S ONDERVINDEN BEGRIP Zware crisis in betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Arabische landen Wilson wil :het Engelse zitting in Lagerhuis EEN DEEL )OR ÉPORT verleg monetaire situatie op gang Mjfa» 9 WELNEE, OPEFN DRUmÉTjF 40 IN EEN PAKJE. Verrassend Chinees bezoek aan Roemenie Moskou wantrouwt Cairo's gewijzigde politiek jegens Israel spaa w ATOTOTOa tm MflRCIR 9M8UD PAGINA 7 ADVERTENTIE LONDEN (AP, Reuter, AFP) Na gisteren in Londen de eerste fase van het informatieve overleg met Europese finan cieel economische deskundigen te hebben afgesloten, is de Amerikaanse onderminister van Financiën Paul Volcker van ochtend in Parijs aangekomen voor verdere besprekingen. Sprak hij gisteren in de Britse hoofdstad met Engelse, Franse, Westduitse, Italiaanse en Japanse deskundigen, in Parijs ont moet hij hun Belgische, Nederlandse en Zwitserse collega's. Woensdag keert onderminister Volcker naar Washington terug. Genoegen Alles wijst er op dat het bezoek van Volcker slechts de eerste fase in luidt van een overleg dat uiteindelijk zal moeten leiden tot herwaardering van het internationale monetaire stelsel. Over zijn missie zei Volcker zelf dat ze ten doel heeft „onze vrien den en handelspartners proberen uit te leggen wat de denkbeelden achter het programma van president Nixon zijn". Volgens zegslieden in Londen moet Volcker de meningen peilen voor een nieuw economisch systeem en trachten te voorkomen dat de handelspartners tegenmaatregelen zouden nemen naar aanleiding van de extra invoerheffing die de VS zul len toepassen. Uit een verklaring na afloop van Volckers bezoek laat zich afleiden dat hij daar in eerste instantie in is geslaagd. Hij zei „veel begrip" te hebben ondervonden voor het dilemma waarvoor de Verenigde Staten zich geplaatst ziet. Al was van Toch lijkt het er op dat de Euro pese partners van de Verenigde Sta ten voorlopig genoegen zullen nemen met de extra-invoerheffing. Een Westduitse reactie op de woorden van Volcker spreekt van begrip. On danks de aanzienlijke problemen die de Amerikaanse maatregelen opleve ren voor de Westduitse exporteurs kan de regering de initiatieven voor een herziening van het interna tionale geldstelsel alleen maar toe juichen, aldus regeringswoordvoer der Ahlers in Bonn. Top Hoewel onderminister Volcker meent dat een grote internationale conferentie zoals destijds in B'ret- Schoonmakers bezig met het record dag op de New York Stock opruimen van de rommel na de Exchange in Wall Street. Europese zijde uitdrukking gege- I ton Woods in 1944 niet nuttig is. du! ven aan bezorgdheid over de toeslag den tekenen in Europa er op dat men die Amerika op de buitenlandse in voer gaat leggen. Sluwe diefstal van juwelen up vliegveld Parijs zich juist veel voorstelt van een mo netaire topconferentie. De Engelse regering wil, volgens welingelichte kringen in Londen komen tot twee voorbereiden conferenties Enge land. zou als kandidaat-lid van de EEG in de eerste plaats voorstander zijn van een bijeenkomst met de mi nisters van Financiën van de zes EEG -landen Deze zou dan gevolgd moeten worden door een vergadering waaraan de 'groep van tien' rijke in dustrieladen, de VS, Groot-Brittan- nië. Canada. Japan. West-Duitsland. Italië, Frankrijk. België, Nederland en Zweden. Het Britse ministerie van I Financiën heeft al contacten gelegd PARIJS (AFP') De directricemet andere landen. Het monetaire in onze correspondent) EN (GPD) De Britse op- ider Wilson heeft gisteren lier Heath verzocht 't Brit- ment van zijn zomer-reces roepen voor een tweedaags Noord-Ierland. De laat- I ste maal dat het parlement zijn va- ster bekendgemaakt. De openings Ier Nelissen Geen paniek. Dat samengevat gisteravond de Jan minister mr. R. J. Ne- taanciën) op de door presi- aangekondigde finan- nomische maatregelen, derlandse minister van Fi- zei, dat de plotselinge ver lui de importtarieven in de Ie