Vuurzee na felle explosie n* Delftse gelatinefabriek Van Veen praat al niet meer over het 'kleuteronderwijs' Redacties betreuren gebrek aan inspraak Ruim 100 Groningse bedrijven failbet ]m dode, een vermiste, acht gewonden PAO 20 AUGUSTUS 1671 LEIDSCH DAGBLAD NVJ "geschokt door mammoetfusie dagbladen UTRECHT (ANP) Journalisten werkende bij de Nederlandse Dag blad Unie. de Arbeiderspers en de perscombinatie zullen zaterdagmid dag in het jaarbeurscongrescentrum in Utrecht bijeenkomen voor overleg over de samenwerkingsplannen van hun directies. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journa listen heeft vertegenwoordigers van de redacties uitgenodigd voor een beraad, opdat gezamenlijk een be leid ten aanzien van deze samen werkingsplannen kan worden vastge steld. Het algemeen bestuur van de journalistenorganisatie heeft dit gis teravond meegedeeld in een commu niqué, waarin het o.m. in hoge mate betreurt dat de werknemers van de bedrijven en de vakbonden door middel van een summiere verkla ring op'de hoogte zijn gesteld van de voornemens tot commerciële en technische samenwerking. "Rondweg geschokt" is de NJV In 1970 GRONINGEN (ANP) Uit het jaarverlag van de Kamers van Koop handel en Fabrieken in het Gronin ger gebied is gebleken dat in 1970 107 bedrijven failliet zijn gegaan. De grootste klap viel in de horecasector dertien bedrijven waren genoodzaakt te sluiten, evenals zeven bouwbedrij ven. In 1969 werden 11 faillissemen ten uitgesproken, dit jaar zijn het er tot nu toe 75. Men is tot de conclusie gekomen dat een steeds groter deel van de za ken in het centrum van Groningen gedreven wordt als filiaal van lande lijke grootwinkelbedrijven. Stijgende personeelskosten. Hoge rentestand en de prijzenstop maakten een redabele exploitatie steeds moeilijker. Daar komt nog bij dat de binnenstad steeds meer gebrek aan parkeerruim te krijgt. Daarom is spoedige bouw van parkeergarages noodzakelijk voor het voortbestaan van de Groninger hinnenstad. door de passage in de verklaring waarin slechts wordt gezegd dat overleg met de vakbonden en onder nemingsraden zal worden geopend, als de onderhandelingen naar ver wachting resultaten zullen opleveren. "Dat bij een beslissing, die zozeer de identiteit, de redactionele kwali teit en onafhankelijkheid van de betrokken kranten kan raken, met geen woord over inspraak laat staan medebeslissingsrecht van de redac ties wordt gerept, acht de NVJ een onthullende en onvergeeftijke fout. De kamerleden Roethof (PvdA), Wilbers (D'66) en Aarden (PPR) hebben de minister van CRM en van Economische Zaken gevraagd om de kamer in te lichten over de achter gronden van de samenwerking tus sen de perscombinatie Het Parool en de Volkskrant, de Arbeiderspers (Het Vrije Volk) en de Nederlandse Dagblad Unie. In het bijzonder vragen de drie kamerleden, of de ministers bereid zijn om het standpunt van de rege ring te verduidelijken, met name gezien uit hek oogpunt van het pu blieke belang van een zo gescha keerd mogelijke informatie en ver scheidenheid van meningsuiting. Super goedkope vakantietrips naar Spanje en Griekenland SCHIPHOL Binnenkort kunnen de Nederlandse toeristen voor nog geen tweehonderd gulden naar Span je. De Rijksluchtvaartdienst heeft de Vliegunie, onder welke naam de reis bureaus Christoffel, Europa Express Arke, Sterreizen en de Nederlandse Reis Vereniging (NRV) samen wer ken, toestemming gegeven voor het organiseren van bijzonder laag ge prijsde korte vakantiereizen naar Spanje en Griekenland. De goedkoopste reizen, die op het programma staan zijn vierdaagse reizen naar Majorca en Benidorm voor honderdtachtig gulden per per soon alles inbegrepen. Vanaf 16 okto