Kantonrechter R. de Bruijn verlaat Leiden na 13 jaar Leiden hing aan Luns' lippen Burgemeester A. J. Vis beschermheer Ex Animo Officier in de Orde van Oranje Nassau Huilbui van misdrijven van jonge Leidenaar ,Voor het eerst in Nederland 11 =1I H I DE REISDUIF INSTALLATIE ADELBORSTEN D DUREX WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank moest constateren, dat een 20-jarige verdachte uit Leiden het in het leven er nog niet erg best heeft afgebracht. Op 12-jarige leeftijd ging het al mis en eigenlijk is het sindsdien tobben gebleven', zodat de verschijning van de jongeman voor de rechtbank niet •direct een verrassing was. Het ging nu over allerlei feiten waarbij verdachte betrokken was. Dat betrof o.a. inbraak in een school aan de Morsweg. evenzo aan de Boer- haavelaan'. Verder inbraak in een radio- en televisiehandel en in een pand aan de Stille Mare, waaraan dan nog diefstal van een auto toe gevoegd kon worden. Tijdens een rit naar Rotterdam waar verdachte wat vreemd schut terde met de auto, ook al omdat hij niet in het bezit was van een rijbe wijs, volgde arrestatie. En dan was er ook nog een mishandelingszaak als gevolg van ruzie over meisjes. Nu beloofde verdachte aan de rechtbank beterschap, want hij zou gaan trouwen, hetgeen hij al in de gevangenis had willen doen, doch waarvoor de officier geen toestem ming verleende. „Het was één grote huilbui van misdrijven", zo constateerde de offi- LEIDEN Als eerste Nederlandse onderneming is de Machinefabriek Den Holder N.V. te Leiden het nieuwe verhittingsgas Mapp bij haar produktie gaan toepassen. Toepassing van dit gas levert vol gens de fabriek buiten technische ook milieu-hygiënische voordelen. Daar de produktie van acetyleen gas nu kan worden stopgezet zal de gemeen tereiniging van Leiden in het vervolg verlost zijn van de afvoer van een voohtige, kalkachtige substantie, die men bij het fabriceren van acetyleen uit carbid overhoudt. Bovendien be zit Mappgas een grote veiligheid: als er geen zuurstof aanwezig is kan het niet ontvlammen, het is niet gevoelig voor schokken en kan niet explode- ADVERTENTIE KIJK BIJ IEMCO VAATWASMACHINE Bosch Top Hit inhoud 12 couverts met waterontharder 1098,— Tijdens de Leidoto 869,— cadeaucheque 20,- NIEUWE RIJN 32, TEL. 24244 cier van Justitie, die zeven maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk en aftrek van voor arrest eiste. De rephtbank heeft verdachte overeenkomstig die eis veroordeeld. t Kantonrechter mr. De. Koning spelt zijn scheidende collega de versierselen van de officier in de Orde van Oranje Nassau op. (Foto Holvast) LEIDEN De postduivenvereni ging "De Reisduif" had in totaal 215 duiven in concours liggen voor een wedvlucht vanuit Roosendaal. De uit slag luidt als volgt: 1-5 P. Mooten, 2-9-10 P. Kooyman. 3-7 W. v. Oosten. 4 W. Kop, 6-8 T. v. Duuren. LEIDEN Mr. R. de Bruijn heeft gistermiddag in een plechtige zitting die anderhalf u*ir duurde, afscheid genomen als kantonrechter wegens 't bereiken van de zeventigjarige leef tijd. Daardoor werd hij, zoals de of ficier van justitie mr. Rosingh het uitdrukte „van de ene dag op de an dere ongeschikt voor het uitoefenen van zijn functie". Dat hij dit be slist niet letterlijk bedoelde mag blij ken uit de lof. die hij de scheiden de rechter toezwaaide. Hij noemde mr. De Bruijn een rechtvaardig, hu maan. en in de ogen van het par ket soms te zachtzinnig mens met een groot gevoel voor humor". Dat laatste bewees de kantonrech ter gistermiddag nog eens overdui delijk in