VOLLEDIGE AFGANG VAN ACHTERVOLGINGSPLOEG Boom in de tang Keetie Hage. meid met een karakter wilms f/oet ►sportshirts Succesvolle jeugdronde van Leidse Swift-combinatie MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD VARESE De Westduitse coali tie bij de amateurstayers is te sterk gebleken voor Bert Boom. Na een voOr de Insiders wel maar voor het grote publiek weinig interessante race gingen het goud en zilver naar de favoriete Duitsers Horst Gnas en Rainer Podlesch en moest Bert Boom, twee Jaar geleden bij verras sing wereldkampioen in Brno maar vorig Jaar in Leicester wegens onre gelmatig rijden van zijn gangmaker Bruno Walrave uit de strijd geno men, genoegen nemen met de bron zen medaille. Boom had niet genoeg macht om de logische combine tus- j sen Gnas (achter Bruno Walrave) en Podlesch (achter Nopie Koch) te breken, zelfs het zilver ging voorbij I aan de neus van de man uit Enter, i die lang achter Gnas op de twee de plaats lag maar tenslotte het hofd moest buigen voor een enkele aan val van Podlesch. Wel probeer de Boom in de laatste twee minu ten nog aan te zetten, maar dat lukte niet. Volgens Boom, toen hij van de fiets stapte, had gangmaker Joop Stakenburg in die slotfase niet zijn orders opgevolgd. Staken burg haalde er de schouders over op: wat wil die man toch. Ik heb van alles geprobeerd maar er zat niet meer in dan die derde plaats. En wat die laatste aanval betreft? Boom kwam total loss aan de meet. En hij had nog willen aanval len?. Nederland, dat Jarenlang een vooraanstaande rol in de amateur- stayerij heeft gespeeld, dat zijn zo veelste bittere pil in deze wereld kampioenschappen te slikken gekre gen. Kwantitatief was oranje met Bert Boom, Fred Niemeijer en Nico Been het sterkst vertegenwoordigd, in de eindstrijd, maar kwalitatief kon dit drietal niet tippen aan de twee Westduitsers. Al kort na de start was het kampioenschap ei genlijk al beslist, omdat Niemeijer, als kopman niet snel genoeg achter de motor van Bertus de Graaf kon komen, de combinatie Boom-Staken burg daardoor we'rd gehinderd en de rap vertrokken formatie Gnas- Walrave al meteen naar de kop kon rijden. Stayerscoach Martin Wierstra: i ..Op dat moment was de zaak al ver- speeld. Het was overigens niet onver- i standig van Boom om die Gnas toen even te laten gaan. Want ga Je een I tweegevecht aan en gaat het mis. j dan eindig je helemaal in de achter- hoede". De gunstige loting met Nie- j meijer op kop, Boom als tweede en j dan pas de eerste Westduitser Gnas, had niets uitgehaald. Toen boven- 1 dien al spoedig bleek, dat Niemeijer' J en Been niét in staat waren om serieus tegen de Westduitsers in te j gaan, was de zaak voor Boom haast j reddeloos. Boom: „Ik had inderdaad op meer steun van Neimeijer en Been gehoopt". Wierstra: „Als die twee maar wat meer routine had den gehad". Dat was achteraf pra- Een feit was, dat noch Been noch Niemeijer enige weerstand kon bie den toen Gnas ze na tien minuten aanviel. De Westduitsers, kundig ge coacht door Nederlandse gang makers. speelden het spel overigens wel slim. Zij trachtten zo snel mo gelijk de hele meute te dubbelen en toen dat na een kwartier ook inderdaad was gelukt op Boom na. was het kampioenschap een Duitse aangelegenheid geworden. Boom zat in de „tang", kon geen meter op Gnas inlopen en zag achter zich Podlesch steeds dichterbij komen. De laatste zette zijn offensief na 42 minuten in. Keer op keer beuk te de combinatie op Boom, die een kwartier voor tijd de vlag moest strijken. Ook het zilver was verlo ren voor oranje. De Nederlandse of ficials stonden verslagen langs de rand van de baan. Zij hoopten j nog op een wonder maar wisten diep in hun hart dat de slag onverbid- j delijk was gevallen. 