Reg in over ermg beraad Bonn tevreden inzake n II (5 Revolutionaire blok van Amerikaanse staten" is sterke bondgenoot kwijt Uitzonderingstoestand op de Philippijnen na maoistische aanslagen In naaste toekomst nog gecompliceerd detail-overleg Watersnood vernielt oogst Oost-Pakistan Druk op president Nixon om in te grijpen in Saigon J Weer een militair in Ulster gedood PAGINA 8 ïiETDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 AUGUSTUS 1871 ADVERTENTIE Laatst zag ik vier Philips batterijtjes een radio binnengaan en het ziet er voorlopig niet naar uit aat ze weer naar buiten komen.» (Van onze correspondent) BONN (GPD) De ambassadeurs van de vier grote mogend heden, die in de Tweede Wereldoorlog nazi-Duitsland hebben verslagen (Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie) hebben een ontwerp-overeenkomst opgesteld over de toekomst van de voormalige Duitse hoofdstad. Dit ontwerp zal nu wor den voorgelegd aan de regeringen in Washington, Londen, Parijs en Moskou, die de tekst moeten goedkeuren. Verwacht wordt, dat dit binnen enkele weken het geval zal zijn. jaren al beperkt» is in het verleden voortdurend aanleiding geweest voor spanningen tussen de Bodsrepubliek en de DDR. Brandt heeft de kwestie- Berlijn een centrale plaats gegeven in zijn ontspannings-politiek. Op dit punt zou moeten blijken of ook de Sowjet- Unie bereid was concessies te doen. Voor de Sowjet-Unie en de DDR was West-Berlijn een „zelfstandige poli tieke eenheid" en de vertegenwoordi ging van die ..eenheid" door de Bondsrepubliek leverde in Oost-Eu ropa voortdurend moeilijkheden op Brandt zette de Sowjet-Unie zelfs onder druk door te verklaren dat het vorig gesloten verdrag van Moskou pas ter ratificering aan het West- duitse parlement zou worden voorge legd als een bevredigende regering over Berlijn tot stand was gekomen. Zover is het nog niet. Nu de Grote Vier het eens zijn. zullen gecompli ceerde onderhandelingen over details tussen de Bondsrepubliek en de DDR beginnen. Het resultaat daar van zal de Berlijn-regeling pas com- I pleet maken. Maar wat de onderhan delingen tussen de vier hebben opge leverd is, op het eerste gezicht al- thans, meer dan men de laatste tijd in het Westen heeft durven hopen. Ook in de toekomst zal West-Ber- lijn geen deelstaat van de Bondsre publiek worden. Moskou gaat er ech ter mee akkoord dat de stad in het buitenland door Bonn wordt verte genwoordigd. De wegen tussen destad en de Bondsrepubliek zullen niet meer willekeurig door DDR-soldaten kunnen worden geblokkeerd en zelfs politiek behoeft de aanwezigheid van Bonn in West-Berlijn niet geheel te worden beëindigd. Barzel sceptisch De ambassadeurs toonden zich na de gistermiddag afgesloten onderhan delingen tevreden. De Amerikaan Kenneth Rush sprak van „een echte verbetering van de situatie in Ber lijn". In Bonn zei minister van Bui- telandse Zaken Scheel; „Wat de vier mogendheden hebben bereikt ver dient onze waardering" en burge meester Schütz van West-Berlijn was „absoluut tevreden" De kernpunten van het akkoord hebben wij gisteren al gepubliceerd. De regering in Bonn zal niet al leen 't onderhandelingsresultaat be spreken, maar bovendien voorberei dingen treffen voor het overleg met Oost-Duitsland, dat kan beginnen zo dra het werk van de vier ambassa deurs officieel is beëindigd. Het over leg zal hoofdzakelijk het verkeer tussen de bondsrepubliek en West- Berlijn als onderwerp hebben. Het verkeer tussen West- en Oost-Berlijn zal door een vertegenwoordiger van de Westelijke stadsregering met de Door W. F. Timmers DDR worden besproken. Aangeno men wordt dat Bonn en Oost-Ber lijn resp. de staatssecretarissen Egon Bahr en Michael Kohl met het over leg zullen belasten. De voorbereiden de besprekingen tussen hen beiden zullen inmiddels op Oostduits verzoek as. donderdag worden voortgezet. Sceptisch uitte zich gisteren de lei der van de oppositie in de Bondsdag Rainer Barzel. De oppositie van CDU en CSU zal het akkoord rustig be studeren