Automonteur uit iLeiden houdt nu nolens draaiend NEM en de Elascon breiden flink uit ^fim van Krieken (23) behaalde molenaars-diploma Boete voor bezit van verdovende middelen ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v.d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. DrlessenstraatOude Vest en Langegracht ("Lichtfabrieken Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is ..altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. briljant. De beste merken de ruimste keuze. Juwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. «u ySIJDAG 20 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD Eerste paal geslagen aan de ijf Meilaan LEIDEN Gistermiddag is op het fabrieksterrein op de hoek van de Vijf Meilaan en de Rooseveltstraat de eerste „officiële" paal geslagen voor nieuwbouw voor enkele van de zeven in de Hollandse Constructie Groep opererende bedrijven. De uit breiding betreft de NV Nederlandse Elektrolas Maatschappij, een in 1929 en de de NV Handelmaatschappij Elascon, een na de tweede wereld oorlog uit de HCW (Hollandse Con structie Werkplaatsen) voortgekomen bedrijf. Dit drietal maakt deel uit van de HCG, één van de zes werk maatschappijen (de „metaalpoot") van de Hollandse Beton Groep NV. De heer P. S. Stokman, directeur HCG, NEM en AKF (nog één van de zeven), zette de heiershelm op en verrichtté in de broeiende warmte de bouwarbeid. Hij legde daarmee de grondslag voor de eerste fase van de nieuwbouw: een fabricagehal van 185 bij 20 meter en een magazijnhal van 60 bij 20 meter. De fabricageloods wordt onderdak voor een apparaten- bouwhal en een „pipeshop" tfabri- age van pijpleidingen) voor de NEM. De vestigingen aan de Zijlsingel in Leiden en in Oudewetering wor den opgeheven. Personeel en appara tuur gaan naar de nieuwbouw over. De gebouwen zullen worden afgesto ten. In de nieuwe gebouwen is ruim te voor uitbreiding van het perso neelsbestand. De tweede hal zal worden gebruikt voor uitbreiding van Elascon en voor de montage-afdeling van de NEM. In totaal komt er 5000 m2 nieuwe produktieruimte. De nieuwbouw zal medio 1972 gereed zijn. Het bouwkundig gedeelte wordt uitgevoerd door de NV Aanne- meningsmaatschappij Bik en Bree- develd in Leiden. De overige werk zaamheden worden in eigen beheer gedaan. Het werk vraagt een groot aantal voorzieningen als het bou wen van een nieuwe hoogspannings installatie. kraanbanen en aan leg van nieuwe wegen en een smals- spoornet. De tweede fase betreft de bouw van een kantoor-kantinegebouw vóór de hallen en aan de Vijf Meilaan dus. Dit Droject is nog niet opge dragen, maar moet op dezelfde tijd klaar zijn. Op de begane grond komt een kantine (120 personen» voor per soneel van HCW en NEM. die aan deze kant van de Vliet werken. Het kantoor op de verdieping zal o.a. het montagebureau en de tekenka mer pijpleidingen van de NEM gaan bevatten. Vóór het slaan van de eerste paal fcaf ir. J. H. Dickhoff, directeur HCG en NEM en tevens lid van de raad van bestuur van de HBG, een uiteen zetting, waarna hij zijn collega Stok man in de „gele trui" hielp. Daar van geeft de grote foto (Holvast) 'n beeld. Op de kleine een situatieschets van de nieuwbouw, met op de voor grond de Vfjf Meilaan by de brug over de Vliet en achteraa de Roosevelt straat. Leids paar voor politierechter van prachtig tweed. Geheel gevoerd Tiet luxe, warme wattine plaidvoering. Staat parmantig door de leuke auto- wielknoopjes, de rugceintuur en de epauletten met gespjes als grappig ak- sentl In zes modieuze kleuren. Maten 92-98-104-110 Grtcft Maat 92 normale prijs OU Yu als extra verrassing uit onze geheel lieuwe kindcr- (ollektie HALVE PRIJS: 2 gld. st. p. maat rltli zijl lel' LEIDEN „Molens hebben altijd al mijn belangstelling ris *ad is een uitsPraak van Wim van Krieken. Het tastbare TM [ivijs