zorg De beleidsraad van het OAC is zich bewust, dat de houding van kritische solidariteit tegenover beide relaties vroeg of laat een breuk met de ene of met de andere kant kan inhou den, met name daar waar geen an dere solidariteit van het OAC wordt geaccepteerd, dan die van het con formisme. Bepaalde recente ontwikkelingen in zake 't inperken en aantasten van de in de laatste jaren verworven ruim te, waarbinnen door experimen terende bewegingen gezocht kan worden naar radicale vernieuwing, vervullen de beleidsraad van het OAC met grote zorg. Het OAC ver klaart zich daarom solidair met al len die voor deze ruimte opkomen. Het OAC acht de hoop, dat de be weging van de geest zich zal kunnen doorzetten ook binnen de ka ders van de institutionele ker ken, vooralsnog een gegronde ver wachting. Vanuit die hoop wil men verder werken. RIJNSBURG De Rijnsburgse Damclub heeft gisteravond tijdens een algemene vergadering de namen bekend gemaakt van het eerste team. De volgende spelers maken daarvan deel uit: R. Kromhout, J. Slingerland, J. van Zuilen, w. Zeeu- wenberg, P. van Egmond, A. Vlet ter, J. Burgerhout, J. Schijf, D. van Egmond en J. van der Kamp. De namen van het tweede team konden nog niet worden bekend gemaakt in verband met een aantal afzeggingen. Voor het derde tiental heeft de ver eniging slechts zes spelers. Wanneer er geen nieuwe leden bijkomen, zal getracht worden met een aantal an dere clubs een vijftallencompetitie te vormen. DEN HAAG De regering heeft een rem gezet op de vloed van bui tenlands kapitaal naar ons land. Bui tenlanders krijgen voortaan niet meer de kans rechtstreeks Neder landse obligaties te kopen, die door Nederlanders in de handel worden gebracht. Zij kunnen voortaan slechts Nederlandse obligaties verkrijgen door aankopen met Nederlands geld. vrij gekomen uit de verkoop van buiten landse obligaties aan Nederlanders Het ingrijpen van de regering is noodzakelijk omdat de grote buiten landse vraag naar de gulden nu al maanden aanhoudt. Door onze va luta te laten zweven, meende de regering dat de aandacht voor de duurder wordende gulden wel zou verslappen. Dit is echter niet uitge komen. Op een bulletinbord voor de Lutherse ImmanuelkerJc in Nor wood bij Chester in de Ameri kaanse staat Pennsylvania staat een actuele boodschap van ds. S. Nagle, waarin gezinspeeld ivordt op het bevriezen van lonen en prijzen in Amerika door president Nixon. De boodschap luidt: „The wages of sin were not frozen!", d.i. het loon der zonde is niet be vroren. DEN HAAG (ANP) De 21-ja- rige Engelse student Mark Sharman uit Londen is vanuit de Westminster Abbey vertrokken voor een voet tocht naar Jeruzalem, waarbij hij het spoor wil volgen van de kruis vaarders, die in de 13e eeuw vanuit Engeland naar Palestina., het Heili ge Land, trokken. De pelgrimstocht