Salzburger Festspiele in druk, feestend Salzburg Albert van Dalsumprijs voor acteur Ko van Dijk vandaag ...en gisteren 1 Kaartjes zijn erg moeilijk te krijgen Het staatsbezooek op radio en televisie Vanavond weer een documen taire van Wiseman [\^\m9rÊWfna\ TVmorgën\ WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD SALZBURG De bijnamen die Salzburg zich graag laat aanleunen zijn Festspielstadt en Mozartstadt. De Festspiele vormen inderdaad de grootste toeristische attractie van de stad: menigeen „is naar de Salzburger Festspiele geweest" zonder ook maar één manifestatie mee te hebben gemaakt, of het zou het schouwtoneel der Festivalgangers moeten zijn. Avonds zien, vóór en na de voorstelling, de straten zwart van de mensen, die zich vergapen aan de avondtoiletten van de genen die wél een kaartje hebben weten te bemachtigen. Dat laatste is een kunst op zich: lang van tevoren zijn de meeste kaarten opgekocht door de autochto ne bevolking, die vlak voor de uit- voéring deze aan de man probeert te brengen. De prijzen lopen vaak op tot vijf maal de oorspronkelijke, want de belangstelling is zeer groot. Dat Salzburg in feeststemming is, merk je ook aan de etalages, die verlucht zijn met foto's van de ar tiesten. Vooral het portret van Her mann Prey heeft de voorkeur: hij grijnst je toe temidden van de brood- de drankjes en de prei. Het mooiste is nog, dat je dat alles van uit de auto kan bekijken, want stil stand is het kenmerk van het Salz- burgse verkeer. Bij elk stoplicht zie je de autoportieren open en dicht gaan de enige manier om de tempe ratuur binnen draaglijk te maken De beruchte „touwtjesregen" bleef dit jaar uit, zodat de stad nu nog stoffiger was dan gewoonlijk. Langparkeerders Als reeds gezegd, Salzburg wordt verstikt door de auto's. De parkeer plaatsen zijn kennelijk bedoeld voor langparkeerders, zodat de bordjes met "Stadmitte überfüllt" nooit be hoeven te worden verwijderd. En parkeermeters, zo zegt het stadsbe stuur, passen niet in het beeld van de barokke stad. Klopt het epitheton "Festspiel stadt" aardig, met "Mozartstadt" heb ik meer moeite. Mozart verfoei de zijn geboortestad hartgrondig, en tegenwoordig heeft Salzburg niet veel meer te bieden dan een stand beeld van de componist. Zijn woon huis is grotendeels verwoest door een bombardement, het geboortehuis is verworden tot expositieruimte. Het Mozarteum van 1914 is daarente gen een waardig eerbewijs aan Mo zart. De leiding van dit conservato- de Festspiele berustte jarenlang bij Prof. Bernhard Paum- gartner, die in de eerste week van het Festival overleed. Balletversie bevatte alleen Don Mitridate bij voorbaat door hun uitsteken de bezetting. De andere zes moesten het stellen met mindere goden; bij Monteverdi's Orfeo stonden de zang solisten opgesteld in de orkestbak, daar het hier een balletversie be trof. De kleding van de dansers zou niet hebben misstaan op een mode show van ondergoed- en badkleding- fabrikanten. Een waagstuk voor Salzburg was een uitvoering van de opera "Woz- zeck" van Alban Berg, daar men zich niet gauw waagt aan muziek van deze eeuw. De onderneming mislukte gedeeltelijk door de onver staanbaarheid van de zangers, die het niet konden opbrengen om over de hoofden der orkestleden heen te zingen. De Wiener Philharmoniker waren namelijk vóór, en niet onder het toneel opgesteld. De prestaties van het orkest waren echter voor treffelijk dankzij de bezielende di rectie van Karl Böhm. In het vokale vlak dreef de opera op Geraint Evans in de titelrol en Anja Silja als Marie. De Doktor en de Hauptmann werden jammer genoeg door Hans Kraemmer en Helmut Melchert ge presenteerd als lachwekkende mario netten, terwijl het in wezen gaat om twee mensen die volledig opgaan in [hun beroep en geen oog meer heb ben voor hun