en daarbij rekening hou den met hetgeen in de werkelijkheid gebeurt. Want afgelopen nacht is nog op vier vluchtelingen aan de muur geschoten, aldus Barzel. Wij hebben reden aan te nemen dat in Berlijn verdere concessies aan de Sowjet- Unie en aan de DDR zijn gedaan, zo voegde hij daaraan toe. Een regeringswoordvoerder paste er gisteravond voor op deze bewering in te gaan, omdat de tekst van de over eenkomst nog geheim is. Pas na de publikatie door de vier verantwoorde lijke mogendheden zal de regering- Brandt officieel stelling nemen. Centrale plaats Bij het overleg is in feite alleen West-Berlijn aan de orde geweest: de Sowjetrussische sector is namelijk al lang geleden als hoofdstad aan Oost-Duitsland geschonken en tien Jaar geleden door een muur van het Westen gescheiden. West- Berlijn heeft in het dagelijkse leven volledige aansluiting bij de Westduitse Bonds republiek gevonden, maar maakt er niet officieel deel van uit. West-Berlijn diende voor het eerst de garantie te krijgen dat het onge hinderd en profiterend van de banden met de Bondsrepubliek kan leven. Dat is eenvoudig het aanvaar den van de status quo, hetgeen de Sowjet-Unie in het Europese politiek predikt. Om er de nadruk op te leggen dat West-Berlijn bij de Bondsrepubliek behoort, hebben de Westduitsers in dertijd met toestemming van hun ge allieerden besloten het parlement nu en dan in West-Berlijn te laten ver gaderen en er o.m. ook de bondspre sident te kiezen. De president heeft er zelfs een residentie. Die ..demon stratieve aanwezigheid" van de Bondsrepubliek (overigens de laatste DACCA. CALCUTTA «AFP. AP) In de afgelopen dagen zijn meer dan 13.000 dorpen in Oost-Pakistan door overstromingen getroffen, die tot nu toe 21 slachtoffers hebben geëist; 60.000 woningen zijn ver nield en ongeveer 40.000 mensen zijn naar hoger gelegen gebieden geeva- cueerd. Zestig procent van. de oogst zou zijn vernield. Al de grote «rivieren in Oost-Pa kistan zijn buiten hun oevers getre den. Ook de hoofdstad Dacca wordt dpor overstromingen bedreigd, aan gezien het peil van de Boeriganga blijft stijgen. In de kampen voor Oostpakis- taanse vluchtelingen in West-Ben- galen zijn tot dusver meer dan 5.500 personen aan cholera gestorven, zo heeft het departement van Volksge zondheid van die Indiase deelstaat meegedeeld. Hierbij zijn niet inbe grepen de honderden sterfgevallen die buiten de 143 kampen en de zie kenhuizen zijn voorgekomen. In de afgelopen vier maanden zijn ruim 43.500 choleragevallen geregis treerd. Er sterven gemiddeld nog 15 mensen per dag aan de ziekte. Daarnaast zijn 450 kinderen door ondervoeding overleden, en de auto riteiten vrezen dat dit aantal nog zal stijgen als er niet meer eiwitrijk voedsel komt. E r werken nu onge veer 1.600 artsen en medische hulp krachten in de kampen. Het Indiase persbureau PTI meldde gisteravond, dat in de afgelopen Houding oppositie Het is niet waarschijnlijk, dat de oppositie van de CDU en CSU in het Westduitse parlement zich kan ver- verklaren wat Washington, Londen en Parijs bevredigend achten en waarbij op essentiële punten van Sow jetrussische concessies kan worden gesproken. Een ingrijpende verande ring in de politieke koers der opposi tie valt overigens ook na een bevre digende regeling over Berlijn niet te verwachten. CDU en CSU blijven wantrouwend. De Springer-pers schreef gisteren, dat Moskou door zijn concessies tonnen aan politieke schatten binnenhaalt. Dit slaat op het verdrag van Moskou. Brandt is van mening, dat hij in Moskou niets heeft weggegeven wat de Duitsers niet allang kwijt waren, maar naar het inzicht van de oppositie heeft hij in Moskou een uitverkoop van Duitse belangen gehouden. CSU-lei- der Strauss verklaarde, dat hij zich schaamt voor Brandt en dat het in de komende herfst in het parlement hard zal toegaan. Werner Marx, CDU-deskundige voor buitenlandse politiek, zei vorig week, dat het ver drag van Moskou meer en meer wordt gebruikt als „een instrument van de Sowjetrussische