LEIDSCH DAGBLAD SPORT Sparta Ajax was en bang trok zich Haan Happel kraait victorie in botsing van de systemen RATIONALE BELEDIGING' Lü-treffers van sportweekeinde MONTEVIDEO (ANP) De regering van Urugay beschouwt de weigering van de Amster damse voetbalclub AJax om voor de wereldbeker tegen Na- cional Montevideo uit te ko men als een „nationale beledi ging". In Urugay is men vooral kwaad omdat Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, gezegd zou hebben dat dit land geen vol doende garanties voor de veilig heid van zijn spelers kan bieden. Dit is voor de president van Urugay, Jorge Pacheco Areco, aanleiding geweest verscheidene van zijn ministers te ontbieden om zich gezamenlijk op maatre gelen te bezinnen. Een woord voerder van de regering deelde zaterdag mede dat de minister van buitenlandse zaken, Jose Mora Otero, binnen enkele uren de Nederlandse ambassadeur bij zich zou laten roepen om een verklaring van het een en ander te eisen. De Uruguese minister van Cultuur verklaarde dat de argu mentering van de voorzitter van Ajax, een volledig verkeerd beeld van Uruguay en zijn bevolking suggereert. Woorde lijk zei deze minister: „De ver klaring van de voorzitter van Ajax is beledigend voor Urug- guay en tast de „image" van ons land tegenover het buiten land aan. De heer Van Praag schildert Uruguay als een land. waar de chaos regeert. Als Ajax niet tegen Nacional wil spelen, dan moet zijn voorzitter de wa re redenen noemen en zich niet verschuilen achter valse argu menten". Teofilo Salinas, voorzitter van Nacional Montevideo, is van mening dat de wereldbeker nu aan zijn club moet worden gegeven omdat Ajax niet wenst te spele^. ROTTERDAM Jörgen Kristensen, de begaafde Spartaanse vleugelartiest die soms evenwel in zijn eigen artisticiteit sneuvelt, sprak na afloop volkomen logische woorden, toen hij nijdig beweerde: „Had onze tegenstander vandaag FC Utrecht ge heten, dan winnen we met 40. Dan zijn we niet bang. Gaan we bij een 10 voor sprong dóór. Nu betrof het echter het grote Ajax en dus moesten we ons zonodig terug trekken; werd op het laatst de aanval verwaarloosd. Maar dit Ajax was geen schijn van de ploeg die we in vorige seizoenen tegen kregen. Als we ooit de kans hadden gehad ervan te winnen, was het nu". Waarna eerlijke en tevens reële Kristensen ook spontaan zijn ongenoegen uitsprak over zijn persoonlijke prestatie: „Dat een veteraan als Swart me in bedwang houdt, mag mij toch eigenlijk ook niet overkomen". Om tenslotte met een bittere trek om zijn mond te mompelen: dit seizoen een makkie". „Als Ajax zó doorgaat krijgt Feijenoord De woorden van de Deense wervel wind typeerde de topper SpartaA- Jax, die een vol Kasteel trok, maar het hongerige publiek toch echt niet negentig minuten lang in zijn ban kon houden. Daarvoor speelde Ajax te zwak ten minste voor een Europees kampioen en rea- gerde Sparta in kansrijke positie te angstig. De Amsterdammer toonde gisteren duidelijk hun defensieve gebreken (Ausputzer Schilcher is bij voor beeld nog lang geen Vasovic en het is de vraag of hij het ooit zal wor den) en misten op het middenveld de routine van de vertrokken Rijn- ders en de geblesseerde Mühren, die overigens morgen weer in training gaat, bijzonder. In de hoofdstedelij ke aanval ging men tot grote er gernis van trainer Kovacs door gaans louter individualistisch te werk. Met gevolg: ondanks een voorti' urend overwicht in de tweede helft maakte betrouwbare doelman Pim Doesburg in die periode geen enkel gevaarlijk moment mee Op die ene aanval drie minuten voor tijd. na. Door Rob Vente Sparta had na een redelijke eerste helft het lef niet om na rust door