orgen lemen over houding Japan toe Huis meer bezorgd over Democraten Witte Wallace dan over UROMARKT CONFEREERT OVER DOLLARCRISIS 'Politiek duel' op de fiets Wedijver van Libiers en Russen voor hulp aan Malta's regering Amerikaanse bommen op het zuiden van de zone' in Vietnam Panorama Amerika s presidentsverkiezingen 1972 (I) OENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD RUSSEL/WASHINGTON (GPD, Reuter, AP) Je besprekingen binnen de Euromarkt over de dollar- neemt de bezorgdheid ten aanzien van de Japanse toe. Japan heeft al geweigerd de yen op te waar- West-Europa zou overgaan tot een feitelijke herwaar- van de munten ten opzichte van de dollar, zou dat ;enen dat Japan goedkoper kan exporteren naar de EEG- B. Men mag aannemen dat een deel van de Japanse goe- istroom zich zou verleggen van de Verenigde Staten naar •Europa, ook al omdat Amerika een extra-importheffing jen procent heeft ingesteld. iou wel eens een bedreiging ftsteuropese produkten op hun urkten kunnen inhouden. Brittannië dat nauw is betrok- het monetair overleg van de iG-landen in Brussel, treft voorbereidingen om een Ja- goederenstroom af te remmen. yens ziet het er naar uit dat omarktlanden willen proberen lerlinge verhouding van de mheden binnen de EEG stevig leggen. Ten opzichte van de iou een zwevende koers geza- kunnen worden aangeno- n die richting wordt in EEG- gedacht, nadat de Europese imissie gisteren voor het eerst vergaderd over de dollarcrisis. Negatieve invloed lommissie toonde zich duide- zorgd over de „negatieve in- lie de Amerikaanse maatrege len hebben voor de interna- handel". Met name door de avoerheffing van tien pro- juden de resultaten van de iy-ronde wel eens ongedaan worden gemaakt, imdigen hebben berekend dat rikaanse heffing, gevoegd bij lelijke devaluatie van de dol de zwevende koersen van gul- D-mark voor Nederland een effect op de export betekent i procent. Voor Duitsland gaan om ruim 18 procent, rde van de Nederlandse uit- aar de VS bedroeg in 1969: Joen gulden. ijlstra, president van de Ne- se Bank, heeft zich duidelijk getoond, dat Nederland niet eerd is door de VS. Hij heeft rikaanse ambassadeur in ons [iddendorf, verweten dat dit gebeurd, terwijl Nederland leds zeer solidair ten opzich- de Amerikaanse monetai- llek heeft gedragen. De am- ur heeft dr. Zijlstra verze- at hij van Washington extra ht voor deze verwijten zou Steun het Amerikaanse thuisfront resident Nixon zo'n groot mo- steun te verkrijgen voor zijn lsche maatregelen. Van de van het Congres verkreeg hij legging dat zijn voorstellen strijding van inflatie en werk- snel mogelijk zullen wor- handeld. De president drong ie leiders van de politieke op aan de economie uit de te halen en hem in zijn be te staan. Begin september congres de voorstellen van ident als één pakket behande- alle Amerikanen die in sta- ijn, heeft de regering gevraagd n het werk te gaan en gedu- 90 dagen durende loon- en niet met nieuwe stakingen te beginnen. Op het ogenblik staken, volgens gegevens van de regering in Washington, zo'n 150.000 man in Amerika. In een toespraak in New York heeft president Nixon gisteravond een oproep gedaan aan het Ameri kaanse volk om zijn economische voorstellen te aanvaarden. De presi dent erkende dat hij een moeilijke koers had uitgezet. Maar hij gelooft dat die zal leiden tot een wederop leving van de Amerikaanse economie. Wij moeten als Amerikanen tijde lijk offers brengen, zei de president. Amerikaanse onderminister voor Financiën Volcker is gister avond tevreden teruggekeerd van zijn bliksembezoek aan West-Europa waar hij confereerde met ministers van de Euromarkt landen en Engeland. Hij zei de indruk te hebben dat