zijn afscheidsspeech. Enkele opmerkelijke uitspraken uit deze speech: als het voor bromfietsers, verplicht wtfrdt om helmen te dra gen dan zal dat het idee een cou reur te zijn bij de jeugdige brom fietsers nog bevorderen; de colpor teurs beschikken over een grote do sis overredingskracht om men sen zonder dat ze dat zelf eigenlijk willen een contract te laten tekenen: een rechter spreekt misschien niet altijd even begrijpelijk, maar het is vaak moeilijk juridische begrippen te vertalen; noch een eed noch een belofte geeft je de zekerheid, dat je de waarheid te horen hebt gekregen; ik heb er in civiele zaken altijd prijs op gesteld als ae partijen zich niet alleen door hun advocaat laten ver tegenwoordigen, maar zelf ook voor mij verschenen; als een partij zon der advocaat verscheen heb ik de ad vocaat van de tegenpartij altijd ge vraagd niet in toga te verschijnen, om de tegenpartij niet de indruk te geven, dat de rechter wel ont zag zou hebben voor het zwarte kleed van de advocaat. Behalve aan wat algemene punten de rechtspraak be treffende en een verantwoording van zijn beleid („de wijze waarop ik mijn taak heb gedaan was gebaseerd op een humanistische levensbeschou wing") besteedde mr. De Bruijn aan dacht aan alle mensen met wie hij heeft samengewerkt. Van hoog tot laag werden zij allemaal genoemd en ADVERTENTIE MIDDENSTANDSDIPLOMA I.M.O. MIDDENSTANDSAVONDSCHOOL Leiden Lesgeld f 80,— per jaar. Twee lesavonden per week. Aanmelding: dagelijks bij M. van der Horst, Herengracht 4, Leiden Telefoon 30660 en bovendien 's maandagsavonds van 19.00—20.00 uur in het schoolge bouw van de Rembrandtscholengemeenschap, Hoge Rijndijk/hoek Burggravenlaan. LEIDEN Schout-bij -nacht W. Bagchus zal op vrijdag 3 septeber in het Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Den Helder o.a. de volgende adelborsten installeren: voor de zee dienst G. C. de Nooy uit Leiden; voor de technische dienst P. C. R. Vreke uit Alphen aan den Rijn; voor de electrotechnische dienst G. J. M. Ja- link uit Alphen aan den Rijn. Mr. de Koning, die aan het begin m de door mr. De Bruijn zelf ge leide zitting, zijn scheidende colle ga kon mededelen, dat hij benoemd tot officier in de orde van Oran je Nassau, verklaarde het spijtig te vinden, dat mr. De Bruijn heen gaat. Hij zei zijn collega te hebben leren kennen als een bijzonder pret- mens. Bijzonder veel steun had hij gehad aan de vele gesprekken met mr. De Bruijn. Namens alle medewerkers van het kantongerecht bood hij 'een boekenbon aan. Na mr. De Koning volgden nog vele andere sprekers, die alleen zeer onder de in druk waren van het werk van de scheidende kantonrechter. Onder de aanwezigen bij de af- scheidszitting waren naast de vele mensen uit de justitiële wereld en vooraanstaande Leidenaars, ook bur gemeester A. Vis en oudw-burgemees- ter G. van der Willigen. Leidato over de 30.000 LEIDEN De. Leidato won het gisteravond van Peyton Place, want omstreeks negen uur kon voorzitter Wolfslag zijn 30.000ste gaste begroe ten. Het was mevrouw Van Munste ren uit Leiden, die met haar vriendin mevrouw Beij een kijkje op de beurs kwam nemen. „Ach, Peyton Place kunnen we nog zo dikwijls zien," was de reactie van de beide dames die toch fervente aanhang sters van dit programma bleken te zijn. Het getal van 30.000 is volgens voorzitter Wolfslag in een recordtijd bereikt. Maandagavond meldde de 25.000ste zich op de stoep van de Groenoordhal. „We dachten eigenlijk dat er met de kaartjes iets niet in orde wi zei mevrouw Van