Hardnekkig: week cel "ZEG HET MET BLOEMEN...." Gevraagd krediet q 1 (weer) uitgegeven Vuilstortplaats blijft nog DE LEID- SE B/JJ) i. en W. landelen >nbevoegd nDE Openbaar-vervoer- alternatieven voor de Leidse Baan LEIDEN HOUDTADEM IN VOOR ÏFOONIVAGEN- BEJVONERS piNSDAG 17 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN "Zeg het met bloe menDat deed de organisatie van het Rijnsburgs bloemencorso, dat gisteravond na afloop van de gemeen teraadsvergadering een bos chrysan ten voor de raadsleden en de pers had klaar gelegd bij wijze van dank voor de betoonde medewerking aan het jaarlijks corso. Door Henk de Kat "Zeg het met bloemen.Dit motto had eigenlijk ook moeten gel den voor de raadsleden zelf, die ech- LEIDEN Een ogenschijnlijk "onschuldig" voorstel om een lantal gemechaniseerde kaartenbakken te kopen voor de bevolkingsboekhouding van het stadhuis, heeft het PAK in de jemeenteraad (PvdA, PSP en D'66) opnieuw tot verbolgenheid gebracht- Langs zijn neus weg informeerde het PSP-raadslid Kalle gisteravond naar de noodzaak van deze aankoop. Uit- iindelijk bleek zoals burgemeester Vis toegaf na een vraag |an PAK-fractieleider In 't Veld dat de bewuste kaarten bakken al besteld en al geplaatst waren. JAK-leider In 't Veld: Namens de PAK-fractie de Leidse raad legde mr, In t Veld (PvdA) een verklaring af, die alsvolgt luidt: weemaal in acht dagen is de ge- Imeenteraad geconfronteerd met [bijzonder onzorgvuldige handelin- het college van B. en W. weemaal heeft de meerderheid [van de raad zich niet gestoord aan algemeen aanvaarde criteria voor behoorlijk bestuur, maar het onbe- [voegd handelen van het college met [zjjn stem gedekt. sprake is van een peuterspeel- een paar voorzieningen in de Leidse wijken waar het minder draagkrachtige deel van onze be volking woont, een subsidie of ge- rantie voor een vereniging, zet dit college tot in hèt oneindige de puntjes op de i en duurt het maan den voordat een voorstel rijp is een beslissing in de raad. Soms komen zulke voorstellen helemaal niet in de raad, omdat het college de boot al heeft afgehouden. lis echter een uitgave om welke re den dan ook het college welgeval- zoals energie-investeringen ver buiten Leiden of het plaatsen moderne machines op het stad huis, dan is het college niets te dol. Zelfs wordt een aanzienlijk be drag uitgegeven zonder dat de raad eraan te pas komt. Dit is in strijd met de wet en in strijd met de eis van gemeentelijke democratie, die de raad en alleen aan de raad I het recht geeft om over uitgaven te (beslissen. tweemaal toe heeft de meerder de raad het college ge- j dekt, naar onze mening in strijd met eerdere besluiten van dezelfde met de eigen verplichting het belang van de bevolking zo joed mogelijk te dienen. L is niet zo moeilijk om uit te leg gen waarom het veronachtzamen door het college van in de wet ver eerde procedures de interne demo- I cratie binnen Leiden aantast. De partijen, die wethouders hebben ge leverd, staan voor de keus: óf I de medeveranwoordelijkheid voor onbevoegd handelen te aanvaarden door het desbetreffende voorstel te steunen óf het college in de weg te [staan. oneigenlijke keuze, hun [opgelegd door de onzorgvuldag- het college en het is niet ïgrypelyk, dat deze partijen voor het eerste hebben gekozen, pet PAK zal doorgaan met het ne- initiatieven, het construc tief meedenken over het belang van de Leidse bevolking. Ook zullen WÜ bij hogere bestuursinstanties garanties zoeken voor het behoud van de rechten van de gemeente rad als niemand binnen Leiden °ds deze kan geven". Van de zijde van het PAK werd erop gewezen, dat dit een herhaling is van vorige week, toen de raad om goed keuring werd gevraagd voor gelden die goeddeels al waren besteed. Die situatie leidde toen tot een motie van wantrouwen tegen de betrokken wet houder. Gisteravond bleef het bij de luid keels geslaakte verzuchting (Walle): „Wat doen we hier eigenlijk als we moeten beslissen over