de voor uitzichten voor de Amerikaanse economie beter waren dan vóór de maatregelen van president Nixon. Voorts erkende Volcker dat West- Europa niet bepaald blij was met de extra-invoerheffing, maar de nood zaak daarvan wel inzag. In het tweede kwartaal van dit Jaar is er op de Amerikaanse beta lingsbalans een tekort ontstaan van 5,77 miljard dollar. Dit is een record. Wisselmarkten Ondertussen stijgen de koersen in Wall Street verder, als bewijs van vertrouwen in de maatregelen van de president. Vooral autofondsen klom men fors. De dollar verloor opnieuw terrein. Wat de internationale wisselmark ten betreft, in Tokio is de rust weer gekeerd na twee dagen van een for midabel aanbod van dollars. In Zu rich werd gisteren, volkomen onver wacht weer in goud gehandeld, even als in Londen. Maandag was de handel opgeschorst. De Westduit- se wisselmarkten blijven deze week dicht. Maar de Franse regering heeft laten weten, dat de handel in goud en buitenlandse effecten vandaag in Parijs mag worden hervat. Geruchten over revaluatie van de Oostenrijkse schilling en het Israë lische pond zijn officieel erkend. geboren baby ag in plastic zak in sloot R In een sloot in Kr is gistermiddag het lijkje t pasgeboren jongetje gevon- Het verkeerde in ver staat van ontbinding. De 'aarvan het halsje met naai garen was afgebonden, was in een grijze plastic vuilnis- lag in een slootje tussen de van de Haarlemmermeer We kwekerijen. Op een hand- tie in de zak zat, komen in- huisjesmotieven en het -Holland" voor. Rijkspolitie verzoekt ieder, die itgen over deze zaak kan ver- 01 zich te melden bij haar bu- a Aalsmeer, telef. 02977-25555 09 of bij welk ander po- ''fcau ook. VALETTA (Reuter) De Sowjet- russische diplomaat Smirnowski is gisteren uit Malta naar Londen te ruggekeerd, nadat hij de regering van dit eiland onvoorwaardelijke econo mische hulp zou hebben aangeboden. Smirnowski wilde op dit bericht geen commentaar leveren. Smirnowski, Sowjetrussisch ambas sadeur in Londen en tevens geac crediteerd bij de regering van Malta, was zondag' op het eiland aangeko men, twee dagen nadat de NAVO er in had toegestemd het hoofdkantoor voor de Middellandse Zee elders te vestigen. Hij was maandag aanwezig bij de opening van het parlement van Malta. Malta eist een „veel hogere vergoe ding" voor de aanwezigheid van de Britse basis op het eiland dan de zogenaamde hulp die in het verleden is aangeboden". Engeland zou Malta een jaarlijkse vergoeding van vijf miljoen pond aangeboden hebben met bovendien 3,5 miljoen pond per jaar aan ontwikkelingshulp. Tot dusver betaalde Engeland 4,8 miljoen pond per jaar Premier Mintoff is gisteren voor de tweede maal deze maand per vlieg tuig naar Libië vertrokken. De Libi sche vice-premier majoor Abdel Sa- lam Jalloud was maandag onaange kondigd op het eiland geweest, waar hij bijna vijf uur lang met premier Mintoff heeft gesproken. Libië zou het eiland economische hulp aange boden hebben, in ruil voor neutrali teit. (SAIGON (Reuter) Het Ameri kaanse militaire opperbevel in Sai gon heeft gisteren voor de eerste maal toegegeven, dat na het staken van de bombardementen op Noord- Vietnam in 1968 Amerikaanse B-52 bommenwerpers aanvallen hebben uitgevoerd op doelen in het zuide lijk deel van de gedemilitariseerde zone tussen Zuid- en Noord-Vietnam. De achtmotorige reuzenbommenwer- pers hebben honderden tonnen bom men laten vallen op verdachte Noordvietnamese stellingen in het niemandsland, aldus het opperbevel. Een woordvoerder voegde hieraan toe dat de Amerikaanse toestellen nooit verder zijn gegaan dan de ri vier de Ben Hal, die de 9 km brede zone in tweeën deelt. De woordvoerder zei dat hij niet kon