West-politiek". WASHINGTON (GPD) Hoewel i de Zuidvietnamese president Thieu de Amerikaanse regering officieel inderdaad de enige kandidaat zal neutraal staat tegenover de komen- zijn. In de kringen van het ministe- dc presidentsverkiezingen in Zuid- Vietnam. wordt ook binnen de rege ring de druk op president Nixon steeds groter om te voorkomen dat Massagraf uit ijzeren tijdperk in Joego-Slavië NOVI SAD lAP) Bij Novi Sad in Joego-Slavië is het massagraf ge vonden van een tijdperk en 15 vrouwen, men aanneemt dat het de van zijn harem zijn die als onder deel van een ritueel zijn gedood. De vrouwen waren begraven in een cir kel rond de man. Dit graf is een ge heel nieuwe ontdekking in Zuidoost- Europa. Men gelooft dat het graf dateert van rond 1800 voor Christus. Het midden van het graf is nog niet ge opend en zal eerst de volgende maand worden geopend als onge veer duizend deskundigen aanwezig zullen zijn die een congres bijwonen over het voorhistorische tijdperk. Buitenlandse Zaken wordt nu openlijk gevreesd voor een staatsgreep van de kant van vice- president Ky. die zich te elfder ure uit de verkiezingen heeft terugge trokken ofschoon het Zuidvietna mese Hooggerechtshof een eerdere beslissing introk en hem toch toe stond op de kieslijsten geplaatst te Adviseurs hebben er bij president Nixon op aangedrongen om de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon Ellsworth Bunker, die er niet in slaagde om vice-president Ky van gedachten te doen veranderen, te rug te roepen en te doen vervangen uit het ijzeren door een krachtiger diplomaat. Deze diplomaat zou. naar het inzicht van deze adviseurs, door president Nixon met nieuwe instructies die niets aan duidelijkheid te wensen over laten, zo spoedig mogelijk naar Saigon gezonden moeten worden om te proberen president Thieu ervan te overtuigen dat de verkiezingen en de rust in Vietnam alleen nog gered kunnen worden, wanneer hij bereid is af te treden om nieuwe verkiezin gen op een latere datum mogelijk te maken. ADVERTENTIE {Eeri Philips batterij is eigenlijk een schitterende verpakking om een heleboel stroom... Overstromingen Zuid-Afrika Volgens de tot dusver beschikbare berichten zyn 83 personen om het le ven gekomen en worden verscheidene honderden vermist als gevolg van de overstromingen die zondag het ge bied van Port Elizabeth in Zuid- Afrika hebben geteisterd. (Van onze correspondent) BELFAST (GPD.) In Noord- Ierland (Ulster) is gisteren de veer tiende Britse militair sinds het begin van dit jaar door de IRA gedood. Hij stond op de uitkijk op een door zand zakken en yzeren golfplaten omgeven observatiepost op een 20 meter hoog dak van een fabriek naby de Crum- 1 inroad in Belfast en werd het slacht offer van een sluipschutter, die lang op hem moet hébben gemikt en hem, door een kleine opening in de stelling, in het hoofd trof. De militair stierf enkele ogenblikken later. Een andere militair werd onlangs in dezelfde stelling dood geschoten. De meeste militairen dragen kogel vrije vesten, die echter niet tegen snelvuur zijn bestand. Het incident toont nog eens aan, hoe groot het risico is dat de Britse militairen in Noord-Ierland lopen en onder welke bovenmenselijke span ning zij hun zware taak moeten ver richten. Want velen staan 8 uur op wacht, scherp uitkijkend, in het be sef dat zy elk moment kunnen wor den getroffen door kogels die van alle kanten kunnen komen. Hec totaal aantal doden sinds de afkondiging van de interneringen twee weken geleden) is tot 30 opge lopen, doordat nog een burger, die veertien dagen geleden zwaar gewond raakte, in het ziekenhuis is overleden. Premier Lynch van de Ierse repu bliek en andere ministers hebben gisteren in Dublin met zestien oppo sitieleden van het Noordierse Stor- mont-parlement) geconfereerd. On danks de protesten van premier Heath steunt de republikeinse rege- Na de geboor- I ring de door de oppositie begonnen ,Ik voel hetzelfde als burgerlijke ongehoorzaamheidscam- •beterlyke asociale ele- iedere