1. Horst Gnas (W Did) 76.416 km 2. Rainer Podlesch <W Did) op 330 meter, 3. Bert Boom (Ned) op 420 m 4. Rino Carraro (It) op 4 ronden en 360 m.. 5. John Hugentob- ler (Zwi) op 5 ronden en 380 m. I 6. Fred Niemeijer (Ned) op 7 ron- i den en 390 m.. 7. Nico Been (Ned) op 8 ronden en 340 m., 8. Ruedi Frank (Zwi) op 12 ronden en 20 m. Onze zilveren Keetie Hage op het erepodium. In het midden de wereldkampioene bij de achtervolging dames de struise Russin Tamara Garkouchina. rechts de Brit- VARESE "Hadden die ke rels maar de helft van het ka rakter van die meid", zei chef d'equipe Arie van Vliet terwijl hij bewonderend stond toe te kijken bij de ereronde van de prijswinnaressen in de achter volging. Voorop ging de Russi sche Tamara Garkouchina. vlak daarachter onze Keetie Hage eh tenslotte als derde de 34-jarige Britse huismoeder Beryl Burton. De opmerking van Van Vliet betrof Keetie Ha ge, die zich via een verrassen de overwinning in de halve fi nales op de tweede Russin, Za- dorojinaja, verzekerd had van minstens zilver. "Als ze aan de finish komt heeft ze helemaal niets meer over", zo vertelde Van Vliet verder. "Die kerels", waarover hij sprak waren de falende achtervolgingsploeg en stuurman Gerrie Fens van de tandem, die het niet verder bracht dan de kwartfinale. Kee tie Hage had zich vooral in die belangrijke rit zaterdag tegen Zodorajinaja geheel leeg gere den, het duurde een paar minu ten voordat zij weer op adem was om dan te vertellen dat ze een dergelijk resultaat niet had verwacht. "Het was de vierde keer, dat ik in de halve eind strijd tegen een Russin uit kwam en omdat ik de drie voorgaande malen had verloren had ik er ook nu niet veel ver trouwen in". Keetie startte op advies van Frans Mahn op een schema van rond vier minuten maar bleef daar al spoedig on der, zonder op de steeds weer aanflitsende lampjes te letten. „Als je die wil zien moet je hier opzij kijken en dat kan je uit ca dans brengen".) pedaleerde zij met een verbeten trek op haar gezicht naar de winst. Toen de klokken op 3.56.18 stil bleven staan kon zij haar ogen niet ge loven. "Mijn beste tijd was tot nog toe 4 minuten rond op de houten baan in Rome". Keetie Hage. in 1968 en 1969 derde en vorig jaar in Leicester vièrde, zou het beste resultaat van haar wielerloopbaan in de achtervolging gaan bereiken. Nerveus begon zij aan haar laatste rit in dit baankampioen- schap, waarin de Zeeuwse van alle Nederlandse amateurs het beste resultaat behaalde. Goud zat er niet in. Dat werd snel duidelijk toen de oersterke Gar kouchina al in de eerste ronde 'n volle seconde op haar tegen standster inliep. Tegen dit ge weld was Keetie niet opgewas sen. Garkouchina, die thuis al twee regenboogtruien in de kast heeft hangen (1967 Amsterdam en 1970 Leicester), was niet te stuiten. Elke ronde liep de struise Russin een seconde ver der weg tot het verschil tenslot te was uitgegroeid tot precies zes seconden: 3.53.783.59.78. Om de derde en vierde plaats: l. Beryl Burton «Engeland) 3.58.56, 2. Loebov Zadorainaja (Rusland; 3.58.09. VARESE Duizenden guldens geïnvesteerd in de achtervolgingsploeg, bleken in één seconde verspild te zijn. Het gebeurde bij de start van de oranjeploeg in de kwalifi catie. Er was nog geen meter gefietst toen een van de voe ten van Peter Nieuwenhuis uit de toeclip schoot. De ont reddering was meteen groot. Klaas Balk, onze kopman, had niets gemerkt en ging door. Gerard Kamper, normaal derde starter, kwam buitenom aan het wiel van Balk. maar ach ter hen viel een gat. Nieuwenhuis stond bijna stil en Nanno Bakker moest noodgedwongen ook stoppen. Toen de schade hersteld was wis- i ten de Nederlandse officials dat al les weer tevergeefs was geweest. Maanden van voorbereiding hadden Loevesijn wint „op één been". Gerrie huilt... VARESE Profsprinter Leijn Loevesijn heeft bij zijn eerste optreden nog niet veel van zijn talenten bloot behoe ven te gevten. In de serie klopte de Amsterdammer de Japanner Masaguki "op een been" en kwam meteen in de kwart-fina les. "Ik wou, dat ik het iedere dag zo gemakkelijk kon