Ontploffing en brand op de op bmtenlandse riekse veerboot Helleana Groot-Brittannie Geen rente meer Hongaarse Iljoesjin in de Sont gestort: 31 doden Zeker veertig doden en tientallen vermisten L.1 rekeningen in ongelui ernielen aterieur ein Graham: Kerk maakt grote crisis door PAKISTAANSE DIPLOMAAT VRAAGT ASIEL Moordpartij op ïinen „Kritische kerk" zelfstandig TOEZICHT OP VOGELVANGST IN BELGIË? Doodstraf geëist tegen Steiner Vragen over Electrobouw [AANDAG 30 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 lOME, BKINDISI (DPA, Reuter) Bij een brand die za- uitbrak aan boord van de 11.674 ton metende Griekse •rboot „Helleana", op weg van Patris in Griekenland naar Italiaanse havenstad Ancona. zijn tenminste 40 personen om leven gekomen. Op het schip 'bevonden zich 920 passagiers 97 bemanningsleden. Er worden nog tientallen personen mist. onder de voet zyn gelopen by de po gingen de reddingboten te bereiken. Velen zouden in zee zyn gesprongen. )e brand is veroorzaakt door een tploffing van een gascilinder in de iiken van de .Helleana", een tot ssagiersschip verbouwde tankboot de Griekse scheepvaartmaat- iappij „Efthimiades". De „Hellea- zou een van de grootste veerbo- van de wereld zijn die o.m. 12 wa- is met opleggers en 170 gewone os kan vervoeren. De ramp vol- zich rond 25 mijl ten noorden Brindisi. la het uitbreken van de brand er paniek uit. Passagiers zouden DRDRECHT Op aanwijzingen treinreizigers heeft de politie jdagnacht tegen half één op het itse station zes Rotterdammers e leeftijd van zestien tot negen- jaar aangehouden, die zich in de ste trein van Breda naar Den hadden schuldig gemaakt aan rlijke vernielingen. Aanvankelijk ongeveer dertig passagiers naar politiebureau overgebracht. Daar al spoedig dat 24 van' hen niets de zaak te maken hadden. De liep ongeveer twintig minuten raging op. uitgelaten groep jongelui was reda ingestapt en hoste al spoe- joelend door de trein. In Lage luwe waarschuwde de conduc- het station in Dordt, waar de ie korte tijd later gereedstond en ankomst van de trein afwachtte. Breda en Dordt sneuvelden ddels vele TL-buizen. Zelfs in echt vlogen er nog uit de raam- op het perron. balans, nadat de politie de no- arrestaties had verricht: ver- e noodremkettingen, kapotge- en stoel- en rugzittingen, ver- Ie tussenwanden in de restau- met glasscherven van bier- bs bezaaide looppaden, een ver zekeringenkastje, kapotte clo- Jtten en waterreservoirs en en- wc's, her en der verspreid toilet- ir en een in duisternis gehuld igedeelte als gevolg van de onge- dertig vernielde TL-buizen. zes daders zijn P. F. L. (17), I. (18), P. V. van der A. (18), (17), R. L. G. (19) en A. S. V. allen uit Rotterdam. De politie it aan dat de groep die zich aan 'ernielin?en heeft schuldig ge it groter is geweest. Het onder- overgedragen aan de spoor- echerche. ATERSNOOD INDIA: UIZEND ODEN IEUW DELHI (Reuter) De stromingen die als gevolg van ssonregens het noorden en oos- van India teisteren, hebben r aan 600 personen en mogelijk meer dan elfhonderd mensen leven gekost. Volgens in Nieuw ontvangen berichten zijn ver- idene miljoenen mensen dakloos irden. De schade aan het te vel- taande gewas wordt op tenmin- 15 miljard gulden geraamd, het door de watersnood getrof- district Gaya in de staat Bihar 122 personen aan cholera be en. In het district Malda in het den van West-Bengalen kostte lekte aan meer dan vijftig men- het leven. Een Italiaanse onderwijzeres, die men had weten te redden, verklaarde „een verschrikkelijke hitte" te hebben ge constateerd toen zij wakker werd. Een klein meisje was haar komen zeggen dat het schip in brand stond, zy had dit eerst niet kunnen geloven, maar toen zy aan dek was gegaan had zy honderden mannen gezien die al vechtend poogden de reddingboten te bereiken. Een andere geredde pas sagier zei dat een sloep by het stry- ken in tweeën was gebroken. Het reddingswerk werd bemoeilykt door de harde wind en de ruwe zee. Gesprek met Francaises In „Hotel International" in Brin disi gaven twee Franse meisjes een relaas