Wang de auto's I óór binnenstad w VOETGANGERSGEBIED UITBREIDEN DAF-DAG BALLY tfBER lïDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Ut Binnenstad onder ~5J de loep :"Poor llaHan8 Melkert LEIDEN Maandag 20 september behandelt de gemeenteraad de z.g. wandelnotawaarin de maatregelen worden omschrevendie het gemeentebestuur op proef wil nemen met afsluiting van stra ten in de Leidse binnenstadVooraf zijn er drie hoorzittingen in de len van het betrokken gebied: vrijdagavond in het Antoniusclubhuis voor Haarlemmerstraat en omgevingvolgende week dinsdag in "In den Vergulden Turk" voor de Steenstraat e.o. en woensdag in de Stadsgehoorzaal voor Breestraat e.o. Vandaag in deze rubriek de mening van de ivinkeliers van het gedeelte van de Nieuwe Rijn tussen Korenbeurs en Gangetje die er bezwaar tegen hebbendat hun straat buiten het wandelge bied wordt gehouden. En voorts twee bijdragen van Leidenaars, die zich bij de binnenstadsproblematiek betrokken voelen. De ene is van Wil van Rooijen namens het comité Leefbaar Leiden. De andere van het PvdA-raadslid Leendert Jonker. Hij stelt duidelijkdat dit geen stuk van de PAK-fractie is, maar wel deel uitmaakt van de bespre kingen, die het PAK aan deze zaak gaat wijden. IZNZH-complex als parkeergarage agsdiï i pj* later desgewenst een deel van de [ngelroute vervangen. PllBij éénrichtihg verkeer voor auto's uitgezonderd de NZH-bussen —in ft Noordeinde wordt het knoop- ie lint Gijselaarsbank gedeeltelijk ver- it Jaatst naar het Noordeinds- shoüein, waar verkeerslichten dan dinbodzakelijk worden, net Automobilisten die via de Haagweg Morsweg de stad naderen, moe- V(jór de overwegen hun keus i _dBpalen: voor het noordelijk deel van iet centrum via Morsweg en Mors eraat, voor het zuidelijke deel via laagweg en Witte Singel enz. Langebrug Hf van de binnenstad, op 100 200 me ter van de rand van het winkelcen trum? De algemene doelstelling van de wandelnota dient te zijn een a.!Wfrbetering van het leefklimaat in de binnenstad in zijn tota- am- teit, door een zo doelmatig mogelijk gebruik van de aanwe- ge stedebouwkundige structuur. Het evenwicht tussen de functies van de binnenstad dient hierbij maat- iaf te zijn. Met name het particuliere autogebruik is de grote 5 Verstoorder van dit evenwicht. wandelnota grijpt hier te wei- g actief en te eenzijdig in. Het duidelijk, dat een verschuiving van Get# autoverkeer van de Breestraat jar Langebrug en Rapenburg ook Ukn<r Prol:)leem verschuift: prettig win- )r. epen. maar rot wonen (in de Pie- am. rswijk). Wanneer de politie 1um'|t Breestraat-prob'.eem niet aan In, hoe moet dat 'dan straks rond mgebrug-Rapenburg? Wordt stil- njgend gehoopt, aat de bewoners ingrijpen, net als rond de Rijn- lat is gebeurd? enige bruikbare alterna- ff voor de Breestraat-route is de itte Singel. De Witte Singel slechts aan één zijde gedeeltelijk bouwd; er is een „gesloten" weg- k, de drie bochten kunnen de snel- fid matigen. De gedempte Trekvliet „busbaan" worden richting centrum. Parkeermeters zonodig op Lange brug. Pieterskerkgracht. Pa pen gracht, Boommarkt. Oude Varkensmarkt en Oude Singel. De parkeerterreinen bij Pie terskerkgracht en straat zijn al leen voor bewoners gedacht, zono dig ook in andere voor auto's toe gankelijke straten. Ook voor andere stadsdelen kan een dergelijke oplos sing worden uitgewerkt. Grondgedachte 1 is het schep pen van autovrije en auto-luwe ge- terue lopen te bezwaarlijk vindt (25 I *ta„ke,!bUUrten' cent tarief)? Blijkens de nota maakt,e.„ Blijkens het publiek voor winkelbezoek graag van de bus gebruik. Takelwagen Remedie tegen fout- eri stoeppar- keerders: een oude takelwagen van de brandweer (om de kosten te druk ken). O Een auto-luwe binnenstad eist aantrekkelijke loop- en fietsrou- te$ uit de buitenwijken en verbete ring van het openbaar vervoer op de invalswegen. Voorshands kan dit alleen door vrije busbanen op Rijns- burgerweg, Haagweg, Lammen- schansweg en Hoge Rijndijk nabij de verkeerslichten. Volgens het Amster damse voorbeeld kan dit ten koste, van één van de bestaande rijstroken dus zonder verlies van stadsgroen. 