Djakarta: alleen ouderen blij met bezoek koningin f Gesprek CRM-woonwagenbewoners positief Schiphol onder zware controle bij vertrek van vorstin en prins Drum héle beste halve zware. Geen spoor van opwinding, laat staan een feestroes Cao voor priesters Gemeenten overwegen Schiphol proces aan te doen RECREATIEBOER WEIGERT EEN VERGUNNING Hoor deze^omer.' VEERÏIG- PRUMS UlTEEN PAKOE LANDELIJK KATHOLIEK WOONWAGENWER K WIL NU AF VAN REGIONALE CENTRA DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD SCHIPHOL Terwijl niet minder- dan 300 politiemannen en leden van de Koninklijke Marechaussee het vliegveld bewaakten, is Ko ningin Juliana samen met Prins Bernhard en een gevolg van 25 personen maandagavond van Schiphol vertrokken voor het staatsbezoek aan Indonesië. Om elk mogelijk incident uit te slui ten werd het publiek geheel ge weerd. Alle promenades op de pie ren waren hermetisch afgesloten en bij de grote toegangswegen tot het vliegveld, zowel bij de rijksweg als bij het oude Schiphol-oost, wa ren fuiken opgesteld, Waar de ma rechaussee en de politie elke auto of autobus aanhielden om te con troleren of verdachte personen poog den de luchthaven binnen te drin gen. Zeer vele automobilisten, voor al Jeugdige, werd verzocht de kof ferruimte te openen. Allen werd ge vraagd wat zij op Schiphol kwamen doen. In sommige gevallen werd zelfs de onderkant van de auto's geïnspecteerd op daar mogelijk ver borgen wapens. Ook was een aanzienlijk aantal over valwagens naar Schiphol ge dirigeerd, doch er gebeurde helemaal niets. Er waren ditmaal volgens de autoriteiten geen bom- •telefoontjes binnen gekomen. Die zou men overigens hebben gene geerd. want de koninklijke reis wordt gemaakt in een aparte DC-8 van de KLM, de PH-DCV „Daniël Bernoulli", die al uren lang nauw gezet bewaakt werd en waarin be halve het koninklijk paar gevolg geen enkele andere reiziger werd vervoerd. Of soortgelijke beveiligingsmaatre gelen nu steeds konden worden verwacht als de koningin zich op 'n staatsbezoek begeeft kon aanwe zige minister van Binnenlandse Za ken mr. Geertsema niet zeggen. Dat ditmaal rigoureuze maatrege len waren getroffen, was volgens de burgemeester Dijckmeester van de gemeente Haarlemmermeer te verklaren uit de politieke betekenis van het' bezoek, die bij het bezoek aan Indonesië groter is dan bij de meeste andere bezoeken". De hofauto's waarin het koninklijk paar en het gevolg naar Schiphol werden gebracht werden via het platform naar de achterkant van het zwaar bewaakte ont vangstcentrum gebracht. Alleen en kele passagiers, die zich in de wachtkamer bevonden, konden vanaf de eerste etage door de dikke 'ruiten glurend iets van de schaars verlichte aankomst en vertrek zien. Verder had het koninklijk paar bo ven het hoofd op de lege wandel- pieren alleen de met karabijnen uit geruste politiemannen. In de marmeren hal van het ont- DJAKARTA Overmorgen arriveren Koningin Juliana en Prins Bernhard in Djakarta. In de Indonesische hoofdstad kan men echter niet de indruk krijgen dat een volk in de roes van zenuwen, blijdschap en opwinding over het naderende gebeu ren verkeert. We spraken de afgelopen dagen met veel mensen over het staatsbezoek, waarover minister Schmelzer in de In donesische pers overigens al de volgende blijde boodschap liet afdrukken: „Als een Nederlander die bekend staat om zijn open geest heb ik natuurlijk alle reden om gelukkig met het bezoek te zijn". De heer Schmelzer, die graag presi dent Soeharto en de zo graag alles belovende minister Malik onder meer over het in Nederland zo zwaar we gende probleem van de gevangenen gaat praten, is tot nu toe een van de zeer weinigen die heeft laten weten doordrongen te zijn van ge- luksgevoelens. Door Ary Jassies