van het gebeurde. De 19-jarige Marie Christine Audin zei, dat zy op het dek sliep in een slaapzak toen zy gewekt werd door mensen die riepen dat er brand was. Het achterschip stond in lichterlaaie en het leek erop of men het schip met de kop op de wind wilde zetten zodat het vuur zich niet zo snel over het gehele schip zou verspreiden. Iedereen was min of meer op zichzelf aangewezen. Er werd omgeroepen, dat iedereen rustig moest blyven en dat er geen gevaar was. Marie wachtte een hele tyd voordat zy eindelyk via een ladder in zee afdaalde en vervolgens naar een rubberboot zwom. Er waren mensen, die van de boot afgingen langs aan elkaar geknoopte touwen. Anderen sprongen met of zonder reddingvesten in het water. Op een gegeven moment klonken twee harde ontploffingen in de schoor steen. AMSTERDAM (ANP) In het in ternationaal RAI-congrescentrum te Amsterdam is zondag het Europees congres voor evangelisatie officieel geopend. Ongeveer 1200 deelnemers uit 35 landen nemen eraan deel. De Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham hield zondagmiddag toespraak over de bijbelse op dracht tot evangelisatie. Hij merkte o.m. op dat de kerk vaak in crisis situaties heeft gestaan, d—e steeds overwonnen werden, maar dat de crisis die de kerk thans doormaakt, de grootste is in 400 jaar christelij ke geschiedenis. Volgens Billy Gra ham zijn er momenteel binnen de christelijke kerken krachten werk zaam, die het bijbelse evangelie on dermijnen. De aanhangers van de moderne theologie kunnen ln zijn ogen weinig' goed doen. "Zij informeren alleen nog maar over wat zij niet geloven. Billy Graham bestreed ook de geloven dat iedereen door Christus is verlost en dat niemand na zijn dood verloren gaat. "Een oude ket terij", aldus dr. Graham. AOENDE (AFP) De Afrikaan- tpubliek Tsjaad heeft de diplo me betrekkingen met Libië ver- -n. Dit heeft Baba Hassan, mi- van Buitenlandse Zaken van id, meegedeeld op een bijeen- st van diplomaten in de hoofd- Port-Lamy. Als gevolg van een 'out meldden perscorrespon- in Yaoende vrijdag dat ad de betrekkingen met Egyp- had verbroken. Baba Hassan öde de „Arabische republiek Li- hetgeen werd verwisseld met nigde Arabische Republiek" pte). (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) Een 30- jarige Oostbengaalse diplomaat, die werkzaam was op de Pakistaanse ambassade in Stockholm heeft tij dens het weekeinde om politiek asiel hi Zweden gevraagd. Mohammed SJafi Oellah verklaarde hiermee te willen protesteren tegen de volke renmoord in Oost-Pakistan. „Ik als Bengaal kan niet meer voor deze slagers in Islamabad werken," zei hij, want hetgeen er nu in Oost-Pa- kistan gebeurt is volgens hem het grootste bloedbad sedert Adolf Hit lers tijd. Hij vertelde sinds 25 maart J.l. over deze stap te hebben nage dacht en zich sedertdien bedreigd te hebben gevoeld. Een order uit West-Pakistan vóór 1 september a.s. terug te keren deed hem besluiten voor zichzelf en zijn vrouw en twee kinderen poli tiek asiel te vragen. „Verscheidene van mijn familieleden in Oost-Pa kistan zijn al om het leven gebracht, zei hij, „en ik heb geen zin de moordenaars van mijn familie in West-Pakistan terug te zien". De Pakistaanse ambassades in de gehele wereld hebben sinds het uit breken van de burgeroorlog in Oost- Pakistan meer dan 120 Oostbengaalse diplomaten verloren, die allen poli tiek asiel hebben Libanon koopt wapens Libanon zal van de Sowjet-Unie wapens kopen als onderdeel van een defensieplan van vyf jaar dat donderdag door het Libanese parlement is goedgekeurd, zo meldt het communistische blad „Al-Nidaa". Voor de uitvoering van het plan is 25 miljoen gulden uitge trokken. In de situatie waarin de samenle ving thans verkeert, hebben de ker ken z.i. als allereerste opdracht om de wereld weer van het evangelie te doordringen, maar daarin falen de kerken, zo stelde hij. De kerken zijn in plaats van een kracht tot evange lisatie, in feite zelf een terrein voor zending geworden, want miljoenen christenen leven niet meer met de boodschap van hun Heer. Wanneer