iet nooit Schot David Young leidt van start tot finish Thialf komt tekort WREDEN BAANCOACH FRANS MAHN: •i? Tennisbond zet op een weinig elegante wijze bestuurslid aan dijk ototips Joop Zoetemelk legt contacten NEREUSMET PLAATS IN FINALE AL TEVREDEN iO Ï8 AUGUSTUS im PAGINA 15 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD IERDAM Met het oog op Varese wenste Fedor den dan toch nog een keer op vaderlandse bodem te vlam- H t omdat zijn Italiaanse missie op losse schroeven zou aar gewoon, als een persoonlijk examen. Opgeschrok- ii berichten van over de grens, van de droomtijd 4.46.4 Kguez bijvoorbeeld tijdens de Panamerikaanse Spelen oge Columbiaanse baan van Cali liet afklokken, liet de stylist al een week geleden loodstaafjes in de pedalen B trainingsfiets monteren. Welke inspanningen gister- i het Olympisch beton, onder winderige omstandig- ijtmondden in Fedors beste seizoentijd van 4.57.4. Den Haag Het bestuur Ned erlan dse tennisbond (KNLTB) heeft een van de lagere bestuursle den, de vice-voorzitter van de com missie beroepstennis en opleidingen, de heer L B. E. Thung: (51) uit Hilversum, in het dagelijks leven luitenant ter zee 1ste klasse, op weinig elegante wijze aan de dijk gezet. Enige dagen geleden kreeg de heer Thung, zoals hij gisteren op een persconferentie meedeelde, van en kele bestuursleden te horen, dat hij in verband met organisatorische herstructurering van de betreffende commissie niet meer past in d® leunend hoofdgeknik van Frans Mahn die tevre- wilde: „Bij Fedor weet Je Je mag weten dat ik het sarlijk vond toen ik het die loodstaafjes. Maar Je Je realiseert dat er tij- kampioenschappen onder weersomstandigheden 4.58,7 l komt, mag je je ook af- hij doet wanneer hij nu |er rijdt" zijn opponent, de Belg ote. op vijftig meter na inliep, wist inmiddels pertinent dat hij nog harder kan. „Ik doe er alles aan", hijgde hij. „Voor het eerst had ik in Amsterdam 55 x 16 staan. Ik moet dan ook nog sneller kun- Johnson. Tweede rit: 1 Van Lanc- ker 12,6, 2 Loevesijn. Om de derde plaats: 1 Johnson 11,8, 2 Loevesijn. Finale: 1 Van Lancker 12,2, 2 Tur- rini. door Ger Stolk XEC :htNAC ■Groningen th—Sparta FC Den Haag 'FC Twente 2—Volewijck J d Wagenin. Heerenv. VI.—-SVV SC—AZ'67 Het programma dat onder de weid se naam Kandidaat-wereldkam pioenschappen draaide, bracht Frans Mahn trouwens meer vreug de. De tijd van Klaas Balk bij voorbeeld op de tijdrit over 1000 meter met staande start, die om helemaal precies te zijn 1.08,65 was. En het rijden van Bert Boom ach ter de motor. Hoofdstuk apart Eigenlijk een hoofdstuk apart die Bert Boom. Na op zijn 31ste jaar als amateur de regenboogtrui om zijn tengere schouders te hebben gehad, cirkelt de renner uit Enter volgens insiders beter dan ooit zijn eentonige rondjesdans op 33-jarige leeftijd Wat Boom volmondig wen ste te beamen. Zijn visie: „Ik heb altijd gezegd dat je als stayer niet piepjong hoeft te zijn. Ik ga harder dan ooit. Een kwestie van veel rus ten en een beetje geluk. Want zo kan je het toch wel noemen wan neer je betaald verlof van je baas krijgt om te trainen". Wat er gisteravond duidelijk uit kwam. Zelfs twee in volle harmonie samenwerkende Duitsers konden Boom niet verhinderen dat hij de bloementuil greep. Waarbij vooral de tweede keer sterk