zaken die al zijn uitgemaakt". De aankoop van de kaartenbakken verkreeg toch nog de vereiste wettelijke handtekening van de raad, die behoudens het PAK ak koord ging met de aanschaf. Brandweer De kwestie van de instelling van een regionale brandweer werd opge schort, op verzoek van v. d. Horst (PvdA) en Wiebinga (VVD). Zij wa ren ervoor om de regeling eerst for meel aan de orde te stellen in de ge westraad, gezien de onzekerheid over een terrein-afbakening van de regio nale brandweer. Burgemeester Vis wilde er liever meteen op ingaan, maar vond geen meerderheid voor dit idee bij de stemming (24 tegen 9 stemmen) Eveneens uitgesteld tot over veertien dagen werd de voorgestel de ruil van gronden aan de Lange- gracht, waarmee wethouder Kret (Stadsontwikkeling) een stapje had willen doen tot de verdere realisering van het bestemmingsplan voor het gebied tussen Herengracht en Zylsin- gel. Op 30 augustus komt er een soortgelijke ruil op tafel. Onder an dere het prot.-chr. raadslid Leeuwen- burgh wilde liever gecombineerd over deze transacties discussiëren. De raad gaf voorts zijn fiat aan een krediet van f 200.000 voor het slopen van panden buiten de erkende saneringsgebieden, waarbij wethouder Kret in antwoord op bedenkelijke opmerkingen van Walla naar voren bracht, dat tegen een sloopbedrag van f 10.000 gemiddeld f 18.000 staat voor het afwerken (bepleisteren etc.) van belendende percelen. Het voorstel van Walla om panden alleen te slo pen met unanieme goedkeuring van de commissie voor openbare werken, wees de wethouder als „niet demo cratisch" van de hand. Telegram Na langdurig geharrewar over woor den, besloot de raad (alle overige agendapunten weren eveneens aan vaard) om een telegram te sturen aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën, waarin de er gernis wordt uitgesproken over het uitblijven van een antwoord op aan vragen om extra uitkeringen van het rijk, waardoor de gemeentebegrotin gen over '70 en '71 nog niet konden worden goedgekeurd. In het telegram wordt nu aangedrongen op een ant woord vóór 1 oktober. PV De Rijnklievers Uitslag St. Dizier 394 km. Eerste duif 10.16.28, laatste 11.06.49 uur. 1. A. v. d. Dop en Zn., 2. J. C. Pracht, 3. mevr. Ouwer- kerkD, 4. Gebr. Hoogervorst, 5. J. J. Verstraat-en 6, 10, J. v. d. Wal. 7. H. J. Kettenis, 8, 9, Gebr. Kok. ter weinig meer konden aanbieden dan een kleurloos boeket stijlbloem pjes, dat aan het eind van de raads vergadering (half twee vannacht» reeds lang was verdord, al was dat dan niet bij gebrk aan spraakwater. Want dat vloeide rijkelijk. Pakpapier "Zeg het met bloemen.PAK- fractieleider In 't. Veld bood aan het begin van de avond figuurlijk ge sproken uiteraard een tuiltje bloemen aan, die onder het wat grauwe pakpapier (de presentatie was niet zo florissant» akelig scherpe doornen bleken te bezitten. Burge meester Vis bezeerde zich De vijf bloemen van In 't Veld waren vijf moties, van het soort: "Burgemeester en wethouders zul len het van te voren bekennen, als zij geld vragen voor een aangelegen heid waar in feite het geld al voor ls uitgegeven". De overige raadsle den wisten op dat moment niet wat zy met die vijf bloemen aanmoes ten en vroegen en verkregen uitstel voor nadere bestudering. Maar vijf minuten later ging het pakpapier eraf, toen uitkwam dat zoals het PAK wist er al f40.000 was uitgegeven voor kaartenbakken, waar B. en W. nog toestemming voor Klaprozen "Zeg het met bloemen.zou neerkomen op een bos klaprozen, voor wat betreft het nakaarten over de atletiek-affaire waarmee Leiden vorige week is geconfronteerd: de indoor - atletiekkampioenschappen worden niet gehouden in de Groen- oordhal, zoals was gehoopt, maar in Rotterdam. Langdurig werd gisteravond gezocht naar de schuldige van dit sportdra- ma. De sportstichting werd o.m. verweten de zaak op haar beloop te hebben gelaten, door burgemeester en wethouders niet te hebben ge- De directeur van de Groenoordhal, Daey Ouwens, treft