Amerika versterkt de druk op president Zuid-Vietnam Scotland Yard verontrust over misdaadgolf Bahrein is onafhankelijk Qatar volgt spoedig en In verband met solo-kandidatuur in oktober Jaas Jan lindriks ok naar idonesie Zestiende gesprek twee Duitslanden ARRUPE OP REIS Engeland jaagt op rover Sewell VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 SAIGON, HONGKONG (Reuter, AFP) De Amerikaanse jnbassade in Saigon zet president Thieu steeds sterker onder tuk om hem ertoe te bewegen terug te komen op zijn besluit ijn kandidatuur, als enige, voor de presidentsverkiezingen m 3 oktober te handhaven. Gisteren bracht de Amerikaanse mbassadeur Bunker tot tweemaal toe een bezoek aan het ka- inet van de president, 's Ochtends had Thieu na een onder oud van een uur afscheid genomen van Bunker om in hotel Majestic" een toespraak te houden voor gedelegeerden van het tovinciale kiesvolk. Hij sprak daar over de technische en olitieke organisatie van de verkiezingscampagne. Afzijdige generaals Thieu maakte ook bekend dat hij igende week pas, na de parle mtsverkiezingen van komend Kkeinde, zijn besluit om zich kan- iaat te stellen zal bekendmaken. De Amerikaanse ambassade poogt de tijd tot de bekendmaking te ~j fcfiteren om Thieu tot andere ge- thten te brengen. Zij gokt daar op het feit dat drie van de elf ieraals die Thieu voor de vorming zijn besluit heeft geraadpleegd e-|b gereserveerd hebben opgesteld aanzien van zijn standpunt. Het in het verleden al vaker voorge- aropen dat de Verenigde Staten een ik stuk invloed konden uitoefe- via kringen van het Zuidvietna- se leger. zijn pogingen om vice-presi- Ky en generaal Minh alsnog te halen zich bij de komende sidentsverkiezingen in Zuid-Viet- kandidaat te stellen, zou Amer- ambassadeur in Saigon, Bun hun vrijwel onbeperkte finan- en andere materiële steun heb- aangeboden voor hun verkie- vw scampagne en het organiseren groepering die in oppositie gaan. Hoewel dit van „betrouw- zijde, zowel in de omgeving van •president Ky als ïbus 1600 veile 8; al Minh", werd i:,n; heeft 57 L -VERSUM Aan het NOS ra- o.tJ am dat vanuit Indonesië re kjes brengt over het koninklijk wordt Klaas Jan Hindriks AVRO toegevoegd. Hijl ver- [isteren naar Djakarta, enige nadat vanuit Djakarta door radio-hoofd Kees Buurman s gevraagd. de omroepstichting was een an het reportageteam door technische storingen haperende mobilofoonverbin- Met een extra man in In- kunnen daardoor ontstane kheden gemakkelijker worden nnen. NOS Wordt niet bevestigd heer Hindriks naar Indone- omdat de daar reeds aan- radio-verslaggevers in hun ïkort schieten, met name gis- lij de aankomst van het ko- le paar. het programma-hoofd radio AVRO T. Nieuwenhuiispn gisteren over: „Het gaat om walitatieve verbetering van lortage-team". het Witte Huis dit bericht van de Amerikaanse omroepmaatschappij ABC ontkend. Geen concessies James Reston van de New York Times gelooft niet, dat president Ni xon bij zijn komend bezoek aan Chi na er in zal slagen concessies los te krijgen. Hij verkondigde deze me ning, toen hij gisteren in Hongkong aankwam bij zijn terugkeer van een verblijf van zes weken in de Chine se volksrepubliek. Op de vraag wat Nixon naar zijn mening zal kunnen bereiken, zei Reston: „Het cynische antwoord is herverkiezing, als hij er in slaagt de mening te doen postvatten dat er 'n enorme verandering in de politieke orde van de wereld is opgetreden. Ik veronderstel dat dit in de politieke verwarring, waarin ons land op het openblik verkeert, een beslissende factor kan zijn". Volgens Reston beschouwen de Chinezen zich ais de onrechtvaardig bejegende partij die verzoend moet worden. Ook ten aanzien van kwestie van de toelating van China tot de Verenigde Naties