Vaste data voor verhoging van sociale uitkeringen Jonge Ambonezen in vicieuze cirkel Geen loonbelasting over aow- en aww-uitkeringen Ouders betalen zwarte kunst' om hun zieke kind te helpen Mr. Rietkerk komt met wetsontwerp: NEDERLANDSE friIDENT WERD UITGEWEZEN lan niet met vakantie tiaar al 10 dagen dood Gratis reizen PROTEST TEGEN CENTRUM VOOR WOONWAGENS NS-Vakantie- dagtochten Opliclitster gestraft Meisjes vinden op de hei scherpe raketten Protest tegen slachting van zangvogels Lasser gedood bij ongeluk met hijskraan EEN JAAR NA WASSENAAR (2) WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 LEroSCH DAGBLAD DEN HAAG Staatssecretaris mr. J. G. Rietkerk is van plan m in het vervolg het minimumloon en de sociale uitkeringen liet meer tussentijds te verhogen maar op twee vaste data per aar: 1 januari en 1 juli. De staatssecretaris volgt daarmee een esluit dat de Sociaal Economische Raad enkele maanden gele ten nam. Mr. Rietkerk deelde dit gistermid- ig in een toelichting op zijn beleid treffende sociale voorzieningen en vernieuwing van de arbeidswetge- Itgmee. Als het wetsontwerp, dat spoedig or mr. Rietkerk zal worden inge- nd door de Kamer wordt aan- i&rd, zal het verhogen van de uit- ringen met terugwerkende kracht het verleden behoren. 5jj de huidige regeling werden de )EN HAAG (ANP) De 19-jarige ssterdamse student Dick van Jen Last, die zondag in Madrid rd gearresteerd tijdens een demon- jtie uit solidariteit met dienstwei- raars die in Spanje gevangen zit- i, zal worden uitgewezen. Dit is «middag bekend gemaakt door lanse autoriteiten, iaandag werd de student reeds op Je voeten gesteld, waarbij hij wel opdracht kreeg zich dinsdag te Iden op het directoraat-generaal de veiligheid in de Spaanse ifdstad om te vernemen welke unistratieve sancties er tegen genomen zouden worden. Hier- bleek reeds dat de Spaanse auto- sten niet van plan waren een rolging tegen Van Galen Last in stellen. Iaandag werd de Amsterdamse Jent nog bezocht door een func- laris van de Nederlandse ambas- in Madrid, egelijk met Van Galen Last werd dezelfde reden ook de Franse I jjejj HAAG tot Gilbert VleUerobe uit Spanie de Kamer aow- en aww-pensioenen steeds ver hoogd als de lonen met meer dan drie procent waren gestegen. De in voering van het nieuwe systeem be tekent een klein nadeel voor de aow- en aww-trekkers en daarom zal wan neer de nieuwe regeling in werking treedt een procent extra-verhoging worden gegeven als compensatie. De datum van de verhoging van de kin derbijslag is de eerste dag van het volgende kwartaal. Pensioen Verdei- zegde staatssecretaris Riet kerk toe dat de voorbereidingen voor een „verplicht pensioen", waartoe in de Stichting van de Arbeid eerder dit jaar overeenstemming werd be reikt, bij voorrang zal worden behan deld. „Het is", aldus mr. Rietkerk, „een bijzonder ingewikkeld probleem en veel zal afhangen van de resulta ten die deze verdere uitwerking door de pensioencommissie van de Stich ting van de Arbeid zal opleveren. De voorbereiding van daarop steunende wettelijke maatregelen zal ook nog veel tijd vragen", aldus de staatsse cretaris. De staatssecretaris zei te ho pen dat het wetsontwerp nog in de kabinetsperiode 19711975 zal worden ingediend en afgehandeld. Garanties kon hij daarvoor niet geven. Een van de zwaar beschadigde wagens bij Monnikendam. Voorstel gelclt alleen voor 1971 I ingediend waardoor als tijdelij- EEUWARDEN Tien dagen j heeft de 74-jarige heel Y. Bos- dood in zijn bed gelegen in zijn s in Leeuwarden eer hij gisteren r de politie werd ontdekt. Dat