„SPEL ZONDER GRENZEN" ouderen jong maakt Meeslepend T V-spel, dat Voor op één na laatste keer in het Belgische Oostende ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 15 DOETINCHEM Natuurlijk leven er op de wereld rare kostgangers, maar dat verklaart nog niet waarom tach tig miljoen leden van de chaotische huishouding op dit on dermaanse knisperend op hun nagels zitten te bijten van spanning of gaten in hun broek slaan van het lachen als het „Spel zonder Grenzen" over de beeldbuis glijdt. Ruim elf jaar geleden bloeide in een Italiaans brein het schema voor een dergelijk spel op. De televisie der Azuri nam het denkbeeld onmiddellijk over en oogstte er de hoog ste lof van haar kijkers mee. Door die, naamloze, Italiaan sloegen wij op een warme avond een twintigtal Doetinchemmers gade, die in het plaatselijk zwembad Groenendaal op rondtollende olie drums trachtten te klauteren en komische strijd leverden met een aan de "hoge" opgehangen touwladder. der aanziens des persoons. Mijn zoon kwam ook in de selectie, dat vond ik niet zo prettig'. Een tochtje, dat ons iets dieper in de provincie voerde, leverde nog en kele uitspraken op. Van Cees Lug- tenaar, ex-marinesportinstructeur, docr zijn jarenlange gedartel te land en ter zee in het bezit van een blikkerende gezondhèid en nu al helemaal in voor het paradestuk van onze christelijke zuil. Hij wordt de captain van Zelhem, dat het onbetaalbare geluk trof uit de wachtlijst te worden gepikt voor de volgende ronde. Want wie de se rie volgt zal begrijpen, dat Dick van Bommel en zijn mannen van de NCRV voorlopig niet van plan zijn het water uit de basins te la ten lopen. Tientallen gemeenten wachten ongeduldig. Ook al gaat ideeënman Tom van Maanen, die zijn „smerige" geintjes in tuin achter zijn Schagense huis uitprobeerde, naar de TROS. Cees Lugtenaar (43), in de zomer maanden badmeester in een Zel- helms openluchtwater: „Wij hebben Bij de foto's: Rechts boven: De ploeg die de Nederlandse driekleur in Oostende moet verdedigen. Links boven: Captain Cees Lugtenaar. Beneden: Emiel Kaiser, Doe- tinchems VVV-directeur en de rest nu een oproep geplaatst. Er zijn al honderddertig kandidaten. Als cap tain moet Je veel opbrengen. Ik vraag inzet, veel inzet, want we moeten hoge ogen gooien." De toekomstige chef van Zelhem (het gemeentebestuur is helemaal te vinden voor de deelneming) maakt ook deel uit van de Doetinchemse ploeg. Chief Kaiser: „We hebben hem ge vraagd voor Oostende, dan kan hij ervaring opdoen." Waarmee een prachtig stuk streekidealisme werd verwezenlijkt. Prachtig stel Zeskamp en „Spel zonder Grenzen" waaraan dus de zes hoogst geklas seerde ploegen uit de vaderlandse competitie mogen meedoen, is geen spel voor klessebessenn, kouwkleu- men of twijfelaars. .„Tactiek spreekt een stevig woordje mee," zegt Emiel Kaiser. „Wy hebben van Linne (een plaatsje van 3000 inwoners, dat eer ste werd en naar Italië ging om daar de driekleur hoog te houden) geleerd, dat Je beter getrouwde deelnemers kunt laten meedoen. Wij hebben een prachtig stel Jon gens en meisjes hoor, maar wat ou deren staan niet te weifelen als er plotseling een vreemde opdracht is te vervullen in de sporthal Die kunnen improviseren. Die mensen uit Linne kwamen al lemaal uit een sportvereniging en het merendeel was getrouwd. Han dig gezien. Het mag wat overdreven lijken, maar wie met het vaantje van zijn stad afreist naar verre oorden moet over geharde zenuwen beschikken. Emiel Kaiser vertelt van prachtige staaltjes intimidatie, die zijn ploeg leden te doorstaan hebben gekre gen in de reeks afgewerkte ontmoe tingen. „De concurrenten van Rolde bij voorbeeld kwamen eens in eigen te nue (en dus niet in het voorge schreven trainingspak) in de eet zaal. Ze gingen allen achter hun stoel staan en de dokter, die hun immer vergezelde, legde op elk bordje een tablet. Dan zei hij „Ja" en iedereen slikte tegelijk dat ta blet. Je begrijpt, dat waren gewoon snoepjes van Jamin, maar ze be In Doetinchem, daar in de Gel derse Achterhoek wilden wij ont dekken welke motieven de mens er- tóe drijven als Sinterklaas verkleed (tevergeefs) tegen een helling vol groene zeep op te rennen, waardoor zowel Nederlandse als Marokkaanse, Zwitserse en Italiaanse kijkers het bijna in de broek doen van het la chen. Wwaron er zo ontstellend veel plaatsjes uit de vergetelheid willen opstaan om met een ferme ploeg Jongeren de lof van miljoenen huis kamergenoten te winnen. Doetinchem weegt namelijk in deze tijden de laatste loodjes voor het een na laatste treffen in „Spiel ohne Grenze", dat op 1 sep tember de bloem van Engelse, Franse, Zwitserse, Italiaanse, Neder landse, Duitse en Belgische Jeugd naar Oostende zuigt. Als u wist hoeveel er aan uw gulle lach in stilte