Antillen ook niet erg enthousiast w Leidsdi Dsgbiad Joop Zoetemelk kopman bij Goudsmit Hoff? Oxford-Leiden in het silver THIEU ZOEKT STEUN BIJ MILITAIREN mee op vakantie MERENDEEL VAN WESTDIJITSERS NIET TEVREDEN OVER AKKOORD Leidenaar onder trein LEIDSCH DAGBLAD Henk Klop te jong voor Bachs Toccata Noordwijkers in Utrecht in arrest lERDAG 2 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Iver Nederlandse autonomie-streven ,EMSTAD „We verkeren Ifde situatie als Nieuw-Gui- stijds. Naar de allergrootste n van Nederland en naar de flitieke opvattingen moet geluisterd. Hoe eerder we die (pijt zjjn, des te beter", zo vat- loorzitter van de Antilliaanse |le Volkspartij-Unie (NVP-U) G. Evertsz het standpunt Ivan de Nederlandse parle- |e delegatie na een vergade rt de Atilliaanse staten (par- mijn overtuiging zitten we l de periode van de gouden uk, zo vervolgde hij en zeer fort zal dit een feit zijn. Je Ifstandig of je wilt of niet, ar wat je wilt. Het wordt erg nd, hulp die je niet zult wordt je in het vooruitzicht "~om de pil te vergulden. De ;ionale afspraken zijn ver- jk al gedaan, zowel ten aan- i Suriname als van de Neder- Antillen, zo verklaarde de tider van de regeringspartij Statuut oegde eraan toe: „Het sta- wat betreft het Nederlands is uitgewerkt, men heeft nu ilitair „pied-è.-terre" meer de West. Men zit veilig bin- EEG en de NAVO., de lucht- ïn die met de Nederlandse als inzet moesten worden zijn klaar. Het telkens op [raven van Jonkheer (gevol- minister van de Neder- Antillen bij de Nederlandse ade in Washington) naar snigde Naties om het liedje te „De Antillen zijn zelfstan- •derland is geen kolonisator, iden van de derde wereld, markten voor het lieve Ne- is reeds een feit. De boer Ijn werk gedaan, de boer kan besloot de heer Evertsz, ie nadruk op legde als J. M. G. i te hebben gesproken. ud-premier van de Antillen Kroon, nu voorzitter van de lepartij Masa (Movimiento to Social Antillano-beweging e sociale vooruitgang van de ti) met een zetel in de Antil- staten verklaarde na afloop, besprekingen met de Neder- delegatie zeer verheldrend Hij bleef op het standpunt dat naar onafhankelijkheid kort mogelijke termijn moet gestreefd en dat hij een pe- an zeven a acht jaar redelijk lij had ook de indruk gekre- t de Nederlandse parlementai- gatie de wens duidelijk naar had gebracht „dat Nederland ïafhankelijkheidskwestie niet ange baan wil schuiven". Gevecht in Gaza De Israëlische strijdkrachten hebben gisteren in het bezete Gaza-gebied een Arabier doodgeschoten en 17 Palestijnen ge arresteerd. De Israëlische militairen hebben de guerrillastrijder gedood tijdens een gevecht in de stad; de 17 Palestijnen werden gearresteerd in een kamp voor vluchtelingen omdat ze verdacht werden van guer rilla-activiteiten. Andere naam De officiële naam van Egypte is met ingang van van daag veranderd in „Arabische repu bliek van Egypte" in plaats van de „Verenigde Arabische Republiek". Prins Bernhard in gesvrek met rooms-katholieke geestelij ken en missiezusters in Medan. SAIGON (Reuter) President Ngoejen Van-thieu van Zuid-Viet- nam heeft het bij begin van de cam pagne voor de presidentsverkiezingen acht stafofficieren bevorderd tot lui tenants-generaal. Volgens militaire kringen is dit het grootste aantal bevorderingen in eenmaal en waar nemers menen dat de president de steun: zoekt van de militairen voor zijn herverkiezing. Tot de bevorderden behoren gene- raal-majoor Tran Van-minh, com mandant van de luchtmacht en ge- neraal-majoor Tran Van-troeng, hoofd van het centrale bureau voor de politieke oorlogvoering, die