Weer toeristen in Staphorst na polio Ceen wedstrijd- zwemmen in vuil Zeeuws water R.K. kerk wordt gereorganiseerd Vragen over „Kosmokompl ot Actie tegen stop studenten (ENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD taphorst begroef deze week de irige Roelof Timmerman, het de slachtoffertje van de polio'- Josie die deze gemeente in maart trof. En zo „genadeloos" in de iliciteit bracht. gevolgen zijn niet uitgebleven: nooit kwamen zoveel toeristen r Staphorst als deze zomer, log nooit deden de weinige Stap- sters die aan toeristen verdienen anderhalve souvenirswinkelier, antiquairs en een hotelier ie goede zaken als deze zomer, nog nooit hebben alle andere phorsters, die sinds jaar en dag 0 wat niet „eigen" is verafschu- i, er zo de pest in gehad als e zomer. Ze hebben zich nog iit zo bekeken gevoeld. 1 onverkwikkelijk het ook klinkt, lijkt erop dat het de waarheid de polio-epidemie van maart die totaal zevenendertig slachtoffer- 5 maakte (acht patiëntjes worden menteel nog in ziekenhuizen en alidatie-centra verpleegd, vieren- ntig andere kinderen die door de de werden getroffen zijn inmid- s weer thuis) heeft in de maan- i die volgden het toeristen-record m sneuvelen. De aandacht die phorst in het voorjaar kreeg, le de in mei, Juni, Juli en augustus Fa bekijks op. Macaber t is althans de macabere indruk we opdoen wanneer we daags de begrafenis van Roelof Tim- ,man opnieuw in Staphorst zijn. arriveren er tegen twaalven en Q even later de „school met de pel" uitgaan'. Tientallen kinderen len of fietsen Joelend naar huis. teelfde beeld als overal in Neder - ld. Slechts de klederdracht van meisjes laat er geen twijfel over itaan: we bevinden ons wel dege- |»or les Haak in Staphorst. Er is nog iets wat fait: we zien géén klik-klakkende (deren. Het spel met de ballen ïft de Staphdrster contreien ken- jijk nog niet bereikt, pneer de zwerm uitgelaten kin- en aan ons is voorbijgetrokken, jwe hoe drie meisjes zijn achter neven. Ze vorderen minder snel p hun vriendjes en vriendinnetjes de reden is duidelijk: een van n zit in een invalidenwagentje, ji polio-patiëntje dat door vrien- jnetjes naar huis wordt gerold, (het raadhuis Vragen we of bur- jneester Nawijn tijd voor ons :t. Hij is er niet. Om één uur ;n we hem vanuit hotel Waan- thuis op. lemeester Nawijn: „Nee, ik kan niet ontvangen, ik ben ziek, dat zeggen ik ben herstellende van t zware blaasoperatie. Ik werk op k ogenblik halve dagen maar best at het nog niet, ik heb er een ze- fontsteking in de hals bijgekre- vader van de hechte fenschap blijkt al kort na de po- f-ramp ziek geworden te zijn. In It dorp weten ze dat de hele af ire hem zozeer heeft aangegrepen, (t hij is ingestort. „Men twijfelt aan of hij ooit weer helemaal de Ide zal worden. Zelf zegt hij daar- 'er: „Eigenlijk moet ik 's middags fiten, maar eenmaal terug op Je 1st vult Je agenda zich vanzelf ïer en voor Je het weet zit je al ler helemaal vol. Maar als die pende pijn in m'n hals en hoofd Ier komt opzetten, dan ga ik on adellijk naar huis en naar bed, p pijn is niet te houden." pk de burgemeester heeft verno- fen dat zijn gemeente deze zomer I wrange vruchten heeft moeten Ukken van een voorjaar waarin ts verschrikkelijks gebeurde. „Toen et die polio, in maart en april, Ede mensen weg uit Stap- Maar daarna zijn ze weer ge- In grotere getalen dan iatie? Hotelier Waanders: (lensen die voor de sensatie ko- heb Je óók natuurlijk, maar merendeel is, geloof ik, geko- én omdat ze in het voorjaar zo- iel over Staphorst hebben gelezen 1 gezien. Toen dachten ze: o ja, Staphorst, dat dorp waar de men sen zo anders zijn, zo