W AF I A NESTELT ZICH IN ROME w Leidsch Dagblad NKV-bond ziet toekomst in variabele werktijd Wind beheerst derde Dragon Gold Cup race "1Sieuw tijdperk ingeluid Vakanties ctie tegen ^reeuwen d Arnhem mee op vakantie De Vink verlaat nationale selectie jlJDAG 20 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 124 tussen )ME Met de arrestatie van •jrrige boekhouder Natale Rimi t het bewijs geleverd: de Ma- ieft zich ook in Rome genes eree verrassing geeft de kran- tof tot grote opwinding, en de jlafia-commissie van het parle- gaat bij wijze van sp'reken neer naar bed door al de druk- esognes van de laatste dagen. een nieuw tijdperk is de de van de Mafia is kennelijk broken. blph Bakker parasitaire bestaan van de Ma- heren stoelde aanvankelijk op jestanden in landbouw en wa- urziening op Sicilië. Daarna was f verdeling van goederen in de I met de macht over de aan- Srkten. Toen werd het de woe- huizenbouw en handel, ver- is de handel in verdovende ten. En nu blijken de activi- van de Mafia uitgebreid tot nieuw en moerassig terrein veel geld te verdienen valt, is de administratie van de e Italiaanse regiones. Dat zijn incies waarin het land is ver en die heel langzaam na de ing van een wet dienaan- op gang beginnen te ko- 3 als autonome "landen" met "regeringen" en "parlemen- 0p het ogenblik stellen deze 'igen nog niets voor, maar als anaal werken zal e'r binnen de- ganisaties geld worden ver en uitgegeven, zullen er >P?I njke banen worden bezet, er rden gebouwd en gecontroleerd werd aangenomen dat de Ma noorden van Napels geen meer bezit. De ontdekking tegendeel wer(* nu bevestigd komen dure bureaus met se- TEM (ANP) Het Rijksin- voor Natuurbeheer is in Arn- begonnen met het verdrijven e spreeuwen die in grote aan- huizen in de omgeving van de rsgracht in het centrum van ste plaagstootjes zijn nu uitge- door luidsprekers en rotjes die bomen van het stadspark zijn hoten. Op de band opgeno- ngstkreten van spreeuwen z^Jn Isprekers uitgezonden, de spreeuwen definitief te ver- d is kennelijk een nog groot actie nodig. 4[d; door de arrestatie van de boekhouder Rimi, nu achter slot en grendel, eens Sioiliaans herder, steenrijk be zitter van hotels en restaurants dank zij de handel in verdovende mid delen. Rimi's vader en broer zitten al in de bak wegens moord. Rimi was gemeente-secretaris van het plaatsje Alcamo, maar wilde zijn twee kinderen zoals hij onder kro kodillentranen verklaarde buiten het corrupte Sicilië in alle eer en deugd groot brengen. Daarom zou hij besloten hebben het in Rome te proberen. Dat bleek niet moeilijk. Terwijl voor de benoeming tot boek houder in Italiaanse regeringsorga nen eindeloze wachttijden heengaan was Rimi van de ene dag op de an dere benoemd tot lid van de "com missie voor de regione Lazio" te'r controle van haar verrichtingen. Nu valt er voorlopig niets te con troleren wan^ de regione doet nog bij zonder weinig, en daarom was er bij deze benoeming dan ook bepaald geen haast. Maar hoe kwam ze tot stand. Ze kwam tot stand dankzij een "aanwijzing" van een andere Sioiliaan, Itamo Ialongo geheten, aan de president van de regione. Mechelli. Het wordt als vaststaand aangenomen dat Ialongo tijdens het nog niet helemaal ontsluierde ge sprek met Mechelli een aanbeveling ovërlegde die voor Mechelli de deur dichtdeed, en die afkomstig was, van een hoge ambtenaar van Justi tie. Wie is Itamo Ialongo? Ialongo is een 40-jarige jurist, die naar zijn zeg gen in opdracht van een Amerikaans warenhuisconcern op Sicilië op onder zoek uit is naar de mogelijkheid om daar Amerikaanse warenhuizen te bouwen. Vrijwel iedereen weet, dat er op Sicilië geen steen op de ande re kan worden gelegd zonder hulp van de Mafia en toch beweert Iolon- go in zijn met oude pistolen behan gen werkkamer, dat