zeggen hoe vaak de B-52's sinds het staken van de bombardementen op het noorden in november 1968 doelen in de zone tussen de beide Vietnams hebben aangevallen. Vol gens het opperbevel in Saigon is het zuidelijke deel van het niemands land Zuidvietnamees grondgebied en hebben de bombardementen op geen enkele wijze de bombarde mentsstop geschonden. D? aanval len zullen worden voortgezet als het Amerikaanse opperbevel van oor deel is dat Amerikaanse en de met hen verbonden militairen in gevaar zijn. De aanvallen op het niemands land zijn alleen uitgevoerd als er sprake was van "belangrijke doe len". Uit rapporten van de inlich tingendienst is, aldus de woordvoer der, gebleken dat de Noord-Vietna- mezen de zone gebruiken als een soort verzamelpunt om hun troepen weer op sterkte te brengen. Zij heb ben ten noorden van de rivier de Ben Hai ook wegen aangelegd die naar Noord-Vietnam leiden. Er is ook een weg naar Zuid-Vietnam en Laos. Leopoldo Trichero, een 42- jarige timmerman uit het Itali aanse dorpje Ferrere Bijasti, zal een jaar lang niet meer over poli tiek praten nu hij een wedstrijd op de fiets van de dorpspastoor heeft verloren. Trichero en pater Eraldo Armo- sino lagen voortdurend met el kaar overhoop over politieke on derwerpen. De timmerman ver kondigde bijzonder linkse denk beelden die de pastoor mateloos ergerden. Tenslotte besloten zij aan hun ruzies voorlopig een einde te maken door een wed strijd op de fiets te houden. De verliezer zou een jaar lang er het politieke zwijgen toe doen. De timmermanelf jaar jonger dan de geestelijke, gaf zijn tegen stander een voorsprong van an derhalve kilometer op het zes kilometer lange parcours. Dat hij te zelfverzekerd had gehandeld bleek pas bij de finish, waar de pastoor al twee minuten met de armen over elkaar stond te wach ten Enkele duizenden dorpelingen waren getuige van de strijd. Zij droegen de pater als een echte overwinnaar op de schouders rond. Afscheiding van regeringspartij in Noord-Ierland BELFAST (AP) Gisteren zijn ongeveer honderd Noordierse rooms katholieken, die in de hevige onlus ten van vorige week naar de Ierse republiek waren uitgeweken, terug gekeerd naar Ulster. Volgens de au toriteiten in Belfast zijn nu onge veer 1800 van de ruim 6.000 vluch telingen naar hun woonplaatsen te ruggekeerd. Lang niet allen zullen een dak boven hun hoofd vinden, want vorige week zijn tientallen huizen door brand verwoest of ern stig beschadigd. In de belangrijkste plaatsen is 't ogenschijnlijk kalm. De belangrijk ste gebeurtenis van gisteren vond plaats op politiek terrein, waar een groep rechtse parlementariërs zich heeft afgescheiden van de Unionis tische partij van premier Faulkner. De omvang van de afscheiding is nog niet bekend, maar de woordvoerder voor de beweging, Desmond Boal, heeft verklaard dat de bevol king van Noord-Ierland het ver trouwen in Faulkner heeft verloren. Boal maakte duidelijk dat de afsplit sing bestaat uit protestantse) voorstanders van handhaving van de nauwe banden met Engeland. President Banda wil brug tussen de rassen slaan STELLENBOSCH (Reuter) presi dent Kamoezoe Banda van Mala wi heeft gisteren in Stellenbosch (Zuid-Afrika) gezegd dat hij een brug tussen de rassen in Afrika wil slaan. De president, het eerste zwarte staatshoofd dat een bezoek aan Zuid-Af rika brengt zei dit in 'n toespraak tot studenten en staf van de (alleen voor blanken bestemde) universiteit in Stellenbosch. Banda kreeg een ovatie toen hij opmerkte: „Ik verwerp geweld en ik verwerp isolement" en „voor ons allen is in Zuid-Afrika een toe komst, zowel voor de meerderheid als de diverse minderheden". De president van Malawi sprak vervolgens over