andere moeder in de wereld: pagne, die de kamerleden prefe- myn baby is de mooiste". I rei-en boven geweld. Na afloop van de conferentie over Berlijn poseerden de ambas sadeurs van de Grote Vier voor de pers: van links naar rechts Kenneth Rush Amerikai. Abras- simow (Sowjet-Unie)Sir Roger Jackling (Groot-Brittannië) en Jean Vauvenargues (Frankrijk). Een dochter voor Bernadette Devlin BELFAST AP i De Noordierse activiste Bernadette Devlin heeft in het ziekenhuis van Magherafelt, Misdadigheid in Polen Het par- graafschap Londonderry, het leven tijblad van Szczecin (Stettin) heeft geschonken aan een dochter. Hoewel maatregelen geëist tegen de groeien- i de geboorte ongeveer een maand voor de misdadigheid onder jongeren in i de berekende tijd plaatsvond, maken deze Poolse havenstad. Er zijn sinds moeder en dochter het goed. Het is het begin van dit jaar 4834 misda-niet uitgesloten da', de bevalling ver den gepleegd. Na de ernstige onlus- vroegd is door de politieke activitei ten in Gdansk. Gdyina en Szszecin j ten van mej. Devlin in de afgelopen in december vorig jaar waren al spe- week. Zy heeft dag en nacht op ver- ciale maatregelen ter bestrijding van gaderingen gesproken om de gevol de misdaad genomen. Drie maanden j king aan te zetten tot burgerlijke ge- geleden werden verscherpte straf- hoorzaamheid tegen de regeringen maatregelen ingevoerd tegen ,.aso- van Engeland en Noord-Ierland. On- cialen", die de openbare orde versto-1 geveer vijf weken geleden maakte zij ren en niet willen werken. Binnen- bekend dat zy in verwachting was, kort zal by het parlement een wets- maar weigerde ontwerp worden ingediend ter instel- verwekker ling van „opvoedende arbeidskam pen voor men ten". week acht vrachtschepen, waarvan zes buitenlandse, tot zinken zijn gebracht in Oostpakistaanse havens. Dit was het werk van het „Oost pakistaanse bevrijdingsleger". Ver zetsgroepen hebben voorts rivier schepen tot zinken gebracht of be schadigd en een twintigtal rivier vaartuigen buitgemaakt. MANILLA (AP' President Mar cos van de Philippijnen heeft giste ren de autoriteiten de bevoegdheid gegeven personen zander vorm van proces te arresteren en vast te hou den. De opschorting van het „recht op habeas corpus" is volgens hem noodzakelijk geworden nu in het land een gewapende rebellie is be gonnen, die morele materiële steun De opstandelingen, die de maois- tisch-leninistische beginselen zijn toegedaan, zijn verantwoordelijk voor de aanslag van zaterdag op een ver kiezingsbijeenkomst van de (oppositi onele) liberale partij, waarbij negen personen om het leven kwam en Na de ommezwaai naar rechts in Bolivia Lezers schrijven EENVOUDIG Een vraag, naar aanleiding van een bericht in de krant van J.L za terdag over zes Nieuwe-Weteringse moeders die een kleuterschool heb ben gesticht, waarin zij nader om schreven worden als „eenvoudige huisvrouwen". Als U ze zo wilt aan duiden, best. Misschien zijn ze wel eenvoudig. Maar waarom dan nooit een kop met: „Zes eenvoudige burge meesters vergaderen over woonwa genprobleem" of „Dertig doodge wone vaders bijeen te Brussel?" G. A. van Gelderen-van Looke- ren Campagne MONTEVIDEO (GPD) 4 De val van de links-nationalistische presi dent Juan José Torres is van grote- Door dr. H. P. Gebhardt re betekenis dan de meeste van de 189 staatsgrepen die Bolivia in zijn roerige 150-jarige geschiedenis heeft gekend. Onlangs schreef het rechts-getinte Braziliaanse dagblad „O Estado de Sao Paulo" nog: "Langs de meest kwetsbare grens met een oerwoud dat zich over een afstand van 2.000 kilometer uit strekt. begint zich een socialistische republiek af te tekenen: Bolivia. Het land van de talloze opstanden dat hard tegen de guerrillastrijders optrad en Che Guevara uit de weg ruimde, ontpopt zich als een onge makkelijke en gevaarlijke buur staat". Nu heeft president Torres bij her haling verzekerd dat zyn bewind .nationalistisch en revolutionair" was en dat hij noch bereid noch in staat was een „socialistische staat" in