ber kan men op alle dagen behalve op zaterdag voor deze reizen ver trekken. De vluchten worden uitge voerd door de chartermaatschappij Transavia. De samenwerking van de Neder landse reisbureaus is tot stand geko men om de buitenlandse concurren tie op het gebied van de vakantierei zen het hoofd te kunnen bieden. Daarbij wordt onder meer gedacht aan Duitse mededinging. Andere ta rieven: vier dagen Costa del Sol f 195 en vier dagen Rhodos f 239. ÉÊL. 1 ELFT Een felle explosie heeft gisteravond de ontvet- installatie, een vitaal deel van de enige Nederlandse ünefabriek in Delft verwoest. Een werknemer vond bij de iloffing de dood terwijl vanochtend nog werd gezocht naar hveede slachtoffer, dat nog vermist wordt. ier ht personen werden gewond, ke( fde zes ernstig. Twee mensen ten na behandeling in een ahuis naar huis. Nadat de dweer de afgelopen nacht poot materieel de brand be- n d kon pas vanochtend om sur het sein "brand meester" en gegeven. De technisch, teur de heer Thoms schatte ateriële schade op een paar tw BL bet twintig meter hoge gebouw, in een gesloten circuit de 8 «tof dierlijke beenderen voor latinefabriek met benzine van en vet werden ontdaan, bleef ;erwrongen hoop staal en een ;e hoop puin over. ir® explosie is tot op tientallen ki- ith ers afstand gehoord. In Delft 1 elden in de omgeving van de duizenden ruiten. Na de ex- om vijf over half acht, ont- een felle brand. De vlammen u tot honderd meter hoog. Ex- 0| en de vuurzee trokken zeer mensen naa'r het terrein van it >p. dn de zes ernstig gewonden is nj Ijna drie uur na de ontploffing i Hij was op een vluchttrap door vallend puin bekneld geraakt. De overige vijf gewonden in de zie kenhuizen zijn de Pool S, de Turk D. M. de Spanjaard G. de Marok kaan S. I. en de Delftenaar Da K. Vitaal deel Er waren op het ogenblik van de explosie vijftien personen in het in de luchtgevlogen gebouw aanwezig. Daar een vitaal deel van het be drijf is verwoest en commercieel di recteur de heer H. J. Cramer niet zag hoe op korte termijn aan vol doende grondstof te komen, mag verwacht worden, dat de gelatine fabriek of stil komt te liggen of ar beidstijdverkorting moet invoeren. Het duurt, volgens de heer Cramer, tenminste anderhalf jaar voor een nieuwe ontvettingsinstallatie kan zijn gebouwd. Bij de gelatinefabriek werken 325 man personeel. Geen van hen hoeft voorlopig ontslag te vrezen, daar het bedrijf tegen bedrijfs schade is verzekerd. Lange tijd heeft gevaar bestaan, dat een gedeeltelijk gevulde onder grondse benzinetank van 20.000 li ter inhoud zou ontploffen. Assistentie een ondemocratische zaak vindt („de chauffeur en de bankdirecteur betalen nu evenveel en dat is be paald niet rechtvaardig"), hij zich zonder omwegen stelt achter de hem bekende conclusies van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling over Nederland (het land heeft alleen nog reserves aan geschoolde arbeidskrachten binnen de „sociaal lagere milieus" mits daarvoor het onderwijs wordt gebruikt)„onze grote zorgen zijn precies in de lijn van de OESO", hij met overgave spreekt over het „breder toegankelijk maken van het onderwijs" en hij het richten op het basisonderwijs „zeer belang rijk vindt", waaraan hij op andere momenten nog toevoegt dat „het huidige systeem (het bestaan kleu- tergeld) een barriè vormt" en „dat een van de eisen van schoolgeldhef fing is, dat het schoolgeld op zich geen barrière mag zijn voor de toe gankelijkheid van het onderwijs", hij bovendien alle gewik over kleuter- en schoolgelden apart wenst te zien van verhoging van de collegegelden: „in het regeerakkoord staat over het collegegeld dat er een principiële heroriëntering komt; die herorienteirng