STREEK BLIES STOOM AF Tiende Leidato „steeg op" Oecumenisch avondmaal voor alle gelovigen" EER RECORD VOOR SPITZ Beroepingswerk Ruim 1700 studenten worden door El Cid door Leiden geloodst flTRDAG 23 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN De eerste spreker, die gistermiddag in de Leidse ■jj ladzaal, waar gesproken werd over de investeringsstop van ta e S.L.F- en de oprichting van een streekenergiebedrijf, stoom afblies" was de burgemeester van Koudekerk aan den Sjn, de heer Van der Linden. De huidige situatie, waarbij in gemeente in dit geval Leiden bepaalt hoe de energie- oorziening wordt uitgevoerd, achtte hij belachelijk. Mn c«n LEIDEN De tiende Leidato, met daarbij de Hobby- stad „Vaardige vingers is eigenlijk gistermiddag door het zangduo „Saskia en Serge" geopend. Deze twee charmante jonge mensen waarvan het optreden na de opening was ge pland, hielpen de genodigden, die in de rotonde de feeste lijke openstelling bijwoonden, de tijd voor de officiële ope ning, die door een vergadering van wethouder Lijten wat later kwam te staan, door te komen. De „noodoplossing" was goedbeschouwd eigenlijk wel een charmant idee en een „warming-up" voor de Leidse wethouder, die voor hij op het podium moest nog even kon luisteren naar een „Oogstfeest" in Balkan sfeer en het leuke mode-liedje Bobby Snobby Baard. Nadat Saskia en Serge afscheid hadden genomen van hun publiek verwel komde Leidatovoorzitter Wolfslag de heer Lijten en al zijn andere gasten. vele jaren zijn wij reeds ge- I fmden aan het wel en wee van Lei- aldus spreker. Wij hebbe» geen ;r in de pap, de huidige beheers vorm is voor deze tijd onhoudbaar, Wethouder Harmsen, die iedere direct van repliek diende, jht burgemeester Van der Linden jr het oog, dat als twee partijen contract sluiten en dit is ge- hied beide partijen daaraan ver- tden zijn. In de negen jaar, dat de Aj sthouder zich nauw bij de S.L.F. be- okken weet, is het slechts een hoogst 31 kele maal (één of twee keer) voor tomen dat vanuit de concessiege- ÏE senten vragen over de beleidsvoe- ïg zyn gesteld. Vandaag, aldus de jthouder, gaat het om de vraag of buitengemeenten bereid zijn om et Leiden tot een vorm van streek - orziening te komen, waarin de ■jr edezeggingschap voor het gehele llpzorgingsgebied verzekerd is. Lei- zal daarin beslist niet domineren. Burgemeester Stolwijk van Voor- iut oordeelde het juister indien zich deze middag beperkte tot in het leven roepen van een eekbedrijf. Het schrijven van Lei- de rijksoverheid dient zJ. on- rsteund te worden. Wethouder rmsen kon voor deze gedachte veel tien. Noordwijkerhout heeft reeds „jhesie aan dit schrijven gegeven, streekenergiebedrijf zal bij zijn iaalsvoorziening lang niet die lemmeringen op zijn weg vinden een gemeentelijk bedrijf. ,al Het burgemeester Ten Heuvelhof Hazerswoude betreurden deze iaJ|ddag ook enkele van zyn collega's feit, dat de wethouder niet op voorstel aan de Leidse raad kon De heer Harmsen: dat is nu omaal onmogelijk. Aan de slag lurgemeester Van Eysinga van stgeest wenste met de oprichting een streekbedryf, waarin hy delen ziet. maar onmiddellijk aan gang te gaan. Liever vandaag dan Zyn collega uit Warmond, heer Langemeijer, voelt eveneens snel werken. Maar. zo vroeg hy af, hoeveel concessies kan Lei- in zyn elektriciteit doen om ook een concessiegemeente uit te leien. Wethouder Meerburg van Leider- p prees deze middag de goede ver- lingen met de SL.F. Laten wy l in hand samen verder gaan. :loops wees spreker op de rechten, ook de huidige streekgemeenten loc i -tra i ntaj e ena< I 'USTON De Amerikaanse mmers zyn weer geëxplodeerd. Na zoals de tweede dag kan worden betiteld werden op de Amerikaanse zwem- jsfeÉPioenschappen weer twee wereld je Kis verwezenlijkt. De 21-Jarige naH t