de Mafia niet bestaat. Daarbij komt dat geen en kele Amerikaanse firma van for maat in zee zou gaan met een man als Ialongo, die in geen enkel be roepsregister staat ingeschreven. Ialongo bezit een kantoortje in Rome met een deurschild waarop de na men prijken van hemzelf, van zijn secretaresse en van een naar zijn zeggen Italiaanse firma die in staat van ontbinding verkeert, welke ont wikkeling hij, Ialongo in handen heeft. Overigens is zijn verleden obscuur. Doordat Ialongo een rol ging spelen in de kwestie Rimi verluidde het eerst bij de politie dat zijn naam niet bekend was, vier dagen latei- wist men bij de politie dat er een dik dossier over hem bestond, maar het was uit het archief gelicht en "in een brandkast opgesloten", zoals de of ficiële verklaring luidde. In dit dos sier moet onder meer staan dat Ialon go in de gevangenis heeft gezeten, wegens oplichterij. De gevangenis, waar hij in 1963 opgesloten was staat in Palermo en hij kwam er waar schijnlijk vroegtijdig uit dankzij con- ADVERT ENTTE [«idsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als D wilt helpen, door irulk te maken van het hieronder afgedrukte vakantietormulier, tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons ln te zenden, i niet op te hellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele- mische opdrachten kunnen wij niet aannemen. tacten die hij er opdeed. Eén van deze contacten bracht hem ook in aanraking met Frank Coppelo. de uit de Verenigde Staten gezette nu 72-jarige Mafia-boss, die in Italië door de justitie verbannen werd, naar het dorpje Pomezio, waar hij bij een kleinkind in huis woont. In dit huis werd Natale Rimi gear resteerd, samen met twee verdach ten om wie en door wie de hele af faire eigenlijk aan het rollen kwam. Het zijn vader en zoon Giuseppe Cor so. Ze werden gezocht wegens de re cente moord op de procureur-gene raal van de Italiaanse republiek in Palermo, Pietro Scaglione, en diens chauffeur. Scaglione werd op klaar lichte dag doodgeschoten toen hij zijn dagelijks bezoek aan het graf van zijn vrouw had gebracht. Bij de arrestatie van de beide heren Cor so, keek de politie wel even vreemd op in het huis van de Mafia-leider Coppelo ook de zogenaamde onbe rispelijke Italiaanse boekhouder en ambtenaar bij de regione Natale Ri mi aan te treffen. Giuseppe jr. was daarbij nog een figuur op wie de po litie al een lange tijd lette. Hij lag namelijk tezelfder tijd in de dure kliniek in Rome waaruit de be faamde vlucht van de Mafia-leider Luciano Liggio op 19 november 1969 plaatsvond. Tijdens de telefoonge sprekken die na de vluchtpoging zijn afgeluisterd klonk behalve de stem van Corso jr. ook herhaaldelijk die van Itamo Ialongo door de krakeri ge hooï n. Onverstandig Ialongo vei telde tijdens de verho ren die hem dezer dagen werden af genomen, dat het niet waar was dat hij zelf een functie bij de regione bekleedde, en dat er zelfs helemaal geen Sicilianen bij de regione Lazio betrokken waren. Dit was een on verstandige leugen. Hij had er zo al twee kunnen opnoemen in de perso nen van Michele Vitellaro, die chef van het kabinet van de president van de regione Michelli is, en vervolgens Severino Santiapiehi, magistraat bij het tribunaal van Rome en 'recht s- adviseur van de regione Lazio. Het commuhistische dagblad Paese Sier ra schrijft dat hangende het onder zoek als één der eersten Michele Vi tellaro in zijn functie zou moeten worden geschorst. Vitellaro heeft Mechelli presi dent van de regione altijd als een schaduw gevolgd. En zelfs zo dat het politieke fortuin van Mechelli er door schijnt te gaan wankelen; al dus de Paese Sierra. Wat bracht Mechelli eTtoe zo snel de benoeming van Rimi goed te keuren, een kwes tie die voor de uitwerking van Vitel laro werd doorgegeven, die