van iedere kansel in Europa weer het vuur van de Heilige geest zal ontvlammen en de oude boodschap van het evangelie met kracht zal worden gepreekt, zal binnen enkele maanden een totale verandering kunnen ontstaan, zo meende de Amerikaanse evangelist. MANILLA (AP) Vijftien mos lems zijn gedood en drie anderen gewond by nieuwe gewelddaden in de provincie Cotabato in het zui den van de Philippijnen. Het inci dent kwam 24 uur nadat er een vredesbijeenkomst was gehouden in de bergstad Buldon waar meer dan duizend buiten de wet gestelde mos lims onlangs hun vuurwapens bij de militaire autoriteiten hebben ingele verd. Meningsverschillen tussen groepen moslims en christenen, politiek en godsdienst, hebben het afgelopen jaar meer dan 1500 levens gekost. BEVERWIJK ANP» Bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft de nieuwe r.k. kerkgemeente „de kri tische gemeente IJmond" in Bever wijk erkend als een kerkelijke ver eniging met een eigen bestuur. De kritische gemeente IJmond verzamelt sinds 1966 gelovigen rond eigentijdse liturgievieringen in de St. Josephparochie in Beverwijk. De groep had de bisschop begin dit jaar gevraagd of zij zelfstandig en on der eigen verantwoordelijkheid haar werk zou kunnen voortzetten. Mgr. Zwartkruis heeft het verzoek om zelfstandigheid positief beoor deeld, omdat hij blijkens een schrij ven van het bisdom „niet het risico wil lopen om de geest te doden waar mensen oprecht en actief proberen de kerk werkelijk kerk te doen zijn". Aan elk experiment zijn risico's verbonden en niemand, al dus de bisschop, kan garanderen dat er geen fouten gemaakt worden, maar ook een al te star vasthouden aan het traditionele patroon kan de kerk bedreigen. De nieuwe kerkelijke vereniging geniet blijkens het door de bisschop goedgekeurde statuut zelfstandig heid ten aanzien van parochie en de kenaat en krijgt een rechtstreekse verhouding tot de bisschop. Het twintigjarige Franse meisje Michèle Menjou vond het verbazing wekkend, dat er zoveel mensen maar niet van het schip af wilden gaan. Tallozen gingen zelfs nog het ruim in om zaken uit hun auto's te halen en Michèle vroeg zich af, of die men sen nooit weer uit het ruim terugge komen zyn. Van andere geredden had Michèle gehoord, dat leden van de bemanning auto's van het dek in zee duwden, vermoedelyk om te voor komen, dat zy explodeerden. „Er waren ogenblikken van onbe- schryfiyke verwarring. Ik zag opeen gegeven ogenblik een vrouw naast my, die hysterisch begon te gillen. Een man sloeg haar hard in het ge zicht", aldus Michèle. Relaas van Nederlander De 31-jarige Nederlander M. J. W. Irish Stephenson deed zondagochtend telefonisch verslag van zyn lotgeval len aan zyn vader, een Haagse jour nalist. De reddingboot waarin hy en zyn vrouw, die het avontuur goed hebben doorstaan, hun toevlucht had den gezocht was omgeslagen. Zy wer den, na zich drie uur met hun zwem vesten drUvende te hebben gehouden, gered door een Liberiaans schip. De heer Irish Stephenson jr. was vol lof over het optreden van de geheel De Griekse veerboot Helleana na het uitbreken van de btrand terwijl een blusboot (ten dele zichtbaar aan de achtersteven van het verwoeste schip) voor de hopeloze taak staat het vuur op het schip te bedwingen. zwarte bemanning van dit vaartuig. Er waren mensen by die hun broek uittrokken om daarmee de drenke lingen uit het water te kunnen halen. Zeer slecht te spreken was hy daar entegen over de toestand op de Griekse veerboot. De kapitein was al overboord gesprongen terwyl er nog passagiers op het schip waren; een reddingboot was, voor die normaal te water kon worden gelaten, in zee ge vallen, waarby een aantal in het wa ter liggende mensen verpletterd werd. Er waren ook te weinig zwemvesten. Het Liberiaanse schip bracht de ge redden naar Bari. In Italië heeft de heer Irish Stphenson nog honderd kilometer gereden om de vrouw van een Italiaanse mede-geredde te hel pen zoeken. Zy werd tenslotte levend in een ziekenhuis aangetroffen. De heer Irish Stephenson, die di recteur voor Italië