Twaalf gisteren miljoen Arabieren naar stemlokalen Egon Bahrde architect van de Oost-politiek van Brandt Uitspraak over federatie Egypte-Syrie-Libie Mislukte poging in Athene Panagoelis te laten ontsnappen Dwangarbeid voor vier Russen, die niet tegen Joden wilden getuigen GOED DAT ER POLITIE IS..? PONDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 BEIROET, HAMBURG (Reuter) Twaalf miljoen Arabie ren in Egypte, Syrië en Libië zijn gisteren naar de stemlokalen gestroomd om, vermoedelijk, een klinkend ja uit te spreken over de federatie van Arabische republieken die de drie landen nu bindt. De resultaten van de referendums zouden naar ver wachting vandaag bekendgemaakt worden, waarschijnlijk door de resp. staatshoofden. Hiermee zal dan formeel de geboorte zijn aangekondigd van de federatie, de eerste van haar soort in de moderne Arabische geschiedenis. Soedan heeft al zyn instemming met de federatie betuigd en zal waar schijnlijk binnen enkele maanden toetreden, zo zei de Libische leider kolonel Moeammar Gaddafi. De fe deratie zou dan één massief blok in Noordoost-Afrika vormen, met daar bij nog Syrië. De leden hebben al eer der verklaard in alle geledingen vol ledig te zullen samenwerken al be houdt elk lid zijn identiteit en onaf hankelijkheid en zyn eigen staats apparaat. In Egypte, dat al jarenlang krach tig streeft naar eenheid in de Arabi sche wereld, gingen zo'n acht miljoen geregistreerde kiezers naar de stem lokalen. Een ieder die weigerde op te komen zou worden beboet. In Syrië, partner van Egypte in de unie van 1958, die slechts een kort leven be schoren was, had al 70 procent van de kiesgerechtigden zyn ja of nee gegeven tien uur nadat de stemlo kalen waren geopend. Gestemd werd ook in het olie-rijke Libië dat de woensdag tevens vierde met een mi litaire parade ter gelegenheid van het omverwerpen van de monarchie. De referendums van woensdag vloeien voort uit het besluit dat op 17 april in de Libische stad Benghazi werd genomen door president Sadat van Egypte en kolonel Gaddaffi van Libië. Syrië en Soedan ondertekenden de overeenkomst maar Soedan besloot later toetreding tot de federatie uit te stellen tot het een oplossing had gevonden voor de vele binnenlandse moeilijkheden. Kolonel Gaddafi zei gisteren in een toespraak dat Soedan zich binnen enkele maanden by de federatie zal aansluiten, hetgeen, naar hy zei, een nieuwe kracht be tekent voor de Arabische revolutie. „Met de instelling van de federatie Onderwereld van Marseille geniet de bescherming van politici MARSEILLE (APP, Reuter) De douane in de Franse havenstad Marseille is van mening dat de plaat selijke onderwereld politieke be scherming geniet. "Er is in Marseil le een zeer invloedrijke onderwe reld die politieke bescherming had en heeft", zo zeiden regionale lei ders van de Franse Bond van doua nebeambten gisteren naar aanlei ding van beschuldigingen van John Cusak, hoofd van de afdeling Euro pa van het Amerikaanse Bureau voor de bestrijding van de handel in i8 verdovende middelen. Cusak had n onlangs gezegd dat benden in Mar- J seille ongestraft tenminste 10 mil- d Joen dollar per maand verdienen j" met het smokkelen van verdovende middelen naar de Verenigde Staten. Hoge Franse functionarissen hebben dit tenstelligste ontkend. De Marseillaanse douanefunctio narissen zeggen dat er geen twijfel over bestaat dat hun stad een we reldcentrum voor de handel in ver dovende middelen is, maar zij ont kennen dat Marseille de belangrijks te „leverancier" van de Verenigde Staten is. Paul Hoffman treedt af Secre taris-generaal Thant heeft bekend gemaakt dat de leider van het V.N.