zich toen al bijzonder ijverig begon te haasten. Even duister is de rol van de magistraat bij 't Romeinse tribu naal, Severino Santiapiehi. Hij be vestigde tegenover de anti-Mafia- commissie, dat hij bij het gesprek tussen Mechelli en Ialongo tegen woordig was geweest. Hij ontkent echter dat de naam Rimi toen ge noemd zou zijn. Alleen zou Ialongo bij Mechelli de aanbeveling hebben gedaan voor de post van de boekhou der in de controle-commissie van de regione "een functionaris uit de ge meente Alcamo' te benoemen. Blijft de vraag of deze armelijke plaats op westelijk Sicilië wel zo'n bewonderenswaardig reservoir van boekhouders zou zijn dat Mechelli daaruit blindelings zou willen kiezen. LEIDEN In antwoord op vra gen van het PvdA-raadslid Van Aken, delen B. en W. van Leiden thans mee, dat in veband met va kanties van ambtenaren en gemeen tebestuurders de betrokken randge meenten nog niet op de hoogte zijn gesteld van de op 28 Juni ingediende en aangenomen motie over het streekenergiebedrijf. Wel hebben de gemeenten Kat wijk, Noordwijk, Hillegom, Lisse, Sassenhejm, Wassenaar, Voorscho ten, Boskoop en Alphen aan den Rijn destijds geweigerd medewer king te verlenen. Slechts de gemeen ten verenigd in de NV Lugdunum, waren wel bereid. De concessiege meenten hebben in principe hun me dewerking toegezegd. B. en W. zijn voorts van mening, dat op het ogenblik nog geen taak voor de gewestraad ten aanzien van deze aangelegenheid is weggelegd, vanwege het feit dat het gewest Lei den niet alle betrokken gemeenten dekt. De gewestraad zal wel van de verdere ontwikkelingen op de hoogte worden gehouden. De betrokken gemeenten zullen voor een bespreking worden uitge nodigd. Nieuw verzoek Ralph Waver om asiel DEN HAAG De adviescom missie voor Vreemdelingenzaken be handelt maandag het nieuwe verzoek van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver om politiek asiel. Mi nister Van Agt van Justitie zal zijn beslissing daarna baseren op het ad vies van deze commissie. Het gaat om het verzoek van Wa ver om terug te komen op het besluit van de vorige minister Polak om zijn asielaanvraag af te wijzen. Dit staat buiten de vraag of de re gering Ralph Waver volgens de be palingen van het NAVO-statusver- drag aan de Amerikaanse autoritei ten mag uit leveren Bij uitspraak in kort geding heeft de president van de Haagse recht bank de regering verboden dit te doen, voorlopig tot half december. De Staat is van dit vonnis in hoger be roep gegaan. Dit appèl zal waarschijnlijk niet voor oktober door het Haagse ge rechtshof worden behandeld. Als de minister het beroep op asiel opnieuw afwijst kan Waver het voor een laatste maal hoger opzoeken bij de Kroon. Dan zal de Raad van Sta te in een definitief advies de minis ter richtlijnen geven. Ir. Besteman directeur- onderwijs van het UMC LEIDEN Tot directeur onder wijs van het Universitair Medisch Centrum Leiden zal per 1 septem ber 1971 worden benoemd ir. A. Bes teman te Hilversum. Hij zal worden belast met de opbouw en leiding van het directoraat onderwijs, waaronder alle opleidingen zullen ressorteren de opleiding tot arts, de verpleegkundi ge en paramedische opleidingen bin nen het Universitair Medisch Cen trum. De heer Besteman studeerde vlieg- tuigbouwkunde te Delft. Na werk zaam tezijn geweest bij het Natio naal Luchtvaart Laboratorium te Amsterdam is hij steeds bij het on derwijs geweest. Hij was leraar aan de Gemeentelijke hbs voor meisjes te Rotterdam en aan het gemeentelijk atheneum te Utrecht, en rector van de Gemeentelijke Scholengemeen schap te Hilversum. UTRECHT (ANP) De bij het NKV aangesloten Vereniging van werknemers in Bank- en Verzeke ringsbedrijf en Administratieve kan toren (BVA) wil via een enquete aan de weet komen hoe de werkne mers in het bank- en