is van het Ame rikaanse concern St Regis and Bates, was met zyn vrouw op de terugweg van een vakantiereis door Joego slavië en Griekenland. LONDEN/TOKIO Buitenlan ders die de komende tijd geld op rekeningen in G root - Brit tannië stor ten zullen daar geen rente meer over ontvangen. Dit heeft het Britse mi nisterie van Financiën het afgelopen weekeinde bepaald. Over bedragen die al stonden zal de rente normaal worden betaald. Reden voor de maatregel is het tegengaan van va lutaspeculatie i.v.m. van een moge lijke revaluatie. Een andere maatre gel die er verband meehoudt is ver bod van de verkoop van Britse staatsobligaties met een vervalda tum van 1-10-1976. Zwitserland is tot nog rigoreuzere maatregelen overgegaan. De Zwitser se banken mogen tydeUjk het ge heel geen rente over buitenlandse re keningen vergoeden. Deze beperkingen zijn ongetwij feld versneld door het losmaken van de koers van de Japanse jen. Bij de opening van de wisselmarkt zaterdag in Tokio noteerde de Ame rikaanse dollar vijf tot zes procent beneden de voorafgaande Jen-dollar- pariteit van 360 jen. Bij het slui ten der markt was de dollarnotering 341,30 bieden en 342,40 laten, het geen overeenkomst met een revalua tie van de jen van ongeveer 5.2 pro cent. Op de effectenbeurts van To kio trad aanvankelijk een scherpe daling in, doch daarna kon een flink herstel intreden en het slot was per saldo iets hoger. De Japanse vice-minister van Fi- BRUGGE (Belga» Zaterdagmid dag hebben in Brugge vogelliefheb bers en vogelbeschermers uit België en Nederland van gedachten gewis seld over acties tegen de jaarlijkse massale vogelvangst in België De vergadering kwam tot de slotsom, dat totale afschaffing van de vogel vangst in België uit sociaal oogpunt gezien moeilijk te verwezenlijken zal zijn, temeer daar er in België dui zenden echte vogelliefhebbers zijn. De vergadering heeft een schrijven gezonden aan de voorzitter van de Belgische Kamer van volksvertegen woordigers, de voorzitter van de Se naat en de minister van Landbouw. I Hierin wordt aangedrongen op het I strafbaar stellen van de vangst van I vogels voor de consumptie en de in- I stelling van een controle-organisatie. nanciën voor internationale zaken. Takasji Hosomi. heeft op een pers conferentie verklaard dat Japan mo gelijk een beslissing zou worden be reikt over een multilaterale herzie ning van de valutapariteiten. HIJ deelde voorts mede dat het minis terie van Financiën een plan over weegt tot verscherping van het de- viezentoezteht. De directeur van de Japanse staatsbank. Tadasjl Sasaki, sprak za terdagavond persberichten tegen dat de regering voorbereidingen aan het treffen was voor een geldzuivering op basis van 1 nieuwe Jen is 100 oude Jen. Deze zou in januari of april 1973 worden uitgevoerd. CHARTOEM (DPA) Voor een militaire rechtbank in de Soedanese hoofdstad Chartoem heeft de aan klager zondag de doodstraf geëist tegen de voormalige Duitse huurlin genleider Rolf Steiner. De straf zou. aldus de aanklager, moeten dienen als afschrikwekkend voorbeeld voor andere huurlingen en de wereld moeten tonen, dat Afri ka vastbesloten is het huurlingen- dom te liquideren. Op 4 september wordt het proces voortgezet met het pleidooi van de verdediging. Volgens de aanklager heeft Steiner door zijn activiteit als militair in structeur de ontketening van een oorlog tegen de Soedanese regering voorbereid. Diplomatieke vermoeidheid van Allende I GUAYAQUIL (AFP» President Salvador Allende van Chili, die een officieel bezoek aan Ecuador brengt, heeft een gedeelte van zijn program ma „om gezondheidsredenen" niet kunnen afwerken. De universiteit van Guayaguil zou Allende het ere doctoraat in de sociologie verlenen, maar zijn artsen maakten hier be zwaar tegen. In politieke kringen in Ecuador veronderstelde men dat er sprake was van een „diplomatieke ver moeidheid". Tijdens een kort verblijf in de hoofdstad Quito werd de Chi leense president steeds gevolgd door een menigte jongelui die hem en thousiast toeriepen: „Allende socia list, Velasco