- programma voor ontwikkelingshulp, de 80-jarige Paul Hoffman, zijn ont slag heeft ingediend Hoffman heeft de economische hulpinstanties van de V.N. twaalf jaar geleid. Hij wa* hoofd van het Marshall-plan in Europa in 1949. komen wij nader tot de dag van de beloofde overwinning. We zullen de hele wereld haar houding tegenover de Arabische natie doen herzien. De federatie brengt het tijdstip dichter bij waarop er sprake is van een terug keer naar Palestina en bevrijding van de bezette gebieden". En hij voegde er aan toe: „Het systeem van de fe deratie van Arabische republieken is verschillend van dat van het kapita lisme of het communisme, het is het socialisme van de derde wereld". De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban, heeft in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad „Stern" gezegd, dat de tijd gekomen is voor Israël om de Pales- tijnen een „nieuwe oplossing" voor hun problemen te bieden, maar hij voegde er aan toe, dat „niet alle mi nisters deze mening zyn toegedaan". Volgens „Stern" is het geen geheim, dat premier Golda Meir en minister van Defensie Dajan minister Eban, die algemeen als een „duif" wordt beschouwd, wel kwyt willen. Overi gens acht Eban de vorming van een Palestynse staat aan de oever van de Jordaan onmogelijk. „De Palestijnen zouden door hun eigen mensen de bedoeïenen van Hoessein worden vermoord. Zij vluchten nu al naar ons en zy hebben geen leiders meer. We moeten een andere oplossing zoe ken binnen Israël". In antwoord op een andere vraag zei minister Eban, dat Israël de hoog ten van Golan, Sjarm el-Sjeich en oost-Jeruzalem niet zal ontruimen. „Maar natuurlijk kunnen wy niet al tijd in de Sinai blijven". In tegenstelling tot enige andere leden van het Israëlische kabinet was Eban niet van mening, dat er een nieuwe oorlog met de Arabieren zal uitbreken. Hij verwacht eerder een voortduring van de zenuwoorlog. In het plan voor een Arabische fe deratie van Egypte, Syrië en Iibië ziet hij geen gevaar voor Israël. „Er zijn al zoveel federaties geweest. Zij wa ren nooit het papier waarop de over eenkomst was geschreven. In een fe deratie moet iemand zijn onafhan kelijkheid opgeven. Ik zie geen Ara bische politicus die dan kan", aldus Eban. ANTISEMITISME IN ITALIAANS TONEELSTUK ROME (Reutor) De opperrab- bijm van Rome, dr. Elio Toaff heeft fel geprotesteerd tegen het toneel stuk „Het zwijn Juda", waarvan openluchtvoorstellingen worden ge geven op de Aventijnse heuvel. Het stuk. voorgesteld als een bijbelse sa tire op de handelingen van Juda en diens schoondochter Tamar in Ge nesis 38, is volgens de rabbijn „door en door racistishc" en werkt de laagste vorm van antisemitisme in de hand. Het toneelstuk heeft al tot ver scheidene luidruchtige protestac ties geleid. Een week geleden werd een voorstelling verstoord door der tig studenten, die de acteurs en het publiek met tomaten en eieren be kogelden. Dinsdagavond sprong een toeschouwer op het podium en schreeuwde: „Dit is in strijd met de bijbel". Er volgde een handgemeen, waarin tenslotte de politie tussen beide kwam. Rabbijn Toaff vindt dat het stuk een grove vervalsing van de bijbel is en Joodse personages voorstelt op dezelfde wijze als onder de fascisti sche dictatuur van Mussolini. Het stuk is geschreven door Guido Am- mirata, en een der hoofdrollen wordt vertolkt door de bekende Italiaanse blijspelacteur Riccardo Billi. ATHENE (AFP/Reuter) Lady Amalia Fleming (de 55-jarige in Griekenland geboren weduwe van Sir Alexander Fleming, de uitvinder van penicilline), twee Amerikaanse studenten en een Griek zyn in de nacht van maandag op dinsdag in Athene gearresteerd by een poging Alexandros Panagoelis, ter dood ver oordeeld voor een in augustus 1968 gepleegde aanslag op premier Papa- dopoelos, uit de gevangenis te laten ontsnappen. Het in 1968 uitgesproken doodvon nis was in verband met protesten in het buitenland nog steeds niet uit gevoerd. Panagoelis, een militair, be kende tijdens het proces dat hij de tijdbom had geplaatst die tot ont ploffing kwam vlak nadat de pre- zijn