waarmee de Anglicaanse aartsbis schop van Jeruzalem, George Apple- ton, zijn instemming heeft betuigd, is bedoeld om geld in te zamelen voor christelijk hulpwerk in Pakis tan en Nigeria. Sharman's voettocht loopt door Frankrijk, Italië, Zuid- slavië,, Griekenland en Turkije naar ISraël. Hij hoopt de meer dan 3.000 kilometer lange voettocht in zes maanden te volbrengen en ongeveer 90.000 gulden voor hulpwerk bijeen te brengen. Als het niets opbracht, zou geen mens zo gek zijn om geld uit te geven voor reclame. Waar of niet? Dus brengt het wel op, en niet zo'n klein beetje! Want je wordt aan alle kanten om Je oren geslagen met bevelen om dit of dat te kopen; vleierijen om jezelf of Je huidbedekking daar of daar mee te wassen: uit nodigingen om Je maag, hart en bloedvaten in recordtempo te doen verstoppen door ge bruik van (vul maar in)enz. enz. Reclame. En dan krijg ik de kriebel. Nooit gehad?" Als het zo vrese lijk nodig allemaal moet van de reclame-mensen, dan hoeft het van mij al niet meer". Nieuw huiveringwekkend belangrijk was-genots-schuur of pepmiddel?? Mij lekker niet gezien. Ik neem 't niet, nóóit!!! Maar, kriebel of niet zeggen de geleerden Je gaat eraan. Vroeger of later, neem jij het toch óók. Heeft de reclame zijn werk gedaan. Wordt er aan jou dik verdiend. Want ze krijgen je te pakken door die dure reclame en vandaór, dat het loont! U dacht toch toevallig niet, dat al die dames en heren zo intens be gaan zijn met u en mij, dat ze daarom ons zo hartelijk en kost baar hun waren aanprijzen. Vergeet het maar! 't Brengt óp en hoe...! en(nee, laat ik daar nu verder helemaal geen lelijke en zure dingen van gaan zeggen.) Ik wil me alleen maar verbazen. En als ik me mag ver bazen, zou het leuk zijn, als U 'n stukje mee-verbaasd. Dat is ook een vorm van bezinning). Ik zag namelijk een reclame aan een lantaarnpaal. Die recla me staat hier in Leiden al ette lijke jaren aan te bevelen dat Christus redder voor u wil zijn. .Raar, die reclame", dacht ik, „want, wie wordt daar nu beter vanVoelt u 'm? „Voor wie brengt deze reclaihe wat op?" Misschien hebt u zich er al eens aan geëergerd of erop gesohol- den of zo. Maar hebt u het al eens zó bekeken? Hebt u wel eens bedacht, dat je daar nu eens een heel zéldzame reclame ziet in onze keiharde, zaken-maat schappij? Hier wordt nu eens niet de ander uiteindelijk beter, maar uitsluitend de kijker, de consument, u. Er zit altijd wat achter, een uitzondering ontdekt ojJ heel algemene regel, als Ji eens iets ziet, dat pi^ het omgekeerde is, van w| verwachten zou. Ik vertel u wat er achter zit. Namelijk ik nog steeds meer oveil raak,-dat je zo gek niet kul ven (of zo braaf) of hetl stukken beter als Je met Christus. Dat het mode geworden is diep Je neus op te halen dat „vrome gedoe", „kerker .godsdienst", hadden we