)oe iets tegen ongevraagde brieven en telefoontjes sepvice jsgins RATEN OVER DE SPORTVISSERIJ 1 /t5 RESTORAMA I sport Tips voor Trips fERDAG 28 AUGUSTUS 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 17 Reizigers, die in moeilijkheden ko- Park De Hoge Velutfe. Deze or- men omdat hun reisbureau zich ganiseert op vrijdag 27, zaterdag 'ij hebben iets belangrijks voor u! Herkent u dit zin- i? Lijkt het niet héél erg veel op de smoesjes, die men in tijd tot tijd via de post of over de telefoon probeert erkopen? In die smoesjes bent u altijd „één van de wei- yitverkoren Nederlanders", of „iemand met een vèr n het gemiddelde liggende ontwikkeling", of u behoort een groep die door relaties is aanbevolen" of u maakt uit van „een klein, geselecteerd aantal personen die bij van proef, tegen een gereduceerde prijs ons produkt n beoordelen". Dgevraagde praatjes moet de sseerde altijd maar gelaten ach heen laten komen. Een eemde neemt op papier of ie telefoon tegenover hem het en hij heeft maar te luiste- atuurlijk kan hij meteen die «rommel in de vuilnisbak i of de telefoon op 'de haak a 'dat laatste valt nog tegen; eer verderop in dit verhaal), je wilt toch eerst wel even of er niet iets zinnigs aan je geschreven 'of tegen je ge ils iemand zich compleet met en adres tot je richt, ernis is dan ook des te groter tot halverwege met het lezen ïhoren van dergelijk gedaas evorderd, en tot de ontdek- omt dat je weer eens wordt enomen. Ergernis als je aan die ergernis toe degeen door wie je over de •d' lastig gevallen, buiten j Hij heeft er geen onrustig1 door. Jazeker, je kunt in i klimmen en hem driftig I ihrijven dat je van dergelijke interessevangerij niet ge- bent. Dat kost dan tijd en ning, en het is zeker dat de j amfoor zaker er alleen maar I om zal lachen. i.je dan nog wel doen? Dit: de lastigvallerij van rich- iranderen en hem als een mg laten terugkomen bij de die ongevraagde post. een antwoordenveloppe bij de gde reclame, stop dan de ooien përassenboel daar in en gooi Kijk, gewone reclamefolders in je een brievenbus. Zet anders bus zijn iets heel anders. Daar zie reclame-verzender op een van buiten aan dat het reclame is. veloppe voor de terugzen- Die kun je lezen of direkt weg- I gooien, zoals je zelf wilt. Maar aan Üt daar in de eerste plaats, dat hinderlijke gedoe met je naam weinig moeite mee dat de j (en vaak daarbij je gironummer» terecht komt waar hij j op een dichtgeplakte enveloppe, zo- oort. Namelijk bij de afzen- dat je denkt dat iemand Je inder der. Dat kost u geen cent. De af zender kost het echter wel geld. Voor de antwoord-enveloppen moet hij niet alleen de portokosten beta len, maar ook nog een opslag van vijf cent. Voor een gewone, onge- frankeerde zending moet hij straf port betalen. Hinderlijk En waarom zou hij dat niet moeten doen? Het is zijn belang, waarover hij u op een hinderlijke manie kwam aanspreken. Laat hem dan ook ed financiële strop daarvan dragem, dat is altijd nog redelijker dan dat u uw prullemand voor zijn rommel beschikbaar stelt. Stuur daarom de papieren nooit te rug met alleen maar retour afzen der" erop. Meestal krijgt de afzen der ze dan gratis door de post te ruggebracht. En de posterijen zijn per slot van rekening van ons alle maal. Wij moeten er elk ons deel van de kosten aan betalen. Waarom zouden wij die post dan gratis laten werken voor iemand die zo lastig Dus: alles in de antwoordenveloppe stoppen die de reclamemaker erbij deed. of eventjes zelf een nieuwe enveloppe nemen en daarop zijn adres zetten. Ik zou willen dat dit een algemene actie werd van alle lezers van deze rubriek. Zodat de peintere briefje afzenders merken dat zij bij hun acties niet met weerloze slachtoffers te doen hebben. Wegg< daad iets van persoonlijk belang wil laten weten, moet maar eens een halt worden toegeroepen. Tenzij je natuurlijk in zaken zit en geïnte resseerd bent in zoveel mogelijk aanbiedingen. Onlangs