imperialist" (Velasco is de president van Ecuador). Ook zou het niet onmogelijk zijn dat de autoriteiten van Ecuador de Chi leense president hadden verzocht geen bezoek aan de universiteit te brengen om demonstraties der stu denten te vermijden. Lezers schrijven (Van onze correspondent) KOPENHAGEN (GPD) Bij het neerstorten van een Hongaars Iljoe sjin passagiersvliegtuig zaterdag avond in de Sont, zijn 31 personen onder wie twee kinderen om het le ven gekomen. Drie van de 34 passa giers konden worden gered: twee vrouwen en 'n man. resp. een Noorse vrouw en twee inwoners van Ber lijn. Het ongeluk gebeurde toen een toestel van de Hongaarse luchtvaart- maatschappy Melev. op weg van Oslo naar Boedapest, een tussenlan ding wilde maken in Kopenhagen. Tijdens de landing, die grotendeels boven de Sont wordt aangevlogen, heeft de piloot naar alle waarschijn lijkheid de hoogte verkeerd beoor deeld. Het toestel sloeg daarna te pletter op het water en zonk binnen enkele minuten tot op ongeveer drie meter diepte. Mogelijk is ook dat de hoogtemeter niet correct werkte. Het personeel van de verkeerscon troletoren van het Deense vliegveld Kastrup bij Kopenhagen zag op het radarscherm hoe het toestel ineens uit het luchtruim verdween en alar meerde de reddingsdiensten. Het re gende hard en er stond een storm wind. Twee Sont-veerboten waren binnen enkele minuten ter plaatse maar slaagden er niet in passagiers uit 't zinkende vliegtuigwrak te be vrijden. Duikers van de Deense ma rine hebben gisteren de lichamen van de omgekomen passagiers ge borgen. De meesten waren afkomstig uit Oosteuropese landen, tien van hen hadden de Noorse nationaliteit. Een commissie uit Hongarije arri veerde zondag ln Denemarken om een onderzoek in te stellen naar het ongeluk. Een deel van de vleugel van de verongelukte Hongaarse Iljoes jin. op de achtergrond twee red dingsvaartuigen. Enkele uren voordat het toestel verongelukte werd door ruim 20 000 Denen gedemonstreerd tegen het uit breiden van het vliegveld Kastrup Men protesteerde tegen de plannen om nieuwe bulderbanen in gebruik te nemen en eiste verplaatsing van het vliegverkeer naar het eiland Saltholm in de Sont. Ruim 2 000 demonstranten bezet ten de hallen van het vliegveld en probeerden de landingsbanen te be reiken. Dit we'rd verijdeld door 100 politieagenten met 20 honden. Na de enkele uren durende bezetting werd het nieuws van het ongeluk bekend en de actie helemaal gestopt. Naar aanleiding van de vragen die de P.A.K. raadsleden Kuyper, Ver boom en Walle aan het college van B en W. hebben gesteld, is er reactie gekomen van de directie en perso neel van de N.V. Electrobouw. De directie m.n. dhr. Dekker ver- I zocht een onderhoud met de vragen stellers. Dit onderhoud heeft plaats gevonden, waarby op verzoek van dhr. Dekker het raadslid Van Aken als voorzitter optrad. In dit gesprek kwam naar voren, dat de terminilo- j gie. die de vragenstellers gebruikt hebben, grof en beledigend waren voor directie en personeel. Het is geenszins de bedoeling van de N V. Electrobouw burgers te bestelen, maar het innemen van de trafo's vloeit voort uit een besluit van de vorige raad. Dhr. Dekker was van mening dat het verstandiger was geweest zich eerst in verbinding te stellen met de N.V. Electrobouw. Achteraf gezien zyn de vragen stellers ook niet meer zo gelukkig me de woordkeus; het is niet de be doeling geweest om wie dan ook te beledigen We betreuren het dan ook dat de directie door het stellen van onze vragen tegenwerking van de burgers ondervindt. Een vraag is of het besluit dat de vorige gemeenteraad genomen heeft Juridisch juist is? Ik hoop dat het college van B. en W. deze vraag in het antwoord wil meenemen. Direc teur Dekker meent, dat uit veilig heidsoverweging de trafo's ingeno men worden, dat daar tegenover staat het gratis ombouwen en ver strekken van nieuwe apparaten. De NV Electrobouw heeft aan deze in genomen trafo's niets. Zy moet ze inleveren by de SLF. A. Verboom, Javastraat 34, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13