Munsteren, die een muzikale hulde van de Leidse Harmonie Kapel gewapend met lekkere taart van de acht ws bakkers op de Leidato in het se tariaat waardebonnen ter waarde van f. 100,- kreeg. Ook haar vriendin werd niet vergeten. Zij deelde wat bescheidener in de waardebonnen- regen. LEIDEN Talrijke sportvissers van het Viscollege „De Zinker" na men deel aan een op de Kaag ge houden viswedstrijd. In totaal werd 34 pond vis (230) gevangen. De uitslag luidt alf volgt: 1. J. v. Gent 26 stuks 2500 gr., 2. C. Willemse 31 st. 1950 gr., 3. W. de Wit Jr. 23 st. 1725 gr.. 4. Chr. Joh. de Wit 24 st. 1400 gr., 5. D. F. van der Leek 13 st. 1250 gr., 6. H. van Gent 17 st. 1225 gr. 7. D. Beij 14 st. 1175 gr. 8. P. Willemse 15 st. 1150 gr.. 9. W. Holverda 20 st. 1150 gr. 10. B. Kok 15 st. 1110 gr. Leiden was krachtiger dan Oxford LEIDEN De Leidse krachtsport vereniging LKV/De Spartaan heeft de eerste wedstrijd in. de stedenont- moeting met Oxford met ruim ver schil gewonnen. Toch was de Leidse triomf in de goed bezette Vijf Mei hal wel wat geflatteerd: de Engelse middenzwaargewicht Berry Croft „vertilde" zich bij het drukken (drie foutbeurten) anders had hij zeker een totaal van 350 kg verwerkt en daarmee BWCL England aan de overwinning geholpen. De beste prestaties werden gele verd door de Engelse vedergewicht- kampioenen, de gebroeders Winter- burn en de Leidse Jeugdleden Hen- nie Sloos en Wim van Putten. De uitslagen waren; LKV/ De Spartaan: Hennie Sloos 180 (50, 50, 75), Wim van Putten 192% (57%, 60. 75), Fred Marijt 252% (77%, 75, 100), Arie Swagers 275 (95, 75. 105), Harrie Paalvast 280 (85, 85, 110), Wim Turenhout 300 (90, 90. 120), gasttiller Piet Strolen- berg 360 (115, 105, 140). Totaal: 1587% kg. BWLC England: Tim Coldup 202% (67%, 55. 80). Collin Winterburn 212% (65, 62%. 85), Don Shorter 212% (65, 65, 82%), John Fox 235 (72%. 67%. 95). Berry Croft (237% (-, 100, 137%), Allen Winterburn 305 (100, 87%. 117%). Totaal: 1465 kg. Morgenavond vindt de tweede ont moeting plaats in de speeltuin Oos- sterkwartier. OUD-MINISTER NOG ALTIJD POPULAIR LEIDEN - Ex-minister van Bui tenlandse Zaken mr. Luns lijkt zo langzamerhand bezig te zijn met een afscheidstoernee door Nederland. In de hoop de minister op al of niet ge wilde uit-de-school-klapperij te kun nen betrappen, leek half Leiden gis teravond wel verzameld te zijn in sociëteit Minerva. Een gebouw dat zich na de avond voor de uiteinde lijke Amerikaanse presidentsverkie zingen in 1970 niet meer in zo'n belangstelling had kunnen Door Hein Elbrink baden. Al ver voor negenen, het uur waai- de toekomstige secretaris-gene - raad van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie zijn toespraken be gon, waren alle deuren al potdicht en toch stond het publiek nog rijen dicht. Een bewijs voor het feit dat Luns' vertrek niets aan zijn popula riteit heöft gewijzigd: integendeel het leek zelfs dat zijn vertrek zijn imago slechts had vergroot. Een avondje met mr. J. M. Luns zoon van Huib (Nederlands schilder en graficus van 1881-1942) kreeg daardoor de vertrouwde aanblik Voor diegenen die daar niet vol doende aan hebben volgt hier een situatieschets, die zo zou kunnen passen in elk willekeurig ander de cor dan de tot voor kort voor het Leidse publiek nog potdicht gesloten „grote zaal" van het Leidse Studen ten Corps. Waar de populairste man van Ne derland ook optreedt, hetzij in de Kamer, hetzij op een persconferen tie, weet hij onmiddellijk alle aau- dacht op zich te vestigen. Ook als je op een