medemens. Indrukwekkend De décors van Jürgen Rose <zie fo to) waren indrukwekkend in hun eenvoud. Het toneel van het Grosse Festpielhaus is enorm breed en werd slechts in enkele scènes geheel ge bruikt; de intieme taferelen speel den zich op de linker- of rechterhelft af, waarbij de andere helft was voor- n grauwgrijze steenmassa's ongenaakbare stadswijk sug gereerden Van de veertien orkestconcerten woonde ik er één bij: de Tsjechiche Filharmonie van Praag speelde on der Alain Lombard een goede uitvoe ring van Bartoks Concert voor Or kest, voorafgegaan door het Piano concert in d van Brahms. Claudio Arrau was de snuivende solist, die kennelijk leed onder de dilettante rige begeleiding. Ik kon die ene ?er niet helemaal ongelijk geven, die bij Brahms onmiddellijk in slaap en tot het eind doorsnurkte. Een van de kerkconcerten werd verzorgd door het Deller-Consort met een programma van Italiaanse Engelse renaissancemuziek. De fijnzinnige structuur der werken ging wat verloren in de rijke akoestiek de Kollegienkirche, maar duide lijk werd wel, dat de sopraan Chris tina Clarke inog) niet op haar plaats i het ensemble, in tegenstelling tot haar collega Honor Sheppard. Dietrich Fischer-Dieskau tenslotte verraste het Salzburgse publiek met geheel nieuw programma met liederen van Schönberg, Webera, Fortner en Berg. Fischer-Dieskau schijnt zich voortdurend te verjon gen, niet alleen door zijn repertoire vernieuwing maar ook door zich niet te binden aan een vaste begeleider. Deze keer was dat Aribert Reimann, die zichzelf belangrijker vond dan de bariton. De interpretatie van Fi scher-Dieskau was bijzonder gevoe- ?ufc'. Akoestiek Adamo komt weer naar Nederland Adama komt weer even naar Nederland. Er staan ditmaal twee optredens van de nu 27-jafige op Sicilië geboren zanger genoteerd. Vrijdag aanstaande is Salvatore Adamo in de Scheveningse Kurzaal. zaterdag concerteert hij in de Rot terdamse Doelen. Mee naar Neder land komt zijn eigen orkest, be staande uit twaalf Franse musici. Met deze show, waarmee de zanger vooral in de zuidelijke landen grote successen boekt, maakte hij reeds trips buiten Europa. Behalve zanger is Adamo sinds kort ook filmacteur en regisseur. Het meeste succes le veren hem echter nog steeds zijn muzikale creaties. Hits, waarmee Adamo getrouwd, één kind tot nu toe in ons land het ver schopte: „Tombe la neige', „Amour perdu", „Vous permettez, monsieur" en „Paola, dolce Paola", ballade voor de Belgische prinses. lig en doordacht, technisch welhaast perfect, zodat deze liederenavond een der hoogtepunten van de Salz burger Festspiele genoemd mag wor den. R. G. HARMS Scène uit Bergs „Wozzeck": Wozzeck (Geraint Evaris) staat op het punt Marie (Anja Siljate doden aan de rand van het moe ras (Foto PSF) De NOS-tv en de NOS-radio zullen uitvoerig aandacht besteden aan het statsbezoek dat koningin Ju liana en prins Bernhard van morgen tot 5 september aan Indonesië brengen. De NOS-tv zendt via de sateliet Indosat twee rechtstreekse reportages uit van de aankomst van het Koninklijk paar op het vlieg veld bij Djakarta en van de aan komst in Bandung. Voorts worden in de tijdelijk ver lengde journaals op beide netten reportages van het staatsbezoek uit gezonden. Na de 1ste journaals zul len. eveneens op beide netten, korte documentaires worden gebracht over de gebieden, die koningin en prins zullen bezoeken. De NOS-tv brengt het volgende programma. Donderdag 26 augustus: 6.4; Nederland I de aankomst Koninklijk paar. Om 18.15 i Zondag 29 augustus: 10.30 uur op Nederland I een rechtstreekse re portage vanuit Bandung. Om 15.30. eveneens op Nederland I, volgt een samenvatting van de documentaire reportages die deze week na de late journaals zijn Uitgezonden. De her haling van de rechtstreekse repor tage van de aankomst