Voorzitter André de Jong: „Bona Stars leeggeroofd" NEDERLAND GEVAARLIJKSTE OUTSIDER Levski Sofia tegen Sparta :hnd hoofdschuldige in zaak Van Tuyll-Ruysenaars 9! si Kassa. Koerstips Systeemspel Bona Stars nu veel beter AJAX EN DE WERELDBEKER JONG ORANJE Internationaal tournooi van Sleutelstad/LZC Zijl-jeugd won eerste wedstrijd Alle Nederlanders in halve finale EUROPA CUP 2 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 PAGINA IS LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Dames zwemmen in Bratislava om de Europa Cup BRATISLAVA Het voor naamste probleem van de Ne derlandse zwemsport is momen teel niet het gebrek aan succes, maar de overmaat ervan. Dit weekeinde staat Nederland, als gevolg van een reeks opvallen de prestaties, bij de Europacup wedstrijden voor dames in het Matadorstadion van Bratislava als de gevaarlijkste outsi der naast Oost-Duitsland. Hon garije en Rusland. Er zit zelfs een kansje in, dat de meisjes dit belangrijkste evenement van het Jaar gaan winnen. Een groot verschil met de eer ste, uitgave van de Europacup, twee jaar geleden, toen de he ren kansloos degradeerden en de dames óp het nippertje aan dat lot ontkwamen, dank zij de een malige schittering van Truus Koot als slotzwemster van de afsluitende vrije slag estafette. Van de ploeg van Boedapest zijn slechts twee zwemsters over: Henny Pentermann en Linda de Boer. De rest is nieuw, zo nieuw zelfs dat het voor som migen de eerste serieuze confrontatie met het Europese topzwemmen betekent. Anke Rijnders, Hansje Bunscho ten, Marjan Vermaat en Enith Brigitha hebben ons land de goede naam van weleer terug gegeven. Die opmars is des te opmerkelijker, daar het zwem men in Amerika en Oost-Duits land tekenen van stagnatie ver toont. Dat laatste dwingt leider Nico van Dam tot een omzichtig beleid. Aan de ene kant moet hij trachten de lijn van het succes verder door te trekken, aan de andere kant weet hij dat hij dan als „haas" fungeert voor de concurrentie. „Wij zijn ervan overtuigd, dat vooral de Amerikanen zich spa ren om er straks in het Olym pisch jaar keihard tegenaan te gaan. Dat kunnen wij ons niet veroorloven. Dan zouden we straks nergens zijn. Nu hebben we misschien een kansje ze op te vangen. En zelfs dan zal er in München een incidenteel succesje het hoogst bereikbare zijn". Men moet toegeven, dat Nico van Dam voor de succesvolle af sluiting van het zomerseizoen al het mogelijke heeft gedaan. Linda de Boer, Hansje Bun schoten, Anke Rijnders en An- nema'rie Groen mochten er zelfs de drielandenwedstrijd van het afgelopen weekeinde in Wald Kraiburg voor laten schieten. Bij die gelegenheid werd overi gens wel duidelijk dat West- Duitsland en Groot-Brittannië voor Bratislava weinig troeven in handen hebben. Evenmin overigens als het organiserende Tsjecho-Slowakije en het even eens naar de a-poule gepromo veerde Zuid-Slavië, al kan dat laatste land rekenen op de steun van Mirjana Segrt en Ana Boban en Zdenka Gaspa- rac. Het meest te duchten zijn Oost-Duitsland, Rusland en Hongarije, die twee Jaar geleden de hoofdrol speelden. Het zou tever gaan Nederland in dit gezelschap tot favoriet te bombarderen. Rusland beschikt nog altijd over de onaantastba re koningin van de schoolslag Galina Stepanova Prozoemens- jikova en de Europese rugslag- kampioene Tina Lekveisjwiii. Hongarije zal zoveel mogelijk profiteren van de veelzijdige ta lenten van Andrea Gyarmatien Judith Tuïoczy. En Oost-Duitsland? Ja wat is daar eigenlijk van te zeggen. Twee Jaar geleden wonnen de Oostduitse zwemsters spelender wijs. Bij de Europese