ge- «urde op het alarm van een ou- vriend, die hem kwam opzoeken Seen gehoor kreeg. >e alleenwonende man is waar- ijnlijk in zijn slaap overleden, ït feit dat hij pas na tien dagen 'd gevonden is te wijten aan een tinekkig misverstand van de bu- Toen vorige week de werkster bij heer Bosma aanbelde vertelden buren haar, dat de oude man UTRECHT De rechtbank Utrecht heeft gisteren de 29-Ja- opperman L. van der P. uit den conform de eis van de of fer van Justitie wegens doodslag zijn dochtertje veroordeeld tot maanden gevangenisstraf en on- nrwaardelijke ter beschikking stel- van de regering. De opperman heeft op 3 maart de Sophie, die net één jaar was lorden, een zo harde aframmeling leven dat het kindje er door over- i De vader was kwaad omdat de iae niet wilde eten. ADVERTENTIE 2 Septemberdagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig ujt met NS waarschijnlijk een paar dagen met zijn vriend op vakantie was. Dat zelfde verhaal kreeg de domi nee te horen, die vorige week woens- kwam aanstappen om te felici teren: de heer Bosma zou die dag 75 Jaar zijn geworden. De predikant vernam dat de bejaarde man op zijn verjaardag altijd van huis was om de drukte te ontlopen. toen gistern de vriend, met wie Bosma op vakantie zou zijn in hoogst eigen persoon zelf op be zoek kwam ontdekte men de vergis sing. En ook de al tien dagen dode buurman. De heer Bosma was een bekende figuur in de Friese Beweging, die de Friese cultuur en taal wil bevorde- ke maatregel voor 1971 over aow- en aww-uitkeringen geen loonbelasting zal behoeven te worden ingehouden, ook al zouden deze uitkeringen in de loep van het Jaar door indexverho gingen uitstijgen boven de zo genaamde „belastingvrije voet". Voor gehuwde bejaarden zonder uitkeringen ouderdomswet van' niet kinderen is nu, rekening houdend met bejaarden- en kostenaftrek een maandinkomen tot f 452,50 van loon belasting vrijgesteld, terwijl de aow- uitkering voor gehuwden na vermin dering, met de ouderdomsaftrek ad f 87.- f 451 bedraagt. (Uiteraard be talen bejaarden die naast de aow nog belangrijke andere inkomsten genie ten, wel belasting). Weduwen met bijvoorbeeld 1 kind zijn tot f600 per maand vrijgesteld terwijl de aww-uitkering plus kinder bijslag voor deze groep f 584.80 per maand bedraagt. De voorgestelde maatregel houdt in dat inhouding van loonbelasting bij de sociale verzekeringsinstelingen ach terwege blijft als geen andere uitke ringen worden verstrekt dan aow- aww-pensioen, en of kinderbijslag en of uitkeringen invaliditeitswet en zgn vov-a uitkeringen ingevolgd de ou derdomswet 1919 (in het algemeen de meer dan f 25 per maand» HAARLEMMERMEER (ANP) - Be woners van de buurtschap Zwaans- hoek in de Haarlemmermeer verzet ten zich tegen de aanleg van eer regionaal woonwagenkamp in hun di recte omgeving. Op een protestver gadering dinsdagavond stelden zy dat de buurtschap met nog geen duizend inwoners te klein is om de woonwa genbevolking te laten integreren. Ook het ontbreken van een politie- en een brandweerpost zyn reden om het kamp elders te vestigen, zo stelden zü. De mensen in Zwaanshoek trekken uit de nieuwe plannen de conclusie dat Schiphol nu zeker zyn vyfde baan krijgt. Het gemeentebestuur ziet na mely k af van het stichten van een regionaal woonwagencentrum aan de Vijfhuizerweg in Hoofddorp. By rea lisatie van een vyfde baan voor Schiphol kan daar ook geen woon wagenkamp komen, zo zeiden boze Zwaanshoekers gisteravond. Twee doden bij frontale botsing MONNIKENDAM By een fron tale botsing tussen twee auto's op de RUksweg E-10 by Monnikendam zyn gistermiddag beide bestuurders, de 65-jarige Z. van den Dolder uit Am sterdam en de 47-jarige L. B, Kwee uit Amersfoort op slag gedood. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Kwee een voor hem rijdende auto had ingehaald én de tegenligger niet meer kon ontwyken. Een derde personenauto met drie inzittenden kon zich door een blik semsnelle reactie van de bestuurder nog aan een botsing onttrekken. ADVERTENTIE Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. yvv voordelig uit met NS ALKMAAR Een bakkers echtpaar uit Hoogwoud in de kop van Noord-Holland had er dit voorjaar alles voor over om zijn geestelijk gehandicapt zoontje te helpen. Ook het geld, dat de 45-jarige vrouw W. W. uit een woonwagenkamp hen uit de zak klopte om met „zwarte kunst" het kind te genezen. Een verbolgen Alkmaarse po litierechter veroordeelde giste ren de vrouw wegens oplich ting tot boeten van f 250 en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Een nog veel bozere officier van Jus titie had haar zonder meer voor twee maanden het gevang in willen hebben. „Misbruik maken van een an dermans ongeluk. En dat door iemand, die zelf moeder van 'n paar kinderen is," zei de rechter „Ik was helemaal fout, ik wist dat ik het kind niet kon helpen" gaf de vrouw spijtig toe. „Het was de eerste en de laatste keer." De officier zette daar prompt een oplichtingsvonnis in Duits land tegenover. Het pleitte wel voor de vrouw, dat zij de bedrogen mensen het geld, dat hun was ontfutseld, heeft terugbetaald. Voorgescho ten door haar oudste zoon. De geneesmethoden die de vrouw de ouders van het ge handicapte kind aan de hand deed: het raden van „geluksge tallen," vier voor 28 gulden. Of: het ontwarren van een aantal knopen in een wollen draadje, een soort „zoenoffer" drie kno pen voor twaalfhonderd gulden. Toen de mensen ^oveel geld niet op tafel konden leggen was zes tig gulden ook goed. EDE Oplettendheid van een buurvrouw heeft twee dertienjarige meisjes uit Ede en wellicht nog meer mensen voor groot onheil behoed. De vrouw zag gistermiddag meteen dat het speelgoed waarmee de tie ners thuis kwamen gevaarlyk spul was. Ze waarschuwde de marechaus see, die even later vier brisantgra- naatraketten in beslag kwam nemen By het eerste onderzoek bleken minstens twee van de helse machi nes volledig intact. De kinderen hadden de projectie len gevonden toen ze op de Ginkelse DEN HAAG - Het comité „Natuur in nood" uit het Groningse Haren, heeft het opgenomen voor de ruim twintig miljoen zangvogeltjes, die zo'n twintigduizend Belgische voge laars Jaarlijks voor de smulpapen vangen Een delegatie, geruggesteund door een pakket met 39650 hand tekeningen, heeft gisteren aan de Belgische ambassadeur in Den Haag dr W van Cauwenberg, een protest tegen deze massale vogelslachtinv overhandigd. De ambassadeur sprak ruim een half uur met de vogelvrienden Bui ten liepen jongeren met spreuken terwyl uit autoluidsprekers het lief lijk gekwinkeleer van (nog niet op gegeten) vogeltjes klonk. Dr. Van Cauwenberg beloofde het smeekschrift aan de Belgische land bouwminister Heger door te geven, maar zei by voorbaat, dat het Bel gische parlement het laatste woord heeft. hel speelden vlakbij een oefentank- baan. De mareehausese onderzoekt nu hoe de raketten daar terecht zyn gekomen Na elke oefening moeten de soldaten alles netjes opruimen en daar wordt streng op gelet. Ook wordt doorgaans na afloop de uitge reikte munitie nauwgezet gecontro leerd. AMSTERDAM Op het terrein van de KNSM in Amsterdam