in Bandung is om 16.00 uur op Nederland I te Zondag 5 september: 15.30 uui Nederland 1 staat de tweede menvatting van de documentaire- reportages gepland, die na de late journaals op het scherm kwamen Wat betreft de radio komt gedui de het staatsbezoek de parlementai re rubriek „Den Hai vervallen. Daarvoor in de wordt een programma uitgezonden vanuit Indonesië. Voorts zijn er gelijks van 7 tot 24.00 uur zowel Hilversum I als II reportages te verwachten van het statasbezoek ADVERTENTIE B. en W. van Amsterdam hebben de Albert van Dalsum prijs 1970/'71 toegekend aan de acteur Ko van Dijk. De prijs (van f.300,-) wordt jaarlijks beschik baar gesteld voor de beste rol- prestatie van een acteur of ac trice in een toneelwerk van een Vanavond om tien voor half negen zendt de KRO-televisie op Nederland 2 de documentaire "High Sshcol"uit van de Amerikaan Frederick Wise man. waarvan reeds eerder de do cumentaires "Gezag en orde" en "Het ziekenhuis" op het scherm versche nen. Het is de laatste documentaire van Wiseman, die de KRO-televisie dit zomerseizoen uitzendt. In de documentaire "High School" geeft Wiseman een beeld van een typische middleclass school, in dit geval Northeast High School in Phi ladelphia, die men een massaschool zou kunnen noemen. Het gaat Wise man in deze doe urnen taire v ooral om de verhouding leraar-leerling, die duidelijk in Amerika niet gezond is. Men wil van beide kanten eerlijk en positief zyn, maar er heerst op de High School een sterk autoritaire sfeer, die een goed contact tussen leraar en leerling onmogelijk maakt, hoe goed men het ook bedoelt. Dat blijkt uit de verschillende schoolconflicten, die in de documen taire worden getoond. De camera was o.a. aanwezig bij gesprekken tussen ouders, kinderen en leraren over de toekomst van de leerlingen, bij een' les in sexuele voorlichting en bij het voorlezen van een brief van een oud-leerling, die in Vietnam in het Amerikaanse leger strijdt. Zowel Agnew als Tsjang waren op de hoogt nieuwe e van politiek NEDERLAND I 5.00—5.40 (Kleur) Kinderprogramma (KRO) 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 Den Haag vandaag (NOS) 7.10 (Kleur) De dubbeldekkertjes. Tv-serie voor de jeugd (NOS) 7.30 Kenmerk: Informatierubriek over kerk en samen leving (IKOR/CVK/RKK) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.20 Uitzending Stichting Socutera 8.25 (Kleur) Uit de wereld der insekten: Nachtvlin ders (NOS) 8.40 Anastasia: speelfilm (NOS) 10.20 Studio sport (NOS) 10.45 (Kleur) Journaal met aansluitend in kleur staatsbezoek aan Indonesië (NOS) 10.55 Reportage van de wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan te Varese (NOS) (Donderdagmorgen vroeg van 6.457.30 in kleur reportage over staatsbezoek aan Indonesië (NOS) NEDERLAND II 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) Felix de kat. Tekenfilm (KRO) 7.12 (Kleur) Liedjes uit Wenen (KRO) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 De middelbare school. Documentaire over het leven op een doorsnee middelbare shool in de Ver. Staten (KRO) i 9.35 Nachtconcert: a) Het Amsterdams Kamerorkest, b) Het Amsterdams Bachensemble: werken van Nederlandse componisten (KRO) 10.05 HIRO-magazine (HIRO) 10.25 (Kleur) Journaal (NOS) Nederlands auteur. De toekenning I mans geschiedde op advies van een taties jurybestaande uit W. Boswinkel, A. G. Kloppers en A. Koolhaas. \Het toneelstuk werd het afgelo- Naar het oordeel van de jury\pen seizoen door de Haagse Co- heeft Ko van Dijk in de rol van\medie ten tonele gebracht en Pancras Duif in het toneelstuk staat ook het komend seizoen op „Schakels" van Herman Heijer-1 het programma. WASHINGTON (AFPe AP) - Zowei vice-president Agnew als de natio nalistisch-Chinese president Tsjang Kai-sjek (op Formosa) waren van >ren op de hoogte