te stoten om van de weinig gerust- gevende 10 voorsprong een veilige te maken. Het nam een „egelstel ling" in; hield daarbij inderdaad de solistisch ingestelde Amsterdamse aanval goed in bedwang, maar hield tevens constant het risico van „dat ene moment." En dat ogenblik kwam. Drie minuten voor tiid dus. Toen kon de uitblinkende rechter vleugelverdediger Sjaak Swart iKo „Hij het veld") ongehinderd opkomen waar was eigenlijk de noodzakeliike Spartaanse schaduw? en onder strepen dat hij op het ogenblik be slist dé beschermengel van Ajax is. Want na listig aangeven van Huls- hoff kon „mister Ajax" van dichtbij Doesburg kansloos passeren: 1—1. waarmee de soms een tikje autori tair spelende ploeg van aanvoerder Piet Keizer ten slotte toch uitbun dig blij was. Excuses Sparta kon overigens twee redelijke excuses aanvoeren voor zijn schuch tere houding in de tweede helft. Ten eerste moest het onmiddellijk na de rust de slimme Nol Heijer- mans missen, die door een charge van Piet Keizer geveld was. Juist Heijerman had. bij de Spar taanse uitvallen die ontstonden, zijn intellect in één-twee-combinaties kunnen tonen. Heijerman werd nu matig vervangen door de overigens goed willende Van der Sluis. Het tweede excuus: op het midden veld draaide Jan Klijnjan zwak. De man die het daar had moeten ma ken: „Ik was inderdaad slecht. Maar ja. in de nacht van zaterdag op zondag verging ik van de kies pijn. Ik heb amper een uurtje kun nen slapen. En wat wil je dan?" Nu was het middenveld doorgaans een prooi van de zeer sterk spelende Bosveld en Jan van der Veen. die om onbegrijpelijke redenen uit de selectie van Jong Oranje gestoten is. Stel. dat Klijnjan zijn steentje had kunnen bijdragen, wel, dan was het waarschijnlijk geweest dat Sparta na rust het spel gedicteerd had en niet Ajax. Van een man als Klijnjan kan immers erg veel af hangen. Nerveus Voor rust dus een redelijk, maar wel wat nerveus Sparta. Elek Schwartz: „Die nervositeit was er gens logisch. Ajax betekende voor ons immers een soort examen." Niettemin een gelijkopgaande strijd, waarin aan beide zijden (kleine) kansen ontstonden. Na ruim een half uur het Rotterdamse doelpunt. Listige Heijerman wilde zich in het strafschopgebied via een omhaal van Surendonk ontdoen; de bal raakte de opgeheven arm van de Ajacied en arbiter Boogaerts en MAANDAG 30 AUGUSTUS i Leidse clubs oefenden verder grensrechter Barmentlo vonden eensgezind dat „de stip" dé plek was om dit recht te zetten. Jan Klijnjan dacht even niet aan zijn kiespijn en stuurde vanaf elf meter Stuy handig de verkeerde kant op 1—0. Onmiddellijk erna was het over gens bijna weer gelijk. De voor zij doen weinig attente Cruyff (trou wens ook Keizer deed niet erg veel kreeg van Walbeek even de ruimt en schoot keihard in. Boven hei hoofd van de verschrikte Doesburg spatte het schot op de ronde lat uiteen. Met Krol voor Schilcher volgens Kovacs had de zwakke Ausputzer last van zijn maag startte Ajax de tweede helft. Blankenburg ging libero spelen met Suurendonk er naast, invaller Krol werd vleugel- verdediger. Ajax dus toen in de aanval, maar zonder succes. Tot drie minuten voor tijd. Rep (ingevallen voor Van Dijk die volgens Kovacs te statisch had gespeeld) zette de bal hoog voor het Rotterdamse doel; de op gekomen Hulshoff kopte door; Cruyff en Eykenbroek konden het leer niet bereiken en „Sjakie" werd daardoor weer de held van de Am sterdamse supporters. Hoe Ajax over dat ene puntje dacht, bleek in de allerlaatste mi nuten. Het ging zuiver op balbezit spelen. En verder in de eredivisie PSV—FC Utrecht 1-0 58. Strik 1-0. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschouwers: 17.500. DWSMVV 2-3 54 Vrauw- deunt 1-0 (strafschop), 58. Van Slooten 2-0. 65. Pleumeekers 2-1, 65. Brokamp 2-2, 82. Dijkstra 2-3. ScheidsrechterDerks, Toeschou wers: 6500. Go Ahead EaglesVitesse 5-1 3. Geels 1-0, 42. Geels 2-0, 46. Geels 3-0, 60. Verdonk 4-0, 75. Gerritsen 4-1. 83. Van Marwijk 5-1. Scheids rechter: Van Ravens. Toeschouwers: 8500. FC GroningenVolendam 1-1 40. Fransen 1-0, 65 Jac Jonk 1-1. Scheidsrechter Berrevoets. Toeschou wers: 10.000. FC Den HaagFC Twente 0-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 18.000. ExcelsiorFC Den Bosch 0-0. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers: 4.000. NAC—Telstar 1-1 28. De Wit 0-1, 49. Van Dijk 1-1. Scheidsrech ter: Brouwer. Toeschouwers: 8.000. Supporters... BRISTOL In Bristol sloeg de politie zaterdagmiddag een goede slag toen zij een bus met supporters van Middlesborough aanhield en op wapens controleerde. De „heren supporters" hadden zich voorzien van bijlen, scheermesjes en geslepen metalen kammen. Vier van deze „voetballiefhebbers" moesten zich vandaag bij de rechter melden Wéér Swart: na zijn beslis- i FC Den Haag redt Sjakie Ajax een passje van Cruijff (r). Wal sende goals tegen FC Twente en van een nederlaag bij Sparta na I beek (l) komt te laat. EREDIVISIE Go Ahead Eagles-Vitesse 51 DWS-MVV 2—3 NEC-Fejjenoord 12 PSV-FC Utrecht 1—0 NAC-Telstar 1—1 FC Groningen-Volendam 11 Excelsior-FC Den Bosch 00 Sparta-Ajax 11 FC Den Haag-FC Twente 0—0 Feijenoord 3 3 0 0 6 52 Sparta 3 2 1 0 5 82 Ajax 3 2 1 0 5 4—1 NEC 3 2 0 1 4 5—2 DWS 3 2 0 1 4 4—3 MVV 3 2 0 14 4—3 Telstar 3 1 2 0 4 21 NAC 3 1113 4—4 FC Den Haag/ ADO 3 1113 2—2 FC Twente 3 1113 12 Volendam 3 1113 35 Go Ahead Eagles 3 1 0 2 2 55 FC Utrecht 3 1 0 2 2 22 FC Groningen 3 0 2 1 2 12 PSV 3 10 2 2 1—2 Excelsior 3 0 12 1 02 FC Den Bosch 3 0 12 1 1—5 Vitesse 3 0 0 3 0 1—7 EERSTE DIVISIE De Graafschap-Willem II 00 De Vole vrijckers - Vee ndam 1—1 HeerenveenPEC Zwolle 30 Roda JC-Helmond Sport 11 Wageningen-Fortuna VI. 11 SW-Eindhoven 1—1 FC VW-Fortuna SC 20 AZ '67-SC Cambuur 1—1 Haarlem-Blauw Wit 20 HVC-DFC 1—1 Haarlem 5 4 0 1 8 94 SVV 5 3 2 0 8 9—5 Eindhoven 5 3 2 0 8 74 Heerenveen 5 2 3 0 7 82 AZ '67 5 2 3 0 7 7—3 Wageningen 5 3 1 1 7 7—3 HVC 5 2 2 16 9—6 Volewijckers 4 1 3 0 5 43 FC WV 5 2 1 2 5 10—8 Veendam 5 13 15 67 Blauw Wit 5 2 1 2 5 3—5 De Graafschap 4 12 14 22 Fortuna SC 5 1 2 2 4 67 Fortuna VL 5 1 2 2 4 46 Roda JC 5 1 2 2 4 2—7 Heracles 4 1 1 2 3 75 Cambuur 4 1 1 2 3 66 Willem n 5 1 1 3 3 2—6 PEC Zwolle 5 0 2 3 2 4—11 DFC 4 0 13 1 2—7 Helmond Sp. 5 0 14 1 310 1. Kowalik (Sparta) 4, 2. Geels (Go Ahead Eagles) 3, 3/8. De Jong (NEC), Swart (Ajax), Schoenmaker (Feijenoord), Klijnjan (Sparta), Vrauwdeunt (DWS) en Brokamp (MW) allen 2. NIJMEGEN Dat Ernst Happel NEC vreesde, wenste de Oostenrijkse sfinx ook nadat Feijenoord het Goffertparcours foutloos had genomen, niet te verdoezelen. „Deze wedstrijd gold én voor mij én voor de spelers misschien wel als de las tigste dit seizoen", heette het spontane commentaar dat de trainer de 12-triomf tenslotte meegaf. Een triomf, dat dient duidelijk gesteld, die het gevolg mocht worden genoemd van routine en spijkerharde professionele aanpak. Omdat NEC ne gentig minuten lang op het hoogste cijfer voor vlijt aanstuurde en voor eigen toekijkers uiteraard poogde de wedstrijd te ma ken. schromelijk te hebben vergist. Wan Feijenoord speelde zonder Maiwali en met Schoenmaker (Coerver: „Ik vermoedde die mutatie wel") niet in een 4-4-2-formatie. Schoenmakej bewoog zich namelijk onwennig, dal wel, in het centrum in de spits. Eer misrekeningetje van Coerver, die Kronshorst als laatste man posteer de. omdat