legir moest tweemaal roeien ia incident in herkansingen Beste Pelé Oegstgeest maakt goede indruk tegen Ter Leede Rinus Israel bij Feijenoord tot 1 januari 1972 aanvoerder-af MS lie (vier) Nederlandse ploegen in halve finales Laatste oefenduels Leidse korfbalclubs d Kraiburg ï^een zaak m prestige Koerstips ROY EMERSON ONTSNAPT AAN DOOD pAG 20 AUGUSTUS 1971 PAGINA IT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD IpENHAGEN Een incident, waar Aegir part noch an had heeft de Groningse vier zonder stuurman op van de herkansingen der Europese roeikampioen- ien voor heren bijna een halve finaleplaats gekost, derlandse combinatie, die wist dat het op de tweede an de wedstrijdenreeks op het Bagsvaerd-meer bij ihagen alles-of-niets zou worden, roeide in de vroege na een matige start een zeer sterke race. Samen Britse vier bereikten de Nederlanders zonder enige dreiging de finish. \Vicus Oriëntis naar toernooi DTV LEIDEN Veel korfbalclub® uit Crescendo en De Danaïden nemen Leiden willen het laatste weekeinde, met enkele teams deel aan het gro- leilig gevoel in een herkan drie van de boten over- de halve eindstrijden, igde het incident, dat zeker Nederlanders en Britten de leerste. Spanje verstuurde en kwam in aanvaring Bulgaren, die op een al delijke derde plaats af'roei- boten kwamen stil te lig- irdoor het teruggevallen ch nog als derde door de üjn kon gaan. De kamp- de volgboot autonoom beslissing weigerde de ordelijkheid die hij heeft te !en. Hij nam geen beslis- llet een uitspraak over aan ident Thomas Keiler, die toment niet in de buurt van Recht sprak er voor om Groot en Nederland hun plaat- !en die recht gaven op ver- aeming aan het toernooi en en Polen in een nader te ■dstrijd te laten strijden om trde derde plaats. Toen de ler weifelde greep Keiler, vele Jaren met vaste hand KRAIBURG Neder- aakt van de drie landen W.-DuitslandGroot Nederland zater- zondag a.s. in 't idyllisch Beierse plaatsje Wald rg geen prestigezaak. De se Europese recordhoud- de 400 meter vrije slag Bunschoten en Anke i, die bij de Europese impioenschappen vier ti- roverden, ontbreken op de nerslijst, evenals Linda de Ton van Klooster, Anne- Groen en Arnold Rood. Itgenen, die wel beschik- djn, wordt in de meeste jflflni geen topprestatie ver- zwembondleiding ziet in dat het programma OS-wedstrijden, nationa- pioensehappen, Europese ampioenschappen en in- ionale invitatiewedstrij- it overladen dreigt te wor- »ral als men bedenkt dat één week na Wald Krai- le wedstrijden om de •cup in Bratislava en Tu- lieuwe top-inspanningen eisen. Trainingsadvi- N'ico van Dam is dan in plan de drie landen - ijd als een warming-up ruiken voor de confronta- it Oost-Duitsland, Rus- Hongarije in Bratislava, fald Kraiburg zullen wij sighouden met de techniek baanverdeling en wat j, Jcs uitproberen. Alleen de- die niet in aanmerking voor de Europa-cup zul- f voluit tegenaan gaan". ÏN'ZB accepteerde verle- Mr de uitnodiging om Duitsland te komen, om- de Olympische kandi- i 't vóór-Olympische jar mogelijk internationa- iring wilde laten opdoen, wedstryd leek interes- loor de mogelijke deelne- hn Hongarije en Rusland, linden vielen echter af, 'W in de plaats het mo- internationaal laag ërde Engeland kwam. *as de bedoeling dat met 'fdstrijden het Olympische N an München zou wor- feopend. Maar de Olympi an» is nog niet klaar. '°°r het piepkleine Wald >r8 n de Beierse Alpen 'Is gastheer kon opwerpen 's nu eenmaal niets aan "i", aldus Nico van Dam. *lj als eerste in het Olym- waren gekomen, had *n gezegd: dat is handig rwembond. Nu dat niet is het geen reden de wed- te zeggen. Ook zonder Bznsje en een Anke heb- kwaliteit genoeg om in 'tte gaan met West-Duits- Engeland". de Pisa bestuurt., in. Helaas, zo mag men aannemen zonder volledig op de hoogte te zijn van de gang van zaken. Overroeien was de uitspraak van de