Nederlandse mariniers met Antillianen op de vuist Uw Leidsch Dagblai Kabinet moet wat nieuws verzinnei Basjes ouders krijgen brief van de dader' NIEUW BEDRIJF WIL GOEDKOOP VLIEGEN BINNEN LANDSGRENZEN EEN JAAR NA WASSENAAR (1) Vechtpartijen op Curacao mee op vakantie PAGINA LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 AUGUSTUS l| fê auvm mi le CURACAO Een feestje in de kantine van de mari nierskazerne in Suffisant, waarbij ruim 300 personen aan wezig waren, begon tegen het sluitingsuur danig uit de band te lopen. Een Antilliaanse dienstplichtige stootte, per ongeluk, een tafeltje omver van een paar Nederlandse ma riniers, die op dat ogenblik zeker niet tot de parate eenhe den gerekend mochten worden. Vervolg van pagina 1 Toen de Nederlanders weigerden in te gaan op het voorstel van de Antilliaan om als schadevergoeding een nieuwe voorraad drank aan te la ten rukken, ontstond een scheldpar tij, die spoedig ontaardde in een vechtpartij tussen de aanwezige An tilliaanse en Nederlandse militairen. Nadat de militaire politie de feest zaal had schoongeveegd werden de gevechten van man tegen man op het excercitieterrein voortgezet, waarbij het vuistgeweld werd aangevuld met flessen en stenen. Door Gerard Habraken op bezoek zijn. Dit is natuurlijk wel zo, maar bij het eten halen zullen zij toch ook op hun beurt moeten wach ten net als wij. De rust is weergekeerd, maar voor hoelang? De communicatiestoring tussen de gewone Hollandse ma rinier, die weinig of niets begrijpt van de mentaliteit van zijn An tilliaanse collega, en omgekeerd, blijft een kruitvat binnen de mariniers kazerne. De koninkrijksgedachte, die op hoog niveau nog wel in stand ge praat kan worden, blijkt in de lage re regionen minder weerklank te vinden. 's Nachts leek de rust weergekeerd. De kampleiding was erin geslaagd de Antillianen en de Nederlanders in hun barakken te werken. Het bleek slechts een wapenstilstand. Nog geen half uur later stond er al weer een Nederlands peloton voor de Antil liaanse barakken. De gevechten bin nen koninkrijksverband werden her vat en deze keer kwam er slechts een einde aan, nadat de militaire politie enkele waarschuwingschoten had gelost. Onrustig Het bleek een onrustige nacht voor de kampleiding. Omstreeks drie uur verliet een veertigtal Antillianen de barakken. Nadat zij over de hekken waren geklommen, begonnen zij een demonstratineve optocht naar de re geringsgebouwen in Willemstad waar ze bij de Dienstplichtraad hun be klag wilden doen. Omdat zR niet de voorgeschreven verlichting meevoer den. werden zij door politiepatrouil les begeleid stond er in het politie rapport. Bij het paleis van de gouverneur werden zij opgewacht en toegespro ken door commandeur A. de Graaff, commandant van het corps mari niers in de Nederlandse Antillen en i door de secretaris van de Dienst- j plichtraad. Beide heren slaagden er- j in de demonstranten in de gereed staande legerautotruck, te praten, die het gezelschap tegen de ochtend weer j in het kamp afleverde. De ongeregeldheden van het afge- j lopen weekend komen zeker niet j onverwacht. Sedert de invoering van de dienstplicht op kleine schaal in de Nederlandse Antillen bestaan er spanningen tussen de Antilliaanse militairen en hun Nederlandse col lega's. In september 1970 kwam het al eerder tot een massale vechtpartij op het kazerne-terrein waarna de Antillianen tijdelijk buiten de mari nierskazerne te Suffisant werden ge leverd. Talryke kleine incidenten die de afgelopen maanden plaatsvonden wezen er op dat er 'n nieuwe kracht meting op stapel stond. Discriminatie De Antillianen betichten hun Ne derlandse collega's in de lagere ran gen van discriminatie. Met woorden als roetmop en vuile neger trap Je 'n