Daniels zwom de 200 meter bij >nve ternes in 2 minuten en 18.4 secon- nstt en was daarmee 0.2 seconden jncÜ ter dan haar landgenote Karen 3t.die het wereldrecord op die af- j. t op 7 augustus in Los Angeles TisU "8.6 had gesteld. Mark Spitz, die Niet*-- deze week al het wereldrecord ,nste te 100 meter vlinderslag scherper Hoi ie, vlinderde nu naar een record- op de 200 meter. Spitz noteerde ;t(f t(jd van 2 minuten en 3.9 secon- Het oude wereldi»ecord stond t 23 augustus 1970 met 2.05.0 op van zyn landgenoot Gary Hall. [JDI van de twee grootste gemeenten, die buiten deze regeling vallen alle Zuidhollandse gemeenten in hun ka pitaalvoorzieningen worden beknot t.b.v. de energievoorziening, een si tuatie, welke in de meeste andere provincies niet voorkomt, omdat al daar door een toevallige andere be- heersconstructie, de energiebedrijven geen rol spelen in de centrale finan ciering, waardoor de finnciële arm slag van de gemeenten in deze pro vincies aanzienlijk ruimer is dan die van de Zuidhollandse gemeenten. Werkgroep Gelet op de besprekingen van deze middag, was spreker zeer ingenomen met de grote bereidheid, die aan de dag werd gelegd om snel tot het in het leven roepen van een streekener giebedrijf te komen. Resultaat: er werd een werkgroep gevormd, die zich gaat bezinnen op het in het leven roepen van een streekenergiebedrijf. Van Leidse zijde zullen in deze groep zitting nemen een wethouder (de naam van de heer Harmsen werd ge noemd), de directeur van de S.L.F. en de chef van de afdeling Fianciën. De buitengemeenten zullen in de groep vertegenwoordigd worden door burgemeester Langemeijer van War mond, wethouder Meerburg (Leider dorp) en burgemeester Montfoortvan Nieuwkoop, president-commissaris van de N.V. Lugdunum. Als 7e lid zal de heer Van der Horst, verifica teur van het bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten, kundig op het ter rein van de energievoorziening en mede-opsteller van een "Leids" rap port, dat over deze materie reeds eer der werd uitgebracht, van de werk groep deel uitmaken. Resumerend: een open en eerlijke vergadering, waarin de goede be staande verhouding tussen de diverse gemeentebestuurders en Leiden (S.L.F.) niet werd verstoord en een ieder toch "zyn zegje kon zeggen". Vanaf de publieke tribune woonden de Leidse raadsleden, de heren Van Aken en Ham, de beraadslagingen by. Hij wilde ook tefr gelegenheid van deze tiende Leidato niet terug gaan kijken, want met een variant op „Le roi est mort, vive le roi, zei hij „De Leidato is voorbij de volgende Lei dato is belangrijk". Toch waren er enkele dingen uit het recente verle den die hij even „aanstipte". Hij me moreerde o.a. het overleden van G. Langezaal jarenlang een stuwende kracht achter deze jaarlijkse mani festatie. Ieder Jaar, zo zei de voor zitter Wolfslag heeft de Leidato een soort motto. Dit keer wilde het Lei dato bestuur aan alle bezoekers laten zien wat met de vrije tijd gedaan kan worden. Daarom was de Hob by^tentoonstelling op poten gezet. Deze hobby-tentoonstelling is een geweldig succes gebleken, tal var zenders uit het gehele land zijn naar de Groenoordhal gekomen om ande ren te laten zien dat er nog iets an ders bestaat dan in de vrije tijd lui, onderuitgezakt in een stoel naar tv kijken. Het is niet de moeilijkheids graad die op de tentoonstelling het belangrijkste is, maar wel de lief de en het plezier waarmee de men sen de werkstukken hebben ver vaardigd. Daarna gaf hij het woord aan wet houder Lijten. In zijn openings speech wenste deze het comité en de standhouders veel succes. Hij sprak zijn waardering uit over het werk van het Leidato-bestuur. De huis- houdshow beklemtoont volgens de wethouder de centrumpositie van Leiden: 50 pet van de deelnemers komt van buiten de stad. Die