LEIDSCH DAGBLAD PvdA contra Leidsebaan to Boerenfamilie verliest in één klap f. 700.000 vandaag VAN EGMOND-BREESTRAAT ZOMERPRIJZEN ACTIES BLEVEN RUSTIG „ZEELANDBRUG KAN INSTORTEN" Droog en zonnig KRAMERS Jeruzalemse politie slaat Blauw-Witte Panters uit elkaar (§ud NNe Jpgericht I maart I860 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 No. 33485 jrecteur: G. Koopman xrfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) 1. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) Rond strijd Springbokken in Bodegraven BODEGRAVEN Verder dan twee rookbommetjes, een paar plastic zakken met verf en een aantal hardnekkige mensen voor de ingang van het Bode graafse zwembad, om de mensen te overtuigen dat ze beter niet Iconden gaan kijken, is het gis teren niet gekomen met de de monstraties bij de waterpolo- wedstrijd tussen BZ en PC en de Zuidafrikaanee Springbokken. De Rijkspolitie uit Bodegraven en wijde omgeving had het dan ook erg rustig en hoefde alleen hardhandig op te treden om de twee bommenwerpers uit Am sterdam in te rekenen. De ver dere demonstranten hielden het, >als het wereld-winkelcomité ad gevraagd, erg kalm. Rond half zeven verzamelden zich ongeveer vijftig demon stranten voor de ingang van het I, De politie bemoeide zich niet al te intensief met de Jon gelui. alleen werd er voor ge zorgd dat het verkeer normaal kon doorgaan. Terwijl span doeken werden ontrold met teksten als „Slegs vir blanke" en „Wedstrijd besmet" dromde ook de Bodegraafse bevolking samen om te kijken hoe dit al les verliep in hun anders zo rus tige gemeente. De sensatie waarop zij mis schien hadden gehoopt, kwam niet. De demonstratie, waarbij ooral jongeren uit Bodegraven, Gouda, Leiden, Waddinxveen, Amsterdam en Hazerswoude aangevuld met Zuidafrikanen en leden van het Zuidafrika- :omité waren betrokken, verliep rustig. De toeschouwers kregen een aantal pamfletjes, waarop werd duidelijk gemaakt wat het standpunt van de wereldwinkel en van de Socialitische Jeugd was en konden een discussie 'Onherstelbare schade aan Zuidhollandse landschap' ROTTERDAM'Als de provinciale weg 16bis tussen Leiden en Den Haag, de zogenaamde Leidsebaan, wordt aangelegd, ontstaat onherstelbare schade voor het Zuidhol landse landschap. De arrestanten worden door de Bodegraafse politie rustig afgevoerd. (Foto Dijkman) aanknopen en daar bleef het bij. Van gewelddadige acties keerde het organiserende Bode graafse comité van de wereld winkel zich af, zo werd ieder een verteld dje maar wilde luis teren. In de Evangelisch Lutherse kerk in de Brugstraat werd de actie tijdens de waterpolowed- strijd voortgezet. J.n een zeer rustige samenkomst vertelde prof. dr. J. Verkuyl dat hij van mening was dat de Bodegraafse overheid deze wedstrijd had moeten verbieden, een mening waarmee tweede kamerlid drs. W. A. F. Wilbers van D'66 zich kon verenigen. Voor de kerk had zich een grote groep belangstellenden ver zameld, waarbij een flink aantal op sensatie beluste jongeren. Zij werden echter hevig teleur gesteld: na afloop van de bijeen komst verlieten de demonstran ten rustig het kerkgebouw en waren niet bereid een vechtpar tij te laten uitlokken. De gemeentelijke overhe'd heeft de Zuidafrikaanse spelers onbewogen laten komen en gaan. Van ertige officiële ont vangst is geen sprake geweest Dit zegt het gewest Zuid-Holland van de PvdA in een vandaag uit gegeven speciale verklaring. Het ge west dringt er bij het provinciale be stuur