Biografie Kokoschka verrassend sober Bescheiden commentaren van beroemde schilder Wat is doodzijn? Marktberichten ]\|ao eist; VS weg uit Oost-Azie NED. OPL. SCHOOL v. MANNEQUINS EN SCHOONHEIDSSPECIALISTES Hotel Rest. Toor MEISJES RESTAURANT KELNER SNACKBAR 4-kamerwoning Leidsch Dagblad GROEIKRANT van Ingen Schenau De Vereniging voor Clir. Voortgezet Onderwijs te Leiden BOEKHOUDKUNDIG MEDEWERK(ST)ER RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN ASSISTENT SECRETARESSE PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 Barend Rijd» Een rijtuig in de Sneeuw. Uitg. Kosmos, Amsterdam. Van Barend RIJdes herinner ik mij gedichten gelezen te heb- öen en zijn proza is mij blijk baar ontsnapt. Ik sta dus ver wonderd een roman van zijn band aan te treffen die ge- nakkelijk driemaal de omvang leeft van het type roman waar we langzamerhand aan gewend :ijn. Mijn Verwondering is nog meer toegenomen toen ik in de jroloog het volgende las: „Het sijn de laatste seconden voor zijn dood in dronkenschap die In de volgende bladzijden be schreven worden tijd en plaats hebben daarbij geen vaste begrenzingen meer". Nu heb ik wel eens gehoord dat een mens in de laatste secon den voor zijn dood in verdron- kenschap zijn leven aan zich ziet voorbijtrekken. Een motief dat ook in de letterkunde ge bruikt is: door Ambrose Bierce b.v. Volgens Rij des moet men aannemen dat dit ook mogelijk is bij een schedelbasisfractuur door een val onder de Invloed. Zowel het ene als het andere verschijnsel zal op gissingen moet blijven berusten. Zoals de auteur aanraadt, heb ik mij .gewillig op de stroom van herinneringen" laten mee voeren en zodoende ook inder daad een beeld gekregen van een mensenleven of beter van een mens-zijn dat mi. toch te uitzonderlijk is om beschreven te kunnen worden als „het on volkomen leven van ieder mens opnieuw". Uitzonderijk niet zozeer om deze terugkeer dan wel uitzonderlijk door de feiten die toch niet alle op een droom kunnen berusten. De hoofdpersoon van het boek heet Kostja Koschloy. Dat tijd en plaats hun beperking verlo ren hebben, is iets dat men goed in de gaten moet houden. Doe Je dat niet, dan zou Je vanwege het heen-en-weer in de tijd, snel het pad tussen de gebeurtenissen door kwijt ra ken. Want de levensgang van deze Kostja is heel gecompli ceerd. Bij de aanvang loopt hij in de sneeuw door een hem onbekende straat, die Mesmer- straat heet, en belt aan bij een hem onbekend huls. Men schijnt hem te verwachten. HIJ komt binnen bij een oude heer, die blind is en een veel Jongere vrouw die Eva heet. Hij is op ouderwetse wijze gekleed voor feestelijkheid. Met deze twee vreemde mensen, die er volgens hun uitspraak een kaart systeem van de doden op na houden, gebruikt hij een maal tijd waarbij een lakei bedient. Daar zij dus beschikken over de macht van leven en dood, bieden de oude man en de vrouw hem een tweede kans aan en wel op een herhaling maar nu „in lossere vorm". Een situatie die natuurlijk even aan Sartre's toneel doet denken. Trouwens, de vorm, het verplaatsen van de actie a.h.w. van de ene zin op de andere zonder overgang, heeft ook iets Sartriaans. Om op Kostja's avonturen te rug te komen hij wordt na dit aanbod waaraan geen voor waarden verbonden zijn, weer uitgelaten door een dienstmeis je in wie hij bij zijn terugkeer aan het eind van het verhaal de moeder van zijn onwettige zoon herkent. Als hij weer bui ten is, vindt hij in het donker een rijtuig met een koetsier