n de kampongs van Djakarta lijken de nachtclubs ver weg ,r;f25. Heel Nederland in de computer ©ONESISCHE HOOFDSTAD NOG MAAR AAN HET BEGIN VAN ONTWIKKELING te DAMESBEURS Gratis reizen Parlement houdt vinger in de pap 0ISDAG 25 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 JAKARTA Er was veel veranderd, zeiden de mannen het van vroeger weten konden. Men hoorde hen zuchten, herinneringe.n stoven als zeepbellen door de bus en toen Nederlandse gezelschap langs De Harmonie reed klonk er verbaasde vloek: in het sociëteitsgebouw was nu een nacht- ondergebracht. Waar vroeger een koloniaal zijn pijp rookte >gen zich nu stripteasedanseressen op de muziek van het uwe Indonesië. Nederlander die Indonesië bet eerst bezoekt is op de ron- oor Djakarta al veel minder kkelijk een reiziger door het [hap van De Harmonie en het len. Ook Koningin Juliana zal et passeren van de sociëteit- iel het gemoed minder snel lieten dan de busreiziger. Zij jft hier de eerste drie dagen iet bezoek aan Indonesië en de laatste, waarop een rond- »r de stad op het program- taat. Het protocol laat zijn Ischerm wel weer over veel het echte stadsleven zakken, dat gebeurt altijd en overal. Kampong ide Soehardo, een magere, hall man die vertelde dat zes Ijn acht zoons geen werk kon inden, leidde ons rond en liet lat de kampong alles ontbeer - Irinkwater, riolering, elektrici- straten en wooncomfort, utten waren klein en smerig, ers deden de was in een grijze waarin kinderen hun behoefte leerden en de oude Soehardo de schouders op en zei dat Feral zo was. ir men moest zijn oude gast- die zijn bezoek nu buigent chend voor de middagmaaltijd iigde de vriendelijkheid van donesiërs kent werkelijk geen n nu toch wel tegenspre- Ijakarta kent inderdaad uitge- krottenwijken, maar in vele delen van de stad woont de ing onder zeer bevredigende omstandigheden. Bicht van Djakarta verandert a ingrijpend. Op veel plaatsen koortsachtige bouwactiviteit Vooral in de wijk rond het ueuze hotel Indonesia verrijst wolkenkrabber na de andere, Fertoeft hier in een westers inde metropool, waarin dui- toeristen en zakenlieden, de uées (Djakarta telt er 30.000) op de hielen, hun weg vinden bankkantoren en bars met dltioning en gepeperde prijzen. Chaotisch tegen de sky-line van het leven van Djakarta bieden de oude straattaferelen chaotische en fascinerende de duizendkoppige mas- de straten, de kermis van de rsdrukte die tot laat in de hele stad met zijn geraas vuurtjes op de stoepen, de betjaks en hun schreeuwen- ljders, en overal de kraamp- de passars: de straathandel lakarta tot een grote markt i& telde dertig jaar geleden inwoners. Nu zijn het er vijf Ook de Indonesische lad kent het probleem van twikkelingsland, de betovering grote stad en de immense hn het arme platteland naar i rering draagt daar haar staf spook van de werkloosheid Djakarta telt tienduizenden in heel Indonesië zijn tien miljoen mannen en dan maar proberen mee in de eindeloze en scnaars de processie van betjaks en andel. twee jaar geleden startte Soe- tijn repelita, het vijfjaren- hn de opbouw, dat straks al 'oor een 25-jarenplan moet maken. Als Djakarta een ty- voorbeeld is, heeft het plan van de grenzeloze chaos, die no in 1969 achterliet, kunnen len. Door Ary Jassies ervoor I 4iVi A identiteitsbewijs rj pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS Men moet daar niet te gering over denken: toen de repelita in werking trad, was de situatie in Indonesië zó onoverzichtelijk geworden dat zelfs de conventionele plannen- technieken niet genanteerd konden worden. Meesterzet Maar Soeharto en iedereen in Djakarta doet daar tegenover de bezoeker zijn propaganderende woordje over verrichtte een meesterzet door de luitenant-gene raal der mariniers, Ali Sadikin, tot burgemeester te benoemen. Niet elk uniform in het militaire regime van Soeharto draagt slechts de strepen van een geslaagde carrière in de krijgsmacht. Deze Ali Sadikin bij voorbeeld slaagde erin om een ver waarloosde stad, waarin Soekarno slechts monumenten had willen bouwen, in economisch opzicht op de weg naar volwassenheid te voe ren. Sadikin is een ambitieus man, van wie gefluisterd wordt dat hij er al lerminst afkerig van is om eens op volger van Soeharto te worden. In Djakarta zorgde hij er voor dat het woningbouwprogramma eindelijk weer van de grond