slaat niet op het schoolgeld". Profijtbeginsel Daarmee zijn we een stap verder naar duidelijkheid. In het gesprek valt op dat de minister twee dingen zeer vaak noemt: de relatie ou ders/onderwijs en de slechte ge steldheid van de economie. In het thans beruchte woord „profijtbegin sel" ontmoeten die twee factoren elkaar. De minister: „een vertaling van de relatie die er altijd is ge weest tussen ouders en overheid ten aanzien van het onderwijs". Hij noemt „de vraag om een nationaal onderwijsbeleid" gerechtvaardigd en hij vindt het minder belangrijk of de ene tak van onderwijs meer of minder krijgt dan wel dat het be leid in een samenhang inderdaad zelf ook rechtvaardig is. Onderwijsbeleid, zegt hij, moet zijn omlijst door medezeggenschap van de onderwijsorganisaties, de docen ten, de ouders en (soms) de leerlin gen, „in een samenspel". Hij kon digt aan deze week te zullen discus siëren met organisaties, werkende Jeugd en leerlingen over het in 1972 te voeren beleid. Sneller dan tot dusver een bewindsman deed. Hij beaamt dat in deze reeks van ge sprekspartners de ouders in sommi ge sectoren ontbreken. „In dit op zicht is het openbaar onderwijs een van onze zorgen", aldus de minister. Hij stipt aan dat dit vraagstuk be hoort tot het werkterrein van staatssecretaris Schelfhout, maar voegt er nog wel aan toe dat het zijns inziens op den duur zou kun nen komen tot wettelijke maatrege len die verandering brengen in de beheersvorm van het openbaar on derwijs. Daarmee is in het gesprek de alou de Nederlandse verhouding tussen openbaar en bijzonder onderwijs ter sprake gekomen. Minister van Veen laat er geen misverstand over be staan dat het bijzonder onderwijs („daarmee moeten we rekenen in de Nederlandse situatie", „de vrij heid van onderwijs is een groot goed" en „we moeten de waarde er- kenen van dat veelkleurig palet" intact dient te blijven. Consequenties Minister van Veen voegt er wel di rect de financiële gevolgtrekking aan toe: „Inderdaad, dat ruimte la ten aan de onderwijsstichtingen heeft financiële consequenties" (zijn erkenning dat de OESO gelijk heeft met de stelling dat ons veelvormige onderwijsstelsel extra geld kost). Zelfs zegt hij: „We moeten er reke ning mee houden bij het verdelen van de koek". Daarbij geeft hij wel andere wegen aan voor beter om springen met de financiële middelen: „we moeten elkaar meer kosten bewust maken", „we moeten met de bouw van scholen voor basisonderwijs wat minder op grote duurzaamheid mik ken". Dat is een duidelijk aanwijzing in welke richting de gedachten over bezuinigende mogelijkheden gaan. Ten aanzien van het voortgezet on derwijs zegt minister Van Veen het nog duidelijker: „Afstanden bestaan er nauwelijks in dit land. We moe ten echt doen aan maatschappelijke schaalvergroting. We 'moeten op grotere schaal denken". Dat slaat, zo blijkt uit nadere vragen, op geo grafische aanpak. Het is een plei dooi voor de grote (re) scholenge meenschappen in streekcentra, maar niet zonder meer voor samenwer kingsscholen tussen „de zuilen". De minister vindt het wel prettig als men elkaar vindt, maar van zijn plaats af deze samenwerking bevor deren lijkt er niet bij te zullen zijn. Al zou hij dat via de planprocudure in de hand kunnen hebben. Geen gouden bergen Li het vorige kabinet had minister Van Veen, als staatssecretaris van binnenlandse zaken, alles te maken met het georganiseerd overleg over de salarissen e.d. van de ambtena ren, dus ook van leraren en over- wijzers. Is daar bezuinigende aan pak te verwachten?: „Goed gehono reerde docenten zijn in het belang van het onderwijs, maar anderzijds moet ik op grond van de huidige zeer krappe situatie zeggen, dat er geen