0 Aantrekkelijke looproutes eisen eerder een spreiding dan een inkrim ping van het winkelgebied. M.m.v. planning voor de voetganger, niet voor de auto. Een bestemmingsplan voor de bin- nenestad is noodzakelijk, om een greep te krijgen op autonome economische krachten, die het leef milieu ontwrichten. keerders aan de rand van de bin nenstad. Wanneer de langparkeerders op aanwezige terreinen buiten het cen trum (NZH-garage. Schuttersveld, terrein gasfabriek?) worden gecon centreerd, komt er weer ruimte voor andere funkties van de binnenstad. W. M. van Rooijen. Zo ziet onze tekenaar Joop Walenkamp de Nieuwe Rijn tussen Korenbeurs en Gangetje als de wensen van de op dit gedeelte ge vestigde zaken rondom twintig doorgaan. Zij gaan het gemeen tebestuur verzoeken ook dit deel van de Nieuwe Rijn op te nemen in het wandelgebied. Ze doen dat niet, omdat ze voorstanders zijn van voetgangersstratenmaar omdat ze vrezen, dat hun straat de loop helemaal kwijt zal raken als men elders wel gezellig kan win kelen en hier niet. De trottoirs zijn te smal en het tweerichttngver- keer geeft moeilijkheden. Daarbij vrezen de winkeliers terecht, dat hun straat vlak naast het wandelgebied het andere deel van de Nieuwe Rijn alleen maar een parkeerstraat zal worden. Afsluiten is mogelijk, zeggen ze en ze wijzen daarbij op de waren markt op woensdag en zaterdag, die ze graag gehandhaafd zien. De winkeliers denken aan een sierbestrating met vitrines e.d. Tussen de bomen aan het water zien ze volop mogelijkheden voor banken. Eén van de zaken kan voor een terras zorgen. Het water zou verle vendigd kunnen worden door een fontein of iets dergelijks. De win keliers van de Nieuwe Rijn willen meer activiteit in hun straat. Als groep, aangesloten bij het Leids City Centrum, gaan ze actie voeren, o.a. met een feestverlichting. Het ziet er allemaal aantrekkelijk uit. Autoverkeer tot minimum beperken Het door mij voorgestelde eenrich- ie «Om doorgaand verkeer op de Lan- tingverkeer op de Oude Singel geldt ?eh$brug te voorkomen, mag de be- j tussen Nieuwe Beestenmarkt en de taande rijrichting in geen geval I Scheistraat: op het Noordeinde tus- i Voorden omgekeerd. Het lijkt mij, j gen Kort Rapenburg en Oude Var- ntstoodzakelijk, om ook aan beide zij- j kensmarkt (NZH uitgezonderd)en Tilen van het Rapenburg doorgaand j alleen voor motorvoertuigen, even- emftrkeer te voorkomen, bijv. door een i tueel ook bromfietsen. Bestaan de %rbod voor motorvoertuigen tussen I de eenrichtingverkeer elders gehand- rstr>oeienbrug en Nonnenbrug. Wie per i haafd. W(uto van het Kort Rapenburg naar J om de druk op de Langebrug te J1'sjet. zuidelijk deel van de binnen- verminderen, is een verbod links af ptad wil moet dan rechtsaf via Noord - Lpide en Witte Singel. Bij éénrichting verkeer in de He enstraat kan wellicht worden vol- taan met verkeerslichten bij de Jan Houtbrug, om de zaak in de is fand te houden. die: De volgende punten lijken voor de liscussie van belang: De binnenstad is naar mijn me ling heel goed beloopbaar en par- leer gar ages zijn een dure luxe voor ien arme stad. Maar er is een par- teergarage: de NZH-garage. Waar- >m wordt deze na jaren onderhan- lelen "nog steeds niet gebruikt over lag? Automobilisten uit de streek jouden hier kunnen parkeren en met t speciale busdienst naar de bin- istad rijden. Auto's weg I Waarom blijft de binnenstad Schuttersveld en Lammer- ;arkt grotendeels leeg? Hoe wil, i Leiden aantrekkelijker maken, >nze mooie pleinen voor i vol auto's staan? Vang die au- vóór de binnenstad op. Moet de blauwe zóne worden uit breid, terwijl er nu al parkeerme- „leeg" blijven? Wie controleert traks 1500 parkeervakken? Waarom geen autovrije woon- rond Pieters-, Hoogland- Marekerk, en verschuiving de blauwe zóne naar de „schil" De belangrijkste