kwam en dat vele wijken werden voorzien van verkeerswegen, elektriciteit en wa terleiding. En vooral om zijn slimheid geldt hij als een van de meest bewonder de mannen van Indone^ë. Over de nieuwe vierbaanswegen in het cen trum bfjv. kwamen loopbruggen Sadikin verhuurde de overspannin gen voor veel geld voor reclame en kon op die manier de bouw finan cieren. De voetgangers van Djakar ta hoefden niet langer in doods angst de oversteek over het asfalt te maken. Ali Sadikin bracht ook de anti-sex- campagne van een aantal studenten en vrouwengroeperingen de geruis loze doodsteek toe. De voorpagi na's van de grote kranten stellen in pittige advertenties lesbische dansen uit Parijs in het vooruitzicht en het is bovendien een zondig feit dat se dert twee jaar de nachtclubs en roulettes als paddestoelen uit de grond zijn verrezen. De zoele nacht in Djakarta is vol opwindend avon tuur en harde rekeningen, voor wie het wil. Maar het is zeker niet Dja karta dat bedrogen uit komt: uit de nachtlokalen vloeit het belastinggeld in een steeds wellustiger stroom naar het stadhuis. Ali Sadikin met zijn krappe begroting en zijn koop mansgeest financiert er vele stads verbeteringen mee. Zo is in Djakar ta ook de striptease een open voor post in de strijd om het ontwikke lingsgeld. Begin Natuurlijk legden we het oor nog even te luisteren bij de man, aan wiens beleid het bijvoorbeeld te danken is dat alleen al het laatste jaar 120 nieuwe scholen in Djakarta konden worden geopend. „Het ont wikkelingsplan voor Djakarta", zei deze kleine militair in het open witte sportshirt, „loopt tot 1985. Wat u nu aan vooruitgang heeft gezien is nog maar een begin". We brachten het bezoek aan de el lendige omgeving van de oude Soe hardo in herinnering. „Ach", zei Ali Sadikin, „Djakartaa ligt met zijn openbare voorzieningen nog steeds belangrijk achter op andere grote steden in dit deel van de wereld zoals Singapore en Manila. Als het gaat om onderwijs, gezondheidszorg, huizen en recreatie is die achter stand zeker tien tot vijftien jaar. Gun oris de tijd en we zullen einde lijk de achterstand die Djakarta al tijd heeft gehad kunnen inlopen". Die avond liepen we met een stu dent door zijn kampong in het wes ten van de stad. Het afgelopen jaar waren er een polikliniekje, een school en een riolering gekomen, maar er was nog veel modder, werkloosheid en gehuil van kinde ren en het leek ineens dwaas dat ook die avond de nachtclubs van Djakarta zouden uitpuilen van de klanten. De damesbeurs in de Haagse Houtrusthallen wordt dit jaar ge houden van 24 september tot en met 5 oktober onder het motto „Mode en comfort". Meer dan 175 stand houders nemen er deel aan. Er zijn veel meubels en doe-het-zelf-artike- len. Er zijn weer 's middags en 's avonds modeshows. Voorts is er weer een noviteitencentrum met meer dan 25 gloednieuwe prod uk ten Een groot deel van de bevolking van de Indonesische hoofdstad woont in soortgelijke woningen als deze langs de spoorlijn. 2 Septemberdagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die a past. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewiis of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig V w uit met NS Band met de kerk verslapt ROTTERDAM ANP) De chr. Gereformeerde synode, die om de drie Jaar gehouden wordt en die gis teren in Rotterdam is begonnen, heeft vooral aandacht besteed aan het steeds meer voorkomend ver schijnsel, dat vele kerkleden, voor al Jonge kerkleden, niet meer ver blijf houden in de gemeente waar ze oorspronkelijk staan Ingeschreven. Ze zijn dan wel 's zondags thuis, maar door de week werken ze vaak op grote afstand. De kerkeraad ln zo'n gemeente is van hun verblijf niet op de hoogte, en daardoor dreigt de band te verslappen. Besloten werd, dat er bij de kerk visitatie op zal worden aangedron gen, dat kerkeraden de namen en adressen van leden en doopleden die geregeld elders verblijven en men denkt dan aan studenten en ver pleegsters ter kennis brengen van de kerkeraden in de gemeente waar deze leden werken. Den Haag Het voor de zomer- 1972 in te dienen ontwerp van wet voor een centrale personenadmini- stratie (CPA), dat alle burgers met hun basisgegevens uit de bevol kingsregisters wil onderbrengen in een centrale computer, zal zo gede tailleerd mogelijk zijn. Bewust is afgezien van een „raamwet", waar