verzekerings bedrijf en bij de administratieve kantoren denken over het tot stand brengen van variabele werktijden in hun bedrijfstakken. De organisatie ziet veel voordelen in het zelfstandig bepalen van de werktijd, waardoor onder meer het aantal effectieve werkuren groter wordt en een verkorting van de we kelijkse arbeidsduur van bijv. 40 naar 36 mogelijk is. De BVA somt een aantal voordelen op die ervoor pleiten te komen tot meer vrijheid in het bepalen van de aanvangs- en beëindigingstijden van het dagelijkse werk door de indivi duele werknemer. Bij een variabele werktijd g?ldt dat de werknemer, binnen bepaalde regels omtrent het totale aantal werkuren zowel mini maal als maximaal per week, of per langere periode van bijv. vier weken, de vrijheid heeft de werktijd naar eigen inzicht te bepalen. Daarbij moet dan rekening worden gehouden met bepalingen van de ar beidswetgeving en het werktijden besluit voor kantoren en met het maximale aantal uren vastgesteld in de ca o's. Deze zelfstandige bepa ling van de werktijd geeft naar het oordeel van de b v a voordelen voor zowel de "ochtendmensen" als de "avondwerkers". Zoals bekend is de variabele werk tijd reeds in veel bedrijven een feit. De Nederlandse Spoorwegen had vo- AMSTERDAM De Amster damse modeontwerper Dick Holt- haus heeft zijn tasse?i voor de komende winter en herfst ge toond. Hier een greep uit zijn omvangrijke collectie waarin schoudertassen van suède en lak leer in alle maten hoogtij vieren. riet verzenden frankeren met 25 ct. HUISADRES Is: Naam: rig Jaar mei de primeur het admi nistratief personeel op het hoofdkan toor in Utrecht kan naar keuze op vier tijdstippen tussen 7.30 en 9 uur aan het werk gaan. De middagpau ze itussen 12 en 14 uur» kan een half uur of anderhalf uur bedragen. De voorwaarde is dat per dag 8 uur en 20 minuten wordt gewerkt. De erva ringen bij de Nederlandse Spoorwe gen zijn zeer gunstig, zo verzekerde een NS-woordvoerder. Nadelen ziet de BVA overigens ook bijvoorbeeld voor de mensen die lei ding moeten geven. Een duidelijk psychologisch bezwaar bij de invoe ring van de variabele werktijd- zal de introductie van een werkuren- kaart of van aanwezigheidsregistra tie via een prikklok zijn, zo veron derstelt de BVA. Als een te verwachten nadeel signa leert de bond voorts de eventueel on gelijke behandeling van groepen voor wie de variabele werktijd wel en voor groepen voor wie het objectief gezien niet mogelijk is in werktijd te varieren. Dan is er nog het vraag stuk van de bepaling welke uren voor overbetaling in aanmerking ko men. De BVA ziet bij variabele werktijden een toeneming in de werk motivatie die ook voor de werkge ver van groot belang is. Steunaanvragen woonwagenbewoners LEIDEN De Gemeentelijke So ciale Dienst van Leiden moet wel steun aanvragen behandelen van woonwagenbewoners, die een illega le standplaats hebben gekozen bui ten het regionaal woonwagencen trum. Dit verklaarde vanmorgen een woordvoerder van de gemeente als reactie op uitlatingen van minis teriële woordvoerders, die eergiste ren het tegendeel hadden beweerd. "Het is wel mogelijk de woonwagen bewoners, die buiten het regionaal kamp een plekjehebben gevonden, buiten de gemeentegrenzen te zet ten. Die hoeft de gemeente niet toe te laten. Nu er zoveel wagens tege lijk gekomen zijn is er sprake van overmacht. Maar ook al zouden ze verwijderd, worden dan nog kunnen de woonwa genbewoners aanspraak maken op een uitkering, omdat ze nog in het gebied zijn, waarin Leiden als cen trumgemeente de aanvragen behan deld". Het misverstand wordt door de ge meente te meer betreurd, omdat Juist de gemeente Leiden steeds heeft geweigerd lichtvaardige uitke ringen te doen. "Ook de door B. en W. genomen maatregel, die er toe zal leiden dat de illegale staanders