Soeharto: bezoek is een c hoogtepunt in vriendschap lopen weg na PvdAenD*66 t 3 toespraak Thomassen Weekend retour Actie Spaanse ambassade wekt onrust WERKENDE JEUGD BANG VOOR DE BEZUINIGINGEN IN DEN HAAG VRUDAG 27 AUGUSTUS 1971 i^lDSCH DAGBLAD PAGINA 7 President en koninklijk paar wisselen geschenken uit ADVERTENTIE U bent niet verplicht Philips batterijen f in een Philips apparaat te doen. Het is wel beter.- DJAKARTA De eerste dag van het tiendaags staatsie- bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Indo nesië is afgesloten met een prachtige voorstelling door Javaanse en Sumatraanse dansers en musici. Eerder hadden de koningin en president tijdens het staatsbanket, waar 140 Nederlandse en Indonesi sche gasten voor waren uitgenodigd, in toespraken getuigd van de grote en groeiende vriendschap tussen bei de volken. De president zei onder meer dat toen hij en zijn echtgenote vorig jaar in Nederland waren het gevoel hadden een "toppunt te banderen van de vriendschap tussen beide volken", maar toen president Soeharto het koninklijk paar Indone sische bodem zag betreden kreeg hij het gevoel dat nu het "hoogtepunt van die vriendschap was bereikt' Koningin Juliana sprak van "vriend schap die onze beide volken bindt, die zichzelf bewezen heeft, die herleefd is en opnieuw is opge bloeid." Een bewijs van die vriendschap kwam ook tot uiting in de geschen ken die aan het eind van de middag werden uitgewisseld. Het koninklijk paar bood de heer en mevrouw Soe harto een uitgebreid kristallen tafel servies aan met als persoonlijke noot een prachtige kandelaar. De ko ningin en de prins kregen van de pre sident en zijn vrouw een zeventig centimeter hoog Balisch beeld, een "garoeda" voorstellend, een Kenda- ri-gouden ceintuur en vier eveneens Kendari-gouden armbanden voor de prinsessen. Koningin Juliana gaf het Indonesi sche volk een kristallen fontein, be stemd voor het Indonesische parle ment. De fontein bestaat uit een se rie kristallen schalen waardoor wa ter in een reservoir van vier meter middellijn zal lopen. Hoogtepunt Het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard vanmorgen aan de Nederlandse ere-begraafplaats Menteng-Poeloe is zonder twijfel een van de hoogtepunten geweest van de tweede dag van het koninklijk be zoek aan Indonesië. Tienduizenden uit de nabij gelegen kampongs ston den rijen dik langs de smalle, nau welijks verharde weg, die naar de ere-begraafplaats leidt. Al die zui- zenden, die uit hun schamele huizen en winkeltjes waren gekomen lieten de koninklijke stoet nauwelijks ruim te om het ereveld te bereiken. Enkele malen dreigde een chaos, doordat de opdringende kampongbe woners de koninklijke auto enthou siast omspoelden, maar het zware politie-excorte slaagde erin de stoet rijdende te houden. Op Menteng-Poe loe volgde in de brandende zon de temperatuur was rond half elf al bo ven de 40 graden gestegen eex drukwekkende plechtigheid, die door duizenden kampongbewoners werd nesische universiteit. Bij het verla ten van het universiteitscomplex om ringden enkele duizenden studenten het koninklijk echtpaar en zij Juich ten het uitbundig toe. Het leek lange tijd onmogelijk dat de koningin en de prins ooit him auto zouden kunnen bereiken. De studen ten sloten het koninklijk paar letter lijk in en wilden de koningin en de prins de hand drukken. Indonesi sche en Nedelandse veiligheidsfunc tionarissen slaagden er tenslotte met veel moeite in de weg naar de auto voor de koningin en de prins vrij te maken. Volkomen onverwacht heeft Ko ningin Juliana in het universiteits gebouw, nadat de Indonesische mi nister van Onderwijs een korte rede had gevoerd, een toespraak tot de studenten gehouden. Deze toespraak verwekte enorm enthousiasme. „Ik heb gehoord dat ze me hier oma noe men. Ik ben oud, maar u bent jong. Aan u is de uitdaging om de toe komst van uw land