Indonesië timmert hard aan onderwijshervorming Het eind van de grote geldillusie Weg van betja- rijder naar alma mater zwaar KIJKEN TOEKOMST Aardgas- spinnen bijten elkaar niet ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGliv LEIDSCH DAGBLAD De wereld van de Nederlandse kranten verkeert in opschud ding. In een poging om zelf te saneren vindt er een voor onze begrippen gigantische hergroe pering plaats. Die sanering is wel nodig als men zich reali seert dat de kranten als Het Vrije Volk al jaren lang miljoenen verliezen hebben geleden. Of als men beseft dat de toch niet kin derachtige Perscombinatie-uit geefster van Het Parool en De Volkskrant de miljoenenwinst van 1969 ziet omslaan in een miljoenen verlies over 1970. Daarmee is wellicht een reden voor sanering aangegeven, maar niemand kan nog zeggen of deze sanering voldoende is. Vooral niet met het oog op de toekomst. Want één ding staat vast: in de nabije toekomst krijgt de krant met nog veel grotere uit dagingen te maken dan nu het geval is. De tijd van het mono polie van gedrukte informatie is natuurlijk al lang voorbij. Radio is nooit een wezenlijke concurrent en uitdaging ge weest. Dat gold wel voor de tele visie, zoals we die nu kennen. Maar de Leidenaar Rein van Rooy, hoofdredacteur van het weekblad Televizier maakt in zijn bij de Rotogravure versche nen beeldboek „Kijken in de toekomst" duidelijk dat er nog heel wat andere uitdagingen te verwachten zijn in de commu nicatietechnieken. Van Rooy stelde een boek samen naar een serie die eerst in zijn blad is verschenen en waaraan veel mensen van dat blad hebben meegewerkt. De verdienste is op zijn minst dat „Kijken in de toekomst" voor een breed publiek het uit zicht opent op een aantal gege vens uit het leven van de jaren zeventig en tachtig. Van Rooy en de zijnen behandelen veel materiaal met betrekking tot kabeltelevisie, de mogelij k> heden van communicatiecentra per buurt of wijk, de televisie krant, de rol van de computer op het gebied van de communi catietechnieken, de beeldcasset tes en de beeldplaat. Er zijn mensen die geneigd zullen zijn om deze produktie een soort pamflet te noemen. En het stuit mij ook wel tegen de borst om op zo'n allemachtig verheerlijkende toon over het heil van massale communicatie te horen spreken en schrijven, Als Van Rooy begint met te schetsen hoe zalig het is om in de toekomst, via de computer boodschappen te doen bij de kruidenier, begin ik me af te vragen, hoe je die boodschap pen dan in je huis krijgt, met alle parkeerproblemen en zo. De verheerlijking van techniek alleen als middel tot een beter leven gaat er bij mij maar slap jes in. Maar eigenlijk doet dat min der ter zake. Belangrijk is dat Van Rooy aantoont dat de mo gelijkheden voor nieuwe com municatie technieken, voor een wezenlijke regionale televisie, voor electronisch overgebrachte kranten, die de mensen zo in de huiskamer kunnen ontvangen, om de hoek liggen, al stapt hij wat gemakkelijk over financiële zaken heen. In elk geval is het lezen van een boek als dat van Van Rooy wel stimulerend ze ker voor de kranteman die leeft met leus dat alles snel moet en dan -vastloopt in de problemen van zet- en druktechnieken en van bezorging. Wat dat betreft is het in deze ook voor kranten mensen weinig houvast biedèn- de tijd helemaal niet gek om eens dit boek te lezen. En dat zelfde kan gelden voor een heel breed publiek. Kijken in de toekomst is een bijzonder goed en instructief ge ïllustreerd boek, dat naar ver houding beslist goedkoop mag worden genoemd, gezien de wijze van uitgeven. Rein van Rooy Kijken in de toekomst, Rotogravure n.v. Leiden, f 14,75. DJAKARTA Gisteren was Koningin Juliana ruim een uur in de universiteit van Djakarta. Het gesprek met vijftig studenten uit Bandoeng, Djokjakarta, Soerabaja en Djakarta was het laatste programmapunt dat aan de volle agenda was toegevoegd. er een Juridische student bij De kwaliteit van het Indonesi sche onderwijs moet nog altijd als zeer onvoldoende worden beschre ven, dat geven ook Indonesische autoriteiten wel toe. Maar toch zet het nieuwe bewind ook in