kampioen schappen van Barcelona waren ze opnieuw eerste op 134 pun ten (Nederland vierde met 43 punten) en ook dit Jaar nu er wat tegenstroom zou staan, won Oost-Duitsland in Tallinn met 183—161 van Rusland en in Londen zelfs met 212—83 van Groot-Brittannië Nederland werd en passant 'n lesje gelezen bij de Jeugd-inter- land in Den Bosch: 187109. Maar het beeld heeft zich ge wijzigd. Er is vormverlies bij de Oostduitse zwemsters, waardoor er van de zes Europese kam pioenes er dit weekeinde slechts twee zijn opgesteld: de sprint kampioene Gabrielle Wetzko, die zaterdag haar zeventiende ver- Jaardag viert en Helga Lindner, de opvolgster van Ada Kok als Europees recordhoudster op de 200 meter vlinderslag. De bles sures waaraan Karin Neu- gebauer, Evelyn Stolze en Elke Sehmisch om alleen de meest prominenten te noemen ten offer zijn gevallen, hebben som migen het idee gegeven dat deze zwemsters wellicht met laakba re middelen op Barcelona zijn voorbereid. Men kan zich voor stellen dat Oost-Duitsland er dit weekeinde alles aan gelegen is die indruk weg te nemen. Bij de Europese Jeugdkam pioenschappen in Rotterdam er kende de Oostduitse ploeg leiding dat er inderdaad iets mis is gegaan met de begeleiding. „Wij weten nog niet precies wat. Maar we zijn het aan het uit zoeken", aldus Wilhelm Göffert, trainer van onder andere Ga- briëlle Wetzko. Als in Bratisla- wa het antwoord gevonden blijkt te zijn, kan het een zwemgebeuren worden waar de vonken van af springen. Want van zijn kant heeft Nico van Dam ook nog een verrassing in petto. „Al kan ik nog niet zeg gen, wat het is, omdat anders het effect verloren zou gaan", zei hij geheimzinnig. LEIDEN Het is niet de gedachte aan wellicht honingzoete wraak die Bona Stars- »rzitter (en eerste teamspeler) André de Jong ervan zal weerhouden de overschrij- igsformulieren van Pieter van Tuyll en Paul Ruysenaars te ondertekenen. Het is k geen kwestie van naijver met Delfts Punch en de Zandvoortse Lyons, waar die ta- ïtvolle Leidse basketballers een betaald onderkonen vonden. Het is de zeer onvolledige lementering van de basketbalbond inzake overschrijving en sponsorschap die het be- ur van Bona Stars unaniem heeft doen besluiten de dwingend voorgeschreven sig- ing na te laten. bond is in deze zaak de fdschuldige" verklaart De Jong Oifs totaal geen reglementering om- sponsorschap, er bestaat int1*een summiere overschrijfre- g. Voorgeschreven is dat beide 9rïs de formulieren moeten tekenen. i alles om dat overschrijven 1 óat die jongens volgend b di het ronselen, wordt geen perk gesteld. Het is in de- tuatie mogelijk dat een vereni- zich voorbereid op een nieuw ineens te horen krijgt dat topspelers weg zijn. Een kan zomaar leeggeroofd wor- ioor clubs die toevallig wel geld omdat er een sponsor achter 7S; kan allemaal in één en dezelf- asse van de basketbal- daarin kunnen clubs met een sponsor optreden naast teams og op amateuristische basis wer- WiJ willen een scheiding van i nadere bepaling van :rschrijving, waarbij dan ook «grip transfersom moet worden Paul de Tombe DES|IEIDEN De hele zaak met an Tuyll en Paul Ruy- zit André de Jong (28) hoog dat hij er aanvankelijk ar liever „geen woord" meer wil spenderen. Maar later hij in zijn kantoortje Bona Stars foto's waarop a Tuyll nog in actie adversiering eenmaal jEU eef is, ontvailen hem nog leven tegen de basketballbond Bond ziet zelf ook dat die rijvingsregeling en de ideling van het sponsor lap niet zo goed geregeld is", st hij. „In november komt rapport uit. Naar wat ik irover heb gehoord zal 'n ing worden