Zwitser. Een protest van roei- bondsbestuurslid ir. Toni van der Lee en chef d'equipe Jan de Jong had nauwelijks nog kans. Immers het "ja" van Keiler is "Ja" en zijn "neen" blijft "neen". Volgens Kei ler was er overigens geen andere keuze, omdat als er zich een onre gelmatigheid voordoet volgens de reglementen eenvoudig moet wor den overgeroeid. Een poging Bulga- rijë en Polen te laten strijden om een plaats in de halve finale had geen succes omdat de Bulgaren de ze gedachte van de hand wezen. "Ik vind het een onjuiste beslissing" zei Toni van der Lee "Het incident beïnvloedde de uit slag ten aanzien van de eerste en tweede plaats niet. Keiler heeft uit eindelijk de knoop doorgehakt. Hij deed dat aan de hand van de regle menten. Maar het ziet er wel naar uit dat hij op het moment van de beslissing niet alle omstandigheden kende. En Keiler verandert nu een maal moeilijk van mening". Uitein delijk bereikte Aegir in de overge roeide herkansing juist nog de der de plaats. De toekomst zal moeten le ren of een dergelijke jeugdige ploeg, voor wie de 6 min 16 sec. van de eer ste wedstrijd zijn oorzaak vond in 't groeien naar een hoogtepunt, geen grote nadelen zal ondervinden van de spanning die de formatie enkele uren heeft moeten doorstaan voor de competitie van start gaat. niet ongebruikt voorbij laten gaan. Vicus Oriëntis neemt zondag deel aan een toernooi van DTV in Am sterdam. Naast de organiserende club krijgen de Leidse overgangs- klassers resp Aurora (Haarlem), Deto (Eindhoven) en WWMD (He- merik Fr.» te bestrijden. De Algemene zoekt de laatste voorbereiding op het komende sei zoen ook al in een toernooi, en daar voor lijkt dat van SOS in Nijmegen uitermate geschikt. De Leidse blauwwitten, zelf uitkomend in de eerste klasse zullen in Nijmegen achtereenvolgens SOSV, hoofdklasser Samo (Utrecht), overgangsklasser Roordahuizum en tweedeklasser BKC 'Breda) als tegenstanders krij gen. Eersteklasser KNS krijgt ook al geen gemakkelijke tegenstander. KNS dat zondag JL reeds Pams op bezoek had, ontvangt nu op het sportcomplex De Voscuyl in Oegst- geest hoofdklasser Die Haghe ("aan vang 14.00 uur). te toernooi van DKC in Delft, waar bij Trekvogels, (Rotterdam) over gangsklasse DKC (eerste klasse), HSV (Den Haag. 2de klasse) en Ons Eibernest-Den Haag) de tegen standers zullen zijn. ve finales redelijk wordt bevestigd. Het incident dat de Neder- Vooral voor Aegir zal het zaterdag uiterst moeilijk worden. De wils kracht van de ploeg is enorm, doch de technische mogelij kheden zijn aanmerkelijk bescheidener Dat bleek donderdag in beide races. Vooral op de eerste 500 meter ver stuurden de Groningers zich her haaldelijk. Indeling Alle vier Doordat Aegir in de adembenemen- iovergeroeide) herkansing zich alsnog plaatste bereikten alle vier Nederlandse ploegen de halve fina les. De twee met stuurman van Proteus-Eretes deed dat op de in drukwekkendste wijze. Luttikhuizen en Kieft, woensdag ondanks de op een na beste tijd toch verwezen naai de repechages, beheersten donder dag onder ideale omstandigheden, bij een onbewolkte hemel de wed strijd van de eerste tot de laatste meter. De tegenstanders waren kansloos en de Delftenaren brachten het baanrecord ondanks dat gebrek aan tegenstand met bijna vijf volle seconden omlaag. De ploeg is aan merkelijk sterker geworden en is stellig een serieus kandidaat voor een finaleplaats Tijd Prteus-Eretes 7.15.53. Het oude record stond op naam van Dinamo-Boekarest. Zeer gemakkelijk plaatste ook de vier met stuurman van Laga zich. Vergeefs poogden de Denen in de start beslissende winst te boeken. Zij vielen echter snel terug, zodat halverwege de baan zich al zeer dui delijk aftekende dat Zwitserland, Frankrijk en Nederland de eerste drie plaatsen zouden opeisen. Sterk Een sterke race roeide de acht van Nereus. Dat de Amsterdam mers niet zouden worden uitge