zijn verzet tegen po gingen om Zuid-Afrika en andere blanke staten op het Afrikaanse continent te isoleren. „Men heeft mij ervan beschuldigd een verrader van de andere Afrikaanse landen te zijn, maar ik acht het mijn plicht "n brug te zijn die de kloof tussen de rassen in Afrika, tussen ons Afrika nen, u blanken en de Aziaten over spant," aldus president Banda. overleg De Amerikaanse Sowjetrussische delegaties op "Prekingen over de beperking strategische bewapening (Salt) weren voor de elfde maal in vijfde ronde van het over- 'ergadering bijeengekomen. In 3 van de onderhandelaars tornen dat zich op het over- 11 gisteren geen nieuwe ontwik- to hebben voorgedaan. WASHINGTON (GPD) New Hampshire, traditioneel de eerste staat die voorverkiezingen houdt in Jaren van nationale verkiezingen, heeft tien dagen geleden een voor proefje. gehad van 1972. Eerst arri veerde president Nixon, in naam na tuurlijk niet als kandidaat voor het Republikeinse presidentschap vol gend Jaar, maar als belangstellende vader des vaderlands die een bezoek komt brengen aan zijn landgenoten. Enkele dagen later verschenen na elkaar, op een picknick in het plaats je Hollis, senator Birch Bayh van Indiana. Senator Georg McGovern, en vervolgens Senator Henry Jack son. Hoewel alleen Senator Georg Mc Govern zich officieus kandidaat heeft gesteld voor ht presidentschap van de Democratische partij, waren Bayh en Jackson er niet om alleen de gebraden kip en geroosterde bief stuk te proeven. Ze hielden allebei toespraken die duidelijk in de cate gorie van aspirant president schap vielen. Bayh had het over de slechte economie, Jackson over de noodzaak om de nationale defensie op peil te houden en Mc Govern over het belang van openheid op fede raal niveau. President Nixon beperkte zich tot handen schudden op het vliegveld, en tot het losse gekeuvel, dat tot de geroutineerde specialiteiten behoort van politici die wel wat beters te doen hebben dan om met Jan en al leman over de hogere politiek te praten. Toen de Democraten voor him verkiezings-invasie arriveerden bevond Nixon zich dan ook aan de kust van New Hampshire op het Jacht van een van zijn vrienden. Overigens wordt New Hampshire, als onderdeel van wat „Nieuw Enge land" wordt genoemd, als het pri vé-domein beschouwd van Senator Edmund Muskie uit het naburige Maine, die nog steeds in de opinie onderzoeken alle andere democrati sche kandidaten voor het president schap klopt. Symbolisch gebaar Intussen is in Conford (New Hampshire) vorige week maandag 'n hoofdkwartier geopend voor de verkiezingscampagne van de Jonge Republikein Paul McCloskey, die het niet eens als senator, maar als ju nior-lid van het Huis van Afgevaar- dedigden op zich heeft genomen om zich kandidaat te stellen tegen Ri chard Nixon. McCloskey, die ten on rechte wordt vergeleken met Senator Eugene McCarthy (die zich als eer ste Democraat opwierp om presi dent Johnson te ontzetelen) heeft in middels zijn oppositie tegen de pre sident over de oorlog in Vietnam uit gebreid tot de slechte toestand van de nationale economie. Nixons verkiezings-strategen ma ken- zich niet erg druk over McClos- key's kandidatuur, die zij meer als een symbolisch gebaar zien dan als een serieuze poging om de eindstreep te halen op het Republikeinse partij congres dat volgend Jaar in San Die- go in Californië wordt gehouden, vlakbij de Mexicaanse grens. Want voor Nixon zijn alleen vier namen van belang: Edward Kennedy, Hen ry Jackson, George Wallace en Ed mund Muskie. Dat zijn naar zijn mening en die van zijn adviseurs de mannen die hem de herhalings- prijs van het Witte Huis kunnen ont houden. Edward Kennedy lijkt zo goed als uitgeschakeld te zijn