dit ach tertuintje van de staat zijn pittige zaden uit. Door \xy Jassies Op het ministerie van Onderwijs konden ambtenaren statistieken overleggen waaruit we leerden dat er op Java nu al meer scholen dan dorpen zijn. In grote gebieden was het aantal onderwijsinstellingen de laatste jaren verdubbeld. Maar, zoals zo vaak in het leven van Indonesië, reist ook hier de ar moede als de afgezant van het ver leden mee: er is niet alleen een groot tekort aan leerkrachten, maar bovendien kunnen onnoem lijk veel ouders leergeld en boeken voor hun kinderen niet bekostigen. Een zelfde situatie doet zich voor op de universiteit van Djakarta, waar de Koningin vandaag het oor te luisteren legde bij vertegenwoor digers van de enige groep die nog wel eens tegen het Soeharto-regi- me willen ageren. De kinderen uit de minder draagkrachtige gezinnen die er nog wel in slagen om de hin dernisloop naar de collegebanken te volbrengen, wacht steevast de uit puttende striid voor het opbrengen van de collegegelden. Op een middag hoorden we het verhaal van de arme betjarijder Wajan Rachman, een knaap van 22 jaar met een sterk vermagerd lichaam. Wajan had enkele jaren de juridische faculteit bezocht. In donesië, dat een werkelijk schrik barend tekort aan rechters en an dere juristen kent duizenden ge vangenen kunnen daarover mee praten) mocht tevreden zijn dat 't Moeilijk Wajan verging het echter als zo veel studenten uit arme gezinnen. Hij had de universiteit moeten ver laten, hij woonde nu in een primi tief hutje en hij verdiende als bet- Ja-rijder zo'n dertig gulden in de maand. Er gingen vaak dagen voobij dat hij geen enkele klant had en dat hij doelloos door de straten van Djakarta voortfietste, hij moest bovendien een kwart van zijn verdiensten aan de Chinese eigenaar van zijn roodgeschilderde „Bintangexpress" afstaan. Het eerste jaar had Wajan ijve rig gestudeerd Zijn vader had ja renlang roepiah voor roepiah apart gelegd voor de carrière van zijn oudste zoon en hij had zijn stu dies kunnen bekostigen. Het enige bezwaar vertelde hij, terwijl wij in de „Bintangexpress" rond het Mer- dekaplein cirkelden, was ge weest dat er vaak geen studieboe ken in de bibliotheek waren. Deze werden vastgehouden door de hoogleraren die zelf al te weinig verdienden om boeken te kunnen kopen. Wajan praatte op sombere toon verder. In het tweede studiejaar was zijn geld zo goed als op. Hij kon geen beurs krijgen: dat voor recht wordt in Indonesië slechts verleend aan diegenen die afgestu deerd zijn, een merkwaardige vorm van overheidsbegeleiding die de dis criminatie van de armen slechts vergroot. Geld op Wajan ging nu in de avonduren illegaal met een betja de straat op om geld bij te verdienen. Het was dat Jaar een zwaar leven: hij kreeg te weinig te eten, trapte tot een uur 's nachts door Djakarta en was overdag op de universiteit. Na anderhalf jaar had hij zijn benen 's avonds nauwelijks meer kunnen rondkrijgen. Hij was toen, als zoveel studenten, pornografie gaan verkopen. Maar de concur rentie was enorm en de belangstel ling voor de gedurfde prentjes niet overmatig groot en toen hij tot overmaat van ramp om biologische redenen in het huwelijk moest tre den was de maat vol. Wajan moest de universiteit verlaten en hij klom. om zijn jonge gezin in leven te houden, opnieuw op de betja, voor goed naar men mocht aannemen. Wajan Rachtmans verhaal behoort tot de harde realiteit van het Indo nesische onderwijs. En het klonk uit zijn mond alweer als de ge woonste zaak van de wereld dat zijn vader, niet eens een te kleine ambtenaar op een van de ministe ries, zich overdag met steekpennin gen verrijkte en in de avonduren op een straathoek in fruit handel de. Tenslotte was er de oude Rach man alles aan gelegen om het leer geld voor zijn twee jongste zoons te kunnen betalen. Corruptie De corruptie behoort in Indo- donesië tot de grootste euvels van het openbare leven. Ze is maar het zelfde geldt voor vele Aziati sche landen voor het Soeharto- bewind een van de grootste hin dernissen op de weg naar de maatschappelijke opbouw. Er is een anti-corruptiewet in voorbereiding, er