bij de regeling van vele kwesties zou worden overgelaten een Alge mene Maatregelen van Bestuur, die aan de controle van het parlement zijn onttrokken. Door Ewout Janse Integendeel, „het gaat er ons om duidelijk te maken, dat het het parlement is, dat deze ontwikkeling beheerst". Dit zei gisteren met grote nadruk de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, drs. A. van Stuij- venberg. Zijn opmerking, dat „men is afgestapt van het idee van een raamweg" maakte duidelijk, dat in het verleden een dergelijk denk beeld op het Binnenhof wel degelijk heeft bestaan. „Het wordt een wet waarin als het kan alles zal zijn geregeld", aldus de bewindsman. Sinds de periode van ruim een maand, dat drs. Van Stuijvenberg (oud-wethouder financiën voor DS '70 in Eindhoven) zich met deze voor hem nieuwe materie ging bezig houden is hij tot de conclusie geko men, dat „de centrale personenad- ministratie op zichzelf op korte ter mijn tot stand gebracht moet wor den". Daarnaast is er het algemene probleem van de „privacy", de be scherming van de persoonlijke le venssfeer „ik acht dit eigenlijk een nog groter vraagstuk dan dat van de centrale personenadmini- stratie". Privacy-wet Waarom niet tegelijk met de wet CPA een ontwerp voor een privacy-wet bij de Kamer inge diend? „Het probleem van de privacy is zo belangrijk, dat we het niet moeten koppelen aan de wet centrale perso- nenadministratie. Het kabinet stelt zich voor daarvoor een aparte, breed samengestelde commissie in te stellen, nadrukkelijk niét met de bedoeling om als gevolg van de in gewikkeldheid van de materie de zaak op de lange baan te schuiven. Wij zullen vragen of men tussentijds rapporteert over een aantal aspec ten. Het ligt voor de hand, dat deze commissie ook adviseert over een registratie van geautomatiseerde ge gevensbestanden. Er is dus duidelijk een scheiding gemaakt. Wij wilden de wet CPA in het parlement brengen en het pro bleem van de privacy apart bestu deren. Dat wil niet zeggen, dat we in' de wet CPA niet alle mogelijke ga ranties zullen opnemen om te to nen, dat wij zelf, wat betreft onze geautomatiseerde administratie, het goede voorbeeld geven." Meent u dat iedereen het recht moet hébben te weten wat er in deze CPA over hem wordt bewaard? „Iedereen moet weten wat er opge slagen is en een kans krijgen om correcties aan te brengen. Ook moet ledereen weten ten behoeve van wat zijn gegevens worden gebruikt. Ook moet er een onafhankelijke beroeps instantie komen vor degenen, die menen dat zij niet Juist behandeld zijn. Het gaat er om, dat de men en lucht regelt hoeft toch ook niet te wachten tot er een totale, geïn tegreerde wet op de volksgezondheid is? Iedere vergelijking gaat een beetje mank, maar van die CPA weten wij nu wel genoeg, en het parlement bepaalt uiteindelijk wat er mee ge beuren gaat". Koppeling Wat denkt u van het gevaar van koppeling van de persoons gegevens met de gegevens uit andere bestanden (justitieel, medisch etc.)? „Nadrukkelijk zal worden vastge steld, dat de basis-persoonsgegevens uit de CPA met niets anders gekop peld zal worden. Duidelijk zal blij ken uit de waarborgen van de wet, Drs. D. Ravestijn, hoofd afdeling Automatisering van het ministerie, bij het gesprek aanwezig, zegt, dat een minder gelukkige formulering in de brief van het ministerie aan leiding heeft gegeven tot de veron derstelling, dat de gemeenten die voorschriften bindend zouden krij gen opgelegd. „In feite hebben wij bedoeld te zeggen: gemeenten, het is handig als u met die voorschrif ten rekening houdt, voor uw interne gegevensopslag, maar u bent vrij om dat niet te doen. Het was totaal niet de bedoeling de gemeenten die regels bindend op te leggen". De staatssecretaris voegt er aan toe, dat de aanleiding tot de voorgestel de wijziging van het Besluit Bevol kingsboekhouding niet de CPA was, maar de behoeften van de gemeen ten zelf. „Die nadere richtlijnen moesten er zijn, eenvoudig om een zekere ordening te krijgen. Hoe je 't ook voorschrijft, je hebt altyd een programma nodig om de gegevens van een gemeentelijk magneetband- Je over te kunnen zetten op een rijksmagneetbandje." Hij voegt er aan toe, dat het goed is de unifor me richtlijnen gereed te hebben als het parlement zijn goedkeuring aan de CPA hecht. Beveiliging sen zoveel mogelijk de indruk krij gen: hier wordt serieus getracht om deze zaak vanuit het bestuur in de hand te houden, Juist omdat het zo'n tere aangelegenheid betreft." Zou het dan toch geen zin hebben de wet CPA aan te hou den tot die commissie klaar is? „Heel nadrukkelijk niet. In de eer ste plaats zijn er de zakelijke over wegingen: de effiency van het over heidsapparaat, het scheppen van ontwikkelingskansen voor de ge meenten door automatisering. Het 2e argument is, dat wij ten aan zien' van de administratie op zichzelf voldoende weten hoe wij die privacy moeten beschermen. Een bouwvoor schrift dat de toetreding van licht Drs. A. van Stuijvenberg dat er niets anders gebeurt dan dat enige mutaties in de persoonsgege vens centraal worden bijgehouden." De Vereniging van Neder landse gemeenten heeft groot bezwaar gemaakt tegen de ulti matieve wijze, waarop de ge meenten door een uitbreiding van het Besluit Bevolkingsboek houding worden verplicht tot aanpassing van het systeem van hun bevolkingsboekhouding aan de komende eisen van een CPA. Bovendien vindt de vereniging dat eerst het parlement zich daarover moet kunnen uitspre ken. Heeft u concrete ideeën over de beveiligingsvoorschriften? ...Dat is voor een groot deel een technische kwestie. Persoonlijk heb lk de indruk, dat die beveiliging bij de computer makkelijker ligt dan bij een gemeentelijk bevolkingsre gister. Je hebt niet al leen een programmeur nodig, maar ook een man die de computer be dient en waarschijnlijk iemand voor de output. Het is technisch moeilijk misbruik te maken van gegevens uit de computer." En in het geval van een vijan delijke inval? Of een kolonels bewind? „Dan moet Je de mogelijkheid heb ben een duplicaat naar een veiliger land te vervoeren en het eigenlijk bestand dadelijk te vernietigen. Bij een langzame overgang naar een „kolonelsbewind' ligt dat niet zo gemakkelijk, dat moet ik eerlijk toegeven. Voor mjj is dit een theore tische veronderstelling. Maar wie daarmee rekening houdt zou hele maal moeten ophouden met regi streren." Voelt u er voor iedereen een afschrift te sturen van wat er in de CPA over hem wordt be waard? ..Misschien dat het om praktische redenen bezwaarlijk is (In Dene marken is het gebeurd, zegt drs. Ravestijn), maar op zichzelf zou lk geen bezwaar tegen hebben. Ie dereen heeft het recht te weten wat er over hem bewaard wordt. Uiter aard geldt dat niet voor sommige re gistraties, medische en Justitiële bij voorbeeld. Het lijkt me niet ge wenst, dat iedereen zou kunnen we ten wat er medisch over hem gere gistreerd staat." Wychen De N.V. Infonet, gezamenlijke onderneming van Elsevier en de V.N.U. in Amsterdam is al enige tijd bij de praktische voorberei ding van de CPA betrokken „In het kader van het wetsontwerp verricht Ifonet als adviseur voor onze vooronderzoekingen. Als wij voor het parlement komen moeten wij tech nische vragen kunnen beantwoor den. De afgelopen week is besloten Infonet voor het eerst levend mate riaal in handen te geven. Wij gaan in november een proef nemen door het bevolkingsbestand van Wychen, die toch net aan automa tisering wilde beginnen, om te zet ten op een computer. Dat converte ren zal op drie manleren plaats vinden om na te gaan wat de kleinste foutenmarge geeft en wat het goedkoopst is. Zeer tijdelijk krijgt Infonet dat bestand in han den en steeds is iemand van Bin nenlandse Zaken aanwezig. De zaak wordt opgeslagen in kasten, waar van alleen die ambtenaar de sleutel heeft. Dat is misschien overtrokken, maar wij willen duidelijk maken dat het ons ernst is." Drs. Van Stuijvenberg verklaart zich voorstander van een actief voorlichtingsbeleid, dat het publiek met deze ontwikkelingen vertrouwd maakt. „Wij hebben rekening te houden met de onbestemde gevoe lens van angst, die nu eenmaal bij het publiek leven". Hij zegt ook, dat tot de waarborgen van veilig heid een commissie van advies zal behoren, die de gehele centrale per- sonenadministratie begeleidt. „Daar naast is er behoefte aan een onaf hankelijke beroepsinstantie, waar het publiek terecht kan, vooral wanneer het meent, dat bepaalde gegevens zijn verstrekt aan instan ties die daarop geen recht hebben. „We weten nog niet precies hoe die commissies er uit zullen zien. Ik zou zeggen, geef ons nog even da tijd om daarover na te denken."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7