op de bok die hem brengt naar een cabaret dat Trancia heet. Als hij daar aankomt, is de koetsier een chauffeur en de koets een taxi. Men kan zeggen dat Kostja niet verder leeft maar terugleeft. Alles wat ge beurt, is al eens gebeurd. Het huis Ranahenge is verbrand voor Kostja het koopt en laat verbouwen. Aan het slot vindt de brand opnieuw plaats. De afbraak van de stad en de mo dernisering die Kostja zal fi nancieren, evenzo. Ook zijn Jeugdliefde Jarmila met wie hij nooit een verbintenis is aange gaan, ondergaat dit vreemde lot in het boek. Hij leest het bericht van haar dood in de krant, maar hij ontmoet haar, hij ziet haar, hij spreekt met haar. Is-was of was-is, zo is de hele compositie. Literaire kroniek door Clara Eggink Gemakkelijk te volgen zijn de metafysische ervaringen van de hoofdfiguur zeker niet. Het is niet alleen dat er buiten mate veel gebeurt, de gebeurtenissen zitten ook dicht in elkaar ver weven. De lezer moet er voort durend met zijn hoofd bij blij ven, zoals ik al zei. Moeilijk zijn ook de namen die de ver schillende gestalten dragen. Behalve Jarmila, ontmoeten we een Jirina, een Jana, een Ale- na, een Lenka, een Blanka, een Zdena, allen wezens die telkens kort opduiken en dus gemakke lijk verward kunnen worden. Er is een rechter die Jarislaw Roman heet, die soms Jarislaw en soms Roman genoemd wordt. Er is een Journalist die Bohumil Arbac heet. Het zijn namen die het geheugen niet aanspreken. Er zijn hier en daar wel aanknopingspunten te vinden waarmee men zou kun nen duiden zoals b.v. tekenin gen, platen, muziek en de naam Mesmerstraat waarmee het boek aanvangt en eindigt. Want in die straat, die naar Mesmer genoemd is, mogen we aannemen, vindt Kostja het moment van zijn terugkeer in het leven en tenslotte zijn dood bij zijn intreding tot zijn tegenbeeld in een spiegel. Merkwaardig is dat dit boek, dat Je dus bepaald niet in één adem uitleest, toch een onher roepelijke indruk maakt. Ik zit me b.v. af te vragen of dit werk met zijn onvatbare conse quenties soms onder de invloed van psychedelica geschreven is. BONN Oskar Kokoschka, 85 jaar oud, heeft in Miinchen zyn levensbeschrijving gepubliceerd. Ze is van een verrassende soberheid. Verrassend, omdat Kokoschka niet aleen in z|jn schilderijen, maar ook in vroegere publikaties zich fel uitte. Kokoschka begon zijn carrière in Wenen, toen dat kort na de eeuwwisseling nog een internationaal centrum was. In het vermaarde koffiehuis Central, waar Trotzki avond na avond zat te schaken, tekende 'OK' zijn portretten als leerling van de Kunstgewerbeschule'. Enkele alinea's zijn ruim zestig jaar later, voor Kokoschka voldoende om duidelijk te maken hoe zeer hij al in een vroeg stadium met zijn uitdagende werk een buitenbeentje is geweest in het juist door de Jugendstil beheer ste milieu. persoonlijke indrukken waren. „On der Hitler en Stalin werd geënga geerde kunst gebruikelijk, hoewel ze louter voor chocolade verpakking ge schikt was". WAARSCHUWING Ms een waarschuwing tegen de fa tale oppervlakkigheid, waarmee de toenemende industrialisering werd beoordeeld, kritiseert Kokoschka nu de Jugendstil. Ondanks het nauwe contact dat hij later, in Berlijn, met expressionisten zou hebben, wijst hij ook het expressionisme als een „tijdverschijnsel, geen kunstmo de" ver van zich. In zijn beschou wing over de periode voor Hitier komt steeds het gevaar van de ideologie der technologische ontwik keling naar voren. „De studenten maakte