Miel Pijs zich beter da? de ex-Holland Sporter in de man dekking thuisvoelt. Wat Wiel Coerver, de emotionele die tijdens 1e wedstrijd door de grensrechter moest worden wegge stuurd, later aan het mokken zette. Coerver teleurgesteld: „Hoeveel kansen heeft Feijenoord gehad? Zegge en schrijve twee. En wanneer wij in het Feijenoo'rdstadion zouden doen, wat Feijenoord hier maakte, zou ons dat minstens op vier waar schuwingen komen te staan. Maar Feijenoord mag nu eenmaal alles." Wat een tikkeltje overdreven klonk, omdat rechtspreker Arie van Ge- mert hoogstens wrevel opwekte als gevolg van het feit, dat hij voor ie der wissewasje vermanend met de vinger zwaaide. En wat die andere onhebbelijkheid betrof, het niet toe passen van de vodrdeelregel, ook daarover mocht Wiel Coerver zich niet beklagen. Want de scheidsrech ter smeerde die schoonheidsfoutjes over beide ploegen uit. Door Ger Stolk Maar hoe het ook zij, NECFeijen oord was voor de objectieve man geen fraai kijkspel. Wat de logische consequentie was van de secuur door Happel en Coerver bedachte strategie. Happel daarover: „Kijk eens, vorig seizoen zijn we hier de boot in ge gaan. Niemand kan van ons ver wachten dat we nu een party salon voetbal spelen en de punt encadeau doen. Die eer viel NEC als thuisspe- lende ploeg te beurt." Dat tactische concept van Happel. Wiel Coerver bleek zich daarin Gevolg: NEC's meest hardnekkig jachthond Cees Corn el is als aankle ver van „spits" Schoenmaker ei Miel Pijs op rechts tegen Coei Moulijn. Wat Coerver later al doodzonde kwalificeerde („Moulij: in de uitwedstrijd is niet zo moei lijk af te stoppen"). Fransz Hasi de frequent opkomende, was di man die daar wel bij voer. Want Frans Eggenkamp, veel minder stug in de tackle dan Pijs en Cornelis, Koelbloedig en professioneel stelde werd er door de Oostenrijker zowel Feijenoord zich trouwens ook in de op de korte als de lange afstand uitgelopen. Wat Coerver later, toen NEC zich voor het tweede bedrijf nieuwe moed had ingedronken, snel rechtzette. Maar toen had Hasil Lex Schoenmakers krulbal al de ideale eindbehandeling gegeven. Boze Coerver daarover: „Te lief. Veel te lief, die jongens van ons. Je zag het helemaal aankomen. Met Schoenmaker aan de bal rent Cor nelis in de richting van Hasil, die Eggenkamp met straatlengte had geklopt. Dan bén je al te laat. Dan had je al lang moeten doen wat Is raël en Laseroms zouden hebben gedaan: onderuit halen!" tweede helft op. NEC leverde in die periode niet langer priegelwerk in. maar schroefde het tempo op, maar maakte een tweede grote fout door Feijenoord hoog door het centrum te pogen omver te kegelen. Wat uiteraard niet lukte, omdat Happel het middenveld opdracht had gege ven „terug" te blijven. Happel la ter: „Niet intelligent van NEC na tuurlijk, wanneer Je ziet dat Van Hanegem, Israël en Laseroms niet te kloppen zijn in de lucht." Moegebeukt trachtte NEC daarna op adem te komen, waardoor Feij- enootrds middenvelders zelfs weer aan dollen konden denken. Dollen Lex Schoenmaker (links) in duel met Ad Mellard. Rechts op de foto Kronshorst. deed trouwens ook Henk Wery tus sen Eggenkamp, Mellaart en Pys in (tweede helft Ausputzer Kronshorst op Hasil). Maar de knal die Wery produceerde was bloedserieus waar door Feijenoord plotseling met 0—2 leidde. Happel had toen Moulijn al voor Maiwald geruild en Schoenmaker voor Jan Boskamp. Ter consolidatie van de voorsprong. Dat dit niet he lemaal lukte (Kamps op De Jong, Israël op verkeerde been en via de vuisten van Treitel raak» nam niet weg dat Happels haan victorie kraaide in de botsing der systemen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5