Hislukte greep n Afrikaanse land Tsjaad naar macht Gratis reizen gyptische zaakgelastigde moet Fort Lamy verlaten Italianen binden weer heroische strijd aan met de kleine zangers 2 Septemberdagen op uw 65+kaart voordelig uit met NS Franse president wil Europese bestrijding van narcotica-handel in vogelvlucht ïjjjjgj!) in vogelvlucht [ERDAG 28 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD OENDE (AFP, Reuter) In de Afrikaanse republiek d is in de nacht van donderdag op gisteren een staats- verijdeld- Volgens de radio van het land zijn de voor ste samenzweerders gearresteerd. De leider van de mis- coup was een zekere Achmed Abdallah. Deze pleegde ioord toen duidelijk werd dat zijn poging mislukt was, de radio. Het is thans rustig in het land, maar de be- g is opgeroepen tot waakzaamheid. Het leger patrouil- intensief in de hoofdstad Fort Lamy. De in Tsjaad ge le Franse troepen (ongeveer duizend man) zijn in hun ie geconsigneerd. De vliegvelden zijn gesloten en de wiverbindingen zijn verbroken. wsen verrast :lke vorm de staatgreeppoging eft afgespeeld is niet bekend. Port Lamey beperkte zich tot imiere bekendmaking, gevolgd volkslied. Men weet ook niet evechten zijn geleverd en of actie tegen de samenzweer- ranse troepen zyn ingescha- et komplot had volgens de of- medededeling tot doel, het be an president Francois Tom omver te werpen en te ver door „een marionettenrege- etaald door het buitenland", zou opgemaakt kunnen wor de coup op touw is gezet door an het Frolinat, het nationale ngsfront van Tsjaad, waar ier dr. Abba Siddick politiek niet in Algerije, Libië, Egypte lan. Maar de door radio-Fort coupleider genoemde Ach- idallah maakte voor zover be- een deel uit van het „Froli- IÜ was een voormalig parle- d. In 1963 verzette hy zich egen de bundeling van alle krachten in één partij ye's „Parti Progressiste (PPT). Deze kwestie leid- zijn aftreden als voorzitter Tsjaadse Vereniging van oud commentators toonden zich door de gebeurtenissen. Juist te tyd was de activiteit van groepen na Jarenlange erk afgenomen. Talrijke re- ouden zich by het bewind 53-Jarige president Tombal- )ben aangesloten, nadat deze ingen had afgekondigd die fegend islamitische stammen noorden en oosten van het redelijker aandeel in het moesten geven. De Arabieren elden zich uitgebuit door de of animistische) negers zuiden. Tot dat gevoel droeg minst de activiteit van cor- elastinginners bij. rijk heeft op grond van een sovereenkomst met zijn vroe- lonie het bewind van Tom- nilitaire hulp verleend in de |en de rebellerende stammen, ïstus 1968 begon Frankrijk te sturen, onder wie para van het Vreemdelingen- Op het hoogtepunt van de evonden zich volgens offi- erichten drieduizend Franse n in Tsjaad, voorzien van e hoeveelheid transportmid- a. vijftien Sikorsky-helikop- Juni J.l. voltooide Frankrijk maar liet ek van Tsjaad ruim duizend n achter, is een van de armste en ïtwikkelde landen van Afri- Franse hulp ka. Het bestaat voor een groot deel uit woestijn en savannen en kent enorme droogteplagen. Het is 35 maal zo groot als Nederland, maar telt slechts 3,5 miljoen inwoners, die voor namelijk leven van de opbrengst van hun veestapel (circa tien miljoen stuks) en van landbouw en visserij. Sommige gebieden verkeren nog na genoeg in dezelfde staat als bij het begin van onze Jaartelling, toen karavanen daar op weg naar het noorden halt hielden om hun kame len te drenken alvorens zij de uit puttende tocht door de Sahara be gonnen. Tsjaad exporteert hoofdza kelijk katoen en vee. Het inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt ongeveer 250 gulden per Jaar. De economische moeilijkheden worden nog vergroot door het ontbreken van een spoorwegnet en van goede wegen. De belangrijkste economische centra bevinden zich 1.500 tot 3.000 km van de zee. Breuk met Egypte Tsjaad heeft intussen de diploma tieke betrekkingen met Egypte ver broken en de Egyptische zaakgelas tigde verzocht het land zo spoedig mogelijk te verlaten. De Tsjaadse minister van Buitenlandse Zaken Baba Hassane maakte dit gister avond over de radio bekend. Hij zei dat Egypte „met steun van een im perialistische grote mogendheid en via stromannen openjyk had gepro beerd zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van onze jonge republiek". Zware boeten De Britse regering heeft gisteren bepaald, dat reders van tanïcboten tientallen miljoenen gul dens boete kunnen krijgen als hun schepen de Britse wateren en stran den met olie bevuilen. ADVERTENTIE In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. IVelke dagen? tiest u er maar twee uit ilke dinsdag, woensdag, ionderdag of zaterdag ia september is er goed toor. Hoe? )oor simpelweg uw S+kaart aan het loket ie laten afstempelen. De 65+kaart buiten ie gratis reis dagen. De 65+reductiekaart ieeft recht op reizen legen de halve prijs van ten enkele reis. Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. PARIJS (DPA) President Pom pidou van Frankrijk heeft in per soonlijke brieven aan de regerings leiders van West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg voorgesteld, dat de zes EEG-landen hun strijd tegen de verslaving aan verdovende middelen op ruime schaal gaan coördineren. Hij bepleit, dat de ministers van Volksgezondheid, Onderwijs, Binnen landse Zaken en Justitie tweemaal per jaar met elkaar gaan praten. Er zou een permanent orgaan in het leven moeten worden geroepen voor het gezamenlijke beleid in de tus senliggende perioden. De Franse president heeft ook de Britse premier Heath op de hoogte gesteld van zijn initiatief en hem voorgèsteld op het betrokken gebied nauw met Frankrijk samen te wer ken. Heath zou hierop positief heb ben gereageerd. In gezaghebbende kringen in Pa- rys wees men er. in verband met de stap van Pompidou, op dat men na Amerika steeds meer ook in Europa te kampen heeft niet het probleem van de verdovende middelen. „De Europese cultuur wordt met eenge- ■aar bedreigd, dat men niet moet onderschatten. Men moet er tegen optreden zolang de omvang nog be perkt is", aldus genoemde kringen. Men is daar van oordeel, dat niet alleen de strijd tegen de handel in verdovende middelen, maar ook de campagne onder de jongeren tegen het gebruik er van moet worden versterkt. De Europese politiechefs gaan zich op 6 september in Ottawa (Canada) beraden over nauwere samenwerking by de bestrijding van de handel in en het gebruik van verdovende mid delen. Dit gebeurt in het raam van de veertigste algemene vergadering j Interpol. Een week later gaan de Europese politiechefs in Washing ton van gedachten wisselen met de leiding van het Amerikaanse bureau ter bestrijding van de handel in nar cotica. Bij Interpol hoopt men, dat deze gesprekken tot een doeltref fender internationale samenwerking zullen leiden, waardoor het mogelijk wordt de kanalen waarlangs de ver dovende middelen worden vervoerd, af te dammen. Marseille boos Intussen heeft een woordvoerder m de afdeling van de politie in Marseille, die zioh bezig houdt met de narcotica-bestrijding, fel gerea geerd op uitlatingen van Cusack, hoofd van het Amerikaanse bureau voor de bestrijding van verdovende middelen in Europa. In vraagge- West-Bengalen staakt In de ge hele Indiase staat West-Bengalen ls gisteren alle bedrijvigheid tot stil stand gekomen aangezien miljoenen arbeiders gehoor hebben gegeven aan een oproep van zes vakverenigingen tot een staking van 24 uur. Byna alle kantoren, winkels en fabrieken in geheel West-Bengalen waren gesloten. Er was ook geen openbaar vervoer. Niet door de staking getroffen was de elektriciteits- en watervoorziening. sprekken met Zuidfranse kranten had Cusaok de Franse politie in het algemeen en die van Marseille in het bijzonder er van beticht, dat zij onvoldoende tegen de drughan del optreedt. De Amerikaan zei dat in Marseille tachtig procent van de heroine die in Amerika op de markt komt, wordt verwerkt in tien fot twaalf laboratoria en dat daar drie of vier grote handelaars onge moeid hun werk kunnen doen. De woordvoerder in Marseille bestreed dat de narcoticahandel zich geheel in deze stad zou afspelen. Hij vroeg zich af, hoe de verdovende middelen zoveel grenzen kunnen passeren zon der dat de begeleiders worden aan gehouden alvorens de narcotica in Marseille belanden. Hij wees er op, dat onlangs in Zuid-Amerika en in Canada heroinekanalen zijn afge sloten en in West-Duitsland een or ganisatie van handelaars is opge rold, dank zy aanwijzingen