alle militaire radiostations en de inlich tingendiensten onder zijn beheer heeft. Er zijn geruchten geweest dat Thieu zou kunnen tegenwerken om dat de oud-bevelhebber van dit strijdmachtonderdeel, vice-maar- schalk en vice-president Ngoejen Cao-ky aanvankelijk als presidents kandidaat werd geweigerd en zich later terugtrok. ADVERT ENTTE ïidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als O wilt helpen, door bruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformuller, tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden, p niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele- Oische opdrachten kunnen wil niet aannemen. lef verzenden frankeren met 25 ct. KJISADRES is: Naam: Straat: Woonplaats Kwartaal i ibben een Maand doorhalen wat niet van toepassing in. Postabonnement AKANTIE-ADRES tec PA. straat plaatsnaam: S.v.p. In oloklettera. djdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen, maar ftum le en laatste dag van inhouding). INDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. le dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. a van opzenuing/mnoucllng Nederland Belgiè en Luxemburg 11,25 per vakantieperiode. De overige Ne landeD uitsluiten! per luchtpost Kosten 10,60 per dag. tijdelijk tn te houden kranten wordt bfj restitutie van net te veei dde abonnementsgeld 10,50 in mindering gebracht voor administratie MENDRISIO "Als het er op aan komt om te kiezen tussen Bel gen en Nederanders dan denk ik wel. dat het een Nederlandse ploeg wordt". Dat zei Joop Zoetemelk na een urenlange bespreking met zijn vertrouwensman Herman Krott, Cees Pellenaars en Eef Dolman op zijn kamer in het motel Lido in Ma- roggia, waar de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen op de weg zeer riant is ondergebracht. ULM (AFP) De meerderheid van de Westduitsers en de Westber- lijners is „niet tevreden" met het akkoord dat de Grote Vier over Ber lijn hebben bereikt. Dit blijkt uit een opiniepeiling ve'rricht door het Westduitse instituut Wickert. Van de ondervraagde personen in West-Berlijn verklaarde 51 procent „iets anders" van het akkoord te hebben verwacht; 30 en 47 percent in de Bondsrepubliek en West-Ber lijn zeiden tevreden te zijn en 19 en 5 percent gaven te kennen dat de hele zaak hen niet interesseert. LEIDEN De 64-jarige Lei denaar N. P. J. Boogaards is gister ochtend om het leven gekomen toen hij op het station vlak voor een uit de richting Haarlem aanstor mende trein van het perron viel. De man, die vermoedelijk een flauwte, heeft gekregen hij was hartpa tiënt en kreeg medicijnen is over een afstand van ongeveer dertig me ter door de trein meegesleurd. De treinbestuurder heeft op het laat ste ogenblik door krachtig te rem men no ggeprobeerd om een aanrij ding te voorkomen, maar de afstand bleek tekort. Voetbal De voetbalclub Hi bernians la Valetta (Malta) heeft zich gisteren ondanks een neder laag van 0—2 tegen Fram Reykja vik geplaatst voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup 2. Hibernians had de eerste wed strijd namelijk met 3—0 gewonnen In de eerste ronde is Steaua Boeka rest de tegenstander van de Malte se bekerwinnaar. Nieuws van de Universiteit Dr. J. C. Anceaux, wetenschappe lijk hoofdmedewerker bij de Austro- nesische linguïstiek aan de Leidse Universiteit, aan deze universiteit be noemd tot gewoon hoogleraar in de Indonesische en de Oceanische taal kunde. Dr. A. R. Bakker, tot dusverre hoofd van de afdeling wetenschap pelijke en speciale toepassingen van de N.V. Philips-Electrologica te Apeldoorn, benoemd tot gewoon