voorgesteld, waar- Bond de gesponsorde bs verplicht tot het afdra- -un een bepaald percentage het geld van de sponsor, is dolkomisch. De Bond niets en de club loopt zich benen uit het lijf om een flsor te vinden. Dan zou Je eindelijk één hebben en dan de Bond: dt niets in vermeld over eeD ere omsohrijving rschrijvingfv;. het gaat al- En die eling komt er nog door ook it de Bond stelt dat voor de vergadering waarin de Vaardigden van de distric- present zijn. En daarin zijn vrij< topclubs in de minderheid, de vertegenwoordigers van lagere clubs zuilen het on- IJfeld met de Bond eens b lust tot het zoeken naar sponsor zou Je bijna vergaan „Dat moet", bericht De Jong niet worden opgevat als een represaille maatregel tegen Van Tuyll of Ruy- Het betekent misschien wel i niet het veld kunnen komen. Als de Bond zich tenminste achter ons stelt. Het kan zijn dat hun basketbalcar rière daardoor wordt belemmerd, maar zij hadden vooraf weieens aan die consequenties kunnen den ken. Nietwaar? Daaraan gaat ieder een echter voorbij. Iedereen zegt: jullie houden die jongens tegen. Maar wij hebben deze zaak niet ge schapen. Heus, ik zie ze ook liever spelen dan zitten, want het zijn twee zeer goede spelers. Zo goed dat Bo na Stars het hele spel daarop heeft afgestemd. Jaren wacht je op "n lan ge speler, dan heb je er een en dan ben je daarmee eindelijk ingespeeld en dan valt er opeens zo'n gat. En juist op het late tijdstip dat zij daar voor hebben gekozen. Dat is de kern van de zaak. Dat tijdstip lag ver na het einde van de vorige competitie. Er gens in Juni ging die kwestie spelen. Komen ze nou nog rond de Kerst bijvoorbeeld, dan weet Je wat Je bo ven het hoofd hangt en kun je je daarop instellen. Maar nee,: vlak na de competitie is er nog 'n bespreking geweest in de universitaire sporthal. Toth (de Hongaarse trainer/ coach) heeft toen nog persoonlijk aan Pieter en Paul gevraagd of ze soms weg zouden gaan: beiden zei den nee. Na de ledenvergadering van Juni konden we voor het eerst ken nis nemen van het contact dat Paul Ruysenaars toen had met Fiat Stars. De brief die hij toen schreef was uit het oogpunt van een Jonge, ambitieuze sportman die aan het be gin van zijn carrière staat, zeer reeël". „Ruysenaars wilde omzien naar een gesponsorde club omdat hij daardoor wat ruimere financiële mo gelijkheden dacht te krijgen. Die brief met wensen van de spelers kwam nadat ik op de ledenvergadering een inleidend praatje had gehouden over sponsorschap. Daarin had ik verteld dat in Leiden en omgeving wel een zogenaamde „kleine" sponsor (het bedrijf dat de uitrusting plus wat, handgeld in de vorm van een reis kostenvergoeding levert) te vinden zou zijn, maar niet de sponsor die nodig was om in de top te blijven meedraaien: de „grote" sponsor. Het sponsorschap met verstrekkende con sequenties als de naamsverandering (zoals bijvoorbeeld Fiat Stars, Levis Stars) en het gedeeltelijk spelen op semiprofbasis. Goed, die brief van Ruysenaars was reeël, al hebben we sommige wensen die de spelers toen hadden zelf opgelost we hebben een capabele trainer, met een vast con tract, er is een medische staf aan getrokken: dr. Lagaay van het Academisch Ziekenhuis, de huisarts dr. Meyer en de fysiotherapeut Hasselbach van het AZ en er is ge zorgd voor betere trainingsmogelijk heden. Naar aanleiding van dat schrijven werd op 9 juli weer eer vergadering met stemgerechtigde le den gehouden. Ik ben de eerste om toe te geven dat het toen mis is ge gaan, die avond is niet bevredigend verlopen. Een paar dagen later ver nam ik dat er diverse dingen