Falen in Brussel schaadt vertrouwen in EEG-landen Verwarring over de gevoelige rassenkwestie op de scholen Dublin steunt IRA in Ulster Onverwacht topoverleg van Roemeense leiders EU coebergh Vervolg van pagina 1 aarom mislukt Strenge regeling voor gevaarlijke stoffen op Rij n met coebergh nieuwe oogst hebt u beste bessen onder de (gratis) schenkkurk Na Sowjetrussische dreigementen Spoedig akkoord- Berlijn gratis KERKNIEUWS „GROTE MINH" DOET NIET MEE Panorama Amerika 's presidentsverkiezingen1972(III, slot) IVRIJDAG 20 AUGUSTUS 1971 fgjJSSEL (GPD) Het resul- van het zeventien uur durende torek van de EEG-ministers in ^jel over de dollar-crisis is ver -argebleven bij de schitterende roordingen, waarmee de dag was jonnen. Die bewoordingen waren trant van „De geschiedenis eist ■daag meer dan ooit een geza- olijke actie tot een Europese bij- e aan de internationale solidari- Maar de beslissende stap naar nonetaire unie heeft de EEG gis- eo niet kunnen zetten. Op 13 sep- jjier komen de ministers van Fi- njlën weer bijeen. Geven de resultaten van 19 augus- I reden om voor die dag in sep- •ber meer te verwachten? De Ne- ^ndse minister R. J. Nelissen wil- üt niet uitsluiten. Hij zinspeelde uielijk op de mogelijkheid dat de asen in de komende tijd een toe- id van dollars te verwerken zullen jgen die Parijs zal dwingen om terwille van zijn eigen econo- aan te passen bij de compro- sen die donderdag ter tafel zijn jacht. Een later door de Duitsers wijder verband geplaatst Be- oxvoorstel zal dan, naar het oor- il van deskimdigen, opnieuw de És voor het gesprek moeten vor- a: het vraagt het vaststellen van «nieuwe gemiddelde koers van de j-valuta ten opzichte van de dol- voor handelstransacties en een rventiesysteem ten opzichte van ere markten dat de marge tussen lEG-munten moet beperken, iaarom is een gesprek in eerste leg mislukt? In de wandelgan- worden behalve de Franse vast- denaheid ook de slechte leiding LEIDSCH DAGBLAD de Italiaanse voorzitter Ferrari- radi en een groot gebrek aan itieke druk als oorzaken opge ld. De teleurstelling klonk daar merkelijk zwaarder door dan in officiële verklaringen. Hoewel de listers van financiën, die geen allen iets hebben behoeven prijs- •n, misschien niet eens zo onte- en zijn, lijkt het politieke effect de gebeurtenissen uiterst nega< De Britten, keurig in de wacht er gereed om een beslissing van af te wachten, zullen tegen politieke onmacht wat vreemd kijken! iet ligt voor de hand dat in En- md zelf de tegenstanders van de se toetreding tot de gemeen telijke markt munt zullen a uit het feit, „dat Europa, ali er op aan komt, kennelijk niet rerenigd is als de zes willen doen rkomen". „Het politieke niveau", een verbitterde zegsman, „was jekeerd evenredig met het aa-n- aanwezige bewindslieden", op dringen van de financiële des- sligen werd er tenslotte toch nog gemeenschappelijke verklaring ïegeven, hoewel de deskundigen kt gebied van buitenlandse te kennen hadden gegeven daar te willen sfzien. Zij oordeelden het tegenover de buitenwereld lijker zou zijn geweest om te zeg de EEG niet had willen be lten tot de maatregelen die de mo llire situatie dan eist. Onmiddellijk na afloop van de G-besprekingen is het Beneluxbe- d voortgezet. Het zoveel mogelijk lenlijk optrekken vormde een ofdpunt. De Belgische regering t nu snel komen te staan voor beslissing om alsnog voor de ak een zwevende koers ten opzich- van de dollar aan te nemen. waarschijnlijk dat behalve gulden en de Duitse mark vanaf astaande maandag ook andere mteenheden binnen de EEG een evende koers zullen krijgen. Dan feten er voor de landbouw heffin- i en restituties plaatsvinden die beginsel niet veel afwijken van 1 systeem dat in de industriële sec- al wordt gehanteerd. Toch bete- st dit een stap terug. Ook al stelt EEG nog steeds gemeenschappelij prijzen vast en is er dus formeel ai sprake van terugkeer naar na sale landbouwprijzen. Deskun- willen nog niet zover gaan om zeggen dat de onmacht van de aisterraad ook het gemeenschap- landbouwbeleid uiteen