door zijn eigen onomwonden verklaringen dat hij in 1972 niet aan het presidentschap zal deelnemen. Zijn enige bedrei ging voor Nixon bestaat uit de mo gelijkheid dat 't Democratische par tijcongres zo verdeeld is over een keus uit officiële kandidaten, dat men besluit een beroep op Kennedy te doen, een vooralsnog kleine mo gelijkheid. Maar mocht hij de Demo cratische kandidaat worden, dan is er voor Nixon reden om zich op de hielen gezeten te voelen. Ondanks het auto-ongeluk, waarbij Joe Ko- pechne onder geheimzinnige om standigheden het leven liet, is Ken nedy onder de Democraten de enige die vermoedelijk in staat zal zijn om zowel de conservatieven als de Jonge liberalen achter zich te ver enigen, waar Nixon het moet hebben van de gematigde middenmoot van de Amerikaanse bevolking en de con servatieven. Verrassing mogelijk Henry Jackson, wiens naam tot nog toe weinig in verband is ge bracht met de Democratische wed loop naar het Witte Huis. blijkt steeds meer een figuur te zijn die voor een grote verrassing kan zor gen op het partijcongres dat de De mocraten in 1972 in Miami zullen houden, de plaats waar Nixon in '61 kandidaat werd gesteld. Nixons stra tegen zijn zich meer en meer be wust van het gevaar dat hij oplevert, omdat Jackson een politieke posi tie inneemt die dicht bij die pan Nixon staat maar die tegelijkertijd, omdat hij een Democraat is, libera Ier getint is. Jackson is wat de de fensie betreft een havik, zoals Nixon, maar wat de binnenlandse proble men aangaat, scheiden zich hun wegen. Jackson is een voorstander van de liberalisering van het econo mische beleid, dat door Nixon met orthodoxe hand wordt ge voerd, en hij zou het in een popula- riteits-wedstrijd onder de negers en de armen van Nixon kunnen win nen. Dat zijn kwaliteiten die de De mocraten kan uitvallen, of die men. Uixons verkiezingsstrategen maken zich, in vergelijking met Kennedy en Jackson minder zorgen over de even tuele kandidatuur van Edmund Mus kie. Zij vinden hem niet krachtig genoeg om als persoonlijkheid Nixon te overschaduwen. Muskie, die zich nog steeds niet officieel kandidaat heeft gesteld, maar van wie wordt aangenomen dat hij de erfgenaam zou zijn van Hubert Humphrey's greep op de Democratische partij- machinerie, heeft zich in de afgelo pen maanden in allerlei bochten ge wrongen om te voorkomen dat hij te veel "links" en te weinig met het "midden" van het Amerikaanse po litieke spectrum vereenzelvigd zou worden. De redenering van zijn ad viseurs is dat senator McGovern zich reeds heeft uitgeschakeld door te veel op de linkse vleugel te mikken, en dat het midden bovendien de moot is waar de meeste stemmen zijn te behalen. Texas belangrijk Het gezelschap van specialisten, it nu al door Nixon is ingeschakeld om zijn herverkiezing te verzekeren, maakt zich echter de meeste zorgen over de zuidelijke kandidaat Geor ge Wallace, die onlangs aankondigde zich opnieuw kandidaat te zullen stellen voor het presidentschap. De Nixon-experts vrezen niet, dat hij werkelijk gekozen kan worden maar dat hij met de stemmen die hij ver overt, een „pat-situatie" (gelijk-op) kan forceren in het kiescollege, een situatie die ten voordele van de De mocraten kan uitvallen, of die Nixon in de onaangename positie kan dwingen om het met Wallace op een politiek akkoordje te moeten gooien. Dat had het geval kunnen zijn in 1968, toen Wallace 13,5 procent van de stemmen kreeg en daarmee Nixon van een overtuigende overwinning op Hubert Humphrey afhield (Humph rey 43,4 tegen Nixon 42,7 procent). Wallace kreeg 46 van de 270 stem men van het kiescollege, die nodig zijn om het Witte Huis te behalen. Hubert Humphrey behaalde een half miljoen