kwam ik weer een paar sprekende voorbeelden van dergelij ke lastigvallerij tegen. Eén per post en één over de telefoon. Die per brief was van de Diners Club. een onderneming die de men sen kredietkaarten wil 'aansmeren. Dan hoef je bij door die Club aan bevolen hotels en restaurants niet meteen te betalen, maar je kunt aan het eind van de maand met de Club afrekenen. Het lidmaatschap kost vijftig gulden. En waarheen de kortingen gaan, die de Club onge twijfeld bij die aanbevolen adressen heeft weten te bedingen, laat zich wel raden. Enfin, hun schriftelijke praatje gaat ongeveer zo: „Nieuwe leden worden met zorg gekozen. Slechts twee personen op de duizend komen voor het lidmaatschap in aanmer king. Daar moet men onder meer een goede faam inzake credietwaar- digheid voor hebben. Welnu, die hebt u. Naast enkele andere perso nen uit uw woonplaats bent u ver kozen om dit jaar de rangen van de Diners Club te versterken." Alle maal lariekoek. De heren van de Club weten helemaal niets van mij. Alleen maar mijn adres. En zij wil len mij met hun pluimstrijkerijen als klant lokken. Hoe exclusief het lidmaatschap is. blijkt wel uit het slot van hun brief, waarin staat, dat als ik al lid ben, de vererende uitnodiging ook aan een willekeurige kennis mag geven. Fatsoen heeft de Club al evenmin, want terwijl zij grofweg mijn naam gebruiken, zet de „voor zitter van de Diners Club" een on leesbare gedrukte handtekening on der de uitnodiging, zonder dat hij ook maar de moeite neemt zijn naam erbij te noemen. Fraai. Ik prop de hele rommel in de ant woordenveloppe en gooi die ongef- rankeerd in een brievenbus. En dan een staaltje van onhebbelij ke reclame over de telefoon. Terwijl ik thuis visite heb, belt er iemand op. Hij stelt zich voor als die-en- die van encyclopedie zus-en-zo. Hij begint mij te vertellen dat ik goed ben in de Engelse taal. Ik onder breek hem (omdat die inleiding van Engelstalige encyclopedieverkopers mij bekend is, want ze is al zo oud als de wereld) ik onderbreek hem dus en vertel hem dat hij geen moeite hoeft te doen. omdat ik geen encyclopedie wil kopen, en dat ik visite heb en daarom niet langer naar hem kan luisteren. Ik wens hem verder een goede avond en leg neer. Nauwelijks zit ik, of de man belt weer. Hij vertelt mij dat het zeer onfatsoenlijk is om iemand die door de telefoon iets wil vertellen, niet te laten uitspreken. En of hij nu even zijn verhaal mag voltooien. Kijk, dan heb je alle ergernis wel in één keer in huis. Tegen zo'n te lefoonterrorist kun je niets anders doen dan hem uitschelden. Maar dat kost je dan wel je tijd en je humeur. Voorlopig zie ik alleen maar moge lijkheid tot tegenactie tegen de schriftelijke lastigvallers: Hun spul len in een evenloppe doen en ze ongefrankeerd aan hen toesturen. Voor ideeën tot verweer tegen de telefoonpiraten houd ik me aanbe volen. A. L. BAKKElt niet houdt aan zijn verplichtin gen zullen in de toekomst worden opgevangen door een garantie fonds als het betrokken bureau tenminste is aangesloten bij de ANVR. de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Het fonds, tot oprichting waarvan in maart werd besloten, treedt in het najaar in werking. De garanties worden gegeven in vormen van uiteenlopende aard. Als een lid van de ANVR niet kan voldoen aan zijn financiële verplichtingen uit een reisover- eenkomst dan zorgt het fonds er voor, dat de reiziger zijn begon nen reis kan voltooien, terug naar huis kan of een andere, ge lijkwaardige reis kan maken. Is dit niet mogelijk dan krijgt de klant in elk geval zijn geld te- I rug. In de praktijk wil men steeds zoe ken naar een voor de klant zo gunstig mogelijke oplossing van het probleem. In het ongunstig ste geval is men toch nooit het reisgeld kwijt. Overmacht zoals militaire maatregelen, onlusten en natuurrampen zijn niet door deze garantie gedekt. Het garan tiefonds kost de reizigers niets extra. Het fonds heeft