had hij geen aanwijzingen gekregen dat Peking tot een compromis bereid is. ,„Het is alles of niets". Reston zei verder dat de Chinezen zich vooral bezorgd maken over de aanwezigheid van Russische strijd krachten langs de grens. Het zou om één miljoen militairen gaan. Wat propaganda betreft, schijnt Peking het echter in het bijzonder op Japan te hebben gemunt. Premier Tsjoe En-lai had hem te kennen gegeven, dat de kwestie-Tai- door de rechtstreeks betrokken partijen moet worden opgelost. Peter Maffay voor AVRO-tv De Hongaarse zanger Peter Maf fay (21), die inmiddels de top van de Westeuropepe hitlijsten heeft we ten te bereiken met zijn succesplaat ,Du", stond ongeveer anderhalve maand geleden in het rustige, decor de locatie in Wassenaar, waar programma, getiteld „Voor een meisje waar ik van hou" werd opge- Vanavond van 20.31 tot 21.05 uur a Nederland 2 brengt de A.V.R.O.- televisie deze produktie in de regie in John Schelfhout op het scherm. Het tieneridool Peter Maffay treedt de kijker op een romantische ier tegemoet, want zijn reper toire is samengesteld uit liedjes van zoet verlangen naar liefde. Lek gedicht in de Mariner-9 PASADENA (AP) Het ruimte schip Mariner-9, dat op weg is naar de planeet Mars. heeft automatisch lek in de brandstofleiding gecor rigeerd dat, wanneer het niet ver holpen was. de reis van het toe stel met drie maanden zou hebben bekort., zo hebben geleerden van het straalaandrijvingslaboratorium JPL meegedeeld. De Mariner-9 werd op 30 mei van Kaap Kennedy gelanceerd en moet volgens schema op 1 november bij de rode planeet aankomen. In juni bleek dat het ruimteschip te veel stikstof gebruikte. Dit „over- verbruik" is echter later gestabili seerd. aldus een woordvoerder voor het JPL. De Mariner-9 zal Mars met tele- siecamera's in kaart brengen en gedurende een jaar in een baan rond de planeet nog andere wetenschappe lijke onderzoekingen verrichten. Men verwacht dat de Mariner-9 ongeveer 50 jaar in een baan rond Mars zal blijven cirkelen voordat het toestel op de rode planeet te pletter zal slaan. Meer voor dan tegen Het aan tal Britten dat voorstander is van Engelands toetreding tot de Euro pese Economische Gemeenschap ia nu groter dan het aantal tegen standers, zo blijkt uit een onderzoek de openbare mening, verricht in opdracht van de Europese Beweging in Engeland die voor Engelands aan sluiting by de EEG is: 47 procenr van de ondervraagden was vóór hei lidmaatschap, 45 procent tegen. De aangeklaagden kregen levenslange Wilson over Ulster De leider tn de Britse Labourpartij Wilsor heeft gisteravond tijdens een t.v.-in terview aangedrongen op een bijeen komst van alle politieke partijen in Engeland en alle politieke groepen in Noord-Ierland om gezamenlijk tot oplossing te komen van het con flict. Vonnissen in Kinsjasa Een rechtbank in Kinsjasa (Kongo) heeft gisteren veertien studenten veroor deeld, die worden beschouwd als de leiders van de opstand van 4 juni aan de Lovanium-universiteit in de Kongolese hoofdstad. In het ministerie van Defen sie in Washington ontving astro naut Alan Shepard gisteren de eretekenen van zijn nieuwe rang: hij is bevorderd tot schout-bij nacht („rear admiral"). Die ere tekenen worden hem hier (zie foto) voorlopig op de schouder gelegd door de minister van Ma rine Chafee (links) en admiraal Counsins, plaatsvervangend chef van marine-operaties. BERLIJN. BONN (AP, DPA, Reu ter) De Westduitse staatssecreta ris Bahr en zijn Oostdultse tegen speler Kohl hebben gisteren in gebouw van de Oostduitse minister raad in Oost-Berlijn hun zestiende gesprek gevoerd over het verbeteren van de betrekkingen tussen de beide Duitslanden. Na afloop van het overleg, dat ruim vijf uur duurde, verklaarde Bahr een