hoogleraar in de medisch-biologische Informatieverwerking aan de Leidse Universiteit. Dr. J. P. Scheltens, adviseur voor fiscale aangelegenheden bij de Na tionale Nederlanden NV, aan de Leidse Universiteit benoemd tot ge woon hoogleraar in het belasting recht, in het bijzonder de successie belasting, het registratie- en het ze gelrecht. De formulering „het regi stratie- en het zegelrecht" zal bin nenkort worden vervangen door de belastingen op het rechtsverkeer. Prof. dr. A. H. Kuipers, hoogleraar in de Baltoslavische- en de Kauka- sische talen aan de Leidse Univer siteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de descriptieve taalkunde en de Kaukasische talen. Dr. J. M. S. Baljon, lector in de Islam en de Indische godsdiensten aan de faculteit der godgeleerdheid van de Groninger Universiteit en tevens lector in het Urdu en het Hindi bij de faculteit der letteren al daar. aan de Leidse Universiteit be noemd tot gewoon hoogleraar in de islamologie. Dr. Ch. J. de Wolff, hoofd van de psychologische dienst bij de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken NV te IJmuiden, aan de Leidse Universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de ar- beids- en organisatiepsychologie. Drs. W. N. Brouw, wetenschap pelijk medewerker eerste klasse bij de sterrenkunde aan de Leidse Uni versiteit, benoemd tot lector in de computermethoden in de natuurwe tenschappen, in het bijzonder in de sterrenkunde aan deze universiteit. Het ziet er sterk naar uit, dat Zoe temelk. die overigens ook aanbiedin gen heeft van Italiaanse zijde („daarover zal hier wel worden gesproken"), kopman wordt van de Goedsmit Hoff ploeg. Want al zei Herman Krott dan ook "het waren vanmiddag alleen maar oriënteren de besprekingen", de betrokkenen kwamen met zulke opgeruimde ge zichten naar buiten, dat de kans groot moet worden' geacht, dat Zoe temelk voor Nederland behouden blijft. Het aanbod van België is van Flandria, dat na de scheiding van Mars alleen door wil gaan. "Maar de laatste twee jaar heb ik ondervon den wat het betekent om de Tour de France in te gaan met een voorna melijk Belgische ploeg. Ze moeten wel met heel aantrekkelijke voor waarden komen wil ik er nog een keer aan beginnen", aldus Zoete melk. Nadat eerst de amateurploeg voor de tijdrit over 100 kilometer gewij zigd had moeten worden (Van der Hoek vervangt daarin de niet fitte Hassink) kreeg Joop Middelink gis termiddag ook telefonisch bericht, dat in de prof-formatie voor de weg wedstrijd eveneens een wijziging komt. Jan Krekels, die zondag j.l. in de Ronde van Ossendrecht ten val kwam, blijkt daarbij een paar rib ben gekneusd te hebben. Zijn plaats vervanger, die inmiddels is gewaar schuwd, is de Amsterdammer Ben Janbroers. Hij wordt vanavond in Mendrisio verwacht. ADVERTENTIE Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 17 sept 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. NOORDWIJK Gistermiddag om streeks half vier vond op de Van de Mortelstraat te Noordwijk een ver keersongeval plaats, waarbij een 74- jarige vrouw uit de Zeeger de Moor straat ernstig werd gewond. Bij het oversteken van de rijbaan ter hoog te van de St. Jeroensweg lette de voetgangster blijkbaar niet op het verkeer dat uit de richting Noord- wijk aan Zee naderde. Zij liep tegen een Duitse personenauto op, be stuurd door een 21-jarige inwoonster van Wuppertal. De bejaarde vrouw werd tegen de grond gesmakt en moest met ernstig hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den worden overgebracht. Drie Noordwijkers in de leeftijd van 18 tot 20 jaar, onder