olkswagen bouwt aan veiligheidsauto aat de cabriolet eheel verdwijnen? DETROIT KREEG „STEUN" VAN NIXON I SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Datsuns IDAG 28 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 tan wegen, wagens, wieten en wat-er-zo-bij-komt Datsun brengt enkele nieuwe wagens op de markt. In de eerste plaats twee nieu we versies van de onlangs ge- introduceerde Datsun 1000 Cherry: een vierdeurs luxe uitvoering, die f 6.999 gaat kosten en een stationswa gen ifoto links t. die f. 7190 moet opbrengen. De technische bijzonderheden zijn gelijk aan die van de kortgeleden uitvoe rig besproken standaard Cher ry. Verder werd deze maand in Japan een complete nieuwe serie automobielen als aanvul ling op de bestaande 1400 1600 Bluebird-lijn aan de pers getoond (foto rechts). De eerste wagens van deze serie zullen waarschijnlijk volgend voorjaar op de Nederlandse markt ko men. In Japan zijn verkrijg baar een sedan, een hardtop en een stationwagen naar keuze met een 1600 cc «alleen voor sedan) of 1800 cc motor, met enkele of dubbele carburateurs en voor de 1800 motor eveneens met een elektronisch gecontro leerd benzine-injectiesysteem. Dok leverbaar met automati sche transmissie. ticinneer een auto met een snelheid van 80 kilometer per ,ej ip een hindernis instuift, heeft dat hetzelfde effect als een ran diezelfde auto van de zesde verdieping van een flat- tw. Bij 50 kilometer per uur is het geweld van de botsing Jtijd hetzelfde als de klap na een val van de tweede ver- hng. leze voorbeelden willen we de Vimatiek illustreren waarmee de rpers van een veiligheidsauto ken hebben. Deze auto moet s de inzittenden voor ernstig behoeden tijdens botsingen bij den tot 120 kilometer per uur. geldt niet alleen voor fron- ya otsingen met tegemoetkomend maafr ook voor ongelukken bomen, lantaarnpalen en jke betrokken zijn. De auto bovendien voldoende bescher- geven bij botsingen tegen die van de auto die het meest -)U aar zijn, namelijk de zijkan- 'olkswagen is de eerste van indvol producenten van vei- sauto's, die het publiek in- deeft in de stand van zaken bij svikkeling van wat officieel te taat als de VW-ESV (experi- safety vehicle). Eén en an- nog volledig in het experi- e stadium, maar de door de re iitse autofabriek verstrekte or aties geven toch een duidelij- icatie van wat de automobi- aks aan veiligheid geboden ?ns begon de ontwikkeling iligheidsauto's in de Verenig- ten, waar de veiligheidseisen rkh il verder gingen dan in Eu- js j Iet project werd krachtig on- md door de regering, die op- 111 'n gaf aan de industrie. In P t elling tot de Amerikanen, die idigtent leggen op een grote auto kilo), stemde de fabriek in urg haar forse investeringen af op de gemiddelde Europese auto. Volkswagen gaat uit van een auto van 900 kilo, die volkomen nieuw geconstrueerd moet worden en die moet dienen als uitgangspunt voor de normale seriebouw. De ontwikke ling gebeurt volledig in „eigen be heer", maar geschiedt op basis van een pakket van eisen, opgesteld door het Duitse en Japanse minis terie van Verkeer aan de hand van de Amerikaanse voorschriften. De VW-ESV is een vierpersoons auto. Als aandrijfmechanisme kun nen vrijwel alle motoren in aan merking komen, vlakliggend of staand, op de vooras of de achteras, alsook middenmotoren, het vormt technisch geen enkel probleem. De uiteindelijke keuze is voornamelijk afhankelijk van de eisen ten aan zien van de uitlaatgassen. De prijs van een en ander is nog niet in beschouwing genomen. Buiten discussie staat ook het feit, dat de ingrijpende veiligheidsvoorzieningen het gewicht van de auto in ieder geval zullen verhogen. Het gaat hier ook niet om een auto die aan het publiek zal worden aangeboden. In deze ESV