oofc d in de gaten, maar, dat nie^ie daar beter of om het |e rechtstreeks te zeggen, stifca beroerder en armer-var E worden is kan u ook niet de gaan zijn. Ik doe enthoDn mee aan reclame maken ip Jezus Christus. Je zult zijl v vloed eerst maar eens metel WOORD VAN l BEZINNING r Je zult pertinent telkens >ri vast, vrolijkheid, optimisme J; Je medemens ontdejia (Schaarse zaken tegenwo®k Je hoeft helemaal niet te i sen boven onze te vettu: nog steeds slecht verdeelden welvaartspot: „dat dat oofeli alles is". Want je ontdekt i»i gezelschap en visie wat er ontbrak, 'k Zal er wel direT zeggen, dat het niet goedkojr dat je inlaten met Christus heeft niet veel te makenij. „wondermiddelen die in éés resultaat garanderen". zitten we met en ondarj)' onze gereclameerde zaken r wachten op zo iets als: vi^ je leven; herstel van contac eruit komen (ouder worde»- leen zijn, door moeten nqv slag, doodgaan) Ik maak e wel erg van harte re^j voor Jezus. Al krijgt u nu^j schien ook die kriebel van L net en zeggen hopen m^t „mij niet gezien". Ik hoojL *t u toch te pakken krijgt.^ uitsluitend voor uw eigen b J. Bovei Geref. Pre» Leiderf Na levendige discussies zijn de ge meenteleden van de „Reformierte" (hervormde of gereformeerde) kerk van Elberfeld tot de overtuiging ge komen, dat een huwelijksinzegening op een door - de - wee kse dag maar een privé-bedoening is. Een kerkelijke hu welijksinzegening zou beter „in het midden van de gemeente" als die werkelijk bijeenkomst, dus tydens zondagse kerkdiensten, kunnen ge beuren. Er werd besloten hiertoe over te gaan. Maar aan „trouwen in de kerk" op een andere dag dan die waarop het burgerlijk huwelijk plaatsvindt, zijn ook praktische nadelen verbonden. Daarom stelde de kerkeraad voor weer af te zien van de zondagse in zegeningen, als zou blijken dat de gemeente bij een dergelijke dienst op andere dagen voor een behoorlijke opkomst zou zorgen. Maar toen bij een eerste poging ondanks tijdi ge en herhaalde uitnodigir halve de bruiloftsgasten gemeenteleden verschenen, iedereen wel duidelijk: mislukking; dit is geen zegening temidden van ke gemeente. En dus vooj „Reformiiert" Elberfeld: huwelijk"? Dan op 2 Beroepingsw NED. HERV. KER Beroepen te Montfoort J. te Staphorst te Koud Boerlijst te Ridderkerk, di roep heeft aangenomen. GEREF. KERKE Beroepen te Bunnik H. C te Paramaribo (Suriname) 's-Graveland drs. J. Ridde: didaat te Amsterdam die heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (vrij REM. BROEDERSCI Beroepen te 's-Gravenhag A. de Jonge te Gouda, di< beroep bedankte. Lelden Hervormde Gemeente Hooglandse Kerk 10 uur kand. R. H. M. de Jonge, 11.45 uur Oecumenische studentendlenst, 5.00 ur ds. J.Kortleve Rotterdam. Marekerk 10.30 uur: Ds. G. C. Post Maranathakerk Lage Morsweg 10.00 uur ds. A. J. Lamping. Konlngskerk Koningstraat 10.00 u ds. A. J. de Jong. Bethlehemkerk Driftstraat 10.00 uur ds. H. Perdok,Oegstgeest. Bevrijdingskerk Montgomerystr. 