K O heeft een flink keuzepakket te bieden ModeiArmyLook' en kaas iuVt vuistje r/iSl mëïMnmM} en gisteren 1 Leidse Schouwburg dicht, maar toch Gratis reizen André Luske ontslagen als artistiek leider C(Jv) vandaag... Frans gezelschap met ouderwets solotoneel TVmorgen\ WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze correspondent) De Leidse Volksuniversiteit K O staat met een gevarieerd programma aan het begin van een nieuw seizoen. Het program ma biedt vele mogelijkheden op cultureel, creatief en educatief terrein, zodat iedereen zijn eigen kleur kan kiezen uit de kalei- doskoop van K O-activiteiten. In de Stadsgehoorzaal bijvoor beeld presenteren zich deze win ter in de serie gemengde abonne menten (waarvoor ook losse kaar ten verkrijgbaar zijn) het Neder lands Danstheater, de Tsjechische pantomimegroep "Harakiri"de negeropera "Porgy and Bess", de Hoofdstadoperette met "Das Drei- madelhaus" en Herman van Veen met zijn nieuwste programma. Door de sluiting van de Leidse Schouwburg, wegens verbouwings werkzaamheden, moest er gezocht worden naar een plaatsvervangende theaterruimte. De aula van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest bleek daarvoor uitstekend geschikt. K en O maakt daarom, in samenwerking met de Leidse Schouwburg, dank baar gebruik van deze mogelijkheid om een groot aantal losse voorstel lingen te organiseren. In oktober zullen in het Lyceum o.m. te zien zijn „De Kneep" door de Nieuwe Ko medie, een cabaretvoorstelling door Riewts Gratama „Twee is teveel", een blijspel emt Hety Verhoogt en Wil van Seist, een Berlijns cabaret en „Twee op de Wip" met Jeroen Krabbé en Willeke Alberti. Daar zo wel de Stadsgehoorzaal als de ly ceumaula niet zo heel erg geschikt zijn voor „grote" produkties biedt K. en O. haar inschrijvers toneelseries aan, ook tegen gereduceerde prijzen, ln de Koninklijke Schouwburg in Den Haag en de Stadsschouwburg in Haarlem. CONCERTEN Wat de muziek betreft, in de Stadsgehoorzaal zullen de ko mende winter zes concerten in de ADVERTENTIE 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. ifN- X voordelig w uit met NS HERMAN VAN VEEN in de Stadsgehoorzaal. Nieuw dit Jaar is de samenwerking met het Krea- tief Sentrum Tweemaal per maand op dinsdag- of donderdagavonden worden voor een besloten publiek films vertoond in de filmzaal van het gebouw aan de Breestraat. Een abonnement op Filmclub 16 garan deert een exclusieve serie filmavon den. Bijna alle genres komen aan bod: klassieke programma's met „Time in the sun" (Eisenstein) en „Great expectations" (Carol Reed», een Buster Keaton programma, avonden gewijd aan de Franse, de Russische en de Duitse film. Ver der is in het programma opgenomen de experimentele film. humor in de film, tekenfilms, seksfilms en wes terns. Ook de Nederlandse speelfilm en de documentaire komen aan bod. CURSUSSEN K en O biedt tenslotte ook nog steeds de mogelijkheid om een cursus te volgen. Er is keuze uit vele ta- RIENTS GRATAMA HIROYUKI IV/ AKI meesterserie en drie promenadecon- i ien: Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaans, Zweeds, Russisch en Latijn. En dan verder nog een leergang fi losofie o.l.v. prof. dr. Jeuken, een computercursus o.l.v. mr. J. Bosch, China en haar culturele revolutie o.l.v. prof. Zürcher en prof. Wert- heim. 