van die bewering bevindt zich in de de zomerse tuin iter zijn ouderlijk huis aan de Mariënpoelstraat te Leiden, aar staat in de vreugdestand een bijna manshoge wipwater- lolen, die Wim vier jaar geleden in elkaar knutselde. Hij erde toen nog voor automonteur, welk vak hij inderdaad ilisti eeft uitgeoefend. Tot de bouwvakvakantie van deze zomer om ■ecies te zijn, want sinds die tijd is de 23-jarige Van Krieken i de leer bij molenmaker Verbij uit Woubrugge teneinde diens 'oüde ambacht onder de knie te krijgen. r* jrmai CJ rit c )e molenaar kwam zelf met het irstel en Wlm accepteerde grif. it bezwaar dat Wim eigenlijk wei kaas heeft gegeten van het tim- ansvak. wordt ruimschoots ver door diens gedetailleerde ken- van molens, hun constructies en werking. Wim van Krieken is melijk één van de eerste gediplo- srde "vrijwillige molenaars" in s land. Dit is een gilde van jonge ^ilen-enthousiasten, die onder de van vereniging de Holland se Molen worden opgeleid om af en stilstaande, doch in goede staat 'wakkerende molens aan het draaien irengen. Polders tap w*m van Krieken nu molens aaiende houdt in plaats van auto's idt zijn voorgeschiedenis in een ro« igdhobbiehet nabouwen van mo- uit vrije-tijdsblaadjes. "Je stuit zon bouwtekening altijd wel op kerkten die niet kloppen, dus dan ga eens bij een echte molen kijken dat zit. Je ontdekt dan hoeveel Dientypen er eigenlijk zijn". !7at dat betreft is er heel wat te uiüfn in de Leidse streek. Wim haalt een kaart bij, waar alle molens Zuid-Holland op staan. Er blijkt dat de polders rondom Leiden zijn gezegend met' windmolens, i: "Ja. de Kinderdijk heeft wel de am. maar wij hebben eigenlijk de d. Bij ons draaien de molens el- week wel een keer, zeker in de aM .ierdag. Leuk voor de toeristen, is goed voor de molen en de boe vinden het prachtig als de pol- wordt drooggemalen met de mo- want dat kost geen geld zoals gemaal. ïoen bij Wim van Krieken het sta an van modelbouwen was bereikt, TOfde hij meer over molens weten, kwam in contact met voorzit ter Stokhuizen van de Hollandsche Molen. Door een boek dat hij wilde lezen. Deze attendeerde hem op de twee Jaar durende cursus voor vrij willig molenaar. Scheef oog In die opleiding wordt diepgaande aandacht besteed aan kennis van het weer, de molen-inrichting en de be handeling van de molen. De aan komende vrijwillige molenaar dient voorts zijn weetje te weten over het onderhoud van deze puur Hollandse monumenten. Wim van Krieken weet, dat „ech te" molenaars nogal eens met een scheef oog kijken naar hun hobby collega's: „Wij zijn echter geen con currenten. Als er voldoende beroeps- Door Henk de Kat molenaars waren, zouden wij niet nodig zijn. Er is echter een tekort, zodat wij helpen met het draaien van molens. Het is zonde om ze te laten wegrotten. Hier aan het einde van de Ma riënpoelstraat staat bijvoorbeeld een prachtige wip watermolen. Ik heb al eens via de Hollandsche Mo len aangeboden om 'm op gezette tij den te laten draaien. Want hoe is het nu: het ding is pas gerestaureerd en dan gaat-ie weer voor tien jaar aan Het gemeentebestuur heeft -ech ter niet eens de moeite genomen om te antwoorden. Als de molen aan een stichting zou hebben toebehoord zou die hebben gepopeld om te kunnen draaien. Vooral omdat de molen langs de Willem de Zwijgerweg staat, een toeristische route dus. Dan is het toch leuk als de molen een keer draait. Mijn ervaring is, dat veel mensen daar naar komen kijken om dat ze geen idee hebben hoe zo'n mo len eigenlijk werkt. Dat zou je dan ook eens uit kunnen leggen". MOLENTOCHT LEIDEN In het pol derlandschap ten noorden van Leiden zullen morgen zo'n twin tig molens draaien. Dit is ter ge legenheid van een excursie, die begunstigers van de Rijn landse molenstichting per boot gaan maken. Het gros van de molens langs de route