Accountants Zwaar programma Koningin IfanDienCO: Gemeenten vragen richtlijnen Toekomst van chemie niet rooskleurig is „Onderwijs bepalend bij verdeling van macht en bezit Vragen over plastic- zakken VOOR BIJSTAND WOONWAGENBEWONERS LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 6LEIDSCH Enorm enthousiasme op tweede dag van staatsiebezoek ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 DJAKARTA De tweede dag van het tiendaagse staatsiebezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Indonesië werd gekenmerkt door een groter enthousiasme dan de eerste dag. De Koningin heeft, met haar charme en opvallende belangstelling voor alles wat er rond haar gebeurt, bele Djakartaanse harten geopend. De bijeenkomst gistermorgen in de aula van de Universitas Indonesia bij voorbeeld, die uitliep in een spontane en ietwat chaotische toestand, was een kolfje naar de hand van de Koningin en de Prins. Men krijgt wel eens de indruk dat alle formaliteiten, die aan zo'n be zoek vast zitten, voor het koninklijk paar een zware plicht betekenen. Dat was weer duidelijk te zien bij de kleurrijke en folkloristische ont vangst van de koningin en de prins op de 'Djakarta Fair', de jaarmarkt. De hoge gasten kregen op traditio nele Sumatraanse wijze een grote "doel" rond de schouders gedra peerd en ongekookte rijst in de han den. Toen de inheemse muziek be gon en de in nationale dracht ge stoken leden van het ontvangst comité ritmisch kleine pasjes maak ten, deden koningin en prins direct mee en huppelden met de handen gesloten tegen elkaar aan vrolijk rond. Vlaggetjes Na deze kleurrijke en feestelijke ontvangst begaven de hoge gasten zich eerst naar het paviljoen van de stad Djakarta, waar geschenken wer den aangeboden en vervolgens naar het Nederlandse paviljoen dat ver eerd werd met een rondgang, dit overigens veel korter duurde. En overal natuurlijk weer Jonge en oude mensen met rood-witte en rood-wit blauwe vlaggetjes. Die de laatste da gen bij duizenden zyn uitgedeeld aan de bevolking. Bij de rondgang op de Djakarta Fair' was de burgemeester van de hoofdstad Ah Sadikin de gids van de koningin. Ook president Soeharto en zijn echtgenote maakten dit be zoek mee. 's Avonds was het de grote dag voor de Djakartaanse notabelen tij dens de ontvangst door de koningin van alle hoge Indonesische functio narissen en hun echtgenotes. Van avond wordt dan de Nederlandse ge meenschap ontvangen door de ko ningin. Alle Nederlanders, die bij de ambassade staan ingeschreven, krij gen een uitnodiging en zullen aan de vorstin worden voorgesteld. Persconferentie De koningin bracht vandaag nog een bezoek aan de Nederlandse school in Djakarta. Aan het einde van de ochtend gaven de ministers van Buitenlandse Zaken Schmelzer en Malik een persconferentie. Te zelfdertijd hadden Prins Bernhard de koningin heeft dan een koffie tafel met mevrouw Soeharto een gesprek met hoge Indonesische rege ringsfunctionarissen over de econo mische betrekkingen tussen beide landen Morgen vertrekt het konink lijk paar naar Bandoeng en vliegt vandaar door naar Djokjakarta. Het programma is voor de koningin, die tenslotte al over de zestig is. erg zwaar. De paar informele da; Baii. volgende week, zullen haar zeker goed doen. ADVERTENTIE Prof. Van Kemenade bij NKV-studiedagen Nu de dienstplichtigen tot op zekere hoogte vrij zijn gelaten in het bepalen van hun haardracht, rijst de vraag hoe bijvoorbeeld onze marinemannen er op het j ogenblik uit zouden zien. U ziet ze links met de vertrouwde pet en lang haar. Rechts met het nieuwe pas ingevoerde kapje. GEMEKT De uitvoering van een concreet beleidsplan voor het onder wijs dat is gebaseerd op ..gelijke kan sen voor iedereen" is een zaak van lange adem. Daarom moeten op kor te termijn systematisch „onderwijs- stimuleringsgebieden" worden aan gewezen, sociaal achtergebleven buurten en dorpen, waarin aan de kleuter- en basisscholen extra faci liteiten worden verleend met bet'# king tot de prsoneelssterkte. onder wijsbegeleiding, accommodatie