schakeld lag in de lijn der verwach tingen. De ploeg heeft allerminst op een veilige derde plaats gevaren. De Nereiden, roeiende in een baan- tempo van 37 slagen voeren tot na de 1500 meter in derde positie ach ter de Russen en Amerikanen. Toen ging in het zicht van de finish het tempo tot 40 omhoog. Niet alleen de Union Boat Club uit Boston had geen antwoord op het geweld dat de Amsterdamse studenten ontwikkel de. Meter na meter werd ook op de Russen goed gemaakt, die minder dan een halve lengte voorsprong hadden op de 2000 meterlijn. Na de magere dag van de series dus voor Nederland volle winst in de herkansingen. Een resultaat dat pas echt waarde lcrijgt als het in de hal- DUINDIGT, 21 AUGUSTUS - 2.30 u. Heroprijs: Iris Away, Imarseille, Imone, Joviaal - Caesarprfjs: Karin van Hovi, King Areta, Kahinga, Kees Dunst - Claudiusprijs: Joke, Ih You Baker, Jolly Jumper, Idahj - Royal Daffodilprijs: Heros, Red Pepper, Martine Rose, Astrologer - Drususprijs: Jacco Buitenzorg, Jacky Spencer, José Buitenzorg, Idool Bui tenzorg - Baron van Tuyl van Se- rooskerken Memoriaal: Jolly Mave rick S, Forest Star, Jolly Espresso S, Sir Edward - Octaviusprijs: Qonar Scotch, Hélène Hanover, Don Fauna Générique Bel win - Funny Boy-prijs: Frances Love, Ambition, Atlas, Full of Love S - GermanicusprUs: Irish Kan, Hermana, Fantast CH. Honey Six - Antoniusprijs: Ike Hollandia Ivan Hollandia, Hollyane, Ideal Bui tenzorg. De Nederlandse ploegen zijn in de halve finales (de nummers een, twee en ctrie gaan over naar de eindstrijd), die zaterdag worden ge houden, als volgt ingedeeld Vier met stuurman: West-Duitsland. Zwitserland, Groot Brittannië, Rus land, Nederland (Laga), en Argenti nië. Twee zonder stuurman: Oost- Duitsland, Nederland (Proteus/Ere- tesiRoemenië, West-Duitsland. Bul garije en Denemarken. Vier zonder stuurman: Italië, Groot Brittannië, Rusland. Verenigde Sta ten, Noorwegen en Nederland (Aegir Acht: West-Duitsland, Oost-Duits land, Italië, Tsjecho Slowakije, Ne derland (Nereus) en Groot Brittan nië. landse vier zonder stuurman bij na een halve finaleplaats kostte. Vlak voor de finish verstuurde de vier van Spanje zich sterk en kwam in aanvaring met de boot van de Bulgaren. Beide boten kwamen vervolgens stil te liggen. „Overroeien"besliste Fisa-pre- sident Thomas Keiler en Neder land dat op dat moment op een onbedreigde plaats leek af te stevenenreikte nog maar net naar 'een derde plaats in de over geroeide herkansing. Bravenboer tekent voor Wybert Voetbal - Valencia heeft gisteren de thuiswedstrijd tegen Union Sportive Luxembourg in de voorronde van het toernooi om de Europese voetbalbe- kcr voor landskampioenen gewon nen met 31. By de rust was de stand 11. De winnaar van deze voorronde komt in de eerste ronde uit tegen I Staten. Nieuwe indeling dames hockey AUCKLAND (ANP) Door het plotselinge afzeggen van- Zuid-Afrika en het zeer late aanmelden van In dia en Maleisië voor het eerste toer nooi om het wereldkampioenschap hockey voor dames, dat van 21 augustus tot enmet 1 september in Auckland (Nieuw Zeeland) zal wor den gehouden, moest de groepindeling worden gewijzigd. Deze is nu als volgt Groep A: Australië. België. Cana da en Schotland. Groep B: Engeland, India, Japan, Nieuw Zeeland Junioren. Groep C: Ierland, Nederland. Ver. Fidzji Eilanden. FORT WORTH. TEXAS (ANP) De AustraLische tennisspeler Roy Emerson is in zijn hotel ternauwer nood aan de dood ontsnapt. In zijn badkamer hing een draad die onder stroom stond tegen een handdoeken- rek. Emerson stortte onder de schok ineen en trok in zijn val het hand- doekenrek van de muur. waardoor de elektrische stroom van 115 volt werd onderbroken. De doktoren die Emer son onderzocht hebben verklaarden dat de Australiër geëlectrocuteerd Staten van Noord Amerika, zou zijn als hij het rek niet had weggetrokken. Emerson neemt deel het