UTRECHT De Nederland se priesters krijgen binnenkort een soort cao. In oktober zal een re geling voor de salariëring aan de bis schoppen worden voorgelegd. Dat meldt de officiële uitgave van het derlands Katholiek Vakverbond „,Ruim Zicht". De regeling krijgt volgens het blad het karakter vaan een raam-cao, dat de elementen bevat voor een ar beidsovereenkomst die tussen het be stuur van een parochie en de pasto rale werkers in die parochie afgeslo ten zou moeten worden. Een rechtspositieregeling is de laat ste jaren urgent geworden, al dus Ruim Zicht, door de inschake ling van gehuwde pastorale werkers. De verwachting is dat het aantal gehuwden —nu ongeveer dertig in de toekomst sterk zal toenemen. Een pastoraal werker verdient vol gens Ruim Zicht op het ogenblik on geveer 18.000 gulden bruto per jaar en heeft geen sociale verzekering. Met 't optrekken van hun inkomen is naar schatting vijftig tot tachtig miljoen gulden per jaar gemoeid. vangstcentrum liet het koninklijk paar de voltallige bemanning van de DC-8 aan zich voorstellen. Daar na werd met een drankje getoost op het succes van het komende staatsbezoek. Dat geschiedde samen met Prinses Beatrix en Prins Claus die ten afscheid meegekomen wa ren naar Schiphol, en met vier Ne derlandse ministers, t.w. pre mier Biesheuvel en de vice-pre miers Nelissen en Geertsema. De vierde was drs. W. K. N. Schmel zer, die in zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns ook opvolgt als begeleider van on ze landsvrouwe op staatsbezoeken. Het vertrekkende gezelschap werd voorts uitgewuifd door o.a. de ge volmachtigde ministers van Su riname en van de Antillen en de beide tijdelijke zaakgelastigden voor Indonesië en voor Thailand. Lichtblauw HAARLEM Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben de gemeenteraad meegedeeld dat zij het van belang achten een proces aan te spannen over de geluidshinder van vliegtuigen tegen de luchthaven Schiphol. Zy willen dat dan in samenwer king met andere gemeentes, waar onder de gemeente Haarlemmermeer. Deze gemeente is reeds advies aan het inwinnen over de mogeiykheden van een civiele procedure. Op het resultaat daarvan, zo deel den B en W van Haarlem mee, wil len wij eerst wachten voordat er stappen worden ondernomen. „We hebben al contact opgenomen met het gemeentebestuur van de Haar lemmermeer en zullen een en ander ook aan de orde stellen in de inter gemeentelijke samenwerking Ken- nermerland", aldus B. en W. Prinses Beatrix neemt af scheid van haar moeder. de witte zomerhoed droeg, zal met Prins Bernhard onderweg naar In donesië twee dagen als gast van Koning Phoemibol en Koningin Si rikit van Thailand in Bangkok ac climatiseren. Daarna wordt de reis in dezelfde DC-8 voortgezet naar Indonesië. Het vliegtuig wordt over morgen om 14 uur op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta verwacht. Het staatsbezoek aan Indonesië, waartoe onze vorstin is uitgeno digd door president Soeharto, is 'n antwoord op het officiële bezoek, dat deze vorig jaar aan ons land bracht. Het zal elf dagen in beslag nemen. UTRECHT Recreatieboer W. T. zal zijn kampeerterreintje van den Berg uit Meerkerk heeft de aan hem door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland verleende kampeervergunning geweigerd. Hü ADVERTENTIE IK HEB AmRS m? wat zjeh rollek Veehouder Van den Berg voor zitter van de Stichting Vrye Recre atie heeft de vergunning gewei gerd, omdat daaraan voorwaarden zijn verbonden die staan in de ont werpverordening Caravans en Ten- van Zuid-Holland. Provinciale Staten zal vanmiddag dat ontwerp pas bespreken. In het ontwerp staat ondermeer it een waarborgsom gestort moet worden van duizend gulden en dat de ontheffing beperkt biyft tot vyf jaar. Verder