Antilliaan niet alleen op zijn tenen maar ook op zyn ziel. Een Antil liaanse militair: „Wij zoeken geen moeilijkheden, maar die Hollanders schelden ons steeds uit. Als wij iets willen kopen in de kantine en er ko men een paar Hollanders binnen, dan worden wij niet geholpen door de kantinebaas Tijdens het eten wordt er ook gediscrimineerd: het is de bedoeling, dat wij allemaal door elkaar gaan zitten. Maar als wij aan een tafel gaan zitten waar al een Hollander zit loopt die weg. De Nederlandse mariniers maken er geen geheim van. dat zij de An tilliaanse dienstplichtigen niet als volwaardige leden van het keurkorps beschouwen. Ook bij hen valt het woorddiscriminatie. Zij vinden dat de korpsleiding de Antillianen teveel 'n hand boven het hoofd houdt ten kos te van de uit Nederland afkomstige mariniers. Die Antillianen denken dat ze gediscrimineerd worden, maar dat is helemaal niet zo. Als wij iets uithalen worden we zwaarder gepakt dan zij, zegt een woordvoerder van de Nederlandse gevechtsgroep. De Antillianen die bij de vecht partijen van september 1970 betrok ken waren, kregen de man vijf tien tjes in de hand en drie dagen vi-y om op verhaal te komen. De Neder landers draaiden in de nor. Ook de Antillianen die vannacht over het hek zijn gedrost worden niet gestraft. Bij zware oefeningen, waarbij wij soms veertien dagen geen bed zien hoeven de Antillianen niet mee te doen, anders komen ze slaap te kort Voorrang Discriminatie? Die Antillianen hebben het er steeds maar over, dat zij voorrang hebben, omdat wij hier Maatregelen in voorbereiding tegen lozing afval in zee DEN HAAG (ANP) In ant woord op vragen van het tweede kamerlid Berkhouwer (WD) heeft minister Schmelzer Buitenlandse Zaken) meegedeeld dat er Nederland se maatregelen in voorbereiding zijn tegen lozing van chemische afvalstof fen in zee. De maatregelen, gebaseerd op de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren, zullen blykens het antwoord van de bewindsman echter een beperkte geo grafische reikwijdte hebben. Nationaal en internationaal ont breekt het nog aan afdoende wetge ving tegen dergelyke lozingen in volle zee. In het internationaal overleg dat hierover gaande is, wordt van Ne derlandse zyde krachtig op spoedige totstandkoming van bindende regels aangedrongen, aldus de bewindsman in antwoord op de vragen die ge steld waren naar aanleiding van de „zaak Stella Maris". Minister Drees wil tarieven Zeeuwse veren 35% verhogen MIDDELBURG (ANP) De mi nister van Verkeer en Waterstaat heeft in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Zee land voorgesteld de tarieven voor de veren over de Westerschelde met 35 pet te verhogen. De minister stelt zich nl. op het standpunt dat de kos ten van de veerdiensten voor 40 pet moeten worden gedekt door de op brengst van de veergelden Op 1 maart 1968 werden de tarie ven van de Zeeuwse provinciale veren met 30 pet. verhoogd. In 1968 droeg het rijk f 9.939.550,07 bij in de exploitatiekosten, terwijl dit bedrag in .1970 opliep tot f 13.633.194,83 Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen, alvorens tot een standpuntbe paling te komen, eerst advies inwin nen van de Provinciale Staten. On derhandelingen over dit onderwerp zullen binnenkort worden gevoerd tussen het ministerie van Verkeer en Waterstaat en Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. De maatregel van president Nixon heeft geleid tot een storm loop op de American Expres in Amsterdam. Honderden Amerika nen probeerden hun traveler cheques of hun geld nog zo voor- I delig mogelijk in te wisselen. Ook buiten op het Damrak ivas het razend druk. Hagel richt grote schade aan in de fruitteelt DEN HAAG De hagel heeft dit jaar genadeloos toegeslagen in de Nederlandse