in elk geval geen blaam, werd gezegd, hetgeen in mindere mate van het PAK ook voor wethouder Lij ten (Groenoord- hal-zaken) mocht gelden. Hij zou geen kans in het college hebben ge kregen om zijn standpunt (vóór het nemen van geldelijke risico's) door te voeren, met het gevolg dat het college de zaak maanden lang zou hebben laten slepen. "Zeg het met bloemen.betekende tenslotte voor uw verslaggever de bos chry santen neerplanten in een emmer water, en het bed in. LEIDEN De vuilstortplaats aan de Roomburgerkade (foto Holvast) zal hooguit nog tot oktober volgend jaar in gebruik zijn. Het contract dat Leiden heeft gesloten met rijks waterstaat over het storten van vuil hier, loopt weliswaar op 30 septem ber a.s. af maar de gemeente heeft het gelukkig met een jaar kunnen verlengen, aldus wethouder Menken gisteravond in de raadsvergadering op van te voren gestelde vragen van Van Aken (PvdA). Stinkbende Die vragen handelden over de stank die de vuilstortplaats en as- son zouden verspreiden. Van Aken sprak gisteren t.a.v. de Roombur gerkade over „een stinkbende" en vroeg om meer toezicht en een se lectief storten om van de stank te worden verlost. De wethouder merkte over Fas- son op dat geen klachten meer zijn ontvangen van omwonenden, sinds deze fabriek eind vorig jaar in overleg niet TNO verbeteringen heeft getroffen. Het raadslid Leeu- wenburgh (prot. chr.i vroeg de ondanks om waakzaamheid: 't was hem bekend dat de buurtbewoners bang zijn voor explosies vanwege de bedrijfsbrandjes die zich wel eens by Fasson voordoen. Wethouder Menken zei de stank LEIDEN De werkgroep milieu beheer van de Leidse universiteit heeft een vooronderzoek opgezet naar de concrete mogelijkheden van enkele openbaar-vervoer-al- ternatieven voor de Leidse baan. De werkgroep hoopt provinciale staten van Zuid-Holland binnen afzienba re tijd de eerste resultaten hiervan te kunnen aanbieden. De werkgroep vindt, dat het col lege van gedeputeerde staten in strijd handelt met de primaire doel stellingen in zijn beleidsnota door de aanleg van de Leidse Baan met kracht te blijven bevorderen. De Leidse Baan zal volgens de werk groep een zeer rijk en uitgestrekt natuurgebied doorsnijden dat als 'n deel van een mogelijk te stichten landschapspark een wezenlijke bij drage kan leveren voor de recreatie in het stadsgewest Den Haag. De werkgroep meent, dat het openbaar vervoer niet alleen in de grote steden voorrang moet krijgen Dit moet ook plaats hebben met be trekking tot de relaties tussen de steden in verband met het intact laten van de open ruimten. Het toe komstige aandeel van het openbaar vervoer in het woonwerk-verkeer is bepaald te gering. Volgens de werkgroep lijkt 't pro vinciaal beleid niet gericht te zijn op een realisering van de eigen doel stelling met betrekking tot de taak van het openbaar vervoer. Men zegt er naar te streven het aandeel van het openbaar vervoer in het woon werk-verkeer te verhogen tot 50%. Nu hebben het openbaar en particu lier vervoer, zeker üi de woon- werk-relatie. in de praktijk het ka rakter van concurrerende systemen. Daarom staat het aanleggen van wegen, zoals de Leidse Baan. en van parkeerplaatsen, zoals genoemd in het structuurplan van Den Haag, een realisering van de taakvergro- ting van het openbaar vervoer di rect in de weg. Het aanleggen van de Leidse Baan is zodoende in strijd met de noodzakelijk geachte vergro ting van de taak van het openbaar De gemeente Wassenaar, dreigt, juist mede door de aanleg van de Duinweg, de Leidse Baan en ver bindingswegen, steeds meer een ver zameling van verkeerseilanden te worden. Het lijkt de werkgroep voor Wassenaar van betekenis te voorko men. dat bij verder toenemen van het verkeer op RW 44 sluipwegen door de gemeente gebruikt gaan worden. Verder lijkt Kerkehout door een bredere tunnel uit zijn iso lement te kunnen worden verlost. De gevolgen voor Wassenaar van het toenemen van het verkeer op RW 44 bij niet