cen trumpositie stelt het stadsbe stuur voor bijzondere problemen. De heer Lijten noemde alleen de leef baarheid van de binnenstad, die enerzijds bereikbaar moet blij- 'oor het gemotoriseerde verkeer, anderzijds aantrekkelijk moet zijn voor de voetganger, die moder- zaken moet hebben maar aan de andere kant historische gebou- moet behouden, die parkeer plaatsen nodig heeft maar ook plek- ■aar rust is. Daarbij is de me dewerking van de middenstand no dig, aldus wethouder Lijten, die de daarna door hem opgelaten zeppelin een symbool van de voortgang en stijgende lijn van de Leidato noem de. Voor dat oplaten van de zeppelin knipte de heer Lijten een met vlag gen versierd touw door met de schaar die hem door de zesjarige Monique Ziegelaar op een kussen werd aan geboden. Voorzitter Wolfslag wilde daarna een kleine pauze inlassen. Maar dat zat hem niet glad, zijn drankje liep hij mis. In plaats daarvan kreeg hij lovende woorden te horen omdat hij tien Jaar lang zijn steentje bij heeft gedragen in het Leidato-bestuur. Als voorzitter had hij de vergaderingen, die weieens tot in de kleine uurtjes uitliepen met een afdankertje van de slijters moeten besluiten, nu kreeg hij van de heer Van Zijp een ech- te voorzittershamer, waar hiJ ^bRJ digt zijn voorzïter Jan Wolfslag een echte voorzittershamer De heer Van Zijp overhan- Van zijn medebestuursle den kreeg hij ook nog een geschenk onder couvert. De heer Millikan di recteur van de Stadsgehoorzaal en het Groenoordhalrestaurant wilde daarbij niet achter blijven. Hij bood iets aan dat ook in de vergadersfeer bleef n.l. een fraaie klok, zodat de Leidato-heren altijd konden zien wanneer het toch echt te laat ge worden was. Flitsen uit de modeshow die de fir ma Waals driemaal daags op de Lei dato brengt en een rondgang langs de stands waren het ongedwon gen einde van deze officiële opening. Nieuwe zaak LEIDEN Aan het Noordeinde in Leiden is gistermiddag een nieuwe zaak geopend: Ben Jansen Kantoor machinebedrijf. Het pand is ver bouwd en gemoderniseerd en maakt een fleurige indruk, zeker met de bloemen, die ter gelegenheid van de opening werden gezonden. (Foto Holvast) NED. HERV. KERK Beroepen te Rheden: J. Noord mans te Tsjamsweer. Bedankt voor Goudswaard: G. Veldjesgraaf te Wouterswoude. GEREF. KERKEN Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Enschede: H. N. de Mooy, predikant te Kampén. EVANG. LUTH. KERK Benoemd tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de V.U., ds. mr. P. Estié te Enkhuizen/Hoorn. NED. PROTESTANTENBOND Beroepen te Zelhem: K. Bosma te Enkhuizen die dit beroep heeft aan genomen. ADVERTENTIE MIDDENSTANDSDIPLOMA I.M.O. MIDDENSTANDSAVONDSCHOOL - Leiden Lesgeld f80,per Jaar. Twee lesavonden per week. bovendien 's maandagsavonds van 19.0020.00 uur in het schoolge bouw van de Rembrandtscholengemeenschap, Hoge Rijndijk/hoek Burggravenlaan. LEIDEN Ongeveer 1700 eerste jaarsstudenten zullen maandag Lei den binnentrekken voor een eerste kennismaking met de stad. Een ken nismaking, die georganiseerd is door de uit zeven leden bestaande Leidse Commisie Introductiedagen (El Cid) onder verantwoordelijkheid van de Commissie Studievoorlichting van de universiteit. De deelnemers aan de introductie dagen zullen maandag in de Pieters kerk welkom worden geheten door de rector-magnificus, prof. dr. W. R. O. Goslings en burgemeester Vis van Leiden. Voordien vindt 'n ontvangst door de mentoren plaats en zal een bezoek worden gebracht aan de in de Pie terskerk ingerichte tentoonstelling over verleden, heden en toe komst van Leiden en de Leidse Uni versiteit. Het thema van de tentoonstelling, de relatie tussen de universiteit en de stad Leiden, is in belangrijke ma te ook het thema van de introductie dagen als geheel. Op de ochtenden