correspondent van het Westduit se persbureau DPA dat zijn gesprek ken met Kohl nog niet het stadium van werkelijke onderhandelingen hebben bereikt. Dit zal volgens hem eerst kunnen gebeuren na onderte kening van het door de ambassadeurs van de Grote Vier opgestelde verdrag over Berlijn. De volgende bespreking tussen Bahr en Kohl is vastgesteld op 6 september. De minister van Buitenlandse Za- Universiteiten in Bolivia zijn gesloten LA PAZ (EFE> De nieuwe Bo liviaanse regering van kolonel Ban- zer heeft gisteren besloten de uni versiteiten van La Paz, Santa Cruz en Trinidad voor onbepaalde tijd te sluiten. Zij meent dat de „castri- stische groeperingen van de universi teiten gebruik willen maken om on rust onder de bevolking te zaaien". Dodr deze sluiting worden rond 20.000 studenten getroffen. Franse kernproeven De stafchef van de Franse strijdkrachten gene raal Maurin heeft verklaard, dat de Franse kernproeven worden voort gezet tot 1976, niettegenstaande het feit, dat Peru gedreigd heeft auto matisch de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk te zullen verbre ken als er nog één kernontploffing teweeg wordt gebracht op het Franse proefterrein in de Stille Oceaan. De Bahrein-archipel, welke zich op 14 augustus onafhankelijk heeft verklaard met goedkeuring, althans toelating, van Groot-Brittannië, heeft een oppervlakte van bijna 600 km2 en telt een 200.000 inwoners. Het was sinds 1820 een Brits protectoraat. Sedert 1932 produceert Bahrein pe troleum, in 1970 beliep de produktie bijna 4 miljoen ton. De petroleum- bronnen worden geëxploiteerd door Amerikaanse maatschappijen. De raf finaderij op Bahrein heeft een zeer grote capaciteit: zij komt in rangorde na Abadan en Dharan. Het meren deel van de op Bahrein geraffineerde petroleum is afkomstig van Saoedi- Arabië. Bij Moeharrak ligt een groot mo dern vliegveld, dat de grootste vlieg tuigen kan ontvangen. Wat zal er nu worden van de Fe deratie van Arabische sjeikdommen, tot de oprichting waarvan de sjeiks van Bahrein,Oatar <ook Katan geschreven) en van de zeven ver dragsstaten reeds in 1968 gesloten? Na drie jaar is het niet veel meer geworden dan een federatie in wor ding. Als Qatar zeer binnenkort on afhankelijk wordt (hetgeen alge meen wordt verwacht) blijven er nog de zeven kleine sjeikdommen met een totale bevolking van 180.000 inwoners over. Wat nu Qatar aangaat, dit is even eens één van de Britse protectoraten rond de Perzische Golf. Het land heeft een oppervlakte van 10.360 km2 dat wil zeggen ongeveer een derde van de oppervlakte van Nederland of van België. Er zijn echter slechts 100.000 inwoners van wie ongeveer 80.000 in de hoofdstad Doha. Aardolie is vrijwel de enige bron van inkomsten. De petroleumwinning is van betrekkelijk Jonge datum (1949), maar is snel van betekenis geworden sinds 1950 is de produktie gestegen tot 17 miljoen ton. ken van West-Duitsland Scheel heeft gisteravond de Westelijke geal lieerden en de Westduitse oppositie samengebracht tijdens een diner om de overeenkomst van de vier mogend* heden over Berlijn te bespreken. De geallieerden waren vertegen* woordigd door de Britse ambassadeur in Bonn Sir Roger Jackling, de Frans ambassadeur Vauvenargues en de Amerikaanse ambassaderaad Dean. De oppositie (de christen-de mocraten) werd vertegenwoordigd door Stoltenberg. minister-president van Sleeswijk- Holstein, Barzel, lei der van de christen-democraten in het parlement, en Gradl. voorzitter van de commissie voor Pan-Duitse aangelegenheid. Ook staatssecretaris Bahr was aanwezig. De petroleumwinning is ln han den van drie maatschappijen, name lijk de Qatar Petroleum Company (een dochteronderneming van de overwegend Britse Iraq Petroleum Company), de Shell Company of Qatar (een dochteronderneming van de Koninklijke Shell) en de Qatar Oil Company waarin verscheidene Japanse eblangen zijn vertegen woordigd. wee politiechefs eisen zwaardere en hardere straffen Van c A •EN (GPD) Wanhopig over tmende geweldmisdaden heb- topfiguren van Scotland via een verklaring tegen- Times-redacteur bitter be over het Britse parlement. Herlijke macht, het gevange de volgens hen veel btzinnige behandeling van trs, die wapengeweld ge- politiemannen is dit een ^gebruikelijke stap .