bevoorrechte plaats, zo'n tweeënhalve meter zijdelings van hem mag zitten, valt er in ruim twee uur aan zijn houding niet af te lei den, of zijn roep hem vooruit is ge gaan of dat hij gewoon een produkt is van zijn populariteit. Uit een lichte vertrouwenwekkende onder toon in wat hij zegt, als hij hem aan het hart liggende onderwerpen aan roert, laat zich enigszins afleiden waar de komedie eindigt en de ernst begint. Als je daar niet/ op let en je kijkt alleen maar naar hem, geze ten in de fauteuil, achter de tafel met het blauwe laken, in de geel rood-witte spotlights, kan hij soms meer zijn: een klassiek profiel, wat ouder dan je zou veronderstellen, met ongelooflijk glinsterende ogen die meer dan een boerenslimheid verraden, gevatheid of liever gezegd een-niet- te-vtaten-heid. Show Waar Joseph Luns is, is altijd een enorme show. Er zijn grappen, de zaal luistert naar de meest droge onderwerpen, de meest serieuze, hakkelende vragensteller wordt uil- gelachen, de meest komieke krijgt aandachtig gehoor. Er is kortom een onzekere factor en die paste gisteravond helemaal in de verwachting, waarmee de meeste be zoekers naar sociëteit Minerva waren gekomen. Want mr. Luns had de laatste weken het persoonlijke masker afge worpen, dat hij vanwege regerings verantwoordelijkheid, bijna 19 jaar had gedragen. In het spoor van zijn aftreden heeft de voormalige onge kroonde koning van ons buitenlands beleid een aantal vertrouwelijkheden het daglicht laten zien, over de kwestie Nieuw Guinea, hij heeft zich geschaard achter de orthodoxe ka tholieke groep in Nederland etc. Van dit soort zaken wou de meren deels jeugdige meute gisteravond natuurlijk wel meer weten. Wat er ook allemaal gezegd is, de toekomstige secretaris-generaal van de NAVO heeft zich gisteravond weer de grote publiek-speler weten Kenmerkend In een persoonlijk betoog van meer dan een uur accentueerde hij enkele kenmerkende episodes van zijn bui tenlandse politiek. Afgezien van hun nieuwswaarde luidden enkele uitspra ken in cronologische volgorde: .DUITSLAND aan de ene kant is het maar gelukkig dat het com plot van Von Stauffenberg in 1944 niet gelukt is. Daardoor kon de oor log min of meer in een draw ein digen: MARSHALL-hulp is van een enorme betekenis geweest voor Euro pa en werkt eigenlijk nu nog door; VERENIGDE STATEN zyn een beslissende factor geweest ter stimu lering van de eenheid van Europa; NAVO een bondgenootschap wat de Russische opmars tot staan heeft gebracht; BENELUX wordt onderschat; EEG Nederland heeft geen ge voelens van haat tegen Frankrijk; ONTWIKKELINGSHULP daar mogen we trots op zyn; VN we moeten van de VN ma ken wat het hoort te zijn; MINISTER van Buitenlandse Za ken van Nederland een functie, die nooit verveelt, afwisselend en toch niet onbelangrijk". Zo schematisch als hierboven gaat mr. J. Luns in een toespraak inder daad te werk. Tijdens zijn betoog noemt hij telkens weer het punt waaraan hij bezig is. Voor een ver slaggever is het echter niet gemak kelijk de hele essentie van zijn betoog samen te vatten, te meer om dat hij zich ondanks zijn schema tische doelstelling iedere keer weer enkele grappen laat ontvallen. Kent u deze al: „De één houdt van Frank rijk om het Franse genie, zijn cul tuur enzovoorts, en weer een andere om de Franse vrouw". Compi romis Wat waarschijnlijk het publiek het meest boeide was Luns'beschrijving van zijn eigen regeringsperiode„De functie van minister van Buiten landse Zaken in Nederland wordt steeds moeilijker. Het is eigenlijk