■Sneltrein' Loevesijn spurt an kop-af naar wereldtitel 'STRENGERE MAATSTAVEN' Stayersfinale bij de profs simpele zaak Jederland heeft weer sprintkampioen sedert >57: finale Derksen-Van Vliet in Rocourt ZILVER VOOR OUDKERK Tototips ■1 1 Arie van Vliet kijkt al naar Munchen MO I SEPTEMBER MTl LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD •IESE ,,E)at is de mooiste dag van mijn leven", „.oevesijn, de 50e wereldkampioen wielrennen, die ld sinds 1 893 heeft opgebracht, was zo nerveus toen pelg Robert van Lancker in de finale van het sprint- pi der profs in twee ritten had geklopt, dat hij die ineens eruit gooide, zonder te stotteren. De 22-jarige rdammer, die als favoriet naar Varese was gereisd, n rol waar gemaakt. Met de gezien de sterke wind laatste avond bijzonder fraaie tijd van 1 1.09 sec. ste bij de profs), had Loevesijn het wereld-toernooi loorditaliaanse stad voor ons land gered. 'J ijn was de eerste Oran- Ikampioen op de profeprint }57, toen de op dat moment J| Jan Derksen in Rocourt iale Arie van Vliet versloeg. y ivaren nu onder de eersten opvolger, op wie wielren- Nederland zo lang had pachten, te feliciteren. Even Ij vergeten hoe die overwin- leks van Loevesijn tot stand •imen. Hoe de Amsterdammer aal achtereen van kop zijn jiders de een na de ander éggevaagd. Hoe Loevesijn echt te sprinten in elke rit jhttoe naar huis was gereden, is allemaal weliswaar geen linten maar wel de puurste flie Je Je kunt voorstellen", lieerde KNWU-voorzitter mr L van Ballegoyen de Jong Tot wanhoop iet het koud hoe er over van rijden, die zijn ver- an Jan Derksen vooral op 'ond tot wanhoop had ge- •erd gedacht. „Ik moest het Ik voelde me er sterk ge- was zijn simpele verkla- in kop af had hij in finale de Italiaan Borghetti -keld, van kop af werd Tur- de halve finale geklopt en ;te moest ook de gebrilde Robert van Lancker, snelheid in het Neder- amp werd gevreesd er op VERDELING MEDAILLES goud zilver brons Rusland 3 België 2 Nederland 1 0 0 1 Frankryk 1 O.-Duitsland 1 2 Columbia 1 Zwitserland 0 0 0 Engeland 0 Tsj. Slowakye 0 2 2 Jan Derksen, die haast een twee de vader is voor de sinds vorig jaar ouderloze Loevesijn, was tijdens de vier ritten gisteravond duizend do den gestorven van angst. Maar nu zijn pupil hoog op het erepodium stond in zijn fonkelnieuwe re genboogtrui glunderde de oudwereld kampioen. „Dat gaat Leijn een hoop geld opleveren. Hij heeft het ver diend. Die jongen heeft lang genoeg in armoe geleefd. Ze zullen nu wel komen voo'r Zesdaagsen en omniums. Maar nu meteen al krijgt hij een zeer lucratief contract van de Ra leigh, die in plaats van Carlton een ondermerk van de Engelsen in de wielersport komt". In de goot Eerder op de avond was Derksen heeel wat minder enthousiast geweest Bijvoorbeeld toen Leijn in zijn eer ste finalerit tegen Van Lancker na de eerste ronde in de bocht de kop ove'rnam, maar beneden dook en dat zo" steil deed, dat de Amsterdammer in de goot ten val kwam. Toen tier de Derksen: „Wat Leijn hier doet is om te huilen. Als ze tegen ons vroe ger zo reden dan zaten we in onze handen te wrijven, dan dachten we: „Ha, het gaat goed". Derksen meende ook: „Leijn laat ziöh te veel de wedstrijd opdringen". Waar de oud-kampioen echter geen rekening mee hield was de gewel dige kracht die Loevesijn steeds weer ontwikkelde. Zo ging het in de hal ve finale tegen Turrini. In de eer ste rit trok Leijn een lange spurt aan. ging hoog de bocht in en kwam als een exprestrein naar beneden. Arie van Vliet. ogenschijnlijk kalm maar innerlijk tenminste zo nerveus als Derksen, zag het met een: „Turrini komt niet meer aan zijn wiel". De kenner Van Vliet had gelijk. De tweede rit verliep minder over tuigend. Turrini bleef op korte'r af stand en ging mee toen Loevesijn aanzette. Derksen schreeuwde het weer uit: „Nou gaat Leijn eraan" toen het Italiaantje in de bocht langszij kwam. Maar wéér dacht Loe