stijf, dat Staphorst bestaat ook nog steeds. Daar moeten we van de zomer weer eens naar toe." Vóór het te laat is: want ook Stap horst ontkomt niet aan de vooruit gang. Op het land glimmen hyper moderne machines in de zon. En in de boekwinkel ligt Jan Wolkers naast een stapel plakplaatjes met „zondagskinderen" als Wim Suur- bier erop. En al zes van de tien Staphorters lieten zich tegen de gevreesde ziekte inenten (of slikten een klontje). Landelijk zijn dat er negentien van de twintig. Handhaven Hoe lang zal de typische kleder dracht zich nog handhaven in het Staphorstse? We signaleerden deze week een hotpants, maar daar stak, uiteraard, een vreemdelinge in. Hotelier Waanders, geboren maar niet getogen Staphorster en daarom toch een beetje een buitenstaander, vraagt clementie voor zijn dorpsge noten: „Natuurlijk moest het in de krant, die nare polio-geschiedenis, maar de manier waarop, nee, dat hebben de Staphorsters niet ver diend. Toen ik een half jaar ge leden in de krant las dat in een ziekenhuis schurft heerste en in een ander ziekenhuis geelzucht toch ook een besmettelijke ziekte was uitgebroken, toen dacht ik: god dank staan die ziekenhuizen niet in of vlakbij Staphorst. Want dan was het leed niet te overzien geweest." Een Amsterdamse drukker die zich Jaren geleden met bedrijf en wo ning in Staphorst vestigde laat zich even later in dezelfde zin uit: „Wij hadden zevenendertig polio-gevallen, maar in Amsterdam hebben ze drugs, luizebossen en hoeren. Ga daar maar over schrijven". Ook hij is van mening dat Stap horst „alleen maar negatief in de publiciteit komt." En dat terwijl de Staphorster zoveel karaktereigenschappen heeft waarop „de gedegenereerde stedeling" ja loers kan zijn: lrDe saamhorigheid van de mensen hier is enorm groot, ze helpen elkaar zonder dat er om geevraagd moet worden, een buren hulporganisatie hoeft hier niet te worden opgericht. Als er iemand doodgaat, betaalt het hele dorp mee aan de begrafenis, wie gaat verhui zen wordt automatisch geholpen". „Maar daarover schrijven Jullie niet", veronderstelt deze import- Staphorster. „Zoals jullie evenmin schrijven dat er Staphorste'rs zijn die uit principe hun AOW niet af halen. De gemeente hier moet ad verteren om een dubbeltje bijstand kwijt te raken. Zet dat nou eens in de krant". Staphorst is duidelijk in de „tegen aanval". Of dat de beste verdedi ging is zal volgend jaar zomer blij ken wanneer de toeristen komen. IN NEDERLAND i UTRECHT (ANP) Kardinaal (rink heeft bekend gemaakt, hoe landelijke pastorale raad van de federlandse kerkprovincie van de )ms-Katholieke Kerk zal worden jezet en hoe hij zal gaan functio- ren. Het uitdrukkelijke doel van raad is, "gestalte te geven aan verbondenheid van alle r.-katho- ten in Nederland in een gezamen- jk te voeren pastoraal beleid. De statuten van de raad zijn tot |tand gekomen op basis van het pvies van en na overleg met de fommissie-Steenkamp die na het jj&tste pastoraal concilie in Noord- pjkerhout werd ingesteld, onder peer om een model uit te werken kor een landelijke pastorale raad. De Rooms-Katholieke Kerk in Ne erland krijgt ook een centraal bu- ®au, waarin het huidige secretariaat 'an de Nederlandse bisschoppencon ferentie en het pastoraal instituut 7an de Nederlandse kerkprovincie Porden opgenomen en waarin in de loekomst ook het r.k. kerkgenoot schap voor betrekkingen met de bur gelij ke overheid zal worden onderge bracht. Het "gezamenlijke" in het te voe ren pastoraal beleid krijgt in' de pas torale raad een sterk accent. Om die gezamenlijkheid tot uitdrukking te brengen maken naast negen gekozen leden en een