wie twee broers, die reeds enkele maanden een zwervend bestaan leiden, zijn te Utrecht gearresteerd, nadat zij 's nachts in die stad onder bedreiging met een mes een automobilist had den gedwongen tot afgifte van zijn sportwagen. Het was de bedoeling van het trio om met deze auto te gaan inbreken. Zij waren naar de Domstad gere den in een Volkswagenbusje, toebe horen aan een te Rijnsburg geves tigde firma, voor wie een van hen personeel reed. Het busje was niet door hem op het bedrijf terugge bracht en daarop volgde aangifte bij de politie. De beide gebroeders waren vorig Jaar betrokken bij een reeks geweld plegingen in de badplaats, waarbij zij als leiders van een jeugdgroep fungeerden, en in de afgelopen zo mer maakten zij zich wederom schuldig aan mishandeling en der gelijke feiten. Zij zijn opgesloten in het huis van bewaring. KATWIJK Wim van der Panne zou het laatste orgelconcert in de Katwijkse Nieuwe Kerk verzorgen, maar bleek verhinderd. Zijn plaats werd ingenomen door Henk Klop uit Hardinxveld, leerling van o.a. Arie Keijzer. Jong nog en reeds een uit stekend organist. Zijn enige echte fout was om voor Bach's Toccata et Fuga in F. nog te jong te zijn. Zijn overigens Frans programma, Saint Saëns, Franck, Langlais, Vier- ne-, ging echter van een leien dakje. Jeugd wil wel eens te veel bewij zen en strandt dan in voorbarigheid, Strand is stroef. Klop reed te snel en de spanningen, die hij in de Toccata wel eens opdreef, verzandden. Voor al die Toccata vraagt een zeer erva ren hand en niet mindere voet. Die grote pedaalsolo's misten profiel en die heerlijke bovenschuimende fi- Atoomproeven opgeschort De Franse regering heeft vandaag be vestigd dat de serie kernproeven in de atmosfeer die deze zomer in de Stille Oceaan zijn gehouden zal wor den stopgezet. Als reden werd opge geven dat geen verdere atoom proe ven meer nodig zijn. Peru had ge dreigd de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken als de proefnemingen volgens plan zouden worden voortgezet. Algemeen wordt aangenomen dat er een direct ver band bestaat tussen deze dreiging en de Franse afgelasting. „Phantoms" voor Bonn De Ver. Staten zullen de Westduitse bonds republiek 175 jachtbommenwerper leveren van het type „Phantom F4' zo heeft minister van Defensie Laird meegedeeld. Deze verkoop, waarmee een bedrag van 750 miljoen dollar is gemoeid. Is de belangrijkste trans actie van de Amerikaanse regering op het gebied van supersonischs militaire vliegtuigen. Tunesië contra hippies De Tu nesische regering heeft bekend ge maakt, dat zij op het ogenblik een "anti-hippie en anti-lang haat campagne voert, die „erop gericht is de maatschappij te behoeden vooi het afglijden van de moraal en voor indecente kleding" De nationale politie heeft aan "48 hippies van diverse nationaliteiten" de toegang tot het land geweigerd en er zijn "vele langharige of vieze hoofden door de politie kaalgeknipt", aldus het Tunesische persbureau. guur van het hoofddeel straalde nlefc. Dit werk moet welbespraakt ade men met een kunstenaarsadem. Er valt in te filosoferen over notenwaar den en over een verhouding stacca- to-legato en die pedaalsolo's moeten er als verhaaltjes uit weten te ko men. De Fuga had haar uiterlijke notenbeeld, maar miste toespraak. Bach's wat lange, behoorlijk ver tolkte koraalvoorspel Wir glauben all" an einen Gott uit de Orgelmis werd het overbruggende rustpunt naar het Franse vervolg. Saint-Saëns Preludium et Fuga in B boeide ons volkomen en gedurende het hele voor ons nieuwe stuk hebben we geen seconde meer aan Klop ge dacht, d.w.z. Klop