tot de verbeel ding sprak, omdat hij anderhalve ronde lang Rainer Podlesch (vierde in Leicester) boven zich diende te houden, terwijl diens landgenoot Horst Gnas, bijna op een toer gere den, (in Engeland zilver) hem al die tijd trachtte op te houden. Toen Podlesch los van de rol kwam, duidelijk werd dat hij te hoog had gegrepen, was het pleit in het voor deel van Boom beslecht. Boom later: „Voor het eerst reed ik achter Stakenburg. Walrave staat namelijk onder contract van de Westduitse wielerbond. Het ging prima. In Schiedam hebben we het op een kleinere baan al uitgepro beerd, want ook in Varese zal ik op Stakenburg zijn aangewezen". Goede dag De wedstrijd voor profstayers liet Theo Verschueren aanvankelijk van voren zien. Al bedroeg het verschil op de meet slechts vier meter met Cees Stam. Later zou Stam zich re vancheren. Die Stam had overigens toch een goede dag, omdat de wed strijdcommissarissen het protest van Jaap Oudkerk en zijn tijdelijke gangmaker Cor Pelser tegen de gang van zaken tijdens de nationa le titelstrijd, afwezen. De combinatie Stam—Stakenburg zou hoog in de baan rijdend Pelser en Oudkerk hebben gehinderd. Een minder goede dag kende Leijn Loevesijn. Leijn verloor in de halve finale van Robert van Lancker en boog later in de strijd om de derde en vierde plaats het hoofd voor Gordon Johnson. Leijns excuus: „Verkoudheid". Peter van Doorn en Gerrie Fens maakten dat weer goed op de tandem. Voor MeirlaenSou- taerts was er dan ook twee ritten lang geen eer te behalen. Waardoor, ook al als gevolg van het sterke rij den van Balk, Nieuwenhuis, Kamer en Bakker in de ploeganachtervol- ging, de interland NederlandBel gië in een 8—4 overwinning eindig de. Freddie Niemeyer gaat op kosten -van Ton Ketting naar Varese. De KNWU verklaarde zich daarmee in middels akkoord. Uitslagen Sprint profs: Eerste rit: 1 Gordon Johnson iAus) 12,4 sec, 2 Jacky Si- mes (VS). Tweede rit: 1 Robert van Lancker (Belg) 13,0, 2 Giordano Turrini (It). Derde rit: 1 Leijn Loevesijn (Ned) 127,, 2 Tim Mount- ford (VS). Herkansing: 1 Turrini 12,5, 2 Simes, 3 Mountford. Halve finales: Eerste rit: 1 Turrini 12,3 2 AMSTERDAM (ANP) Joop Zoetemelk, die door het ontbinden van de profploeg van Mars zonder contract is gekomen, is nu aan het onderhandelen met het Italiaanse merk Salvarani en het Franse merk Sonolor. Namens Zoetemelk heeft zijn vertrouwensman Herman Krott gisteren telefonisch contact gehad met ploegleider Adorni van Salva rani. Die heeft toegezegd de zaak met zijn bazen te zullen bespreken en maandag terug te bellen. ZEILEN De Nederlandse zeiler Boude wijn Binkhorst is by Athene tijdens de strijd om 't Europees kam pioenschap Finnjollen in de derde race als vierde geëindigd. Hij moest winnaar Finaczy (Hong.), Golser (Zwe.) en Albarelll (Ita.) laten voor gaan. In het klassement leidt de Zweed Ofckin met 36,7 punten voor Albarelli met 38,4 punten Profstayers: Eerste rit: 1 Theo Ver schueren (Belg) achter Koch de 20 km in 15.46.8, 2 Cees Stam (Ned) Stakenburg op 4 meter, 3 Jaap Oudkerk (Nedi De Graaf op 110 meter, 4 Leo Proost <Belg> Kaeb op 150 meter, 5 Ehrenfried Rudolph (W-Dt Walrave op 200 meter. 6 Norman Hill <G.B) Van Roev op 300 meter, 7 Piet de Wit (Ned) Pel ser op 1400 meter. Tweede rit: 1 Stam de 30 km in 22.33.5, 2 Oud kerk, 3 Verschuere, 4 De Wit, 5 Rudolph. 