moet er voor extra be planting worden zorg gedragen. Veehouder Van der Berg: „Ik ben die duizend gulden in feite al kwyt als er een grassprietje staat tussen de duizend boompjes die ik dit jaar heb geplant, want in de voorwaarden staat ook dat de strook bomen vry van gras en onkruid moet worden gehouden". Brief De Stichting Vrije Recreatie heeft een brief gestuurd aan de leden van de vaste commissie van advies en bystand voor milieubeheer, recreatie en natuurbescherming van de pro vinciale staten van Zuid-Holland, waarin de ontwerpverordening een regelrechte oorlogsverklaring aan de recreatieverstrekkende agrariërs wordt genoemd. De heer Van den Berg: De auto riteiten willen het kamperen bij de boer kennelyk onmogelijk maken, want vry wel geen één boer is in staat een waarborgsom van duizend gulden te storten, een bedrag dat hy nau- welyks van de kampeerders terug verdient". Overigens gaat hy rustig door: „Het kamperen by de boer is eer realiteit en geen verordening of wat dan ook zal my beletten gastvryheid te verlenen aan stadsmensen die wil len genieten van rust en frisse lucht' In de straten van Djakarta kreeg men niet de indruk dat de bewinds man straks het middelpunt van een hossende menigte zal zijn. We begrepen echter wel dat veel ouderen uit de wat gegoede burgerij het bezoek met enige spanning en vreugde tegemoet zien. Voor die groep speelt het jeugdsentiment nog zyn weemoedige spel, in deze leeftyds- groep zyn de gevoelens van aanhan- kelykheid jegens Soestdyk bovendien nooit versleten geraakt. „Ze is ook voor ons altyd zo*n lief prinsesje geweest. Het is heerlijk dat we haar nu eindelijk eens mo gen toewuiven", liet een oud vrouw tje weten, dat in de buurt van het Merdekapaleis etenswaren en lectuur over het Nederlandse vorstenhuis te koop aanbood. De etenswaren gingen snel van de hand, het stapeltje lectuur wilde maar niet dunnen, het was natuur lijk ook nog geen donderdag. In Djakarta was het echter ook zeker dat de jeugd nauwelyks enige be langstelling voor het bezoek weet op te brengen. Onverschillig Onder jongeren hoor men weinig meer dan de onverschilligheid van jonge betjakberijders en het cyni sche gebabbel van de jonge intellec tuelen. Zo verkondigde byvoorbeeld een student tegenover een Indonesi sche journalist dat het hem en zijn vrienden even koud liet of de Nederlandse koningin ofwel de Japanse keizer de Archipel zou be zoeken. Een vergeiyking die de jour nalist tot grote woede bracht. De meeste Indonesiërs omschrijven het bezoek vriendelijk lachend als „interessant". Van deze lieden be grijpt men dat ze bij de geschiede nisles niet hebben zitten suffen, er is nog een mening die in veel ge sprekken naar voren komt. Vooral de jongeren betreuren het dat ko ningin en prins niet geconfronteerd zullen worden met de armoede en de politieke wantoestanden die in Indonesië bestaan. De wandelaar door Djakarta kan. wat het eerste betreft, een voorbeeld uit de eerste hand geven. Op de route die de ko ninklijke stoet zal volgen, wordt in deze dagen alle voor het uitzicht storende ongerief verwijderd. De be zems van de overheid vegen straat na straat schoon. Vuilnishopen en bedelaars zal men donderdag op veel plaatsen ln de stad niet meer tegenkomen. Geen discussie Over de politiek, de rechtsverkrach ting en de op militante wijze gere gelde machtsverhoudingen kan de koningin uiteraard moeilijk in dis cussie treden. Men kan ook niet verwachten dat zij een observatie dagje gaat doorbrengen in een van de kampen met hun 70.000 of 90.000 politieke gevangenen. Maar ook buiten die kampen is er in Indonesië neg wel gelegenheid te over om iets meer van de werke lijkheid te ervaren dan de ontmoe tingen met Nederlandse gemeen schappen. proeven van