stemmen meer dan Nixon, maar omdat zijn stemmen uit staten kwamen met minder kies mannen (191), dan de staten die Nixon veroverde (301), verloor hij zijn kans op het presidentschap. Om die reden concentreren Nixons ver- kiezings-adviseurs zich nu vooral op het gevaar-Wallace en op de sta ten die de doorslag kunnen geven (Texas). Zij maken zich daarom op het ogenblik minder bezorgd over de mogelijke Democratische kandi daat voor het Witte Huis. Bosbranden in Columbia In de Canadese provincie Brits-Columbia, woeden op een gebied van onge veer 4000 vierk. kilometer 500 bos branden. Bij de bestrijding zijn 3500 brandweerlieden, 250 bulldozers en enkele tientallen vliegtuigen in geschakeld. De branden zijn ontstaan na een periode van uitzonderlijke droogte in deze streek. Voor de vogels De Belgische po litie heeft in Baal bij Leuven twee akkers met Indische hennep afge brand. De eigenaar verklaarde dat hij de ongeveer 500 planten, die al een hoogte van twee tot drie meter hadden bereikt, had neergezet als voedsel voor de vogels Goudschat Bij het slopen van een huis in het dorp Gibraleon in de Spaanse provincie Huelva zijn 371 Portugese goudstukken gevonden. De oudste munt was van 1733 en de Jongste van 1876. Vonnissen in Soedan In Soe dan (Afrika) zijn drie mannen elk tot twintig Jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij de inmiddels op gehangen secretaris-generaal van de communistische partij, Abdel Chalek Mahgoeb in dit voorjaar hadden hel pen ontsnappen uit een militair ge vangenkamp. Dorp bezet Politie en militairen maken Jacht op twaalf leden van het Argentijnse Revolutionaire volksle ger (ERP), een trotskistische stads- guerrillagroep, die vrijdag JJ. het dorp Gonnet nabij de stad La Plata enige tijd bezet hebben gehouden en wapens en munitie uit het politie bureau hebben gestolen. Ongeluk met hagelraketten Drie boeren uit de omgeving van Trente, in Italië, zijn om het leven gekomen doordat raketten tegen ha gelbuien op de grond explodeerden. Toen hagelbuien de streek bedreig* den, vuurden de boeren "n eerste ra ket af, die evenwel enkele meters bo ven de grond reeds ontplofte. Hier door ontploften ook de andere vijf tien gereedliggende raketten. Assyrioloog overleden De uni versiteit van Yale heeft bekend ge maakt dat de wereldberoemde assy rioloog Albrecht E. R. Goetze is over leden. Goetze stierf zondag op 74- Jarige leeftijd in Garmisch, West- Duitsland. Hij was de vertaler van een reeks teksten uit de oudheid, die het oudst bekende systeem van wet ten bevatten, en was de auteur van een aantal belangrijke wer ken over de cultuur van klein Azië. Voorts was hij een van de drie grondleggers van de hettitologie. Maarschalk List overleden De voormalige generaal-veldmaarschalk Wilhelm List, een van de bekendste legerleiders onder Hitler, is in de ou derdom van 91 Jaar in Garmisch- Partenkirchen overleden. Toen hij zich ln 1942 als opperbevelhebber van een legergroep in het zuidelijke deel van het front in Rusland tegen zijns inziens onvervulbare eiaen van Hitier verzette, werd hij ontslagen. Vlaggeschip wordt museum De 15.000 ton metende ware Brit se kruiser „Belfast" die bij de lan dingen in Normandië in de loop van de laatste wereldoorlog als vlag geschip dienst heeft gedaan zal niet worden gesloopt, maar tot museum worden verbouwd en op de Theems komen te liggen. Oude bergbedwinger De 89-Ja rige gepensioneerde inspecteur der spoorwegen Johann Orth uit Mitten - wald in Beieren heeft in zijn eentje een 2700 meter hoge berg beklom men. Vorig Jaar augustus had hij in het Ortler-gebied drie toppen van drieduizend meter bedwongen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9