vertegenwoordiger van de stichting Nederlandse priester religieuzen ook de zeven bisschoppen deel uit van het algemeen bestuur van de raad. De voorzitter van de bisschoppenconferentie is ook voor zitter van het algemeen bestuur. De raad wordt verder gevormd uit 56 personen die worden gekozen door de diocesane pastorale raden, waarin ze overigens niet persé zitting hoeven j te hebben. Bovendien heeft de alge mene vergadering de mogelijkheid om zelf nog 25 personen aan te wij zen. Bepaalde groepen die niet op een andere manier vertegenwoordigd zijn kunnen dus worden uitgenodigd, I maar ze kunnen zich ook zelf melden j bij een kiescollege. Stichting wil de pil toch in pakket van ziekenfonds ROTTERDAM Het bestuur van de Stichting Welzijn en Bevolkings groei heeft in een telegram aan de minister van Volksgezondheid zijn „ernstige bezorgdheid en verontrus ting" uitgesproken over de recente beslissing van de ziekenfondsraad de pil niet te doen opnemen in het pak ket van ziekenfondsverstrekkingen. De stichting houdt zich bezig met publikaties over en bevordering van een verantwoorde bevolkingspolitiek Hierdoor wil de stichting zo veel mogelijk voorkomen, dat Neder land overbevolkt raakt. De stichting schrijft voorts: „On begrijpelijk Is hoe in een snel over bevolkt rakende wereld de regering van het dichtstbevolkte land zou kunnen goedkeuren, dat door een kleinst mogelijke meerderheid in een niet langs democratische weg samengesteld college voor onbepaal de tijd een toestand wordt geconti nueerd welke zeer kennelijk door een meerderheid van de bevolking als onjuist wordt ervaren. Dit klemt te meer, omdat in een land, waarvan de bevolking reeds ruim twee miljard gulden per Jaar besteedt aan collectieve medische voorzieningen, niet in ernst gesteld kan worden, dat een lastenverzwa ring van circa 15 miljoen gulden de doorslaggevende reden dient te zijn voor het nalaten van een algemeen als noodzakelijk beschouwde maatre gel. In het huidige tijdsgewricht dient de regering met alle haar ten dienste staande middelen te bevorderen dat de brede lagen van de bevolking die zulks wensen zonder enige belem mering toegang verkrijgen tot het gebruik van anti-conceptionele mid delen". Waarschuwing tegen olievervuiling MIDDELBURG Het water van het kanaal van Gent naar Terneu- zen in Zeeuws-Vlaanderen is zo vuil dat het de maximum vuilgraad al twee keer heeft overschreden. Dit betekent de derde klap in een paar weken voor even zoveel Zeeuwse lange afstand zwemevenementen. Vorige week werd de Otheense kreek bij Terneuzen te vuil bevon den voor een zwemrace. Enige tijd daarvoor werd het kanaal door Wal cheren afgekeurd. Nu zal de ronde van Sas, die georganiseerd zou wor den door de zwemvereniging de Bruinvis uit Sas van Gent, naar een schoner wedstrijdwater moeten uit zien. Op het laboratorium van de wa termaatschappij Zeeland, waar de watermonsters werden onderzocht, bleek dat industrieafval en faeca- liën de grote vervuilers zijn. ROTTERDAM Scheikundigen waarschuwen tegen zware oliën en teeraohtige stoffen, gemengd met vuil, slib en zand, die gemakkelijk naar de bodem van zeeën en bin nenwateren zinken waarbij de zelf reiniging speciaal in diepere lagen, wordt verstoord. Deze waarschu wing, afkomstig van het instituut voor gezondheidstechniek TNO en werkzaam op het gebied van lucht en waterverontreiniging, stelt dat zich in de Rijn al een oliehoudende laag vlak boven de bodem stroomaf waarts beweegt. Behalve aan de zichtbare olieverontreiniging moet men naar hun oordeel aan dit ver schijnsel grote aandacht besteden. Olie wordt in ^steeds toenemende hoeveelheden