te leiden en op te bouwen, u zult grote moeilijkhe den op uw weg vinden, maar ik geef u de verzekering, Jonge Indonesiërs, dat het Nederlandse volk u met grote sympathie zal steunen als u streeft naar een samenleving die voor iede re burger een eerlijke behandeling ga randeert", aldus Koningin Juliana. Kruik Na een kort bezoek aan de Neder landse ambassadeur in Indonesië mr Hugo Soheltema, gebruikten de ko ningin en de prins rond twee uur plaatselijke tijd de lunch in het gas tenhuis bij het Merdeka -paleis. Om kwart over vier gingen zij bij de gou verneur van Djakarta Ali Sadikan op bezoek. De gouverneur bood het koninklijk echtpaar een zilver waterkruik aan, als symbool van Javaanse gastvrij heid. Rond half vijf (pl. tijd) gingen de koningin en de prins in gezel schap van de heer en mevrouw Sadi- naar de Djakarta Pair. Het ge zelschap bracht tijdens een rondrit het tentoonstellingsterrein een kort bezoek aan het Indonesische aan het Nederlandse paviljoen. Daarna waren de koningin en de prins ere-gasten op een receptie, die de Nederlandse ambassadeur in zijn ambtswoning voor een groot aantal Indonesische autoriteiten gaf. ADVERTENTIE Terwijl de klokken luidden, be trad het koninklijk paar de trappen, die naar het ereveld leiden. Even la ter legden koningin en prins bij het vlaggenmonument van het kerkhof een krans. Naast het monument stonden de staf van de Nederlandse ambassade en leden van de Neder landse gemeenschap. Na de kranslegging maakte het ge zelschap een rondgang op het ere veld. Tijdens deze rondgang wees de heer Ostmeier de koningin en de prins het graf aan van generaal Spoor, de vroegere Nederlandse le gercommandant in Indië KNIL Tijdens de rondgang op het ere veld, dat door de Nederlandse Oor logsgravenstichting wordt onderhou den, spraken koningin en prins kor te tijd met twee hoog bejaarde we duwen van KNIL-militairen die in de Atjeh-oorlog waren onderscheiden Voor het bezoek aan het ereveid Menteng- Poeloe hadden koningin en prins eerder op het Indonesische ereveld Kalibata een krans gelegd. Verrassend enthousiast en spon taan was vandaag rond het middag uur in Djakarta de ontvangst van de koningin en de prins in de Indo- ADVERTENTIE Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig. dagretour f 1.- y-v x voordelig VW uit met NS Een Philips batterij is niet alléén voor Philips apparaten. Andere mogen er ook beter van worden... Ergernis bij installatie stuurgroep ZWOLLE Prinses Beatrix en Prins Claus zijn gisteravond tijdens hun driedaags informeel bezoek aan Overijssel geconfron teerd' met de ontioikkeling van de stad Zwolle en het werk van de stichting Het Oversticht. In de historische schepenzaal van het Zwolse stadhuis hield de direc- In wijde kring van betrokkenen bij de aanpak van de problemen der werkende jeugd wordt sinds en kele dagen aangenomen dat de zui- nig-aan-woede van de nieuwe rege ring ook hier scherp gaat worden gevoeld, Eén van die betrokkenen heeft gistermiddag gezegd dat dit betekent het aanbrengen van „forse ladingen springstof onder ons maatschappelijk evenwicht." Er was gisteren een bijzondere bijeenkomst in Utrecht. De nieuwe onderwijsminister Van Veen kwan er de officiële start bijwonen var een „uitvoeringsgroep", die experi menten met „streekcentra" voor df werkende Jongeren moet gaan bege leiden. Maar vele van de aanwezi gen bleken met sombere stelligheid aan te nemen dat op Prinsjesdag onder meer zal blijken dat er flink zal worden gesnoeid in het aantal van deze experimenten. Zij ontlenen dit aan de indrukken die zij kregen tijdens ontmoetingen met de minis ter eind vorige en begin deze week. Ook zien zij aankomen dat er in het vormingswerk met veel grotere groepen per leider zal moeten wor den gewerkt (b.v. 20 Jongeren i.p.v. en dat er niet veel kans is op spoedige uitbreiding van de partiële onderwijspllcht, die sinds 1 