ik onmiddel lijk duidelijk dat, aangezien de volksopvoeding door de staat in alle geïndustrialiseerde landen alleen mensenmateriaal voor de industriële produktie en als gevolg daarvan voor de afzetmarkten van de pro- dukten leverde, de kunstenaar er zich toe dient te beperken de mens te leren weer met eigen ogen te zien", schrijft hij over zijn aanstel ling als leraar aan de Dresdener kunstacademie in 1919. Bijna met „een paar forse halen" geeft Kokoschka zo de plaats aan, die hij naar eigen gevoel onder de schilders van deze eeuw inneemt. „Ik ben geen hervormer, maar ik ook niet graag passief toe dat een oncontroleerbaar, gemechani seerd produktieproces mij tot een geprefabriceerd schepsel wil maken. Ik doe aan modes niet mee en ne geerde ook die der kunstenaars van mijn tijd". Nauw betrokken bij ont wikkelingen, die hij als angstwek kend moet hebben ondervonden, ziet hij zich als een waarnemer die geheel vrij heeft getekend wat zijn PERSOONLIJK Kokoschka's autobiografie „Mein Leben" is zonder twijfel interessan ter voor diegenen die geboeid wor den door de persoonlijke kijk van een vermaard schilder op het eigen werk en op de kringen, waarin hij verkeerde (zijn band met de archi tect Adolf Loos, de gepassioneerde verhouding met Alma Mahler, het werk voor „Sturm" in Berlijn) dan voor de lezers die uitkijken naar zijn commentaren op vooraanstaan de persoonlijkheden met wie de schilder nauwe contacten heeft ge had. In dat opzicht is het boek werkelijk een toonbeeld van bescheidenheid. Kokoschka's hartelijke betrekkingen met Konrad Adenauer hebben niet geleid tot een visie op „der Alte", die zich onderscheidt van die van zoveel politieke waarnemers. De ei gen bescheidenheid illustreert Ko- koschk in zijn beschrijving van de (bescheiden) Ludwlg Erhard: „Ik herinner me nog de grote corpulen te man, die een trage indruk maak te, maar sneller dan ik een penseel opraapte dat ik had laten vallen. Meneer de minister, ik ben Titiaan niet, zei ik beschaamd. Ik ben ook geen Karei de Vijfde, antwoordde hij slagvaardig". UITGEWEKEN Uitvoeriger beschrijft „OK" zijn re laties met de Tsjechische president Masaryk. Daarbij ging het echter minder om de politiek dan om bei der interesse voor de theorieën van de humanist Comenius. En, de ruim driehonderd pagina's dikke biografie is wat teleurstellend voor de ook politiek geïnteresseerde lezer praktisch voor tweederde gelezen voordat die Praagse tijd aanbreekt, waarin Kokoschka (wiens werk op een nazi-tentoonstelling van „on taarde kunst" min of meer een ere plaats had gehad) in direct conflict kwam met de nazi's (hij was Duit ser geworden), die voorspelden dat hij bij de intocht in Praag aan de eerste de beste lantaarnpaal zou worden opgehangen. Kokoschka is naar Londen uitgewe ken. Amerika, dat uitreiking van de aan hem toegekende Carnegie-prijs had geweigerd, lag hem niet. Het Franse volk wantrouwde hij. Voor het Britse uit hij in zijn boek een grote bewondering. In Londen ont stonden politieke prenten, die bij voorbeeld de uiteindelijke ondergang van het Britse imperium uitbeeld den en daarom vrijwel zeker in elk ander land onder oorlogsomstandig heden zouden zijn verboden. In Londen protesteerde hij ook open lijk tegen het bombarderen van Dresden. Oskar Kokoschka laat een beoorde ling van de ontwikkeling, die zijn werk heeft beleefd, over aan de criti ci. Hij schildert zichzelf als een man die „vrij en zonder vooroor deel" wil denken. Hem persoonlijk