een compromis-functie. Als klein land kunnen we nooit onze wil doorzet ten. Zelfs een groot land als de Ver enigde Staten kunnen dat niet. De binnenlandse politiek werpt een enorme schaduw op het buitenlandse beleid. Onze Nederlandse regering kan niet meer eisen dan zij kan. De Kamer heeft het mij met kwesties als bijvoorbeeld Biafra enorm moei lijk gemaakt. Tien jaar geleden moest ik maar de helft aan verga deringen van de Kamer bijwonen als in het afgelopen jaar". Had mr. Luns gedacht met deze opmerking de zaal af te kunnen hou den van onderwerpen die hem moei lijk zaten. Het meer-dan-een-uur na de pauze werd besteed aan de beantwoording van vragen die allemaal betrekking hebben op dooi- het parlement al-of - niet te laat gesignaleerde kwesties. Aan de orde kwam onder meer de kwestie Nieuw-Guinea, waarin ex- minister Luns handig elke keer het spook van Soekarno ter sprake bracht. Een ander onderwerp, dat van het Midden-Oosten fixeerde hij opnieuw op een charismatisch leider wijlen-president Nasser van Egypte. De wantoestanden in de EEG wa ren de schuld van De Gaulle. Met dit soort uitspraken brak Luns geen bestaande politieke denkkaders open en spectaculair zijn ze dan ook niet. Welillustratief voor Luns poli tieke zienswijzen, waarbij hij poli tieke problemen figureert rond poli tieke personen. Een sprookjeswereld met de boze boeman in Parijs, tegen over de wat vriendelijke oude baas in Bonn en het vredelievende, demo cratie-lievende kleine landje aan de zee, ontvouwt onze voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken in Minerva. Een politieke wereld die met de weinig geëxalteerde Schmel- zer achter de rug lijkt te zijn, maar waarin Luns weliswaar niet als hoofdrolspeler toch een belangrijk aandeel in heeft gehad. LEIDEN Voor dr. J. Riemens, ere-voorzitter van de Chr. Oratorium vereniging „Ex Animo" was het gis teravond tijdens de repetities van deze vereniging in de Vredeskerk een grote vreugde, dat hij op zo hoge leeftijd (96 jaar en zeventig jaar predikant, waarvan een kwarteeuw in Leiden) de onderscheiding, welke behoort bij het beschermheerschap van „Ex Animo", aan burgemeester van Leiden mocht uitreiken. Dr. Riemens, die hiervoor uit Zeist was overgekomen, herinnerde daarbij aan de vele hoogtepunten, o.a. de Jaar lijkse uitvoering van de Mattheus Passion, uit het leven van de vere niging. Dat een gemeente, een koor zingt, betekent een groot voorrecht. De zang is immers een waardevolle aanvulling van de liturgie. De zang geeft aan een kerkelijk gebeuren een feestelijke glans. Met het aanvaar den van deze onderscheiding, aldus dr. Riemens tot burgemeester Vis, neemt u de culturele waarden, die in de zang verborgen liggen, in be scherming. In zijn dankwoord wees de burgemeester er o.m. op, dat in bezield zingen een combinatie voort vloeit uit muziek en woord. Ex Ani mo gaf hij de verzekering, dat hij in de toekomst, zij 't passief, aan alle activiteiten van de vereniging hoopt deel te nemen. Van die acti viteiten kregen burgemeester Vis en diens echtegenote die verrast werd met 'n fraai boeket bloemen deze avond direct al iets te horen. Onder leiding van de dirigent. Herman de Wolff, zong het koor enkele ge deelten uit het Paulusoratorium van Mendelssohn, dat momenteel bij Ex Animo in studie is. Op de foto (Hol vast) speldt dr. Riemens burgemees ter Vis het insigne van „Ex Animo** op. In het midden mevrouw G. L« Vis-Hom mes. ADVERTENTIE overal verkrijgbaar

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3