pas voor steun in aanmerking ko men als de aanvragen van inge schreven Leidenaars en bewoners van het regionaal woonwagencen- trum zijn afgedaan wijst er wel op dat men in Leiden allerminst snel en onnodig tot uitkeringen wil over gaan". Straat: Woonplaats: Kwartaal S.v.p. in olokletters. tijdelijke inhouding, bovenstaand va kan tie-adres niet Invullen, maar titum ie en laatste dag van inhouding). ENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. m een Maand doorhalen wat niet van toepassing la. Postabonnement plaatsnaam: Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. in van opzenonig/mnoudlng. Nederland, Belgle en Luxemburg f 1,26 per vakantieperiode. De overige j pese landen uitsluiten* per luchtpost. Kosten f 0.60 per dag. tijdelijk bi te houden kranten wordt bij restitutie van net te veel tide abonnementsgeld 16.50 In mindering gewacht voor administratie - De Amerikanen blijven het zeiltoernooi om de Dragon Gold Cup beheersen. In de derde race. onder zeer moeilijke omstandig heden. met een soms geheel weg vallende wind. die even later dan uit een andere richting weer ver der blies, was redelijk zeilen praktisch onmogelijk. Herhaalde lijk werden de zeilers als kaarten door elkaar geschud. Ook de Amerikanen kwamen er niet zon der kleerscheuren af. Daar hun concurrenten op de ranglijst het allemaal ook niet zo scherp meer zagen kon Henry met een derde plaats de toppositie in het klas- j sement overnemen van ^Marshall. Na de start zwakte de wind af en werd de gang naar het eerste merkteken een gokspel. De Duitser wind de baan praktisch bezeilbaar maakte. Alleen door een wijziging van de koers na het eerste merkte ken kon de wedstrijdleiding het slot van de derde race nog redden Maflaleiders ln hongerstaking: Op het eilandje Asinara, ten noorden van Sardinië zijn gisteren 36 geïn terneerde leiders van de Mafia voor drie dagen in hongerstaking gegaan uit protest tegen wat zij noemen, de onmenselijke behandeling. Met name maken zij bezwaar tegen „hun uit sluiting van alle burgerrechten". Achter gesloten deuren Het mi litaire tribunaal in Chartoem (Soe dan» waarvoor de Westduitse huur lingenleider Rolf Steiner terecht staat, heeft zich gisteren achter ge sloten deuren teruggetrokken ter be studering van een aantal documenten „van vertrouwelijke aard". De audi teur-militair verklaarde dat deze do cumenten betrekking hebben op „de leiders van enkele Afrikaanse buur staten". Stayerkampioen Rudolph niet naar Varese DUSSELDORF Ehrenfrled Ru- dolfph verdedigt zijn wereldtitel staveren in de categorie der profs niet. Maagklachten heette het excuus dat de Duitser aanvoerde om niet naar Varese te gaan. Rudolfph: „Als ik nu geen rust neem, is straks mijn Zesdagen-sei- zoen naai* de knoppen". Volgens in siders moet de reden van Rudolph's weigeren worden gezocht in het fi nanciële vlak. Hedicke ging als eerste rond. De weinige Nederlandse toeschouwers Juichten toen Siem Bakker verras send als tweede de race vervolgde. Reeds in het derde rak kwam in deze stand cie klad. De wind viel weg en de zeilers dreven honderden me ters uiteen op zoek naar de zeldza me zuchtjes wind. Zoals enigszins te voorzien was kwam de eerste wind over land naar het IJsselmeer. De koplopers hadden verkeerd gegokt. Voor Bakker viel het verlies nog mee: hij verspeelde maar één plaats. Hedicke echter verdween ge heel uit de kopgroep. Bakker kon het later, door gebrek aan snelheid, niet bolwerken en finishte als ne gende. Hiermee heeft hij de beste Nederlandse prestaties tot heden ln de Gold Cup geleverd. Marshall viel door de windstilte, die gepaard ging met weer een vliegen plaag, sterk terug. Pas in het laatste rak redde hij zijn gezicht door naar een veertiende plaats te sturen. Landgenoot Henry deed het uitstekend. Hij