Staten met tien procent te grote invloed heeft op de export. "Van onze tota- maakt die naar de Verenig- n nog geen 5 procent uit", Nelissen weten. Hij ver- fan de tijdelijke extra im- lag wel een remmende wer- de export. De positie van ten opzichte van de dollar Je" gulden zal volgens mi- 'issen niet veel veranderen, ook geen grote nadelen kaspositie van de staat, om- izit aan dollars van de Ne- ie Bank "erg beperkt" is: derd miljoen dollar, nadruk legde mr. Nelissen 'ens om te komen tot snel reffend internationaal over- inde de wisselkoersen goed tr af te stemmen. De slui- de valutamarkt in Amster- folgens de minister nog wel ttóen duren. gaf zijn visie op de mo- itie na afloop van een van de Raad voor eco- aangelegenheden uit het ri Biesheuvel. Premier Bies- df was niet bij het overleg ï- Hij houdt nog tot eind de- vakantie. Wel is telefonisch overleg gepleegd. Als de "laar aanleiding toe zou ge- premier Biesheuvel eerder nen, verklaarde mr. Nelis- kantie moest onderbreken was na de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije in augustus 1968. Aangezien het parlementsgebouw gedurende de lange zomervakantie altijd grondige reparaties en ver nieuwingen ondergaat en het tech nisch niet zo eenvoudig is de kamer in een ommezien voor een debat in gereedheid te brengen, heeft Wilson voorgesteld het debat na de Natio nale Bank Holiday van 30 augustus, een jaarlijkse extra vrije dag voor de Britten, in de eerste week van september te houden. Morgen komt premier Faulkner van Noord-Ierland naar Londen om op Chequers twee dagen lang bespre kingen te voeren, eerst met premier Heath en daarna met Maudling. de Britse minister van Binnenlandse Zaken, die voor slechts een paar da gen naar Mallorca is gegaan. Joe Cahill, een van de leiders van het Ierse Republikeinse Leger (TRA) heeft gisteren de vorming van een kabinet en een parlement voor Ui- van de „Folies Bergère", de 75-jari- ge mevrouw Derval, is op slinkse wijze beroofd van haar koffertje met Juwelen. Dit gebeurde toen zij met haar kamermeisje en haar hondje op het vliegveld van Parijs in het bagagedepot wachtte op haar baga ge uit Nice. ergadering van het parlement wordt over ongeveer twee weken gehouden. Beide instanties zullen uiteraard ondergronds werken. De IRA-regering streeft naar erken ning door buitenlandse regeringen. Ieren die in het buitenland wonen zullen de kosten van de tegenrege ring betalen Een keun& geklede heer stapte op j In "fr la8b al\een e,en" heï stUE I - leen waren Besloten. De binnenstad moe,llJlthe£n 'f, v00^°m,en T was uitgestorven. mevr0™ Deva' haf >**dd °P d* j arm. Zij was daardoor genoodzaakt De oppositie van het Stormont- j haar koffertje met de kostbaarhe- Noordierse parlement» heeft de den dat zij altijd bij zich draagt, roomskatholieke bevolking van UI- j even neer te zetten. Enkele secon- ster, welke een derde van het totaal j den later waren de onbekende man uitmaakt, opgeroepen om bij wijze en het koffertje verdwenen. Het is protest te weigeren gemeentelij-niet bekend of zij al haar juwelen. comité van de EEG is vandaag al bij elkaar gekomen voor spoedberaad. In Zwitserland is een permanente raad gevormd die de monetaire crisis moet bestuderen en morgen zal de kwestie in het Westduitse kabinet worden besproken. WENEN, BELGRADO. PEKING - den tegen elkaar uit te spelen". ke huur en belasting te betalen. Het moeilijke is dat hierdoor de nieuwe rechtvaardige huisvestingspolitiek van de regering een van de afge kondigde hervormingen, die achter uitzetting wegens geloof ongedaan maakt wordt doorkruist. die een waarde van tegen de vier miljoen gulden vertegenwoordigen, bij zich had. Bij verscheidene gele genheden had mevrouw Derval te kennen gegeven het grootste deel van haar juwelen te zullen verma ken aan het Franse kanker-instituut. Over de toekomst van het interna tionale betalingsstelsel kan men op het ogenblik