Flard uit de wereld van gisteren „Laat de mannen maar fietsen, wij doen de rest" UIT DE TIJD DAT EEN MEISJE NOG FLAUWVIEL MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD Speurend en snuffelend op de rommelzolder trof ik ze aan: twee kloeke ingebonden delen Libelle's uit het jaar 1939. Ik brak er, zoals dat heet, bijna de nek over. In het schemerdonker heb ik uren zitten lezen en bladeren in die vergeelde kronieken van weleer. Het jaar 1939 was het laatste van de oude wereld. Alles wat tot haar levenssfeer behoorde, ging een jaar later, in de uitbrekende wereldoorlog, in vlammen op. Libelle-van- 1939 maakt een lieve, tere, maar ook onwezenlijke indruk. Ze gaat vrijwel geheel voorbij aan de schrijnende problemen van die tijd (alsof de vrouw daarvoor de ogen kon sluiten) en produceert zo hier en daar een aantal keuteligheden waar je akelig van wordt. Een keurige, haar plaats wetende, goed ge manierde, ingetogen sierbloem aan de arm van de Man, zo tekent Libelle de vrouw aan het eind van de jaren dertig. De vrouw kan zich maar beter niet met maatschappelijke knel punten bezighouden, daar krijgt ze maar rimpels van. Nee, het staat er zo niet, maar de keuze van onderwerpen laat geen andere conclusie toe. Overigens is niet alles anders ver geleken bij nu. Neem nu eens de advertenties. Radion was toen al druk in de weer met deze tekst: „Lieve help, Jan, ik dacht dat Je overhemd wit was, tot ik dat van Karei zag In dertig jaar zyn we wat dat betreft nog geen haar opgeschoten, er zijn alleen een zoot je witmakers bijgekomen. Macleans en Colgate waren op vrijwel dezelf de manier als tegenwoordig in de weer tegen slechte adem en er werd ook op datzelfde merkwaardige toontje gedonderjaagd over transpi- ratiegefïr, in die dagen mooi Body Odour iB.O.) genoemd. Met zeep waren dolle dingen mogelijk, gezien deze advertentie Plaatje met dof uitziende Juf, die klagend spreekt: „Karei was zo vaak „verhinderd" en als hij kwam, ging hij vroeg weg". Tweede prent, iets opgewekter: „Annie zei dat misschien mijn teint de oorzaak was. een vermoeide huid moet elke dag metzeep worden gewassen". Derde prent, datzelfde mens stra lend: „Karei was gauw veranderd, hij wist niet hoe gauw hij de hu welijksdatum zou vaststellen, noem de mij zijn „schattig bruidje". Wat is de les van deze advertentie? Karei is een niet ongevaarlijke gek, met wie een dragelijk huwelijksle ven vrijwel onmogelijk lijkt. Verder wemelde het natuurlijk van de breipatronen en modeplaten. Op de tekeningen en foto's staan tame lijk lange dames met wespentailles, gewaden van kuise lengte en met hoeden, waaronder zij koekeloeren als dronken kanariepieten. Er staan zinnetjes bij die Je vol doen lopen met melancholie: „De avondmode met zijn ragfijn, luchtig materiaal en tere flatteuze kleuren is wel bij uitstek geschikt als kader voor de bloesemende schoonheid van het piepjonge meisje". Bedoeld wordt dan: „sweet seventeen" of „bak- visch", termen die in onbruik zijn geraakt toen het «afschuwelijke) woord tiener zijn intrede deed. Tus sen haakjes: wie zou tegenwoordig een meisje van zeventien „piepjong" durven noemen? Dat haal Je niet meer in Je hoofd. Over de attributen Je meiske, en ik weet dat Je goed bezorgd bent als Je van ons weggaat'. 9 ..Babs", fluistert een heesche, ont roerde stem. Babs, ik wilde, ik hadBabs trilt van opwin ding. Hij heeft haar beide han den gegrepen. „Babs. ik verlaxfe „Ik dachtstottert Babs. „Ik dachtstamelt hij. Zijn armen heeft hij al om haar heengeslagen, haar hoofd rust op. zijn schouder. Zij slaakt een die pen, diepen zucht. „O, Jonnie, was Je daarom probeert ze te zeggen, tusschen zijn kussen door. Door Ruud Paauw Marlet de Groen (22) eerste directrice ran wielerbaan: vrouw haar schoonheid kracht pro beerde bij te zetten, werd geschre ven in die verheven stijl, die doet vermoeden dat het om mensen op een andere planeet gaat. Over parfum dit barokke stukje: „Voor de vrouw bestaat er geen sterker wapen, het vormt als het ware het aureool rond haar per soonlijkheid. Het hult haar