van Franse kant. Een dikke laag modder bleef achter in de straten van de Bel gische gemeente Bassenge bij Luik, nadat de rivier Geer buiten haar oevers ivas getreden tenge volge van hevige rukwinden, die het karakter van een wervelstorm aannamen. Tweehonderd huizen werden beschadigd. (Van onze correspondent) ROME Wie a.s. zondag in Italië naar buiten wil, kan beter een helm opzetten, want dan begint het Jachtseizoen. Voor dag en dauw komen de eerste scherpschutters al uit hun hui zen om de heroïsche strijd met de kleine zangers in de wouden aan te binden en daarbij wordt ertheel dikwijls ook behoorlijk naast geschoten. Eén miljoen Italiaanse mannen vrouwen komen er niet aan te pas be zitten een Jachtakte. Dit bete kent dat, als alle Jagers tegelij kertijd aan het Jagen sloegen, er precies 6.6 Jagers per vier kante kilometer aan het schie ten waren. Nu komt dat wel zel den voor, maar de praktijk wees nu eenmaal uit dat het aantal voltreffers in andermans zit vlak, het aantal uitgeschoten ogen en zelfs het aantal doden van Jaar op jaar stijgt! Het afgelopen seizoen vielen er 53 dodelijke slachtoffers on der de Jagers en de mensen die te dicht in hun buurt kwamen. Zeven Jaar geleden waren het er nog maar 25. In datzelfde tijds bestek van zeven Jaar waren er om nauwkeurig te zijn 32.686 gewonden, waarvan 35 procent van de verwondingen het verlies van een oog betekende. De Italianen spreken zelf al tijd buitengewoon lyrisch over hun heldendaden, maar men weet ook, dat men buiten dit land eerder geneigd is om hun activiteiten met buksen en ka nonnen wat te hoonlachen. Het is ook bekend dat de meeste Ita liaanse „Jagers" zich beperken tot het doodschieten van over vliegende vogeltjes van het kleinste en onschuldigste soort. Dit gebeurt zelfs in zo grote mate dat deskundigen hebben vastgesteld hoe in de Italiaanse natuur, het vogelgekweek al minder frequent klinkt dan in andere landen. De besturen van de Jagers bonden, die hun oren ook eens te luisteren hebben ge leed, beweren dat dit allemaal onzin is, al kan het zijn dat ze vroeger nooit echt goed geluis terd hebben. In de kranten worden al spoe dig raadgevingen uitgedeeld met het nog gezonde oog op de Jagers van zondag. Die /alt na de terugkeer van de n-ote stroom vakantiegangers, iie op zijn beurt weer een groot aantal doden had veroorzaakt. Zo moet een Jager bij zich heb ben: een zak met broodjes, kou de en warme dranken, slangen- serum voor zijn hond en zich- self, een regenjas en de Jacht wet. Hierin staat dat men op 150 meter van de bewoonde we reld dient te blijven en dat men geen geladen buksen binnen de bebouwde kom met zich mag meevoeren. Als iedere Jager dan met het geweer in de aanslag op Italië's Jachtgronden staat opgesteld, probeert hij niet aan de statis tiek te denken die heeft uitge maakt dat er per buks slechts een „voorraad" van vijf tot zes stuks .gevogelte" rondfladdert in het bos. Hieronder valt niet de prooi die het vorig Jaar bij de opening van het Jachtseizoen In het vi zier kwam van de Romeinse markies Casati Stampa di Son- cino. Hij schoot toen in zijn lu xueuze flat zijn knappe vrouw en haar Jeugdige minnaar dood en vervolgens zag hij ook kans zichzelf met de buks te doden. Deze knallen betekenden het be gin van een society-drama, waarvan de echo nog steeds niet helemaal is verklonken. De twee grote Jagersbonden hebben overigens de premies be kendgemaakt voor de verzeke ringen tegen letsel aan eigen of andermans lijf, toegebracht door verkeerd geschoten hagel. Ze lopen van zeven tot twaalf gulden. Wie wordt doodgescho ten laat zijn erven ongeveer 500.000 gulden uit de verzeke ringskas na. Overigens wensen beide clubs him leden een har telijkst „in bocca al luo" toe, dat betekent zoveel als „houd Je taal". Weer gif ontdekt op vuilstortplaats Noodweer in Italië Zware wind hozen hebben gisteren in noord-Ita- lië honderden huizen vernield. Ook werd grote schade aangericht aan oiyfboomgaarden. Hagelstormen heb ben in Alto Adige grote schade aan gericht aan de oogst te velde. In Rome bleef de ongewone hitte voort duren. In zeventig dagen is er al geen regen van enige betekenis meei gevallen. Kosmos-435 De Sowjet-Unie heeft gisteren opnieuw een satelliet