„Als het tat", waarschuwen ze, „zul- vijf jaar de straten van even gevaarlijk zijn al9 die w York en Washington Times bleven zij anoniem, werd bekend, dat het ent-hoofdcommissaris van Yard Peter Brodie. die van de centrale recherche, en een plaatsvervangend commissa ris waren. De gevangenis schrikt de misda digers dankzij degenen, die hun lot trachten te verbeteren de „weldoeners" niet langer af. De straffen zijn over het algemeen te mild en er zijn voorwaardelijke ver oordelingen en vrijlatingen. Beide politiemannen gewagen met een zekere weemoed van het verle den, om niet te zeggen de „goede oude tijd", toen doodstraf en lijf straffen nog niet waren afgeschaft. „Misdadigers waren toen nog misda digers". Blijkbaar een vreemd soort gentlemen, die in bepaalde omstan digheden zelfs wel eens een politie man te hulp kwamen; iets, dat nu ondenkbaar is. Thans is het ronduit geboefte, tuig. Hun criminele loop baan begint tegenwoordig vaak op hun twaalfde jaar en de tuchtschool legt de laatste hand aan hun „op voeding" tot misdadiger. Vroeger gingen de zware Jongens naar Dartmoor, de beruchte gevan genis op de heidevlakte van Devon. Daar werden ze gegeseld, moesten stenen kloppen en postzakken naaien. De straf was een onmisken bare vergelding en na vrijla ting wachtten zij er zich wel voor om nog eens terug te komen. Thans is er televisie in de gqyan- genis en radio in de cellen. De mis dadigers zijn niet bang meer voor hun straf en er gebeuren in Lon den drie tot vier roofovervallen per dag. De verklaring van de politieman nen is Juist op het ogenblik versche nen. dat Engeland diep geschokt is door de overval op een juwelierszaak in de badplaats Blackpool, gevolgd door het doodschieten van de plaat selijke politiecommissaris en de ver wonding van twee politiemannen. Hoewel zij zeggen, dat gevangenis hervorming en reclassering natuur lijk wel van betekenis zijn, blijven an Scotland Yard erbij, dat de zware misdadiger harder moet worden aangepakt. Die krijgt voor een roofoverval nu meestal negen jaar, maar behoeft maar drie jaar te zitten, omdat bij goed gedrag een derde van de sraf wordt kwijt gescholden. Bovendien kan hij op erewoord gedurende een ander deel van de periode op vrije voeten worden gesteld. Vaak verlaat hij daarom de rechtszaal met een glim lach. ook al. omdat hij waarschijn lijk ergens tienduizenden ponden heeft verborgen De Scotland Yard-functionarissen willen, dat dit soort misdadi gers naar een gevangenis gaat waar strengere discipline heerst, meer werk moet worden gedaan en ook taken in de cel moeten worden ver richt en waar geen televisie en ra dio is, geen menu om uit te kiezen en geen verlof voor het weekeinde. Men acht vonnissen van twaalf tot vijftien Jaar nodig voor plegers van roofovervallen. Het ergste j?. zeggen de beide politiechefs, dat tegenwoor dig niemand de politie in haar op vattingen schijnt te steunen. De politiefederatie (de vakbond, waarbij 90.000 politiemannen zijn aangesloten) verklaarde in een com mentaar, dat de slinger inderdaad teveel naar de andere kant is door geslagen. Men wil weliswaar geen te rugkeer naar het verleden, maar niets doen tegen de huidige misdaadgolf is nog erger De zware misdadiger zal hard