gewonnen, getrans porteerd, geraffineerd, opgeslagen en gebruikt. Er treden hierbij door oorzaken als onvolledige zuivering van afvalwater, lekkages, morserijen en ongelukken verliezen op, die in „het milieu" terecht komen. Suriname en Antillen treden toe tot een unie Paramaribo - Suriname en de Ne derlandse Antillen zijn toegetreden tot de Latijnsamerikaanse Parle mentaire Unie. Het statenlid John Thym van de Nationale Party Suriname noemde de toelating van zijn land een histori sche en belangrijke gebeurtenis voor Suriname. In Hoevelaken heeft Prinses Beatrix gisteren in het Dorpshuis een tentoonstelling geopend, die gewijd is aan Koningin Wilhel- mina. Op de foto de prinses met op de achtergrond de toege stroomde jeugd. Gezien de enorme hoeveelheden olie waar het in de wereld om gaat, zal het zelfs in geval van relatief kleine verliezen toch nog, absoluut gezien, om grote hoeveelheden olie gaan. De talloze kleinere en grotere verliezen worden als ernstiger voor het milieu beschouwd dan een en kel spectaculair groot ongeluk. Zo voeren beide deskundigen aan. Olie en olieprodukten zijn dan ook verantwoordelijk voor een groot deel van de water- en bodemverontreini ging. Verontreiniging met olie van de bodem en daardoor van grond- er en zoet oppervlaktewater vormt onder andere in Duitsland en in Nederland een bedreiging van de kwaliteit van het water. UTRECHT Tijdens een gisteren in Utrecht gehouden protestverga dering van het actiecomité studen tenstops van de USF (TJtrechtse Stu denten Faculteit)-grondraad is be sloten tot actie over te gaan in de strijd tegen de studentenstops en de lotingen die daarvoor plaats zullen vinden. De bijeenkomst werd vol gens de senatoren door ongeveer 400 eerstejaars-studenten bijgewoond. een met één stem en twee ont houdingen aangenomen motie eisten de eerstejaars van de instituten ge schiedenis. Nederlands en pedagogie en de faculteiten der letteren en het dagelijks bestuur van de Utrecht se universiteit, dat de besluiten tot het instellen van wachtlijsten en lo ting worden ingetrokken en onder wijs mogelijk wordt gemaakt voor alle ingeschrevenen. Het onderwijs- peil mag volgens de motie niet wor den verlaagd. Om dat mogelijk te maken worden van de regering nood maatregelen op personeels- en ma terieel gebied geëist. Na afloop van de vergadering trokken de eerstejaars in een pro testoptocht langs een aantal insti tuten waar de studentenstop is af gekondigd en langs het bestuurscen trum van de Utrechtse rijksuniver siteit. De Utrechtse studenten faculteiten heeft een beroep op de afwezige eerstejaars en alle solidaire oudere jaars en docenten gedaan aanwezig te zijn op een vandaag te houden vergadering, de beslissingen van de instituutsraden af te wachten en zich te beraden over verder te on dernemen acties. Richting Gistermiddag heeft curator Ver- weij van de Utrechtse Universiteit als zijn mening te kennen gegeven dat vanaf dit moment niet meer al leen naar de opleidingscapaciteit van de diverse faculteiten gekeken moet worden, maar ook naar de maatschappelijke behoefte aan afge studeerden in een bepaalde richting „Het te grote aanbod van chemici is hier een mooi voorbeeld van", aldus de heer Verweij. „Met een beetje planning had dit voorkomen kunnen worden". Hij zei verder ver nomen te hebben dat minister D<? Brauw (Wetenschappen) voor het studiejaar 1972-1973 de maatregel van de numerus fixus zou vóllen gaan hanteren. Hieraan viel in de huidige ontwikkeling volgens de heer Verweij ook niet te ontkomen, een gedachte die ondersteund werd door de voorzitter van de universiteits raad, prof. H. M. J. 