vesijn er anders over: hij had nog een tweede demarrage over en Tur rini was uitgeschakeld. Inmiddels had titelverdediger Gordon Johnson in twee ritten van de Belg Van Lancker verloren, zodat de Belg in de finale tegenstander van Loevesijn werd. Er werd in het Nederlandse kamp gewikt en gewogen. De wedstrijden reeks van de laatste weken werd na gegaan en men kon nauwelijks een verschil ontdekken. Van Lancker, zo besloot men, was beslist niet minder gevaarlijk dan Johnson. Het is ech ter de vraag of Johnson het op deze avond tegen Loevesijn had kunnen redden. Van Lancker kon het in ie der geval niet. Incident Nadat de eerste finalerit door Loeveseijn was gewonnen duurde het door een incident in de stryd om het brons een tijdje voordat de kemphanen opnieuw de baan in mochten. Dit oponthoud deerde Loe vesijn niet meer. Hij nam wederom resoluut de kop en spurtte ten slot te zo verschikkelijk hard naar de meet dat de Belg nog wel langszij ton komen, maar duidelijk werd ge .dopt. Loevesijn was wereldkampioen. De Nederlandse kolonie overstroomde de piste die tot dit waardige slot zo wei nig goeds voor ons land had ge bracht. Loevesijn ging met fiets en aJ omhoog. De Nederlanders vierden hun vijftigste wereldkampioen, dii donderdagavond in het Olym Jisoh Stadion van Amsterdam tij lens de revanches ongetwijfeld een grootste hulde van zijn stadgenoten ;al ondergaan, op gepaste wijze. Voetbal In de eerste divisie an het Engelse betaalde voetbal zijn jisteravond vijf wedstrijden gespeeld, 3e uitslagen zijn als volgt: Everton— Manchester United 1—0. Ipswich TownDerby County 00, Notting ham ForestStoke City 00. Shef field United Huddersfield Town 31, Wolverhampton Wanderers— Chrystal Palace 1—0. Lynchen Bij de ceremonie protocollair ont brak de Italiaan Turrini, die het brons had toegewezen gekregen. Turrini, die in de eerste rit om de derde prijs regelmatig van Johnson had gewonnen, was in de tweede ontmoeting door de Australische „coyboy" nogal grof tegen het ce ment gewerkt. De zwieper van John son vlak voor het uitkomen van de laatste bocht was overigens onnodig geweest, want de Italiaan lag in geslagen positie. Turrini smakte te gen de baan, moest op een brancard worden weggedragen en kon, nadat Johnson was gediskwalificeerd, niet meer op de baan verschijnen. Het was maar goed, dat deze piste rond een voetbalveld was afgeschermd door een hoog hek. Het Italiaanse publiek was graag bereid om John son te lynchen Dat publiek speelde ook een merk waardige rol in de overwinning van de Italiaanse achtervolgingsploeg in de finale tegen Oostduitsland. Toen de „Azzuri" na de helft de leiding van de Oostduitsers overnamen, stak men kort achter elkaar op de tribu-' nes hevig knallend vuurwerk af. Het leek net alsof de wedstrijd werd af geschoten. De Oostduitsers dachten, dat ook en raakten in verwarring. De Italianen, die hier hun eerste wereld titel van dit toernooi behaal den, stoorden zich niet aan het lawaai en werden met groot verschil win naar. Uitslagen Halve finales: eerste rit Van Lanc ker "Belg» versl. Johnson (Aust), de De laatste sprint: Leijn Loe vesijn (r.) klopt de Belg Robert van Lancker met duidelijk ver schil. laatste 200 m in 12.83 sec.; tweede rit Van Lancker versl. Johnson, de laatste 200 m in 11.28 sec. Eerste rit Loevesijn <Ned> versl, Turrini (It) de laatste 200 m in 11.32 sec.; twee de rit Loevesijn versl. Turrini, de laatste 200 m in 11.16 sec. Om derde en vierde plaats: eer ste rit Turrini (It) versl. Johnson (Austr.). de laatste 200 m in 11.50 sec. tweede rit Turrini tot winnaar verklaard. Finale: eerste rit Loevesijn (Ned) versl. Van Lancker (Belg), de laat ste 200 m in 11.53 sec.; tweede rit Loevesijn versl. Van Lancker de laatste 200 m in 11.09 sec. Halve finales: eerste manche 1. Oost-Duitsland 4.28.21; 2. Rusland 4.34.67. Tweede manche -L Ita lië 4.28.54; 2. West-Duitsland 4.29.38 Om de