auto was gepasseerd. ui speciale persconferentie deelde Stamatopoelos, een van de adviseurs van de Griekse premier. dat het viertal op heterdaad werd betrapt. Panagoelis heeft al eerder getracht te ontsnappen Op 5 juni 1969 lukte het hem, doch hij werd vier dagen later gegrepen Sindsdien zit hij in een cel in het opleidingscentrum van de Griekse politie in het centrum van Athene. Zy werden gearresteerd toen zij met twee auto's op Panagoelis ston den te wachten, die over de muur het opleidingscentrum zou klim- De ontsnapping werd echter door de militaire politie verijdeld. Deze had brieven in handen gekre- Panagoelis aan zijn vriend Androetsopoelos schreef, dat hij erin was geslaagd een bewaker te halen hem bij de ontsnap ping te helpen. Fotokopieën van deze brieven werden op de persconferen tie rondgedeeld. Het ontsnappingsplan was door Panagoelis zelf geregeld. De overge haalde bewaker zou zijn collega's uitschakelen door slaapmiddelen in hun dranken te doen en de gevan- waarmee hij zich uit zijn cel kon bevrijden. Het gearresteerde viertal zou hem ver volgens helpen naar het buitenland uit te wijken. De vier helpers zullen voor een militaire rechtbank moeten verschij nen. Het helpen van een gevangene bij een ontsnapping kan in Grieken land worden gestraft met een half tot vijf jaar gevangenis. Ook Pana goelis moet voor dit feit terecht staan. Vijf jaar geleden besloot het stadsbestuur van Tokio voortaan geen verlichte gondelvaart meer te houden op de rivier de Soemi- da. omdat de deelnemers de lan tarens na afloop zonder meer in het water deponeerden. Van dit soort vervuiling was de overheid van de Japanse hoofdstad niet gediend. Dit jaar besloot het stadsbestuur de hand over het hart te halen op voorwaarde, dal alle lantarens zouden worden in geleverd. Het resultaat was als gebruikelijk een feestelijk verlich te rivier. Dit feest pleegt te wor den gehouden ter ere van de god heid van het water. Qatar onafhankelijk Het sjeik- dom Qatar aan de Perzische Golf heeft zich gisteren onafhankelijk verklaard. Dit was al enige malen uitgesteld. Met deze onafhankelijk heidsverklaring van dit olieproduce rende schiereiland zijn alle akkoor den met Engeland vervallen. NEW YORK (Reuter) Vier Jon geren die geweigerd hadden te ge tuigen in een proces tegen negen Joden in de SowJetrussische-repu bliek Moldavië, zjn maandag J.l. tot een half Jaar dwangarbeid veroor deeld. Dit is gisteren in doorgaans betrouwbare kringen in Mos kou vernomen. De negen Joden worden eind Ju ni tot straffen van één tot vijf jaar werkkamp veroordeeld, omdat zij deel uit maakten van een groep Joden, die schuldig werd geacht aan „anti- sowjetrussische activiteit". Destijds berichtte een blad uit Kisjenew, dat er een onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van de weigering van vijf getuigen om een verklaring af te leggen. Dit betrof ingenieur Alex ander ZJenin, zijn vrouw Etja Bon- dar, de studenten Riva Waksman en Olga Treigerman en een zekere Joe- ri Dar man. De Israëlische ambassadeur bij de Ver. Naties, Tekoah heeft secretaris generaal Thant gisteren een brief overhandigd waarin 531 Sowjetrus- sische Joden de hulp van de vol kerenorganisatie inroepen om naar Israël te kunnen emigreren. Tekoah zei dat de brief uit de Sow- Jetrussische republiek Georgië komt en pas enkele dagen in zijn bezit Russen mogen geen oorlogs monumenten in China bezoeken MOSKOU (Reuter) De Chine se autoriteiten hebben Sowjetrus- sische diplomaten in Peking gewei gerd een bezoek te brengen aan vier oorlogsmonumenten in China, opge richt ter herdenking van Russische soldaten die tijdens de Tweede We reldoorlog gesneuveld zijn. In een bericht uit Peking zegt het Sowjetrussische persbureau Tass dat vertegenwoordigers van de am bassade en het bureau van de mili taire attaché slechts toestemming kregen één