in het team gaande waren. Toen ging ook de zaak met Pieter van Tuyll spe len. Van derden hoorde ik dat hij naar Punch wilde, later lichtte hij me telefonisch zelf in. Ik kreeg het overschrijvingsformulier van Punch toegestuurd en heb dat in overleg met Pieter, die toen op vakantie ging vastgehouden. Ruggespraak met Toth kon ik niet houden, want die was toen met vakantie in Hongarije en zou net als Pieter trouwens pas medio augustus weer in het land zijn. Daar heb Je weer dat tijd stip. Ik geloof dat die Jongens dach ten: we kunnen op elk moment weg bij Bona Stars. Zulke zaken hadden immers nog nooit gespeeld?" Apart „Ik heb later nog met ze gepraat om te horen of ze toch niet wilden blijven. Bij Paul lag dat toen al bij zonder moeilijk: hij traint al bij de Lyons en hij heeft een kamer in Amsterdam. Hij had dolgraag willen blijven, maar bij een gesponsorde club krijgt hij wat ruimere finan ciële mogelijkheden (Die Ruyse naars ook nodig heeft: vorig Jaar is hij door zijn basketbalbezigheden ge zakt voor een examen, waardoor hij dit Jaar geen studiebeurs kreeg). Pie ter wil gewoon graag met Erik van Woerkom spelen in het laatste Jaar voor hij naar Amerika gaat. Dat wilde hij al Jaren hoorde ik later weer. Het was ook een aparte vent, alleen al door zijn lengte. Maar ze zetten ons met de rug tegen de muur. We kunnen geen kant meer op. We hebben het wel aan zien komen, maar in de vakantieperiode. Bij het zoeken naar vervangers merkten we dat we allang wisten: de markt was leeg. Alle spelers die in aanmerking zouden zijn gekomen, waren al on der dak. We zullen er alles aan doen om op zeer korte termijn nog aan winsten in de „lengte" aan te trek ken, lukt dat niet dan zullen we het gehele speltype en de wijze van training moeten omgooien. Dan moeten we dus ineens over gaan op een ander speltype. Met een „oude" kern en daaromheen Jonge spelers. Dat speltype moeten we dan in zeer korte tijd zo instuderen dat we nog een redelijke plaats kunnen ha len in de zeer zware competitie". Problemen Bona Stars heeft duidelijk proble men: „Onze top is ineens weggeval len. Niet alleen door het vertrek van die twee, maar ook Rob Wallaart zal enige tijd uitgeschakeld zijn door een meniscusoperatie en aanvoerder Ben van Cleef zal pas op 4 sep tember weer beginnen met de trai ning - En meer problemen. „Het oefen programma is helemaal afgesteld op een „topteam". Het is een kwalijke zaak dat we nu zo moeten aan treden tegen Pitzenburg en Racing Mechelen. Ik ben al bezig met gast- spelers. Gastspelers in oefenwedstrij denToch ben ik voor de toe komst niet pessimistisch: wij hebben een fanatieke groep Jonge spelers die allemaal voor de kans willen vech ten die ze nu krijgen in de compe titie". Een competitie die op 18 sep tember begint met de uitwedstrijd tegen Lyons, gevolgd door de vergelijking metPunch. Waarin als de Bond zich aan de eigen re gels houdt, Ruysenaars en Van Tuyll dan niet zullen aantreden. „Want wij tekenen niet, wij zullen op de over schrijvingsformulieren alleen schrij ven dat we nu niet meer in staat zijn een goed eredivisieteam samen te stellen. DUINDIGT, 28 AUGUSTUS - 2.30 u. Worthy Pride-prys: Jet Westlan- dia, Jacob Areta, Janco v. d. Lente, Ilona Carbonari - Volo Mon-prijs: Joke, Judit Buitenzorg, Jello, Iron - El Fuego-prijs II: Lady Casie, Gol den Star S, Lady Lindella, Ambition - Criterium der 2-jarigen: Kor jak. Kassiana, Koentje Dartel, King Areta - Hoot Mon-prys: Jody Con Dios, Idool Buitenzorg, litis Hollan dia, Jaguar - El Fuego-prys I: Hea ther Hill, Forest Star, Hubert. Eg gerik - Star