en leermiddelen. Dit zei Prof. Dr. J. A. van Keme nade, hoogleraar in de onderwijsso ciologie aan de katholieke universi teit van Nijmegen, gisteren in Ge- mert op de sociale studiedagen van het Nederlandse Katholiek Vakver bond die dit weekeinde voor de 25- ste maal worden gehouden. De con ferentie is gewijd aan „onderwijs en sociaal milieu". De hoogleraar stelde dat een be leid van „positieve discriminatie" no dig is, gericht op het verlenen van speciale steun aan de zogenaamde probleemscholen. Aan het toeken nen van faciliteiten zou onder meer een verplichte rapportage moe ten worden verbonden zodat de er varingen die worden opgedaan kun nen worden bestudeerd en eventueel ook kunnen worden gebruikt bij het opzetten van het onderwijsbeleids- plan. Prof. Van Kemenade betoogde dat men er in het algemeen nog on voldoende van doordrongen is hoe doorslaggevend het onderwijs is voor de verdeling van macht en bezit. Hij illustreerde dit met een groot aantal cijfers over de ongelijke deelneming aan het voortgezet en hoger onder wijs door kinderen uit de arbeiders milieus. Een kind uit een „hoger" milieu heeft op het ogenblik bij zijn geboorte, zonder dat» er nog iets te zeggen valt over zijn capaciteiten, bijvoorbeeld een tien tot vijftien keer grotere kans om later op de univer siteit te komen dan een kind van een ongeschoolde arbeider. De school is volgens prof Van Ke menade mislukt als producent en ontdekker van bruikbaar talent en als verdeler van maatschappelijke kansen naar aanleg. Het onderwijs heeft de sociale ongelijkheid eerder versterkt dan doorbroken. Uit onderzoeken is gebleken dat het niet toekomen aan het volgen van voortgezet onderwijs vooral te wijten is aan milieufactoren. De hoogte van het gezinsinkomen speelt daarbij nauwelijks een rol. Ook is vastgesteld dat brugklassen en brug- scholen nauwelijks leiden tot ingrij pende wijzigingen in de deelneming aan het onderwijs. Sociaal-culturele factoren, zoals het aspiratieniveau van de ouders, het klimaat, de op voedingsstijl en het" taalgebruik in het gezin, zijn daarentegen van zeer grote betekenis. We moeten er voor oppassen, al dus prof. Van Kemenade. dat we niet werken aan een heel nieuw systeem van ongelijkheid. Een systeem, dat niet meer is gebaseerd op bezit en macht maar op intellectuele en tech nische prestaties, waarbij geen aan dacht wordt geschonken aan kwali teiten als bijvoorbeeld creativiteit en solidariteit. Dr. J. H. N. Grandia, directeur van de school-adviesdienst van de ge meente Rotterdam, zei later dat on gelijkheid van maatschappelijke kansen niet kan worden geheveii door vrijstelling van betalen van schoolgeld, het gratis beschikking stellen van leermiddelen en het verlenen van renteloze v schotten en studiebeurzen, hoe langrijk deze voorzieningen in indi viduele gevallen ook zijn. Om de on gelijkheid te elimineren zijn sociaal- pedagogische maatregelen nodig, die erop zijn gericht, de opvoedingsbe kwaamheid en de opvoedingsverant woordelijkheid voor de ouders uit de maatschappelijke achterhoede (die voor een deel bestaat uit de gezin nen van ongeschoolde arbeiders) op te voeren. Vermogens die niet worden gesti muleerd verschralen, aldus dr. Gran dia. Hij zei dat leergedrag en leer prestaties o.m. worden bepaald door de woonomgeving, in een gesloten volksbuurt bestaan ook voor die buurt typische opvattingen. Daar wordt vaak niet aanvaard dat ouders hun kinderen stimuleren om voort gezet onderwijs te gaan volgen: men ziet dat als het doorbreken van een stuk solidariteit. Noorse trofee voor Schenk OSLO De Oscar Mathissen- prijs is ook voor het jaar 1971 toe gekend aan de Nederlander Ard Schenk. De wereldkampioen heeft dc trofee gekregen in het bijzonder voor zijn verrichtingen in Gothen burg waar hij de hoogste titel be haalde en het wereldrecord op de 10 000 meter verbeterde. Ook in 1970 werd de prijs aan Schenk toegekend. Henk van der Grift kreeg de prijs in 1961, Cees Verkerk in 1966 en 1967 Huismoeders gaan verkeer zelf