Peter van Doorn weer niet verder dan kwartfinale Keetie Hage wel naar laatste vier aNico Been: achter Stakenburg wel moraal -Ook stuntsprinter Fens uitgeschakeld Koerstips Uruguese pers: 'Ajax is bang' Geen incidenten rond Springbokken EINDELIJK TITEL YOOR COLUMBIAAN RODRIGUEZ PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD VARESE „Ik heb even angst gehad dat we nog geen twee kilo meter hadden gereden toen we voor die lekke band van Polanska wer den afgeschoten". De Zeeuwse Kee tie Hage, die het weer had gepres teerd om in de achtervolging door te dringen tot de laatste vier, rilde nog na by de gedachte wat er gebeurd had kunnen zijn wanneer de pech van de Tsjechische iets eerder was gekomen. „Die Polans- heeft namelijk' 'n veel snellere 9tart dan ik en als haar lekke band binnen de twee kilometer was gekomen dan zouden we opnieuw hebben moeten starten op de plaats waar die pech kwam. En dan zou Lk het heel moeilijk hebben gehad". Gelukkig voor Keetie viel het schot Juist toen de laatste kilome ter was begonnen en de geringe winst, die de Nederlandse net in de voorgaande ronde had weten te be werkstellingen was nu beslissend. Hoe sterk Polanska in de start was had de Nederlandse kolonie in het begin gemerkt. In twee ron den keek de Nederlandse kampioe ne tegen een achterstand van ruim anderhalve seconde op. Geen nood. Men wist ook dat Keetie even op gang moest komen en zij bewees dat. Na twee ronden had de Zeeuw se het verlies omgezet in een kleine voorsprong en toen kwam dat voor de Tsjechische fatale schot. Weer veruit de snelste in de kwartfinale evenals in de kwalifi catie was de Russische titelverde digster Tamara Garkoetsjina die met een tijd van 3.55.34 haar aan spraken op een nieuwe regenboog trui onderstreepte. Snel was ook weer Beryl Burton met 4.01,21. Een kans op brons voor Keetie, die ook al 1968 en 1969 derde werd, zit er zeker in. Want de tweede Russische Zadoroinja, waarvan de Nederland se in de kwalificatie had verloren, maakte met 4.05.11 in de kwartfi nale geen grootse indruk. Keetie Hage kans op brons Teleurgestelde Peter van voor het gevaar Kratsof had ge wordt bijgestaan door ivaarschuwd ch Frans Mahn, die hem. ook VARESE „Mijn vorm is niet ,'oed genoeg en daarom heb ik be sloten niet te komen". Zo ongeveer luidde de tekst van het telegram, 1at de 52-jarige Reg Harris gisteren vanuit Parijs naar Varese stuurde, larris. in de jaren 50 viermaal we reldkampioen bij de profsprinters en •cort geleden in een overmoedige bui .veer op de fiets gestapt, had de wijste partij gekozen. De Brit had in Varese, waar zijn bond hem eventueel in de gelegenheid had ge steld om in het sprint toernooi van de profs uit te komen, alleen maar ver schrikkelijk kunnen afgaan. Illliillllllll: llllllllllH Derde Nederlander in stayersfinale i rea VARESE Het heeft weer niet zo mogen zijn. Evenals het vorige jaar in Leicester reikte de force van de Nederlandse sprintkampioen Peter van Doorn ook in Varese niet verder dan een verdienstelijke maar in feite toch ook teleurstellende plaats bij de laatste acht in de amateursprint. Weer waren er drie ritten nodig om de krachtsprinter Van Doorn, die de „tempobeul van Berlicum" wordt genoemd, uit het selecte gezelschap van de laatste vier te houden. In Leicester werd hem die eer door de Australiër Nicholson onthouden, in Varese was het de Russische „beer" Kraftsof, die Van Doom's hoop op een beter resultaat in de „belle" vernietigde. Toch is Van Doorn ditmaal dich ter bij de halve finale geweest dan in 1970. Want nadat hy met groot vertoon van macht door de rijste- breiberg van