van de veran derde politiek van president Nixon aanzien van communistisch- China. Agnew wist, in tegenstelling tot andersluidende berichten, dat 'n vertegenwoordiger van Nixon in het geheim een bezoek aan Peking zou brengen, aldus meldt de Christian Science Monitor. Wel wist Agnew die toen zelf een lange buitenlandse reis maakte pas op 't laatste mo ment dat Kissinger de afgezant zou zijn. maar volgens welingelichte zegslieden in Washington was hij zelf al tot de conclusie gekomen, dat de keuze op Kissinger zou vallen. Wat de regering op Taiwan be treft: reeds in april heeft president Nixon aan president Tsjang Kai- sjek laten weten, dat Washington voornemens was dit najaar de toe lating van Rood-China tot de V. N. te steunen. Dit laatste meldt de New York Times. De vroegere ondermi nister van Buitenlandse Zaken Ro bert Murphy overhandigde toen aan de generalissimo op Formosa 'n boodschap van Nixon van deze strek king. De Amerikaanse president schreef hierin verder, dat zijn rege ring zich zou verzetten tegen uitsto ting van Nationalistisch-China uit de volkerenorganisatie. Murphv gaf Tsjang Kai-sjek een uiteenzetting van de nieuwe Amerikaanse poli tiek ten aanzien van „de beide Chi na's", aldus de New York Times. Gisteren werd bekend dat de KRO in het winterseizoen op nieuw een tweetal filmseries op het scherm zal brengen. Eerst een aantal films naar verhalen van Agatha Christie, daarna een serie met Fernandel in de hoofdrol. Ik weet niet precies waarom (verandering van spijs doet eten, maar in dit geval wekt juist herhaling van spijs de smaak op), maar dit is ook in bioscopen een werkzame for mule gebleken, dus daarom doet de KRO er goed aan er mee door te gaan. Ook bij de Jan de Hartog-reeks, die giste ren werd voortgezet, merkte ik bij mezelf een verhoogde inte resse, omdat er een „fil rouge", sen rode draad is die de films verbindt. "Stella" vormde wel een groot contrast met de vorige film, „Ergens in Nederland". Vorige week heb ik, afgaand op pers berichten, gemeld dat .Ergens Ln Nederland" door de Duitsers verboden werd en ook is elders geschreven dat de film nooit een officiële première heeft ge had. Simon van Collem belde me op om te zeggen dat dat niet juist was. De film, herin nerde hij zich, was officieel in februari-maart 1940 in het City Theater in première gegaan. Jan de Hartog had toen nog een vaasje bloemen gekregen. De film kreeg zijn normale roulement en werd tegelijk met de Amerikaanse films,waaron der volmaakt onschuldige, in juni 1940 door de Duitsers ver boden. „Stella" was de eerste (kleine) roman die De Hartog in het Engels schreef. Hij noemde het in het voorgesprek met Fred Bredsneijder een „filmisch boek". Aan die kwaliteit zal het te danken zijn geweest dat regisseur Carol Reed en scena rioschrijver Carl Foreman wei nig van het boek zijn afgewe ken. Over het schrijven in het Engels zei De Hartog, dat het Nederlands een prachtige taal is, vergelijkbaar met een orgel, maar dat voor het bereiken van sfeer het Engels (dat hi] met een oude violoncel verge leek) geschikter is omdat het voor zijn gevoel over „meer houttonen" beschikt. Ik las gisteren dat de VPRO nog steeds grote behoefte aan leden heeft. Een minder handige manier om die te wer ven, lijkt me de beknopte wijze waarop Vrije Geluiden over ..Stella" berichtte: enkele regels over de inhoud, met als slot zin: „Een film uit de onver- slijtbare Jan de Hartog's harde kop-gouden hart reeks". Op zichzelf is dat niet onjuist, maar je kan er ook op wijzen dat Sir Carol Reed <van .The third man") de regie voerde en dat het scenario van Foreman was, van „De kanonnen van Navarone". Blijkbaar hadden die mensen meer schik in de film dan de VPRO. Ik zeg niet dat de VPRO ongelijk heeft, ik zeg alleen dat de VPRO niet lang meer gelijk