in een waas van poëzie, slechts waarneem baar voor de uitverkorenen harer omgeving en in ons onderbewustzijn doemen visioenen op soms zijn het droombeelden van een tuin, ba dend in den romantischen mane schijn van onze „sweet seventeen" Jaren en dan weer zijn het vreemd opwindende exotische beelden, die lokken naar het verre, onbekende avontuur." Dit is fascinerend, zij het zwaar getikt. Er was toen ook al een Libelle- vraagbaak. Helaas niet vol adembe nemende liefdesperikelen, zoals na de oorlog het geval was, zo in de trant van: „Ik ben 15 jaar en ik ga met Piet, maar Jan begeert me, terwijl ikzelf juist het oog heb la ten vallen op mijn zwager". In deze vraagbaak uitsluitend nuttige aan wijzingen over het stekken van planten, het ophalen van ladders in kousen, het waterdicht maken van regenjassen enzomaarverder. Soms vind Je curieuze mededelingen als: „Mej. J. W. te V. Uw probleem kan in deze rubriek niet worden behan deld". En dan vraag je je natuur lijk af: gut, waar zou dat mens mee zitten? De moeilijkheden bij de opvoeding van kinderen nam «toen al> dra. Sis Heyster op de korrel. Een kor date dame, die voor die tijd heel goede artikelen schreef, al ramde ze wel eens wijd-open-staande deuren in. Nu we het toch over kindertjes hebben, wat zou u zeggen van dit greepje uit een zeer lang gedicht: k „Kindje met je rode mondje, Met je kijkers helderblauw Met je vlassig-zijden haartjes Als je zoo eens blijven zou zoo, zoo hulpeloos en nietig Zoo ontroerend lief en klein Met je blij verrukte snoetje Als een straaltje zonneschijn. Nadat we alle brokken in de keel hebben doorgeslikt, gaan we over naar de filmcubriek van Libelle in die jaren. Een buitengewoon goede rubriek, leuk opgemaakt. Het was duidelijk de tijd van De Grote Minnaars, die hun woest eharts- tocht keurig bedwongen en nog Respect hadden voor De Vrouw. Seksuele wildemannen als James Bond waren in nog geen velden of wegen te bekennen De toonaange vende filmsterren vlak voor de we reldbrand: Cary Grant, Lucille Ball, Ann Sheridan. Danielle Darrieux. Greta Garbo, Tyronne Power. Bar bara Stanwyck, Bette Davis, Sonja Henie, Shirley Temple. Deana Dur- bin «wat zou er toch van haar ge worden zijn?), Mickey Rooney, Charles Boyer, Zarah Leander, Clark Gable. Een andere, vaste rubriek was: „Weet u hoe het hoort?". Héél leer zaam. Als Je het leest, gaat er een geheel nieuwe wereld voor je open. Over het ontbijt en de ontbijttafel deze verrukkelijke regelen: „Het brood is netjes op een vingerdoekje in de broodschaal of het brood mandje neergelegd, het vleesch en de andere broodbelegging staat klaar, de boter is opgemaakt en de thee is gezet. Het spreekt vanzelf dat de kamer voordat de ontbijtta fel wordt gedekt eerst haar dage- lijksche beurt krijgt, ze wordt stof vrij gemaakt en opgeruimd. Als het mogelijk is, zetten we hier en daar een aardig bloemetje neer. zodat het geheel een gezelligen indruk maakt". Vervolgens aanwijzingen waar het eierdopje hoort te staan, de paplepel en het theekopje. Ja. dames, gaat u nog maar eens na of u elke dag correct ontbijt. En tenslotte het feuilleton, het klapstuk van het blad, misschien nóg wel. Fraaie, stemmige verhalen, waarin meisjes nog wel eens flauw vielen. Waar is die tijd toch geble ven? Hier drie fragmenten, geprikt met de ogen dicht, over de gehele jaargang: Het werd heel even stil. Een trillende vogelroep klonk in de verte. Joep legde haar kopje te gen Ed s sterken schouder, haar oogen droomden in de verte, waar bloedrood de zon boven de velden zonk. En haar hart stroomde vol van diepe, diepe dankbaarheid". „Moeder zoende ons allebei en ze had verdacht vochtige oogen toen ze zei: „Ik ben zoo blij voor „Ja, daarom, lieveling, daarom, daarom, daarom!" Met telkens een langen kus om zijn woorden te bezegelen. Hartstochtelijk in nig drukt hij de tengere gestalte tegen zich aan. „Mijn Babs, mijn toverfee". De zee zingt een ruischend lied van vrede en geluk. Zij luisteren er naar en dragen het mee als hun eigen harteklop. Hand in hand wandelen zij terug, een