Indonesische kookkunst, vulkanen, dansvoorstel lingen en tempels. Het zyn dan ook weer de jongeren die het betreurenswaardig achten dat het bezoek vooral een reusach tige diavoorstelling belooft te wor den. het kleurige sprookje van de prospectus met de wajangpoppen als hoofdrolspelers. De tocht van de koningin gaat toch al niet naar Sumatra. Celebes, Bor neo. de Molukken en West-Irian. Daarom zou op Java best wat van de dagelijkse realiteit van het plat teland met zijn armoede en zijn slechte gezondheidszorg getoond mogen worden. Maar het zijn al weer de protocolaire handelingen en het verleden die het winnen. In Djokjakarta bijv. gaan de schatka mers van de sultan voor de konin gin open. Over de vorstelijke sieraden valt heel wat mee te delen, maar het is te hopen dat men tevens iets na ders naar voren zal willen brengen over de immense sociale en econo mische problemen die even verderop in midden-Java bestaan. De werkelijkheid van Indonesië be hoeft zich voor "n eerlyke en reëele benadering allerminst te schamen. Als wat ons betreft, een ding vast staat is het wel, dat Indonesië van af dé economische crisis van de dertiger jaren slechts oorlog, bezet ting, revolutie en gewapende con flicten heeft gekend. Na 35 jaren vol verwarring en geweld kan nie mand van 't Soeharto-bewind ver wachten dat Indonesië in alle op zichten al een paradijsje op aarde Is geworden. En voor de realiteit van het mili taire bewind kan men ook nog wel begrip op brengen. Het is het ver schijnsel van zoveel ontwikkelings landen: de machtsovername door de militairen is immers vooral toe te schrijven aan het onvermogen dat de burgerlijke autoriteiten demon streerden om de verbinding met de aard en de wensen van het volk tot stand te brengen. Onder Suharto heeft Indonesië de moeilijke weg van de chaos naar de uitvalsbasis van economische stabi liteit al weten af te leggen. De in flatie bijv. daalde in het laatste jaar van zeshonderd naar tien pro cent, zo kon een functionaris op het ministerie van Economische Zaken aantonen. Maar men kan de president na tuurlijk wel verwijten dat hij de opvoeding tot democratie allerminst tot een van zijn programmapunten heeft gemaakt. De militaire dicta tuur bezet sedert de laatste verkie zingen 336 van de 460 zetels in het parlement, over het geweld en de intimidatiemethoden die vooral bui ten Java zijn bedreven om de ver kiezingen te beïnvloeden, doen in Djakarta vele berichten de ronde. Gruwelverhalen die de koningin wel niet zullen bereiken. Zo is Indonesië een land vol tegen stellingen. Maar men kan de'critici moeilijk ongelijk geven wanneer zij het zeggen te betreuren dat het ko ninklijk paar slechts de gouden zij de van de medaille zal zien, het In donesië van het sprookje, het thea ter en het natuurschoon. En in Djakarta heerst nog aller minst een stemming die op-een na derende feestelijke gebeurtenis zou moeten duiden. DEN HAAG De staatssecretaris van het ministerie van CRM, me vrouw S. van VeenendaalVan Meg- gelen, heeft gistermiddag een aantal vertegenwoordigers van de woonwa genbevolking ontvangen. Er kwamen veel grieven, maar ook enkele waar devolle ideeën op tafel m.b.t. de uit voering van de woonwagenwet en de uniformiteit by de hantering van de algemene bystandwet. Beide party en waren het er over eens, dat een ge sprek als dat van gistel-middag in de toekomst herhaald zal moeten wor den om de problemen gezamenlyk op te lossen. Van een eenzydige benade ring van de vraagstukken kan geen sprake zyn. De vertegenwoordigers van de woonwagenbewoners spraken hun waardering uit voor het posi- Averechts „We hebben heilig geloofd in de reginale centra. Maar de ervaring heeft geleerd, dat ze averechts heb ben gewerkt. Ze hebben het isole ment