verdie nen", zei Loevesijn schertsend toen hij zijn spullen na dat ene ritje weer inpakte. Met Loevesijn. die de laatste 200 meter reed in 11.21 secon den plaatsten zich rechtstreeks Johnson (Aust.), Turrini (It). Van Lancker (Belg) en Mount- ford (VS). Een teleurstelling was het op treden van de Nederlandse tan dem Gerrie FensPeter van Doorn. Deze combinatie, die pas vijf weken geleden ontstond na het bedanken van Jan Jan sen, had men verder gedacht dan de kwartfinale, waarin zij kansloos werd geklopt door de Russen. Fens trok het zich zo aan, dat hij bij terugkeer in de box ging zitten huilen. Van Doorn was echter zo reeël om zijn maat hoog te houden: "Ik vertrouw ten volle op Fens. Daarom zal ik ook volgend jaar met hem blijven rijden. Je kunt na één wedstrijd geen wonderen verrichten". Rusland, Oost en West Duits land en Frankrijk plaatsten zich bij de tandems voor de halve finales. geen ander resultaat opgeleverd dan de totale afgang van de ploeg, altijd het zwakke punt in de Nederlandse afvaardiging. Alleen bij de Olympi sche Spelen in Tokio in 1964 verras te een gelegenheidsformatie met Het kwartet probeerde er uiter aard nog van te maken wat er van te maken viel, maar de eindtijd var 4.39.40 was ver onvoldoende om bij de laatste acht te komen. Baancoach Frans Mann, die enorm veel zorg aan de voorbereiding had besteed, was razend. Tierend van woede kwam hij terug in de Nederlandse box. waarbij krachttermen niet wer den gespaard. „Hoe is het mogelijk Zijn voet uit de toeclips. En ik had ze nog w-el vlak voor het startschot gevraagd of de riemen goed vast zaten. Daar gaat je werk van maanden. Alles mag er gebeuren. Je mag slecht rijden, je mag pech krij gen, dat kan gebcuvn Maar uitge rekend dit niet". Mahn was moeiliik tot bedaren te brengen. Toen het zo ver was concludeerde hij ontnuch terd: „De enige manier om de zaak te redden was een elegante val van Nieuwenhuis geweest. Maar ook daar heeft hij niet aan gedacht". Nog la ter napratend meende Mahn, dat de ploeg zich zeker bij de laatste acht geplaatst zou hebben. „Dat incident heeft beslist vijf a zes seconden gekost. Dan waren we i uitgekomen op 4.32 of 4.33". Zuch- j tend voegde hij er nog aan toe: I „Ik hoop, dat we volgend jaar voor Mtinchen toch nog een kans krij- gen". Zeker is dat niet. want sport- commissielid Bas Goud kondigde j aan, dat hij na de kampioenschap pen een ernstig rapport over de af faire zal uitbrengen". De snelste acht ploegen, die over gingen naar de kwartfinales, zijn: Italië (4.29.48), Rusland (4.29.84), Westduitsland (4.30.05), Oostduits- land (4.31.91). Tsjechoslowakije (4.34.11), Frankrijk '4.34.72), Groot Brittannië <4 35.89» en Polen 4.36.52 Zelfs Denemarken, Columbia, de Verenigde Staten en Bulgarije wa ren nog sneller dan de Nederlandse ploeg. Hier valt het fatale gat in de doordat Nieuwenhuis' voet uit de I perNieuwenhuis en Bakker Nederlandse achtervolgingsploeg I toeclip schoot. V.l.n.r. BalkKam- Alouis CA tossen houdt Leidse eerboog LEIDEN Op het winde rige parcours aan de Waard planlaan hield de Swift-com binatie voor de eerste maal eei nationale jeugdronde met deel name van veertien clubs uil heel Nederland. Het Amsterdamse Ulysses ws met ruim 50 rennertjes het best ver tegenwoordigd, maar kwantite* waarborgt geen kwaliteit en slecht één derde plaats was voor de A sterdammers de oogst van de dag. Voor het organiserende Swift w er een fraaie eerste plaats wegg; legd voor Alouis Goossen bij de IC Jarigen. Teleurstelling was er regelmati te bespeuren. Bij de 8-jarigen kwan zelfs een rennertje aan de start, di- was uitgeschakeld in de series. Toe hij van de starter te horen kreeg dat hij niet mocht starten, barstt hij in snikken uit. Als bij de „grote jongens" were, hier door Schrijvers van GMC van fiets verwisseld en op gang gehol pen door zijn "mecaniciën". Hij had een halve ronde achterstand op gelopen, maar wist in de laatste ronden toch weer aansluiting te ver krijgen met de kopgroep. Uitslagen: 8 jaar: 1. Breemen (GMC). 