als grond slag een verzekering, die bankga ranties en bijdragen van de ANVR-leden als basis heeft. Op 29 augustus viert het schut tersgilde Sint Sebastiaan in Gendt zijn 475-jarig jubileum. Op het weiland achter de dijk in Gendt worden schutterswedstrij den om de titel koning 1971 1972 gehouden. De wedstrijden beginnen om half vier 's mid dags. Op 31 augustus volgt de jaarlijkse paarden- en pony- markt in de Dorpsstraat in Gendt. Meer dan 300 pony's waaronder Shetland. Welsh en Dartmore zullen worden gekeurd en ten verkoop aangeboden. Wat weet u van bijen? Wat weet u van heide? Hoe wordt de ho ning gemaakt? Het antwoord op déze vragen geeft de Vereniging van Vrienden van het Nationale 28 en maandag 29 augustus de tentoonstelling Hei en Bij in de nabijheid van het Hoender lose Park. Openingstijden van 9 tot 17 uur. De toegangsprijzen van het Nationale Park zijn f2.75 voor auto en bestuurder, f125 voor volwassenen apart f 0.50 voor kinderen beneden de 16 Jaar. De tentoonstelling zelf is gratis. Treinreizigers kunnen in Arnhem buslijn 9 van de VAD nemen. Verder is tot en met 15 oktober in het natuurhistorisch museum in Tilburg de tentoonstelling „Ge heimen van het bijenleven" te zien. Men zal er kunnen zien: alles wat met het leven en wer ken van de bijen te maken heeft, levende bijen, alle soorten honing, het verschil tussen de oude en de nieuwe methode bij eenhouden en voorbeelden van wetenschappelijk en praktisch bijen teeltonderzoek Op 11 september wordt in Tiel het fruitcorso gehouden. Zeventien praalwagens en evenzoveel mu ziekkorpsen vertrekken om kwart de Veiling Tiel en Omstreken kunnen de met fruit- en andere oogstprodukten opgesierde wa gens worden bekeken: zaterdag van 17.30 tot 21.30 en zondag van 10 tot 16 uur. De toegangsprijs bedraagt f 1.50. In lichtingen bij de streek-VW het Gelders Rivierengebied. Stations straat 37, Tiel. Tel. 03440—6441. ADVERTENTIE directie P d'Hersigny DAGSCHOTEL zeeschnitzel ravigöttesaus groenten en geb. aard. f4.75 t Keuken geopend tot 24 uur 5 TELEFOON 01751—2500 3 Rijksstraatweg 324, Wassenaar. fTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT I Is een sportvisser niet vist, dan praat hij over vissen". wijsheid, die in negen van de tien gevallen op- IVant, heeft u ooit een groepje sportvissers over iets horen praten dan over de "edele" hengelsport? Pra- vissen is voor de meeste hengelaars minstens zo ;ijk als het vissen zelf. verder geen aandacht aan. totdat ik dinsdags toevallig de Haagsche Courant in ae handen kreeg. Daar stond de bewuste man met de grote karper trots voor zich uit op de foto tot met een verhaal dat hij twee uur bezig was geweest om het beest uit het water te krijgen. Ik heb wel even moeten lachen toen ik las hoe hij een enorm verhaal opdiste over een felvechtende karper, die hij met veel moeite had weten te vangen." Aan het smeuig vertelde verhaal gaf hij aan het slot ook nog een leerzaam tintje. „De meeste vissers die een karper aan de haak krijgen, verspelen zo'n beest omdat ze niet weten wat ze moeten doen Als je d'r zo'n grote knaap aan krijgt moet je je slip een beetje licht af stellen", zo begon de visies. „Als hij dan begint weg te zwemmen, druk Je je vinger tegen de spoel van de werpmolen zo dat de karper een maximale weerstand ondervindt, maar niet zo hard dat hij de lijn kapot trekt. Blijft hij stil liggen dan moet Je snel binnendraaien totdat je merkt dat hij er weer vandoor gaat. Op die manier vissend kun je binnen tien minuten de grootste karper naar de kant halen", zo verzekerde hij me. Aan het slot van het gesprek lan ceerde hij nog een idee. dat bij de besturen van de hengelsportbonden misschien te overwegen valt. „De kosten van een lidmaatschap van een hengelaarsbond zijn voor ons gepensioneerden, die alleen van een aow-tje moeten rondkomen nog al tijd een rib uit ons lijf. Zou het niet mogelijk zijn om bejaarden, die loet ik daar onmiddellijk