regelen BARNEVELD Ongeruste Barne- veldse huismoeders gaan volgende week op een gevaarlijk kruispunt in Barneveld het verkeer regelen. Het hoofd van één der lagere scho len zorgt daar momenteel zelf vier keer per dag voor. Hij heeft een actie ontketend. In samenwerking met „Veilig Ver keer" en politie is ale reactie daarom besloten de moeders in te schakelen bij het begeleiden van de school jeugd, een voor de hand liggende op lossing - verkeerslichten - is op het kruispunt niet mogelijk, omdat er dan moeilijkheden ontstaan bij de spoor wegovergang in de nabijheid, zo ver klaarde de politie. Groot alarm voor spinnen SOEST Een paar grote spin nen hebben gisteravond de Soes- ter politie in staat van alarm ge bracht. Met verscheidene wagens rukte de politie uit naar de Kre dietbank aan de Torenstraat, toen op het bureau het stil alarm van deze bank in werking trad. Onmiddellijk werd het gebouw omsingeld, toen bleekdat het alarm niet door een stroomsto ring in werking was getreden (zoals overigens bij herhaling in Soest gebeurt). Een van de politiemannen klom op het dak van de bank en zag inderdaad de rode alarmlamp bij de kluisdeur branden. Maar toen men eenmaal in het gebouw was doorgedrongen, wees in eer ste instantie niets op een misda dig feit .Tot men vlak bij de foto- elektrische cel voor de kluisdeur een paar grote spinnen aantrof. ..Om herhaling te voorkomen zijn de spinnen uit het gebouw ver wijderd". schreven de rapporteurs in hun dagrapport. DEN HAAG Het PSP-kamerlid drs. H. Wiebenga is van oordeel, dat aan de methode van het verzamelen van huisvuil in plastic zakken uit mi lieuhygiënisch oogpunt grote bezwa ren zijn verbonden en hij heeft mi nister Stuyt (Volksgezondheid en mi lieubeheer gevraagd er bij de ge meentebesturen op aan te dringen vooralsnog niet te besluiten tot deze nieuwe methode over te gaan. res pectievelijk de uitvoering daarvan op te schorten. Drs. Wiebenga zet zijn standpunt uiteen in schriftelijke vragen, waarin hij er op wijst dat z.i. de gevolgen van het verzamelen van huisvuil in plastic zakken onvoldoende zijn on derzocht. In de vragen wordt geïformeerd naar de invloed van de zakken op de mogelijkheid het huisvuil te compos- teren en naar het gedrag van het plastic, wanneer het met ander vuil wordtingegraven. Ook wil de heer Wiebenga weten, welke geVolgen voor het milieu zyn van de produktie van de hoeveel heden plastic, die voor het op deze wijze inzamelen van huisvuil nodig zijn en hoeveel grondstoffen hiermee Jaarlijks zijn gemoeid. Loongrens verplicht ziekenfonds f19.250 AMSTERDAM De Ziekenfonds raad heeft zoals verwacht besloten de minister van Sociale Zaken en de minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne te adviseren de loon grens voor de verplichte ziekenfonds verzekering voor het jaar 1972 te be palen op f 19.250,De loongrens be draagt thans f 17.050,—. De voorgestelde grens ligt ongeveer f 500,— hoger dan het geval zou zijn geweest, indien overeenkomstig de gebruikelijke methode zou zijn uitge gaan van de indexcijfers van lonen en prijzen over de maand juli. De ziekenfonaswet laat echter Vragen over fusie van dagbladen DEN HAAG Het Tweedekamer- lid Van der Sanden (KVP) heeft de ministers van CRM, van Economi sche Zaken en van Sociale Zaken gevraagd of de regering financiële hulp kan verlenen bij het tot stand komen van de samenwerking tussen Nederlandse Dagblad Unie. de Ar beiderspers en de Perscombinatie. De heer Van der Sanden herinnert aan een toezegging van het kabinet-De Jong, dat de bijzondere financie ringsregeling voor de dagbladen kan worden toegepast, als herstructure ringsmaatregelen perspectief bieden op normale verdergaande exploitatie mogelijkheden. Het kamerlid vraagt de ministers ook over garanties voor de eigen identiteit van de betrokken dagbla den en over de positie van de redac teuren. Zo wil de heer Van der San den vernemen of de eigenaars van de dagbladen bereid zijn garanties te geven, dat de eigen identiteit ook in de toekomst verzekerd zal