2. Jerben <UWTC),3. Bavelaar (Swift). 9 jaar: 1. Schippers (Olympia), 2. Westrop (DTS)3. Honingh (DTS> 10 jaar: 1. Goossen (Swift). 2. Lassooy (De Bataaf', 3. Vrolijk (De Bataaf). 11 jaar: 1. Janissen <GMCi, 2. Veerhuis (De Bataaf», 3. Snijders (De Bataaf). 12 jaar: 1. Blaauw (DTS), 2. Clerc (DTS), 3. Kamsteeg (De Bataaf). 13 jaar: 1. Janszen lAvantl). 2. I Swift-organisator Van Dui- Snijders .De Bataaf.. 3 Smits cuiys- venbode feliciteert de winnaar bij ses, I de 8-jarigen. Peter Janissen van rd eerste GMC Amsterdam De Bataaf uit Halfweg in het puntenklassement. De Bataaf I won ook de Fair Play Cup. De prijs voor de grootste pechvogel was voor j de 11-jarige Robbie Klabbers van (Foto Holvast) Staatsamateur Daniel Moreion weer snelste VARESE Bij de amateursprin ters deden zich geen verrassingen voor, zeker niet wat de eerste plaats betreft. Want nadat hij al in 1966 in Frankfort, in 1967 in Amsterdam, in 1969 in Brno en in 1970 in Lei cester een regenboogtrui had ver overd werd de Fransman Daniel Mo reion ook in Varese wereldkampioen. In de finale versloeg de 27-jarige staatsamateur de Rus Kraftsof, die in de kwartfinales voor Peter van Doorn te sterk was geweest. Derde werd de Tsjech Kucirek, die 't brons kreeg toegewezen nadat de Frans man Quintin in de „belle" in de laatste bocht in geslagen positie onderuit was gegaan en zijn sleutel been had gebroken. Op de pelouse is dit weekeinde lang gesproken over een moge lijkheid om „euwige" amateurs als Moreion te dwingen over te gaan naar de beroepsklasse, het motief is dat Jonge aankomende amateurs van te voren weten tegen deze routiniers practisch kansloos te zijn. In de achtervolging van de beroepsrenners diende de Jeugd zich omstuimig aan. Kampioen werd niet de zijn dertig ste verjaardag met een nederlaag in de halve finales vierende Deen Ole Ritter, niet de oud-gediende Brit Hugh Porter, niet de Franse wegren ner Charles Grosskost, maar de pas 22-jarige Belg Dirk Baert, die als een komeet in de achtervolging om hoog schoot. Zilver was voor Gross kost, Porter moest tevreden zijn met brons. BLOEDARMOEDE VARESEDe acht finalisten bij de profstayers, die dinsdagavond om de erfenis van de Westduitser Ru dolph gaan strijden, zijn bekend. Het zijn drie Nederlanders (Cees Stam, Jaap Oudkerk en Piet de Wit),twee Belgen (Theo Verschueren en Leo Proost), twee Italianen (De Lillo en Delia Torre) en de in Rotterdam wo nende Brit Norman Hill. Dit Jaar geen Westduitsers, geen Fransen en geen Spanjaarden in de eindstrijd. Duidelijker kan de bloedarmoede bij de profstayers nauwelijks getekend worden. I Wielrennen Dick Groen uit Sint Pancras heeft zaterdag in de Betuwe de Vierstromenlandronde voor amateurs gewonnen. Hij legde de 176 kilometer af in 4 uur 31 mi nuten en 49 seconden en had een voorsprong van 13 seconden op De Louw uit Stiphout, die tweede werd. Er gingen 150 coureurs van start. I Baseball De p'romotiewedstrij- 1 den voor een plaats in de hoofdklas se tussen HCK en Giants Diemen krijgen een verlenging. Zaterdag ze gevierde HCK in Haarlem met 4-2, gisteren won Giants Diemen op eigen terrein de tweede wedstrijd met 1-0. Zaterdag 4 september wordt een beslissingswedstrijd gespeeld op het sportpark De Escamp in Den Haag. Gewichtheffen De Finse ge- wichtheffer Juhani Avellan heeft tijdens wedstrijden in Heinola twee wereldrecord verbeterd in de half- zwaargewichtklasse. Bij het trek ken kwam hü tot 153.5 kilogram, een halve kgram meer dan het oude re cord van de Rus Gennadi Ivantsjen- ko. Avellan stootte 193.5 kilogram, ook een halve kilogram meer dan het oude wereldrecord, dat op naam stond van de Rus Botis Pavlov. W SPORT LEIDEN N.V. ►sporttassen HAARLEMMERSTRAAT 1SÏ-18A. TEL. 0171O.2A872-41830

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6