nog slechts speculeren, naar aanleiding van opmerkingen van Amerikaanse zijde. Volcker zei gisteren bij zijn aankomst in Lon den. dat de rol van het goud minder belangrijk zal worden en nog verder aan betekenis zal inboeten. Daaruit zou men kunnen concluderen dat de Verenigde Staten voorstander zijn van een althans gedeeltelijke munt- pariteit. Lijnrecht daartegenover staat echter de mening van de Ame rikaanse minister van Financiën (DPA) Een oproep van het Roe meense staatshoofd Ceaoesescoe tot solidariteit van alle Balkan-staten, een verrassend bliksembezoek van Chinese militairen aan de Roemeen se hoofdstad Boekarest en kritiek van de Joegoslavische regering in Belgrado op een Hongaars bericht over een anti-Sowjetrussische „as" hebben gisteren dit deel van Europa opnieuw in de belangstelling ge plaatst. Enkele dagen geleden had het of ficieuze Hongaarse regeringsblad „Magyat Hirlap" gewaarschuwd voor groeiende invloed van China in dit Speculeren eebied en daarbij voor het eerst een verbinding tussen het niet-gebonden Slavië, het tot het Warschau-pact behorende Roemenië en het Moskou- vijandige Albanië gelegd. Het partij-orgaan van Belgrado „Borba" noemde gisteren dit be richt, waarin ook sprake was van een bezoek van de Chinese premier Tsjoe En-lai in de herfst aan deze drie landen „provocerend". De phrijver moet weten hoezeer Joego- Bijzondere aandacht trok ook het bezoek van een Chinese militaire d.elegatie, die zondag in Boekarest de minister van Defensie Ionita ont moette. Na de tussenlanding in deze stad vloog de Chinese afvaardiging, die onder leiding staat van het hoofd van het politiek bureau van het leger Li Te-tsjeng naar Alba nië. Het Chinese persbureau Nieuw- China meldde, dat de delegatie op uitnodiging van de ministers van De fensie van Roemenië en Albanië een „vriendschapsbezoek" brengt. In Ti rana spraken de, Chinezen gisteren met de minister van Defensie. Roemenië's staatshoofd en partij leider Ceaoesescoe riep intussen de Balkan-sta ten op. hun problemen onderling te regelen, omdat „niemand profijt kan trekken, deze landen te gen elkaar uit te spelen". Bijzondere aandacht trok ook het bezoek van een Chinese militaire delegatie, die zondag in Boekarest de minister van Defensie Ionita ontmoette. Na de tussenlanding in deze stad vloog de Chinese afvaar- dignig, die onder leiding staat van an het politiek bureau Slavië en zijn bevolking bij zijn be- het hoofd moeiingen om onafhankelijkheid *V8n het lPRer Li Te-tsjeng naar Al- persbureau zich tegen de vorming .as" dan ook en tegen militaire ver dragen verzet Roemenië's staatshoofd en partij- welke i banië. Het Chinese Connally die zei dat president Nixon I leider Ceaoesescoe riep intussen de niet van plan is stappen te doen om Balkan-staten op, hun problemen verandering te brengen in de offi-1 onderling te regelen, omdat „nie- ciële goudprijs. mand profijt kan trekken, deze lan- Nieuw-China meldde, dat de dele gatie op uitnodiging van de minis ters van Defensie van Roemenië en Albanië een „vriendschapsbezoek" brengt. In Tirana spraken de Chine zen gisteren met de minister van Defensie. wil, zich diamant De diamant die resto 11 veilinghuis Christie op 27 q G?aève als de beroemde dia- j Deepdene" biJ opbod werd 'tv-' zou niet de echte „Deep- fto- Een laboratorium in Lu- lz'ch speciaal bezighoudt met jj tozoek van edelstenen, heeft ften dat men na een grondig t heeft kunnen vaststellen j ^ainant die in Genève door >n.l to Juweliers Van Cleef en Ar- 'hiim anderhalf miljoen gul fekocht, niet de echte „Deep- smaar een knap uitgevoerde it ag. (Van onze correspondent) BEIROET (GPD) Er mag lang zamerhand gesproken worden van crisis in de betrekkingen tussen de Arabische landen en Sowjet-Rus- land. In het bijzonder tussen die staten waar de invloed uit Moskou vaak beslissend is genoemd: Syrië, Egypte en na de dubbele staatsgreep ook Soedan. De