is gis teren de 49-jarige Amsterdam se lasser A. C. Kok dodelijk getrof fen door rondvliegende brokken staal van een afgebroken hijskraan. Zijn collega D. Klukhuhn is met een shock, hoofdwonden en een gebroken arm naar een ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde toen met twee hijskranen een stapel staalpla ten werd verplaatst. Een onderdeel van een van de kranen brak af, waardoor de andere kraan het ge wicht Tiiet meer kon torsen. De arm van deze kraan sloeg dub bel. waarbij het contragewicht van veertig ton tegen de toren sloeg. Door de stukken staal, die hierop links en rechts rondvlogen werd de heer Kok dodelijk gewond. Klukhuhn hep zijn verwondingen op als machinist in de bedieningsca bine van de ongelukskraan. LEIDEN Het meest opvallen de aan het huidige beleid van de overheid ten opzichte van de Zuid- molukkers is dat de gedachte van centraal in staat. De benadering, de groep als één geheel er niet meer die sinds medio 1970 vaste voet aan de overheidsgrond heeft gekre gen, maakt een verschil tussen een eerste en tweede generatie Zuidmolukkers in ons land. Het ac cent ligt in die zienswijze op de Jon geren; in tweede instantie komen de ouderen. Door Hein Elbrink Het stimuleren van sociaal-cultu reel werk onder de tweede genera tie heeft als doel hun opnieuw een eigen bewustzijn te geven. Dit door de mogelijkheid te scheppen op een goed gefundeerd herzien waar denpatroon. Door het inblazen van nieuw leven in de samenleving van de Zuidmolukse Jongeren wor den daar tal van wrijvingspunten, die nu naar buiten toe moeten worden afgereageerd, weggeno men. Uitgaande van een gezonde samenleving zou misschien in de toekomst een brug tot stand kun nen komen, waarover het contract met de onze gemakkelijker zou kunnen lopen. Een dergelijke brug bestaat eigenlijk al in de vorm van het ICCAN (Interkerkelijk Contact Co mité Ambonezen in Nederland), waarin Zuidmolukkers en Neder landers samenwerken. Dit comité dat aanvankelijk een sluimerend bestaan leidde is door het nieuwe beleid van CRM met subsidie uit zijn halfslaap gewekt en werkt nu als een opbouworgaan voor de Zuid molukse samenleving. Tekenend voor het karakter voor dit opbouw werk is een recente uitspraak van ICCAN-directeur Hartman (die daarmee het uiteindelijk doel van CRM ten voeten uit kenschetste: "De Zuidmolukkers willen wel op gaan in de Nederlandse samenle ving. Ze hebben beslist geen wei gering tot het isolement maar ze willen wel hun eigen identiteit be waren, ze willen zichzelf blijven, en dat, kan toch wel in een veel vormige samenleving". Sleutelbegrip Het sleutelbegrip in CRM's beleid is sociale deprivatie, wat men zou kunnen vertalen met een "gevoel van maatschappelüke achteruit stelling". Het zou vooral dit gevoel zijn dat het contact tussen de Ne derlandse samenleving en de Zuid molukse •jongeren zo moeilijk maakt. In de onlangs verschenen bundel over Allochtonen (vreemdelingen) in Nederland wijst de schrijver van het artikel over de Zuidmoluk kers, drs. J. M. M. van Amers foort, op die al of niet vermeende achteruitstelling en legt daarmee meteen de basis bloot voor het hui dige beleid van de overheid. De bundel is dan ook in opdracht van CRM verschenen. Hoewel men het niet met het be leid van dit ministerie eens hoeft te zijn is het toch bijzonder nuttig Van Amersfoort een eind te vol gen. Hij legt uit hoe uit de aan vankelijke heftige teleurstelling, over wat ervaren werd als dubbel hartigheid van Nederland, een soort van berusting bij de ouderen is gegroeid. De terugkeer naar de