derde en vierde plaats: 1 West-Duitsland 4.32.69; 2. Rusland 4.34.15. Finale: 1. Italië 430.73; 2. Oost- Duitsland 4.37.71. Om de derde en vierde plaats: eerste rit Rusland (laatste 200 m in 10.52 sec.) versl. Frankrijk; tweede rit Frankrijk (10.60) versl. Rusland; belle Frankrijk 10.32 sec.» versl. Rusland. Finale: eerste rit West-Duitsland (laatste 200 m in 11.13 sec.) versl. Oost-Duitsland; tweede rit Oost- (10.80 sec.) versl. West-Duitsland; belle Oost-Duitsland (10.71 sec.) versl. West-Duitsland. VARESE Er is in geen Jaren zo'n simpele en duidelijke stayers finale bij de profs geweest als de eindstrijd in Varese, die een regen boogtrui opleverde voor de 28-jarige Belg Theo Verschueren. Van begin tot eind beheerste deze gebrilde Der- ny-specialist, die de laatste twee Jaar al tot de favorieten had be hoord maar niet had kunnen door breken, de strijd bij de profs, daar bij bijzonder kundig gegangmaakt door de Utrechter Noppie Koch. „Strijd" is eigenlijk een te groot woord voor het slaapverwekkende gebeuren dat sterk beïnvloed werd door de storm die ook de laatste avond van de baankampioenschap- pen het verblijf op de piste weinig aantrekkelijk maakte. Dit zware weer was er de oorzaak van dat eventuele combines al bij voorbaat tot mislukken waren gedoemd. Er waren namelijk maar een paar ren ners die in dit weer tot een redelijk verweer in staat waren en ook die waren blij dat ze het einde haalden. In de eerste plaats was dat na Ver schueren de 34-Jarige Jaap Oudkerk, die een fraaie tweede plaats be haalde zonder het de Belg ook maar een moment lastig te hébben kunnen maken. Ook de Italiaan Domenico de Lillo bracht het er met een derde plaats op twee ronden redelijk van af. Maar voor de rest van het veld werd de rit een martelgang die al leen nog door de Nederlandse kam pioen Cees Stam. die nota bene als de voornaamste concurrent van Verschueren was gezien, kon worden volbracht. Hij eindigde kansloos op vier ronden. De overige vier starters, Piet de Wit, Norman Hill, Delia Torre en de Belg Leo Proost, lieten het onderweg afweten. De Wit, die achter de Ita liaan Dagnoni was vertrokken, meende als excuus te moeten aan voeren dat het hem door de taalbar rière onderweg onmogelijk was ge weest om duidelijk te maken hoe z'n Nagy mag zich gaan waar maken Enschede Voor het reeds geruime tijd sudderende conflict tussen FC Twente en de Hongaarse contract speler An tal Nagy is een interim oplossing gevonden op voorstel van bestuurder Henk Olijve. Nagy. die nog steeds niet heeft ge tekend, waardoor hij de trainingen niet mocht bezoeken, zal gedurende zes weken de kans krijgen zich waar te maken. Hij zal in het B-elftal moeten be ginnen vanwege zijn conditionele achterstand op de rest van de kerngroep. Nagy weigerde tot op heden een hem door FC Twente aangeboden contract van een hand tekening te voorzien, omdat hij vindt dat de Enschedese eredivisio- nist hem financieel onderwaardeert. Schaken Het begint er steeds meer naar uit te zien dat de Russin Alla Kushnir zich plaatst voor de finale van het wereldkampioenschap schaken. Gisteren won zij in Minsk de zevende party van de tweekamp (halve finale) tegen haar landgenote Tatjana Zatoelovskaja en bracht daardoor de stand op 4^—2%. JAAP OUDKERK gangmaker moest rijden. In het Ne derlandse kamp haalde men slechts de schouders op. Men had bewonde ring voor Oudkerk die als oudste ac tieve renner uit het oranjekamp op het erepodium kwam. „Het was wel verschrikkelijk moeilijk. Zo moeilijk dat ik tenslot te geen macht meer had voor een demarrage". Oudkerk had wel dege lijk opgemerkt dat Verschueren in deze moordende rit tegen de elemen ten op het laatst moeilijk was ko men te zitten. Maar hij bekende eer lijk: „met mij was het niet anders". 