gouden bergen zijn te ver- waohten". Flexibeler en optimaler gebruik van de onderwijsgebouwen acht de mi nister wel een mogelijkheid, „al is er geen grote winst uit te behalen". Hij wil er echter op langere ter mijn „wat meer zich aan geven". Zoals hij trouwens in het algemeen de hoop en het vertrouwen heeft op vier Jaren ongestoord beleid. „Dan bewijzen we het onderwijs een groele dienst". Hij wenst ambtenarenstop of geen ambtenarenstop zijn depar tement te voorzien van iets nieuws: onderwijs-economen. Die bezit Ne derland gewoon nog niet. Minister Van Veen probeert te verduidelij ken dat er niet „domweg wordt ge daan aan bezuinigen", maar dat er wordt getracht het onderwijsbeleid („nu in een doodlopend straatje") om te buigen, door andere accenten te leggen. Daarbij zijn er principië le vragen, die hij niet in één jaar denkt te kunnen beantwoorden, maar „in vier Jaar". Van hem is „in de komende Jaren een aantal onsympathieke dingen te verwach ten en mijn' populariteit zal niet groeien, maar dat moet men maar aanvaarden". Met het woord „men" bedoelt hij hier zichzelf. Zo onge veer het laatste woord in het ge sprek is zijn „verbreding van de onderwijsmogelijkhe4en", ondanks al zijn somberheid over de econo mie. Van Veen lijkt de grote tegenstrij digheid (meer mensen meer onder wijskansen geven enerzijds, efficiën ter omspringen met de middelen anderzijds) te hebben aangepakt. Daarvoor is durf nodig. Als de „theoretische conclusie" Juist is. dat hij de kleutergelden op den duur zou willen afschaffen en geen schoolgeld voor het dan verbrede basisonderwijs invoert, zal hij kun nen rekenen op waardering. Dr. Meinsma in actie tegen reclame voor "halvaret" AMSTERDAM Dr. L. Meinsma directeur van de stichting Actie Niet Roken, is het helemaal niet eens met de wijze waarop de Groningse ta baksfabriek Niemeyer reclame maakt voor haar "halvaret" Kelly, een filtersigaret die half zoveel ni cotine en teer zou bevatten als an dere sigaretten. Volgens dr. Meins ma wordt met deze campagne een veiligheid gesuggereerd, die het pu bliek kan misleiden. In een telegram aan de fabriek heeft de anti-roken-propagandist gezegd, dat in de reclame een ga rantie ontbreekt met betrekking tot NOORDWIJK AAN ZEE „Hotel Hollander" Kon. Wilhelminaboulevard 11. In ons gezellig a la carte restaurant met UITZICHT OP ZEE PLATE SERVICE f6,50 COMPLETE MENU'S f 10,— en verschillende vis specialiteiten o.a. zalm en verse gestoofde paling. TEL. 01719—3441 de bescherming van de gezondheid van de consument. Dr. Meinsma vraagt Niemeyer te bevorderen dat de tabaksfabrikanten de reclame voor hun produkten he lemaal stop zetten, ook al omdat de campagne van de Groningse fabriek verschillende meningen binnen de Stichting Sigaretten Industrie heeft losgewoeld. In het denken van de nieuwe onderwijsminister bestaat er al geen verschil meer tussen kleu teronderwijs en basisonderwijs. Tijdens een exclusief gesprek blijkt hij sprekend over het kleutergeld de term basison derwijs voor beide samen'te ge bruiken. als een geïntegreerd ge heel. Dat er een grote versmelting van beide vormen van onderwijs is te verwachten onder het nieuwe bewind is geen nieuws. Maar nieuw is dat de bewindsman deze integratie in relatie brengt met de thans spelende vraag of de kleu tergelden zullen worden verhoogd. Hij zegt „dat er een andere theore tische onclusie mogelijk zou zijn geweest" op basis van zijn eerdere uitlatingen. Geconfronteerd met de uitspraak van zijn collega Drees (kleutergeld verhogen is redelijk, want nu betalen de mensen mee, die zelf hun kleuters thuishouden) zegt de minister ronduit: „Dat stel ik liever op een wat andere wijze', en „ik benader het van