Performerprijs: Helene Hanover, Marzfuchs, Anton, Detra - Questionprys: Marissa, Marwim, Ar- tois, Marlize - Stars Pride-prys: Henri Belwin, Ivanovna Heather, Ico R, Ingrid Hollandia - Sceptre- Prijs: Ina van Hovi, Irish Krn, Her- mance, Galatea. André de Jong En bitter: „We zullen in het ver volg voor de competitie begint aan alle spelers vragen of ze ook het daarop volgende jaar denken te blij ven. En aan dat eenmaal gegeven woord zullen we ze dan houden. LEIDEN Bona Stars, dat het de komende competitie zonder Paul Ruysenaars en Peter van Tuyll zal moeten stellen, speelde gisteravond tegen Jumpers zijn tweede oefen wedstrijd. Evenals vorige week tegen Blitz speelden de Stars zuiver op systeem, maar nu ging het veel beter, al heb ben enkele spelers het nieuwe systeem nog niet helemaal door. Bona Stars won, na een ruststand van 40—19. royaal met 74—37. Top scorer (met 25 punten) was Jaap Maassen, de nieuwe pivot die vooral in de rebound nog wat feller moet worden. Peter de Jong kwam tot een totaal van 15 punten. De Amerikaan Frank van Mas- trig t sloeg tegen de Haagse Rayon- Wasser geen gek figuur, maar moet nog veel leren wil hij een plaatsje in het eerste van Bona Stars verove- Bij afwezigheid van coach Tibor Toth nam aanvoerder André de Jong diens taak over. WENEN Het bestuur van de Europese Voetbalfederatie (UEFA) heeft zich donderdag in Wenen be raden over de gang van zaken rond de wedstrijden om de wereldbeker tussen Europacuphouder Ajax en de Zuidamerikaanse kampioen Nacional uit Montevideo (Uruguay). Volgens secretaris Bagerter heeft Ajax de UEFA ervan in kennis gesteld de ont moetingen om de wereldbeker niet "volgens het reglement", dat wil zeg gen één wedstrijd in Europa en één in Zuid-Amerika, te willen spelen. De UEFA heeft op zich genomen deze boodschap ter kennis van de Zuidamerikaanse voetbalbond te brengen. DEN HAAG Voor de wedstrijden van Jong Oranje het Nederlands elftal tot 23 jaar tegen Israël (8 sept./Veendam) en Jong Oost-Duits land (9 oktober/Tilburg) zijn de vol gende spelers geselecteerd: Haan, Krol en Neeskens (allen Ajax), Van Vliet (FC Den Haag/ADOf, Boskamp, Schneider en Schoenmaker (allen Feijenoord), Geijselaers (FSC), Van Marwijk (Go Ahead Eagles), Bish (NAC), Schellekens (NEC), Hoekema en Mulders (beiden PSV), Visser (Sparta), René van de Kerkhof en Notten (beiden FC Twente), Bons ink (FC Utrecht) en Loekken (Veendam). LEIDEN Ter gelegenheid van haar 85-jarig respectievelijk 25-Jarig bestaan organiseren de "Leidsche Zwemclub" en de LZ&PV "De Sleu telstad" zaterdag en zondag as. in het zwembad "De Vliet" een inter nationaal waterpolotournooi. Deelne mende ploegen zijn: uit Engeland Oxford-City S.C. en Scunthorpe S.C.; uit Duitsland Gladbeck S.V. en Neu- köln (Berlijn); uit België Wase Zwemkring (St. Niklaas); uit Dene marken Hermes-Kopenhagen en de organiserende verenigingen. De aan vang van de wedstrijden is op beide dagen om 16.00 uur. ADVERTENTIE De grootste sortering VELDSPORTSCHOENEN ZAALSPORTSCHOENEN VERENIGINGSSHIRTS Voor alle soorten. LANGE MARE 104 - Leiden TELEFOON 23827 LEIDEN In verband met de voorbereidingen voor München zal de waterpolocompetitie van de hoofd en eerste klassers dit seizoen reeds oktober (i.p.v. januari volgend Jaar) van start gaan. Als gevolg daarvan moest ook de jeugdcompetitie worden vervroegd, zodat de eerste wedstrijden nog in het buitenbad werden gespeeld. De beide jeugdteame van de Zijl en dat van AZC startten deze week alle drie met duidelijke overwinningen. De Zyi A, dat uitkomt in de hoofdklasse (afd. A 2) won maandag