faktoren die de binnenstad tot een probleem maken zijn verkrotting en de toeneming van de vervoersbehoefte. Wat het eerste betreft zijn de 4 oorzaken die in de binnenstadsnota genoemd worden duidelijk, met dien- verstande dat naar mijn mening de dienst Bouw- en Woningtoezicht in het verleden onvoldoende heeft op getreden, waardoor we nu met meer krotten zitten dan nodig zou zijn. Het is evident dat er wat aan gedaan moet worden: de belangrijkste fak- tor daarbij is geld en ook een ge detailleerd monumentenbeleid. Wat het tweede betreft: Ik kies een iets ander uitgangspunt dan in de binnenstadsnota wordt gedaan. De technische ontwikkeling en de groei van de bevolking van de laatste 100 jaar maakte een grotere ruim- slaan gedacht, van K ore vaar straat j telijke spreiding van traditioneel Steenschuur; het korte Leven daal krijgt een afsluiting halverwege, behalve voor politie en brandweer, zo dat alleen het parkeerterrein Garen- markt bereikbaar blijft. De middenstrook op de Korevaar- straat bij het Steenschuur kan dan ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-centrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogsrbeetsstraat 6, Telefoon 50330 Aan de Rijnsburgerweg staat achter dit kantoorgebouw de NZH-garage, een grote ruimte, die overdag voor een groot deel leeg is, omdat de bussen zijn uitge rukt. Maak er een parkeergarage van. Vang de auto's vóór de bin nenstad. zegt de schrijver van bij gaand artikel dicht bij elkaar liggende functies van het stadsleven mogelijk. Dit had o.a. tot gevolg dat typi sche grote woonwijken werden ge- vorm met een eenzijdig functiepa troon. Ze liggen buiten de singels en ontberen de z.g. typische centrum functies: weinig werkgelegenheid, winkels het „stad leven" blijft zich in het centrum afspelen. Het feit dat veel van de werkgele genheid in de vestiaire sektor in de binnenstad geconcentreerd is, en dat ook enige industrie nog in de bin nenstad wordt bedreven veroorzaakt tussen de woonwijken en het cen trum woonwerkverkeer. Het is tekenend dat onze winkel straten, de Haarlemmerstraat en de Breestraat pas eind vorige eeuw en begin deze eeuw, tegelijk met de bouw van de eerste buitenwijken en de totstandkoming van de eerste in terlokale tramverbindingen ontston den. De traditionele marktfunctie die een periodiek karakter had werd grotendeels omgezet in de permanen te winkelfunctie. Door de concentra tie van de belangrijkste winkelfunc ties in de binnenstad ontstaat het winkel ver keer. Ontvolking Door een steeds groter beslag op 'n woningvoorraad door neringdoen den en administratieve instanties en de tegelijkertijd voortschrijdende verkrotting is het aantal inwoners kan men berekenen dat dit zal groei- van onze binnenstad in de loop der en (onvermijdelijk natuurgebeuren) tijden gedaald van 60.000 naar 18.000. tot in 1980 15-20 pet. en in 2000 - (hierbij moet ook in aanmerking nomen worden dat de ruimtelijke minimum-kriteria in de loop der ja ren gelukkig een stuk ruimer is ge worden). Er is dus sprake van een ontvolking van de binnenstad (op het ogenblik zelfs van Leiden als ge heel) ten gunste van nieuwe woon/ slaap-wij ken. In andere steden in binnen- en buitenland is die ont- 30 pet- Een waarlijk niet aanlokke lijk vooruitzicht. 0 Luchtvervuiling. Niet alleen gif tige gassen zoals koolmonokside, zwa- veldiokside, nitreuze dampen en kankerverwekkende aromaten be dreigen onze gezondheid. Het op gro te schaal verbannen van organische stoffen zoals benzine levert een z.g. ongunstige zuurstofbalans. D.w.z. wikkeling vaak nog veel verder voortdat het atmosferisch zuurstof ge- stad te ontlasten men één of geschreden. Ook hier heeft Leiden j halte daalt en het koolzuurgehalte j grote kantoren (gemeentewerken bv) Het probleem binnenstad zit hem alister zouden we alles te voet, per niet alleen in de binnenstad maar fiets of per bus moeten doen. Dat de buitenwijken. Door de zit er natuurlijk niet in en het gaat