is de sterke inter nationale aandrang (van de We reldbank bijvoorbeeld) op Soeharto voor de „grote schoonmaak," maar ook de president kan het niet helpen dat het kwaad werke lijk als cement in de muren van het Indonesische leven zit gebak ken. De zelf in een buitenwijk zeer so ber levende Soeharto schijnt bo vendien te vrezen een aantal ster ke mannen te gaan verliezen wanneer hij de bezem gaat jagen door de stal die hij van Soekarno mocht erven. Od 't terrein van de medische fa culteit vertelden studenten ons dat zelfs een regeringscommissie inmiddels heeft laten weten dat de corruptie nog steeds toeneemt. „Er zijn generaals" zeiden ze, „die twaalf mille per jaar verdie nen. Maar die vier auto's en twee villa's hebben. Ze laten zich voor werkelijk alles dik betalen". Men zal begrijpen dat de moker slagen van de corruptie vooral op de hoofden van het volk neerko men". Tienduizenden van onze landgenoten worden zonder be wijs en proces in kampen ge stopt." had een van de studenten op een stencil laten afdrukken, „maar mag men dan wel onge straft de armen van miljoenen beroven?" We vroegen de schrijver of hij 't papiertje ook aan koningin Julia na zou laten lezen. Men was ech ter totaal onkundig van het hoge Foto's die laten zien in welke armoede het grootste deel van de bevolking van Indonesië leeft. Boven een beeld uit een kam pong met een kali, die dient als ivasplaats, toilet en ztoemwater. Beneden: de fotograaf trof op een brug in Djakarta deze moe der aan met haar kind. bezoek aan de universiteit en de groep besloot die avond maar een spoedberaad te beleggen. Wanjan Rachman fietste ons te rug naar ons hotel. De kamerdag prijs is bijna drie maal zo hoog als zijn maandinkomen, maar de voormalige student die advocaat had willen worden, straalde van geluk omdat hij die dag één pas sagier had. Sinds de westerse wereld zich in financieel opzicht zover van de oor logswonden had hersteld dat een vrijer geldverkeer mogelijk werd. heeft het Internationale Monetaire Fonds als een kloek over haar kui kens gewaakt voor de handhaving van een zekere stabiliteit voor de onderlinge koersverhoudingen. Be houdens enkele devaluaties van het pond sterling en de Franse frank alsmede revaluaties vai) de gulden (1961) en de Duitse Mark is dat wonderwel gelukt. Het breekpunt is dit voor jaar gekomen toen bleek dat de Financiële Kroniek dollar niet tegen het wassend getij van diverse Europese betaalmidde len was opgewassen. De voornaam ste oorzaak daarvan lag >n het gro te tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans. maar daarnaast ook in het feit dat in de V renigde Staten de rentevoet op een lager peil werd gehandhaafd dan elders in de we reld gebruikelijk was. Terwijl de Nederlandse industrië len krachtens de bestaande spelre gels van de Nederlandsche Bank geen kredieten in het buitenland mochten opnemen, waren de Duitse industriëlen in de gunstige situatie dat zij links en rechts krediet kon den verwerven als de rente daar la ger was dan in eigen land. Het ver schil in rentevoet tussen de Ver enigde Staten en Europa heeft de financiële wereld uiteindelijk parten gespeeld. Toen in de Verenigde Sta ten de rentevoet omlaag werd ge schroefd teneinde de werkgelegen heid te bevorderen, werd het geld in Europa steeds duurder Een dergelijke situatie kan gedu rende enige tijd bepaalde voordelen hebben, maar op het moment waar op er noodgedwongen een einde kwam aan de grote geldillusie, bleek dat Duitsland in het internationale verkeer een verstorende factor was. Hetzelfde gold zo mogelijk in nog sterkere mate voor Japan, dat zich met hulp van de Amerikanen zover op de been heeft geholpen, dat het eigenlijk in economisch opzicht een bedreiging vormt voor de Westerse samenleving. Vooral de Verenigde Staten worden in het handelsver keer onder vuur genomen door de Japanse industrie. De invoer van Japanse produkten in de Verenigde Staten is met sprongen toegenomen en ondanks herhaald aandringen is er geen toe nadering geweest om tot een werke lijke vrijwillige beperking van de import van Japanse produkten te komen. President