op aan de aanleg van de weg niet voort te zetten totdat opnieuw andere mogelijkheden zijn onder zocht. Nieuwe studie kan immers uitlo pen op stopzetting of alternatieven Dwangsom voor niet nakomen verplichtingen [oofdingenieur Waterstaat aarschuwt ielburg „Sterke getijstromin- ondermijnen de funderingen de vijf kilometer lange Zee- ibrug. om bezuinigingsredenen de van de dam door de Oostter- 1de wordt uitgesteld of ver ver- gd, is de kans op instorting van oeververginding niet denkbeel- is de mening van de hoofdinge- r-directeur van Rijkswaterstaat Zeeland, ir. f. Zuurdeeg. Zijn fa van de Provinciale Water- t, ir. W. de Beijl, die tevens di- Vfcur i van de N.V. Provinciale awse Brug Maatschappji, drukt wat voorzichtiger uit, maar ook is het ermee eens dat de krach- imum temperaturen van 13 tot laden. Maximum temperaturen ïreeks 24 graden, maar in het Idengebied enkele graden lager. (Opgemaakt 12.15 uur). 25 AUGUSTUS »l op: 5.39 uur; onder: 19.44 uur. o op: 10.43 uur, onder: 20.35 uur. fcwater te Katwijk 5.33 en 17.52 laagwater 1.39 en 13.46 uur. tige eb- en vloedstromen schade toebrengen aan de brugpijlers. Vooral na de afsluiting van het Volkerak in 1969 heeft de verdie ping van de Oosterschelde zich in versneld tempo voortgezet. Metingen laten zwart op wit zien, dat sinds de opening van de Zeelandbrug in december 1965 een aantal geulen drie vier meter is verdiept. De bouwers van de Zeelandbrug hebben aftijd geweten, dat tot de afsluiting van de Oosterschelde voortdurend onderhoud en kostbare voorzieningen aan de fundering noodzakelijk zijn in verband met de stromingen in het zeegat. Het effect van de. Volkerakdam op het stroom beeld en de verdieping is echter groter geweest dan de prognoses hebben willen doen geloven. Kostbaar Als de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees jr., on verhoopt besluit tot uitstel van de laatste Deltadam, is het zo goed als zeker dat kostkostbare voorzienin gen nodig zijn voor de versterking van de pijlers en het vastleggen van de geul onder de brug. De heer Zuurdeeg schat dat deze kosten uit gaan boven de rentebesparing die door het uitstel van het Ooster- schelde-project wordt verkregen. De huidige minister van financiën, Nelissen, heeft tijdens de kabinets formatie gezegd, dat honderd mil joen gulden moet worden bespaard op waterstaatswerken De derde dinsdag in september zal blijken waar minister Drees het mes in heeft gezet. BAARLE-HERTOG Vijf jaar ge leden kocht de Nederlandse familie Bruurs uit de Belgische enclave Baarle-Hertog voor 3500 gulden ze ventig are grond. Een rijk bezit. De familie Bruurs drie broers en een zuster werd in de loop der jaren, toen de grondprijzen sterk stegen, welgesteld. Gisteren verloor zij in één klap zevenhonderdduizend gulden. De zeventig are, waarop twee hui zen en twee schuren staan zijn gis teren openbaar verkocht. Het is het resultaat van een slepend conflict met de voormalige pachter van het land, de Belg Van der Broek, die vijf jaar geleden meende het eerste kooprecht te hebben „Nee", zei toen de familie Bruurs. De heer Van der Broek bracht de zaak daarop voor de rechter. De rechtbank in Breda stelde de fami lie Bruurs in het gelijk. Broers en zuster ademden verlicht. Maar de zaak ging verder. Het ge rechtshof in 's Hertogenbosch deel de de mening van de Bredase rech ter niet. Pachter Van der Broek kreeg gelijk. In het vonnis stond dat de familie Bruurs een dwang som van duizend