'erkgroep voor ouders een eer ten worden gegeven. In deze twee series musiceren het Rotterdams Philharmomsch Orkest en het Re sidentie-Orkest met als dirigenten resp. Edo de Waart, Jean Fournet, Gerd Albrecht en Hiroyuki Iwaki en Willem van Otterloo. In de mees terserie zal ook het Rheinisches Kammerorchester uit Keulen een „Modern wiskunde-onderwijs zoals uitvoering geven. i onze kinderen dit krijgen" o.l. Het jaarlijks terugkerende kerst- team wiskundedocenten en een aan- concert met samenzang (één van tal voordrachten over de verhouding de drie promenadeconcerten) wordt j arts patiënt, de bedoeling van de kri- dit maal verzorgd door het Noorde- tische arten enz. lijk Philharmonisch Orkest onder j voor mensen die nieuwsgierig leiding van Charles de Wolff met i Zjjn naar hun verre verleden leren medewerking van het koor. van de j de heren Kruimel en mr. Downer hoe Nederlandse Bachvereniging. men in doopboeken en archieven Een keur van solisten, onder wie moet duiken. Janine Dacosta, Adam Harasiewicz, i Een greep uit het grote aantal le- Stephan Bisshop (allen piano), Sieg- zingen laat zien dat ieder aan zijn fried Palm (cello), Ivry Gitlis (viool» trekken kan komen: „Mal en mooi in en Willem Nijholt als verteller zul- de mode", maar ook ..Partnerkeuze" len aan de wensen van zowel moder- j en „Aspekten in seksualiteit". De ne als klassieke luisteraars ruim- i „Aard van het Beestje" door nie- schoots tegemoet komen. K en O mand minder dan de bekende biedt de „moderne" luisteraars bo- schrijver bioloog Dick Hillenius, Conflict bij Residentie-Orkest Van c kunstredactie vendien een aparte serie hedendaagse muziek. behalve de genoemde series zullen evenals vorig jaar eenmaal per maand op woensdagen pauze- or- De Franse couturier Yves St. Laurent staat op deze foto afge beeld in gezelschap van. Paloma Picassode 22-jarige dochter van de beroemde schilder Pablo Pi casso. Het tweetal ivoont in Vene tië het internationale filmfestival bij. ook „Ouders maken zelf speeltuin". Lezingen verlevendigd met films of dia's worden gehouden over onderwerpen als „Rusland nu" (door de aktrice Josephine van Gas teren), „Ballonvaart" (door het echtpaar Boesnach) over Japan, over China met o.a. originele ge luidsopnamen va neen roor-gardis- tenkoor en gedichten van Mao en last but not least over de Waddenzee, een Europees natuurreservaat (met ex cursie) HSHlBEfn Den Haag Drs. André Lüske is met ingang van 31 augustus onthe ven van zijn functie als artistiek leider van het Residentie-Orkest. Het bestuur van de Stichting het Residentie-Orkest heeft deze beslis sing maandag genomen. Het bete kent het einde van een slepend conflict tussen Lüske enerzijds en de directeur van het orkest de heer H. B. van der Meer en het stich tingsbestuur anderzijds. Begin juni werd de heer Lüske met ziekteverlof gestuurd. Na twee weken volgde een tijdelijk buitengewoon verlof, waar bij hem zwijgplicht werd opgelegd. Van der Meer en Lüske kregen in maart van het vorig jaar gelijktij dig hun benoeming. Van der Meer geen musicus. Lüske was tot dan tweede trombonist in het or kest. De orkestcommissie had zich tgen de benoeming van de heer Van der Meer verzet. Zij was bang dat hij zou gaan optreden „met de zelfverzekerdheid van de amateur", zoals zij het bestuur schreef. De heer Lüske vond de instructies het bestuur voor de artistiek leider en die voor de directeur strij- waardoor geen goede afbake ning van competenties kon worden bereikt. Lüske drong aan op wijziging van de instructies, waaraan het bestuur geen gevolg gaf. Een deel van de taak van Lüske, namelijk de pro grammacoördinatie. werd in het be- van dit jaar overgenomen door Piet Veenstra, cellist en lid van de artistieke Hoewel voor de buitenwereld het conflict zich vooral leek toe te spit sen tussen Lüske en Van der Meer ging het zo zegt de heer L. Brouwer, voorzitter van het stich- tinksbestuur „niet om persoonlij ke conflicten, maar om moeilijkhe den bij Lüskes' inpassing