series en achtste fina les was gesneld, kwam hy in de kwartfinale meteen op „matchpoint" door de Rus Sergei Kraftsof van kop te verslaan. Optimisme |VARESE Wat een verschil andere gangmaker kan uit- ken, is gisteren weer gebleken, de 25-jarige Groninger Nico tn als derde Nederlander in de ïidfeyerfinale bij de amateurs wérd ge Been, die in de serie achter de aa asterdammer Ger Pelser op grote fjd »tand had gefietst, draaide nu ach- de door hem fel begeerde Joop ikenburg de 50 kilometer in 37 n^Puten en 45,51 seconden, veruit snelste tijd van de vijf ritten die Optt de eindstrijd vooraf waren ge- 136 m. dol)e Groninger had het meteen na idoii serie gezegd „achter die Pelser n ik niet vooruit". De wenk was het Nederlandse kamp begrepen er werd gepraat. Vooral met Pel- die gepasseerd moest worden om a achter Stakenburg in de her- 'oofcsing te krijgen. Pelser vatte de JV k sportief op. „Ik had al dade- d i het gevoel, dat die Jongen in er^I geen vertrouwen heeft. Dat kan me voorstellen. In de training d hij ook altijd achter Stakenburg, ir rijdt hij zeker beter achter. r' my was het een psysische estie geworden en heb graag wil- meewerken om in het belang -"f Nederland een oplossing te vin- er iAR, 38 AUGUSTUS - 1.30 n. Xweefmolenprijs: Joan Baker, htfazant S, Jupiter D, Jelle du Carousselprijs: Jezebel, Irma lindra, Illustre, Harrovo - Vroiyke iprijs: Jensen, Jungfrau, Ivon tenzorg, Joyce - Grote Kermis- Fletcher D, Ireland, Firmin, itlyster S - Scooterprys: Hea Al to VE, Hansi Buitenzorg, Gene- ie Belwin - Fred Signal - Kop v. prys, 1ste afd.: Hollyana, Ilona lover, Hullabaloo, Gaal S - una «ktentprys: Jacaranda, Joke tel, Just in Time, Hompy v. Hid- J - Kop van Jutprys II: Hein van 52ibroek, Ida S, Gratie Norton 0 H - Lachspiegel prijs: Ingria »ver, Happy First, Donar Scotch, ig 1 d Westlandia - Achtbaanprys: m Mars, Ido Hanover, Hermana, II "wyef- Been kreeg zijn zin. Hij mocht achter Stakenburg rijden en trainde gisterochtend tien minuten. Dat was alle voorbereiding van deze combi natie. Maar: „In die tien minuten ging het zo verschrikkelijk hard, dat ik meteen moraal kreeg", zo zei Been later. „Vooral omdat Staken burg voor de training zijn oude mo tor had gebruikt en ik in de her kansing achter zijn nieuwe „wonder- motor" mocht rijden". Daarom was Been ook niet achter af zo heel erg verwonderd toen hij hoorde, dat hij met een gemiddelde snelheid van 79.373 kilometer per uur had rondgetold .Inderdaad rondge told, nadat de Italiaanse Giaccone, de enige die hem dwars had gezeten, halverwege na de eerste de beste aanval van Been op een ronde was gereden en ontmoedigd uit het veld was verdwenen. Toen had Been geen tegenstand van betekenis meer. De Belg De Vlaemink, daarna zijn naas te concurrent, eindigde op ruim drie ronden. Hoe het nu vanavond in de finale moet gaan met die gangmakerswis seling? Stakenburg moet dan met de Nederlandse favoriet Bert Boom rij den. Het ziet er naar uit, dat men nu Bertus de Graaf voor Been gaat aantrekken en dat Fred Niemeijer dan met Pelser de baan in moet. Niemeijer vindt dat niet zo erg. „Ik ben toch alleen maar van plan om voor mijn vriend Bert te fietsen". De finalisten, die om de erfenis van Cees Stam gaan rijden, zijn de Nederlanders Boom, Been en Nie- Meijer, de Westduitsers Podlesch en Gnas, de Zwitsers Hugentobler en Frank en de Italiaan Premoli. Uitslag van de tweede herkansings- rit: 1. Nico Been (Ned.) 50 km in 37.45.51 (gem. 79,373 km/u), 2. De Vlaeminck (Belg.) op 3 ronden en 310 m., 3. Vescoli (Italië) op 4 ron den en 303 m., 4. Dupontreue (Fr.) op 10 ronden en 110 m., 