behoort toe aan de Rijn landse molenstichting. Ook de „particuliere" molens zullen ma len, dankzij de medewer king van de eigenaren. Voor dagjesmensen die hetzij vanaf het land, het zij vanaf het water willen genieten van het vrij unie ke schouwspel van tegelijkertijd draaiende molens, volgt hier de route waarlangs de excur sie voert De inbedrijf- stelling van de molens geschiedt op een zodanig tijdstip, dat ze voor de deelnemers aan de ex cursie goed te zien zijn. Om tien uur morgenochtend wordt vertrokken vanaf de Wil- helminabrug in Leiden. De tocht loopt dan als volgt: Rijn, Does, Wijde Aa. Woudwetering, Hei manswetering (waar de Vrouw- geestmolen zal worden bezocht), vervolgens via Oude Wetering, en Ringvaart naar de Kager- plassen. De aan de Koppoel ge legen Waterloosmolen zal even eens nader worden bekeken. Via de Zijl voert de tocht terug naar Leiden. ook wel praktische scholing tijdens de opleiding, maar het vak moet ie toch in de praktijk leren. Fietsen leer Je ook niet van grammofoonplaten. Je moet het diploma meer als een oefenvergunning beschouwen". Wim van Krieken bemaalt nu de Grosmolen, aan de Does bij Hoogma- de. Deze uit 1640 daterende wipwa- termolen werd in '61 door de Rijn- landsche Molenstichting aangekocht en in '66 geheel gerestaureerd in hersceld. Aanvankelijk zorgde de vlakbij wonende molenmaker Verbij voor bemaling, maar die taak heeft hij nu helemaal overgedragen aan Wim van Krieken, nadat hij had be merkt dat dit karwei bij hem in goe- latie met de boeren uit de Voorofse- pok er. die erop zijn gaan vertrouwen dat Wim na overvloedige regenval wel zal komen, zodat ze het gemaa. dan nog niet inschakelen Bij krach tige wind maalt de Grosmolen de polder in een paar uur tijds weer op peil. Molenmakerij Wat Wim van Krieken's nieuwe vak betreft: eerst heeft hij zich er van overtuigd dat er doorlopend werk aan de winkel zou zijn voor een mo lenmaker. vóórdat hij bij baas Ver bij in de zaak stapte. Met die werk voorziening bleek het wel goed te zit ten, gezien de omstandigheden dat alle molens thans onder bescherming staan van monumentenzorg, dat ze van tijd tot tijd grotere of kleinere herstelwerkzaamheden moeten on dergaan èn gezien het feit dat de molenmakerij kampt met een gebrek aan opvolgers in het vak Momenteel hebben Verbij en Van Krieken een hoofdkarwei onder handen bij Zestienhoven, waar een molen precies in het verlengde van een nieuwe startbaan stond. Piloten durfden daardoor niet meer te lan den. De molen wordt nu twee kilo meter verder opgezet, waartoe alle onderdelen moeten worden over gebracht. Sommige delen moeten worden ver nieuwd. Een probleem is, dat de mo lenrestaurateur niet meer over het materiaal beschikt dat de molenbou wers in voorgaande eeuwen verwerk- ten. Vandaag de dag kun je niet meer aan geïmpregneerd (in water uitge werkt) hout komen. „Je kunt een houtverbinding nog zo precies aan brengen: als je een jaar later gaat kijken zie je kieren, omdat het hout is gaan werken. Mijn baas zegt al tijd: als ik hout bestel, gaan ze pas de boom kappen". Snufjes De „machinerie" van een molen is een wonder van vernuft. Wim van Krieken: „De mensen denken weieens dat er zoveel nieuwe snufjes in een auto zitten, maar het principe daar na aanvankelijk door de politierech ter opgelegde gevangenisstraf, in ho ger beroep door het gerechtshof tot een geldboete werd veroordeeld. De Jongeman heeft in Italië twee Jaar gevangenisstraf ondergaan, omdat hij in het bezit was van opium, hoewel hij als zijn mening gaf. dat het met de rechtspraak in Italië slecht gesteld is want het feit zou hij niet hebben gepleegd. En dat was dan ook het geval met be trekking tot een veroordeling in Duitsland. „Dus u wordt alsmaar ten onrech te veroordeeld." concludeerde de Haagse politierechter mr. S. F. Koot te. Het