10.30 uur as Joh. Poort, 5.00 uur ds. J. Bovenberg (gemeenschap. dienst) Vredeskerk Burggravenlaan 10.00 uur: ds. K. Bouhuys. Ver. Vrljz. Hervormden Aula As- seratraat 1, 10.30 uur ds. D. Oosten Utrecht. Egllse Wallonne Breestraat 10.30 uur: Pasteur D. Rlbs. Academisch Ziekenhuis 10.00 uur: ds. P. J. D. van Malssen. Dlaconessenhuls Houtlaan 55 10.3 uur: ds. E. M. Pannekoek. Oec. Werkplaats Levendaal Jan Vossensteeg 17 10.30 uur: Samenkomst. Jeugdkapel Vredeskerk 10.00 uur dhr A. Faas. Jeugdkapel „De Goede Herder" Oude Vest 13 10.30 uur: mevr. A. Bree- develd. Oeref. Kerk: Zulderkerk10.00 uur ds. Bovenberg (In deze dienst zal, l.v.m. de Jeugdzon- dag, ds. Bovenberg spreken over „Kerk gang 't ls niks) 5 uur ds. A. Prins Den Haag. Petrakerk: 10 uur ds. D. v. d. Meu- len. Wassenaar, 5 uur dr. Dronkert. Oude Vestkerk: 10 uur ds. Krone- meljer, 6 uur ds. Hortensius. Beloftekerk: 10.30 uur ds. A. Prins 6 uur ds. Kronemeljer. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. A. Prins, 6 uur dr. Dronkert. Oroenhoven: 10 uur dr. Dronkert. Gezinsdiensten: 10 uur: „De Mirt" dhr. Kroon, 10 uur: „Het Mierennest": ds. De Heer. Merenwljk: 10 uur: ds. Hortensius en pater van Well (oecum.e erste dienst) Oeref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 uur ds. J. v. d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 u R. Boo- 84Baptlstengemeente (Oude Rijn 3) 10 u. ds. R. Relllng. (H.A.) Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Carller. Doopsgezinde Remonstr Gem. 10 Uur prof. dr.H. B. Kossen. Evang. Luth. Gem. 10.15 uur ds. D. Pobuda. Leger des Hells 10 uur Heillglngs- dlenst 7.30 uurverlosslngssamenkomst Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 uur Hollandse Dienst. Evang. Chr. Gemeenschap Mid delste gracht 3) 10 uur ds. Dikkes. Oud Kath. Kerk (Cronestelnkade) 9.45 uur. Vrije Kath. Kerk Vreeswljkstr.) 10.30 uur gezongen H.M. RK Kerk H. Antonlus (zat. av. 7 uur) 9.30 11.00 en 12.15 uur. Hartebrug (zat. av.7uur) 8, 9, 10 4 en 11.30 uur. Bijkerk Timorstr. 9.30 en 11 St. Jozefkerk (zat. av.7uur) 8. 9.30, 11, 12.15en 6uur. Petruskerk (zat. av. 7uur), 9 10.30 12 en 6 uur. Studentenparochie (zat. 7 uur In Lodewijkskerk) 11.45 uur ln Hoogland se Lode wij kskerk (zat. av. 7uur), 8.30 9.45 11 en 6 uur. Nieuwe Aposotolische Gemeenschap, (Hoge Rijndijk 24) 9.30 en 4 u dienst (donderdag 7.45 uur). Aarlanderveen Herv. Gem. 10 uur dS Van der Slaat te Aalsmeer. 7 mu ds Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 uur en 6.30 uur ds. J. Snoey te Katwijk aanZee, ChrGeref. Kerk 9.30 uur Dienst desWoords, 7.15 uur ds. D. Klein Onstenk te Maassluis, RK kerk (zat. 7 uur) 7.30 uur en 10.30 u Dorpshuls Aardam Ter Aar 9 en 12 uur. Alphen aan «len Rijn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 9.30 uur ds. M. Hanemaaijer, 6.30 uur drs. P. S. A. Lefeber te Lelden, Kruiskerk Gouw- sluis 9.30 uur ds. J. H. Bogers, Op- standlngskerk Prinses Marijkestr. 