beleden Schadenfreu de en kennelijk niet te ontkomen spanning (door het wedstrijd ele ment in dit „Eurowaterballet") voorafging! Spel, sport en business Ook dat laatste. Spot „Een collega van mij uit Emme- loord becijferde, dat de reclamespot, die zijn gemeente vori<? laar in de •STER plaatste zo'n tienduizend gulden kostte. Meedoen aan de NCRV-wedstrijden kost „n'ets" en levert 'n onvoorstelbare brok stads- promotion op. Het is aantrekkelijk om mee te doen, niet alleen voor de deelnemers". Emiel Kaiser heeft meer functies dan Doetinchem stoplichten. Hij is onder meer directeur van de VVV en vervult eenzelfde functie in de Stichting Doetinchem '70. waarin het complete verenigingsleven uit mondt. Emiel is een gekend man daar in het Gelderse en niemand betreurde dan ook zijn benoeming tot captain van de Zeskamp-ploeg, die het vorig haar op de been werd gebracht. Slimme Emiel overtuigde snel de vroede vaderen van het belang van de tv-expeditie en toen de fiere Doetinchemmers uiteindelijk een zesde plaats wisten te bemachtiger stonden burgemeester mr. J. M. J Cornelissen en zijn wethouders me een geschenk klaar om het succ- - te onderstrepen. Een beker in de verbouwde moler die dienst doet als VVV-kantoor voor alles de trots van de ook ii autosport kringen bekende hee Kaiser. „Prix Sportif" staat eroj: „De enige beker, die de NCRV ooi heeft uitgereikt. Omdat wij on enorm sportief gedroegen. Dat i; toch leuk of niet. Ik heb mijn ploeg van het begin af aan voorgehor, den: Je vertegenwoordigt Je stad Als er wordt gevraagd op de tribu nes te gaan zitten, wanneer je nie aan de beurt bent, dan ga Je op die tribune zitten. Ons gedrag viel we. op". Geluk Emiel Kaiser zit zelf een beetje met het enthousiasme in zijn verhalen over het maandelijkse televisiespel dat ook ouderen jong maakt in d< huiskamer. „Ik zie de betrekkelijk heden, maar Je wordt meegesleepi Ik zou niet weer captain willei zijn, er gaat te veel tijd in zitten maar als ze me zouden vragen. Toen destijds een oproep in de plaatselijke bladen verscheen voo liefhebbers om mee te doen, meld den zich negentig klanten. Voor eei commissie moesten zij hun vaardig heden tonen. Zoals in de grote sport te doen gebruikelijk is. „Zon- reikten er wel mee, dat alle andere ploegen moreel al helemaal naar de knoppen waren." Nog voor de ei genlijke strijd. De verhalen over de slinkse manie ren, die Emiel en zijn getrouwen zijn tegengekomen zijn legio. Over het materiaal, dat andere ploegen uit de sporthallen meenamen om buiten of in de bus stiekum te kun nen oefenen." „Voor de Jongens en meisjes", zegt Emiel, „is zo'n serie wedstrij den natuurlijk voor alles sport. Ze willen winnen, maar zijn ook een paar daagjes uit. De bedrijven en scholen geven soepel vrijaf. Ge meentebelang, of niet. Ik ben wel eens moe geworden van het oppassen. Kijk, als de strijd is gestreden, wordt er een pilsje ge dronken en is er leut. Het zijn Jon gens en meisjes, ik kan moeilyk de wacht voor de hotelkamers houden. Met getrouwden heb Je die verant woordelijkheid niet." Dit spel vraagt offers. Dat blijkt wel uit de woorden van de goedge- bekte captain. Cees Lugtenaar, de vreemdeling in zijn ploeg, onder- 5treept dat. „Als Je aan -dit begint noet Je 't goed doen. Het sportieve ?rin trekt mij aan. De kans om te vinnen. Correct De Jongens en meisjes in zwembad Groenendaal, op de rondtollende oliedrums en de zwaaiende touwlad der, trainden stevig. „Kaiser: „Het was wel eens moeilijk hun aan het verstand te brengen, dat het niet alleen gaat om te win nen. Een correcte indruk maken is belangrijker. Ik denk trouwens, dat wij in Oostende niet zo'n grote kans maken. Meestal wint het orga niserende land. De winnaar gaat naar de finale in Essen." Een zeer belangrijk punt in de voorbereiding is het bezit van de opgaven. In de nationale ronden geeft de NCRV de plannen ruwweg vrij. Dan kan er worden geoefend, voor Spel zonder Grenzen ligt het anders. Dan moet iedereen maar raden. „Maar het zal heus wel eens voorkomen, dat de opgaven toch worden doorgegeven. Vergeet niet, dat de nationale eer op het spel staat. De betreffende omroepen zijn nooit waterdicht." Aan het vermaak, dat u in de huiskamer krijgt gepresenteerd, gaat veel vooraf. Ongedachte zaken. Want het gaat niet alleen om de eer, ook om de knikkers. Plaatsjes, waarvan u het bestaan niet kent, hopen op internationale bekendheid. Al is het maar voor even. De kost gaat voor de baat uit. Daarom ma ten burgemeester Cornelissen en ;wee wethouders het Doetinchemse ezelschap vol, dat vandaag in te- ïue naar Oostende afreist. Met 214 tickers en vaantjes in de tassen. Stadspromotion. Dat is het doel. Tekst: Th om Olink Foto's: Ron Verboom

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15