worden alleen maar de mogelijkheden en de begrenzingen van de veiligheid on derzocht. De resultaten worden voor zover mogelijk in de seriebouw ver wezenlijkt. De basisconstructie van de door Volkswagen te construeren veiligheidsauto is een veiligheidskooi met grote dragers, die voor een uit stekende soliditeit zorgen en de op de auto inwerkende krachten gelijk matig verdelen. Alle „kreukelzónes" zijn voorzien van een harde 'rand. Daardoor is de auto uitstekend beschermd bij bot singen tegen palen. De kreukelzóne zelf bewijst z'n nuttig effect bij botsingen tegen een plat vlak. Extra aandacht is besteed aan de stevig heid van de zijkant van de auto. De bumpers zijn vele malen stevi ger dan de tot nu toe toegepaste. Daardoor voorkomen zij dat paal- aohtige hindernissen zoals bomen, lichtmasten of brugpeilers de kreu kelzónes binnendringen. Om de energie te absorberen worden de bumpers voor en achter uitge'rust met schokbrekers, die overigens nog gemakkelijk gerepareerd kunnen worden na een botsing met een snelheid van maximaal 15 kilometer per uur. De bumpers vóór kunnen eventueel uitschuiven (dat gebeurt automa tisch vanaf 20 kilometer per uur). Door de hydraulische schokbrekers is de stootkracht afhankelijk van de snelheid van de wagen en de veerkracht van de hindernissen. Dat betekent dat bii kleine aanrijdingen slechts een geringe kracht vrijkomt, terwijl bij een excentrische aanrijding de schokbrekers aan één kant wor den ingedrukt en een schampeffect wordt verkregen. In de deuren lig gen bumpers, die een nog grotere stevigheid hebben als die van voor en achter. Dit voorkomt het bin nendringen bij een botsing in de flank. Onder de naam „stomme co-piloot" is een mechanisme ontwikkeld, die het stuurkarakter gunstig beïn vloedt. Bij snelle koersveranderin gen wordt de reactie van het voer tuig sneller en beter opgevangen, terwijl de co-piloot bij zijwind of golvend wegdek de storingen corri geert. Dit mechanisme is een hulp middel. Het is niet de bedoeling dat het de bestuurder in welke situatie dan ook „het stuur uit handen neemt". De remmen worden voorzien van een antiblokkeer-systeem. Dit is een ontwerp tekening van de veilig- heidsauto, die Volkswagen naarstig aan het ontwik kelen is. Naar kosten en produktiemogelijkheden wordt nog niet gekeken. De ingenieurs van Wolfs burg bouwen dit proto type naar louter theore tische normen. Om de automobilist te bescher-1 men tegen de gevaren op ie weg. Gevaren, die meestal niet komen van mechanische mankemen ten. Het aantal ongeluk ken. dat te ivijteh is aan technische gebreken, is procentueel zeer laag ver- j geleken bij de ongevallenI iie het gevolg zijn van menselijke fouten. Deze veiligheidsauto kan men ius in de eerste plaats zien als een mogelijkheid om de automobilist te be schermen tegen zichzelf J en zijn mede-weggebrui- mm&è kers. Inzittenden moeten ongelukken, waarbij een gelijksoortig voertuig met een snelheid van 120 kilometer per uur van achteren op de auto inrijdt, kunnen overleven. Op één zitplaats werken daarbij krachten van rond drie ton is. Het is daarom noodzakelijk om alle zitplaatsen te verankeren. Ze zijn dus niet ver stelbaar, maar wel elastisch. Een draagelement zit ter hoogte van de onderkant van het raam dwars door het bestuurdercompartiment. Als gevolg van de vaste plaats van de stoelen moeten het stuurwiel en de pedalen verstelbaar zijn. Daarbij wordt ook de afstand pedalen stuurwiel, die tot nu toe altijd de zelfde afstand had, aangepast aan de lichaamsgrootte. Het lichaam wordt zijdelings ge steund door de aangepaste en ener- gie-absorbdrende portieren. Het is van wezenlijk veiligheidsbe lang dat de inzittenden op hun plaats blijven vastgedrukt tijdens aanrijdingen. Aan dit thema is veel aandacht besteed bij de ontwikke ling van de VW-ESV. Er zijn vier systemen ontwikkeld, die harmo nieus met elkaar combineren: 1. Diagonaalgordel, die automatisch wordt, aangebracht, gespannen en verankerd. 