scherpe afkeuring in Oost-Europa van de jacht op communisteh door Noemeiri is veel eer de uiting van het ongenoegen over het politieke terugdringen van Moskou in de Arabische wereld dan van zorg om het handhaven van hu mane gedragsregels. Door Herman Rolfes De veronderstellling, dat alleen reeds de executies in Soedan de betrekkingen van Moskou met een arabisch land tot een breuk kunnen brengen is tegen de achtergrond van de ontwikkelingen als geheel in het midden-Oosten te simpel. In de harde belangenstrijd over het ver sterken van de strategische positie gelden nauwelijks humane beweegre denen. De dood van enkele tiental len mensen is op zichzelf geen reden de politieke doelstelling op lange termijn te laten mislukken, zoals meermalen uit de Russische houding tegenover eerdere Jachten op com munisten in de Arabische wereld Is gebleken. Deuren naar Western Na de burgeroorlog in Jordanië en de dood van Nasser hebben de linkse krachten in de Arabische wereld herhaaldelijk verliezen geleden. De liquidatie van de Palestijnse com mando's, de staatsgreep in Syrië door Hafez el Assad, het gevangen zetten van de linkse voormannen in Egypte en de gebeurtenissen nu in Soedan zijn er slechts de hoogte punten van. Tussen deze gebeurtenissen door hebben de huidige leiders voorzichtig de deuren naar het Westen geopend. Onlangs kwam dat tot uiting door het contract tussen Egypte en West- Europese landen en maatschappijen voor de aanleg van een oliepijplei ding van de Rode naar de Middel landse Zee. Terwille hiervan werden in Syrië en Egypte importbeperkin gen van een aantal produkten uit het Westen opgeheven, waarbij de staats- inkooporganisaties meer aan particu liere handelaren moeten overlaten. Westerse ambassades krijgen, vaak ongevraagd, toezeggingen tot steun bij verkiezingen van kandidaten in internationale organisaties als van de VN. Bovendien zijn in Egypte en Syrië veelal nog verdekte voorberei ding aan de gang voor het herstel van de normale diplomatieke rela ties met de VS en West-Duits land, tot voor kort nog de grote boe mannen uit het Westen! Zeer ingrijpend Hoewel deze ontwikkelingen in de strijd om invloed met het Westen enige reden geven tot Sowjet-Russi- sche geprikkeldheid ten aanzien van de Arabische landen, wordt dit ver sterkt tot groot wantrouwen doordat vooral Egypte een principiële wij ziging heeft gebracht in zijn politiek tegenover Israël. Het zoeken naar vrede en het uitbreiden van het staakt-het-vuren heeft op zichzelf weinig ongerustheid in Moskou opge roepen. Maar omdat Sadat en zijn pragmatische adviseurs het zoeken naar vrede uitvoeren gaat de samen werking met Amerika verder dan verwacht. Deze teleurstelling in Moskou valt samen met de grote nadruk die nu in Egypte wordt gelegd op het plaat selijke aspect van het conflict Ara bieren-Israëliërs. Het terugdringen van Israël van de in 1967 bezette gebieden is een probleem van de Ara bieren zelf en daarom beperkt tot het Midden-Oosten zelf, zo is nu de op vatting in Cairo. Om Israël tot toe geven te dwingen moet wel alle moge lijke steun worden aanvaard, maar die steun moet dienstbaar zijn aan de Egyptische belangen. Dit weliswaar kleine verschil in het denken van Sadat en de zijnen in vergelijking met de onduidelijk heid van Nasser leidt in de praktische politiek tot zeer ingrijpende veran deringen. Het betekent namelijk dat in Egypte nadrukkelijk stelling wordt genomen tegen de door Mos kou gepropageerde zienswijze dat het conflict in het Midden-Oosten deel is van de strijd tegen het „im perialisme". Naar Sowjetrussische opvatting moest het leggen van de nadruk op het internationale aspect de weer stand tegen het communisme in de Arabische wereld overwinnen. Op langere termijn zou dat ertoe moeten leiden, dat het progressieve deel van de Arabische wereld binnen het Sow jetrussische blok kwam te liggen. Volgens velen zou Moskou slechts