augus tus gedurende één dag per week geldt voor 15-jarigen. Voor experimenten met streekcen tra zijn er thans 33 aanvragen uit het hele land (wat Zuid-Holland betreft uit Rotterdam. Den Haag Rozenburg en Dordrecht). Ruwweg moeten die centra samenwerkings- ïen worden van het zg. beroeps begeleidend onderwijs en het vor- In wezen gaat het om het zoeken naar een totaal nieuwe onderwijs vorm voor een tot dusver volstrekt onderwijsloze groep. „Als school waarschijnlijk niet te herkennen", zei dr. Q. L. Th. v. d. Meer er gis termiddag over. Hij is voorzitter van de Stuurgroep, die de experi menten al geruime tijd voorbereid. In een bitter getinte, soms cyni sche rede stalde hij in het bijzijn van de minister de zaken uit. H oe de werkende Jeugd op grond van toezeggingen door vorige bewindslie den Grosheide en Roolvink de roerige acties liet varen („tot op luchting van bedrijfsleiders, direc teuren. ambtenaren, politie-agenten en avond-onderwijzers") en zelf po sitief mee ging plannen aan de door het parlement onderstreepte maatregelen en voorzieningen. Hoe er zelfs bij voorbaat voor de experi menten vijf miljoen op de begroting voor 1972 werd gereserveerd. „Maar het is nu, een half jaar later, de vraag of dat geld werkelijk beschik baar is op het ogenblik dat de streekcentra gaan beginnen"... aldus dr. v. d. Meer. Van der Meer zei verbazing en verontwaardiging hebben geen zin: dat heeft alleen „naar de oorzaken te zien en vandaar uit te hande len". En dat handelen is: zodanige onderwijsvoorzieningen scheppen dat de opgelopen achterstand en ondervonden achterstelling worden goedgemaakt ten opzichte van wat leeftijdgenoten/scholieren vijf dagen per week wordt aangeboden. Ook de minister sprak, maar het belang van de bijeenkomst lag meer in wat hij er hoorde dan wat hij er teur van Het Oversticht, de heer A. A. C. Maaskant een warm plei dooi voor het behoud van zoveel mogelijk nafuur- en landschaps- schoon in Overijssel. Het ergert hem, dat de hele rand van een uniek gebied als Noord-west- Overijssel bedreigd wordt door munitieschepen in het Zwarte Watereen elektrische centrale aan het Ketelmeer en een schiet- terrein in het Kuinderbos. Een zorg voor Het Oversticht is ook de milieuverontreinigingdie bijvoorbeeld plaatsvindt door het volgooien met afval van de kol ken van de IJssel. Hij bepleitte verder het herstel van de 42 Joodse begraafplaatsen in Over ijssel, die vooral daar, waar de Joodse gemeenschappen verdwe nen zijn, in bijzonder slechte staat van onderhoud verkeren. Burgemeester J. Drijber van Zwolle hield een praatje over de ontwikkeling van de Overijsselse provinciehoofdstadwaarbij hij speciaal wees op de mogelijkhe den. die Zwolle op het gebied van het tertiair onderwijs heeft en de moeilijkheden die de ontsluiting van toekomstige woongebieden oplevert. Na afloop van de tweede dag van het koninklijk bezoek vertel de de commissaris van de konin gin in Overijssel jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, dat het bezoek tot dusver bijzonder sucesvol verloopt. Ver der bezochten de prins en de prinses Twente. Op de foto Prins Claus en' Prin ses Beatrix tijdens een bezoek aan Raalte ivaar zij een deel van de Stöppelhaenefestiviteiten bij- I woonden. ROTTERDAM De fracties van de PvdA en D'66 zijn gisteravond kwaad weggelopen uit een extra, vergadering van de commissie stadsontwikkeling en volkshuisves ting na een beschuldiging van burgemeester Thomassen over het "onbeschoft" optreden van PvdA- lid dr. H. Lamberts. Het betrof enkele negatieve opmer kingen van de heer Lamberts over de gang van zaken rond het ont- werp-convenant over de samenwer king op het gebied van het milieu beheer in het Rijnmondgebied. De burgemeester wond zich nogal op over de wijze waarop het niet openbare stuk uit het stadhuis was weggehaald en in de publiciteit werd gebracht. Hij noemde deze