tennistoernooi in Fort President Nixon schrijft bedankbrief SAO PAULO President Nixon heeft vla de Amerikaanse consul ln Brazilië. Corrigan, de voetballer Pelé een brief doen toekomen naar aanleiding van diens bedanken voor het Braziliaanse nationale i elftal. ..Beste Pelé". aldus de Amerikaanse president, ,.nu u niet meer in het Braziliaanse elftal zult spelen sluit ik mij aan bij het legioen Van uw bewonderaars en wil ik u van harte gelukwensen met uw artistieke spel en de genoegens die u miljoenen voetballiefhebbers daarmee hebt bereid. Op het niveau dat u hebt bereikt vallen gren zen en nationaliteiten weg. Ook uw prestaties op andere terreinen dan het voetbalveld vormen een bron van inspiratie voor zeer velen". „Uw bijdrage aan de triomf van Brazilië in het laatste wereld kampioenschap", gaat de brief verder, „het aantal doelpunten dat u maakte en het peil dat u bereikte hebben u terecht het predikaat 'koning voetbal' verleend. U kunt ervan overtuigd zijn dat ik uit naam van mijn landgenoten spreek als ik u voor de komende jaren alle geluk toewens". De brief was getekend: Richard Nixon, president van de Verenigde B-cricketteam naar draw met Free Foresters Utrecht Het Nederlandse B-elftal ls er donderdag op het veld van Hercules in Utrecht in geslaagd de Free Foresters van hun derde zege in successie af te houden. Door de energie verslindende hitte en het beslist veel te levendige, niet ongevaarlijke wicket viel dat niet mee. Dat een draw uit het vuur werd gesleept, was voor een belang rijk deel te danken aan de ACC'r Pil, die 's morgens een uitstekende 40 scoorde en Slingenberg (HCC), die toen anderhalf uur overeind bleef en 19 runs inleverde. Daardoor werd het totaal van woensdag <57 voor 5) nog 148. Bowling had met 4 voor 44 bij de Foresters het meeste succes met de bal. In hun tweede Innings probeer den zij in een hoog tempo vol doende runs -bijeen te krijgen voor een tijdige declaratie. Ook voor nen geen sinecure. Toch lukte het door 50 van Silock en 43 van Dalrymple. VanSon (Rood enWit) nam vier wickets voor 38. Oostra (ACC) 2 VOOR 34. De Nederlanders hadden- de opdracht in 125 minuten, 149 runs te produceren. In theorie een haalbare aangelegenheid, doch door de aard van de pitch en de sterke, gevarieerde aanval (vier bowlers namen ieder twee wickets) was het onbegonnen werk. Op 60 waren acht wickets neer, op 61 voor 9 was de tijd verstreken. Slingenberg en Van Son moesten als laatsten hun gehele concentra tievermogen aanspreken om zich een klein half uur staande te hou- den.Tevoren had P Trijzelaar (HCC) 10 en Cees Lieshout (Quick) 30 runs. (de helft van het totaal) gescoord. Tafeltennisjeugd tweede en vijfde OOSTENDE Het Nederlandse Jongens tafeltennisteam is ln zijn groep, bij de Europese jeugdkam pioenschappen in Oostende op de tweede plaats geëindigd achter Zuid- Slavië. Nederland verloor gisteren zijn laatste groepswedstrijd met 15 van de Zuiöslavische jeugd. De Ne derlandse meisjes-pupillen (tot en met 14 jaar) verloren hun laatste wedstrijd van Spanje. 23 en ein digden daardoor op de vijfde en laatste plaats. Worth. Nederlandse wielrenner die een handtekening heeft gezet onder een contract van de nieuwe Nederland se wielergroep Wybert van Charles Ruys. Wim Bravenboer reed tot voor kort in de kleuren van de nu op geheven extra sportieve wieler groep Mars Flandria. André Dierickx heeft gisteren in Mere bij Aalst een wegwedstrijd over 144 kilometer gewonnen. Roger de Vlaeminck werd tweede voor Jan Janssen en Harm Ottenbros in de wedstrijd in de woonplaats van Lu- cien van Impe. De bergkoning uit de Ronde van Frankrijk eindigde als achtste in een koers waarvoor 128 professionals aan de start versche nen. De uitslag is: 1. André Diericks, 144 km in 3 uur en 28 minuten, op 15 seconden: 2. Roger de Vlaeminck. 3. Jan Janssen. 