6 Proost, 7 Hill. Totaal stand: 1 Stam 3 punten, 2 Ver schueren 4, 3 Oudkerk 5, 4/5 Ru dolph en Proost 10. 6 De Wit 11, 7 Hill 13. Tandem: Eerste rit: 1 Nederland (Van Doqrn/Fens) 11,0 sec, 2 België (Merilaen/Soutaert). Tweede rit: l Nederland 10,7, 2 België Tijdrit 1 km met staande start: 1 Klaas Balk <Ned) 1.08.65, 2 Manu Snellinckx (.Belg) 1.09.50. Achtervolging over 4 km indivi dueel: 1 Fedor den Hertog ((Ned) 4.57,4, 2. Jean Vermote Belg. staak te in laatste ronde de strijd met een lekke band. .Amateur stayers: 1 Bert Boom (Ned» achter Stakenburg de 25 km in 19.01.8, 2 Rainer Podlesch 'W - D.) Koch op 40 meter, 3 Horst Gnas (W.-D.) Walrave op 450 m., 4 Nico Been (Ned) Pelser op 600 m„ 5 Fred Niemeyer (Ned) Van Roey op 680 m., 6 Joop Rijnink (Ned) Kaeb op 800 m., 7 Jan de Jong (Ned) De Graaf) op 1250 m. Bijzonder spannende was bij de stayers de strijd tussen de Belg Verschueren (boven) en de Ne derlandse kampioen Cees Stam. Verschueren won met gering ver schil. door Piet Kienhuis structuur van de bond. Voorts, dat het bestuur en anderen bezwaren hebben tegen zijn persoonlijkheid en karakterstructuur, onder meer omdat hij te perfectionistisch en te deskundig te werk zou gaan. zodat veel onrust en te veel werk ont stond! Dit besluit zou, volgens de heer Thung, zijn ingegeven door de Vereniging van Nederlandse Tennis- leraren en de Vereniging van Ten nisbaan Exploitanten. De heer Thung zou. min of meer onder toezicht, wel nog tot maart aanstaande mogen aanblijven, maar j niet moeten rekenen op een herbe noeming. Deze aanzegging ontving de heer Thung op 9 augustus, maar Heerenveen Hetijsstadion Thialf in Heerenveen had het afge lopen seizoen een tekort van bijna vier ton. Het tekort bedroeg ruim 60000 gulden meer dan het seizoen daarvoor. De groei van het nadelig saldo wordt voor een belangrijk deel geweten aan het vervallen van de subsidies voor de provincies Gro ningen en Drente, die respectieve lijk in Groningen en Assen nu zelf een ijsbaan hebben. Toernooi van jubilerende Golfbrekers LEIDEN De zwemvereni- ging „De Leidse Golfbrekers" bestaat I vijfentwintig Jaar en in het kader I daarvan worden diverse activiteiten ontwikkeld. Eén daarvan is een groot internationaal waterpolotoernooi, dat zondag in het zwembad Poelmeer in Oegstgeest wordt gehouden. Aan de wedstrijden wordt deelge nomen door het officieuze team van Zuid-Afrika „De Springbokken", de SC Ar bon uit Zwitserland, het Al- phense AZC en een combinatieteam van de Zijl en LGB De wedstrijden beginnen om 6 uur, er wordt ge speeld om de „Leiden Bokaal", een wisselprijs welke elke twee Jaar de inzet zal zijn van een toernooi. Nederlanders stellen teleur in eerste race Dragon Cup MEDEMBLIK De Schot David Young en zijn bemannings leden, Mike Pollett en Sid Exley, sloegen elkaar na het ver lossende eresaluut op de finishlijn langdurig van vreugde op de schouders- De eerste race om de Dragon Gold Cup, op een rustig IJsselmeer voor Medemblik, was geëindigd in een fan tastische zege voor dit succesvolle Schotse Draken-team. In een door uiterst zwakke wind beheerste race, handhaafde de 32- jarige stuurman Young zijn "Jane" van start tot finish op een glorieuze eerste plaats. De wispelturige wind speelde de dicht achter