stad, Woehan, te bezoe ken. Ze hadden nog naar vier an dere steden willen gaan waar monu menten zijn opgericht voor soldaten, gevallen in de strijd tegen de Ja panse legers. „De voornaamste ge vechten voor de bevrijding van noord oost-China van de Japanse bezetter vonden plaats in de andere steden, waar vele Sowjetrussische soldaten hun leven gaven voor de onafhan kelijkheid van de Chinese bevol king en het herstel van de vrede op aarde", aldus Tass. De andere ste den zouden Charbin, SJenJang, Loes- Jan en Dalny zijn. Aan Thant wordt thans verzocht de emigratie-kwestie van Russische Jo den op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De onder tekenaars vragen: „begrip voor de grote tragedie van ons leven ver weg van ons vaderland, ons gedwongen verblijf in een land dat ons vreemd Grote kansen voor visserij in Indonesië DJAKARTA (ANTARA) Op grote schaal gaat Indonesië met de hulp van diverse internationale or ganisaties, zoals de Wereldbank en de FAO (de voedsel- en land bouworganisatie van de Ver. Naties) de visserij verbeteren. Indonesië telt ongeveer 800.000 vissers, die echter allen nog volgens de oude metho den hun handwerk beoefenen. De enige moderne diepzeevisserij in In donesië geschiedt door buitenland se vissersschepen, die onder specia le regelingen in de Indonesische wateren opereren. Dit gaat verande ren en er zullen talrijke projecten ter modernisering van de visserij worden uitgevoerd. De IJslander Kristjonsson, die in opdracht van de FAO een groot aan tal projecten leidt, heeft verklaard te verwachten dat Indonesië op de duur de Jaarlijkse produktie van zee vis en zoetwatervis, die nu 1,2 mil joen metrieke ton bedraagt, zal kun nen verdrievoudigen. Griekse boycot Italiaanse havens ANCONA (AFP, Reuter) De Efthimiades, eigenaresse van de Griekse scheepvaartmaatschappij uitgebrande veerboot Heleanna die voor onderzoek door de Italiaanse autoriteiten wordt vastgehouden, heeft al haar schepen opdracht ge geven geen Italiaanse havens aan te doen, zo heeft een vertegenwoordi ger van de maatschappij in Ancona meegedeeld. De Heleanna raakte zaterdag in brand, waarbij ongeveer 24 personen het leven lieten en 1100 passagiers het schip moesten verlaten. Zondag werd het in beslag genomen. De kapi tein Dimitrios Antipas is gearres teerd op beschuldiging van veelvou dige doodslag. Bij herhaald onderzoek is geble ken dat er geen lichamen aan boord zijn. Een lid van de Justitie heeft na een bezoek aan de Heleanna ver klaard belangrijk bewijsmateriaal te hebben, maar ging daar verder niet op in. 'Als 'Berlijn' er niet was, moest het uitgevonden worden' BONN (GPD) Iedere bonds kanselier heeft tot dusver een goede vriend als adviseur gehad, de bekend ste uit het verleden is Hans Glob- ke. de man in Adenauers schaduw. Sinds Brandt regeert resideert in Globke's bureau de 49-Jarige Egon Door W. P. Timmers Bahr. Hij heeft de functie van staatssecretaris in de bondskan- selarlj. Egon Bahr is een kleine, wat te rughoudende oud-Journalist. De Westberlijnse burgemeester Brandt nam hem in 1960 als woordvoer der in dienst. Later volgde hij ADVERTENTIE Ik zat nèt interlokaal te tele- foneren toen die politieman aanbelde. In burger. Het was zo'n buurtonderzoek. Of ik dinsdagavond tussen acht en negen uur iets bijzonders had gemerkt, en zo... Ja, ik sta daar hele avonden voor het raaml Die zeurpiet! Later hoorde ik, dat het on derzoek resultaat had gehad - ze hadden die aanrander te pakken... Brandt naar Bonn. Door zijn bui tengewone scherpzinnigheid zou hij „de architect van Brandts Ost-poli- tik" worden en in betekenis dan ook zelfs Globke overtreffen. In 1963 is het Bahr geweest, die in een grote rede en in aanwezig heid van Brandt voor het eerst uit sprak wat de overtuiging van beide mannen was: de Bonner politiek jegens Oost-Duitsland leidt in een doodlopende