gulden moest be talen voor iedere dag dat het stuk land niet aan Van der Broek werd overgedragen. Broers en zuster Bruurs lapten het vonnis aan hun laars. De dwangsom is inmiddels opgelo pen tot zevenhonderdduizend gul den. Op de valreep gistermiddag werd door de familie Bruurs nog- kort geding aangespannen waarin de rechter probeerde beide partijen tot elkaar te brengen Het vergeefs. Pachter Van der Broek werd opnieuw in het gelijk gesteld en enkele uren later begon de veiling. Honderden nieuwsgierigen waren het landgoed Schelluinen ge komen om een bod te doen. of om alleen maar te luisteren. De stuk ken weiland en bosgrond, de beide woonhuizen en de twee schuren werden ingezet voor vier ton. Maandag vindt de toeslag op deze inzet plaats. Maar het ziet er niet naar uit, dat de prijs waarvoor al- tot beperking van de schade aan het landschap, aldus de PvdA in Zuid- Holland. De verklaring wil eveneens de sluiting van de luchthaven Zestien hoven bij Rotterdam. Zestienhoven veroorzaakt geluidshinder die de be volking steeds meer als ondraaglijk voelt. Roemenië's troepen in staat van paraatheid TEL AVIV (AP) Volgens het Israëlische dagblad „Davar" zijn het Roemeense leger en de volksmilitie in staat van alarm gebracht om „elke Russische poging tot invasie of in menging in de binnenlandse aange legenheden te voorkomen". JDavar", orgaan van het vak verbond Histadroet. had van betrouw bare Roemeense zegslieden in Tel Avi vernomen dat „Roemenië niet hetzelf de lot zal treffen als Tsjecho-Slowa- kije". Reizigers die van een bezoek aan Roemenië in Israël waren terugge keerd hadden bevestigd, dat de Roe meense strijdkrachten in staat van paraatheid zijn, aldus het blad. Vol gens zegslieden omvatten de Roe meense strijdkrachten en volksmili tie 600.000 man. 16 PAGINA'S Van een zeer zwaar bewaakt Schiphol zijn gisteravond de ko ningin en Prins Bernliard naar Indonesië vertrokken, waar ztf donderdag zullen aankomen. De twee tussenliggende dagen bren gen zü door in Thailand. Op het vliegveld werd het koninklijk paar uitgeleide gedaan door Prinses Beatrix en Prins Claus PAGINA 7 i Herman van Veen wil nuchter blijven, maar "sommige meis jes lachen al als ik mijn duim be weeg" PAGINA 5 Regering in Bonn is tevreden over de overeenkomst inzake Berlijn PAGINA 6 i Hobbystad op de Leidato krijgt nationale allure STADSPAGINA i Van Leijn Loevesijn wordt een wereldtitel verwacht PAGINA 9 Schoenreparatie sinds 1929 KLAAR TERWIJL U WACHT DAMESHAKKEN v.a. 2,50 p.p. HERENHAKKEN 2,95 p.p. KOREVAARSTRAAT 17 De familie Bruurs: v.l.n.r. Harrie, Anton, Anna en Adriaan. les wordt verkocht, de tot zeven honderdduizend gulden opgelopen dwangsom zelfs maar zal benade ren. Dat betekent dat ook de overige be zittingen van de familie voorna melijk weilanden moeten worden verkocht. Weer kind uit Staphorst aan polio overleden DEN HAAG Het aantal dode lijke slachtoffers van de polio-epi demie die in Staphorst heeft gewoed, is gestegen tot vijf. De vierjarige Roelof Timmerman uit Staphorst is in een ziekenhuis te Enschede overleden. Dit deelt het ministerie voor Volksgezondheid mee. Er worden nog twee patiënten in Enschede verpleegd, een in Arnhem, twee in Groningen en drie in een re validatiecentrum te Beetsterzwaag. Thuis worden nog 24 poliopatiënten verpleegd. INTERNATIONALE BONTMODE NOG 7 DAGEN Een ring met briljanten is de hartewens van iedere vrouw. Die wens kan in vervulling gaan: bij Siebel. Er is een enorme keuze ringen met bril jant van f 100,- tot f500,- en een evengrote collectie boven f500,-. De briljanten zijn rechtstreeks op de diamantbeurs uitgezocht, zodaUu zeker kunt zijn van scherpe prijzen. En van een deskundig advies. JUWELIERS Den Haag-Lange Poten 0-11 Amsterdam - Kal verstr. 