stond het contact met de organist nergens meer in de weg en daarvoor speelt een orga nist ten slotte! Er zitten aardige vondsten en kleuren in deze Saint- Saëns, een' aristrocartische causeur met "bon ton" in al wat hij te berde brengt. Op dezelfde prettige wijze stond Klop tegenover Franck's meester- schepping Prelude Fugue et Var ia- ton. Langlais' klankrijke, soms exta tisch overrompelende Te Deum lag de concertgever ook voortreffelijk. Van Vierne had hij de twee laatste delen van de 3-de Symphonie. Het Adogio zei ons niet zoveel. Het Fi naio des te meer: helder als stro mend kraanwater. Het karnavalach- tige thema is haast niet van de lucht en de buitelende zestienden voor de eërste maat duikelen maar door tot de opgezweepte laatste. Dat Adagio moet misschien op Vierne's vroegere eigen orgel horen, het vijf- klaviers van de Notre Dame. Kees Verhoef Oecumenische JFerkplaats LEIDEN Na twee maanden va kantie gaat de Oecumenische Werk plaats wederom met haar activitei ten beginnen. Nu niet meer op het oude adres aan het Levendaal het voormalige LHJ-gebouw doch in het pand Janvossensteeg 17. Zon dagochtend om 10.30 uur vindt hier de eerste bijeenkomst plaats. De Oecumenische Werkplaats, die werkt onder leiding van ds. C. H. Bijl, is een centrum van en voor Jongeren uit allerlei kerken en richtingen, die actief willen zoeken naar nieuwe vormen voor de gemeente van Chris tus en samen willen werken 'aan de concretisering van het evangelie in de samenleving. LEIDEN De gezelligheid, die zich in de Oxford-Leiden-ont- moeting overal openbaart, was ook gistermiddag terug te vinden in de Burgerzaal van het Stad huis, waar de Engelse gasten met hun Leidse vrienden door het ge meentebestuur werden ontvangen. Burgemeester Vis sprak een sym pathiek welkomstwoord, waarin hij er aan herinnerde, dat de vriend schapsband OxfordLeiden nu reeds 25 jaar bestaat. Hij zag dit contact niet alleen als een schakel tussen twee steden, doch ook als een scha kel tussen twee landen. Voor heel het gezelschap had hij een verrassing: een pakketje bloembollen. De burgemeester uit Oxford, de heer Tom Meadows, die dankte voor deze ontvangst en de gastvrijheid, die Leiden in deze dagen biedt, ging eveneens nog even in op de tussen de beide steden gegroeide vriendschaps- band. Voor zijn Leidse collega had I hij een typisch Engels geschenk meegebracht: een sierlijke Wedg- woodvaas. Symboliek zat er in het I geschenk dat mevrouw Molly Bate- I son namens het Comité LeidenOx ford aan burgemeester Vis aan bood: een schemerlamp met Engel se voet en Hollandse kap. Nadat de drankjes waren rondge gaan, bood het gemeentebestuur de deelnemers (sters) aan deze ont moeting een koud buffet aan. In de avonduren vonden velen elkaar te rug in "De Lakenhal" waar de Leid se Smalfilmliga en de Leidse Ama teurfotograf en vereniging een film en dia-avond hadden belegd. Foto grafisch is er in deze dagen en dan ook voor de burgerij ook veel te zien in het Waaggebouw: een fo totentoonstelling van Oxfordse en Leidse amateurfotografen. De on derwerpen, stuk voor stuk met zorg gekozen, zijn zeer gevarieerd. Knap pe portretstudies, een typisch En gels kerkje, een Hollands landschap, oud Leiden. Bijzonder opvallend is de opname van een pauw, pralend in al zijn pracht en "kind met bril". Juweeltjes van fotografische kunst U moet beslist eens gaan kijken Dat kan hedenavond tot 9 uur (koop avond) en morgen nog van 10 tot uur. Burgemeester Vis (links biedt zijn collega uit Oxford een pakketje bloembollen aan. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11