5. Calden- tey (Sp.) op 11 ronden. Er heerste toen optimisme in het Nederlandse kamp. Nog één overwin ning en Oranje zou voor het eerst sinds 1950, toen Jan Hijzelendoorn brons veroverde, weer een man bij de laatste vier hebben. Er werd niets aan het toeval overgelaten. Van Doorn werd extra gesoigneerd en Arie van Vliet posteerde zich in de voorlaatste bocht op de plaats waar van Doorn volgens de regels van j het spel zou moeten aangaan. Maar er was één ding, waarmee geen re- kening was gehouden. Ook Kraftsof «r Muller en de Tsjech Tkac der- is een typische kraohtsprinter precies waar Van Doorn had moe ten toeslaan, ging de Rus er van door. Arie van Vliet was perplex. „Ik riep nog naar Peter, dat hij mee moest gaan, maar die Rus reed ge woon bij hem weg". Van Doorn, die ook door Mahn voor het gevaar was gewaarschuwd werd met vele lengtes geklopt. „Ik had niet verwacht, dat Kraft sof al zo vroeg zou gaan" erkende Van Doorn ruiterlijk. Hij was nu een gewaarschuwd man, maar blijkbaar toch ook wel iets aangeslagen, want de derde en beslissende rit werd hij regulair geklopt. Niet Van Doorn was bij de laatste vier gekomen maar Kraftsof, de man die vorig Jaar te vergeefs door de Russen op de ki lometer was ingezet en nu de eer van de Sovjet Unie op dit nummer moet 'redden. Want er waren in dit sprinttoer- nooi nogal wat surprises. De Rus sische oud-wereldkampioen Omari Phakadze haalde niet eens de laatste acht en Italië heeft helemaal geen vertenwoordiger meer. Zowel de Italiaanse kampioen Cardi als twee de man Rossi kwamen wél in de kwartfinales maar werden daarin uit geschakeld door respectievelijk titel verdediger Moreion en de Tsjech Ku- cirek. De vierde halve finalist werd de Fransman Quintin, die de Australiër Nicholson (de enige cou reur met zijn raceschoentjes vast aan de pedalen gemonteerd) uitschakelde. Nederland was Gerrie Fens al eer der kwijtgeraakt. Maar de Amster dammer heeft toch boven de ver wachtingen uit gereden. Hij verdien de in dit kampioenschap de bij naam „stuntman" volkomen door z'n onverwachte escapades. Hij bracht het zelfs tot de finales van de her kansingen in de laatste rit, waarin hij in de serie door een demarrage haast vanaf de meet de Westduit- mate had verrast, dat het tweetal tenslotte bijna werd gedubbeld. Toen zei de goedlachse Fens gekscherend: „Als ik het strak6 niet haal kan ik toch zeggen dat ik bij de laatste twaalf ben geweest". Hij haalde het inderdaad niet. Fens, die straks met Peter van Doorn op de tandem gaat rijden en alleen voor het sprinttoernooi was ingeschreven om hem bezig te houden, verloor echter met zo wei nig verschil van Cardi, dat Arie van Vliet hem goedkeurend op de schou der klopte en toevoegde: „Gerrit, Je bent schoon ondergegaan". Paardesport De Britse wereld kampioen David Broome heeft gis teren op Jeremy tijdens het Euro pees kampioenschap het openings springconcours in St. Gallen gewon nen voor de Zwitser Peter Schnei der op Erin's Glory. In de eerste wedstrijd bij de dames won Ann Moo re (G.Br.) op Psalm voor haar land genote Allison Daw op Maverick. MONTEVIDEO Het besluit van Ajax af te eien van de wed strijden tegen Nacional voor de wereldbeker heeft in de Uruguese pers felle kritiek gekregen. Het nieuws haalde vele gevallen de voor pagina's met als koppen „bang voor het publiek of bang om te ver liezen" en „Ajax vreest incidenten". De sportjournalisten menen dat een eventuele vrees van Ajax voor het geestdriftige Uruguese publiek niet gerechtvaardigd is omdat Real tweemaal in Montevideo heeft gespeeld en Benfica eenmaal zonder dat er zich incidenten voor deden. Een