van dinsdag 31 augustus en woens dag 1 september zal bijvoorbeeld een in samenwerking met de ge meente gerealiseerde actieve oriën tatie op de stad plaatsvinden, waar- Mej. Klompé (Verbum Deivertrekt na zes jaar uit Leiden naar Rome Door Sam Platteel lurgemeester Smolders van Alke die het "een verschrikkelijk be an Leiden vond 3$ ingen stop te zetten", ontpopte voorstander van streekbedrijf. Laten wy Leiden, is spreker, steunen in de strijd om t financiën voor investeringen in sector van de energievoorziening Cf te krygen 'ethouder Harmsen merkte fieuiidag in zyn repliek om. op, dat Hoi' hem uit een mededeling G.S. duidelijk was gewor- i van de 8 miljoen gulden Zuid-Holland voor nieuwe wer- j per maand ter beschikking krijgt, miljoen beschikbaar moet iwaÉ gesteld aan de energievoorzie- }al( l Dit op last van de centrale itn rheid. Het vorenstaande houdt Eva ter in, dat met uitzondering >ost< (Foto Holvast) LEIDEN Mej. E. T. M- A. Klom pé, tot vandaag de spil van het oecu menisch ontmoetingscentrum „Ver bum Dei" (De zaaier) aan de Plan tage zij vertrekt maandag voor goed naar Rome is een enthou siast voorstandster van de oecu menische gedachte. Ik hoop. zo ver telde zij ons, dat er binnenkort een mogelijkheid geschapen wordt om samen avondmaal te vieren. Indien de kerken deze oecumenische avond maalsgang gaan tolereren, dan zijn wij op weg naar de ene Kerk van Jezus Christus, al zal die ene Kerk dan ook verscheidene ver schijningsvormen hebben. Zijn wij eenmaal zover, dan staan wij dicht bij Christus' woord „dat zij allen één zijn". En daar moeten wij naar toegroeien. Door al haar in Leiden gelegde contacten, met predikanten en priesters, voelt mej. Klompé (een zuster van de oud-minister) zich meer aangetrokken tot velen uit de reformatorische kerken, dan bij hen, die voorstander zijn van 't Oosters katholiek geloof. Het vertrek uit Leiden is een uit vloeisel van haar benoeming tot staf lid van de „Foyer Unitas (Haard van eenheid) aan de Via dell' Ani ma te Rome een oecumenisch contactcentrum ten dienste van niet- katholieke bezoekers van Rome. De ze dienst, waarvan de leiding berust bij de Vrouwen van Bethanië, omvat o.m. het verstrekken van inlichtin gen en het desgewenst begeleiden naar kunsthistorische monumenten van antiek en christelijk Rome en naar kerkelijke plechtigheden. Aan de Foyer Unitas is een mo dern geoutilleerde logeerflat verbon den, die aan circa twintig niet-ka- tholieke bezoekers gastvrijheid ver leent. Mej. Klompé, die lang en zorg vuldig overwogen heeft of zij deze voor haar aantrekkelijke benoeming wel zou aanvaarden, mijn contac ten in het Leidse Verbum Dei wa ren zo hecht en zo gevarieerd" had in de Sleutelstad vele kerkelijke ontmoetingspunten. Zo was zij scri ba van het moderamen van de Ge meenschap van Kerken in Leiden en had zij zitting in de Dekenale Kerken kunnen meer doen voor welzijn van bevolking Raad en de diocesane pastorla raad van het bisdom Rotterdam. Haar zes Leidse Jaren brachten haar geregeld in contact met het oe cumenische werk der kerken. In Verbum Dei o.a. met gemengd ver loofden en -gehuwden, in gespreks- cursussen en ontmoetingssamen komsten, waar over geloofszaken diepgaand en indringend werd ge sproken. „Prachtig werk, waaruit goe de contacten voortvloeiden". Als bijwoonster van het onlangs in Noordwijkerhout gehouden pasto raal concilie, is mej. Klompé uitste kend geïnformeerd over de proble men, waarover de R.K. Kerk zich het hoofd buigt. Over één daarvan het celibaat heeft zij een besliste mening. „Het vrijwillige ce libaat vind ik bijzonder zinvol, doch niet als het een noodzakelijke voor waarde is om de priesterwijding te ontvangen". Zij hoopt dan ook. dat er in de toekomst naar celibataire priesters ook gehuwde priesters voor de