zyn, en zeker niet zal worden opgegeven zonder nadrukkelijke raadpleging van de redacties. Het Tweedekamerlid Van der San den vraagt of de ministers kunnen meedelen of aan de huidige abon nees van Het Vrye Volk in Amster dam en die van Het Parool in Rot terdam de vrye keus zal worden ge laten voor een nieuw abonnement. Voetbal Op verzoek van Feijen- oord is de competitiewedstrijd Go Ahead Eagles-Feijenoord, die op 12 september in Deventer zou worden gespeeld, een dag vervroegd. Feijen- oord wilde graag zaterdags spelen omdat de Rotterdammers op 15 sep tember voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Olympiakos Nicosia moeten aantreden. ruimte voor een van het gebruikelijke systeem afwijkende berekening, in dien er zich bijzondere omstandig heden voordoen. De ziekenfondsraad was van me ning, dat in 1971 inderdaad bijzon dere omstandigheden aanwezig wa ren. De in december 1970 getroffen loonmaatregel heeft namelijk tot ge volg gehad dat het indexcijfer van de lonen aanzienlijk is achtergebleven bij de feitelijke loonontwikkeling. Het indexcijfer over de maand juli kan dan ook naar de mening van de raad - niet maatgevend worden geacht voor de feitelijke loonontwik keling, waarvan bij de vaststelling van de loongrens moet worden uitge- Aan jonge Assistent-accountants die zélf vinden dat zij' méér kunnen bereiken... Voor jonge assistent-accountants met enige jaren ervaring die de ambitie hebben vooruit te komen, biedt een groot (maar niet té groot) accountantskantoor goede mogelijkheden. De plaatsingsmogelijkheden bij Van Dien Co ontstaan door schaalvergroting en expansie in vele sektoren. Mede daardoor zijn ook de promotiekansen reëel. De vakatures betreffen verschillende kantoren. Ook bestaat de mogelijkheid te zijner tijd door tijdelijke detachering buitenslands internationale ervaring op te doen. Kandidaten gelieve hun sollicitatie te richten aan Congres chemische industrie HILVERSUM De toekomst voor de chemische industrie, die twintig jaar lang door het grote publiek als de groeiindustrie" is gezien, is niet rooskleurig, nog afgezien van de mi lieuproblemen. De bedrijfstak zal ech ter blijven groeien, doordat de vraag naar haar produkten zal blijven toe- Dr. H. J. Alkema, werkzaam op de afdeling lange termijn-planning op heL kantoor van de Koninklijke/Shell te Londen heeft dit gisteren medege deeld op een congres van de Konink lijke Nederlandse Chemische Vereni ging te Hilversum. Voor de chemische industrie zyn een rationeler aanpak van het investeringsbeleid en vooral een beter prijsbeleid noodzakelijk. De chemische industrie heeft behalve met zeer grote prijsstijgingen tengevolge van overproduktie en concurrentie te maken met zeer grote prijsstijgingen voor de bouw van chemische installa ties en een stijging van de grondstof- fenpryzen. Aangezien dit in de Ver enigde Staten in mindere mate het geval zal zijn dan in Europa en Ja pan, verwacht de heer Alkema een toenemende concurrentie uit Amerika. Efficiency Over de energievoorziening zei de heer Alkema. dat verhoging van de efficiency van de huidige energiecon versieprocessen een van de voornaam ste dingen is, die moeten worden ge daan om de toekomstige energiebe hoefte te dekken. Voor deze efficien cyverbetering komen in aanmerking de elektrische centrales, die een ren dement hebben van ongeveer 33 pro cent en de verbrandingsmotor, waar van het rendement 15 procent be draagt. Er zullen nieuwe processen op commerciële schaal moeten worden ontwikkeld en daarnaast zullen er nieuwe exploitatiemethoden moeten komen van bronnen in vroeger ontoe gankelijke gebieden (diepzee, Noord pool en Zuidpool). Er staat de aard- olie-industrie een geweldige techno logische uitdaging te wachten, zei heer Alkema. De heer Alkema noemde de toe komst van de chemische industrie niet rooskleurig, maar hy zag de toe komst toch ook niet somber in, ev min als de toekomst van de olie-in dustrie. Rechercheurs ontslagen Alle 21 rechercheurs van de Mexicaanse badplaats Acapulco zijn