fruitteelt. Er is waarschijnlijk wel voor vier tot zes miljoen gulden schade aangericht. Vooral een dag of tien geleden tussen 3 en 7 augustus, was het ramzpalig. In de omgeving van Luttelgeest in de Noordoostpol der heeft de hagel, die toen als brokken ijs de bongerds gesel de. de oogst geheel vernietigd. De taxatie van de schade komt van de Onderlinge Fruit telers Hagelverzekeringsmaat- schappij, waar de meeste Ne derlandse fruittelers bij zijn aangesloten. Al meer dan der tig procent van deze cliënten heeft een schademelding inge diend. Hoe groot het verlies werkelijk is kan pas worden geclaimd vlak voor de oogst. De laatste appels komen in oktober van de boom. Ook de fruittelers in Zeeuwsch Vlaanderen en op Zuid-Beve land kunnen van de niets ont ziende hagel meepraten. Verder moesten de bomen in de Betu we, Limburg, het IJsselgebied, Oostelijk Flevoland en de noor delijke provincies het ontgel den. DEN HAAG Nederlands jong ste luchtvaartbedrijf, Tourist Air Transport (TAT> in Den Haag. heeft op papier de plannen rond voor goedkope «vakantie «vluchten naar alle voor de burgerluchtvaart toegelaten vliegvelden in ons land en de luchthavens van Düsseldorf en Antwerpen Hoewel het niet de bedoeling is een lijndienst te exploi teren. zullen bij aanbod van passa- giers wel dagelijks retourvluchten i worden gemaakt van Rotterdam naar Schiphol. Texel, Ameland. Gronin gen. Hoogeveen, Enschede, Teuge (bij Deventer). Düsseldorf. Maas tricht, Antwerpen en Midden-Zee land. ..Toeristisch vervoer op chart erba- sis van half mei tot half september is voorlopig de hoofdzaak", zegt op- richter-directeur H. A. J. Klusman „Zijn er op een dag geen passagiers voor Texel of Ameland dan slaan we die eilanden over en vliegen regel recht van Schiphol naar Groningen" De vluchten worden uitgevoerd met een tweemotorig toestel «het ty pe is nog niet gekozen) dat tien per sonen kan vervoeren. De tarieven zijn aan de lage kant: een retour Rotterdam- Ameland kost f 85; voor kinderen zullen speciale tarieven gelden. TAT heeft de financiering van het project vrijwel votlooid. Met de aankoop van het vliegtuig is een be drag van een half miljoen gulden ge moeid. Rotterdam wordt de thuishaven van het bedrijf. De heer Klusman heeft- de gemeente om medewerking bij de vestiging van het vliegveld ge vraagd. Volgens de TAT-directeur j moet de nieuwe onderneming de groep van 80 pet. Nederlanders die nog nooit heeft gevlogen, bereiken. „Het bedrijf is", aldus de heer Klus man. ..tevens de aanzet van een ont wikkeling waarbij de commerciële kleine luchtvaart alternatief van de personenauto een belangrijke rol gaat spelen bij het binnenlands I vervoer". Toch uren voor taxiverkeer in Leidsestraat AMSTERDAM De Amsterdam se taxi's zullen misschien 's mor gens van negen tot elf uur weer in de voor auto's afgesloten Leidse straat mogen rijden en ook (bij wij ze van een op 17 oktober beginnende proef van drie maanden) 's-nachts van één tot vijf uur in de richting Koningsplein-Leidseplein. B. en W. moeten dan meegaan met een hiertoe strekkende aanbe veling van de raadscommissies voor verkeer en gemeentebedrijven. Binnenkort gaat men bekijken of de taxi's ook gebruik kunnen gaan maken van de vrije banen voor openbaar vervoer. Gaat dat door. dan zal er een wetswijziging aan te pas moeten komen. Uw Leidscb Dagblad wü gaarne mee met vakantie ais O wilt helpen, ij gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulij dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. 