eenzijdige woon-slaapfunctie daardoor overbelaste binnenstad ontstaat een groter vervoersbehoefte, dan in het geval dat de nieuwe wij ken meer als zelfstandige eenheden zouden kunnen functioneren; d.w.z. met een redelijke hoeveelheid werk gelegenheid, winkelmogelijkheden en rekreatieve funkties. Dit kan b.v. in houden dat. ten einde de binnen- De aldus vooral tijdens de laatste 100 jaar ontstane vervoersbehoeften worden in: 2. personenvervoer (woon- werk verkeer, woon- rekreatie verkeer, woon-woonverkeer (sociaal verkeer), werk-werk verkeer (zaken verkeer) en woon-winkelverkeer). Door de toeneming van het aantal soorten vooral duurzame consumptiegoederen, dat centraal wordt geproduceerd, is interlokaal goederenvervier een noodzaak. Hierin kan worden voorzien door vervoer per trein, schip of vrachtwa gen. De keuze is voor een groot deel afhankelijk van de aard van het ar tikel. Lokaal goederenvervoer vindt plaats wanneer goederen van pak huis naar winkel vervoerd moeten worden, of de goederen per trein of schip worden aangevoerd en van de losplaats naar de uiteindelijke be stemming moet worden gebracht. Dit moet bij voorkeur met kleine bestel wagens geschieden. De praktijk van vandaag wijst uit dat het interlokaal vervoer per grote vrachtwagen tot in het hart van de binnenstad doordringt, zonder over slag naar kleinere eenheden. Dit is bezwaarlijk voor de toestand van het wegdek van de straten, de toestand van de kademuren van ons grach tenstelsel, de toegankelijkheid voor overige verkeerdeelnemers van som mige smalle straten en de toestand van de panden langs de straten die bij wijze van spreken uit elkaer „ge denderd" dreigen te worden, 'n Over slagcentrum is een noodzaak om de binnenstad gezond te maken. Het project bij de Ir. Driessenstraat vraagt dus om spoed. Schrikwekkend Alvorens op 't personenvervoer in te gaan eerst enkele overwegingen n.a.v. de steeds schrikwekkender groei van het aantal auto's en de daaruit voortvloeiende problemen. In het al gemeen kan men de volgende be zwaren tegen een nog intensie ver autogebruik aanvoeren. Het ruimtelijk beslag. Op het ogenblik is naar schatting 7-10 pet. van het landopp. van Zuid-Holland geplaveid. Met de prognoses van RAI en het rapport TP 2000 in de hand stijgt. M.B.: de V.S. „importeren" op het ogenblik al, zonder daar overi gens een cent voor te betalen, zuur stof uit de rest van de wereld. 0 Verkeersonveiligheid. De steeds weer groter wordende aantallen slachtoffers vormen het trieste be wijs. Geluidshinder. Spreekt voor zich, is als neurotiserende factor niet te onderschatten. Het aantasten van de oude bin nensteden. Het gaat dus niet alleen om het bestrijden van de verkeers technische onhoudbaarheid van de nu in de Leidse binnenstad bestaan de situatie, die uitvoerig wordt toe gelicht in de wandelnota. 't Gaat om een politiek die vervoersbehoeften bij voorkeur dekt door openbaar vervoer en het gebruik van fiets en onze eigen benen stimuleert, weer goed mogelijk maakt eigenlijk. Het is im mers op het ogenblik geen pretje om van het stationsplein via de smalle stoepjes, in de Steenstraat richting stad te lopen. Bij het personenvervoer komen zoals ik eerder al probeerde aan te geven enkele belangrijke planologi sche aspekten naar voren. Groenoord- hal rit LEIDEN De eerste deelnemer aan de derde editie van de Groen- oordhalrit start vrijdagavond 10 september één minuut over half acht op het parkeerterrein van de Groenoordhal in Leiden. Iedere sportieve automobilist kan aan deze rit deelnemen. De rit telt liefst vijf klassen. De A-, Br en C-klasse rij den een kaartleestraject en een rou- tebeschrijvingstfaject. De D-klasse, die bestemd is voor de gevorderde routebeschrijvers, rijdt uitsluitend aan de hand van routebeschrijving (evenals de A-, B-, en C-klasse vol gens het KNAC-reglement). De L-klasse. waarin de absolute beginner kan inschrijven, krijgt een puzzelrit voorgeschoteld volgens een door de