9.30 uur drs. P. S. A. Lefeber te Lel den. 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Gebouw Nabij Van Lennepstraat 9.30 uur, Jeugdkapel de heer J. C. de Geus, Zaal Opstandlngskerk Pr. Marljkestraat 9.30 uur de heer J. Vonk. Martha- Stlchtlng „Rijnstroom" 10.30 uur ds. I. J. Walpot, Oudshoornseweg 9.15 u ds. T. Brulnsma teLelden. Hervormde Slonskerk 9.30 uur ds. S. W. Verploeg, 6.30 uur ds. Breure, Goede Herder kerk Ten Harmsenstraat 9 uur ds N. J. M. Hoogendijk, Rldderveld Het Kasteel Veldbloemweg 10.30 uur ds. T. Brulnsma te Lelden, Aula Morgen- sterschool Parelstraat 5 uur ds. N. J. M. Hoogendijk, Geref. Kerk Marana thakerk Raadhuisstraat 10 uur ds. A. Borman, 6.30 uur ds. G. O.N. Veen- hulzen, Savlatorlkerk W. de Zwijger- laan 10 uur ds. G. O. N. Veenhuizen, 6.30 uur ds. M. van Harmeien, De Goe de Herderkerk 10.30 uur ds. M. van Harmeien, 6.30 uur ds. R. Hassefras te Musselkanaal Kasteel Ridderveld Veldbloemweg 9 uur ds. R. Hassefras te Musselkanaal. 6.30 uur ds. A. Bor man. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10.45 uur ds. Keizer, 7 uur ds. Scholte. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpen- stelnstraat 9.30 uur en 5 uur ds. P. Sneep, Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 uur en 4 uur Lees- diensten. Baptisten gemeente 10 en en 6.30 uur ds. Koekkoek. Leger des Hells gebouw Corn, de Vlamlngstr. 10 uur en 7.30 uur. RK St. Bonifacius- kerk (zat. 7 uur) 8.30 uur.lOuur en 11.30 uur, RK Plus X kerk (zat. 7 uur) 7.30 9. 10.30 11.45 en 5.30 uur. Parochie Alphen Ridderveld (zat. 6.30 uur) 8.45 uur en 11.15 uur. Benthuizen Geref. Gemeente 9.30 uur leesdlenst, 3 uur ds. Honkoop. Bodegraven Herv. gemeente 't An ker 9 en 10.30 uur ds. W. Balke, 6.30 uur ds. J. Vermaas, Hulzen (nh) Sal- vatorkerk: 10 uur ds. J. H. Cirkel, 6.30 uur ds. G. Biesbroek, Oudewater, Beth- lethemkerk 9.30 uur eerw. hr. J. de Haan, 6.30 uur ds. W. Balke. Geref. Kerk 10 uur ds Schoep, 6.30 uur ds. Buitenhuis (nleuwerbrug) 9.30 uur ds. Buitenhuls, 6.30 uur ds. Schoep, Geref. Kerk (vrijgem.) 9 uur en 3 uur ds. P. N. Keizer, Groningen, Geref. Gem. 10 en 6.30 uur leesdlenst evang. luth. kerk 10.30 uur ds. J. Happee, Lelden, Evangelisatiekring 10 u eredienst 6.45 geen dienst. Boskoop Herv. Gem. 9.80 uur ds. W. L. Heljmans. 6.30 uur ds. A. de Leeuw (Jeugddienst); Geref. Kerk 9.30 en 5 uur ds. H. Dijkstra: Mara- natha-mavo 11 uur ds. H. Dijkstra: Chr. Geref. Kerk 9 30 uur en 4.30 uur ds. J. P. Geels uit Haarlem: Geref. Gemeente 9.30 uur leesdlenst en 7 uur ds. R. Boogaard, uit Lelden: vrijz. Prot. 10 uur ln Rem. Kerk de heer P. v. d. Laarse, Evangellecentrum Nw. Leven 9.30 uur in Concordia de heer Th. Verwoerd; Vergadering van gelo vigen 9.30 en 5 uur samenkomsten ln lokaal Nleuwstraat 27; Volle evange lie Bethel. 