te beoordelen blijkt aan de hand van zijn boek niet veel eenvoudiger te zijn dan via zijn schilderijen. „Het liefst had ik iedere avond in de beroemde Berlijnse Wintergarten doorgebracht. Daar tekende ik een man die langs een muur omhoog en over het eindeloze plafond schreed en aan de andere muur van het to neel weer naar beneden kwam. Hij droeg bepaald buitengewoon zuig- krachtige schoenen, maar niettemin was de prestatie verbazingwekkend. Ik was ook met een dompteur be vriend die met zeven gedresseerde chimpansees in een elegant ~par- tement in hotel Adlon resideerde". UIT EVENWICHT In zo'n schildering van het verleden pas wellicht geen uitvoerig com mentaar op de huidige tijd. Bijna verontschuldigend schrijft de 85-Ja- rige dan ook tenslotte: „Men neme mij niet kwalijk dat ik niet instem in het koor van degenen die de tijdgeest niet bevalt, zoals ze zich uit in bijvoorbeeld de huidige golf van pornografie in de beeldende kunst. Vreterij en pornografie zijn louter symptomen van de onna tuurlijke toestand der maatschappe lijke ontbinding, een nawerking van de schok van de Victoriaanse tijd, toen werd bewezen dat de mens van het dier afstamt. Dat heeft de maatschappij uit haar evenwicht gebracht, haar innerlijke evenwicht verstoord, morele en ethische waar den voor eeuwig aan twijfel onder hevig gemaakt". „De tijdgeest mag een politieke de monstratie, een verlangen naar een nieuwe religie, een opgewonden, ni hilistische mystiek zijn, maar ik moet aan het eenvoudige melkmeis je denken dat de kunstmatige inse minatie al mechanisch uitvoert en aan de stier van Zeus, die door de vooruitgang werkloos werd". In een sombere impressie van mo derne ontwikkelingen stelt Kokosch ka echter met enig optimisme vast: „In him pogingen de barrière van het zijn te doorbreken, mislukten de beeldenstormers der revolutionai re tijden op het punt van de kunst, die uitbeelding met open ogen ver eist". ling: waspeen p. idem AI 4,20—6,20, idem All 2,80— 5.70. idem B extra 10.60, idem BI 7,60— 10,70, idem Cl 7,80, bloemkool (6 per I 41—61, idem n 17—37, (10 per bak) I 4041, idem II 22—26 (12 per I 2328. tomaten per 5 kg: AI bospeen 3870, sla 2558. andijvie —46. breekpeen per kist 1,205,zv, prinsessebonen 7596, snijbonen 40 155.000 kg waspeen, 26.000 bloemkolen. Broodkaas 3.65. Handel in 50; White Butterfly 220—200, Es ther Ofarlm 190, Idem II 150, idem III 80. Junior Miss 180—160, idem II 110, idem in 50. PoHantha 230, Idem I 150, idem UI 80—70—65, Garnette 30 (kort), Asters 60—40, idem kort 32, Hy pericum 105—69, txoa-chrysantenAn ne Marie 4543, Koenselite bron6 66 60, idem lila 75—60, Lilian Hoek 60, Koensellte rood 4037. kalveren 9 37. schapen 751050, slachtkoeien 4.055.90, gulste koelen 721 75, guiste pinken 675750, gr ask al- lammeren 110160, drachtige 72%, stieren, In f per kg gesl. gew. 4.55 Overzicht (resp. handel en prijzen) eebruiksvee kalm - stabiel, guiste koel kalm stabiel pinken vriendelijk gen rustig - prijshoudend, slachtkoeien willig prijshoudend- BELGRADO (DPA) De Chinese regering zal de Aane- kaanse president Nlxon bfj zijn be zoek aan Peking verzoeken niet slechts de oorlog in Indo-China stop te zetten, maar ook de Amerikaanse troepen uit geheel het Verre Oosten weg te halen. Dit heeft de Chinese president Tsjoe En-lal gisteren in een vraaggesprek met het Joegoslavische tijdschrift „VJesnik" aangekondigd In de eerste plaats zouden de V.S. de oorlog in Indo-China moeten sta ken en vervolgens