zelfstandige republiek Zuid-Moluk- ken lRMS) werd een soort van geloof, waarvoor bij wijze van ere dienst de oude waarden zorgvuldig werden in stand gehouden. Zonder er echter iets nieuws aan toe te voegen. Men is na de verschrikkelij ke toestanden van de eerste tijd in de woonoorden betrekkelijk tevre den met de nieuwe ruim opgezet te woonwijken en dat deel van onze materiële welvaartskoek, wat be reikt kon worden, zelfs al is het iso lement manifest. Heel anders ligt het met de twee de generatie: Zij die door de Ne derlandse samenleving bij de re cente onlusten als dragers van de Zuidmolukse agressiviteit worden ervaren. Aanpassing Van Amersfoort signaleert bij hen enorme moeilijkheden op het gebied van de aanpassing. In de eerste plaats verwachten zij heel wat meer van onze maatschappij dan hun ouders. Hun ambities lig gen niet in de samenleving van de tangsix (kazerne) zoals die in Ne- derlanjls-Indië bestond, maar in de stedelijke cultuur van de industrië le samenleving. Als zij zich daar in willen bewegen komt echter de kink in de kabel. Niet alleen treedt vanaf de eerste schooljaren al een duidelijk verschil in gezins- en samenlevingsachtergrond naar voren, maar worden zij ook gecon fronteerd met de volledige omvang daarvan in zo'n duidelijk voelbaar iets als de taalkloof. Als zij die weten te overbruggen komen ze nog niet erg ver. Hoe wel verhoudingsgewijs veel meer Zuidmolukse Jongeren tot 20 Jaar dagonderwijs genieten dan Neder landse. bereiken slechts weinigen de universiteit. De MAVO is voor hen overwegend het eindstation. Deze moeilijkheden zijn te ver gelijken met die van iedere andere willekeurige groep emigranten. Bü de Zuidmolukkers komt er echter bij dat onlustgeyoelens zich ge makkelijk in agressiviteit laten vertalen door eeuwenlange militai re tradities. Bovendien vindt die agressiviteit in Zuidmoluks milieu snel algehele waardering vanuit het gevoel van teleurstelling over de Nederlandse houding t.o.v. de Zuidmolukse onafhankelijkheid. Daarbij maakt het vaak niet uit of die agressiviteit politiek of crimi neel gefundeerd is. Cirkel Vanuit de redenering van Van Amersfoort bevinden Zuidmolukse Jongeren zich in een vicieuze cir kel. Zij willen zich aanpassen, maar voelen zich achteruitgesteld. Hun teleurstelling vertalen ze in agressiviteit waarby ze terug moe ten vallen op waarden die hen iso leren. Een uitweg lijkt niet mo gelijk. Drs. Van Amersfoort ziet dan ook geen eenvoudige oplossing voor dit probleem. Ook niet vanuit onze veelvoudige Nederlandse samenle ving. Voor het aanpassen als sub cultuur binnen onze samenleving, noemt hij enkele voorwaarden. De belangrijkste ervan hebben be trekking op de verbeteringen van de verhoudingen in het Zuidmoluk se kamp. Die gemeenschap heeft een be ter leiderschapskader nodig. Op het ogenblik worden de beslissingen nog genomen via lijnen die stam men uit de oude kolonialistische periode. De controle op de nale ving ervan vindt vaak nog met ge weld plaats en niet via de kracht van het argument. Ook zou de Zuid- molukker zich veel meer indivi dueel op de Nederlandse samenle ving moeten oriënteren en niet op de Nederlandse samenleving via de overheid in Den Haag. Het doel van het huidige beleid van CRM is duidelijk deze voor waarden te realiseren. De vraag is echter, zoals Van Amersfoort het zelf al zegt, of de verhoudingen tussen de Ambonezen en de Neder landse overheid niet zo beladen is, dat eigenlijk ieder beleid tot mis lukken gedoemd is. WORDT VERVOLGD

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7