gelanceerd in het kader van het ultra-geheime Kosmos-pi-og ram ma, aldus het officiële Sowjetrussische persbureau Tass. Doodstraffen geëist In een pro ces in Marrakesj, waar 193 Marok kaanse intellectuelen en vakbondslei ders terecht staan op beschuldiging verontreiniging voorgedaan. Op de van samenzwering tegen de binnen- j rivier de Leine dreef gisteren tussen landse veiligheid van de staat, heeft Hannover en Neustadt een meer dan de openbare aanklager gisteren tegen 25 km lang stookolieveld. De brand- 49 verdachten de doodstraf geëist. De weer is de hele dag met speciale ap- openbare aanklager eiste voorts tegen I paratuur en chemicaliën in de weer enige tientallen verdachten levens- geweest om de olie te verwijderen, lange gevangenisstraf. DUSSELDORF (DPA) West- Duitsland heeft weer een gifschan daal: op een particuliere vuilstort plaats bij Wetter in het Roergebied heeft men 200.000 ton chemische af valstoffen met een hoog ammonium gehalte ontdekt. Het afval is afkom stig van twee aluminiumf abri eken in Essen en Wuppertal, die een jaar ge leden van de eigenaar van het bewus te terrein toestemming hadden gekre gen hun afvalstoffen daar te storten De eigenaar zegt nu, zich er niet van bewust te zijn geweest dat het giftige substanties betrof. EXTRA-TROEPEN IN SAIGON SAIGON (AP) Tweeduizend Zuidvietnamese soldaten zyn gisteren in het district van Saigon gelegerd om te zorgen dat de verkiezingen voor de nationale vergadering zondag in alle veiligheid kunnen verlopen. De extra troepen, voor het grootste gedeelte re- cruten in opleiding, dienen als ver sterking van de reeds aanwezige troe penmacht en nationale politie, die moet waken tegen Vietcong-aanval- len, terreuraanslagen en eventuele politieke demonstraties. In de verkiezingen van zondag, die in het gehele land gehouden zullen worden, moeten de 159 leden van de Tweede Kamer van het Zuidvietna mese parlement worden aangewezen. Overstromingen Zware moesson regens hebben in Oost-Pakistan grote overstromingen veroorzaakt. Aan de oogst te velde en aan woningen en gebouwen is een schade van naar schatting 400 miljoen gulden aange richt. Er is nu een gebied van 16.000 vierkante kilometer overstroomd. Tachtig personen zyn omgekomen. Na het bezoek van president Soe- harto aan Nederland is het tegenbe zoek van Koningin Juliana en Prins Bemhard aan Indonesië een ver heugend teken van herstel der nor male betrekkingen. Maar laten we nu toch vooral nuchter blijven (wat in dit land maar zelden het geval isEr schuilen namelijk vreem de elementen onder ons volk, van een soort dat vooral in Bussum en Hilversum welig schijnt te tieren. Het koor van t.v. en radio, versterkt door de stemmen van bepaalde dag en weekbladen, heeft niets nagela ten om te onderstrepen, dat de „oude tijd" gelukkig voorbij is, maar zij hebben tegelijkertijd een zo schoolmeesterachtig toontje aange slagen. dat zelfs verstokte kolonialis ten met* de oren hebben staan klap peren.. „Bussum" en geestverwanten hebben het namelijk nodig gevonden de Indonesische merdeka-klungels voor te houden hoe zij nu eigenlijk hun binnenlandse zaken dienen te behartigen, voornamelijk door het loslaten van gevangenen. Nu is het een bekend feit, dat Indonesië allang een wingewest van het wereldcom munisme zou zijn geweest, als die brave raadgevers niet tijdig had den ingegrepen. Die hebben dus we) recht van spreken.Maar alle sar casme terzijde: wij constateren slechts, dat. wat als „kolonialisme" de voordeur wordt uitgeslingerd, als een soort top-, meester-, hyper-, ul tra- en super-racisme de achterdeur weer binnensluipt. Werkelijk-nuch-- tere Nederlanders zullen dit ver schijnsel met afgrijzen hebben vast gesteld. Het schijnt sommigen in hun verblindheid nog niet duidelijk te zijn, dat Indonesië een zelfstan dige staat is. En Djakarta heeft de adviezen van minister Schmelzer, al of niet opgejaagd door Nederlandse zedenprekers, beslist niet nodig. De regering van dat vrije land bepaalt haar politiek naar eigen goeddun ken. Djakarta is, zoals sommigen nog maar steeds niet kunnen be grijpen, allang niet meer „het klei ne broertje van Den Haag", laat staan van Amsterdam of Hilversum /Bussum. En als sommigen hier te lande toch menen