handelwijze een "ontstellende daline van de bur gerlijke moraal" en vond de vra gen van de heer Lamberts zeer on aangenaam. De fracties reageer den hierop door aan te kondigen, dat ze de raadzaal van het stad huis zouden verlaten. „Gaat u maar. dat is beter", luidde het antwoord van de burgemeester. De commissie was bijeengekomen ter bespreking van de toepassing van de bepalingen van de hinder wet. De vergadering was voor het eerst openbaar. Genoemde fracties stelden al direct voor de vergade ring onmiddellijk te beëindigen, als geen verantwoording kon worden afgelegd over het door de burge meester ondertekende convenant waarin volgens hen buiten mede weten van de raad veranderingen in waren aangebracht. In de ge meenteraadsvergadering van 5 au gustus had wethouder De Vos, van Volksgezondheid naar aanlei ding van vragen van de PvdA- fractievoorzitter, drs. A. J. Lems, toegezegd dat er geen wijziging zou worden aangebracht zonder de raad hierover in te lichten. De wethouder was gisteravond ver hinderd. zodat hij zich niet kon verantwoorden. Rusten De voorzitter van de commissie stel de voor het onderwerp te laten rusten en over te gaan op de voor gestelde bespreking. Voordat over dit ordevoorstel werd gestemd nam de burgemeester het woord Genezeres opnieuw veroordeeld UTRECHT De uit Brabant af komstige genezeres mevrouw E. J. Prince-Corte (51) is gisteren door de Utrechtse kantonrechter veroor deeld tot 42 dagen hechtenis, waar van dertig voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van Jusitie had zes weken geëist, waarbij hij rekening hield met de geldboetes die de gene zeres in maart kreeg opgelegd van de Bredase rechtbank. Daarna was ze naar Utrecht ver huisd. waar ze in juni weer begon met haar genezingen. Uit de pro cessen' verbaal bleken die te bestaan uit niet al te zachtzinnig kloppen op hoofd, drukken op de borst, knijpen in de nek, rug of buik en het buigen van de benen. Evenals in maart by de Bredase rechtbank waren er gisteren' in Utrecht getuigen die van haar gene zingen vertelden, dat zy er beter door waren geworden. Ook waren er ande ren waarby de pyn was gebleven of erger geworden. en zette uiteen, dat het convenant voor 11 Juli vaststond en dat zijn ondertekening op 23 augustus geen enkele wijziging had ingehouden. Hij noemde het tumult "volstrekt zinloos". "Het is slechts een be scheiden incident en een baarlyk misverstand". In het ontwerp-convenant wordt voorgesteld, dat de drie partyen de gemeente Rotterdam, de provincie Zuid-Holland en Rijn mond zullen samenwerken op het gebied van het milieubeheer. Daartoe zouden de partijen ambte naren een nota laten opstellen, waarin wordt aangegeven hoe in het Rijnmondgebied een zowel be stuurlijk als technisch geïntegreer de dienst milieubeheer tot stónd kan worden gebracht. Deze nota zou voor 1 Januari 1972 gereed moeten zijn. De partijen zouden hun beleid met betrekking tot de uitvoering van de hinderwet en de iwet inzake luchtverontreiniging coördineren. Het college van B. en W. heeft zyn goedkeuring aan dit ontwerp gegeven. Het wordt thans ernstig betwijfeld of ook het dagelijks be stuur van het openbaar lichaam Rijnmond zijn handtekening onder het stuk zal zetten. Paniek onder J ondelparh- jeugd na inval van politie AMSTERDAM Twintig recher cheurs hebben gisteren in Amster dam een inval gedaan in Studio Ze ven, dat onder de brug over het Von delpark ligt. Een grote hoeveelheid hasjiesj en een aantal paspoorten werden in beslag genoemen. Er wer den 23 mensen aangehouden. Onder de ongeveer honderd Jon geren die op het moment van de in val aanwezig waren ontstond - grote paniek. Volgens de politie werden in allerijl hasjiesj, lsd en andere compromitterende artikelen wegge worpen of verstopt. Niettemin werden 23 mensen aan gehouden die nog verdovende midde len, gestolen paspoorten en derge lijke bij zich