in het be drijf". Van der Meer: „Het was een slepende zaak waarbij de samen werking op alle manieren steeds moeilijker werd. Het is ook een ge compliceerd en eigenaardig conflict met onaangenaamheden als brieven van Lüske aan de orkestleden". Aan de orkestleden heeft Lüske blijkbaar op steun hopend geschre ven over de conflictsituatie waarin hij zich bevond. Een commissie van deskundigen heeft de affaire onder zocht en kwam tot een voor Lüske ongunstig advies. Van der Meer zegt hierover: „Mis schien is het niet eens noodzakelijk deze functie te handhaven. Het is wel mogelijk dat in onze structuur voldoende is een zakelijk directeur en een programma-coördinator plus artistieke commissie te hebben". André Lüske heeft met onderzoe kingen op het terrein van de Ne derlandse orkestproblematlek zijn geprononceerde vooruitstreven de ideeèn niet weinig bijgedragen tot de originele programmering bij het Residentie-Orkest. „Maar zijn vertrek" zegt de heer Brouwer „zal aan die formule niets veranderen Bij de gerezen conflicten ging het absoluut niet om de vraag, wel of niet progressief?" Overeenkomstig de bij Lüske's aan stelling tot artistiek leider gemaakte afspraak is deze door het bestuur in de gelegenheid gesteld zijn func tie als tweede trombonist in het or kest weer in te nemen. Een beslis sing hierover heeft hij nog niet ge- Peter Oosthoek krijgt de kritiekprijs AMSTERDAM (ANP) De prijs van de Kritiek is vandaag in Am sterdam uitgereikt aan Peter Oost hoek. regisseur bij toneelgroep Cen trum. De prijs werd uitgekit door de voorzitter van de kring van Ne derlandse theatercritici, de heer J Joppe. De prijs van de kritiek is Peter Oosthoek, volgens het Juryrapport, toegekend voor zijn consequent zoe ken naar uitdrukkingsmiddelen, die het toneel voor een zo groot moge lijk publiek verstaanbaar kunnen maken. In voorstellingen als „Kees de Jongen," van Gerben Hellinga naar Theo Thfjssen en in „Tehuis" van Jaap van der Merwe naar een Zweeds voorbeeld, ontwikkelde Oost hoek een regiestijl, die even sober als fantasierijk op de toeschouwers afkwam. In die regiestijl, aldus de critici, is het doelbewust gebruik van licht en vooral beweging, de choreografie, hoogst opmerkelijk en soms indruk wekkend. Het optimale gebruik van het in de spelers aanwezige creatie ve materiaal en de doelbewuste keu ze voor herkenbare Nederlandse si tuaties, waren daarbij belangrijke positieve factoren. ADVERTENTIE 't Schijnt de grote mode te worden: groene, en khaki legerkleertjes in U.S. Army stijl. Daar past onze kaastaktiek perfekt bij. Trek? Patrouille naar de keuken, het mes gepakt, rats... en je hebt een gouden reep in je vuist. Geweldig. Zelfs de kleur is in orde. NEDERLAND I 5.00 (Kleur) Kinderprogramma (NCRV) 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 Den Haag vandaag (NOS) 7.10 (Kleur) De Dubbeldekkertjes. Tv-serie voor de jeugd (NOS) 7.30 Kenmerk: informatierubriek over kerk en samen leving (IKOR) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.30 Politieke partijen: Democraten '66 8.40 Uitzending Stichting Socutera. Film van het Koningin Wilhelminafonds 8.45 (Kleur) Uit de wereld der insekten (NOS) 9.00 Notorious. Speelfilm (NOS) 10.40 (Kleur) Studio Sport (NOS) 11.03 (Kleur) Journaal en staatsbezoek aan Indonesië (NOS) NEDERLAND n (Kleur) Pip en Zin (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Eddy Ready Go (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Zingen met de politie: Enschedees Politie Mannenkoor (NCRV) (Kleur) Spel zonder grenzen (NCRV) (NCRV) LitUrfiscbe *ezangen uit de Balkan (NOsP ,0Urnaa' en "Viatsberoek aan Indonesië AVRO's