heeft abten. Maar niettemin is het fgwekkend, dat mogelijk onder van boerenorganisaties (en B vooral in de Bondsrepubliek) I worden teruggekeerd naar nationaal landbouwbeleid, wan- de rekeneenheden, waarmee de -G werkt, minder waarde zullen 'Igen. De Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan heeft on verwacht een bezoek gébracht aan Netanya Beach. Hij sprak daar met Arabische studenten, die in Egypte en Syrië toe stemming hadden gekregen hun vakantie door te brengen in hun ouderlijk huis in de Gaza-strook. Tijdens Dajans gesprek met de jonge arabieren boden deze de minister druiven aan. BONN (DPA) Het vervoer van gevaarlijke stoffen op de Rijn zal met ingang van 1 Januari worden beperkt en kan strenge veiligheids palingen worden onderworpen. Naar de Westdultse staatssecretaris van Verkeer Wittrock gisteren meedeelde, treedt begin volgend Jaar in alle Rij noever-taten van de bondsrepu- tbliék een „verordening inzake het vervoer van gevaarlijke goederen op de Rijn" in werking. Deze verordening zal voorschrijven welke goederen niet per schip ver voerd mogen worden en welke slechts onder bepaalde voorwaarden ver scheept mogen worden. De te vervoe ren gevaarlijke stof en haar eigen schappen moeten in de scheepspapie ren worden omchreven. Voor het geval er gevaar ontstaat, moeten er schriftelijke aanwijzingen voor de bestrijding aan boord zijn. Voorts worden voorschriften van kracht over bouw en uitrusting de schepen die gevaarlijke goederen transporteren. De staatssecretaris merkte voorts op, dat reeds ingevolge de politiever ordening inzake de Rijnvaart van mei 1970 schepen met een gevaarlij ke lading bij dag en nacht bijzon dere kentekenen moeten hebben. LONDEN (DPA) Een telegram wisseling tussen de Britse premier Heath, en de premier van de Ier se "republiek Lynch heeft de betrek kingen tussen Londen en Dublin (die na het uitbreken van de onlusten in Noord Ierland toch al gespan nen weren) op een nieuw dieptepunt gebracht. De kloof tussen de twee regeringen schijnt nog nauwelijks te overbruggen. Aanleiding is een telegram waarin Lynch aankondigde de campagne van „burgerlijke ongehoorzaamheid" van de rooms-katholieken in Noord - Ierland actief te zullen steunen wan neer de poging tot het bereiken van een .militaire oplossing" van de cri sis wdrdt voortgezet. Lynch zegt, dat een dergelijke oplossing slechts door politieke middelen kan worden bereikt en dat Heath dat toch wel moet inzien. Een oplossing moet ge baseerd zijn op onmiddellijke gelijke behandeling van iedere burger, onge acht politieke overtuiging of gods dienst. Het telegram heeft Heath woedend gemaakt. In zijn antwoord wijst hij het telegram als onaanvaardbaar te rug, als een inmenging in de Britse binnenlandse aangelegenheden. De inhoud is ongerechtvaardigd, seint hij, en levert niet de minste bijdra ge tot een oplossing. De militaire operaties in Noord-Ierland zijn uit sluitend bedoeld ter bescherming van de bevolking tegen gewapende terro risten, die werken vanuit de Ierse republiek en er door gesteund wor den. Een Ierse „topconferentie" tussen Lynch, Heath en Faulkner is vol gens kringen in Londen nu op losse schroeven komen te staan. ADVERTENTIE Sadat spoedig naar Moskou (Van onze correspondent) CAIRO (GPD) President Sa- dat van Egypte gaat binnenkort vol gens de Libanese krant „El Haijat" naar Moskou om de Russisch- Egyp tische betrekkingen te bespreken. Egypte heeft van Sowjet-Rus- land geëist zijn ambassadeur in Cai ro Winogradow te vervangen. De Egyptenaren eisen diens vertrek we gens zijn rol in de Soedanese revo lutie en contra-revolutie. Bovendien was Winogradow goede vrienden njet Ali Sabri en Sami Sjaref, die v6l- gende week in Egypte terecht moe ten staan wegens een poging het re gime van president Sadat omver te werpen. BONN (AP) De ambassadeurs van de Grote Vier hebben in hun overleg inzake Berlijn de verschil len zover weten te beperken, dat vol gende week een akkoord over verbe ting van het leefklimaat in Berlijn kan worden verwacht. Dit is van bevoegde