aanleggen van de Leidse Baan moeten mede afgewo gen worden tegen de gevolgen van het wel aanleggen van deze weg voor andere woongebieden. Voor Leid- schendam en Voorschoten lijken de voordelen van het aanleggen van de Leidse Baan beperkt te zijn, aange zien het verkeer op de Veurse Straatweg daardoor nauwelijks zal afnemen. Leiden zuidwest en noord oost Den Haag zullen al op korte termijn aan een versterkte verkeers druk worden blootgesteld. te kennen, die van de vuilstortplaats achter het kanaal opstijgt en bij ongunstige wind over de stad waait Hij wees erop, dat twee man vijf dagen van de week toezicht houden op het storten. Het vuil wordt tel kens afgedekt met grond, maar on danks dat blijft de onderaards woe kerende brand moeilijk te bestrijden De brandweer heeft er een vaste sproei-installatie neergezet, die re gelmatig wordt gebruikt. Meer wa ter en meer afdekaarde is wellicht nodig om de stank te verminderen. Daarnaast is eigenlijk een nieuwe Op Schuttersveld en Lam- mermarkt stonden vanmorgen Burgemeester Vermeulen van Katwijk spreekt de woonwagen- bewoners toe. Vervolg van pagina 1 LEIDEN Terwijl op ramen van het gebouw van de Sociale Dienst aan de Steenschuur gistermiddag stond aangekondigd, dat de dienst gesloten was liepen tientallen woonwagenbe woners het gebouw in en uit om te horen hoe ver het stond met het overleg tussen enkele topambtenaren van de dienst en de groepsleider van de woonwagenbewoners Van Est. De onderhandelingen duurden lang en volgens één van de woonwagen bewoners ging het gesprek moeizaam, omdat men by de Sociale Dienst wei gert iedere aanvraag, die niet hele maal gegrond geacht wordt, te hono reren. Het aantal aanvragen is in middels zó hoog opgelopen, dat de dienst het niet meer verwerken kan- De voorschriften vereisen een speci aal rapport bij iedere aanvrage en men mist op dit moment de bezet ting om alle aanvragen te onderzoe ken. De woonwagenbewoners werden on geduldig, maar op uitdrukkelijk ver zoek van hun leider, die onvoorwaar- lyk gevolgd wordt in deze moeilijke dagen, hielden zij zich rustig. Ook vanmorgen, toen ruim negentig woonwagenbewoners het gebouw van de Sociale Dienst betrokken, was het betrekkelijk rustig. Gevreesde scher mutselingen bleven volledig achter wege. Ook nu werd er druk over uit keringen onderhandeld. Ondertussen werd een paar honderd meter verder in het stadhuis druk vergaderd door het college van B. en W, de directeur van de Sociale Dienst en de commissaris van politie. Volgens de voorlichtingsdienst van de ge meente „beraadde men zich over de nieuwe situatie", die ontstaan is door de komst van de woonwagenbewoners uit Katwijk naar Leiden. Er zijn op dit moment 135 woonwagens in de stad. waarvan het merendeel een standplaats heeft gevonden op het Schuttersveld. Een niet onaanzienlijk aantal op de Lammermarkt bij mo len „De Valk". De buurtbewoners ondervinden veel last van de woon wagenbewoners. omdat men voort durend moet klaarstaan met water, het toilet ter beschikking moet stel len en het belletje-trekken van de kinderen met lede ogen moet gade slaan. De woonwagenbewoners een verzoek weigeren durft men niet. Slechts een enkeling geeft de onge node gasten duidelijk te verstaan niet van dit soort bezoek gediend te zijn. Enkele bewoners van de Marislaan vragen zich af waarom de kraanaan sluiting, die op het Schuttersveld is en die tijdens de 3 oktober-feesten meestal ingebruik was, nu niet op nieuw wordt benut. Bij de gemeente vreest men echter, dat deze extra service er tde zal leiden, dat de woon wagenbewoners nog langer blijven staan. Men hoopt dat het gebrek aan ac commodatie en de houding van de Sociale Dienst er toe zullen leiden, dat de woonwagenbewoners elders hun toevlucht zoeken, „omdat hier toch niets te halen valt". „Op dit moment is het gewoon een kwestie zo'n 135 woomoagejis, voor het van even de adem inhouden", ver- merendeel afkomstig uit Katwijk, klaarde een woordvoerder van de ge- (Foto Holvast) meente. 