moeten worden aangepakt en zelf een verbetering van zijn lot moeten verdienen. Verandering nodig In vroeger dagen werden bijna alle zware misdadigers opgespoord. Thans is het in Londen 38 procent, een verbetering met twee Jaar gele den, toen het nog maar 21 procent De verklaring van de beide politie leiders, waar Sir John Waldron, de Londense hoofdcommissaris het blijkbaar gloeiend mee eens is om dat zijn perschef bij het gesprek met de Times aanwezig was, is het begin van een campagne van de po litie om het Britse parlement ertoe te brengen zijn houding tot de mis daad radicaal te veranderen. Organisaties, die zich met de ge vangenishervorming bezighouden, zijn verstoord over deze actie. Men zegt, dat het onzin is het voor te stellen, alsof de gevangenis een soort vakantiekamp zou zijn. Ook mag niet worden vergeten, dat bijvoor beeld de daders van de grote trein- roof (van 1963) de zwaarste straf fen kregen. De rechters zijn over de kwestie verdeeld. Een keihard feit is overigens, dat in de eerste helft van 1970 in Lon den het aantal roofovervallen met bijna vijf procent is gestegen. Vorig Jaar was er een stijging van 5.3 pro cent. ROME (DPA) Het hoofd van de Jezuïetenorde, de Spanaard Pe dro Arrupe, is gisteren uit Rome naar Brussel gevlogen, van waaruit hij na een kort oponthoud, naar Moskou zal doorreizen. Dit is het eerste bezoek van een ge neraal der Jezuïeten aan de Sowjet- Unie. Tijdens zijn verblijf van vier dagen zal Artupe contact opnemen met prelaten van de Russisch-Or- thodoxe Kerk. Na zijn verblijf in de Sowjet- Unie gaat de generaal der Jezuïeten naar Indonesië, de Carolinen- eilanden, Hongkong en de Filippij nen. Met 'n verblijf in Japan, waar Arrupe lang als missionaris werk zaam is geweest, wordt zijn reis op 23 september besloten. In een rede op het congres van oud-studenten van Jezuïtencolleges, heeft Arrupe gisteravond gezegd, dat de orde lijdt aan gebrek aan roe pingen en ontmoediging in eigen rijen. Dat betekent echter niet, al dus het hoofd van de orde. dat de rol van de Jezuïeten is uitgespeeld. Hij verklaarde zelfs van het tegen deel overtuigd te zijn. LONDEN (GPD) De meest ge zochte man in Groot-Brittannië is op 't ogenblik de 39-jarige onderwe reldfiguur en autohandelaar Joseph Sewell uit zuid-Londen, die ervan wordt verdacht de hoofddader te zijn van de maandag gepleegde roofover val op een Juwelierszaak in Enge lands grootste badplaats Blackpool in Lancashire, waarbij voor bijna een half miljoen gulden aan kostbaarhe den werd gestolen en waarbij de commissaris van politie van Black pool, Gerald Richardson die de ben de met een aantal agenten achter volgde. werd doodgeschoten. Een an der lid van de bende werd donderdag gearresteerd terwijl drie andere ver dachten zich reeds in hechtenis be vonden. Het vermoorden van Richardson, die niet alleen een uitstekend poli tieman maar ook een hoogst popu laire figuur was, wordt als een na tionale tragedie beschouwd, vooral nu de ongerustheid over de dagelijk se roofovervallen zo groot is. Heel Blackpool kwam gisteren tot stilstand en het strand stroom de leeg tijdens de begrafenis van de commissaris. Er stonden 100.000 mensen in tien rijen diep langs de route in de stoet waarlangs tevens duizend agenten stonden opgesteld. De menigte buiten de kerk waar de uitvaartdienst werd gehouden zong de slotpsalm mee. Het is bekend dat Sewell bij vrien den geld heeft proberen te lenen om naar het vasteland te ontvluchten, maar dat hem dit niet is gelukt. Se well bezit als buitenverblijf een gro te boerderij nabij Reigate in Sur rey en kon daar maar juist ontsnap pen, evenals op andere plaatsen waar de politie hem op de hielen zat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9