121 -123 Rotterdam-Stadhuisplein 24-20 Coolsingel 50 Haarlem-Grote Houtstraat 63 JERUZALEM (GPD) In Je ruzalem is gisteravond een de monstratie van drieduizend „Zwarte Panters" (die zich tegen woordig „Blauw-witte Panters" noemen, naar de kleuren van de Israëlische vlag) uit de hand ge lopen. De politie sloeg de demon stranten uit elkaar nadat zij op het Zionsplein, het centrum van de stad, minister van Financiën Sapir te spreken hadden ge vraagd. Bij straatgevechten wer den twintig personen gearres teerd. De "Panters" vertegenwoordigen de Joodse Oosterse gemeenschap pen, die zich in Israël veronacht zaamd gevoelen, ook door de rege ring. De demonstranten verwijten Sapir. dat de devaluatie de rijken nog rijker maakt en de armen nog armer Vooral nieuwe immigranten, die tegoeden in buitenlandse valuta mogen aanhouden, hebben van de devaluatie geprofiteerd, terwijl Isra ëlische burgers geen tegoeden in bui tenlandse valuta mogen hebben. Vol- gens de Panters maakt de economi sche politiek van de regering de kloof tussen westerse en oosterse be volkingsgroepen in de Israëlische ge meenschap alleen maar groter. De politie was vanochtend nog op zoek naar de leiders van de Panters. De hoofdstraten van Jeruzalem djn twee uur lang afgesloten geweest en de politie heeft verklaard In de toe komst geen vergunning meer te zul len geven voor demonstraties in het centrum van de stad. De Panters hadden van de politie toestemming gekregen om te demonstreren. Toen de Panters echter op het Zionsplein arriveerden en daar wei gerden dit te ontruimen, begon de politie de demonstranten met ge- geweld te verspreiden gedurende de gehele avond werd de politie vanuit zijstraten met stenen bekogeld Te gen middernacht werd bil het -«oofd- bureau van politie een poging tot brandstichting gedaan. Het is niet onmogelijk dat de autoriteiten de on geregeldheden zullen aangrijpen om een voorgenomen reis van de Pan ters door Amerika te torpederen. Zowel Israëlische als Amerikaan-" se Joodse leiders zijn bevreesd dat deze rondreis volgens de plannen die volgende maand zou beginnen. De reputatie van Israël bij de Jo den in Amerika zal schaden en voor Israël in gevaar zal brengen. Van Amerikaans-Joodse zijde ls al geprobeerd de reis af te kopen, door grote sommen beschikbaar te stel len voor de sociale problemen. De Panters zijn hierop echter niet inge gaan en willen de reis, waarvoor in Amerika veel belangstelling bestaat, ln elk geval doorgang doen vinden. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 24 Augustus 1871: In het Land van Cadzand heerscht -sedert een geruime tijd een ziekte onder de var kens. die meer toe dan afne mende is; blauwe plekken kondigen de komst dezer ziekte aan, meestal met doo- delijken afloop. Sedert de vorige opgave zijn alhier 1 persoon door pokken aangetast, als her steld opgegeven 4. overleden 4, overleden 1, zoodat in be handeling blijven 16. Te Rotterdam zijn, bij ge legenheid der kermis, biljet ten aangeplakt waarop met groote letters te lezen is: Achter U de pokken. Voor U de cholera. En toch kermis- houden. God laat zich niet bespotten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1