1 fonische opdrachten kunnen wfl niet aannemen. Al6 brief verzenden frankeren met 35 et Ons HUISADRES te: Straat: Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand Poetabonnement Ons VAKANTIE-ADRES te: p.a. straat plaatsnaam: S.v.p. in ölokl (By tydelijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. Duideiyke opdrachten voorkomen teleurstelling. -•.ooben van opzending/inhouding Voor Nederland. Beigie en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De c Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. voor tydeiyk in te nouden kranten wordt by restitutie van net te betaalde abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor adminlstr kosten. MIJDRECHT/UTRECHT De ouders van het vermoorde jongetje Bastiaan Bloemena hebben een brief ontvangen van een man. die zegt de dader van de moord te zijn. De brief, die is geschreven in blokletters, werd onmiddellijk overhandigd aan de Rijkspolitie van het dis trict Utrecht en de groep Ernsti ge Delicten in Amsterdam en vormt op dit ogenblik 't belang rijkste aanknopingspunt in de geruchtmakende moordzaak. De briefschrijver deelt in zijn brief mee dat hij Bastiaan heeft meegenomen en vervol gens heeft vermoord. Hij zegt verder veel wroeging van zijn daad te hebben en betuigt zijn spijt daarover aan de ouders. In de brief wordt ook gezegd dat Bastiaan vlak voordat hij werd vermoord nog om zyn moe der heeft gevraagd. Een grafoloog van het ministe rie van Justitie onderzoekt op het ogenblik het handschrift, terwijl ook de aanwezigheid van vingerafdrukken wordt gecontro leerd. Inmiddels houdt de poli tie ook nog rekening met 't feit dat de brief niet afkomstig is van de dader maar van een of andere "verwrongen geest". Een andër aanknopingspunt dat de politie gebruikt is het kleed waarin Bastiaan op augustus bij Wilnis werd gevon den. Iedereen die iets meer wee! van dit kleed worjit verzocht zich te melden. Het kleed ziet er als volg! uit: 210 m. breed, 2.70 m. lang. Gewicht twee kilogram. (Voor hen, die vaktechnisch verstand hebben van textiel: het gewicht per vierkante meter is vierhon derd gram, het kleed is vermoe delijk van Belgisch fabrikaat). De hoofdkleur is geel. Dwari in de lengterichting loopt een streepdessin met een steeds te rugkerend patroon. Dit bestaat uit: aan de buitenkant streep van één centimeter don kerbruin, twee strepen van vier centimeter oranjebruin, streep van een centimeter don kerbruin, een baan van zes cen timeter overwegend geel en een baan van vier centimeter middelgrijs. De zijkanten zijn wit. Het kleed is gemaakt van een goedkope stof, die in de handel wel "kilogoed" wordt genoemd, zo hebben de deskundigen van het Gerechtelijk Laboratorium vastgesteld. Het heeft aan beide lange zijden een zelfkant en is aan de korte zijden afgezoomd. LEIDEN Bijna een Jaar na Wassenaar rijst de vraag wat er inmiddels is gedaan aan het vraag stuk van de Zuidmolukkers. De gebeurtenissen nog maar onlangs in Roermond, tonen aan, dat de spanning tussen Nederlanders en groepen Ambonese Jongeren on verminderd bestaat. De poging van omstanders om het recht in eigen hand te nemen, doet zelfs een verscherping van de tegen stellingen vermoeden. Door Hein Elbrink Het is natuurlijk niet toevallig, dat Juist de afgelopen weken wordt geroepen om een nieuw en goed beleid in deze kwestie. De komst van Biesheuvel c.s. en de eenjari ge herdenking van het dodelijke schot op hoofdagent Moolenaar staan voor zoiets. Dat geroep is wel degelijk te recht. Een telefoontje met drs. Wagenveld, hoofd van de afdeling Molukkers leert, dat het ministe rie van CRM, het beleid voortzet dat in 1969 werd uitgedacht. Dat beleid wil plaatselijke activiteiten van Zuidmolukse Jongeren aanmoe digen. Op deze manier zou 'n be langrijk deel van hun onvrede kunnen worden weggenomen en de aanpassing aan de Nederlandse samenleving gemakkelijk kunnen gaan. Verband Het ministerie ontkent een ver band tussen Wassenaar èn deze visie. Indirect