2. Kniegordel. Door een brede gor del, die zich pas op het moment van de botsing spant, wordt het on derlichaam veilig in de zitting ge drukt. zonder dat de gordel bij het in- en uitstappen of tijdens de rit op enigerlei wijze hindert. 3. Valgordel („beulskap"). Bij dit systeem worden bovenlichaam en hoofd op de plaats gehouden door een voor de inzittenden in het dak liggende gordel met daaraan een net, die bij het begin van de bot sing in ongeveer 0,02 seconde auto matische wordt gespannen. Het gro te voordeel van deze gordel ten op zichte van de diagonaalgordel is het „opvangen" van het hoofd door mid del van het net. Daarentegen ont breekt de bescherming bij lage snel heden (de gordel wordt dan name lijk niet gespannen). 4. Kleine luchtzak Bij de boven omschreven veiligheidsvoorzieningen voor het onderlichaam, kan voor borst en ftoofd een kleine luchtzak worden gebruikt, die weliswaar met dezelfde knal, maar sneller dan de grote luchtzak opgeblazen wordt. Bovendien veroorzaakt de kleine luchtzak minder overdruk in het interieur. dagen van de cabriolets ge in Amerikaanse automobiel- gaan er stemmen op, die aag zeer positief bevestigen, nieuwste Amerikaanse typen 1 dan ook nauwelijks een ca- I I lantreffen. tt is er ook vast van over- iat als over enkele jaren de aan de strenge veiligheids- k®' loeten gaan voldoen, dit het 1 mis voor de cabriolets zal en. irwacht dat dan veel meer n met een schuif- of vouw- serie gebouwd zullen worden, aanzienlijk goedkoper is Te inbouw. Europa is de cabrioletvorm tó het wijzigen. Ook hier de geheel open wagen J leer terrein. h dus nog zo'n cabriolet, ca- foadster of hoe deze dakloze ers ook mogen heten, wil ffen moet zich dus haasten de doodsklok omstreeks 1975 type wordt geluid, zo'n open wagen de wens- van vele automobilisten is, in het verleden, vooral in ad, maar betrekkelijk weinig kocht. Dat komt, omdat het in een open wagen mooier omnH q het is. Want hoeveel zon den tellen we per Jaar in d? Tien. twintig, dertig mis- maar dan is het ook wel be- .lle £en jaar heeft echter ruim 25630. en meer en de meeste daar- nnen we best wat meer be- tegen kou, wind of regen gebruiken dan de regenkap van een open wagen kan bieden. Bovendien stuit de aanschaffing van een ca briolet af op de hogere prijs die men voor een open wagen moet be talen. Wie zich toch het genoegen van een open wagen niet wil ontzeggen, moet echter wel beseffen, dat het niet allemaal rozengeur en mane schijn is. Een kort ritje tijdens een zonnig uurtje in een open sportwa gen moge dan ideaal zijn, wie uren achtereen in de brandende zon moet rijden, zal spoedig bemerken, dat hieraan ook bezwaren kleven. Wie zijn hoofd niet voldoende be schermt, loopt kans spoedig hoofd pijn te krijgen en een sterke zonne straling reduceert ongemerkt de reactiesnelheid van de bestuurder. Vooral tochtgevoelige inztittenden dienen te beseffen, dat de rijwind hun parten kan spelen, niet van voren en niet opzij, maar in de vorm van luchtwervelingen achter, die een aanslag op de nekspieren kunnen plegen en altijd stof veroorzaken. Het dragen van een beschermende sjaal, ook in de volle zomer, is daarom gewenst. De dames moeten er rekening mee houden, dat zon en vónd de huid sterk uitdrogen en het aanbrengen van een bescher mend laagje vetcreme is daarom al leszins aan te bevelen. En een zon nebril is onontbeerlijk. Wanneer men een cabriolet langdu rig moet parkeren, dient men altijd rekening te houden met een onver wachte regenbui en in zo'n geval dus de kap op te zetten, als men