de gevangenen kwestie zo nodig te moeten aansnij den, dan heeft president Soeharto het recht in Den Haag te informe ren wanneer Nederland z ij n hon derdduizend gevangenen eindelijk eens loslaat: de honderdduizend gevangenen namelijk van de schan dalige woningtoestanden in dit land. Het is natuurlijk een leuk spelletje om de aandacht van eigen tekort komingen af te leiden door te ha meren op de gebreken van een an der land, maar een waarlijk-zelf standige staat als Indonesië laat zich niet langer door Den Haag de wet voorschrijven en is ook niet ge diend van „waardevolle adviezen". Voor die wetten en adviezen heeft Nederland drieëneenhalve eeuw de tijd gehad. Die tijd is nu voorbij. Indonesië handelt als zelfstandige grootheid. Om het ongezouten te zeggen: de Indonesiërs hebben ons niet eens nódig! En het wordt de hoogste tijd, dat niet de „reactionai re oud-kolonialisten" van voorheen, maar de „progressieve neo-kolonia listen" van sommige dag- en week bladen en van Hilversum/Bussum dat eens terdege in hun oren kno pen Hoe zelfstandig Indonesië wel ls en hoe weinig het zich, bij alle vriendelijkheid Jegens het vorstelijk paar, aan Nederland gelegen laat liggen, blijkt uit het keiharde feit, dat tegelijk met Koningin Juliana en Prins Bemhard ook een Sowjet russische delegatie in Djakarta ar riveerde. De gelijktijdigheid van de ze bezoeken is een duidelijke wenk van Djakarta aan Den Haag in deze zin: er zijn nog andere landen in de wereld die ons willen helpen. Gezien de vijandige houding van de rege- ring-Soeharto tegenover de com munisten in eigen land, is het overi gens niet zeer waarschijnlijk, dat zij graag zaken doet met Moskou. Maar dit Sowjetrussische bezoek is nog een tragische erfenis van het beleid van „playboy" Soekarno. In 1965 be gonnen de Russen met twee grote projecten in Indonesië: een kunst- mestfabriek in Tjilatjap en een staalfabriek in TJilegon. Na de mis lukte communistische staatsgreep vielen de Russen in ongenade ep werd de bouw stilgelegd. Maar aan gezien Indonqfië nog voor bijna vier miljard gulden bij het Kremlin in het krijt staat, heeft Djakarta ge meend het werk aan die projecten voortgang te moeten laten vinden. Terecht schreef het geazghebbende Franse blad „Le Monde" dezer da gen in een hoofdartikel, dat het ge vangen houden van tienduizenden communisten of als zodanig verdach ten. voor de Sowjetrussische rege ring geen enkel bezwaar is om de banden weer aan te halen. Dat in teresseert de linkse partijen in In donesië meer dan de Sowjetrussische diplomaten in Djakarta, aldus het blad. Overigens zijn de kansen voor uitgebreide contacten tussen Oost- Europa en Indonesië naar d® me ning van „Le Monde" niet groot, omdat de Amerikaanse en Japanse belangen verre overwegen. Zoal® men ziet wordt Nederland in dit ver band met geen enkel woord genoemd. Geen wonder, want de handel van Indonesië met Nederland neemt, of schoon de banden versterkt zijn, eerder af dan toe.Om het duide lijk te zeggen: Nederland komt in het buitenlandse spel van Indonesië nauwelijks voor, al waardeert het de financiële en andere steun natuur lijk ten volle. Maar de concurrentie is enorm. Wanneer men ziet, dat Duitslands oudste fabriek van foto apparatuur, Voigtlander, het loodje moet leggen tegen de Japanse me dedinging, begrijpt men, dat een arm land als Indonesië, waar elke cent moet wórden omgedraaid, wei nig behoefte heeft aan dure invoer uit het verre Europa. Djakarta doet veel liever zaken met de goedkope Japanse nijverheid. En straks komt dan ook nog Rood-China als han- delsmogendheid aan de horizon zo dat de spoeling nóg veel dunner gaat worden voor de Nederlandse uitvoer. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Malik heeft trou wens ronduit verklaard, dat zijn land niet voornemens is Nederland een bevoorrechte positie tegenover andere staten te verlenen. Met an dere woorden: als Nederland in het belang van zijn dertien miljoen In woners zaken wil doen met Indone sië, moet het geen zedepreken, maar aantrekkelijke produkten tegen lage prijzen of bijv. landbouwtechnlsche kennis exporteren. Daarmee is Indo nesië als zelfstandige staat werkelijk geholpen. RL

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9