I roegen dat de sportvisse- zelf ook alle aanleiding Iedere visser doet in de jaren immers zo zijn j varingen op en vergaart veelheid kennis, die hij n anderen kwijt wil. De '.rotsvast van overtuigd bepaald spinnertje uit- gqschikt is voor de baars, en ander juist het tegen- beweert. alt bij die dialogen is dat naclat hij de verschillende heeft aangehoord er toch :tuigd is dat zijn eigen de beste is en blijft. Ik en vis^erscafeetje eens een sportvisser een vurig plei- :n houden voor het vissen Hemde hennepzaadjes. Na- i alle toonaarden een der- imethode had aangeprezen, n sportvisser die tot dusver jgzaam had aangehoord uit :r hoekje tevoorschijn en ;e dat er voor hem niets paar maden gaat. relaas wordt met nog meer ng gebracht dan het ande- paar korreltjes zout, die m toevoegt, moet je dan de koop toenemen. Als van deze wekelijkse visru- ik nog al eens in contact 'gewinterde sportvissers. In n beiï |e tijd komen ze eens bij tederil ADVERTENTIE VI GE SPECIAALZAAK vooi al uw 'ELSPOKT ARTIKELEN het L.D. aanwippen om een bc op te zetten over de sportvisserij. Hoewel mij de tijd aarvoor mees ontbreekt, probeer ik een ieder tijd zoveel mogelijk aan zijn tre ken te laten komen. Zo kwam een dag of tien geleden een w oudere man binnenstappen, d nogal kwaad was op de boeren Hoogmade. „Ik vis vaak in de sl ten bij Hoogmade, maar mijn v plezier wordt de laatste tijd verg.' door de tientallen plastic zakk die in het water liggen. Het zijn allemaal zakken waar kunstmest of vergif heeft gezetc De boeren langs die sloten gebri ken de spullen op het land en t zakken smijten ze in het water, weet een slootje, waar je er maar een stuk of veertig kunt z:. liggen". Ook wilde hij even inhaken op h artikel over de „krante-snoekei van enkele weken geleden. „Mijl heer", zo verzekerde de enthousias sportvisser me. „ik viste jaren gele den eens op de Nieuwkoopse Pla: sen. Toen ik er mee ophield e naar de kant roeide zag ik juii hoe een hengelaar van een beroeps visser een karper kocht van onge veer vijftien pond. Ik besteedde er over veel vrije tijd beschikken in te schakelen bij het schoonhouden van het viswater. We zouden bijvoorbeeld die plastic zakken, waarover ik net sprak weg kunnen halen. In ruil voor onze diensten zouden de hengelaarsbon den ons dan een gratis lidmaat schap kunnen geven". Uitzetten In'een ander gesprek met een Leid- se hengelsportenthousiast kwam het idee naar voren om speciaal voor de vissende bejaarden in Leiden iets te doen. „We hebben in Leiden een grote groep al wat oudere vissers, lie er niet zo gemakkelijk meer toe •zomen om flinke afstanden te rij ten naar een geschikt viswatertje Waarom zet de gemeente in samen werking met de hengelaarsbond niet •lk jaar wat jonge karpers uit in de Zoeterwoudse en Witte Singel? Als er dan ook nog een paar spe ciale vissteigertjes worden gebouwd voor die bejaarden die slecht ter jeen zijn dan creëren we voor de jejaarden een prachtige ontspan- üngsmogelijkheid, die weinig geld jehoeft te kosten". Nu we het toch over plannen en ideeën hebben. In Brabant hebben de sportvissers een prachtig initia tief genomen. Met het oog op de steeds toenemende vervuiling van ons viswater hebben ze daar een speciale ..watercontrole-ploegHet ïijn sportvissers, die een korte cur sus „watermonsters nemen" hebben gevolgd en nu op hun visdagje .steeds een paar watermonsters ne men en die later controleren. Op die manier onstaat er een voortdurende controle op het water en kunnen er vroegtijdig maatregelen worden ge nomen wanneer het op een bepaalde plaats mis dreigt te gaan. Misschien dat iets dergelijks ook voor de om geving van Leiden te realiseren is. Bijvoorbeeld in overleg met liet Hoogheemraadschap Rijnland en de actieve Werkgroep Milieubeheer van de Leidse universiteit. ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 47 - Leiden - TeL 21751

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17