Westelijke zegslieden in Bonn vernomen. Af gelopen woensdag zou op een „dub bele" vergadering van de ambassa deurs van Sowjet-Rusland, de Vs, Engeland en Frankrijk zoveel voor uitgang zijn geboekt, dat zij hun deskundigen reeds hebben opgedra gen een ontwerp-overeenkomt op te stellen. Er zouden nog twee kwesties open staan, aldus de zegslieden, maar die zullen vermoedelijk volgende week door de ambassadeurs worden op gelost. Deze komen a.s. maandag we derom bijeen in het voormalig gealli eerd controlecentrum in West-Ber- lijn. Dat concrete vooruitgang over Berlijn op komst is zou ook kunnen worden opgemaakt uit het feit dat Bondskanselier Brandt van West- Duitsland drie dagen eerder dan vol gens plan zijn vakantie heeft beëin digd, en uit de mededeling van het Bondsministerie van' Buitenlandse Zaken dat de Amerikaanse ambassa deur Kenneth Rush heden, vrijdag, fninister Scheel zou inlichten over het verloop van het ambassadeurs- gesprek. Het is voor het eerst sedert het begin van dit overleg, 17 maan den geleden, dat het ministerie een dergelijk informatief gesprek heeft aangekondigd voordat het heeft plaatsgevonden. WENEN (Reuter) In Roemenië zijn gisteren plotseling het centraal comité van de communistische par tij, de staatsraad en de regering ge zamenlijk bijeengeroepen na een bijeenkomst op woensdag J.l. van de Sowjet-russische ambassadeur in Boekarest en de Roemeense leider Het Roemeense persbureau Ager- press meldde, dt^t op deze zeldzame midzomerbijeenkomst van de drie belangrijkste organen twee kwesties besproken werden (die volgens Wes telijke waarnemers de betrekkingen tussen Boekarest en Moskou in de afgelopen weken hadden aangetast). O De onafhankelijke houding van Roemenië jegens de Comecon (de Oosteuropese tegenhanger van de EEG); De Roemeense houding Jegens China, die in toenemende mate ban ge gevoelens in Moskou teweeg had gebracht. In een communiqué werd in Boe karest meegedeeld dat op de bijeen komst het standpunt, dat op de Co- mecon-vergadering in juli was in genomen, werd goedgekeurd. Dit is geen normale procedure en er blijkt uit dat de Sowjet-Unie Roemenië waarschijnlijk heeft bedreigd we gens de interpretatie van dat land van de resultaten op de bijeenkomst, aldus menen waarnemers. Hoewel de betrekkingen tussen Roemenië en China het tweede agendapunt vormden beperkte het communiqué zich tot een kort com mentaar over de bijeenkomst van de Comecon. Sinds de aankondiging van president Nixon dat hij China gaat bezoeken heeft Moskou zich meer bezorgd getoond over de pro- Chinese politiek van Roemenië. Waarnemers maken uit het commu niqué op dat Roemenië star vast- Carrington op Malta De Britse minister van Defensie Lord Carring ton is gisteravond in Malta aangeko men voor besprekingen met premier Dom Mintooff over de militaire ba sis op het eiland. Carringtoh werd vergezeld door functionarissen van Buitenlandse Zaken en van zijn ei gen ministerie. Doodgeschoten Een „transactie' tussen drie Griekse handelaars in verdovende middelen en de politie in Mannheim heeft geleid tot de dood van een der Grieken. Volgens de of ficiële lezing wilde woensdagavond, onmiddellijk na het sluiten van de „transactie", een 32-Jarige Griek vluchten, waarbij hij een politieman met een mes bedreigde. De politie man schoot en trof de Griek dodelijk met een kogel in de borst. Koreaanse contacten Vertegen woordigers van het Rode Kruis van Noord- en Zuid-Korea zijn vandaag in Panmoendjom bijeengekomen voor de officiële uitwisseling van brieven, waarin bevestigd wordt, dat beide lan den pogingen in het werk willen stel len om het contact tussen geschei den Koreaanse families te verge makkelijken. De samenkomst, die slechts negen minuten duurde, was niettemin van historische betekenis, omdat zij het eerste rechtstreekse contact tussen Seoel en Pjongjang is sinds 26 jaar. Morgen wordt nog een bijeenkomst gehouden. Arabier vertegenwoordigt Israël De eerste Israëlische Arabier, die het tot minister heeft gebracht, zal nu ook de eerste Arabier zijn die Israël in het buitenland vertegen woordigt. Abdoel Aziz Zoeabi, onder minister van Gezondheid, is gisteren uit Tel Aviv naar Cleveland, Ohio, vertrokken voor een congres van een vrouwelijke zionistische organisatie Zoeabi, 45, is een moslem, getrouwd met een Joodse vrouw. bessen verloren gaat ^^•koelkast-bestendig* echenkkurk.