'verkleiningsinstallatie nodig, zodat grof vuil geschikt kan worden ge maakt voor de vuilverbrandings oven. Het probleem is nu dat alle afvalstoffen mogen worden aan geboden, aldus wethouder Menken, die nu uitziet naar een nieuwe stort- put voor als het contract met rijks waterstaat is afgelopen. September Van Aken verklaarde de zaak tot eind september te zullen aanzien en na te zullen gaan of de gedane toe zeggingen wat uitrichten. LEIDEN Zowel de kanton rechter, mr. W. de Koning als de officier van Justitie, mevr. mr. A. C. Quik-Schuyt, moest gisteren wel tot de slotsom komen, dat een 25-jarige loswerkman uit Noord wij kerhout een "hardnekkig geval" was. Hij was, zo las de rechter in zijn dossier, namelijk al vijfmaal veroordeeld wegens het besturen van een auto zonder daartoe de nodige bevoegdheid te hebben. Ditmaal stond hij weder om voor dezelfde overtreding te recht, waarbij nog kwam, dat hij ook nog onverzekerd had rond gereden. Ditmaal probeerde ^ïij inzake zijn clandestiene ritje, waarbij hij op de Zilkerduinweg door de Rijkspolitie werd aangehouden, aan een veroor deling te ontkomen door te verkla ren: "Die agent heeft zich vergist. Niet ik maar m'n buurman zat ach ter het stuur". Waarop de kantonrechter repli ceerde: "Hoe kunt u dat nu bewe ren? Verbalissant zag u zelf achter het stuur zitten. U wilde hem nog om de tuin leiden door te zeggen, dat u wel een rijbewijs had maar dit thuis had laten liggen". De officier nam aan, dat verba lissant zich niet had vergist. Zij ver weet verdachte, dat hij zowel door het wederom rijden zonder rijbewijs als zonder WA-verzekering een groot gevaar op de weg had betekend en een ontstellend gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel aan de dag had gelegd. In verband met diens eerdere ver oordelingen eiste zij ditmaal tegen verdachte een week onvoorwaarde lijke hechtenisstraf en de vernieti ging van rijkswege van de inbeslag- genomen auto ("Hij kan dan niet meer in de verleiding komen er mee te gaan rijden") en inzake de ont brekende verzekering zowel een geldboete van f 100 subs 10 dagen als twee weken voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 Jaar. Het viel een patrouillerende Noordwijkse politieman op, dat het autootje, waarmede een 20-jarige kantoorbediende uit Leiden over de Gooweg tufte in een slechte staat van onderhoud verkeerde. Hij hield de Leidenaar aan en ontdekte bij een nader onderzoek, dat er aan het vehikel nogal wat mankeerde. Het meest opvallend was wel. dat de bo dem van "het vervoermiddel" ge middeld zo'n 10 cm naar beneden was gezakt en slechts enkele plaatsen aan het chassis vastzat. De bodem werd door een houten balk enigszins gesteund en op de plaats gehouden. "Toen ik de balk had ver wijderd en op de bestuurdersplaats wilde gaan zitten, zakte ik finaal door de bodem heen", tekende ver balissant o.a. in het proces-verbaal Verdachte kon niets tot zijn verde diging aanvoeren. "Gelukkig, dat die agent u aan hield. Zowel u als andere weggebrui kers zijn hierdoor aan een groot ge vaar onsnapt", kreeg verdachte o.a. van de rechter te horen. Omdat de auto verbeurd werd ver- lkaard en verdachte daarom de sloop- waarde misliep, liet de officier het bU een boete van f 40 subs 4 dagen. Het vonnis luidde conform. Gebreken Ook een 50-jarige bibliothecaris uit Leiden bleek met zijn pas ge kocht tweede handskarretje (koop som f250» een gevaar op de weg te betekenen. Hij werd hiermede aan gehouden In de Korevaarstaat. Het vehikel vertoonde een ware waslUst van gebreken met als de meest es sentiële: een ondeugdelijke stuurin richting, slecht werkende remmen, gladde banden en een op vele plaat sen doorgeroest chassis. Ook hij kon ge enenkel excuus aan voeren. Zijn pas verworven bezit werd verbeurd verklaard. Boven dien zal hij ingevolge eis en vonnis nog een geldboete van f 100 moeten neertellen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3