meisje was studente geweest, de geboorte van een baby verander de haar leven. Of verdachten inkomsten hadden? „Zo nu en dan krijg ik wat van kennissen, die me zeker graag mo gen," gaf verdachte te kennen. In 1965 was hij reeds begonnen met gebruik van verdovende midde len, mede als gevolg van een min derwaardigheidscomplex, zoals een psychiater had gesteld. „Ach wanneer Jullie naar de haai en willen gaan, moet Je dat zelf we ten." repliceerde de rechter op de matte reactie met een toonloze stem door de Jongeman gegeven na waar schuwingen door de officier van Jus titie. Het meisje zat maar een beetje te glimlachen Zij ontkende het opium- bezit. De officier vroeg voor haar vrij spraak wegens gebrek aan bewijs en zes weken gevangenisstraf tegen de Jongeman ..Een belachelijke eis", diens me ning. Het vonnis werd f 100 boete en voorwaardelijk vier weken gevange nisstraf met proeftijd van 3 Jaar. Leiden vreest grote toeloop studenten in de biologie LEIDEN Bij wollen- en laken stoffenfabrikant J. J. Krantz en Zoon NV in Leiden wordt een nieu we verf machine in gebruik genomen Krantz is in de wollenstoffensektor het eerste bedrijf in Nederland, dat deze machine gaat gebruiken De Jet-verfmachine heeft een ca paciteit van 300 kilo stof per dag, I hetgeen overeenkomt met gemid deld 700 meter. Er wordt onder hoge druk geverfd, waardoor zowel een hogere produktiviteit als een be- I sparing op verf en hulpstoffen wordt j bereikt. Per jaar verlaat ruim 1 miljoen I meter stof het bedrijf. De aanschaf fing van deze verfmachine betekent een investering van f 180.000. LEIDEN Docenten en stafleden van de afdeling biologie van de rijks universiteit in Leiden hebben de minister van Onderwijs en Weten- schappen in een brief attent gemaakt op „de alarmerende situatiedoor de grote toeloop van het aantal eerste jaars studenten. Tot dusver hebben zich voor Leiden 117 adspirant-bio- logen opgegeven, terwijl de practi cumzalen maar plaats bieden voor 90. Landelijk is het aantal aanmeldingen voor de biologiestudie reeds dertig percent hoger dan de gezamenlijke opvangmogelijkheden De wetenschappelijke medewerkers van de sub- faculteit in de biologie in Leiden hebben de minister ge schreven, dat zy niet in staat zijn j een goede opleiding te geven, als het aantal eerstejaars de 90 overschrijdt. Het invoeren van avond-practica zal onherroepelijk moeten leiden tot meer docenten .stafleden en ander personeel, omdat, de bestaande staf reeds overbelast is. Het recht op universitair onderwijs en de vrijheid van studiekeuze wor den terecht hoog geschat. Zolang men dit recht wil handhaven moet men wel beseffen dat het zinloos is. als men er niet de financiële conse quenties uit wil trekken, aldus de brief. DEN HAAG/LEIDEN „Jullie begrijpen het zelf misschien niet eens, maar in feite zijn Jullie stum pers," zo beoordeelde de Haagse po litierechter een 21-jarig meisje en haar 25-jarige vriend. Het tweetal moest terecht staan wegens overtre ding van de opiumwet door bezit van hasjiesj en L S.D. Zij behoorden tot het groepje uit de Leidse com mune, dat enige tijd geleden voor een soortgelijk feit terecht stond en Wim van Krieken (23) bij zijn zelfbouw-wipwatermolen. Eenzelfde type bemaalt hij als "vrijwillig molenaar" bij Hoog- made: de Grosmolen uit 1640. (Foto Holvast) van werd vaak allang toegepast in die oude Hollandse molens". Oefenvergunning Het is overigens niet zo. dat het di ploma van „vrijwillig molenaar" 'n gegarandeerd afleveringsbewijs voor. een vakkundig molenaar is. „Het is net als met een rijbewijs. Je krijgt de handen berustte. Het bemalen is geen dagvullende ar beid, zeker 's zomers niet, maar Wim is 's avonds en in het weekend wel vaak bij zijn molen te vinden. Dat kweekt onder meer een goede re-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3