op staande voet ontslagen. De gouverneur van de Mexicaanse staat Guerrero waarin Acapulo ligt, heeft het ontslag be volen wegens kennelijke onbekwaam heid van de politiemannen. In de laatste twee jaar zijn in Acapulco talrijke moorden, ontvoeringen en overvallen gepleegd, zonder dat de recherche ook maar één van de schuldigen heeft kunnen pakken. Geldinzameling in Zwaanshoek HAARLEMMERMEER Naar aanleiding van de protestmars naar Hoofddorp in verband met de plan nen in Zwaanshoek een regionaal woonwagenkamp te stichten, heb ben B. en W. in overleg met Ge deputeerde Staten besloten de be slissing over de te volgen proce dure een maand uit te stellen. In Zwaanshoek zelf verwacht men, dat er nu toch hoorzittingen zullen komen. Voor alle zekerheid zal echter een geldinzameling worden gehouden onder de bewoners, op dat men zich kan verzekeren van juridische bijstand als toch wordt besloten het regionale kamp in Zwaanshoek te stichten. UTRECHT De 75 gemeenten, die zijn aangewezen als bijstandverle- i aan woonwagenbewoners, wen- uniforme richtlijnen. Dit hebben zij gisteren in Utrecht tijdens een hoorzitting van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten naar voren gebracht. Die richtlijnen moeten er spoedig mogelijk komen en ze moeten worden opgesteld in overleg met de gemeenten. De hoofdinspecteur van de vereni ging van Nederlandse Gemeerften, L. G. van Reijen. heeft dit na afloop van de hoorzitting meege deeld. j zei dat de gemeenten graag richtlijnen hebben om wat men noemt tot een "homogenisering' van het beleid te komen, maar dat die richtlijnen niet vanachter een bureau moeten worden verordon neerd. Naar zijn mening zou de ambtelijke werkgroep die uit func tionarissen van diverse ministeries "CRM. Binnenlandse Zaken, Justi tie en Sociale Zaken" is samenge steld bij dit probleem coördine rend kunnen werken. Ook achtte hij overleg met de woonwagenbewoners bij het opstellen van de richtlijnen gewenst. Ontmoeting De hoorzitting was belegd op ini tiatief van de vereniging en diende als ontmoeting van functionarissen van de betrokken gemeenten. Alle problemen waarmee de vijfenzeven tig gemeenten worden geconfron teerd zijn volgens de heer van Reij en nog eens ter sprake gekomen en men heeft ervaringen uitgewisseld. Daarbij kwam behalve de bijstand uitkering ook de algemene proble matiek die op de woonwagenbewo ners betrekking heeft, ter sprake. Dit in relatie met de vorig Jaar van kracht geworden woonwagenwet, die voorziet in de stichting van regiona le centra van zeventig tot negentig wapens. Gebleken is inmiddels dat de woonwagenbewoners niet zo ge lukkig zijn met die centra, tijdens de hoorzitting is in dit verband dan ook gepleit voor kleinere centra. Voorts kwam naar voren het pro bleem, dat bijstandverlenende ge meenten nu vrezen bijzondere aan trekkingskracht te hebben voor woonwagenbewoners, waardoor zij ongewild veel wagens op hun grond gebied krijgen. Bijstand Op 30 Juni is het KB bekendge maakt, waarin stond dat de bij standuitkering aan woonwagenbe woners zou worden geconcentreerd in vijfenzeventig gemeenten. Deze waren volgens mr. van Reijen van mening dat de aanwijzing te vroeg is gekomen, omdat de uniforme richtlijnen nog ontbreken. Geen van de gemeenten ontkende de noodzaak van deze maatregel Wel zien zij zich gesteld voor proble men wat betreft de uitvoering. Daar bij komt dat men de uitkeringen op declaratiebasis van het rijk terug krijgt, maar dat het overleg wie de kosten van de administratie moet dragen nog niet is beëindigd. Tenslotte, aldus de heer Van Reij en. bleek dat er bij de gemeente een neiging bestaat de wettelijke rege ling strikt te handhaven, en niet toe te geven aan voorkomend? intimida tie. Opmerkelijk was volgens hem dat de gemeenten, die altijd al vast in hun schoenen waren blijven staan minder moeilijkheden met woonwa genbewoners hebben gehad dan ge meenten die in het verleden een wat soepeler standpunt hadden ingeno*

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6