woordvoerder van Nacional verklaarde dat indien Ajax biyft weigeren de wedstrijden om de wereldbeker tegen Nacional te spelen, Nacional disciplinaire maatregelen tegen de Amsterdamse club zou vragen en een financiële vergoeding zou eisen. De woordvoerder, vice-president Miguel Venturiello, voegde eraan teo dat hy overtuigd was dat Ajax bang was om tegen Nacional te spelen. „De houding van Ajax is verder een bewys dat de voetbal- suprematie behoort aan Zuid-Amerika" zei hy. „Ajax berokkent het Europese voetbal grote schade". Een vertegenwoordiger van de Zuidamerlkaanse voetbalfederatie, Eduardo Rocca, zei dat de besprekingen met de Europese voetbal Unie werden voortgezet. De Zuidamerikaanse federatie zou, met goedkeuring van Nacional, voorstellen, dat de wedstryden op 11 no vember in Nederland en op 8 decemebr in Uruguay moeten worden gespeeld. Hy zei voorts dat de federatie overwoog de minister van Buitenlandse Zaken van Uruguay te verzoeken te bemiddelen. „Cochise" Rodriguez BUSSUM Gisteravond heeft het Zuidafrikaanse waterpoloteam de Springbokken in het sportfondsenbad in Bussum een vriendschappelijke wedstryd gespeeld tegen de HSC de Robbencombinatie. De Hilversum mers wonnen met 63. De wedstryd werd met enige spanning tegemoet gezien na de incidenten by een ge lijke wedstryd van de Springbokken deze week in Bodegraven. Het is in Bussum echter allemaal erg meege vallen. Er kwam wel een aantal de monstranten naar het sportfondsen- bad toe, maar deze werden door de directie en het personeel, bygestaan door de politie van Bussum buiten de hekken gehouden. De jongelui, on geveer 50 afkomstig uit Amsterdam, Utrecht, Hilversum en ook enkele uit Bussum voerden spandoeken mee en wilden het zwembad binnen. Te gen een Bussumse jongeman die over het hek klom werd procesverbaal op gemaakt wegens wederrechtelijk bin nendringen van het sportfondsen- bad. Vernielingen werden niet aan gericht. VARESE Het is er eindelijk van gekomen. Nadat hij in 1965 voor het eerst in Europa op de piste verscheen is de thans 29- jarige Columbiaan Emilio Rodri guez, die in Zuid-Amerika wegens zijn indiaanse afkomst Cochise" wordt genoemd, wereldkampioen bij de achtervolgers geworden. Nadat Rodriguez, die in 1965 in Sebastiaan de revelatie van het toer nooi werd, veruit de snelste tyd van het kampioenschap liet afdrukken maar in de halve finale door de Brit Hugh Porter werd verslagen, dit jaar al de Panamerikaanse titel veroverde in de indrukwekkende tyd van 4.46,85, behaalde hy nu ook zyn eerste regen boog trui. Rodriguez, die in Varese constant beneden de vyf minuten reed en m de finale de Zwitser Fuchs in 4.53,59 deklasseerde, is de eerste Columbiaan en ook de eerste Zuidamerikaan, die ooit een wereld titel op de baan naar huis bracht Derde werd de Italiaan Bazzan (winst op de Pool Glovacki), wiens brons gevierd werd alsof het goud was. Zo weinig zyn de Italianen, dié vroeger in wereldkampioenschappen grossierden, meer gewend. By de profachtervolgers werden Jn de kwalificatie ongelooflijke tyden gemaakt. Met 5.57.29 van de Frans man Charlie Grosskost als onbetwiste topper. Dat zou sneller zyn dan de beste tyd ooit gemaakt, namely k d^ 5.57.81 van Leandro Faggin. Maar de tdjden van Varese bleken een dub bele bodem te hebben. Et werd na melijk 60 meter te weinig gereden omdat men de profs wilde besparen om midden in een bocht te moeten starten. Het zou juister zyn geweest als de organisatie dit tijdig bekend had gemaakt. Nu moesten ijverige rekenaars achter de waarheid komen. De eerste wereldtitel by de dames tenslotte, die in de sprint, ging vol