had de wind van de landzijde geroken en klom fraai van een vijftiende naar de derde plaats. Ook de Duitser Schuld boekte winst en eindigde als tweede achter de onbekende Schotse hulsarts Thom son. De 40-Jarige Schot had geen risico's genomen tijdens de windstil te en was recht op de boel afge koerst. Dit leverde hem een dagzege op. Moeilijk was het daarna niet voor Thomson, omdat de gedraaide Van de sterke Zweden bracht Sun- delin er weinig van terecht. De Jon ge Zweed finishte als matige twaalfde. Kellgren deed het uitste- i kend. Zonder enig risico te lopen I bleef de winnaar van de Zuiderzee Regatta telkens de gulden midden- j weg volgen. Door een vierde plaats op de eindlijn heeft Kellgren zich nu genesteld tussen het Amerikaan se geweld. Henry heeft met 23,1 punten de leiding, voor Marshall (28 punten), Kellgren (34 punten) en zijn andere landgenoot Buddy Friederichs »36 punten). Opvallend is ook de sterke opmars van de Fin Nyman, die geruisloos via 8-7-5 een vijfde plaats inneemt, voor de afge dwaalde Sundelin. De Schot Thom son is op de ranglijst vanuit het niets naar een elfde plaats geko men. Behalve Bakker brachten de overige j Nederlanders er weinig van terecht. Bouw van Wijk werd als tweede Nederlander op een 32ste plaats af- geblazen. i Vandaag, op de rustdag, kunnen do vaderlandse zeilers zich nogmaals be raden hoe zij hun gezicht in deze Gold Cup kunnen redden. Met nog een half seizoen zeilen voor de Olympische boeg is er weinig hoop I meer op een capabele Drakenkaridl- daat. Weinig Peter Osgood weg hij Chelsea? LONDEN «ANP) Chelsea, hou der van de Europese beker voor be kerwinnaars wil zijn middenvoor Pe ter Osgood kwijt. Na de nederlaag van woensdagavond tegen Manches ter United werd hij op de transfer- lijst gezet. Manager Dave Saxton: „Osgood heeft in de eerste twee wedstrijden van de competitie zo slecht gespeeld dat ons niets anders rest dan te proberen hem te verko pen". Paardesport Na de eerste dag van de wedstrijden om het Europees kampioenschap voor landelijke rui ters. dat gisteren ln de Brabantse plaats Deurne is begonnen, staat West-Duitsland eerste in het landen- klassement. voor Zweden en Neder land. In de individuele rangschikking wordt de eerste plaats ingenomen door de Westduitser Wick met „Mae stro". De beste Nederlander is Jac. Rademakers met „Montano". Rugby Het Nederlandse rugby vijftiental, spelende onder de naam Impala's heeft gisteravond ln Den Haag met 410 verloren van de Chi cago Lions. Ton van der Loos gaf de Impala's na een kwartier een voor sprong, 40 maar nog voor de rust kwamen de Amerikanen op 64. De sterkere Lions brachten tien minu ten voor tijd de score, door een niet geconverteerde try, die tegenwoordig vier punten waard i». op 106. Van onze sportredactie Rijswijk Nationaal vollevbalcoach Johan van der Haar atult bij het formeren va nde ploeg voor de Eu ropese kampioenschappen In Italië op moeilijkheden. Vooral van de zijde van het Rijswijkse Emi nent/Blokkeer kan de bondsoefen- meeater op klappen rekenen. Zo heeft Jacques de Vink het be sluit genomen om de nationale se lectie definitief te verlaten Evenals Johnny Groen die zich moeilijk met de huidige situatie kan verenigen en daardoor heeft bedankt om de na tionale volleybaleer in Italië hoog te houden. HML/CLV-speler Jan Warns heeft eveneens uitlatingen in die richting gedaan maar heeft nog niet officieel bedankt. Tenslotte kan Van der Haar ook niet op de steun van Frank Con- standse rekenen. De aanvaller die ln de oefenwedstrijden tegen Japan een van de weinigen was die pun ten wist te scoren, heeft het ln sep tember bijzonder druk met tenta mens. Een situatie waardoor ook hij slch waarschijnlijk ziet genoodzaakt zich terug te trekken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19