organisatoren samengesteld eenvoudig reglement. Op maandag avond 6 september wordt in het res taurant van de Groenoordhal een instructieavond gehouden. Ook kan worden ingeschreven op vrijdag avond. de Merenwijk tracht in te passen en de mensen die daar werkzaam zijn zoveel mogelijk daar laat wonen. Dit voorkomt een grote hoeveelheid woonwerkverkeer überhaupt en ze ker in de binnenstad. Rekreatie op zetten zoals parken, tentoonstellings ruimten niet alleen in de binnenstad maar ook daar buiten. Dit geldt b.v. voor het volkenkundigmuseum dat aan nieuwe behuizing denkt. In de binnenstadsnota streeft men meer naar onderbrenging in de binnen stad, maar aangezien musea 'n sterk regionaal toeristisch aspekt hebben lijkt ligging üi de buurt van één der stations raadzamer (b.v. Steven- hofjespolder of Merenwijk). Bijzonder Dit alles neemt niet weg, dat de binnenstad door haar centrale lig ging een bijzondere funktie kan en moet houden m.n. wat betreft spe cifieke winkelfunkties (modemaga zijnen. boekenwinkels. Jmveliers e.a.) en die overheids- of andere instan ties die direkt kontakt met het pu bliek hebben (sociale dienst, bevol kingsregister. stadsbestuur e.d.) Verder heeft de binnenstad door haar structuur, het historische ka rakter van de bebouwing, de loop der grachten een rekreatieve waarde an sidi. Deze dient bewaard en versterkt te worden door rehabilitatie van, stadsgedeelten. Hiervoor is een (of meer bestemmingsplan nen voor de binnenstad nodig, 'n Conserverings- verordening voor de delen tussen Breestraat en Rapenburg is wel het eerste vereiste. Door het scheppen van ruimte kan de recreatieve functie van de binnenstad versterkt worden. B.v. 'n plein maken van de Beestenmarkt, naast het voorgestelde stadhuisplein, een groenstrook van enige omvang kreëeren in het gebied Heerengracht (Zijlsingel. Deze funkties van de binnenstad en de activiteiten van de bewoners om de binnenstad zelf zul len nog steeds een aanzienlijke ver voersbehoefte blijven opleveren. Ide- ook niet om liet gebruik te verbreden of absoluut onmogelijk te maken, maar zeker in dichte be bouwingsconcentraties als in de Leidse binnenstad, moet het auto verkeer tot een minimum beperkt worden. Alternatief Een mogelijk altegrnatief voor de in de nota voetgangersgebied voor gestelde maatregelen zou kunnen zijn: Het doorgaand verkeer de volgen de route laten volgen: N-Z-richting: Stationsweg, Twee de Binnenvestgracht, Nieuwe Bees tenmarkt, Beestenmarkt, Princesse- kade, Kort Rapenburg, Noordeinde, Wittesingel Zoeterwoudsesingel, Lammenschansweg. Z -N-richtingLammenschansweg Oranjeboomstraat. Levendaal, Ko- revaarstraat, marktenroute, Kort Ra penburg enz. Hierbij zou het semi voetgangers gebied zoals dat wordt voorgesteld in de Breestraat kunnen worden uit gebreid waarbij ook de bus weer een stuk speelruimte meer krijgt. In de Pieterskerkwijk wordt de mogelijk heid van vervangende sluipwegen zoveel mogelijk' tegengegaan. LEENDERT JONKER Tweede Leidato- zeppelin geklapt LEIDEN Er rust duidelijk geen zegen op de Leidato-blikvanger. de zeppelin. Gistermiddag bij het neer halen is de ballon weer „verongelukt" zodat de organisatoren weer op pad moeten voor een nieuwe. Wat wel in een snelle opgaande lijn is, dat is het bezoekers aantal. Gisteravond omstreeks half negen passeerde de 35.000ste de controle. Het was Ruud Lamens die met zijn verloofde Jacqueline Ravenek de tiende Leidato bezocht. Ook deze keer cadeaus en waardebonnen voor de gelukkigen. Prijzen voo. de standhouders, die gisteren hun stand bekroond zagen Mooiste: Buühuis, origineelste Knegtel, verkoopkrachtigste: Gouden Sleutels, ereprijs presentatie: ban ketbakkers. eervolle vermelding pre sentatie: Fuchsia's, eervolle vermel ding: Hulshof, eervolle vermelding instructieve stand: ryks- en ge meentepolitie. ADVERTENTIE Schoenen hei. kenmerk, nan, ku/a.Citeii van Dalen Donkerslceq 1/ LelcLe.n,

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3