gelukkig menschenpaar, in de zwartblau- wen zomernacht, naar de lichtjes die wenken in de verte". Libelle-1939 Een blik ln en een flard uit de wereld van gisteren. Toen er nog taboes waren en kalm te en rust. En géén Dolle Mina's. Gisteren komt nooit meer terug. BOSSCHENHOOFD Al in het begin van het gesprek op een zonovergoten huisterras wijkt de bevreemdingde uiterst vrouwelijke Marlet de Groen moest wel directrice worden van het Wieier stadion in Oudenbosch. De blonde dochter van oud wielrenner Lou de Groen is zo vergroeid met de zeker in West- Brabant hoogop bloeiende sport, dat haar 22 grotendeels in Den Haag doorgebrachte lentes geen rem zullen zijn op de ac ceptering door de koersklanten en hun aanhang. hebben aardige reacties gehad". omdat Margriet de Groen, als over wielrennen gaat, alles in 1 v overleg doet met haar vader. Hij liet een al jaren lang smeulend om Oudenbosch een klasse- baan te verschaffen, opvlammen. Sinds Jaar en dag ligt hier een be- I tonnen wielerbaan, volgens ovetle-1 vering de snelste van Brabant. Er is veel gesproken over restauratie en uitbreiding, ja zelfs over de bouw j en wielerpaleis. Maar dat was niet verantwoord met Antwerpen en Rotterdam in de buurt. Ik heb op een gegeven moment tegen de bur- gemeester gezegd: Geef mij zes we- «m de plannen voor een ver nieuwde wiele'rbaan rond te krijgen. Binnen zes weken stond de zaak op papier en had ik toezeggingen van voldoende sponsors binnen". Vol gend Jaar, op eerste paasdag zal baandirectrice Marlet de Groen de poorten van het fiks opgezette com plex openen. de Groen was in zijn tijd Kees Pellenaars floreerde ook in die dagen een geducht prijsrüder Zijn zeer geslaagde maatschappijke aan, die welstand bracht, verklaart hij als volgt: „Iedereen, an sport heeft gedaan weet winnen en verliezen is, heeft geleerd hoe te vechten. Je haalt ze uit." Kriebels x-proffietser is als organisator tentoonstellingen, succesvol, I daardoor hij zich onder meer kon Veroorloven van 't drukke Den Haag Over de realisering naar 'n prachtige bungalow in Bos- schenhoofd op 't Brabantse platte land nabij Roosendaal te verhuizen. Marlet woelde enkele jaren rond in het wereldje van de kapsters, maar koos uiteindelijk voor de zaak van haar vader. Met hem is ze een be kende verschijning op reeksen wie lerkoersen die overal in ons land worden verreden. „Als het even kan gaan we er naar toe. De sport fas cineert mij. Een renner, die terug komt uit schijnbaar verloren positie, bezorgt mij de kriebels." De liefde voor de wielrennerij werd ook van moederskant gevoed. Haar vader bouwde en beheerde de wie lerbaan van Bergen op Zoom, door veel coureurs van voor de oorlog nog altijd beschouwt als een van de gezelligste ontmoetingsplaatsen. Grootpapa is nu vijfentachtig en staat in de familie bekend als een felle anti-Merckxist. „Hij vliegt compleet in brand als Je over Eddie praat'" zegt zijn schoonzoon, zelf een bewonderaar van de Belgische superkampioen. De strijd Ocana- Merckx beheerste wekenlang het huishouden van de familie. „Alles lag plat, alles moest wijken voor de Tour, het was een gekkenhuis." Marlet de Groen voerde in de huis- strijd het vaandel voor de gevallen Spanjaard. Ons gesprek over de baan van Oudenbosch stokte lange tijd, omdat de kansen van Ocana opnieuw in de weegschaal werden gelegd. Plannen baan, die door langdurig wikken en wegen van Gedeputeerde Staten, werd opgehouden zegt de 22-jarige, vele keren „ronde-miss"„We gaan de baan verbreden, zodat er in elk geval drie dernies naast elkaar kunnen rijden. Bij de baan komen een paviljoen-restaurant, en kleed gelegenheden Het middenterrein gaan we uitdiepen en kan door de maten later eenvoudig worden ge schikt gemaakt voor sporten als volley- en basketbal. Aan twee kan ten komen tribunes, ook het mid denterrein gaat open voor publiek. De gezelligheid van een sportpaleis in Antwerpen bloeit voor alles bij de gratie van het middenterrein." De baan in Oudenbosch gaat een zeer fors bedrag vragen. Hoeveel laat Lou de Groen in het midden, maar de financiën