gens traditie naar een Russin. Even als het vorig jaar won Galina Ca- reva. die in de finale landgenote Galina Ermolaeva in drie ritten klopte. Het brons was voor de Tsje chische Zajickowa, die de Russin Valetnin Artamaskina in twee ritten versloeg. Schaken De zesde partij uit de schaaktweekamp tussen de Russin nen Alia Koesnir en Tatyana Za- toelovskaja is gisteren in Minsk in remise geëindigd. Koesnir leidt nu met 3% tegen 2% pnt. SC Cambuur-Haarlem 4-1. Een verrassende uitslag, want tenslotte ls Haarlem groter dan Leeuwarden. Ik schat, verhoudingsgewijs, twee goede voetballers groter. Maar Ja, als die rekensom altijd opging, zou DWS altijd boven Feijenoord eindi gen, en dat is, zoals insiders weten, niet steeds het geval. Hoe kwam het dat Cambuur won van Haarlem? De kop in de Leeu warder Courant geeft het loepzui ver aan: „begeesterd Cambuur schrikt Haarlem af". Ergo heeft trai ner Arie Otten de Cambuur-spelers zoveel „geest" gegeven, dat de Haar lemmers zich een hoedje schrokken. Want wat hadden de Cambuur- spelers de zaterdag tevoren te ho ren gekregen? „Ga tot het uiterste, knok Je leeg, wees keihard, durf tot op de bodem te gaan". En wat zei Arie Otten na afloop? „Het is de enige manier. Wil Je overeind blij ven in de eerste divisie, dan kan het niet anders. Dan moet Je bikkelhard durven zijn. Je moet de lef hebben n op lichaamskracht te spelen". Daar zal Haarlem-trainer Joop Brand wel ontzettend van ge schrokken zijn, denkt u nu. Mis. Hij zei na afloop dit: „Er zijn bij ons Jongens die denken dat ze het met voetballen kunnen redden in de eer ste divisie. Het is voor hen wel eens goed om zo te verliezen. Je kunt dit Jaar in de eerste divisie niet winnen met voetballen. Het is een pure in timidatieslag en wie de meeste lef heeft blijft overeind". Resultaat van deze intimidatie- slag? Aanvoerder Gerard Llppold en Johan Derksen van SC Cambuur door scheidsrechter Vos genoteer voor resp. shirtje-trekken en slaar Peijs van Haarlem uitgevallen, n door Derksen geslagen te zijn Conclusie: Wij zijn geen voetba liefhebbers meer die naar een voet balwedstrijd gaan om een spannen partijtje voetbal te zien tussen twe voetbalelftallen van elk elf voetbal Iers, maar wij zijn geen intimidatie liefhebbers die naar een intimidatie wedstrijd gaan om een spannen partijtje intimidatie te zien tusse twee intimidatie-elftallen van elk el intimidatoren. P. S. de Namen SC Cambuur ei Haarlem zijn in dit verband tame lijk willekeurig gekozen, en kunnei verwisseld worden voor andere club in het betaalde voetbal (want ik kij) wel link uit met al die leegknokkers Of neem Aad Mansveld. Hij kreeg van scheidsrechter Dorpmans een waarschuwing-boeking afgekort Sohuwboekomdat hij Cruijff tor pedeerde. Mansveld geeft Dorpmans geen ongelijk, blijkt uit het Al gemeen Dagblad. Dat zijn nu eenmaal de consequen ties van zo'n overtreding. Hij zegt: „Die consequentie mag Je als be roepsvoetballer nemen. Het is Je brood. Ook voor de club neem ik die verantwoording. Hoe gek het ook klinkt, Je kan een tegenstander toch niet de vrijheidg even om te sco- En even verderop: „Mijn in stelling is zo, dat lk het er graag voor over heb om tweemaal door een Ik ben het daar eigenlijk van har te mee eens. Je zou als beroeps voetballer wel gek zijn, als Je niet alle middelen te baat nam om de overwinning voor Je club veilig te stellen. Waar het echter om gaat is die ene zindsnede bij Mansveld: „Als ik daar mijn belangen mee verdedig". Tot nog toe is het vrijwel altijd zo geweest, dat een speler er inderdaad zijn belangen mee verdedigde, als hij via een handsbal een doorbraak