Nixon heeft er de handen vol aan gehad om te voor komen dat er wetsontwerpen door het Congres zouden worden aan vaard, welke de importen aan ban den zouden hebben gelegd. In plaats van hieruit lering te trekken heeft het Japanse exportof fensief zich nog verscherpt en wel ,in zodanige mate dat er openlijk gesproken werd van de wraak voor Hirosjima, de stad welke in de oor log werd weggevaagd door de eerste atoombom. Het einde van de grote geldillusie tekende zich scherp af, toen de mi nisters van de EEG-landen het in Brussel niet eens konden worden over een gemeenschappelijke ge dragslijn ten aanzien van het valu- taverkeer. Duitsland bleef op het standpunt staan dat zweven de uit komst moest bieden, terwijl de Fransen meer heil zien in het voortzetten van, president De Gaul le's pirivé-oorlog tegen de dollar. Een dergelijke situatie kon uiteraard niet lang duren. In de eerste plaats zal er een einde moeten komen aan de dollarstroom door het optrekken van de rente voet van de Verenigde Staten naar die in Europa, of door het omlaag drukken van de Europese rente naar het Amerikaanse niveau. Als er maar meer evenwichtigheid ont staat. Een uniform discontotarief zou al flink soelaas kunnen bren gen. Heel anders dan ten opzichte van Europa liggen de verhoudingen tus sen de Verenigde Staten en Japan. Steeds meer moeilijkheden kreeg het Amerikaanse bedrijfsleven met de uit Japan geïmporteerde produk ten. De Japanse munt werd daar door zo sterk, dat de yen de dollar overschaduwde, zodat de koers van 360 yen voor een dollar (net zoveel Nederlandse centen stonden er vóór de zweverij tegenover de dollar) niet meer in overeenstemming was met de werkelijkheid. Desondanks wisten de Japanners zich achter allerlei importbeperkende wallen te verschansen, terwijl zij de export nog kunstmatig bevorderen door va lutamanipulaties, rentesubsidies en andere voorrechten voor de exporte rende industrie. Vandaar dat de Amerikaanse maatregelen niet in de eerste plaats tegen Europa waren gericht, maar tegen Japan. President Nixon's aan gekondigde bezoek aan Peking heeft zeker de politieke bijbedoeling Ja pan wat toeschietelijker te maken. Met revaluatie alleen kunnen de Japanners hun straatje niet schoonvegen bij de Amerikanen Er worden nog veel meer eisen gesteld en wel dat de exportbevordering een einde neemt en dat de grenzen wijder worden opengesteld voor bui tenlandse (lees Amerikaanse) pro dukten. Discriminatie gastarbeiders De secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken dr. E. C. Blake, heeft de kerken in de Westeuropese landen gevraagd zich in te zetten te gen discriminaties van de gastarbei ders. De brief van dr. Blake is gezon den aan de bij de Wereldraad aan gesloten kerken in Nederland, Bel gië, Denemarken, Duitsland. Frank rijk, Engeland, Noorwegen, Oosten rijk. Zweden en Zwitserland. „Het zich betrokken voelen bij de rassen- en ontwikkelingsvraagstuk ken kan in de ogen van de derde wereld alleen geloofwaardig zijn wan neer men tegelijkertijd in de Euro pese industrielanden hoge prioriteit geeft aan de oplossing van de maat schappelijke, sociale en rassenproble men die door het in dienst nemen van honderdduizenden gastarbeiders, uit de Middellandse zee-gebieden zijn ontstaan", aldus schrijft de secreta ris-generaal van de Wereldraad. Ve le gastarbeiders leven in abnormale omstandigheden en worden in ver scheidene opzichten gediscrimineerd in het bijzonder wat de gelijkheid van kansen op werk betreft, op het gebied van de sociale zekerheid en dat van de huisvesting, aldus dr. Blake in zijn brief aan de Westeuropese kerken. Op de kaart van Europa naderen elkaar twee reuzenspinnen. De romp van de ene bevindt zich in Gronin gen en zijn poten schuiven over België, Frankrijk en West-Duits- land. Ze bewegen zich ook in de richting van Italië. De andere staat met één poot in Siberië, zijn romp is Moskou en hij strekt zich uit naar datzelfde West-Europa: door Tsjechoslowakije naar West-Duits- land en Frankrijk, naar Oostenrijk en Italië. Deren die twee monsters in het Europa van de Atlantische Oceaan tot over de Oerel