'Scheffer. „We zullen moeten afstappen van het be leid om maar iedereen toe te laten aan de universiteit", aldus de heer Verweij. ,Er zal op de een af andere manier selectie moeten gaan plaats vinden. Een redelijke controle op deze selectie acht hij het studieloon, waardoor de eeuwige student defini tief tot het verleden zal gaan be horen". Ook zei de heer Verweij te hebben vernomen dat het toegewezen aan tal personeelsposten voor de Utrecht se universiteit <275) tot eenderde zal worden gereduceerd. „Op deze manier kun je natuurlijk helemaal geen studenten ontvangen", aldus de heer Verweij. CPN weigert uitnodiging DEN HAAG Het BP-kamerlid H. Koekoek heeft gisteren schrifte lijke vragen gesteld over de opzet en inhoud van de manifestatie "Kosmo- komplot", die door "Kerk en Wereld" op 4 en 5 september aanstaande wordt gehouden in Driebergen. Hy wil weten, of hier sprake is van een bijeenkomst, die ten doel heeft de orde en veiligheid van ons land en van de met ons verbonden landen in gevaar te brengen. Ook vraagt de heer Koekoek, of Kerk en Wereld subsidie van het departement van CRM ontvangt en zo ja, of minister Engels die subsidie wil intrekken. "Kosmokomplot 2", dat door het in stituut Kerk en Wereld in samen werking met de organisatie Sjaloom as. zaterdag en zondag wordt gehou den, is gewijd aan vraagstukken over de vrede. De manifstatie is bedoeld als voorbereiding van de vredesweek, die op initiatief van het Interker kelijk Vredesberaad, in het najaar door de gezamenlijke kerken wordt gehouden. Nadat het breed moderamen van de Generale Synode van de Neder landse Hervormde Kerk (het synode- bestuur) kennis had genomen van perspublikaties over de opzet van de organisatie van "Kosmokomplot 2" sprak het uit, dat het niet. akkoord kon gaan met de in partijpolitiek zeer eenzijdige opzet van de manifestatie Het verzocht aan directie en curato rium van "Kerk en Wereld" zich openlijk nader uit te spreken. In de afgelopen week hebben de directie en het moderamen van "Kerk en Wereld" nauw voeling gehouden met de praeses (voorzitter) en do se cretaris-generaal van de Hervormde Synode, en zij hebben daarna nader overleg gepleegd met het synode-be stuur. Thans .aldus het communiqué, ver klaren directie en moderamen van het curatorium van "Kerk en Wereld" dat zij het betreuren dat door de wijze van organisatie van de manifes tatie een onjuiste indruk is gewekt omtrent een eenzijdige politieke stel- lingname door "Kerk en Wereld". "Kerk en Wereld", zo wordt in het communiqué gezegd, stelt het op prijs dat ook andere politieke partijen hun inbreng hebben in werkzaamheden als de onderhavige. Er zal nog nauw lettender op toe worden gezien, dat deze partijen, die ongetwijfeld zich evenzeer diepgaand met vredesvraag stukken bezighouden, in die werk zaamheden worden betrokken. Wat de uitnodiging aan de CPN betreft wordt verklaard dat ten on rechte aan deze partij is gevraagd deel te nemen. Deze party heeft in middels laten weten van de uitno diging geen gebruik te zullen maken. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat ten onrechte geruchten zijn ons taan dat tijdens de manifes tatie oefeningen in het bouwen van barricaden en in het voeren van straatgevechten zullen worden ge houden en instructiefilms over der- gelyke activiteiten zullen worden ver toond. Dit heeft nimmer in de be doeling gelegen van "Kerk en We reld" en het zal ook niet gebeuren. De bedoeling van de manifestatie, al dus het communiqué, is niet propa ganda of agitatie, maar confrontatie en discussie in verschillende vormen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7