De monetaire maatregelen, die president Nixon kortgeleden heeft genomen, kwamen voor de Ameri kaanse auto-industrie niet ongele gen. De giganten van Detroit kre gen daardoor plotseling een ge ducht wapen in de hand in de verbeten' strijd tegen de import- wagens vooral uit Duitsland en Japan, met Volkswagen nog steeds aan het hoofd. Zoals gemeld heerst er al jaren een felle con currentie in het bijzonder op het terrein van de kleine wagens. De extra heffing, die Nixon nu op de invoer heeft gelegd, geeft de Amerikaanse auto-industrie een betere positie op de binnenlandse markt. Enkele autofabrikanten, zoals General Motors en Ford hebben dan ook prompt laten we ten, dat de aangekondigde prijs verhoging en, die om en nabij de vijf procent lagen, niet zullen door gaan. Maar het zwaard van de invoer heffingen snijdt wel aan twee kanten. Deze invoerheffing heeft namelijk ook betrekking op onder delen of complete auto's, die de concerns van Detroit importeren. Als General Motors onderdelen van Opel in Duitsland laat komen en dat gebeurt dan moeten daar invoerrechten voor worden betaald. Zo is het met de geïm porteerde Capri's van Ford, zo is het met alle onderdelen, die van buiten komen. En dat is nogal wat. Om een voorbeeld te geven: de kleine Pin to van Ford heeft een Duitse of Engelse motor, een Duitse versnellingsbak, Ierse car burateurs en nog het een en an der van over de grenzen. Het is logisch, dat de meevaller dan wat kleiner blijft. Bovendiende klap kwam voor de Westduitse „indringers" minder hard aan dan werd verwacht. Dat zij goedkoper zouden worden Zoals aanvankelijk werd gedacht, is niet juist. Maar de schade kon worden beperkt tot .slechts" 6'i% verhoging, zoals VW heeft aange kondigd. Brithis Leyland blijft op 3Vi%. Toyota 4% en Missan ook zo iets. Overigens, ae Amerikanen kunnen nog wel eens lang met die concur rerende „kever" van Volkswagen opgescheept zitten. Want VW-op- perbaas Lotz heeft gezegd, dat het einde van dit model nog lang niet in zicht is. Hij krijgt ook geen of ficiële opvolger. Zelfs geen onoffi ciële. „De kever zal niet sterven, omdat aan iedere nieuwe wagen, die als opvolger op de markt wordt gebracht, te hoge eisen zou den worden gesteld", zei dr. Lotz woordelijk. Er komen wel nieuwe modellen van VW. Het verschij nen van de K 70 moet als een eerste stap worden gezien op de weg naar deze uitbreiding. Dr. Lotz meende niet, dat deze K 70 de andere modellen van het con cern concurrentie heeft aange daan. zijn rijplezier niet wil bederven door een vochtig interieur. Wie zich een cabriolet zou wensen, moet er tevens rekening mee hou den, dat het regendak van een ca briolet moeilijker te onderhouden is dan een gesloten dak en dat men kwetsbaarder is voor autodiefstallen. En wie dit alles voldoende beseft, zal in de toekomst wellicht met wat minder weemoed het passeren van een open wagen kunnen gadeslaan en straks als de voorspellers ge lijk krijgen minder tranen plen gen als de cabriolets geheel uit de produktieprog'ramma's zouden moe ten verdwijnen. Hart Nibbrig en Greeve N.V. in Sassenheim heeft alsof er nooit sprake is geweest van een verliezen van het Audi-impor- teurschap de bijzonderheden over de 1972-modellen bekend ge maakt. Nieuw is de Audi 100 GL (motor 1871 cc, 112 DIN-pk. goed voor 179 km per uur). Interieur en prestaties komen dicht bij die van de 100 coupé S. Uiterlijk is er niet veel verschil met de andere 100 modellen thans met 85 i?i plaats van 80 pk motor), de GL heeft alleen dubbele halogeen koplampen. De Audi 100 GL gaat f. 15.480.- kosten. De goedkoopste Audi 100: f. 13.180,-. De Audi Super 90 en de Audi 100 S zijn uit het programma genomen. Op de foto de 100 GL.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19