elkaar of bijten ze elkaar niet! Om concreet te worden: belagen het Nederlandse en het Russische aardgasnet elkaar? Dat is de vraag die zich opdringt bij het bericht, dat Frankrijk en de Sowjet-Unie een aardgasovereen komst hebben gesloten. Rusland za] van 1976 aftot 1996 Jaarlijks 2,5 miljard kubieke meter gas leveren; Franse ondernemingen zullen buizen en andere uitrustingsstukken voor pijpleidingen aan de Russen verko pen voor een waarde van 1300 mil joen frank. Vorig jaar voorzag Ne derland voor niet minder dan de helft in de Franse aardgasbehoefte, met een hoeveelheid die al groter was dan de Russische van straks, te weten meer dan 3 miljard kubieke meter. Voor zover het aardgas niet uit de buizen van Slochteren werd getapt, putten de Fransen het uit hun eigen „bel" in het zuidelijke Lacq (een derde) en uit Algerijnse export (de rest). Met hun bestellingen in Moskou zijn de Fransen geen buitenbeentjes. Oostenrijk en Italië hadden al eer der Siberisch gas gereserveerd en het is hun beloofd per januari 1973. En ook het contract dat begin 1970 tussen Moskou en Bonn tot stand kwam valt niet uit te vlakken. De Duitsers beloofden de Russen 1,2 miljoen ton stalen transportbuizen met een doorsnede van 1.42 meter, waarmee een leiding van 1920 kilo meter kan worden gelegd. (De buis van het Siberische Tjoemen naar Wst-Europa zal meer dan 5000 km lang zijn). In september 1973 moet de aflevering van Russisch aardgas aan West-Duitsland beginnen, 52 miljard kubieke meter in twintig Jaar. Het was de grootste handel stransactie. die ooit tussen de Sow jet-Unie en de Bondsrepubliek is gesloten. Als al die akkoorden tussen de SowjetUnie en Westeuropese lan den vandaag de dag verwezenlijkt zouden worden en er geen langlo pende contracten bestonden tussen Nederland en zijn buitenlandse af nemers. zou dat voor NAM-Gas Ex port een klap betekenen. Maar ge lukkig bestaan er langlopende con tracten en zal de aflevering van Russisch gas nog even op zich la ten wachten. NAM-Gas Export, de afdeüng van de Nederlandse Gasu nie die kopers in het buitenland moet zoeken, kan bogen op belang rijke resultaten. Nederland voorziet voor honderd procent in de aard gasbehoefte van België, voor een belangrijk deel in die van West- Duitsland. dat (ook eigen aardgas voorraden heeft (zij het niet van grote omvang) en voor de helft in die van Frankrijk. Met Italië, waar de Russen de Nederlandse verkopers vóór zijn geweest, zijn onderhande lingen gaande. Wie bij Gas Export naar .de weer slag van de Russische gasactivitei- ten informeert, krijgt een alleszins geruststellend antwoord. De Russi sche leveranties beginnen pas over anderhalf Jaar. Tegen 1973 is de energie-markt vast en zeker weer aanzienlijk veranderd. De vraag naar energie in het bedrijvige West-Europa zal opnieuw sterk zijn gestegen. Bfj de uitbreiding van al lerlei economische activiteiten blijft de energie een bron van zorg. „Deskundigen maken er zich steeds meer zorgen over een aantal Jaren onvoldoende brandstoffen be schikbaar zijn, terwijl de kernener giecentrales nog onvoldoende voor handen zijn". Welnu, bij de Gasu nie ziet men de toekomstmogelijk heden in dat perspectief. De curve van de vraag naar energiebronnen zal waarschijnlijk nog sneller om hoog gaan dan in de afgelopen ja ren het geval was. Het Russische aardgas zal kunnen helpen, het dreigende tekort op te vangen. De Nederlandse export heeft welis waar nog niet de hoogte bereikt van het vastgestelde „plateau" maar moet binnen de perken blijven die indertijd zijn vastgesteld: voor de gemeentelijke gasbedrijven in ons eigen land moet voor nog minstens dertig jaar Nederlands aardgas be schikbaar zijn. We mogen verwach ten dat de groei van de Nederland se gasuitvoer voorlopig zal voort gaan, al mag niet elk Jaar een groeipercentage van 48,6 worden bereikt, zoals in 1970 het geval was ten opzichte van 1969. En de slotsom van ons verhaal kan luiden, dat er voor de twee buizen- spinnen op de kaart van Europa zoveel te doen valt, dat er geen sprake kan zijn van „elkaar bijten".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7