zijn rond. „Ik had binnen enkele dagen meer fponsors, dan nodig was. Kijk, ieder een. die reclame plaatst langs de baan helpt deze streekbaan, wij noemen ze medewerkers. De West brabanders voelen het belang. Alle clubs doen mee en kunnen de baan onbeperkt gebruiken. Er komen on derling wedstrijden, trainingen, po pulates, en enkele uitstekende eve nementen. Maar het gaat vooral om de clubs en renners uit deze stre ken. Er zijn alleen in Brabant a' 1000 licentiehouders en de bestaan de banen zijn overbelast. De KNWU is „erg blij" met de ini tiatieven, die worden gebundeld ii 1 een Stichting Wielerbaan Ouden bosch en heeft geen enkele beden l king geuit tegen de betaalde positi i van Marlet de Groen als baandirec trice. Marlet werd van kapster, manne quin en secrearesse uiteindelijk di rectrice van een wielerbaan en heeft het gevoel de mannen wel aan te kunnen. Over de onderhan delingen, ook financiële, met In Polen heeft men goede resul taten geboekt bij de opslag van vlees door de dieren voor zij wor den geslacht met anti-blotica te be handelen. De houdbaarheid van het vlees zou daardoor met 350ró wor den verhoogd. Dit komt hierop neer dat het vlees, dat met anti-biotica is behandeld, bij een temperatuur van 2830 gr. C 11 dagen kan wor den bewaard, terwijl dat normaal maar drie dagen is. (Foodpress) In Denemarken is voor bier en frisdranken wegwerpverpakking ver boden, tenminste als de andere Skandinavische landen ook tot zo'n verbod overgaan. Het ministerie wil dan niet achterblijven en heeft maar vast een wet waarbij het ver boden wordt, laten aannemen. Sans Soucis brengt 71 lip- stickkleuren op de markt voor deze winter, die met de meest gloedvolle omschrijving worden aangekondigd. „Pearl blackberry" schijnt een kleur te zijn waarbij de flonkering van de Beaujolais-wiJnen tot uitdrukking komt. De lipstick wordt geleverd in een Maaie «maar dat betaalt u dik, zoals bij alle mooi verpakte make-up soorten) huls van metaal. Terwijl de prijzen van toiletarti kelen in Groot-Brittannië vorig Jaar met 6o stegen, nam de omzet met 8 toe. Toiletartikelen vóór man nen werden in het laatste kwartaal van 1970 zelfs veertig procent mee* verkocht dan in dezelfde periode van het vorig Jaar. De Yu Han Corporation, een vooraanstaande farmaceutische on derneming heeft plannen voor de bouw van een cosmetica-fabriek in samenwerking met Max Factor, waartoe Yuhan een verzoek bij de Koreaanse regering heeft ingediend. Van de produktie zal 40 bestemd zijn voor de export «EVD). Voor als er thuis eens brand uit- I breekt, heeft Wintrich een Duitse apparatenfabriek een handig appa raatje ontworpen. Het blusapparaat staat in rusttoestand niet onder druk en kan na gebruik weer ge- I vuld worden. Het is gemakkelijk hanteerbaar en eenvoudig uit de kunststof-houder te nemen. Van 26 tot 29 september zal in Brussel de Vestirama worden ge houden in het Rogiercentrum. Tij dens deze expositie zullen de con fectionairs zich op de hoogte kun- j nen stellen van de nieuwe mode trends. ADVERTENTIE problemen opleveren." Bovendien zal zij ter zijde worden gestaan Don Chris Delbrussine die met zijn humoristische als doeltreffende de beton-1 commentaar zo menige koers heeft verluchtigd. De hoog geprezen spea- nen te geven. Partners in de dis- Marlet er. ker wordt manager van de wieier- j cussies over hun geliefde sport zijn j buigen zich ovt genoeg, Lou de Groen en zijn de wielerbaan. •uw, zoon Andy, de enige actieve j veelvuldige bezoeken smoren de wielrenner in de familie en Mar- i laatste pogingen om het gesprek let. Het enige, dat verbazing wekt is een vrouw op e- door Chris Delbressine, de welbe- I dat zij nooit een concurrente spraakte beroepsmilitair, wiens even j worden van Keetie Haage. een ander onderwerp dan wielren-1 „Ik ben gek op wielrennen, DAMESMODE ia exclusief jongt stip_ een vrouw op een fiets vind ik een nu niet zo'n erg flatteus gezicht. Laat de mannen maar fietsen, dan doen wij de rest wel." BPEESTRAAT J08O-N2 IBOEN

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15