- oe I van-te zlln dat geen drupje l kostelijke Coebergh Verras uw gasten, trakteer uzelf; Coebergh's nieuwe oogst bessenjenever is uit Drink Coebergh püur: "n verrukkelijke borrel roet temper am ent. Meng Coebergh In een longdrink: 'n zomerse verkwikking! NED. HERV. KERK Aangenomen naar Wageningen J. Dol te Nijkerk, die bedankte voor Harlingen, Noordoostpolder (wijkge- meenten Nagele-Tollebeek) en voor Sexbierum. GEREF. KERKEN Beroepen te Bleija Z. Ramaker, kandidaat te Bleija, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN, VRIJG. Beroepen te Bleija- Holwerth en te Beverwijk H. J. J. Feenstra, kandi daat te Amsterdam. SAIGON (Reuter, AFP) Ge neraal Doeong Van- minh,bijge naamd „Grote Minh" en voormalig staatshoofd van Zuid-Vietnam, heeft besloten niet mee te doen aan de pre sidentsverkiezingen die op 3 oktober worden gehouden. De enige kandi daat is nu nog president Thieu. De generaal maakte zijn besluit bekend in een brief aan het hoogge rechtshof, waarid hij schreef dat zijn vermoedens inzake oneerlijke ma noeuvres door de regering bij het voorbereiden van de verkiezingen nu bevestigd zijn. Hij wilde niet in een „verachtelijke klucht" mee spelen. Generaal Minh had kort tevoren een onderhoud gehad met Ellsworth Bunker, de Amerikaanse ambassa deur in Saigon, die Juist was terug gekeerd van overleg in Washington. De ambassadeur kon hem geen ga ranties geven dat de Amerikaanse re gering ervoor zou zorgen dat de ver kiezingen eerlijk verlopen. Begin augustus verwierp het Zuidvietname- se hooggerechtshof de kandidatuur van een andere belangrijke figuur, vice-president Ky, omdat deze niet het vereiste aantal handtekeningen kon overleggen. Generaal Minh beschuldigde on middellijk daarna president Thieu van „het gebruikmaken van alle denkbare listen" om te beletten dat Ky zich kandidaat kon stellen. WASHINGTON (GPD) Kort na dat president Nixon in 1969 aan de macht kwam, ontstond er verwar ring over het beleid van de nieuwe Republikeinse regering met betrek king tot de gevoelige kwestie van de rassen-discriminatie op de openba re scholen. Volgens sommigen wilde Washington, voor het zuiden, de in druk wekken dat de pressie om te voldoen aan de integratie-uitspraak van het Hooggerechtshof verlicht zou worden, maar tegelijkertijd ook weer niet de indruk wekken, dat er met de wet de hand werd ge licht. Deze tactiek werd toen voorname lijk toegeschreven aan het wijd-ver- breide gerucht, dat Nixon op het partijcongres in Miami, waar hij kandidaat werd gesteld voor zijn partij, bepaalde afspraken had ge maakt met de conservatieve sena tor van Zuid-Carolina, Strom Thur mond, die in ruil voor die beloften ervoor' zou zorgen dat Nixon bij de verkiezingsuitslagen kon rekenen op de steun van zuidelijke staten. Als zuiderling had Senator Thurmond twee noten op zijn zang: de katoen industrie en de rassenkwestie. Nu de invloed van Strom Thurmond op Nixon te verwaarlozen is (het katoen-probleem werd opgelost) zou de regering-Nixon wat betreft de ras senkwestie pogen de populariteit van gouverneur Wallace van Alabama onder de blanke zuiderlingen in te dammen, in de hoop daarmee stem men te winnen in 1972. In april van dit Jaar nam het Hooggerechtshof een beslissing die de regering niet had verwacht. Het hof zei, met 9 tegen 0 stemmen, dat het "bussen" hert transporteren van leerlingen naar andere scholen dan die waar zij gewoonlijk heen gaan teneinde een rassen-evenwicht te bereiken tussen het aantal blanke en zwarte leerlingen gewettigd was. De regering-Nixon had zich tot op het laatste ogenblik tegen dat "bussen" verzet. Complicatie Op grond van de uitspraak van het hof werd in mei door het ministerie van Onderwijs een "bus-plan" opge