9.30 uur de heer J. Mod derkolk; RK Kerk (dorp): (zaterdag avond 7 uur) 8 45, en 10 uur en 11.30 uur; Ontmoetingscentrum Snljdelwijk zaterdagmld. 5.30 uur) en 9.30. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 uur en 6.30 uur ds. L. Boer, Geref. Kerk 9.30 uur en 5 uui*dienst, RK Kerk St. Bernardus Hoge Rijndijk (zat. 7 uur 9 30 uur en 11 uur. RK Kerk St. Mi chael Hoge Rijndijk (zat. 7 uur. 9 uur en 11.30 uur). RK Kerk Dorp (zat. 7 uur) 8. 10 en 11.30 uur. Hoogmade. Herv. Gem. 10 uur ds. P. Sch<x»nenboom. RK Kerk (zat 7 uur) 9 en 11 uur. Katwijk aan Zee Herv. Gemeen te Nieuwe Kerk 10 uur ds. J. P. van Roon 6 uur ds. C. van den Bergh (bed HD) Oude Kerk 10 uur ds. C. Treure 6 uur ds. H. G. Oostmga, van Llsse (Bed, HD) Ichthuskerk 10 uur ds H. J. van Achterberg van Leiden, 5 uur ds. A. Vink (Bed. HD) Pnlëlkerk 9.30 uur ds. A. Vink, 6 uur ds. C. Treure (bed. HD) Groen van Prlnstererschool 10 uur de heer J. Kooy, te Lelden, Zeehospitium: 8.45 uur v.m, ds. H. J. van Achterberg van Leiden, Ziekenhuis „Overduln": 2 uur ds. J. G. van Ie peren. Geref. Kerk: Vredeskerk 9.30 u ds. G. van Halsema 5 uur ds. D. El- derman. Triumfatorkerk 9.30 uur ds F. Pijlman. 5 uur ds. B. van Halsema'. Chr. Geref. Kerk: 10 uur en 5 uur H. C. van der Ent, Geref. Kerk (Vrij gemaakt): 9 en 7 uur ds. H. Brink van Kampen, 10.30 uur ds C. J. Breen van Amsterdam, 5 uur leesdlenst. Ge- reform. Gemeente, Remisestraat 10 en 5 uur ds. van der Bijl, Unlversel: 11 uur Universal Worship mr. M. Gell- man 4 uur Informele eredienst, spre ker ir. G. C. Lange, Volle Evangelie Gem. Rijnland (Voorstraat 100) 10 u de heer Roose, RK Kerk (ln Vredes kerk) 7 uur. Koudekerk Herv. Gem. 10 uur ds. J. Th. W. Quak, (HD) 7 uur ds J. Th. W. Quak, Geref. Kerk 10 uur. ds. H. J. Swlerts, 5 uur de heer Sipke van der Land. RK Kerk (Ver. Ge bouw) 10.15 uur v.m. Leiderdorp Herv. Gemeente Dorps kerk 10 uur ds. J. P. Honnef, Geref. Kerk Hoofdstraatkerk 10 uur ds. J. A. van Netten, 6.30 uur ds. G. van Loe- nen. Schepplngskerk 9 uur en half elf ds G. van Loenen 5 uur ds. J. P. Hon nef. Leiniulden Herv. Gem. 9.30 uur ds C. W. Corts te Vianen, 3 uur Jeugd dienst, Geref. Kerk 9.30 uur en 7 uur ds. Jos. G. Los RK Kerk (zat. av. 7) 7.30. 