blijkt dat toch wel het geval te zijn. In de eerste plaats ontstond deze zienswijze omdat men in 1969 in theoretische beschouwingen de uitbarsting van september vorig Jaar kon zien aan komen. In de tweede plaats is het beleid pas na Wassenaar pas goed tot zijn recht gekomen. Of dat nu komt, omdat de Zuidmolukkers er sinds die tijd vatbaar voor zijn ge worden of omdat de overheid dit bestaande alternatief daarna vol ledig heeft aangegrepen, doet wei nig terzake: Wassenaar is de mijl paal waarna voor de Zuidmoluk kers niets onveranderd is geble ven, ook het overheidsbeleid niet. Succes Kun Je van dat beleid het beoog de succes verwachten? In een re cent interview met De Volkskrant zegt drs. Wagenveld, dat hij vreest dat moeilijkheden, als in Roer mond zich incidenteel zullen blij ven voordoen als het probleem niet fundamenteel wordt aangepakt. Hij toont zich even later bezorgd over de ontwikkeling van het subsi diebeleid in deze zaak. Afgezien van dit materiële aspect, dat in het licht van de bezuinigingen van het kabinet-Biesheuvel zwaarder weegt, legt ds. De Boer (adviseur van de minister voor Ambonese Kerkclyke en Huisvestüigszaken) in hetzelfde interview de vinger op een zwakkere plek. Ds. De Boer ziet het vraagstuk als dat van een minderheidsgroep, die weet hoe zeer de gemeenschap, waarbinnen geïntegreerd dient te worden, de neiging heeft om uit te stoten. Ds. De Boer zal met zijn kriti sche uitlating wel niet zover wil len gaan als de Groningse crimino logen prof. W. Buikhuizen en mr. II. Timmerman in het Nederland se Tydschrift voor Criminologie. Daarin onthulden zij dat de crimi naliteit onder Ambonese Jongeren tijdens de proefperiode verontrus tend sterker is gestegen dan bij een controlegroep van Groningse Jongeren. Beide criminologen had den de indruk dat we aan het be gin staan, van wat men een agres siespiraal zou kunnen noemen. De Nederlandse overheid, zo menen zij, resteert maar twee alternatie ven: de Zuidmolukkers voor de keus stellen Indonesisch staatsbur ger te worden en te vertrekken of in ons land te blijven, maar dan als Nederlander zonder een specia le status. Geweld Voor hun conclusie gebruiken Buikhuizen en Timmerman argu menten, die in dezelfde lijn liggen als de theorieën die sommige be vrijdingsbewegingen gebruiken om hun gewelddadigheid te rechtvaar digen. Mao Tse-toeng spreekt over de macht die uit de loop van het geweer komt. Frantz Fanon meent dat in geweld de werkelijke be vrijding schuilt. Tot nu toe is de agressie onder de Zuidmolukkers nauwelijks ideo logisch gefundeerd. Daaraan lijkt een eind te kunnen komen. In nog een komend interview zegt H. P. Wattimena geradicaliseerd ver schoven te zijn van (om in de Nederlandse verhoudingen te bly- ven confessioneel naar uiterst progressief: links. Dat is ook het geval met andere Jonge Zuidmo lukkers die geweld niet in hun vaandel schrijven. Wat te denken geeft, omdat maar al te vaak de ze radicale progressiviteit, door marxisten bestempeld als misme, het voorportaal vormt een agressief dogmatisch befl zijn. Hoewel in Nederland op ogenblik op het initiatief van Zuidmolukkers, zoals CRM wil, derdaad de sociaal-culturele stellingen als paddestoelen uit grond verrijzen is dat op zicU geen garantie voor een de toekomst. Als BuikhuizeD Timmerman gelijk hebben1 dient er wat anders te gebed Zij schotelen een alternatief "het kwaad met wortel en tak roeien" of de (gedwongen) tussen vertrek of blijven. Voo' Zuidmolukkers is dat een keu# twee kwaden. Zij zullen zich ieder geval niet bij neerleggen.' er dan dient te gebeuren is 'nl bleem waaraan het kabinet-' heuvel zeker niet te gematf mag tillen: er zijn al twee d gevallen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6