zielszorg beschikbaar komen, waarbij zij vooral denkt aan Jonge nriesters. Voor de kerk. met haar te ruglopend aantal priesterroepingen, een belangrijk facet in de zielszorg Bij haar vertrek uit Leiden ziet zij voor de kerken in deze stad nog een zeer belangrijke taak wegge legd. Meer dan in het verleden zul len de kerken het welzijn van de stad en haar bevolking in het oog moeten houden. Een totale samen werking moet op dit terrein moge lijk zijn. Mej. Klompé denkt dan aan bejaardenzorg, eenzamen, 't woning- beleid, het maatschappelijk werk, de geestelijke volksgezondheid. Op dit gevarieerde terrein zullen de kerken de handen ineen moeten slaan. Hier zijn geen barrières, die het werk onmogelijk maken. Laten de kerken, ook in dit opzicht, op hun tellen passen. De tijd dringt Met een schat aan rijke Leidse er varingen, die ten dele ook op het pas torale werk waren gericht, vertrekt mej. Klompé maandag naar Rome om ook daar haar werk. dat zo sterk op de oecumene en de dienstverle ning is ingesteld, voort te zetten. door ongeveer honderd Leidse instellingen, organisaties en bedrij ven medewerking wordt verleend. Op de middagen van maandag 30 en dinsdag 31 augustus en woensdag 1 september wordt een wisselpro gramma geboden, bestaande uit een programma, dat is georganiseerd in nauwe samenwerking tussen het Leids Academisch Kunstcentrum en de Leidse Volksuniversiteit K. en O. en kritische informatie onder auspi ciën van de Disputorenraad. Voor woensdag 1 september, waaraan me dewerking wordt verleend door on der anderen de organist Feike As- ma, zijn alle bewoners van Leidse bejaardenhuizen uitgenodigd. Na een introductie bij de facultei ten op donderdag 2 september wordt het programma op vrijdag 3 septem ber besloten met onder meer een ma nifestatie van de Leidse musea en een gezamenlijke maaltijd in de open lucht met hutspot, bereid door de militaire koksschool. De tafels ter lengte van vijfhonderd meter zullen worden opgesierd met door studen ten vervaardigde bloemstukken, die na afloop zullen worden aan geboden aan de bewoners van de hofjes. 's Middags is er op de Burcht een manifestatie met een folkloristische, een projecten- en een verenigings- markt en een optreden van de beat group „Focus". In de Pieterskerk geeft dan de zangeres Thea Ekker- van der Pas een recital. In de So ciëteit Minerva wordt 's avonds een slotfeest gehouden. Ter gelegenheid van de introduc tiedagen verschijnen een Vademe cum met informatie voor de deelne mende studenten en een peciale krant, gewijd aan de problematiek de stad Leiden en de Leidse uni versiteit. Deze krant zal niet alleen worden uitgereikt aan de deelnemers aan de Introductiedagen, maar bo vendien als bijlage bij het Leidsch Dagblad verschijnen. Liane Engeman toch op Zand voort DEN HAAG Liane Engeman die donderdag haar contract met het Stichts Racing Team (SRT) met on middellijke ingang verbroken zag, zal morgen toch kunnen deelnemen aan de Zandvoort Trophy. De Neder landse vrouwelijke coureur is via To ine Hezemans aan een wagen ge holpen voor de wedstrijd. Liane En geman wordt ingeschreven door het team Radio Veronica. Zy zal rijden In de Alfa Romeo 1300 GTA, waarin Toine Hezemans normaliter voor het Nederlands kampioenschap uitkomt. Liane Engeman start in de eerste divisie tot 1300 oc. „Incident" Cruijff komt snel voor DEN HAAG De tuchtcommissie van de KNVB betaald voetbal heeft besloten het incident Cruyff- Advo caat, dat zich in de wedstrijd AJax —FC Den Haag. geleid door scheids rechter Dorpmans. voordeed, op woensdag 1 september in Utrecht te behandelen Voorzitter van de straf kamer is mr Winters, als leden fun geren de heren BIjleveld. Kuljs Roo mer en de algemeen voorzitter drs Brons.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3