hem zeilende Brit Ewart (tweede) en de beide Ameri kanen Henry (derde) en Cohan (vierde) vaak in de kaart, maar Young bleef zijn zenuwen de baas. Reeds vorig jaar vestigde Young de aandacht op zich door op overtui gende wijze het open Engelse Dra ken-kampioenschap te winnen. In de strijd om het wereldkampioen schap in de Draken in Australië eindigde de Schot als negende. On danks het feit dat Young op het IJsselmeer voor het eerst met deze bemanning zeilde, liep alles aan boord van de „Jane" gesmeerd. Na drie kwartier uitstel wegens volledi ge windstilte gingen de 74 Draken uit vijftien landen eindelijk over de startlijn. door Reinier Lolkes de Beer Het eerste kruisrak bracht direct de beslissing. Young stuurde zijn Draak knap naar een eerste plaats. Onder spinnaker bleek spoedig, dat het team een hecht geheel was, dat moeilijk uit zijn evenwicht was te brengen. Van de vijftien Nederlandse Draken was er niet één ln de kopgroep. Gaststuurman Bouw van Wijk, die voor deze week afstand heeft ge daan van zijn Regenboog, kon in het middenveld redelijk meekomen. Jan Bol, die na een langdurig ziek bed weer langzaam in vorm komt, verloor onder spinnaker vijf plaat sen door gebrek aan snelheid en zakte zo af naar een dertigste plaats op de eindlijn. Van Wijk miste de boot in het laatste, uiterst moeilijke kruisrak naar de finish. Ook Young kwam in dit rak nog eenmaal in moeilijkhe den, toen de wind flink schiftte. De Schot ving de draaiing echter uit stekend op en bleef aan de leiding. Van Wijk verhuisde naar een 37ste plaats. Marinezeiler Henk Poppe kwam als beste Oranje-zeiler op een 24ste plaats over de eindstreep. Als 31ste ging Siem Bakker over de finish lijn. Voor de Nederlandse zeilkolo- nie in Medemblik weinig hoopge vende resultaten. Temeer, daar de verrichtingen van de Nederlandse zeilers in de Zuiderzee Regatta, de voorwedstrijden voor de Gold Cup, met een minder sterk bezet veld, ook al niet imponerend waren. Voor en na de start bestond er van de zijde van de hele Drakenwereld bijzonder veel belangstelling voor de polyester Draak, die de Deense bou wer Börresen heeft meegenomen naar Medemblik. Börressen zeilt met zijn nieuwste troetelkind, die voor de Gold Cup in Medemblik voor het eerst te wa ter is gegaan, buiten mededinging mee. De zeegroene Draak zag er perfect uit en stal de show. De prijs ligt volgens Böressen om streeks tien procent lager dan de conventionele houten Draak (f 25.000.Met deze in modern materiaal vervaardigde Draak wil de Draken-wereld een poging doen de klasse ook na 1972 op de Olym pische lijst te houden. Met de spinnakers op pro-1 IJsselmeer elk zuchtje wind op beren de Draken op het rustige te vangen. een schriftelijke bevestiging met motivering, waarnaar hij vroeg, is nog steeds niet ontvangen. In een aangetekend schrijven heeft de heer Thung gisteren voor al zijn bondsfuncties bedankt en tevens de CV-schaal teruggestuurd, die hij in maart jongstleden tijdens de bonds vergadering had ontvangen in ver band met zijn vele verdiensten voor de KNLTB. Van de zijde van het bondsbestuur, gisteravond in vergadering bijeen, was geen nader commentaar op dit ontslag te krijgen, omdat al dus voorzitter Beek de brief van de heer Thung nog niet was ont vangen. 