Televizier had gisteren een uitstekende special over de internationale wapenhandel. Twee keer werd daarin een Russische leider geciteerd. Eerst Lenin, die gezegd heeft dat de oorlog vreselijk is, maar ook vreselijk winstgevend. En daarna Chroesjtsjow, die de produktie van broekriemen de belangrijkste militaire produk tie noemde. Gemiddeld eens in de vijf maanden breken er ergens in de wereld nieuwe gevechten uit en er zijn momenteel tweemaal zoveel legers als in 1945. Hoe komen die legers aan wapens? Dat is geen probleem. Het eni ge waaraan de arme landen niet armer worden, is aan wa pens, werd ons verzekerd. Het Pentagon heeft sinds 1950 voor 175 miljard gulden aan wapens geleverd. Zo werden bijvoor beeld 17.000 vliegtuigen wegge geven en nog eens 4.000 ver kocht. Weggegeven, zult u zeggen, maar dat is toch verschrikke lijk aardig, eigenlijk. Zegt u dat wel. Amerika heeft voor 60 miljard aan overtollig mate riaal, de wapens raken snel verouderd, moeten dus afge dankt worden en opslaan kost geld. Dus waarom zou je een ander er dan geen plezier mee doen? De Fransen schijnen het minst kieskeurig te zijn bij hun wa penleveranties en staan daar om als „praktisch" bekend. Zij kunnen hun eigen wapenindus trie alleen daariende houden door export, dus wie wil kan krijgen. Maar ook de andere landen hebben weinig scrupu les, zodat in 1965 het leger van India met Amerikaanse Sher man-tanks optrok tegen de Amerikaanse Sherman- en Patton-tanks van Pakistan. Een soort export van burger oorlog met huursoldaten, zou Je kunnen zeggen. De Ameri kaanse wapens zijn erg gewild, omdat zij „warproved" zijn, in de oorlog uitgeprobeerd België schijnt in de wapenhan del ook een uitstekend figuur te slaan. De Fabrique Nationa le levert het befaamde automa tische FN-geweer, waarvan er in 75 landen nu een tien mil joen in omloop zijn. En Neder land? Wij produceren voor 1,2 miljard gulden, voornamelijk aan electronische apparatuur en een derde ervan gaat naar het buitenland. Daar komt dan, behalve die „harde uitvoer" ook nog de zo geheten zachte uitvoer bij van schoenen en dat soort onmis bare goederen (zie Chroesjts jow). Ook de Nederlandse rege ring drijft handel en acht zich niet verantwoordelijk voor eventuele doorvoer van wapens als die eenmaal aan een „goed gekeurd" land zijn verkocht. Ondertussen keken de niet-wa- penhandelaren gisteravond na tuurlijk naar „Het hemelbed" van Jan de Hartog. dat in ie der geval een vredelievender bezigheid was (make love, not war, u weet wel). Jan de Hartog is door de Ne derlandse literaire kritiek altijd miskend en dat ondanks het feit dat hij de meest verkochte en vertaalde schrijver van Ne derland is. Nu zegt dat weinig, want bijvoorbeeld Lenin voor noemd is na de bijbel de meest gelezen schrijver in de wereld en toch is hij een minder groot literator als zijn landge noot TolstoJ. De veronachtza ming van De Hartog als litera tor is terecht, als schrijver echter verdient hij zijn roem. NICO SCHEEPMAKER In Loenersloot De Lyonnese toneelgroep Le théa- tre du Bégruin speelt een merkwaardig mengsel van mo dernistisch en zeer ouderwets to neel. Men kan ze (tot en met 12 september) in het Loenerslootse Mickery Theater zien met drie stukken: Améritume (over een ge frustreerde schooljuffrouw die haar leerlingen doodt), Béguins Story (een satire op modern avantgarde theater) en La Jacassière (een bur ger mevrouw die haar achtereenvol gende echtgenoten in katten veran dert) Drie stukken met een sterk ver bale inslag: een woordenvloed, die heel vakbekwaam over de hoofden van de toeschouwers wordt uitge stort. De constructie van die drie stukken, alle