4. Harm Ottenbros, op 45 seconden: 5. Walter Planckaert 6. Fernand Hermie, 7. Frans Ver- beeck, 8. Lucien van Impe. 9. Willy de Geest, 10 Jan van Katwijk, 17. voerde eindspel na Harrie van Leeuwen. winst. Lazarevic wint vierde partij schaaktweekamp BLADEL (ANP> - De Zuidslavi- sche Milunka Lazarevic heeft gis- ren in Bladel de vierde partij van de tweekamp tegen de Russin Nanna Aleksandria (halve finales kandida tentoernooi) gewonnen. De stand is nu 21 in het voordeel van de Rus sin, de afgebroken derde partij wordt vandaag uitgespeeld. De vierde partij was evenals de tweede Sicoliaans. In het middenspel won Lazarevic een pion en er volgde een grote afruil De Zuidslavische behield positioneel voordeel en reik te in het technisch bekwaam uitge zetten tot Dubbel verlies voor Sassenheimse combinatie OEGSTGEEST Zaterdag vier deklasser Oegstgeest heeft giter avond op de Voscuyl in de oefenwed strijd tegen een sterke Ter Leede combinatie een goede indruk ge maakt. De Oegstgeestenaren. die voor de tweede maal binnen de lij nen kwamen twee weken geleden werd het tegen SV'35 een 12 ne derlaag zegevierden verdiend met 1—0. Het enige doelpunt werd halver wege de eerste helft gemaakt door Tonnie Werner. De Oegstgeester spit6 rondde een combinatie tussen de doorgebroken Frank van der Velde en Jaap van Duivenbode be heerst af. Daarvoor had Ter Leede doelman Van Harskamp met Thijssen, Boot en Van Biezen de enige spelers van de A-selectie van trainer Hoogeveen enkele fraaie reddingen moeten verrichten na schoten van Van der Valk en Wie man. Na de rust kregen de Sassenhei- mers nog de gelegenheid om de achterstand weg te werken toen een KNVB bestraftblokkadebij NAC free-kick van ausputzer Vooys met een penalty werd bestraft. Jan de Vries schoot die strafschop echter naast. Voor Ter Leede eindigde de (aar dige) oefenwedstrijd overigens in een dubbel verlies: routinier Henk Thijssen raakte bij het enige Oegst geester doelpunt aan een oor ge wond en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. De opstelling van Oegstgeest. dat zaterdagmiddag op De Voscuyl IJmuiden ontvangt «aanvang 15.30 uur), was: Van Aalsburg; Vooys (Van Duivenbode): Bol, Van Vuren, Wieman; Schaddee van Doorn, De Wekker: Kraay, Van der Valk, Wer ner (Anes), Van Duivenbode. ADVERTENTIE ROTTERDAM Rinus Israël mag dit jaar geen aanvoerder van Feijenoord meer zijn. Want door het feit. dat hij vorige week zondag tijdens de compe titiestart NACFeijenoord de doorgebroken Bredase spits Piet van Dijk tamelijk fors blok keerde de captain van de landskampioenen ving de sprin tende NAC'er op vond de straf commissie van de KNVB het noodzakelijk tot het vol gende vonnis te komenéén wedstrijd voorwaardelijk; drie honderd gulden boete en geen aanvoerder meer van het eerste elftal van Feijenoord tot 1 ja nuari 1972. Reactie van Feijenoord-tra - ner Ernst Happel: ..Dit is eer» krankzinnige straf. Ik zit dertig jaar in het voetbal, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt Over die wedstrijd voorwaarde lijk en de boete, wil ik het niet eens hebben. Maar hoe is het in vredesnaam mogelijk dat de bond kan uitmaken dat hij voor ons thans geen aanvoerder meer mag zijn? Feijenoord beslist toch wie ei de aanvoerder is en niet een straf commissie? Voor één over treding heeft Rinus Israël dus vier straffen gehad Allereerst de drie van de KNVB. Maar dit houdt uiteraard tevens in dat hij ook bij het Nederlands elf tal voorlopig geen aanvoerder meer mag zijn. En dan zeg ik: ik snap het recht in Nederland niet goed". Zondag, ln de wedstrijd Feije noordPSV zal Wim van Hane- gem in plaats van de gevonnist» Rinus Israël de armband bij Feijenoord dragen. De grootste sortering VELDSPORTSCHOENEN ZAALSPORTSCHOENEN VERENIGINGSSHIRTS Voor alle soorten. Camping Sporthuis I LANGE MARE 104 - Leiden TELEFOON 23827

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17