steeg. Die politiek was hun te benauwd geworden. In Bahrs bureau lag toen al het manuscript van een boek over de bui tenlandse politiek. De titel: „Wat nu?" Brandts naaste medewerker ving voor zijn chef de klappen op, toen hun politiek van „verandering door toenadering" onder CDU-vuur kwam te liggen. Het ging zo ver dat de CDU steunend op gegevens van de gehei me dienst, Bahr ervan beschuldigde in een onderonsje met Oostduitse communisten de erkenning van de DDR te hebben beloofd, zodat de SPD (socialisten) in Bonn aan de macht zou zijn. Al gauw bleek dat bij die aanval met foppatronen was geschoten, maar voor de christen-de mocraten zou Bahr een bedenkelijk element in het regeringsappa raat blijven. Het was niet meer alleen de be doeling door het beschieten van Bahr Brandt te treffen, toen de staatsse cretaris zelf naar Moskou reisde om het verdrag met de Sowjet-Unie, dat op 12 augustus 1971 werd onder tekend, voor te bereiden. De man ach ter Brandt was West-Duitslands on derhandelaar geworden. Voor de regering, die voortvarend tewerk wilde gaan, heeft dat grote voordelen gehad. Bahr zou niet één van die diplomaten zijn, die voortdu rend ruggespraak moeten houden met de chefs thuis. Het betrof im mers voor een goed deel zijn politiek waarover werd onderhandeld. De oppositie zag echter de ver dachte „amateur" Bahr voor belang rijk diplomatiek werk naar Moskou reizen. Het resultaat van dat werk lekte bovendien uit, hetgeen de poli tieke strijd rond Bahr verscherpte. Hij zou doende zijn de Duitse be langen te verkwanselen. Tot de critici, die genuanceerder oordeelden, behoorde oud-minister van Buitenlandse Zaken Schroder. Hij noemde Bahr „een trucrijke, moeilijk te beoordelen grijze eminen tie". Schröders visie is ongetwijfeld in vele opzichten Juist. Niet alleen politici en Journalisten, maar ook miljoenen tv-kijkers hebben Egon Bahr inmiddels als zodanig (beter) leren kennen, omdat hij door zijn rol in de 'Ost-politik' onvermijdelijk in het centrum van de belangstelling geraakte. Zijn spitse gezicht geeft Bahr een air van slimheid. In gesprekken ook in tv-interviews is hij de ge duldige luisteraar, die door zijn gro te detailkennis ook de scherpste on dervrager bijna speels met een kluitje in het riet stuurt en alleen werkelijk wat zegt als dat voor de regeringspolitiek nuttig kan zijn. In Bonn is men er aan gewend geraakt, dat Egon Bahr zich laat interviewen als de spraakverwarring we er eens hopeloos groot lijkt. Bahr bekleedt een wonderlijke po sitie, omdat hij als staatssecretaris in de bondskanselarij nog altijd thuis hoort in het rijtje Globke, Westrik, Carstens: adviseurs van de bonds kanselier. De kleine coalitiepartner FDP heeft zich boos beklaagd toen het in de beginperiode leek alsof mi- minister van Buitenlandse Zaken Scheel voor spek en bonen meedeed. Viel Moskou niet onder het hoofd stuk buitenland? Nu het verdrag over Berlijn moet worden aangevuld met overeenkom sten tussen de Bondsrepubliek en de DDR is er echter in Bonn al nie mand meer die vindt dat thans mi nister voor intern-Duitse zaken Egon Franke aan de slag moet. Franke wan delde op 19 maart 1970 naast Brandt door Erfurt en was aangeprezen als de Juiste man voor het komende ge sprek met Oost-Duitsland. Nie mand bestrijdt nu dat Egon Bahr daarvoor werkelijk de Juiste man is. Voor Bahr is de overeenkomst de Grote Vier ook een persoonlijk suc ces. Van hem is de uitspraak: ^er- lijn is een barometer waarop de weersomstandigheden tussen Oost en West kunnen worden afgelezen. Als het er niet was zou men het eigen lijk moeten uitvinden". Overtuigd van zijn succes heeft hij deze week in een intervieuw met het weekblad "Der Spiegel" gesproken over het al gemene verdrag dat de betrekkin gen tussen beide Duitslanden uitein delijk moet regelen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9