9.30 en 11.15 uur. Llsse Herv. Gem. Grote Kerk 10 uur ds. J. van der Velden, 7 uur ds. H. G. Oostinga, Helv. kapel 10 uur ds H. G. Oostinga, Chr. Geref. Kerk 10 uur ds. D. H. Blesma, beves tiging ambtsdragers, 4.30 uur ds. D. H. Blesma, Geref. Gemeente 10 en 4.30 uur ds. W. Suyker; Geref. Kerk vrij gemaakt 10 en 4.30 uur leesdlensten, Ned. Prot Bond geen dienst, Aktle Kruistochten Ned. maandagavond 8 u ds. J. Gravendeel. Gastenhuis welkom, Bondstraat. Geref. Kerk 10 uur ds. C. Koetsier, van Baarn (Ontwlkkelings zondag), en drs. A. E. v. d. Woude, H. Avondmaal, 7 uur drs. A. E. van der Woude H.A RK Kerk St. Agatha (zat. av. 7 u) 8.30 10.15 11.45 en 7 uur Dependance Poelpolder Ont- 1 moetlngscentrum (zat. av. 7 uur) 9 en 11.30 uur, Mariaparochie (zat. av., 8.30 uur) 10.30 12 en 5.30 u Engelen bewaarders (zat. av. 7 uur) 7.30, 8.45 10.45 en 5.45 uur. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 uur i. G. van Doorn, 6.30 uur ds. De Vos te Katwijk aan Zee, Geref. Kerk 9 30 uur ds. L. H. Stavast te Potchefstroom Z.-Afrika 6.30 uur ds. G. de Zeeuw te Voorschoten. Chr. Geref. Kerk 9.30 u i Dienst des Woords, 2 uur ds P. Sneep te Alphen aan den Rijn, Rem. Geref. Gem. Geen opgaaf ontvangen, RKkerk (zart. 7 uur) 7.30 9, 10.45 en 7 uur. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Gebraad, 6.30 uur ds. J. van Kurls te Wijk bij Duurstede Jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 uur en 6.30 uur kandidaat B. M. I. Schelhaas te Amsterdam RK Kerk (zat. 7 uur) 9, i 10.45 en 5 uur. Noordwijk-Binnen Herv. Gemeen te (ln Ger. Kerk, Vlnkenlaan) 10.30 u dr. J. G. B. Jansen (HD), 7 uur ds. D. Keuning, Ger. Kerk, Vlnkenlaan 9 uur ds. H. Lljesen (H.A.), 5 uur ds. C. Warner (HA), Van den Bergh- stichtlng 11 uur ds. H. Lljesen. Ned. Prot. Bond. Lindenplein 10.30 uur ds. H. W. Bloemhff (Helloo). RK Kerk (zat. av. 7 uur) 8, 9.30 11 en 12 uur. Rank, Golfbaan, 7 uur dr. J. G. Jansen, Herv. Ger. Evangelisatie voor malige Mulo. Schoolstr. 10 uur ds. H. G. Abma (Gouda) 3.30 uur ds. G. Post (Lelden), Geref. Kerk, Hoofdstr. 10 uur ds. C. Warner 7 uur ds. H. Llje- av. 7 uur) 7 .'30, 1 7 u Noordwijkerhout Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Streefland, RK Kerk St. Jo zef (zat. av. 7 uur) 8, 10 11.30 en 7 uur, St. Viktor (Zat. av. 7 uur) 8 9.30 11.00 en 6 uur. H. Hart van Jezus ln de ZUk (zat. av. 7 uur) 8.30 10.00 en 11.30 uur. Oegstgeest Herv. Gemeente (Groe ne Kerk) 10.30 uur ds. J. Irik (HD) Pauluskerk 10 uur dr. Ch. de Beus (Gemeentecentrum) 10.30 uur wika M. A. de Vlieger (Jeugdkerk) 7 uur zie geref. kerk, Geref. Kerk 10 uur ds. Veg- ter, 7 uur ds. W. E. Verdonk, Geref. Kerk (Vrijgemaakt) geen opgave ont vangen, RK Kerk (zat. av. 7 uur) 10.30 12 en 6 uur Bonaventurakapel (zat. 1.30 uur) 8 en 10 uur. Oudewetering Herv. Gemeen te dhr. Groenendijk te Schevenlngen, Geref. Kerk 10.45 uur ds. Jos. G. Los te Lelmuiden, 7 uur ds. J. Korenhoff te Heemstede Interkerkdlenst, Remon te Heemstede Interkerkdlenst, Remon strante Geref. Gem. geen dienst, RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 uur) 8.15 9.45 en 11.30 uur. van Gosliga (Bethelkerk) 9.30 uur ds. van Gosliga 5 uur ds. Wisse, Geref. Kerk, Petrakerk 9.30 