's Middags had de directeur van het bondsbureau echter reeds bevestigd, de aangetekende brief van de heer Thung in zijn bezit te hebben. De heer Thung heeft zich de laat ste jaren, ten koste van veel vrije tijd, beijverd de opleiding van ten- nisleraren in Nederland te reorgani seren en op moderne leest te schoeien, hetgeen hard nodig is. De heer Thung: „Het bondsbestuur draait door dit te doen de noodza kelijke hogere instructieve begelei ding de nek om." Volgens de heer Thung hebben en kele docenten van sportacademies die bij de tennisopleidingen mede betrokken zijn, zich reeds solidair met hem verklaard. KOPENHAGEN „Als we fi naleplaatsen halen," zei Jan vyillem Pennink, coach van de Nereus-acnt, aan de oever van het idyllische Bagsvaerdmeer bij Kopenhagen," ben ik dik te vreden. Waarmee ik niet wil zeggen dat als dat niet lukt ik per se ontevreden ben „Die uit spraak is kenmerkend voor de mogelijkheden die de Neder landse afvaardiging, naar de Europese titelwedstrijden in Kopenhagen heeft. In het be- 1 sloten roeiwereldje, waar men tot voor enkele Jaren gewoon rekende op eremetaal bij FISA- kampioenschappen, is men in middels vertrouwd geraakt met de omstandigheid, dat voor Ne derland het hoogst-mogelijke in de roeisport onbereikbaar is geworden. De Nereus-coach gelooft niet in een teruggang van het Nederlandse roeien, maar veel meer in een stormachtige ont wikkeling in andere landen. „Vergeet niet. dat aan de top blijven vrijwel onmogelijk is. j Zelfs aan Westduitsland zie Je dat en aan de Oostduitsers bij I het dames roeien, waar ondanks de faciliteiten, die men daar heeft, ontegenzeggelijk een te ruggang is. Roeien is nog een onderontwikkelde sport. Je wilt alles wetenschappelijk analy seren. Maar Je hebt gewoon te veel onbekenden en te weinig gegevens. Als Je denkt iets te I hebben vastgesteld blijkt later weer dat het onjuist is. Roeien mist nu eenmaal de mogelijkhe- den van zwemmen en atletiek waar de tijden alles zeggen. Bij ons speelt het materiaal een rol. En als Je twee roeiers bij elkaar j zet kan Je beslist niet zeggen wat eruit zal komen". De Nederlandse afvaardl- j ging staat op dit kwalitatief sterk bezette toernooi in de bos rijke omgeving van Gladsaxe voor een uitzonderlijk zware taak. Dat geldt in zeer sterke mate voor de acht van Nereus i die de handicap heeft aanmer kelijk lichter te zijn dan de con- j currenten. Een handicap die dubbel telt als op het Bagsvaerdmeer, waar de wind een vrije greep op het water heeft, de windkracht zou toenemen. Daarbij komt nog. dat de ploeg een gelegenheids combinatie is die pas eind Juli voor de Nederlandse kampioen schappen werd samengesteld. Daardoor hebben de Nereïden geen enkel vergelljklngsma(e- riaal welke mogelijkheden .er zijn tegen gereputeerde tegen standers. Na de kampioenschappen op de Bosbaan hebben de Neder landse ploegen zich verder voorbereid in een trai ningskamp van een kleine drie weken rond het op 1800 meter hoogte gelegen Sankt Moritz. Op het meer van dat gerenom meerde Zwitserse wintersport plaatsje en dat van Silvaplana is hard gewerkt om te trachten het verschil met de kansheb bers te verkleinen. Of dat is ge lukt zullen vandaag de series en helaas waarschijnlijker nog de herkansingen van don derdag moeten leren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15