van Gilbert Léautier, is dezelf de: een solist dat is in de be langrijkste stukken een en drie de echtgenote van de schrijver, Pierette Dupoyet gesteund door een i reografisch behandeld klein (6 per sonen) ensemble. Zij spelen de kin deren van de schooljuf, de acteurs in de theaterpersiflage en de katten van mevrouw, en dat gebeurt heel gewetensvol maar een tikje naief. In dat geheel valt het accent op de soliste. Pierette Dupoyet, een stellig begaafde actrice, maar wier optre den smeekt om een regisseur die haar over-acting binnen de perken HILV. I - 402 m en FM-kanalen 10.00 NOS. 11.00 KRO. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) klass. muz^ (gr.). 7.30 Nws. (gr.). 7.40 (S) Klass. 8.00 Nws. 8.11 (S) Klass. 8.25 Overweging. 8.30 Nws. ö.3Z Voor de hulsvrouw. (9.00 Gymnast, voor de hulsvr.). 10.00 Pedagogische rubr. 10.20 (S) Muz. uit de Barok. 11.00 (opn.). 15.00 Geref. kerk diensten. 15.30 Spiegel Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.38 Koninklijk staatsbezoek aan Indone sië. 22.50 Act. inform, over alle facet ten van het toerisme. 23.15 (S) Licht platenprogT. 23.55—24.00 Nws. 19.35 IKOR. 20.05 AVRO. 22.55—24.0 NOS. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (8) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). <8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Herh. en Incidentele progr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws). 11.30 Voor Radiojourn. 13.30 <S) Radiokameror kest met solisten. 14.30 Biels en Co.. 15.00 Mobiel: muz., akt., radlospelle- 1811 Radiojourn.; 18.20 Ultz. van D.S.'70; 18.35 ült welk progr. Is dit? 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nws 19.35 Avondgebed. 20.05 (S) Omroep orkest met soliste. 21.45 Stationcall; Denemarken. 22.30 Nws. 22.40 Meded 22.45 Radiojourn. 22.55 Tout k tol. 23.20 (S) Beroemde soloconcerten TROS. 9.00 Nws. 9.03 Lichte vokale (10.00 Nws). 11:00 Nws. 12.00 Nws. 12.03 Felix Meurders Show 13.00 Nws. 13.03 The Joe Blow Show 14.00 Pop-mixture. (Ieder heel uui zou houden en binnen de proporties van haar talent. Het gaat nu van begin van tot eind in een emotioneel fortissimo, met brede gebaren en een ongeremde mimiek, zoals Je Je voorstelt dat er vroeger op de ker missen geacteerd moet zijn. Het is best mogelijk dat een dergelijke techniek het als straattoneel voor treffelijk zou kunnen doen, maar in Mickery zit Je er pal boven op en dan werkt al die ongeremdheid wat averechts. Maar aan de goede kant van de re kening staan een aanstekelijk speel- plezier en een minutieuze voorberei ding, waardoor er soms heel komi sche momenten ontstaan. De groep zal worden opgevolgd door The Other Company uit Londen, die „Games after Liverpool" gaat spelen op woensdag 15 september. NOS/NOT: 10.45—11.35 en 14.00- 14.50 Schooltelevisie. NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. NOS: 18.55 (K) Joum. TROS: 19.05 (K) Omnlbus-4 maan delijks magazine. 19.30 Met de camera op Jacht-10: Gevederde zomergasten, natuurfilm. NOS: 20.00 (K) Joum. Mission Impossible: laak, TV-serle. 21.20 :r-4: amusementspro gramma. 22.10 (K) Die Unyollendeb Joum. Aam Indonesië. Nederland II NOS: 18.15 Wielrennen: reportage ploegentijdrit Mendrlslo. 1845 (K) Pip en Zip. NOS: 18.55 (K> Joum. NÖS: 19.05 Den Haag vandatg. 19.10 (K) Van gewest tot gewest. 19.50 <K) Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme. NOS: 20.00 (K) Journaal. VPRO: 20.31 (K) Berichten uit de zomer. 20.55 (K) De jaren twintig en dertig (5de afl.) 21.45 Lucia. Cubaan se speelfilm (deel 1) NOS: 22.50 (K) Joum. Aansluitend: Staatsbezoek

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5