zal hoeven hebben, als zij zo'n elitaire houding blijft innemen. Ik wil de vertaalafdeling van de NOS overigens een compli ment niet onthouden. Het stoorde me dat ik in de onder titeling steeds het woord ..ka nons" zag staan in plaats van „kanonnen", maar omdat ik ervan uit ga dat de specialis ten het wel beter zullen weten dan ik, heb ik voor alle zeker heid nog maar even mijn woordenboek opgeslagen. En jawel, het meervoud van kanon is kanonnen, behalve in mili taire kringen, daar spreekt men van kanons. Er was verder reden waarde ring te hebben voor de een uur lange documentaire over Nieuw-Zeeland, waar onder meer Nederlandse emigranten werden geïnterviewd. Intellec tuelen. begreep ik, zijn daar niet méér in tel dan ander- soortigen, maar boeren hebben het er wel gemakkelijker dan hier. omdat het vee buiten gaats kan blijven. Dat zijn zo de dingen die je treffen. NICO SCHEEPMAKER DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971. II.V. I 402 m en FM-kanalen. 7.00 KRO. ÏODO N.O.S. 11.00 KRO. 12.00 NCRV 15.30 N.O.S. 17.30 NCRV. .00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. .16 (S) klassieke en amusementsmu- iek (gr.) (7.30 nieuws; 7.32-7.40 Ac- ualltelten; 8.00-8.10 Nieuws). 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de 'vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek de hulsvrouw). 1C.00 Wat heeft dat kind? 10.20 (S) Muziek uit de 12.30 Nieuws; 12.50 Protestantse 13.14 Rebus). kamermuziek (opn.) 15.00 Gereformeerde mlddagdlenst. 19.00 (S) Kinderkoor met speelgroep. 19.15 (S) Muziek van Het Leger des Hells. 19.30 Op de man af. praatte 19.35 Ontvoerd!: radiospel. 21.00 Muziek, muziek, muziek, (oph.) 21.40 Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan ln Varese. 21.50 Orgelcon- 22.38 Het Koninklijk Staats- Indonesië. 22.50 Vakantie- en om 18.55-19.00 Wereldkampioen schappen wielrennen op de baan te Varese. 19.25 Gesproken brief 19.30 Nieuws. 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Ontwikkelingshulp: la en nee: Inleiding op het totaalprogramma zondag 29 augustus a.s. 20.05 (S) 22.25 (S) Dichter bij de ziek. 23.20 (S) Klassiek planoconcert (gr.) 23.55 Nieuws. H1LV. III. 240 m en FM-kanalen. 9.00 NCRV. 11.00 EO. 12.00 VPRO. 14.00—18.00 KRO. 9.00 Nieuws. 9.03 Zing. zing. zing! (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound. 12.00 Nieuws 12.03 Fe lix Meurders Show. 13.00 Nieuws. 13.03 The Joe Blow Show. 14 00 KRO-op-Drie. pop-mixture. (Ieder heel uur nieuws). Nederland 1 NOS: 06.45—7.30 (K) Staatsbezoek 23.15 (S) Late Date. 23.55 24.00 Nieuws. HILV. II '298 m 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 Koninklijk Staatsbezoek aan In donesië. 8.00 Nieuws. 8.11 Radlojour- (K) VPRO-CAMPUS gevarieerd pro gramma. NOS: 20.00 (K) Journaal aan sluitend filmversies Staatsbezoek In sluitend (K) Staatsbezoek eslë. 22.4023.10 Reportage van di Wereldkampioenschappen Wielrennen (S) Dag met een plaatje. (Om 8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Herhaling cldentele programma's. 9.35 Water- ttni 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor 1.55 Beursberichten), Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Ra diojournaal. 13.30 Pianoduo. 13.45 Het koninklijk staats' slë. 14.30 Biels 18.36 Ultwelk programma ls dit? Nederland II NOS: 18.15 (K) Staatsbezoek aan Indonesië. 18.45 (K) Pip en Zip NOS: 18.55 (K) Journaal. NOS: 19.05 Den Haag vandaag. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.50 Tips van het Nationaal Bureau voor toerisme. NOS; 20 00 (K) Journaal en filmverslag Staatsbezoek aan Indonesië. TROS: 20.30 iK) The Ones. TV-serle. 21.20 (K) Oltaar- 21.40 (K) Liefde op z'n Liefde HOTclub 71: Jam-st (K) Journaal. Aansluitend: (K) Staats- NOS 22 35

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5