van een tegenstander voorkwam, of via een opzettelijke free-kick Juist handsbal een doelpunt te voorkomen, buiten het strafschopgebied, of zelfs een free-kick op goed geluk binnen het strafschopgebied, een half-ze- ker doelpunt kon voorkomen. Want de scheidsrechters waren erg karig met waarschuwingen en uit 't veld zenden, en zwaaien ook nu nog vaak een duidelijk penaltygeval naar de nevelen van het ongeziene. De spelers hebben daar altijd op gespeculeerd, en van geprofiteerd, en geef ze eens ongelijk. Gelukkig heeft het er nu de schijn van, dat de KNVB en de scheidsrechterscommis sie begrepen hebben, dat een nieuw tijdperk is aangebroken. En ook moet aanbreken, wil het voetbal geen zie- kenhuissport bij uitstek worden. Waar het simpelweg om gaat ls, dat de scheidsrechters ervoor moeten zorgen dat de spelers niet langer hun belangen verdedigen" wanneer zij net ongeoorloofde middelen een te renstander het scoren of uitbre- :en beletten. Ik (Scheepmaker himzelf) pleit il Jaren voor de onverbidde lijke strafschop. Ik heb ook nooit runnen begrijpen waarom men daar zo zuinig mee omsprong, want ten eerste zie ik niet in waarom het er ger is een doelpunt te moeten incas seren, dan er een ontnomen te wor den (in beide gevallen scheelt het mmers een doelpunt), en ten twee de zijn penalties de krenten in de .'oetbalpap, in rangorde direct vol gend op „het doelpunt", en andere hoogtepunten als „ds keepers-save", en „het schot op de paal" nog ach ter zich latend Minder mooi en spectaculair is na tuurlijk de „schuwboek", dat geef ik toe. maar deze is dan ook alleen be doeld om te voorkomen dat de fraaie dribbel, de prachtige combinatie en de schitterende uitbraak met vul gaire middelen om zeep worden ge bracht. Er moet zo gefloten worden, dat het voor de noodremtrekkers niet „lonend" meer is hun tegenstander te altraiteren. Als er prompt een pe nalty volgt, zal men liever gokken op de mogelijkheid dat de midvoor toch nog naast of tegen de paal schiet (in zijn haast), of dat de kee per tóch nog weet te redden. Er worden immers nog altijd veel meer „opgelegd kansen" gemist, dan penalties. En als er geen penalty mo gelij Ic is, omdat het onderuithalen buiten het strafschopgebied gebeurde, dan kan de boeking toch nog onvoor delig uitvallen, omdat één doelpunt tegen nog altijd verkieslijker is dan dat het elftal de volgende wedstrijd of wedstrijden een vaste kracht moet missen. En dan is er hog de derde moge- lijkheid van een forse boete. Óe spe lers zijn toch zo op de centen? Geef ze dan een boete, bij een boeking of waarschuwing, ter grootte van hun overwinningspremie bijvoorbeeld. Ja maar, zal men tegenwerpen, dat wordt dan door de club betaald, daar heeft de speler zelf geen last van. Welnu, vertienvoudig dan elke spe lersboete nog eens extra als boete voor de club. Dan zal de club wel anders gaan piepen, na een paar keer. Henk Molenberg, de acteur, tevens fervent voetballiefhebber, vertelde me laatst dat acteurs van hun eigen directie een boete krijgen als zij het spel op het toneel „versjteren", of verstek laten gaan of „veel te laat" op repetities verschijnen etcetera. Als zij, kortom, aan „spelbederf" doen. Als bij voetbal de straffen, of laat ik liever zeggen: de adequate, doel treffende tegenmaatregelen maar goed genoeg zijn, zal het spelbederf, en het „spelersbederf" ook met be kwame spoed worden ingedamd, daar ben ik van overtuigd. Men hoeft er slechts voor te zorgen dat de speler ..zijn eigen belangen verdedigt", als hij fair en binnen de spelregels blijft voetballen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11