hun troepen niet alleen uit Indo-China, maar ook uit Taiwan, uit Zuid-Korea, Japan en „natuurlijk ook uit Thailand" moeten terugtrekken. Als de V.S. een nega tieve houding aannemen, zou China de betrokken volkeren steunen tot de eindoverwinning. De Chinese premier zei ook, dat China tegen de verdelging van de wereld door „supermogendheden" is en zich ook niet als een supermogend heid zal gedragen. „China zal dat be wijzen door steun te verlenen aan middelgrote en kleine landen als zfj daarom vragen", aldus de Chinese premier. Arrestaties in Zuid-Korea SEOEL (AP) Drie Zuidkore- aanse officieren zijn gearresteerd in verband met de muiterij van 24 „speciale militaire gevangenen" op een eiland, dat werd bewaakt door een luchtmachtdetachement van 23 man. De arrestaties volgden op een speciaal onderzoek naar de bloedige opstand, die heeft geleid tot de dood van 43 muiters, manschappen van de luchtmacht en burgers. In verband met het incident waren de minister van Defensie en de stafchefs van de luchtmacht reeds vervangen. i Prospectus geheel vrijblijvend op aanvraag voor de e.v. curusssen, aanvangende medio september. (Dag- en avondcursussen). Opleidingen voor het officiële vakdiploma, Seer. JUL. v. STOLBERGPLEIN 14, DEN HAAG, TEL. (070) - 833162. Stationsplein 2 Alphen aan den Rijn vraagt voor de bediening en een jonge in snelgroeiende gemeente te gen Leiden te pacht of in huurkoop aangeboden. Uit sluitend serieuze kandidaten verzoeken wij kontakt op te nemen met Bern.bureau „In ternos" tel. 53912. aan de Maredijk 72 en aan de Aloëlaan 38 leeg te koop aangeboden. Vraagprijzen resp. f. 39.500,- en f22.000,- k.k.. Inlichtingen tel. 53912. Tel 01720-2118. 5-daagse werkweek. TRAP BEKLEDEN Laat uw trap vakkundig stof feren met nylon, vilt of tapy- flex, geheel compleet incl. materialen, legloon en b.t.w, voor f 150,—. TEL. 070—603167 b.g.g. 603529 13 maart 1969 30.000 abonnees 17 maart 1971 34.000 abonnees Begrafenis-onderneming ^EOOVOUCl^ Begrafenissen, crematies en opbaringen. Kantoor en rouwkamer: Hogewoerd 84 - Leiden - TeL (01710-20975- 34035 Voor families die een begrafenis of crematie niet van uit het sterfhuis kunnen of wensen te doen plaatsvin den, bestaat de gelegenheid gebruik te maken van onze speciaal daarvoor Ingerichte rouw- en ontvangkamer. vraagt voor spoedige indiensttreding op haar ba waar de financiële administratie wordt verzorgd een drietal van haar uitgaande scholengemeenst pen voor voortgezet onderwijs (ca. 2500 leerlii Deze medewerk(st)er zal o.a. worden belast ml La verzorging van de boekhouding, w.o. de inkoop o debiteurenadministratie. Het bezit van het praktijkdiploma boekhoudfl l gevorderde studie hiervoor en een goede typevmi 4 held worden vereist. De premie AOW/AWW komt voor rekening vaa werkgever, terwijl bij Indiensttreding direkte opn :a in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds volgt STRALENGENETICA zeer goede typevaardigheid goed taalgevoel en goede kennis van de Eo#e taal, zodat het tikken vanaf een geluidd geen problemen oplevert. Salaris afhankelijk van leeftijd tot maximaal f ifj per maand. Sollicitaties van ervaren klachten die slechte e gedeeltelijke dagtaak ambiëren, worden evenid gaarne in beschouwing genomen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd vsi afd. Personeelszaken der Rijksuniversiteit, Stationsweg 3' Leiden onder vermelding van advertentienummer 71.11 n

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12