steld voor de stad Austin in Texas (de staat die Nixon, om de 25 kiesmannen, straks goed kan gebrui ken in de verkiezingen), waar de scholen nog overwegend ras-geschei den zijn. Het plan van het ministerie werd na veel vijven en zessen, tot in het Witte Huis toe, tenslotte naar een federale rechter in Austin ge zonden, als basis voor de regerings positie in een proces over de "bus plannen" van de stad Austin zelf, die onvoldoende werden geacht. Maar nu kwam de regering voor een on verwachte complicatie te staan, want de rechter in Austin besliste dat 't plan van het ministerie van Onder wijs minder voldeed dan de plannen van de stad Austin zelf, die neerkwa men op een sub-minimale toe passing van de uitspraak van het hooggerechtshof. Het probleem voor de regering-Nixon was nu: moeten wij van die uitspraak in Austin in hoger beroep gaan en daarmee ris keren dat wij in Texas te boek ko men te staan als kampioenen van de door het hooggerechtshof voorge schreven integratie, of moeten we de zaak laten rusten? Uit verschillende ontwikkelingen in het ministerie en in het Witte Huis zou men kunnen concluderen, dat men tot het laatste toe onzeker was over de te volgen koers. Op 3 augustus verklaarde president Nixon dat hij zelf tegen het begin sel van "bussen" was, dat hij zijn ministers van Justitie en Onderwijs opdracht had gegeven in het ver volg de naleving van de uitspraak van het Hooggerechtshof tot een ab soluut minimum te beperken, en dat het ministerie van Justitie in hoger beroep zou gaan van de uitspraak in Austin, nadat het zou vragen om de lokale schoolautoriteiten in die stad in de gelegenheid te stellen zelf een aanvaardbaar busplan te ont werpen. Het ministerie van Justitie moest dus nu het officiële "bus plan" van het ministerie van Onder wijs afschrijven als steunverstrek- kend. Enige spanning Deze pogingen om het zuiden niet voor het hoofd te stoten en de twee slachtigheid van de regering, bleven ook in het zuiden niet onopgemerkt. Een week na Nixons verklaring stuurde gouverneur Wallace een te legram naar het Witte Huis, waarin hij Nixon vroeg zijn uitspraken na te komen en zijn ministers van Jus titie en Onderwijs in te tomen op het stuk van het "bussen" van leerlin gen. Nixon reageerde prompt. Al de vol gende dag liet hij weten dat aan fe derale employé's die zich niet zou den houden aan zijn formule van het absolute minimum aan "bussen", an dere taken zouden worden toegeme ten. Tegelijkertijd liet Nixon door schemeren dat dit ook regelrecht ontslag zou kunnen betekenen. Nixons verkiezings-strategen heb ben terecht begrepen dat, wanneer de Republikeinse partij ooit de meer derheidspartij wil worden die het nu niet is, de beste kansen dan liggen in het veranderende zuiden. Men is blijkbaar bereid om daartoe prag matische overwegingen voorrang te verlenen boven principiële. Maar het zuiden, dat al sinds de verloren burgeroorlog steeds weer om prag matische politieke redenen het hof wdrd gemaakt, en dat altijd overwe gend democratisch heeft gestemd, zal zich vermoedelijk niet laten ver leiden door de tactiek van de Repu blikeinse regering. De aankondiging van gouverneur Wallace dat hij volgend Jaar weer kandidaat zal staan voor het presi dentschap, belooft de enige werkelij ke spanning te worden in een natio nale verkiezing, die voor velen in de Verenigde Staten bij voorbaat al ten voordele van president Nixon is beslecht. In het zuiden, waar Nixon zijn grootste winsten zou kunnen en hoopt te boeken, gaat het daarbij niet voornamelijk tussen hem en de Democraten, maar om de vraag in hoeverre hij Wallace kan afhou den van het succes dat de gouverneur van Alabama in 1968 wist te boe- ken. Mocht Wallace erin slagen de zelfde vijf staten te veroveren, dan ziet het er voor Nixon ln 1972 som berder uit dan in 1968. al was het alleen maar omdat hij zich toen nog niet ook had te verantwoorden voor de teruglopende economie die ook in het zuiden Crisis-proporties heeft be- i reikt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9