de andere kant". De brandweer kreeg assistentie van een Delfts expeditiebedrijf om de grote brokken puin te lichten, waaronder twee werknemers be kneld zaten. Nadat een van hen was gered, wiens toestand door een arts redelijk wel werd genoemd, werd ge constateerd, dat de andere man dood was. De brandweer trok zich vervol gens terug op veiliger afstand. Ze wacht een gunstiger ogenblik af om het stoffelijk overschot van het slachtoffer, een Spanjaard, te ber gen. Directeur Cramer lichtte op het hoofdbureau van de Delftse politie toe, dat het bedrijf niet gevaarlijk is te noemen. De lijm- en gelatinefa briek Delft, die dateert van 1920, stond voortdurend onder controle en alle denkbare veiligheidsmaatre gelen waren genomen. De thans verwoeste ontvettingsinstallatie werd in 1957 in gebruik genomen. Over de oorzaak van de explosie kon hij niets meedelen. Mogelijk is ze veroorzaakt door blikseminslag. Sedert 1968 werd in de fabriek geen lym meer gemaakt. Voor kunsx- lijm werd een afzonderlijke fabriek, Delft National Chemie, gesticht op een terrein aan de overzijde van de Schie, tegenover de gelatinefabriek. Een rokende en brandende puinhoop: dat bleef er over van de Delftse gelatinefabriek na de explosie. Vijftig man op bed na eten van bedorven worst VROOMSHOOP In het Overijsselse dorp Vroomshoop (ge meente Den Ham) heeft een plaat selijke slager voor een kleine epide mie gezorgd. Door een zelfgemaakte soort worst aan zijn klanten te ver kopen liggen op het ogenblik bijna vijftig Vroomshopers met maag- en darminfectie thuis in bed, sommigen zelfs in het ziekenhuis. Artsen en inspecteurs van de Keu ringsdienst van Waren hebben heel wat werk moeten verzetten om er achter te komen dat de worst de veroorzaker was van de besmette lijke infetcie, die men gedetermi neerd heeft als salmonella Stanley. De keuringsdienst heeft de rest van de worst in beslag genomen. In september 4RACHUTIST OMGEKOMEN VERSUM (ANP) De 29-Jari- G j A verhoef uit is gisteravond om het le- toen hij bij het vlieg- van een hoogte van met ongeopende para een weiland te pletter viel. de oorzaak tast men nog van de Rijkslucht- heeft wel uitgewezen, dat Verhoef om welke reden dan poging heeft gedaan om te openen. De para- en reserveparach,ute waren volledig in_tact. neemt men aan, dat de zich in de hoogte heeft al was het helder weer, en goed. De parachute had 750 meter moeten openen. Verhoef stond bekend als en enthousiast parachu- achttien sprongen was hij ervaren. De nieuwe minister van Onderwijs en Wetenschappen mr. C. van wiens opvattingen over het onderwijs hiernaast kunt lezen 1 op 19 december 1922 in Barneveld géboren. Na het beëindigen 'ijn vakstudie volgde hij een opleiding mx>.-staatsinrichtingin Oegde hij aan de Vrije Universiteit in Amsterdam het doctoraal Ken Nederlands recht af. zijn benoeming tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken in was hij achtereenvolgens gemeentesecretaris van Hoogeveen en tingen. Maar de definitieve uitspraak over kleuter- en schoolgelden valt uit de mond van minister mr. C. van Veen pas te Verwachten in sep tember voor het front van de Ka mer. We moeten het doen met de gissing of de door hemzelf geopper de „theoretische conclusie" de Juiste zal zijn. De conclusie dat kleuter- gelden op den duur kunnen ver dwijnen en dat er in leder geval voor de basisschool géén schoolgeld zal (terug) komen. Ook al vindt de minister 'het een „achterhaalde zaak" om de kosteloosheid van on derwijs in verband te brengen met de leerplicht, maken we toch deze gissing tot de onze, omdat: de minister zo duidelijk qua hef fingssysteem dat hele kleutergeld

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7