hadden. Op de grond en achter pilaren vond de politie doosjes met echte of valse lsd-ta- bletten. paspoorten en legitimaties, hoeveelheid nep-hasjiesj. Studio Zeven is ingericht voor de - Vondelparkjeugd. Er is een eerste hulppost, een bagagedepot en een waslokaal. Ook kan men er con sumpties kopen. De staf van het Vondelparkpro ject heeft in een brief aan burge meester Samkalden van Amsterdam en de gemeentepolitie krachtig ge protesteerd tegen de inval. Volgens de staf is daarbij te gewelddadig op getreden. Volgens een medewerker kwam de politie binnen zonder zich te legi timeren en werd de muziek afgezet, toen na een verzoek daartoe er niet onmiddellijk gevolg aan werd gege ven. „Er is daarna geslagen en ge trapt," aldus de medewerker. Hoofdinspecteur Nienhuis, die de inval leidde, noemde de uitlatingen van de staf overdreven." Er is dui delijk met een megafoon gezegd, dat wij van de politie waren en ik heb me gelegitimeerd. Als ze meegewerkt hadden en de pick-up hadden alge- zet was er niets aan de hand geweest". OP CONGRES VAN MINDERHEDEN VAN BUITENLANDERS AMSTERDAM Een actie van de Spaanse ambassade heeft gisteren onrust veroorzaakt op het internatio nale congres over buitenlandse werk nemers en gekleurde minderheden, gehouden in de Vrije Univerisiteit Eerst probeerde een functionaris van de ambassade telefonisch de na men te bemachtigen van de vijf Spaanse gastarbeiders, die aan het congres deelnamen. Nadat die infor- matié was geweigerd verscheen gis teren de sociale attaché van de Spaanse ambassade. Hem werd de toegang tot het congres geweigerd. Drs. W. Melgert, secretaris-gene raal van het congres: „De plotse linge interesse van de Spaanse am bassade op de laatste dagen van het congres heeft een verdacht trekje". Naar de redenen voor die belangstel ling kon hij slechts gissen. Ook de heer I. J. van Houte, directeur van de Anne Frank-stichting, denkt er zo over. „Die namen konden we na- tuuriyk nooit geven. Je denkt dan onmiddellijk aan de eventuele gevol gen daarvan voor de familie van deze gastarbeiders in Spanje". Afkeuring De actie van de Spaanse ambassa de leidde ertoe dat gistermiddag de Spaanse deelnemers aan het congres ln een resolutie hun afkeuring heb ben uitgesproken over dit optreden. Zij menen dat de ambassade geen recht heeft zich met hun zaken te bemoeien. „Wij leven ln een demo cratisch land, waar vrijheid van me ningsuiting en het recht om verga deringen bij te wonen bestaan". Het gisteren beëindigde congres was georganiseerd door de Anne Frank stichting en de Nederlandse vereni ging voor de Verenigde Naties. Het was gewijd aan de problemen van buitenlandse en gekleurde migranten in Nederland, Engeland en West- Duitsland. Aan het congres namen zowel gastarbeiders als overheids functionarissen, die met minderheden van vreemdelingen te maken hebben, deel. De Nederlandse Werkgroep zal op korte termijn een nationaal congres van Surinamers, Antillianen en bui tenlandse werknemers organiseren. Mogelijk zullen ook Zuidmolukkers aan dit congres kunnen deelnemen, hoewel het in principe gaat om bui tenlanders die op economische gron den naar ons land zijn gekomen. HAL Verder heeft de Nederlandse af vaardiging geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de Holland Ame rika Lijn, waar duizend personeelsle den zullen worden vervangen door goedkope Indonesische arbeidskrach ten. In telegrammen zal aan de he ren Willems (NW) en Barends (VNO), die beiden op het congres hebben gesproken, worden gevraagd stelling te nemen tegen deze gang van zaken. Tenslotte heeft het congres als zijn oordeel uitgesproken dat Surinamers en Antillianen evenals Nederlanders het recht moeten hebben om overal binnen de Europese gemeenschap té kunnen werken. Hiervoor zou de Eu ropese ministerraad toestemming moeten verlenen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7