1. Theo Verschueren (Belg) de 100 km in 1 uur 19 min 24.82 sec. (gem 76,154 km/u), 2. Jaap Oudkerk (Ned) op 55 meter, 3. Domenico de Lillo (It) op 2 ronden en 230 meter, 4. Cees Stam (Ned) op 4 ronden en 345 meter. MW-Go Ahead UtrechtNEC 1. Telstar—PSV 1 VolendamNAC D. BoschGroningen 1 TwenteSparta VitesseDen Haag HelmondHeerenv. 1 Fort. VI.Roda Jc Fort. SC—SVV 1 CambuurVVV Blauw WitAZ'67 1 DFCHaarlem VARESE „Ze moeten zichzelf pijn durven doen" is de me ning van een vakman in de wielrennerij, van chef d'équipe Arie van Vliet. Terugblikkend op de vrij povere resultaten van de amateurs bij de wereldkampioenschappen op de baan in Varese en met het oog op de Olympische Spelen van het vol gend jaar, waarbij Van Vliet weer de hoogste baas in de Neder landse wielerafvaardiging zal zijn, kwam hij tot deze conclusie. „Alleen dan kunnen we straks bij het NOC met een voordracht komen voor de spelen van München. Ik ben persoonlijk voor het uitzenden van die renners, die een redelijke presta tie zullen kunnen leveren. Een twee de plaats in het Nederlandse kam pioenschap hoeft niet voldoende te zijn om gekozen te worden. (Van Vliet doelde hier kennelijk op de sprinter Langkruisi. Daarom zal ik straks, wanneer het NOC mij in die richting raadpleegt, strenge maat staven aanleggen. Als bij wijze van spreken volgend jaar in Juni of Juli blijkt dat wij op een bepaald onder deel van de wielrennerij in Mün chen niet mee zullen komen, dan zal ik niet aarzelen met het uitspreken van mijn veto, ook al gaat dat tegen het afvaardigingsprincipe van de KNWU in". Arie van Vliet, zelf in 1936 Olym pisch kampioen op de kilometer tijd rijden, tweede daar in de sprint ach ter de Duitser Tony Merkens en be zitter van de vier regenboogtruien, weet waarover hij spreekt. Over Pe ter van Doorn als mogelijke opvol ger van Klaas Balk in dé tijdrit over 1000 meter zegt hij zonder aarze len: „Van Doorn moet harder trai nen. Juist hij is een van degenen, die zich meer zeer moeten durven doen". Daarnaast is Van Vliet min der somber gestemd dan de meeste Nederlanders in Varese wat het for meren van een achtervolgingsploeg voor München betreft- „Het mate riaal is bij ons be§list aanwezig. Het moet mogelijk zijn om een goede achtervolgingsploeg op te bouwen. Dan zal het wel niet meteen 'n ploeg worden, die gelijk Olympisch kam pioen wordt. Daarvoor liggen de tij den van de voornaamste formaties van dit moment te scherp. Als Je bij die laatste vier kunt rijden dan lever Je een erg goede prestatie. Ik ben al tevreden als we voor München dicht achter die vier kunnen eindigen". Voor de huidige formatie van de tandem ziet hij weinig heil voor de toekomst. „Fens vind ik te licht, niet snel genoeg. Je moet er één bij hebben, die kan demarreren. En dat kan Fens beslist niet. We zullen dan ook naar een andere samenstelling moeten zoeken en wie weet naar een heel nieuwe ploeg. Daarbij wil ik die Jongen niet helemaal veroordelen. Hij kon het ook niet helpen, dat Jan Jansen er een paar maanden gele den mee stopte. Wat hadden we an ders moeten doen? We konden die Jansen er toch moeilijk op sleuren". Arie van Vliet tenslotte vindt het bijzonder Jammer maar wel begrij pelijk. dat Klaas Balk tegen het einde van dit Jaar prof wordt en waarschijnlijk voor Wybert gaat rij den. „Klaas was naar mijn smaak in de hele ploeg de enige wielrenner als Je begrijpt wat ik bedoel, Hij fietst niet alleen maar is ook men taal aan grote klasse toe". Overigens heeft Van Vliet, die tien Jaar geleden bij de wereldkampioen schappen als coach-leider de Neder landse ploeg onder zijn vleugels had. ervaren, dat er in die tijd toch wel het een en ander is veranderd. „Er wordt nu veel scherper gereden. Er is ook meer inspraak". Toch ziet Van Vliet de functie van chef d'equi- pe niet als een probleem. „Tenslotte moet er één zijn om in laatste in stantie de beslissingen te nemen en als het fout gaat ook voor de conse quenties op te komen. Ik ben daar toe volkomen bereid".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17