en 5 uur ds. Baa- yen, Immanuëlkerk 9.30 en 5 uur ds. Huisman, Maranathakerk 9.30 uur ds. Bijleveld, 5 uur ds. H. Rooze. Valken - 10 uur ds. A. H. Agereek, RK Kerk tuinbouwschool zat. av. 7 uur) 10.30 uur. Rijnsater woude Herv. Gem. 9.30 uur en 7 uur ds. T. H. Oostenbrug, Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Dienst des woords, 2.15 uur ds. G. Bouw te Sche venlngen, RK Kerk (zat. 7 uur) 7.30 9.30 en 11.15 uur. Sassenhelm Herv. gemeente (ln Geref. kerk) 9.00 uur ds. A. Westra, Ontmoeting 6.30 uur ds. H. J. S. Kalff van Bennebroek, Geref. Kerk 10.30 uur ds. J. D. te Winkel, 5 uur ds. H. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk 10 uur ds. L. S. den Boer, 5 uur ds. L. S. de Boer, Ned. Prot. Bond 16.30 uur mevr M. W. Nieuwenhuyzen-den Horder van Lelden. RK Kerk 8. 9.30, 11 en 5.30 u. Valkenburg Herv. Gemeente 10 uur en 6.80 uur ds. G. Zonneveld, Ge- reform. Kerk 9.30 uur en 6.30 uur ds Rooze. Geref. Kerk (vrijgem) 9.30 en 5 uur leesdlenst. Voorhout Herv. Gemeente (Ge meenschappelijke diensten van Her vormden en Gereformeerden) 10 uur ds. Hoogenkamp 7 uur ds. H. v. d. Berg van Sassenhelm, RK Kerk: zit. 8 en 7 uur, 7.30 9.00 10.30 11.45 en 5.30 uur. Voorschoten Herv. Gemeente dorps kerk 10 uur ds. Meljering, 7 uur as. Visser te Rotterdam (Rijndijk) 10 uur ds. Eekhof te Leiden (Hulp en Heil) stra., RK Kerk Laurentlus (zat. 7 uur) 7.30, 9, 10.30, 12 en 5 uur, Moeder Gods (zat. av. 7 uur) 8, 10, 11.30 en 6 uur. Waddinxveen Herv. Gemeente Brugkerk 9.30 uur ds. D. van Vliet HA 6.30 uur kand. Vijfwinkel, wljkgebouw 9.30 uur ds. J. v. d. Heuvel HA 6.30 uur ds. J. v. d. Heuvel, Bethel 9.30 uur ds. T. van 't Veld HA, 5 uur ds. T. v. 't Veld. Immanuël, 9.30 uur ds. H.Hu- tlng 7 ds. N. Flink. Geref. Verenigings gebouw 9.30 ds. J. Vos 6.30 uur ds. J. G. M. Sljtsma, Ontmoetlngskerk 10 uur ds. B. Koekkoek, 5 uur ds. J. Vos, Rem. Ger. Gem. 10.00 ds. G. A. Hooljkaas. Oud. Geref. IN Ned. 10.00 uur en 6.30 uur Leesdlenst, Chr Af- gesch Gem. 9.80 en 5.00 uur ds. A. P. Verloop. Doopvont in Groene\ (Foto f i Warmond Herv. GemeetF ds. J. M. Snijders, 7 uur dk uit Oegstgeest RK Kerk (af uur) 8, 10 en 11.30 uur. I] VVoubrugge Herv. Gema uur ds. Lefeber Alphen aanj 6.30 uur ds. van den Berg, t Geref. Kerk 9.30 uur en b.3fc Hartkamp Hillegom. r Zevenhoven Herv. Gem.F dr. L. J. Cazemler te Voorscli reform. Kerk 9.30 uur en 7 ij J. Booy te Linschoten, RK H] 7 uur) 7.45 9 en 10.45 uur. T Zoeterwoude Herv. Geul ds. Schock RK Kerk St. Jf buurtseweg (zat 7.30 uur) 71 11 uur, RK Christus Dienaar F 7 uur 8.30 10, 11.30 en 6 uur,| Meerburg (zat. 7 uur) 8.45,f Zwammerdam Herv. Gf uur ds. D. Goudzwaard, 6.3(1 SJ. Tiemersma (gezamenlijke! Rem. Geref. Gem. Geen opf vangen. RK Kerk (zat.l 8. 10. 11.30 en 6.30 uur, L

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10