van de woonwagenbevolking niet verkleind maar juist vergroot. Bovendien zyn de onderwysproble- men er niet mee opgelost, leidden ze tot concurrentie tussen de bewoners en vaak ook tot kunstmatige samen levingen". Aldus de heer P. de Vries, ad junct-directeur van het Landelyk Katholiek Woonwagenwerk, gisteren op een persconferentie in Utrecht na afloop van een vergadering waar op de vereniging zich met 35 woon wagenwerkers heeft beraden op de. problemen van de laatste tyd. De heer De Vries had destyds een be- langryk aandeel in het advies aan de minister van CRM, regionale woon wagencentra in het leven te roepen. Nu staat hy daar niet meer achter. Door de ervaring wys geworden stelt de vereniging zich nu ook wat voorzichtiger op. Op de vergadering van maandag zyn geen concrete nieuwe beleidsadviezen geformuleerd. Wel wil men weer met de minister gaan praten, met name om aan te dringen op overleg met de woonwa genbewoners en op het Instellen van een onderzoek. "Een onderzoek kost minder dan één Zierikzee", aldus de I heer De .Vries. De vereniging heeft de minister van CRM vorig jaar vember al gevraagd om temporisatie van de bouw van regionale kampen, een onderzoek naar de. ervaringen tot dusver en een samenspraak met de woonwagenbevolking. In verschillende provincies is trouwens al afgestapt van plannen voor regionale centra. In de regio Eindhoven denkt men nu byvoorbeeld aan zes kampjes, terwyl er in Dor drecht maar één voor de gemeente zelf (50 wagens) zal komen, terwyl het eerst in de bedoeling lag er een kamp in te richten voor het gebied an Dordrecht tot Vianen. Misbruik De maatschappeiyk verkers vertel den op de vergadering dat de bewo ners van "hun" kampen misbruik van de bystandswet sterk veroorde len en beschouwen als een aanslag op hun image waarvan zy de conse- guenties al voelen in scheldwoorden als "woonwagenafbrander". De be woners hebben kritiek op de overheid die dit soort praktyken toelaat e: het grote verschil tussen "royale" ge meenten en gemeenten die zeer strenge normen hanteren. De maat schappeiyk werkers menen, dat er een strak bystandsbeleid moet komen met duideiyke aanwyzlngen aan de gemeenten, zodat "afkoopsystemen" niet meer kunnen worden toegepast. van omscholing en werkvoorziening voor de woonwagenbewoners. Overigens was men het er unaniem over eens, dat de moeilykheden al leen maar symptomen zyn van de dieperliggende problematiek die wordt veroorzaakt door de discriminatie van de woonwagenbewoners en het isole ment waarin zy worden gedrongen door aparte kampen, een aparte wet geving. e.d. Men is er wel biy mee dat de woonwagenbewoners nu zelf tot ac ties komen en men hoopt, dat de agressie daarin op een positieve ma nier kan worden gekanaliseerd, zodat de bewoners zelf positief kunnen mee werken aan een inventarisatie van en zo mogeiyk oplossen van de moeilyk heden. I eimoedelijke moordenaars oud-predikant gearresteerd in Hamburg GRONINGEN Met de arresta tie van de 21-jarige J. van S. en de evenoude L. E. in Hamburg gisteren, is de Groningse rijkspolitie er vrij wel zeker van de daders in handen te hebben van de moord op de 84-jarige oud-predikant W. Diep- huis uit Ten Boer, die zaterdag met steek- en slagwonden dood in zijn bed werd gevonden. Vandaag zijn vier rijkspolitiemen sen naar Hamburg vertrokken om de jongens te verhoren. S. en E. waren buurjongens van de oud-predikant. Ze verlieten vrijdagavond zonder iemand er iets van te zeggen hun woning. Nadat gisteren tegen de twee Jon gens een arrestatiebevel was uitge vaardigd, werden ze door de Ham- burgse politie in een bank gearres teerd. waar ze geld probeerden te wisselen. De rijkspolitie heeft om hun uitlevering gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7