het leven te roepen. Het kort stondige en incidentrijke regime van Torres hij bleef elf maanden aan de macht steunde op de na tionalistische officieren, de vakbon den, de „technocraten" en de .na tionalistische intelligentia". De ex-president, die een groot be wonderaar was van de Peruaanse revolutionair Velasco Alvarado, zocht tastend naar een middenweg, maar gaf tegelijkertijd de groepe ringen die een socialistische staats vorm nastreefden vrij spel. In het kader van zijn „anti-imperialisti sche" politiek wees hij niet alleen de leden van het Amerikaanse Vre- deskorps het land uit, maar sloot hij om de delfsïtoffenrijkdom van Bolivia meer uit te buiten grote verdragen met de Sowjet-Unie. Het leverde hem schouderklopjes op van Fidel Castro, maar leidden zijn val In hoeverre de rechts-georiënteerde officieren, die nu de macht hebben overgenomen, de klok zullen kunnen terugdraaien, moet nog worden af gewacht. Vast staat dat zy in Was hington een goede pers zullen kry- gen. Zij vormen echter een zeer he terogene groep, die zich slechts op basis van het anti-communisme en de afkeer van het regime-Torres eenheid heeft gevonden. Het is geen toeval dat de opstand Mn Bolivia in Santa Cruz is begon nen en dat de nieuwe leiders in deze tropische stad, die welvarender is dan La Pasz. de voorlopige rege ring hebben gevestigd. La Cruz is de garnizoensstad van de „Ran gers", het enige elitekorps van het 17.000 man tellende leger van Boli via, een korps dat door de Ameri 1 5 V 0( Morena""" "4a Paz BOL 1VI/ r W Cochabamba iiiii Candelaria hXo T( KÏ\ Tw fl "lil® kanen speciaal voor de guerrilla strijd is opgeleid. De nog bestaande, maar vrijwel uit geschakelde politieke partijen zijn door dé corruptie in eigen kring weinig populair. Dat geldt in het bijzonder voor de „Socialistische Falange". Na het aan de macht ko men van Torres zijn de mijnen door de „MNR" (de Movimiento Nacionalista Revolucionario, „Natio- naal-Revolutionaire Beweging) ge nationaliseerd en het is ook sinds die tijd dat de „Socialistische Fa- lange" een vaak felle oppositie heeft gevoerd. Of het bondgenoot schap van de Falange met de nieu we junta lang stand zal houden, is een vraag waarop het antwoord nog niet is te geven. De belangen lijken echter teveel uiteen te lopen. De betekenis van de staatsgreep is vooral gelegen in het feit dat een links-nationalistische, met Cuba en de Sowjet-Unie flirtende regering is vervangen door een regime met duidelijke rechtse signatuur. Het „revolutionaire blok van Ameri kaanse Staten", waarvan Fidel Cas tro droomt, is een belangrijke bond genoot kwijtgeraakt. meer dan 90 werden gewond. Na zijn televisierede verklaarde Marcos tegenover de pers dat hij nog niet van plan was de noodtoestand af te kondigen, maar dit beslist zou doen als de toestand daartoe aanlei ding gaf. Er zyn volgens Marcos reeds negen leiders van de opstand aangehouden. De politie heeft meegedeeld, dat zij meer dan twintig personen heeft aangehouden, onder wie de rector van een college in Manilla. De mees te arrestanten zouden contacten on derhouden met radicaal-linkse orga nisaties. By de aanslag van zaterdag wer den alle Senaatskandidaten van de liberale partij gewond. De liberalen en de nationalistische Partij van Marcos hebben na de aanslag een „wapenstilstand" in de verkiezings strijd gesloten. Hoewel Marcos niet de naam van de „vreemde mogendheid" heeft ge noemd, heeft communistisch-China openlijk verklaard aan het „Nieuwe Volksleger", een ondergrondse, ge wapende organisatie die vooral ac tief is in het centrum van het eiland Luzon. Lofwaardige zelfbeperking van bonthandel LONDEN (Reuter) Het Inter nationale Genootschap voor de bont handel zal met ingang van volgende maand de verwerking verbieden van de huid van zeven steeds zeldzamer wordende dieren, waaronder de tij ger, enige luipaardsóorten en twee ottersoorten. Men wil hierdoor voor komen dat deze dieren worden uitge roeid.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8