in Utrecht van Zwemlust/Hommel A met 25. De Leidse doelpunten kwamen van: Jacob Spijker (2 x), Albert Spijker en Lambert Leenheers. De Zijl B won donderdag in De Vliet de eerste wed strijd in de klasse B 5 van ZP.C., eveneens met 52. AZC, uitkomend in klasse B 4 won dinsdag met forse cijfers van DJK uit Amsterdam: 9—3. Sleutelstad-jeugd, dat nog niet heeft gespeeld, zal uitkomen in de C-afde- ling. WK BELGRADO Mieke Jaapies heeft zich op de eerste dag van de wereldkampioenschappen in Belgra do kanovaren direct geplaatst voor de halve finales KI over 500 meter. Zij werd in haar serie derde in 2.08.6. Winnares werd de Russin Pi- nayena in 2.07.2. De overige Nederlandse ploegen verloren in ae series, maar wisten zich via herkansingen toch te klasse ren, voor de halve finales. Zwem-in LGB LEIDEN Zaterdag houdt de LGB een "zwem-in" in het zwembad "De Zijl". De aanvang is om 10 uur, De toegangsprijs bedraagt 1 gulden. Tot 15.00 is de deelname indivi dueel, daarna in groepen. Schaken De zesde partij tussen de Zuidslavische Milunka Lazarevio en de Russin Nana Alexandria in de halve finales van het wereldkam pioenschap voor dames is gister avond in Bladel na 36 zetten in remi se geëindigd. De stand is nu 3^—2X,4 voor Alexandria. Badminton Het Engelse badmin ton team heeft gisteravond in Londen met 61 gewonnen van "de rest van Europa". ROTTERDAM Elek Schwartz kent Sparta's Bulgaarse tegen stander. Niet dat de oefenmeester met de beminnelijke glimlach er van heeft wakker gelegen, maar de wetenschap dat het Levski Sofia zal zijn, dat met Sparta op Europa Cup n-nlveau duelleert, heeft hem nochtans rustiger ge maakt. Schwartz, enkele uren nadat hij uit het lijnvliegtuig Sofia—Amsterdam is gestapt: „Levski is een sterke, zeer sterke tegenstander. Dat er in Bulgarije goed werd gevoetbald, wist ik. tenslotte ken ik het Oosteuropese spel op mijn duimpje. Wat mij evenwel sterk heeft getroffen, is het aanvallende karakter van Levski". Waarna Schwartz uitlegt dat het Levski dat Lokomotiv Plovdiv woens dag met 30 versloeg in een 4-3-3- formatie opereerde, maar dat het niet alleen de drie spitsen waren die het Plovdiv-doel onder vuur namen Schwartz: „Je kimt het Bulgaarse voetbal dat ooit steriel tikwerk pro duceerde, het best met ons eigen Nederlandse spel vergelijken. Met opkomende krachten uit de tweede en de derde lijn. Wat niet zo vreemd is, omdat veel landen na de suc cessen van Feijenoord en van Ajax het Nederlandse voetbal als een schoolvoorbeeld stelden. De frontlijn van Levski opereert echter in tegenstelling tot hier con stant met drie man. Bovendien viel het me op dat Levski over een vol waardig remplacant beschikte voor Georg Asparouchov" (Petar Klri- lov). Wanneer Sparta de eerste wedstrijd tegen Levski Sofia speelt, is overi gens nog steeds niet bekend. Op woensdag 15 september namelijk, kent Sofia het Europa Cup I-duel SIU Sofla-Partizan Tirana. Bij Sparta beraadt men zich inmiddels over dinsdag *4 september of don derdag 16 september. Wel vast staat de datum van de re turn, want op woensdag 29 septem ber ontmoet Sparta Levski Sofia in het Feijenoord Stadion. Elek Schwartz tenslotte over Sparta's overleveringskansen: „Wat Ik van Levski gezien heb was qua kijkspel en aanvalskracht heel goed. Dat Ik Sparta echter kansloos acht, is niet waar. Je kunt in dit stadium moei lijk beweren van Sparta komt gega randeerd in de volgende ronde. Daarom houd ik het op een fifty- fifty-basis, want tenslotte hebben ook wij een ploeg met grote moge lijkheden".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13