door deze hoop bereid zyn geweest om de Arabische landen van nieuwe mi litaire uitrusting te voorzien. Door het dagelijks ervaren van de dreiging van Israël zou Egypte ermee moe ten instemmen dat langs het Suez- kanaal een nieuwe dam tegen het „imperialisme" werd opgetrokken. Met de denktrant van Sadat zijn de theorie n aan de basis van de Sow jetrussische bemoeiingen met het Midden-Oosten doorkruist. Zoals enkele decennia geleden het terug trekken van de Westerse legers uit het Arabische deel van het Midden- Oosten met tegenstand uit Parijs. Londen en Washington gepaard ging, zo is er ook sprake van tegenstrib- belingen door Moskou. Opnieuw een doolhof Door direct ingrijpen lijkt Sow- Jet-Rusland weinig te kunnen doen. De communistische partijen en hun uiterst linkse collega's hebben wel geprobeerd zich te herorganiseren in Syrië, Egypte en Irak, maar dat is evenals nu in Soedan krachtig on derdrukt. Interessant is dat dit me de mogelijk was door de geheime diensten der Oosteuropese landen die oorspronkelijk bedoeld waren om de macht van de „feodalen" te bre ken. Volgens berichten uit Soedan zou Noemeiri met zijn actie tegen de sterke communistische party daar 'n grotere kans van slagen hebben door de instructies van het afgelopen an derhalve jaar van Oostduitse veilig heidsagenten. Nu Sowjet-Rusland op het vlak ran de interne politiek van de Ara bische landen weinig directe invloed kan laten gelden wordt de Arabische politiek opnieuw een doolhof voor Moskou of. zoals het door Westerse diplomaten wordt uitgedruk: „De Russische ambassadeurs in Cairo en Damascus weten niet meer zoveel". Verwacht mag worden dat wordt te ruggeschakeld naar het vlak van de internationale druk om de Arabische landen tot gehoorzaamheid te dwin gen. Door het langzaam uitlekken in Cairo van de beweegredenen voor de sluiting van het verdrag van „vriend schap en bijstand" komt het wisse len van tactiek reeds tot uitdrukking. Volgens onafhankelijke bronnen zou Podgorni eind mei het verdrag aan Sadat hebben opgedrongen onder vergaande dreigementen over het stopzetten van alle wapenleveranties ineens en het terugtrekken van de instructeurs. Daarop zou Sadat, die zich in het vastgelopen stadium van de onder handelingen met Israël geen uittocht van de Russen meende te kunnen veroorloven omdat daardoor de druk op de Verenigde Staten en Is raël zou wegvallen, akkoord zijn ge gaan met een meer blijvende aan wezigheid van Russische militairen in Egypte. In hoeverre Sowjet-Rus land zioh ingeval van een volledige koerswijziging van Sadat erdoor het recht meent te kunnen verschaffen tot een effectieve tegenactie is niet bekend. Mogelijkheden Gezien de internationale verhou dingen is een militaire tussenkomst van Moskou in Egypte nauwelijks een wezenlijke overweging waard. Omdat echter het doorzetten van een politieke koerswijziging in Egypte ten nauwste verbonden is met een oplossing voor het conflict met Is raël zijn er bij het stagneren van de vredesbesprekingen nog politieke mo gelijkheden. Zoals reeds bij de slui ting van het verdrag van vriendschap en bijstand is gebleken aanvaardt Sadat bij alle maatregelen die de po litieke zelfstandigheid moeten ga randeren toch afhankelijkheid van Moskou als het op wapenleveranties aankomt. Los hiervan krijgen bij een blij vend stagneren van de vredesbespre kingen linkse groeperingen opnieuw een kans zich te laten gelden in een algemene sfeer van teleurstelling. Het is daarbij zeer de vraag of Egypte zich in deze omstandigheden opnieuw een zuivering binnensland kan veroorloven of een ingrijpen wanneer elders in de Arabische wereld een pro-co-nmu- nistische staatsgreep plaatsvindt. De ze dreiging voor het Westen lijkt de voornaamste oorzaak voor het vol harden van de VS in het zoeken naar een oplossing voor het grote conflict in het Midden-Oosten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7